Profile

Cover photo
Sarmayedar سرمایه دار
Works at www.sarmayedar.com
Lives in tehran
2 followers|6,709 views
AboutPostsCollectionsPhotosYouTube+1's

Stream

 
"کاهش واقعی و هدفمند تورم به زیر ۵ ٪" یک ضرورت مهم در اقتصاد ایران

پیشتر طبق گزارش IMF بیان داشتم که در سال جاری میلادی ۱۰۸ کشور دنیا تورم زیر ۵٪ دارند، در واقع تکنولوژی دستیابی به تورم زیر ۵ ٪ امروزه کاملاً متفاوت و فراگیر شده است. همچنین متذکر شدم که ضرورت دارد مجلس دهم که در آغاز کار خود برنامه ششم توسعه را بررسی خواهد کرد، "دستیابی به تورم زیر ۵ ٪ تا سال ۱۴۰۰" را به عنوان یکی از اهداف مهم برنامه پیش رو تعیین کند.
با این توصیف، دولت وظیفه بسیار سنگینی در این عرصه دارد که با اجرای سیاستهای پولی و مالی کارا و صحیح می بایست گام جدی در این زمینه بردارد.
بررسی علمی و دقیق در مورد فاكتورهاي کاهش دهنده واقعی و هدفمند تورم تاکیدی جدی در این خصوص است.
تورم طی ماه های اخیر کاهش محسوسی داشته و در مرز یک رقمی شدن قرار دارد. این کاهش در حالی اتفاق افتاده است که نقدینگی به عنوان اصلی ترین عامل تورم، بیش از 30 درصد رشد داشته است.
اما دلیل کاهش تورم در این شرایط چه بوده است؟!


 ·  Translate
1
Add a comment...
 

از اقتصاد مقاومتی بیشتر بدانیم....

اقتصاد مقاومتی ترم جدیدی در ادبیات علوم انسانی و اقتصادی ماست و هنوز مفهوم پردازی نشده است. این مفهوم پردازی قبل از اینکه در حوزه اقتصاد مطرح شود باید در حوزه فلسفه و علوم فرهنگی اجتماعی و اقتصاد سیاسی صورت پذیرد. اینکه برخی از سخنوران و اساتید حوزه اقتصاد تلاش می کنند برای رسیدن به اقتصاد مقاومتی راهبردهایی را تعریف کنند ماجور است ولی تا هنگامی که این مفهوم پردازی صورت نگرفته باشد این راهبردها هم جز کلیاتی مغشوش و مشوش کننده نخواهد بود.
 ·  Translate
1
Add a comment...
 
نارضايتي ٨٩ درصدي ايرانيان از وضعيت شغلي خود

نتایج یک بررسی آماری که از طریق جمع‌آوری اطلاعات با پرسش‌نامه از سوی یک نهاد خصوصی در کشور منتشر شده، حاکی از این است که تنها 11 درصد از شاغلان مورد بررسی، از وضعیت شغلی خود رضایت دارند و سایرین، گزینه‌هایی مثل جست‌وجوی کار در شرکت جدید، ارتقای شغلی در شرکت خود، راه‌اندازی کسب‌وکار جدید یا مهاجرت از کشور را به‌عنوان برنامه اصلی خود در سال جدید اعلام کرده‌اند. میزان رضایت نتایج نسخه قبلی این پرسش‌نامه برای سال 1393، به میزان17 درصد گزارش شده بود. طبق این داده‌ها، بیش از یک‌سوم کارکنان اعلام کرده‌اند که در تلاش و جست‌وجو برای یافتن کار جديد هستند.
این یافته‌ها حاکی از این است که «دارندگان مدرک تحصیلی فوق‌لیسانس نسبت به لیسانس»، «دانش‌آموختگان دانشگاه‌های دولتی نسبت به آزاد»، «مردان در مقایسه با زنان» و «افراد مسلط به زبان انگلیسی در مقایسه با افراد غیرمسلط»، تفاوت درآمدی قابل توجهی داشته‌اند. این یافته‌ها حاکی از این است که شاغلان مورد بررسی، در سال گذشته نزدیک به 22 درصد افزایش درآمد تجربه کرده‌اند که نرخ این افزایش در شرکت‌های دولتی حدود 21 درصد و درشرکت‌های خصوصی نزدیک به 25 درصد بوده است.
 ·  Translate
1
Add a comment...
 
