Profile cover photo
Profile photo
Jakub Růžička
49 followers -
self-driven education | computer & information security | data mining | web programming | R&D | marketing
self-driven education | computer & information security | data mining | web programming | R&D | marketing

49 followers
About
Jakub's posts

Post has attachment
Analýza webových dat pro učitele | webinář, RVP.cz | 10.09. od 20:00
https://www.youtube.com/watch?v=qhPNhEJ3BXE

Anotace:
Webinář 'Analýza webových dat pro učitele' bude diskutovat dostupná 'malá' i 'velká' webová data (nejen) o žácích/studentech a otevřených vzdělávacích zdrojích se zaměřením na těžení dat ze sociálních médií a jejich fungování.

Cíle setkání:
Účastnící tohoto online setkání si budou schopni samostatně opatřit webová data a provádět jednoduché analýzy s cílem pochopit online chování žáků/studentů pro podporu samostatně motivovaného vzdělávání; propojování formálního a neformálního vzdělávání a informálního učení; a/nebo zařazení získávání a analýzy webových dat do samotné výuky.

Lektor:
Jakub Růžička
cz.linkedin.com/in/littlerose

"Nenechte se odradit, pokud se domníváte, že je téma webináře až příliš 'out of your comfort zone'. Pokusím se z oblastí, kterým se věnuji, vytáhnout něco 'actionable' pro pedagogy (bez nutnosti předchozích zkušeností/znalostí). Těším se na vás!"

Post has attachment
a great talk about "the talent myth" that keeps people out of tech
...actually applicable to any of the STEM fields (en.wikipedia.org/wiki/STEM_fields)

Post has attachment
Dr. Marc A. Smith's guest lecture on NodeXL [webinar] | Social Web: (Big) Data Mining | Charles University in Prague

Dr. Marc A. Smith
connectedaction.net/marc-smith/

NodeXL
nodexl.codeplex.com/

Social Web: (Big) Data Mining
slideshare.net/jameslittlerose/social-web-big-data-mining

Charles University in Prague
cuni.cz/UKENG-1.html

Post has attachment

Post has shared content
Ondřej Šteffl: 
Totálně neúspěšný experiment

Školství u nás, ale i ve světě, je čím dál méně úspěšný projekt, který experimentuje s námi a s našimi (vašimi) dětmi. Být to v jakékoliv jiné oblasti, byl by dávno zakázán.

Posuďte sami: u státní maturity neuspělo u testu z matematiky 24 % maturantů a u testu z češtiny 2,7 %. To by se nemuselo zdát tak mnoho. Jenomže pro úspěch v českém jazyce stačilo mít správně jen 43 % správných odpovědí a v matematice dokonce jen 33 %. A když k tomu připočteme, že část bodů lze získat hádáním, tak vlastně stačí na složení maturity ovládat jen kolem 25 % látky. Jen necelá třetina sedmáků chápe, že všechno (i chléb či řízek) se skládá z atomů, a to krátce poté, co byla ve škole probrána "skladba hmoty" (výsledky Kalibro). Čtvrtina maturantů na gymnáziu neumí odečíst 1/2-1/3 (výsledky Sonda maturant). Jen nepatrná část dospělých přesně chápe Newtonovy zákony a v trochu složitější situaci se uchýlí k nejrůznějším miskoncepcím, a to přes to, že absolvovali stovky hodin výuky fyziky. A to platí u nás i v Americe i kdekoliv jinde. Podobně je to i v jiných předmětech: nejen děti, ale i někteří dospělí mají potíže správně chronologicky uspořádat lovce mamutů, vyhynutí dinosaurů, objevení Ameriky a první světovou válku. Moje oblíbená otázka je, zda se může v přírodě zkřížit pavouk s broukem. Prakticky každý dospělý zaváhá, i mnozí vysokoškolsky vzdělaní lidé nakonec připustí, že to je možné. Pavouk a brouk jsou ovšem od sebe vývojově dál než člověk a had. K čemu tedy byla celá výuka systematické biologie? 

