Profile cover photo
Profile photo
Amoozesh Yaar
13 followers
13 followers
About
Posts

Post has attachment
امروزه دیگر نقش معلم به عنوان تنها مرجع دانش تغییر کرده است. نه دانش آموزان از معلم های خود توقع "همه چیز دانی" دارند و نه معلمان خودشان را عالم دهر می پندارند. با همه گیر شدن آموزش و پرورش، ظهور رسانه های همگانی و انفجار دانش و تکنولوژی، اگر کسی هم بخواهد نمی تواند خود را تنها منبع دانش بداند. از این روست که نظام آموزشی نیز نقش مرجعیت را از معلم گرفته و به کتاب داده است. دیگر معلم ها از اینکه اعتراف به ندانستن کنند، سرخ چهره و شرمنده نمی شوند و دانش آموزان کم کم می آموزند که به دنبال پاسخ پرسش هایشان در کتاب ها و منابع علمی بگردند. 
Add a comment...

Post has attachment
سوال اینجاست که چه محرکه ای باعث می شود ریاضیدان ها ساعت ها وقت خود را درغوطه ور شدن در بین اعداد و ارقام و روابط ریاضی صرف کنند؟ برای بسیاری از مردم، درک علاقه به ریاضی بسیار عجیب و غیر طبیعی است. اما آنچه یک ریاضیدان را شیفته ریاضی می کند، درک زیبایی آن است. این دقیقا همان نکته کلیدی در نقد آموزش ریاضی در برنامه درسی مدارس است.
Add a comment...

Post has attachment
موک (MOOC / Massive Open Online Courses) در فارسی با ترجمه تحت اللفظی درس باز آنلاین بزرگ یا دروس آنلاین فراگیر شناخته می شود. اما فارغ از نام بلند و گیج کننده آن، می توان موک را دروس آنلاینی دانست که به صورت آزاد برای تعداد زیادی از متقاضیان ارائه می شوند. تقریبا از اواخر سال 2008، این مدل تحصیل وارد نظام آموزشی برخی از دانشگاه های بزرگ و معتبر امریکا شد و رفته رفته دانشگاه هایی نظیر برکلی، استنفورد، ام آی تی، هاروارد و غیره هم به آن پیوستند
Add a comment...

Post has attachment
بنیاد ویلیام و فلورا هیولت، در راس یک شبکه ارتباطی وسیع بین مدارس در کالیفرنیای امریکا است که متعهد به اجرای پروژه یادگیری عمیق در مدارس هستند. این شبکه که به طور وسیعی در میان مدارس در حال گسترش است با این دیدگاه کار خود را آغاز کرده که یادگیری عمیق تنها وابسته به موفقیت تحصیلی و نمرات بالا در دروس نیست بلکه زمانی یادگیری عمیق رخ می دهد که عناصر مختلف دیگری نیز همزمان با موفقیت تحصیلی گردهم آیند. در مدل یادگیری عمیق سه رکن اصلی حضور دارند که تقویت و پرداختن به هر یک از این حیطه ها منجر به یادگیری ماندگار و موثر می شود: حیطه شناختی، حیطه درون فردی و حیطه اجتماعی. 
Add a comment...

Post has attachment
نسل ها ست که بسیاری از دانش آموزان این تصور باطل را دارند که با نخوابیدن و شب زنده داری در شب امتحان، نتایج مطلوبی به دست می آورند. بسیاری از نوجوانان شب ها تا دیر وقت به مطالعه می پردازند و به این وسیله امیدوارند نمرات بهتری بگیرند. اما مجله علمی  رشد کودک، به تازگی پژوهشی را منتشر کرده است که این دیدگاه را زیر سوال می برد. در این تحقیق 353 دانش آموز مدارس لوس آنجلس به مدت 14 روز مورد آزمایش قرار گرفتند. درا ین پژوهش ساعات خواب و بیداری، عملکرد تحصیلی در مدرسه، میزان فهم دروس، عملکرد در امتحانات و تکالیف مورد بررسی قرار گرفت.
Add a comment...

Post has attachment
اگر از یک کودک چهار یا پنج ساله بپرسید که چرا دوست دارد به مهدکودک برود، در پاسخ احتمالا خواهد گفت، برای اینکه شمردن یاد بگیرد، نقاشی بکشد و مهم تر از همه با دوستانش بازی کند. مطمئنا کمتر کودکی هست بدون اینکه تحت تاثیر صحبت های والدینش قرار گرفته باشد به مواردی همچون یادگیری زبان، خواندن و مشق نوشتن اشاره کند. در عمل چنین است که کودکان به خصوص در سنین پیش دبستانی و دبستان، اهمیت بسیار زیادی به بازی می دهند و این غیر طبیعی و ترسناک نیست.
Add a comment...

Post has attachment
امی، واتن بینتلیف، معلم مقطع راهنمایی و برنده جایزه معلم نمونه از موسسه مدارای تدریس، تجربه خود را از گنجاندن زمانی برای بازی در کلاس درس چنین بیان می کند:  وقتی بازرسان آموزشی، موفقیت شاگردان کلاس من را در درست خوانی تحسین می کردند از آنها پرسیدند عامل موفقیت خود را در چه می دانید؟ همگی پاسخ دادند "در بازی"!.
Add a comment...

Post has attachment
معمولا گذر از تعطیلات تابستانه به آغاز سال تحصیلی، برای بسیاری از دانش آموزان با دشواری همراه است. اغلب آنها هنوز تمرکز کافی بر روی مباحث درسی ندارند و از حال و هوای تعطیلات خارج نشده اند. این مسئله برای کودکان در مقطع ابتدایی نمود بیشتری دارد گرچه کودکان بزرگ تر هم به خاطر انواع و اقسام وسایل دیجیتال نظیر لپ تاپ، موبایل و تبلیت ها از تمرکز کافی برای انجام تکالیف مدرسه برخوردار نیستند.
Add a comment...

Post has attachment
کودکان نیز مانند ما در یک جهان سه بعدی زندگی می کنند اما بسیاری از اوقات ما به عنوان والدین یا آموزگاران این نکته را فراموش کرده و آموزش های خود را تنها محدود به یک جهان دو بعدی می کنیم. کودکان تنها روی کاغذ می نویسند. نوشته های روی کاغذ را می خوانند و طرح هایشان را روی کاغذ می کشند. این جهان دو بعدی، فاصله زیادی با دنیای سه بعدی واقعی اطراف آنها دارد. امروزه بسیاری از پژوهشگران بر نقش تربیت و تقویت هوش فضایی برای موفقیت در سایر زمینه های زندگی کودکان تاکید می کنند. بیشترین نقش هوش فضایی در موفقیت تحصیلی کودکان معطوف به دو درس اساسی ریاضی و علوم است.
Add a comment...

Post has attachment
برنامه بین المللی ارزیابی دانش آموزان، یک آزمون جهانی است که برای ارزیابی موفقیت تحصیلی دانش آموزان 15 ساله در سراسر جهان اجرا می شود. در کشورهایی که برای اجرای این برنامه ثبت نام کرده اند، چند مدرسه به طور تصادفی انتخاب می شوند و کلیه دانش آموزان 15 ساله در آن مدارس، در یک آزمون بین المللی شرکت می کنند. نتایج این آزمون، میزان موفقیت تحصیلی دانش آموزان را در علوم و ریاضی و سایر شاخص ها در مقایسه با سایر کشورهای جهان و میانگین جهانی، نشان می دهد.
Add a comment...
Wait while more posts are being loaded