ريشه اتلاف منابع؛
مقايسه الگوي ايراني و چيني

مقایسه الگوی ایرانی و چینی سایت سرمایه دار

اگر در توليد كالاها و خدمات مختلف، تركيب بهينه منابع توليد ممكن نباشد شاهد اتلاف منابع خواهيم بود. مثلا در چين نيروي كار زياد است و اگر اقتصاد، تحت فشار بيروني نباشد طبيعي است كه استفاده از نيروي كار بيشتر نسبت به سرمايه، باصرفه تر خواهد بود. همين اتفاق در چين افتاده و به همين دليل در اين كشور شاهد نرخ بيكاري بالا نيستيم. در مقابل، در ايران شاهد سياست معكوسي هستيم. ايران اگرچه از نظر جمعيت و نيروي كار با چين قابل مقايسه نيست ولي به هر حال با توجه به فرصتهاي شغلي موجود، جمعيت جويندگان كار بسيار بالاست. اين وضعيت باعث مي شود ايران از همين زاويه شبيه چين باشد و قاعدتاً بايد استفاده از نيروي كار داراي توجيه بالاتري نسبت به سرمايه در تركيب منابع توليد باشد. اما دو مداخله و تحميل دولت باعث شده است كه توليدكنندگان به جاي استفاده از تركيب سرمايه كمتر و نيروي كار بيشتر به سمت سرمايه بيشتر و نيروي كار كمتر سوق يابند. اين دو عامل عبارتند از: (١) افزايش هزينه استفاده از نيروي كار با قانون كار و مقررات زائد، (٢) ارزان سازي سرمايه با كاهش دستوري نرخ تسهيلات بانكي. اين دو سياست غلط در يك چرخه معيوب باعث افزايش نرخ بيكاري در ايران شده است.
 ·  Translate
1
Add a comment...
 
نظام آموزشی و رشد بهره وری در ایران


اقتصاد ایران دهه ها است که از رشد بهره وری پایین رنج می برد و در واقع رشد بلند مدت کمتر از 4 درصد برای دوره پس از جنگ تحمیلی انعکاسی از رشد پایین بهره وری است. به همین دلیل نیز رشد های بیش از این مقدار متوسط عمدتا ناشی از افزایش عواید نفتی کشور بوده است و پیامد آن در تحریک تقاضا از یک سو و افزایش انباشت سرمایه و امکان خرید مواد اولیه و واسط که اسباب تحریک بخش عرضه اقتصاد بوده است از سوی دیگر این رشد اقتصادی را امکان پذیر نموده است. پر واضح است که با وجود اثر مثبت عواید نفتی بر رشد بلند مدت اقتصادی ایران که در مطالعاتی مانند مطالعه محدث، پسران و صالحی اصفهانی نشان داده شده است، تا زمانیکه این افزایش عواید نفتی همراه با رشد قابل توجه بهره وری نباشد منجر به رشد های قابل توجه نمی شود که اقتصاد ایران را از یک کشور در حال توسعه به یک اقتصاد نوظهور و آنگاه توسعه یافته تبدیل نماید .
اینکه چرا رشد بهره وری در اقتصاد ایران قابل توجه نیست و به نظر نمی رسد در آینده نزدیک نیز قابل توجه باشد دلایل متعددی دارد که عمده ترین آن سیطره دولت و بخش عمومی بر اقتصاد کشور و عدم تغییر قابل توجه در نظام بنگاه داری کشور و به عبارتی عدم افزوده شدن نقش بخش خصوصی در فعالیتهای اقتصادی کشور است. با توجه به آنکه بخش های دارای پتانسیل رشد بهره وری بخش های صنعت و خدمات هستند و فعالیتهای کلیدی این دو بخش عملا در کنترل بخش دولتی و عمومی است، انتظار تحول چشمگیر در رشد بهره وری نیز نمی توان داشت.
با توجه به اینکه گسترش آموزش و بویژه آموزش عالی از الزامات مهم امکان پذیری رشد بهره وری می باشد و با توجه به اینکه آموزش عالی در کشور در دو دهه اخیر به شدت گسترش یافته است، پرسش این است که چرا گسترش آموزش عالی کمکی به بهبود و رشد بهره وری نکرده است و آیا در آینده نزدیک این گسترش آموزش عالی می تواند کمکی برای رشد بهره وری باشد یا آنکه حتی می تواند بازدارنده رشد بهره وری نیز باشد...

 ·  Translate
اقتصاد ایران دهه ها است که از رشد بهره وری پایین رنج می برد و در واقع رشد بلند مدت کمتر از 4 درصد برای دوره پس از جنگ تحمیلی انعکاسی از رشد پایین بهره وری است.
1
Add a comment...
 
