Profile cover photo
Profile photo
Sarmayedar سرمایه دار
2 followers -
www.sarmayedar.com
www.sarmayedar.com

2 followers
About
Posts

Post has attachment
چرا اتکای خانوار ایرانی به درآمدهای غیرپولی افزایش یافته است؟(تکیه بر ملک به جای داشتن شغل)
سرمایه دار
سرمایه دار
sarmayedar.com
Add a comment...

Post has attachment
گام اساسی برای مدیریت زمان کاری (قسمت اول)


ما راه حل هایی معرفی می کنیم که به شما کمک می کند تا زمان کاریتان را مدیریت کنید. راه حل هایی که از کتاب شکستن مرزهای عملکرد انتخاب شده است.

یکی از دلایلی که باعث می شود عملکرد کارکنان یه سازمان یا شرکت ضعیف باشد، عدم مدیریت زمانی است که در محیط کار حضور دارند. زمانی که به جای اینکه صرف پیشبرد کارها بشود، صرف یه سری کارهای بی مورد می شود. البته نمی خواهیم بگوییم که کارکنان این کارهای بی مورد رو از عمد انجام می دهند. به هیچ وجه. می خواهیم بگویم که خیلی ها توانایی مدیریت زمان را در محل کار ندارند. کاری که بر خلاف ظاهر ساده اش، پیچیده است.
اما امروز به شما مژده می دهیم که نگران نباشید. ما راه حل هایی معرفی می کنیم که به شما کمک می کند تا زمان کاریتان را مدیریت کنید. راه حل هایی که از کتاب شکستن مرزهای عملکرد انتخاب شده است.

ادامه در سایت:
Add a comment...

Post has attachment
"کاهش واقعی و هدفمند تورم به زیر ۵ ٪" یک ضرورت مهم در اقتصاد ایران

پیشتر طبق گزارش IMF بیان داشتم که در سال جاری میلادی ۱۰۸ کشور دنیا تورم زیر ۵٪ دارند، در واقع تکنولوژی دستیابی به تورم زیر ۵ ٪ امروزه کاملاً متفاوت و فراگیر شده است. همچنین متذکر شدم که ضرورت دارد مجلس دهم که در آغاز کار خود برنامه ششم توسعه را بررسی خواهد کرد، "دستیابی به تورم زیر ۵ ٪ تا سال ۱۴۰۰" را به عنوان یکی از اهداف مهم برنامه پیش رو تعیین کند.
با این توصیف، دولت وظیفه بسیار سنگینی در این عرصه دارد که با اجرای سیاستهای پولی و مالی کارا و صحیح می بایست گام جدی در این زمینه بردارد.
بررسی علمی و دقیق در مورد فاكتورهاي کاهش دهنده واقعی و هدفمند تورم تاکیدی جدی در این خصوص است.
تورم طی ماه های اخیر کاهش محسوسی داشته و در مرز یک رقمی شدن قرار دارد. این کاهش در حالی اتفاق افتاده است که نقدینگی به عنوان اصلی ترین عامل تورم، بیش از 30 درصد رشد داشته است.
اما دلیل کاهش تورم در این شرایط چه بوده است؟!

Add a comment...

Post has attachment

Post has attachment

از اقتصاد مقاومتی بیشتر بدانیم....

اقتصاد مقاومتی ترم جدیدی در ادبیات علوم انسانی و اقتصادی ماست و هنوز مفهوم پردازی نشده است. این مفهوم پردازی قبل از اینکه در حوزه اقتصاد مطرح شود باید در حوزه فلسفه و علوم فرهنگی اجتماعی و اقتصاد سیاسی صورت پذیرد. اینکه برخی از سخنوران و اساتید حوزه اقتصاد تلاش می کنند برای رسیدن به اقتصاد مقاومتی راهبردهایی را تعریف کنند ماجور است ولی تا هنگامی که این مفهوم پردازی صورت نگرفته باشد این راهبردها هم جز کلیاتی مغشوش و مشوش کننده نخواهد بود.
Add a comment...

