Profile cover photo
Profile photo
Yapı Ustası - Dış Cephe Mantolama, Çatı Isı Yalıtım
16 followers -
ISONEM, Dış Cephe Mantolama, Çatı Isı Yalıtımı - yapiustasi.com.tr
ISONEM, Dış Cephe Mantolama, Çatı Isı Yalıtımı - yapiustasi.com.tr

16 followers
About
Posts

Post has attachment
Her binada enerji tasarrufunu minimilize etmek ve daha sağlıklı bir yaşam alanı oluşturmak için en iyi yöntem dış cephe mantolamadır. Yaşanan mevsim şartlarına göre oluşan ısı kayıplarını engellemek için mantolama her yapı için gerekli görülmektedir. Dış cephe mantolama ise teknik olarak ısı köprüsü oluşturmadan gereken ısı iletim katsayısına ulaşması için yapıların dış cephelerine uygulanan yalıtım çalışmasıdır.
 
Dış cephe mantolama yaptırmanın en önemli nedenleri arasında daha çevreci bir profil oluşturmasıdır. Daha az yakıt kullanılmasını sağladığı gibi hava kirliliğini de önlemektedir. Mantolama tüm kurallarına uygun yapıldığı takdirde %50 enerji tasarrufu sağlayarak enerji masraflarını azalttığı gibi kişisel tasarruf etmemizi de sağlar. Dış cephe mantolamayla birlikte ısı yapılarda daha dengeli bir şekilde dağılır ve hava akımı olmadığı için sağlıklı bir alan oluşturulur. 
 
Diğer yandan dış cephe mantolama küf, mantar ve rutubet gibi insan sağlığına zarar verecek durumların oluşmasını engellemesinin yanında rahatsız edici gürültüleri de önler.  Ayrıca dış cephe mantolama sayesinde zaman içerisinde yıpranan ve hasar gören yerler tekrar elden geçirilerek binalar yapısal olarak uzun ömürlü hale getirilir.
 
Daha fazla bilgi için yapiustasi.com.tr adresini ziyaret edebilirsiniz. #ısonem   #dışcephemantolama   #çatıısıyalıtım  

http://www.yapiustasi.com.tr/neden-dis-cephe-mantolama-gereklidir
Add a comment...

Post has attachment
Günümüzde mantolama, doğru işçilik ve doğru ürünlerle uygulanması gereken binalarda ısı giriş çıkışlarını muhafaza eden sistemdir. Yapılardaki enerji koruma kapasitesinin giderek önem kazanması dış cephe mantolamaya olan talebi de arttırmıştır. Bu nedenle binalarda yaşanan enerji kayıp ve kazançların sınırlandırılarak daha ekonomik bir alan oluşturulması amaçlanmıştır. Dış cephe mantolama bu bakımdan binaların içeriden olduğu kadar dışarıdan da yalıtılmasında önemlidir.
 
Dış cephe mantolama sistemleri, yapının dış duvarlarını her taraftan sararak ısı köprülerinin oluşumunu engellediği gibi enerji kayıplarının engellenmesini de sağlamaktadır. Yaz ve kış aylarında oluşan ısı kayıplarının de önüne geçen dış cephe mantolama sisteminin yapılara sağlamış olduğu avantajlar ise şu şekildedir;
 
* Her alanda homojen sıcaklık sağlanır
* Isı kayıp ve kazançlarının azaltılması
* Katmanlar arasında yaşanan yoğuşma minimilize edilir
* Mevcut yapılarda ısı köprülerinin oluşmasını engeller
* Yapı duvarlarında rutubet, nem, küf ve kabarmanın olmasını önler
* Ses yalıtımı da sağlayarak gürültüyü önler


Daha fazla bilgi için yapiustasi.com.tr adresini ziyaret edebilirsiniz. #dışcephemantolama   #çatıısıyalıtım   #ısonem  

http://www.yapiustasi.com.tr/dis-cephe-mantolamanin-yararlari
Add a comment...