شرکت های جهانی هتل داری در حال تاسیس شعبه هایی در ایران هستند، و پیش بینی می کنند برداشته شدن تحریم ها علیه ایران باعث افزایش بسیار گردشگران و سفرهای تجاری پس از دهه ها انزوای اقتصادی شود.
1
Add a comment...
 
فرار مغزها و جایگاه ایران در جهان


سرمايه انساني يکي از مهترين عوامل توسعه و پيشرفت جامعه به شمار مي‌آيد; زيرا عامل اصلي در بهره برداري درست از منابع و امکانات و بالا بردن بازده و عملکرد است، بر توسعه و پيشرفت کشور تأثير سازنده دارد و ميتواند کارگزار و عامل تغيير و تحول اجتماعي باشد.
سرمايه انساني هر کشور ثروت اصلي آن کشور است و از اين ديدگاه، دانشجويان، متخصصين و تحصيلکردگان مهمترين سرمايه کشور محسوب مي‌شوند. اما از جمله مسائلي که برخي جوامع، به ويژه کشورهاي در حال توسعه با آن روبرو هستند مساله مهاجرت نخبگان به خارج از کشور است که آن را پديده «فرار مغزها» (brain drain) ناميده‌اند و کشور ما، نيز از آن آسيب ديده است.
شايد اغراق آميز نباشد که گفته شود بسياري از پيشرفتهاي برخي کشورها، از جمله آمريکا و کانادا به سبب جذب مغزهاي جهان سومي بوده است و اروپا به اين نتيجه رسيده است که براي جذب مغزها از جهان سوم؛ بايد مانند آمريکا و کانادا عمل کرد.
در واقع فرار مغزها فرآيندي است که بر محمل يک رابطه نا متعادل بين کشورهاي صنعتي پيشرفته و کشورهاي کمتر توسعه يافته جهان سوم شکل مي‌گيرد و طي آن نيروي انساني پرورده و نخبه از کشورهاي کمتر توسعه يافته به کشورهاي صنعتي ثروتمند توسعه يافته تر منتقل مي‌شود و نتيجه نهايي اين فرآيند به سود خالص کشورهاي صنعتي وزيان خالص کشورهاي جهان سوم است. 
 ·  Translate
1
Add a comment...
 
چالش های اقتصاد ایران


می گویند بعد از برجام خیلی ها در خارج و داخل امید به بهبود داشتند، کسانی ایران را سرزمین فرصت ها می نامیدند، ولی گویا الان همه واقع بین تر شده اند.
در این مقاله اکونومیست گفته شده است که از مهمترین چالش ها محدودیت های بانکی است، از یکی از دوستان کاربلد بانکدار شنیدم که همه محدودیت های تحریم و عدم اعتماد به بانک های ایرانی و فاصله آنها با استانداردهای جهانی به کنار، سعودی ها هم به طور جدی موش می دوانند. گویا مشابه همین تهدید اخیر فروش دارایی هایشان در ایالات متحده را به صورت پنهان و با شدت بیشتر برای ایران دنبال می کنند، زیرا اثربخشی تحریم های بانکی را دیده اند. از جمله آن دوست عزیز اشاره می کرد که بانکی که 80 میلیارد دلار پول سعودی ها را در اختیار دارد، نمی تواند به رقیب منطقه ای آنها لبخند بزند و ظاهرا سنبه سعودی ها پرزور است.
قیمت نفت هم مصیبتی است، ایران در 2010 حدود 125 میلیارد دلار درآمد نفتی داشته است، امسال شانس بیاورد حدود 25 میلیارد دلار! کاغذبازی و سلسله مراتب اداری که حتی کار برای صدور ویزا برای سرمایه گذاران سخت کرده است هم مشکل کمی نیست (شاخص سهولت کسب و کار را ببینید). فساد گسترده و فعالیت پنهان اقتصادی هم از چالش های پراهمیت هستند که خارجی ها را دلسرد می کنند. کسانی هم منتظر انتخابات امریکا هستند تا ببینند کار به کجا می رسد، این را اضافه کنید که بسیاری چهره های ذی نفوذ اساسا "تعامل سازنده با دنیا" و این قبیل قرتی بازی های دولت اعتدال را قصه کلثوم ننه می دانند و آن را جدی نمی گیرند.جان کلام هنوز خیلی کار داریم، منتظر معجزه نباشید.

 ·  Translate
1
Add a comment...
 
تحصیل پولی: خدمت یا خیانت!