Post has attachment
فرار مغزها و جایگاه ایران در جهان


سرمايه انساني يکي از مهترين عوامل توسعه و پيشرفت جامعه به شمار مي‌آيد; زيرا عامل اصلي در بهره برداري درست از منابع و امکانات و بالا بردن بازده و عملکرد است، بر توسعه و پيشرفت کشور تأثير سازنده دارد و ميتواند کارگزار و عامل تغيير و تحول اجتماعي باشد.
سرمايه انساني هر کشور ثروت اصلي آن کشور است و از اين ديدگاه، دانشجويان، متخصصين و تحصيلکردگان مهمترين سرمايه کشور محسوب مي‌شوند. اما از جمله مسائلي که برخي جوامع، به ويژه کشورهاي در حال توسعه با آن روبرو هستند مساله مهاجرت نخبگان به خارج از کشور است که آن را پديده «فرار مغزها» (brain drain) ناميده‌اند و کشور ما، نيز از آن آسيب ديده است.
شايد اغراق آميز نباشد که گفته شود بسياري از پيشرفتهاي برخي کشورها، از جمله آمريکا و کانادا به سبب جذب مغزهاي جهان سومي بوده است و اروپا به اين نتيجه رسيده است که براي جذب مغزها از جهان سوم؛ بايد مانند آمريکا و کانادا عمل کرد.
در واقع فرار مغزها فرآيندي است که بر محمل يک رابطه نا متعادل بين کشورهاي صنعتي پيشرفته و کشورهاي کمتر توسعه يافته جهان سوم شکل مي‌گيرد و طي آن نيروي انساني پرورده و نخبه از کشورهاي کمتر توسعه يافته به کشورهاي صنعتي ثروتمند توسعه يافته تر منتقل مي‌شود و نتيجه نهايي اين فرآيند به سود خالص کشورهاي صنعتي وزيان خالص کشورهاي جهان سوم است.
Add a comment...

Post has attachment
نارضايتي ٨٩ درصدي ايرانيان از وضعيت شغلي خود

نتایج یک بررسی آماری که از طریق جمع‌آوری اطلاعات با پرسش‌نامه از سوی یک نهاد خصوصی در کشور منتشر شده، حاکی از این است که تنها 11 درصد از شاغلان مورد بررسی، از وضعیت شغلی خود رضایت دارند و سایرین، گزینه‌هایی مثل جست‌وجوی کار در شرکت جدید، ارتقای شغلی در شرکت خود، راه‌اندازی کسب‌وکار جدید یا مهاجرت از کشور را به‌عنوان برنامه اصلی خود در سال جدید اعلام کرده‌اند. میزان رضایت نتایج نسخه قبلی این پرسش‌نامه برای سال 1393، به میزان17 درصد گزارش شده بود. طبق این داده‌ها، بیش از یک‌سوم کارکنان اعلام کرده‌اند که در تلاش و جست‌وجو برای یافتن کار جديد هستند.
این یافته‌ها حاکی از این است که «دارندگان مدرک تحصیلی فوق‌لیسانس نسبت به لیسانس»، «دانش‌آموختگان دانشگاه‌های دولتی نسبت به آزاد»، «مردان در مقایسه با زنان» و «افراد مسلط به زبان انگلیسی در مقایسه با افراد غیرمسلط»، تفاوت درآمدی قابل توجهی داشته‌اند. این یافته‌ها حاکی از این است که شاغلان مورد بررسی، در سال گذشته نزدیک به 22 درصد افزایش درآمد تجربه کرده‌اند که نرخ این افزایش در شرکت‌های دولتی حدود 21 درصد و درشرکت‌های خصوصی نزدیک به 25 درصد بوده است.
Add a comment...

