Profile cover photo
Profile photo
Laya Istanbul
6 followers -
Ruhu, bedeni ve zihni için yemek, içmek, eğlenmek, okumak ve yaşamak isteyenlerin vazgeçemediği kaynaklardan biri; Laya!
Ruhu, bedeni ve zihni için yemek, içmek, eğlenmek, okumak ve yaşamak isteyenlerin vazgeçemediği kaynaklardan biri; Laya!

6 followers
About
Posts

Post has attachment
Basit bir etanol enjeksiyonu bazı kanser tedavilerinde nasıl devrim yaratabilir?

Bilim adamları, bir süredir etanolün kanser hücrelerini öldürebileceğini biliyorlardı, ancak birkaç sınırlama onu geniş ölçüde kullanılan bir tedaviden geri çekti. Duke Üniversitesi'nden bir ekip kısa süre önce potansiyel olarak yeni, güvenli ve ucuz bir kanser tedavisi formu sunmak için doğrudan çeşitli tümörlere enjekte edilebilen yeni bir etanol çözeltisi türü geliştirdi.

Etanol ablasyon, etanolün doğrudan bir tümöre enjekte edildiği kanser tedavisinin bir formudur. Şu anda sadece bazı karaciğer ve tiroid kanseri tipleri için kullanılmakta ve çevredeki dokulara zarar verebilecek büyük miktarda etanol kullanılması gereği nedeniyle tedavi sınırlı olarak bilinmektedir. Bu, öncelikle sadece etanol içerebilen fibröz bir kapsülle çevrili tümörler için etkili olduğu anlamına gelir.

Duke Üniversitesi'ndeki araştırmacılar etanolü etil selüloz ile karıştıran bir çözüm geliştirerek bu sınırlamaları aştı. Bu yeni solüsyon, tümöre enjekte edildiğinde jel haline dönüşerek enjeksiyon bölgesinde konsantre kalmasına izin verir.

Ekip, tesir edilmiş yanak kanserli hamsterlerde yeni etanol tedavisinin etkilerini inceledi. Bir kontrol grubu oluşturuldu ve tümörlerine saf etanol enjekte edildi. Pozitif sonuçlar yalnızca büyük hacimlerde etanol kullanıldığında belirlendi ve o zaman bile 12 tedavi edilen tümörün dördü sekiz gün sonra tamamen geriledi.

Öte yandan etanol jel grubu oldukça olağanüstü sonuçlar verdi. Sekiz gün sonra etanol jel ile tedavi edilen yedi tümör tamamen kayboldu.

Duke Üniversitesi ekibi, bunun hala çok küçük bir örneklem boyutuna sahip, ancak kavrama konsepti kanıtı denemesinin hala çok başarılı olduğunu belirtti. Ancak sonuçlar cesaret verici. Araştırmanın öne sürdüğü başlıca sonuçlardan biri, gelişmekte olan ülkelerde sunulan kanser tedavilerini arttırma becerisidir. Bu tür etanol ablasman ameliyatla tümör çıkarımı kadar etkili olabilmesine rağmen, etkin tıbbi kaynaklardan yoksun olanlarda basit, cerrahi olmayan tedavilere olanak tanıyarak cerrahi olarak daha kolay ve daha ucuzdur.

Tedavi, aynı zamanda, bazı göğüs kanserlerinden servikal kanser öncesi lezyonlara kadar çeşitli diğer tümörler için yararlı olduğunu kanıtlayabilir.

Ekibin araştırması Bilimsel Raporlar dergisinde yayınlandı.

Kaynak: Amerikan Bilim ve Sağlık Konseyi
Photo
Photo
7.09.2017
2 Photos - View album

Post has attachment


İkili araştırmalar, yüksek yağ ve düşük karbonhidratlı diyetin bellek ve yaşam süresini geliştirdiğini gösteriyor.

Karbonhidratlar yeni yağ mı? 20. yüzyılın ikinci yarısının büyük bir kısmı için doktorlar sürekli olarak yüksek yağlı gıdalardan kaçınmamızı önerdi, ancak son zamanlarda beslenme korkularımız için yeni bir hedef ortaya çıktı: karbonhidratlar. İki yeni yan araştırma, ketogenik bir diyet - yüksek yağ, düşük protein ve düşük karbonhidrat - hafızayı güçlendirebilir, fiziksel gücü geliştirebilir ve ömrünüzü uzatabilir.

Atkin'in Diyeti, Paleo veya basitçe "Keto" adlandırılabilen bu yeme yolunda birçok çeşitlilik bulunuyor. Bazı diyetler hiçbir karbonhidrat veya şeker olmadığını ileri sürerken, çoğu aynı teoriye imza atmaktadır. Fikir, vücudun karbonhidrat alımını şiddetle kısıtlamak suretiyle ketoz olarak bilinen bir duruma geçilmesi. Bu, vücudu depolanan yağları karbonhidrat yerine yakıt olarak yakmaya zorlar.
Ketogenik bir diyet kesinlikle en azından kısa vadede kilo vermeye neden olur, ancak bu tür yemeğin uzun süreli sağlık etkileri uzun süredir bilim adamları arasındaki tartışmalara neden olmuştur.