چندسال پیش در امریکا طرحی پیشنهادشد که مدارس غیر انتفاعی تاسیس شود. این طرح هنوز در مراحل اولیه خود بودکه با موج عظیم مخالفت جامعه متخصصین مواجه شد. کشمکش وبحث وجدل بالا گرفت واجرای طرح برای همیشه لغو شد.
واما دلایل متخصصین وجامعه علمی چه بود؟
آنها ادعا داشتند که زیربنای ترقی وپیشرفت هر کشور آموزش و پرورش آن است واگر این امر الوده به مسائل مادی و منفعتی سودجویان همیشه در کمین شود، عقب گردی جامعه شروع خواهد شد و آموزش در حاشیه قرار خواهد گرفت. شاید ظواهر قضیه برای جلب رضایت اولیا حفظ شود ولی همواره سایه منافع مادی آموزش را تحت تاثیر قرار خواهد داد.
 ·  Translate
1
Add a comment...
 
معرفی برترین سایت های اقتصادی شامل قیمت آنلاین ارز، طلا و دلار

1-سرمایه دار (www.sarmayedar.com)

سرمایه دار سایتی متفاوت با قابلیت های جالب است قیمت آنلاین ارز و طلا قیمت آنلاین دلار و نفت و نمودار نوسان قیمت ها از یک ساعت تا یک روز در این سایت قابل مشاهده است، «سرمایه دار» اخبار اقتصادی از خبرگذاری های معتبر را نیز پوشش می دهد ، تماییز جالب این سایت در بخش تحلیل های اقتصادی است که علاوه بر نمایش تحلیل های اقتصادی روز ، هر شخص با عضویت می تواند تحلیل اقتصادی شخصی خود را وارد کند. ابزار قیمت آنلاین و روز برای صاحبان سایت ها که می توانند با کمک آن قیمت های آنلاین را در سایت خود نمایش دهند و نیز خبرنامه هوشمند از دیگر بخش های «سرمایه دار» است.

2-اقتصاد آنلاین (www.eghtesadonline.com)
اقتصاد آنلاین یکی از پر بازدید ترین سایت های اقتصادی –تحلیلی در ایران است. تمرکز بیشتر این سایت بروی اخبار اقتصادی ایران و جهان وهمچنین تحلیل های اقتصادی منحصر بفرد است، در این سایت بخش هایی چون یادداشت که یادداشت های اقتصادی اقتصاددانان ، قیمت آنلاین ارز و طلا و سکه ، آخرین قیمت ها ی روز بازار و تالاری نیز برای گفتگو کاربران در نظر گرفته شده است.

3-اقتصاد نیوز (www.eghtesadnews.com)
سایت خبری-تحلیلی اقتصادنیوز اولین رسانه آنلاین فارسی‌زبان در حوزه اقتصاد ایران است که اخبار، آمار و تحلیل‌های اقتصادی را در کنار آخرین قیمت ‌انواع کالاها و خدمات به مخاطبان خود عرضه می‌کند اقتصادنیوز به‌عنوان یکی از بازوهای موسسه رسانه‌ای دنیای اقتصاد، رسالت اصلی خود را بر پایه این هدف بنا نهاده است که همه نیازهای خبری، شاخص‌های خرد و کلان اقتصاد ایران، تحولات و قیمت‌های بازارها را در یک بسته هماهنگ، تحلیلی و قابل دسترس در هر زمان و مکان برای فعالان اقتصادی فراهم آورد.
4-طلا نیوز (www.talanews.com)
اساس فعالیت طلا نیوز بروی قیمت لحظه ای طلا و سکه و نمودارات کاملی از تغییرات طلا است ، شاخص بورس قیمت انواع خودرو و اخبار اقتصادی از بخش های دیگر این سایت است .
در این سایت کاربران نظرات خود را به راحتی منعکس کرده و راجب مسائل اقتصادی با یکدیگر تبادل نظر می کنند، بانک اطلاعاتی طلا و جواهر از بخش های قابل توجه این سایت می باشد.
5-ایران جیب (www.iranjib.ir)
سایتی با طراحی ساده برای نمایش هرچی واضح تر قیمت های آنلاین سکه و ارز و طلاست ، اخبار روز و قیمت آهن آلات ،مسکن ، خودرو و لوازم دیجیتال از دیگر بخش های این سایت است.
ایران جیب اساس کار خود را دسترسی سریع کاربران به قیمت ها قرار داده است.
6-اتحادیه طلا، جواهر و سکه تهران (www.tgju.org)
شبکه اطلاع رسانی اتحادیه طلا، جواهر و سکه تهران یکی از کامل ترین سایت های اقتصادی با بخش و ابزار های متنوع است، قیمت آنلاین و لحظه به لحظه انواع ارز ،طلا و سکه ، اخبار اقتصادی تحلیلی ، ابزار وب مستر و مقالات اقتصادی از بخش های متنوع این سایت است ، نیازمندی های بازار اقتصادی و سرویس پیامک اخبار و قیمت ها را می توان از قسمت های متمایز این سایت بر شمرد.
7-اقتصاد ایران آنلاین (www.eghtesadeiranonline.com)
در بخش نرخ نامه این سایت ، قیمت انواع ارز سکه و طلا ، قیمت اقلام مصرفی و خدماتی قابل مشهاده است به طور کلی نرخ نامه این سایت قیمت های کاملی از انواع نیازمندی های کاربران ارائه داده است ، اخبار ، گفتگو گزارش و مقاله از سایر قسمت های این سایت است.