Post has attachment
Binalarda doğal ısıyı muhafaza etmek son zamanlarda oldukça önemli hale gelmiştir. Yapılarda daha az enerji kullanılarak ısınma ve soğumasının dengelenmesine yardımcı olan dış cephe mantolama uygulaması en iyi yalıtımdır. Binanın iç ve dış etkenlerden korunması sağlandığı gibi yapıların ömrünü de uzatan uygulama sayesinde çevre kirliliğinin de önüne geçilmesi sağlanmaktadır. Dış cephe mantolama bir bakıma farklı sıcaklığa sahip yaşam alanları ve dış çevre arasındaki ısı geçişini minimize etmek için yapılan işlemler olarak görülmektedir. Mantolamanın uygulandığı alanlar arasında ise düz, eğit çatılar, dışa bakan duvarlar, çıkma tabanlarına, toprakla temas eden duvar ve döşemelerin yanında ısıtılması oldukça güç olan yerler bulunmaktadır.
 
Dış cephe mantolama yapılmaya başlanmadan önce ise uygulama yapılacak yüzeyin ısı yalıtım levhalarının yapışması için temizlenmesi ve düzgün hale getirilmesi gerekir. Isı yalıtım plakalarının yapıştırılacak yüzüne tamamen kaplayacak biçimde yapıştırıcı sürüldükten sonra taraklı malayla taranır. Yapıştırma harcı uygulanmış plakalar arasında boşluk kalmayacak biçimde duvara yapıştırılır. Dış etkenlerden kaynaklanan nedenlerden dolayı oluşacak tehlikeleri önlemek için köşe profilleri uygulanır ve  ısı yalıtım plakaları bina duvarlarına dübellenerek daha da sağlamlaştırılır. Isı plakalarının üzerine iki kat sıva atılır. Dış cephe mantolama uygulamasında sıva işleminden sonra dış cephe boyası uygulanır. Böylece mantolama sistemi yapılmış olur. 

Daha fazla bilgi almak için yapiustasi.com.tr adresini ziyaret edebilirsiniz. #ısonem   #dışcephemantolama   #çatıısıyalıtım  

http://www.yapiustasi.com.tr/dis-cephe-mantolama-nasil-yapilir
Add a comment...

Post has attachment
Mantolama, günümüzde birçok yapı oluşturulurken ya da sonrasında tamir ve yapılandırma için gerekli görülür. Binalarda ısı yalıtımı birçok açıdan önem taşımaktadır. Çünkü ortamda yaşanan ısı değişimi yani soğuk havanın içeriye girebilmesi ve sıcak havanın içeride muhafaza edilememesi sağlıksız bir yaşam alanı oluşumuna sebebiyet vermektedir. Dış cephe mantolama sistemi ile birlikte ortalama olarak %50-60 oranında ısı tasarrufu sağlanabilmesinin yanında doğaya verilen zararı da en aza indirmektedir. Ayrıca dış cephe mantolama binaların dışarıdan daha estetik bir görünüme kavuşmasını sağlarken nem, kabarma ve koku oluşumunu önleyerek rutubetin eve nüfuz etmesini engeller. 
 
Dış cephe mantolamada ısı yalıtımı sağlamak adına yalıtım levhasının genişliği önemlidir ve levhanın genişliği de 2-10cm arasında değişmektedir. Bu değişim ise ortam koşullarına şekillenmektedir. Bu nedenle yalıtım levhasının kalınlığı, yoğunluğu, mantolama uygulaması yapılacak olan yüzeyin tüm şartlarına bağlı olarak uygulanmaktadır. Ayrıca mantolama uygulaması yüksek bir yapıya yapılacaksa 3 katta bir yatay derzleme yapılmasına da dikkat edilmelidir.

