Profile cover photo
Profile photo
Grupa Twórcza QUARK
8 followers -
Fizyka, Edukacja, Doświadczenia, Badacz Przyrody, Konkursy, Turnieje
Fizyka, Edukacja, Doświadczenia, Badacz Przyrody, Konkursy, Turnieje

8 followers
About
Posts

Post has attachment

Post has attachment

Post has attachment

Post has attachment

Post has attachment

Post has attachment

Post has attachment

Post has attachment
Zapraszamy do wzięcia udziału w  konkursie

PODWÓJNE WAHADŁO

Do wyboru jeden z tematów:

PODWÓJNE WAHADŁO
Tarcie i drgania
Oklaski
Symulacja cyklu jazdy samochodu elektrycznego
Skonstruuj urządzenie wytwarzające energię elektryczną z hałasu
Fuzja termojądrowa
Elektrownie węglowe oparte o ogniwa paliwowe
Solarna lampka ogrodowa
Magiczne wahadełko magnetyczne
Amatorski kalorymetr różnicowy
Dobroć Q, ale dla indukcyjności – zbuduj obwód elektryczny

Post has attachment
Trzy medale – ICYS 2014 w Belgradzie


Po raz kolejny Grupa Twórcza QUARK Pałacu Młodzieży w Katowicach reprezentowała Polskę podczas już XXI Międzynarodowej Konferencji Młodych Naukowców ICYS 2014, która tym razem odbyła się w dniach 16-23 kwietnia w Belgradzie. Młodzi Polacy pod opieką autorki i pomysłodawczyni Grupy Twórczej Quark - fizyk Urszuli Woźnikowskiej-Bezak wraz z wielokrotnym medalistą Tomaszem Tokarskim, obecnie studentem Politechniki Śląskiej w Gliwicach, zdobyli medale i wyróżnienia.
W tegorocznej konferencji brało udział ok. 160 uczestników z 15 państw: Węgier, Niemiec, Iranu, Litwy, Indonezji, Turcji, Malezji, Holandii, Singapuru, Ukrainy, Rumuni, Gruzji, Rosji, Serbii oraz Polski.
 Wszyscy polscy uczestnicy są laureatami ogólnopolskich konkursów organizowanych przez Pracownię Fizyki Pałacu Młodzieży w Katowicach (która aktualnie mieści się w Instytucie Fizyki Śląskiego Międzyuczelnianego Centrum Edukacji i Badań Interdyscyplinarnych UŚ) i członkami Grupy Twórczej Quark, która co roku reprezentuje Polskę na wielu zawodach w kraju i za granicą. Wsparcia naukowego udzielili młodzieży: prof. dr hab. Władysław Borgieł z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, prof. dr hab. Maciej Maśka z Uniwersytetu Śląskiego, dr Joachim Gmyrek z Politechniki Śląskiej, prof. dr hab. Marian Paluch z Instytutu Fizyki Uniwersytetu Śląskiego, prof. dr hab. Andrzej Bluszcz z Politechniki Śląskiej oraz gościnnie prof. dr hab. Maciej Kolwas z Polskiej Akademii Nauk w Warszawie, do niedawna Prezydent Europejskiego Towarzystwa Fizycznego.
Zawody odbyły się w kategoriach: fizyka teoretyczna, fizyka stosowana, matematyka, informatyka, ekologia i life science.
Dwa srebrne medale Polacy zdobyli w fizyce teoretycznej. Praca Przemysława Słoty (I LO w Bytomiu) dotyczyła obwodów drgających chaotycznie. Zbudowany przez Przemysława obwód może służyć do ultra bezpiecznego kodowania informacji. Również elementy wchodzące w skład tego układu znajdują zastosowanie w nowoczesnej technice, np. element odpowiadający za jego chaotyczność po odpowiednim zaprojektowaniu, służy jako komórka pamięci komputerowej (prace nad tym zastosowaniem trwają).
Drugi srebrny medalista, Mariusz Nowak (VIII LO w Katowicach), w tym roku przygotował projekt o efekcie elektrokalorycznym w SbSI. Efekty kaloryczne powodują chłodzenie się ciała z powodu zmian różnych rodzajów entropii oraz energii wewnętrznej ciała. W swojej pracy przeanalizował efekt elektrokaloryczny zachodzący w ferroelektrykach. Sprawdził wyliczenia Hamad’a dotyczące tego efektu zarówno zaproponowanym przez niego sposobem teoretycznym (stosując własne dane), jak i bezpośrednio – eksperymentalnie. Badania eksperymentalne wykonane przez Mariusza wskazały na jeszcze większy potencjał SbSI do zastosowania w chłodzeniu elektrokalorycznym niż przewidziano to teoretycznie. Mariusz, wielokrotny medalista, otrzymał stypendium i od września będzie studentem renomowanej uczelni Harvard.
Brązowy medal w fizyce stosowanej zdobył Marcin Tatoń za swoją pracę badawczą „Czekoladowa histereza”. Temat ten bardzo zaciekawił Jury i uczestników. Niewielu ludzi wie, że czekolada po stopieniu nie powróci do formy stałej w tej samej temperaturze w której się stopiła. Co więcej jeśli stopimy ją powtórnie, to stopienie zajdzie w jeszcze innej temperaturze. Te właśnie różnice w temperaturach przejść fazowych nazywamy histerezą. Co ciekawe, ich charakter będzie się zmieniać w zależności m. in. od składu zużytej czekolady. Wiedza na temat histerezy jest wykorzystywana w procesie produkcji czekolady, a także (często nieświadomie) podczas przygotowywania zwykłej polewy na ciasto. Na zakończenie, Laureat poczęstował wszystkich polską czekoladą.
Dwa wyróżnienia specjalne zdobyli Julia Lange (III LO w Gdyni) za przedstawienie zjawiska chodzących kropel oraz Bartosz Radzyński (I LO w Wodzisławiu Śląskim) za niezwykłą pracę badawczą o bombach wodnych.
Finalistami Konferencji byli Rafał Chałupnik (LO w Długołęce) oraz Wojciech Grędel (VIII LO w Katowicach), którzy odpowiednio przedstawili prace zatytułowane „Most Spaghetti” i „Olejowe Gwiazdy”.
Młodzież wszystkich krajów miała okazję się spotkać, porozmawiać na tematy nie tylko naukowe. W czasie pobytu w Belgradzie Reprezentacja zwiedziła m.in. zabytkową uliczkę Skadarlija, gdzie oprócz kuchni poznała serbską muzykę. Do istotnych punktów programu należy zaliczyć wycieczkę na Fortecę Belgradu, z której roztaczała się piękna panorama, podobnie jak z wieży Avala położonej na pobliskim wzgórzu. Po ceremoni zamykającej Konferencję, która odbyła się w Ratuszu na przeciwko pięknie oświetlonego nocą Parlamentu, uczestnicy zjedli obiad na statku pływającego po Dunaju, z którego roztaczał się wspaniały widok na miasto. 
Serdecznie dziękujemy za wsparcie organizacyjne Miejskiemu Przedsiębiorstwu Gospodarki Komunalnej w Katowicach, Katowickiemu Holdingowi Węglowemu, Pani Dziekan Wydziału Matematyki, Fizyki i Chemii Uniwersytetu Śląskiego prof. dr hab. Alicji Ratusznej.
Z pozdrowieniami,
Fizyk Urszula Woźnikowska-Bezak
PhotoPhotoPhotoPhoto
2014-04-24
4 Photos - View album