 ·  Translate
قیمت انلاین ارز و طلا,قیمت انلاین سکه و دلار,قیمت روزانه طلا و ارز ,قیمت انلاین نفت
1
Add a comment...
 
ايران پسا تحریم و بحران در شرکت‌های نفت بين‌المللی

برای بررسی این موضوع، نخست روند تحول در صنعت نفت‌وگاز را می‌توان به اختصار چنين مرور کرد.
تسلط بی‌چون و چرای غول‌های نفتی بر صنعت جهانی نفت‌وگاز از همان ابتدا بر چهار ستون اصلی استوار بود: دسترسی مستقيم به منابع نفت‌وگاز، منابع چشمگير مالی، توان برتر مديريتی و قدرت فناوری.
اما مزيت مطلق اين شرکت‌ها در ارتباط با اين ستون‌های قدرت به تدريج رنگ باخت. اجازه دهید این چهار عنصر قدرت را کمی بشکافيم.
زمانی اين شرکت‌ها به پشتوانه‌ی قراردادهای امتيازی، دسترسی مستقيم و مالکيتی به منابع نفتیِ کشورهايي چون ايران داشتند. قرارداد دارسی که در سال 1901 میلادی امضا شد، نمونه‌ای از این امتيازات بود. از سوی ديگر، اکتشاف، استخراج و توليد نفت و گاز نيازمند منابع مالی قابل‌توجهی بود که تامین آن از توان بسياری از کشورهای نفت‌خيز خارج بود. جيبِ پرپول این شرکت‌ها هم مزيت ديگری بود که کشورهای نفتی را به همکاری با آنها مجبور می‌کرد. توان اجرای پروژه‌های بزرگ و پيچيده‌ی متعدد در سطح بين‌المللی، مزيت ديگری بود که عامل برتری همه‌جانبه غول‌های نفتی در صنعت نفت‌وگاز شده بود. تخصص عميق در مذاکرات بين‌المللی، مديريت پروژه، مديريت ريسک، مديريت مالی و ... گوهری بود که اجرای اقتصادی پروژه‌های بزرگ نفت و گاز بدون آن شدنی نبود. هفت خواهران از این نظر هم بی‌رقيب بودند. دست آخر اين که برای اکتشاف و استخراج منابع نفت‌وگاز به دانش و فناوری پيشرفته‌ای نياز بود که دوباره همان‌ها مالکان انحصاری آن بودند. کنترل آنها بر منابع نفت و گاز و پشتوانه پژوهشی آنها به گونه‌ای بود که هيچ بازيگر ديگری در اين صنعت را يارای دسترسی به اين دانش و فناوری پيشرفته نبود....


 ·  Translate
تسلط بی‌چون و چرای غول‌های نفتی بر صنعت جهانی نفت‌وگاز از همان ابتدا بر چهار ستون اصلی استوار بود: دسترسی مستقيم به منابع نفت‌وگاز، منابع چشمگير مالی، توان برتر مديريتی و قدرت فناوری
1
Add a comment...
Sarmayedar's Collections
Story
Tagline
www.sarmayedar.com
Introduction

سرمایه دار سایتی برای نمایش آنلاین قیمت سکه، طلا و ارز با دقت بالا ، تحلیل و پیش بینی قیمت های بازار سرمایه است.

سایت سرمایه دار هیچ گونه درآمدی از خرید و فروش یا مشاوره ندارد و مسئولیتی نیز در قبال تحلیل های انجام شده ندارد. تحلیل ها در جهت آگاهی شما نوشته می شوند و در صورت علاقه شما نیز می توانید تحلیل جدیدی بنویسید.

Places
Map of the places this user has livedMap of the places this user has livedMap of the places this user has lived
Currently
tehran
Sarmayedar سرمایه دار's +1's are the things they like, agree with, or want to recommend.