Přitom zde nejde o nějaké dílčí otázky, ale o podstatu věci. Pohled na jednotlivosti už je pak na hranici komiky. Platný rámcový vzdělávací program mezi očekávanými výstupy uvádí např.: objasnit funkci dvou organismů ve stélce lišejníků; zapojit správně polovodičovou diodu; využívat Ohmův zákon při řešení praktických problémů; využívat prakticky poznatky o působení magnetického pole na magnet a cívku s proudem; orientovat se na stupnici pH a změřit reakci roztoku atd. A to jsou prosím požadavky základní školy. Kolik dětí to na konci základní školy umí? A kolik dospělých? A nemyslím, že jinde ve světě je to o mnoho lepší.

Co je to za systém, který v takovém rozsahu neplní svůj vlastní plán? Ano jsou i takové skvělé školy a učitelé, které plní své cíle i víc než na 100 %, ale já mluvím o celém školském systému, ne o jednotlivých školách. Mohla by si třeba medicína, soudnictví či snad nějaký komerční subjekt dovolit, aby plnily své úkoly či závazky hluboko pod padesáti procenty? Železnici mnozí lidé nepokládají za spolehlivou, zpoždění jsou častá, ale dovedete si představit, že by 50 % vlaků nedorazilo do cíle včas nebo vůbec. Nebo že by soudy rozhodovaly správně a spravedlivě jen v necelé polovině případů? Šli byste k zubaři, který v polovině případů vytrhne zdravý zub? Zdá se vám to přehnané, ale vždyť plán, co by měly děti umět, je daný stejně jako jízdní řád.

A to nemluvím o tom, že mnohé děti se ve škole trápí. Některé dokonce tak, že končí v rukou psychologů či psychiatrů a každoročně se dokonce pár dětí kvůli škole pokusí o sebevraždu. A to je jen špička ledovce. Jana Nováčková, známá český psycholožka zabývající školní výukou říká: „Tradiční škola poškozuje každé dítě bez výjimky, ovšem každé jinak.“

A proč vlastně mluvím o experimentu, vždyť podobnou školou, jakou máme dnes, prošel skoro každý z nás, tak jakýpak experiment. S tradiční školou je to podobné jako s párou. Pára byla ve své době skvělý a důležitý vynález, který změnil svět, podobně jako povinná školní docházka. Ostatně zrodily se jen deset let do sebe. Na počátku 20. století byla pára na vrcholu. Dnes ale máme spalovací motory, auta a letadla, a po železnici jezdí elektrické stroje. Dovedete si představit, že by se někdo dnes chtěl vrátit k páře, že by doprava spočívala jen na železnici s parními lokomotivami a do zámoří se jezdilo parníkem? Asi bychom mluvili o šíleném experimentu, případně o skanzenu. Ano dřív to stačilo, fungovalo to dobře, a byl to dokonce pokrok, ale doba je jiná, pára nestačí. A tradiční škola, zdá se taky ne. 
Možná je to celé tím, že vlastně od školy očekáváme něco jiného, než je pochopení Newtonových zákonů a toho, že svět se skládá z atomů. Ale co? Aby škola ohlídala děti, když jsou rodiče v práci a pak jim dala pěkné známky, maturitní vysvědčení nebo i tituly? Anebo je to vlastně jedno, co se ve škole děti učí a naučí?

Jistěže jde v celém textu o určitou nadsázku, kterou jsem chtěl čtenáře přivést k otázce, proč se deklarované cíle školy tak dramaticky od skutečných výsledků. Jako bychom jízdní řády dělali podle pendolina či letadel, ale pořád jezdili s párou. Pak se ale nemůžeme divit, že vlaky mají zpoždění. A železničáři (učitelé) za to rozhodně nemohou. Světě je čím dál složitější, od škol žádáme stále víc, ale jak školy změnit, aby to zvládaly, nevíme. 

Jen málokdo si umí představit něco jiného, než školu jak ji sám zažil, s žáky rozdělenými podle věku do tříd, s učitelem před tabulí a žáky v lavicích, učebnicemi, sešity, rozvrhem, zvoněním, zkoušením, domácími úkoly a známkami. Takhle je to přece normální. Ano, je. Je to jako parní stroj, který už 240 let vylepšujeme. A když to někdo začne dělat jinak, přijde třeba s elektřinou či se spalovacím motorem, říkáme tomu alternativa – „experiment“. A mnozí se hned s nedůvěrou ptají, zde se v takovém „experimentu“ děti naučí všechno, co je v osnovách tradiční školy. No jistě, že nenaučí - tak jako v tradiční škole. Ani takovéhle jiné školy neumějí hned jezdit podle jízdního řádu pro pendolina, ale experiment s dětmi to není o nic větší, než návštěva tradiční školy. Co je ale důležité, v těch inovacích je šance na změnu k lepšímu, bez nich budeme stále jezdit s párou.