Post has attachment
چالش های اقتصاد ایران


می گویند بعد از برجام خیلی ها در خارج و داخل امید به بهبود داشتند، کسانی ایران را سرزمین فرصت ها می نامیدند، ولی گویا الان همه واقع بین تر شده اند.
در این مقاله اکونومیست گفته شده است که از مهمترین چالش ها محدودیت های بانکی است، از یکی از دوستان کاربلد بانکدار شنیدم که همه محدودیت های تحریم و عدم اعتماد به بانک های ایرانی و فاصله آنها با استانداردهای جهانی به کنار، سعودی ها هم به طور جدی موش می دوانند. گویا مشابه همین تهدید اخیر فروش دارایی هایشان در ایالات متحده را به صورت پنهان و با شدت بیشتر برای ایران دنبال می کنند، زیرا اثربخشی تحریم های بانکی را دیده اند. از جمله آن دوست عزیز اشاره می کرد که بانکی که 80 میلیارد دلار پول سعودی ها را در اختیار دارد، نمی تواند به رقیب منطقه ای آنها لبخند بزند و ظاهرا سنبه سعودی ها پرزور است.
قیمت نفت هم مصیبتی است، ایران در 2010 حدود 125 میلیارد دلار درآمد نفتی داشته است، امسال شانس بیاورد حدود 25 میلیارد دلار! کاغذبازی و سلسله مراتب اداری که حتی کار برای صدور ویزا برای سرمایه گذاران سخت کرده است هم مشکل کمی نیست (شاخص سهولت کسب و کار را ببینید). فساد گسترده و فعالیت پنهان اقتصادی هم از چالش های پراهمیت هستند که خارجی ها را دلسرد می کنند. کسانی هم منتظر انتخابات امریکا هستند تا ببینند کار به کجا می رسد، این را اضافه کنید که بسیاری چهره های ذی نفوذ اساسا "تعامل سازنده با دنیا" و این قبیل قرتی بازی های دولت اعتدال را قصه کلثوم ننه می دانند و آن را جدی نمی گیرند.جان کلام هنوز خیلی کار داریم، منتظر معجزه نباشید.
Add a comment...

Post has attachment
ريشه اتلاف منابع؛
مقايسه الگوي ايراني و چيني

مقایسه الگوی ایرانی و چینی سایت سرمایه دار

اگر در توليد كالاها و خدمات مختلف، تركيب بهينه منابع توليد ممكن نباشد شاهد اتلاف منابع خواهيم بود. مثلا در چين نيروي كار زياد است و اگر اقتصاد، تحت فشار بيروني نباشد طبيعي است كه استفاده از نيروي كار بيشتر نسبت به سرمايه، باصرفه تر خواهد بود. همين اتفاق در چين افتاده و به همين دليل در اين كشور شاهد نرخ بيكاري بالا نيستيم. در مقابل، در ايران شاهد سياست معكوسي هستيم. ايران اگرچه از نظر جمعيت و نيروي كار با چين قابل مقايسه نيست ولي به هر حال با توجه به فرصتهاي شغلي موجود، جمعيت جويندگان كار بسيار بالاست. اين وضعيت باعث مي شود ايران از همين زاويه شبيه چين باشد و قاعدتاً بايد استفاده از نيروي كار داراي توجيه بالاتري نسبت به سرمايه در تركيب منابع توليد باشد. اما دو مداخله و تحميل دولت باعث شده است كه توليدكنندگان به جاي استفاده از تركيب سرمايه كمتر و نيروي كار بيشتر به سمت سرمايه بيشتر و نيروي كار كمتر سوق يابند. اين دو عامل عبارتند از: (١) افزايش هزينه استفاده از نيروي كار با قانون كار و مقررات زائد، (٢) ارزان سازي سرمايه با كاهش دستوري نرخ تسهيلات بانكي. اين دو سياست غلط در يك چرخه معيوب باعث افزايش نرخ بيكاري در ايران شده است.
Add a comment...

Post has attachment
تحصیل پولی: خدمت یا خیانت!

چندسال پیش در امریکا طرحی پیشنهادشد که مدارس غیر انتفاعی تاسیس شود. این طرح هنوز در مراحل اولیه خود بودکه با موج عظیم مخالفت جامعه متخصصین مواجه شد. کشمکش وبحث وجدل بالا گرفت واجرای طرح برای همیشه لغو شد.
واما دلایل متخصصین وجامعه علمی چه بود؟
آنها ادعا داشتند که زیربنای ترقی وپیشرفت هر کشور آموزش و پرورش آن است واگر این امر الوده به مسائل مادی و منفعتی سودجویان همیشه در کمین شود، عقب گردی جامعه شروع خواهد شد و آموزش در حاشیه قرار خواهد گرفت. شاید ظواهر قضیه برای جلب رضایت اولیا حفظ شود ولی همواره سایه منافع مادی آموزش را تحت تاثیر قرار خواهد داد.
Add a comment...
Wait while more posts are being loaded