Daha fazla bilgi için yapiustasi.com.tr adresini ziyaret edebilirsiniz. #ısonem   #dışcephemantolama   #çatıısıyalıtım  

http://www.yapiustasi.com.tr/dis-cephe-mantolama-nasil-yapilmali
Add a comment...

Post has attachment
Her yapı, belirli bir sene geçtikten sonra özellikle dış cephelerden yıpranmaya başlar. Bu yıpranmada mevsimlerin olumsuz etkileri başta gelir. Kış mevsiminde soğuk hava, kar yağışı, rüzgar vb. hava şartlarının etki ettiği görüldüğü gibi yaz mevsiminde de güneşin zararları etkenleri yapılara zarar verdiği görülmektedir. Bu nedenle birtakım uygulamalar sayesinde binalar daha uzun ömürlü hale getirilir. Dış cephe mantolama bu uygulamaların başında gelmektedir ve günümüzde birçok yapıya da yapılmaktadır. 
Dış cephe mantolama bir bakıma ısı yalıtımı olarak bilinmektedir. Binaların dış cephelerine yapılan giydirme işlemidir ve böylece daha ekonomik, daha az enerji tüketimi sağlanmasına zemin hazırlar. Kış mevsimlerinde sıcak havanın içeride kalmasını sağlarken yaz aylarında da soğuk havanın dışarıya çıkmasını engelleyen dış cephe mantolama sayesinde bina kabuğu ısı yalıtım malzemeleriyle kaplanır. Günümüzde yaygın bir şekilde uygulanmaya başlayan dış cephe mantolamanın yapılma aşaması ise şöyledir;
* Subasman Profil Uygulaması
*Kaplama Levhalarının Yapıştırılması
* Kaplama Levhalarının Dübellenmesi
*Kenar ve Köşe Uygulamaları
* Fileli Sıvası Uygulaması
* Dekoratif Kaplama
* Dış Cephe Boya Uygulaması

Daha fazla bilgi için yapiustasi.com.tr adresini ziyaret edebilirsiniz. #ısonem   #dışcephemantolama   #çatıısıyalıtım  

http://www.yapiustasi.com.tr/dis-cephe-mantolama-asamalari-nedir
Add a comment...

Post has attachment
Dış cephe mantolama ısı yalıtımının dışarıdan uygulandığı sistemdir.  Teknik olarak tanımlamak gerekirse binalarda duvar, kolon, kiriş mantolama ve tavan yüzeylerine dışarıdan çimento bazlı hazır sıvaların uygulandığı yapı sistemi denebilir. Dış cephe sistemlerinde en çok tercih edilen uygulamalardan biri olan dış cephe mantolama yapılardaki ısı tasarrufunu sağlamak adına oldukça etkilidir.

Dış etkenlere karşı yapıların dayanıklı ve uzun ömürlü olmasını sağlayan dış cephe mantolama uygulaması evlerde yer alan kombi, kalorifer, klima vb. ekipmanların tükettikleri enerjiyi yarı yarıya indirmektedir. Bu sayede istenilen şekilde tasarruf sağlanabilinmektedir. Doğru uygulanan dış cephe mantolama sistemi binanın korozyon sorununu tekrardan yaşamayacağını, bina yaşının sabit kalacağını ve mantolamanın binanın ömrü kadar kullanılabileceğini de unutmamak gerekir. Isı yalıtımından maksimum derecede yararlanılması için kullanılan ürünlerin kaliteli ve çalışanların işin uzmanı olmasına dikkat edilmelidir. Sağlıklı ortam oluşturulması için en önemli yalıtım sağlama sistemleri arasında yer alan dış cephe mantolama , binaların mevsimsel olumsuz şartlarından korumak için en iyi yöntemdir.   

Daha fazla bilgi için yapiustasi.com.tr adresini ziyaret edebilirsiniz. #ısonem   #çatıısıyalıtım   #dışcephemantolama  

http://www.yapiustasi.com.tr/dis-cephe-mantolama-uygulamalari
Add a comment...