The Lancet'de yayınlanan yakın zamanda yapılan geniş çaplı gözlemsel bir çalışma, yüksek karbonhidratlı bir diyetin bir kişinin sağlığına yüksek yağlı bir diyetten daha tehlikeli olduğu sonucuna vardı. Sonuçlar dünya çapında manşetlere neden oldu, ancak tüm bilim adamları ikna olmamıştı. Çalışmanın eleştirileri, hangi karbonhidrat türlerinin kaydedildiğine (örneğin tam tahıllara kıyasla işlenmiş şekerler) ve karbonhidrat alımının aşırı düzeylerinin bir "yüksek karbonhidrat diyeti" oluşturmak için kullanıldığına ilişkin netlik eksikliğini içeriyordu.

Bu iki yeni araştırma, ketojenik bir diyetin fareler üzerindeki uzun vadeli etkilerini inceledi. Kesin olanlara yakın olmasa da, sonuçlar kesinlikle büyüleyici.
Davis Üniversitesi Kaliforniya Üniversitesi'nde fareler yüksek karbonhidratlı diyet, düşük karbonhidrat / yüksek yağlı diyet ve ketogenik bir diyet olmak üzere üç gruba ayrıldı. Araştırmacılar, her diyetin kalori sayısının sadece metabolik etkilere odaklanmak için tamamen aynı olduğundan emin oldular.
Üst düzey yazar Jon Ramsey, "Bazı farklılıklar bekliyorduk, ancak gözlemlediğimiz büyüklükten etkilendim - yüksek karbonhidratlı diyete karşı yüksek yağda farelerde medyan ömrü yüzde 13 arttı" dedi. "İnsanlarda bu yedi ila 10 yıl olurdu, ancak aynı derecede önemli, bu fareler daha sonraki hayatta sağlık kalitesini korudu."

Ketogenik diyet fareleri artmış motor fonksiyonu ve tümör insidansında azalma gösterdi.

California'daki Yaşlanma Araştırması Buck Enstitüsü tarafından yürütülen ikinci araştırma, benzer üçlü grup tasarımı ile yapıldı. Bu çalışma, ketojenik beslenen farelerde genel yaşam süresinin uzatılmadığını tespit ettiler; ancak 1-2 yaşında bir yaş arasında ölme riski daha düşüktü.
Buck çalışmasında görülen en ilginç etkiler bilişsel testlerde ortaya çıktı. Ketogenik bir diyetle beslenen farelerde hafıza testlerinde yaşla ilişkili bir düşüş gözlenmedi, yaşlılık döneminde olduğu gibi orta yaşta olduğu gibi performans gösterdi. Ketonojenik fareler ayrıca diğer diyet gruplarına göre daha keşfedici davranış sergiledi.

Araştırmanın baş bilim adamı John Newman, "Gerçekleştirilen bellek testi sırasında, ketogenik diyetin etkilerinin sürdüğünü düşündüren tüm farelere normal bir diyet uygulanmasına dikkat ettik" diyor. "Bu farelerin beyinlerinde yaşın etkilerine karşı daha esnek olmasını sağlamak için bir şeyler değişti."
Buck Enstitüsündeki ekip, bu sonuçların insanlarda yansıması gerektiğine dikkat çekerken, UC Davis araştırmacıları sonuçlarının olabileceğini daha açık bir şekilde önermektedir.

Davis'in araştırması UC Ramsay, "Bu durumda, baktığımız şeylerin çoğunun insanlardan çok farklı olmadığını" söyledi. "Bu çalışma, ketojenik bir diyetin, kilo kaybı veya alım kısıtlaması olmaksızın yaşam ve sağlık süresinde önemli bir etkisi olabileceğini ve yaşlanmayı etkileyen muhtemel diyet müdahaleleri için yeni bir yol açtığını gösteriyor."

Kuşkusuz, düşük son derece düşük karbonhidrat ve ketogenik diyet araştırmasının bu son dalgası diyet fenomenine yeni bir ilgi gösterecektir, ancak insanlardaki uzun vadeli sağlık etkileri hala net değildir.
Sağlıklı bir insan diyeti basit genellemelerden fazlasını içerir. Bu yüksek yağ / düşük karbonhidrat tuzu tuz alımını mı hedefliyor? Biri diyetten hala gerekli gıdaları aldığı karbonhidratları, diğer yandan tam tahıllar gibi karmaşık karbonhidratları çıkarıyor mu?

Buck Enstitüsü Başkanı Eric Verdin, bu araştırmadan elde edilen en iyi sonuçların geliştirilebilecek yeni terapiler olduğunu ileri sürdü. Örneğin, ketonların bilişsel işlevlerimizle nasıl etkileşim kurduğunu anlamak, yaşlanmayı önleme terapileri için yeni fırsatları hedeflemeye yardımcı olacaktır. Buck Enstitüsü şu anda ketojenik bir diyetin Alzheimer hastalığına sahip fareleri nasıl etkilediğine de bakıyor.

Bu arada, Verdin, bu ketogenik araştırmadan heyecan duyarsak daha fazla egzersiz yapmayı düşündüğümüzü önermektedir. "Egzersiz ayrıca keton cisimcikleri oluşturur - bu, beyin fonksiyonu, sağlık alanı ve ömrü üzerinde koruyucu etkileri gösteren mekanizmalardan biri olabilir" diyor.

Buck Institute çalışması, Cell Metabolism dergisinde yayınlandı, UC, Davis çalışması ise Cell Metabolism dergisinde yayınlandı.

Kaynak: UC Davis / Yaşlanma Araştırma Araştırma Enstitüsü
Photo

Post has attachment

Post has attachment

Post has attachment

Post has attachment

Post has attachment

Post has attachment

Post has attachment

Post has attachment
Wait while more posts are being loaded