Post has attachment
Nasz uczestnik na Harvardzie!
"Nazywam się  Mariusz Nowak, uczęszczam do VIII Liceum Ogólnokształcącego w Katowicach. Jestem członkiem grupy twórczej Quark w Pałacu Młodzieży w Katowicach zrzeszającej uczniów zainteresowanych fizyką. Lubię zajmować się projektami badawczymi, na Międzynarodowej  Konferencji  Młodych Naukowców  na Bali (2013) zdobyłem złoty medal, a w Moskwie (2011) i Nijmegen (2012) dwa srebrne. Dostałem się w  tym roku do Harvard College. Uniwersytet Harvarda jest najlepszą uczelnią na świecie.  Ogromną pomocą w dostaniu się na Harvard był dla mnie program mentorski, ze strony Harvard Club of Poland (polskiego stowarzyszenia absolwentów Uniwersytetu  Harvarda). Uzyskałem go dzięki uczestnictwie w konkursie Droga na Harvard. W aplikacji na amerykańskie uczelnie ważną częścią są eseje, w których należy przedstawić swoje zainteresowania. W jednym z nich pisałem o solitonach, temacie mojej pracy na ICYS 2012, i o tym jak zainteresowanie fizyką wpłynęło na moje życie."
Photo
Photo
2014-04-08
2 Photos - View album
Wait while more posts are being loaded