Post has attachment
Isı yalıtımında iyi verimin alınmasında dış cephe mantolama en iyi yöntemdir. Çünkü yapılarda ısı kayıpları yaşanıyorsa olduğundan fazla enerji tüketimi olacağı gibi yapı içerisinde ısının muhafaza edilmesi de zorlaşır. Bu gibi olumsuz durumlar hem sağlıksız bir ortam oluşmasına zemin hazırlar hem de maddi açıdan daha fazla masraf ortaya çıkarır. Dış cephe mantolamanın yapılara uygulanmasıyla birlikte %50’ye varan enerji tasarrufu sağlanabildiği gibi ısı kayıplarının da önüne geçilir. Ayrıca binaların ömrü uzarken şık ve estetik bir görünüme de mantolama sayesinde ulaşılır.
 
Dış cephe mantolama uygulanırken ise teknik detayların bilinmesi ve buna göre yapılması gerekmektedir. İlk aşama olarak mantolama yapılacak alanın tüm güvenlik önlemleriyle ve koruyucu tedbirleriyle güçlendirilmesi sağlanır. Sonraki aşamalar ise şu şekilde sıralanır;
 
* Zemin Hazırlık
* Mantolama
* Dübellerin Çakılması ve Köşebent Uygulaması
* Elyaf Katkılı File Uygulaması ve Sıva İşlemi
* Boya Uygulaması son aşama olarak yerini alır. 

Dış cephe mantolama teknik özellikleri bilinerek uygulanmalı ve özenli bir çalışma sonucu ihtiyaç duyulan her binaya yapılmalıdır.

Daha fazla bilgi için yapiustasi.com.tr adresini ziyaret edebilirsiniz. #ısonem   #dışcephemantolama   #çatıısıyalıtım  

http://www.yapiustasi.com.tr/dis-cephe-mantolama-uygulamalarindaki-teknik-detaylar
Add a comment...

Post has attachment
Yalıtım uygulamaları arasında dış cephe mantolama oldukça önemli bir yere sahiptir. Tadilata ihtiyacı olan, dış cephesinde mevsimlerin yıpratıcı etkisinden dolayı küflenen, rutubetlenen ve kabaran yapılarda mantolama gerekli görülmektedir. Dıştan uygulanan dış cephe mantolama ısı kayıplarını en aza indirir ve enerji tüketiminde oldukça önemli bir tasarruf sağlar. Dış cephe mantolama uygulamasının yapıldığı her binada temel amaçlardan biri sağlıklı bir ortam yaratılması olduğu gibi kışın ısının korunması yazın da soğuk havanın yapı içinde muhafaza edilmesidir. 
 
Dış cephe mantolama bir bakıma maddi açıdan değil, kaynakların kullanımı açısından da uzun sürede oldukça yarar sağlayan bir sistemdir. Mantolama yapılacak yüzey kesinlikle toz ve yağ gibi yapışmayı engelleyici maddelerden temizlenmelidir. Dökülmüş ya da kabarmış yüzeylerin fırçalanması daha iyi olacağı gibi ısı yalıtım levhalarının koyulacağı yüzey de düz hale getirilir. Dış görünüm olarak daha estetik bir görünüm sunan dış cephe mantolama sistemleriyle yapılar daha modern bir şekle bürünmüşlerdir.  

Daha fazla bilgi için yapiustasi.com.tr adresini ziyaret edebilirsiniz. #ısonem   #dışcephemantolama   #çatıısıyalıtım  

http://www.yapiustasi.com.tr/dis-cephe-mantolama-sistemleri
Add a comment...

Post has attachment
Dış cephe mantolama binalarda sağlıklı bir yaşam alanı ve izolasyonu sağlamak adına dış kısımlara yapılan çalışmadır. Soğuk ya da sıcak havanın binanın iç kısımlarına geçmesini önlemek adına son zamanlarda en çok uygulanan sistemdir. Dış cephe mantolama yaptırmanın amacı mevsim şartlarına bağlı olarak oluşan ısı kayıplarını ortadan kaldırmaktır. Özellikle bina yaşı fazla olan yapılarda belirli bir süreden sonra dış cephe, yalıtım etkisini kaybetmeye başlar. Rutubet, küf ve kabarmaların meydana gelmesiyle birlikte sağlıksız bir yaşam alanı oluşmaya başlar. Ancak dış cephe mantolama uygulamasının yapılmasıyla beraber ısı ve su yalıtımı sağlandığı gibi %5o-60’a varan enerji tasarrufu da sağlanmış olur. 
 
Dış cephe mantolama çalışmalarında klima, anten, tabela, çamaşır demirlerin tamamının çıkarılması gerekir. Yüzeylerin hiçbir aralık kalmadan ısı yalıtım levhalarıyla kaplanması mantığı uygulandığı için bu gibi unsurların mantolama sonrasında tekrar yüzeye monte edilmemesi gerekir. Eğer binanız eskiyse ve doğramaların değişmesi düşünülüyorsa mantolama öncesi bu işlemin yapılması daha iyi olacaktır. Böylece sistemin zarar görmesi engellenir. Diğer yandan dış cephe mantolama sistemin korunmasını sağlamak istiyorsanız mantolama sonrasında ilerleyen dönemler için de tedbirlerin alınmasını sağlayarak gerekli koruma gerçekleştirilebilir.  

Daha fazla bilgi için yapiustasi.com.tr adresini ziyaret edebilirsiniz. #ısonem   #dışcephemantolama   #çatıısıyalıtım  

http://www.yapiustasi.com.tr/dis-cephe-mantolama-sistemleri-nasil-korunmali
Add a comment...

Post has attachment
Her binanın belirli bir zaman geçtikten sonra bakıma ihtiyacı vardır. Çünkü dış faktörlerin olumsuz etkisi yapıların dıştan içe doğru etkilemeye başlar. Soğuk hava, yağmur, rüzgar yapıyı yıprattığı gibi güneş de aynı şekilde etkilemektedir. Zamanla binaların ısı yalıtımını önleyen etkilerinin kaybolmasıyla beraber soğuk hava yapı içerisine kolaylıkla girebildiği gibi yapı içerisindeki sıcak havayı muhafaza etmek de zorlaşır. Bu gibi durumlarda rutubet ve kabarmaların yaşanması da olası durumlar arasındadır. Binaların daha iyi bir yaşam alanı sunması için dış cephe mantolama bu açıdan oldukça önem taşımaktadır. Dış cephe mantolama sayesinde mevsimler arası geçişlerde  soğuk ve sıcak havanın yapıyı olumsuz etkilemesi azaltıldığı gibi yakıt tüketimi de ciddi şekilde azalmaktadır. 
 
Dış cephe mantolama uygulanan binalarda kış mevsiminde sıcak hava içeride muhafaza edilebilirken yaz mevsiminde ise soğuk havanın dışarı çıkması önlenebilmektedir. Ayrıca yapılara zarar veren dış etkenlere karşı da etkin bir koruma sağlayacağı gibi mantolama malzemeleri de yapılara estetik bir görünüm kazandırmaktadır. Dış cephe mantolama sisteminde kullanılacak bu malzemelerin şu özelliklere sahip olması beklenir;
 
* Kimyasal etkilere dayanıklı olması
* Güneşin zararlı etkilerinde bozulmaması
* Suyu içine çekmemesi
* Yağmur sularından bozulmaması 
* Son olarak da don olayı yaşandığında herhangi bir bozulma olmaması gerekmektedir.   

Daha fazla detay için yapiustasi.com.tr adresini ziyaret edebilirsiniz. #ısonem   #dışcephemantolama   #çatıısıyalıtım  

http://www.yapiustasi.com.tr/dis-cephe-mantolama-malzemeleri-nasil-olmali/
Add a comment...
Wait while more posts are being loaded