Max Ventilla, zakladatel úspěšného, tj. za velké peníze prodaného, startupu a bývalý člen vrcholového vedení Googlu zakládá teď v Kalifornii řetězec inovativních škol. Podle něj je většina současných snah o zlepšení školství jen hledáním lokálního maxima, jak věci dělat co nejlépe v rámci daného paradigmatu – stále jen vylepšujeme parní stroj. Ale co když je skutečné maximum, nejlepší řešení někde úplně jinde – ve spalovacím motoru, v elektřině, v letadlech. A takové nejlepší řešení nemůžeme najít tím, že budeme jen vylepšovat současnou školu.

Když už se do zásadních inovací nechce nebo ani nemůže pouštět stát, měli bychom alespoň všemi prostředky podporovat nadšení a odvahu jednotlivců či skupin, které tyhle nové cesty hledají. Měli bychom se radovat z toho, že tu jsou, že jich přibývá a že se pouštějí do nových věcí. A před tím, než začneme říkat, že jde o nějaký „divný experiment“ s dětmi, bychom si měli vždy připomenout, jak (ne)úspěšné jsou v průměru tradiční školy, a že to je vlastně také experiment (skanzen), a to s dost chabými výsledky.

Post has attachment
Ministerstvo skolstvi goes social! Pokud mate ucet na Twitteru a umite programovat a/nebo se to chcete naucit, podporte MSMT v prvnim krucku k prechodu do 21.stoleti =) , a sice v ramci #codeEU  ‬: http://bit.ly/1E5fV4e

Post has attachment
Take a “social web” look back at Coursera & Khan Academy. How does it co-create both brands? What does it reveal about both communities? And how can social web data facilitate – both producers’ & consumers’ – informed decision-making in adjusting their “education mix”? My attempt at answering these questions: http://slidesha.re/1Apj3mF

#coursera #khanacademy #socialweb  

Post has attachment
...takže dnes, po tom, co se mi to rozleželo v hlavě | psáno "jedním dechem" | zasláno na posta@msmt.cz| postnuto na osobní Facebook & Google+ profil

Milé Ministerstvo školství, rezorte zodpovědný za schvalování rekvalifikačních kurzů,

předně chci říct, že tvé rozhodnutí ve věci kurzu 'Social Media Specialist' / 'Specialista socialních médií' plně respektuji, ale mám na věc odlišný názor, který bych ti rád sdělil (případně ho i vystavil veřejné diskuzi). Pokud ho někde v textu níže sděluji spíše "ostře", není to kvůli aroganci, ale protože ze je mi líto vynaložené energie na přípravu kurzu i vynakládané energie, ve smyslu "energie, kterou každý den vynaloží vzdělávající se (tradičně "žáci & studenti")" uvnitř (českého) tradičního institucionálního vzdělávacího systému, který (podle mě) touto cestou brzy "půjde do háje" - tudíž kvalifikace v něm přestane mít, z velké části, smysl (ztratí svou hodnotu).

1) MY / NÁŠ NÁVRH:

předložili jsme návrh prvního rekvalifikačního kurzu zaměřeného na sociální média v ČR, definující standard takové pracovní pozice & komplexně pokrývající problematiku (od tvorby komunikační strategie až po počítačové programování & analýzu dat)

rekvalifikaci jsem nepřipravoval jako zelenáč, ale jako někdo, kdo se sociálním médiím & data miningu profesně i akademicky věnuje, a kdo tuhle zimu vyučoval social media kurz na Karlově Univerzitě 72 lidí z celého světa (http://slidesha.re/1s0TJnr), a příští rok na to navazuje kurzem social web data miningu (http://slidesha.re/1okVCdT) | akademické zaštítění ale rozhodně není vše; protože jsem měl tu čest poznat mnohem profesně zkušenější kolegy, oslovil jsem je, & oni souhlasili s tím, že své znalosti & dovednosti budou otevřeně (online) předávat dál

sestavili jsme tedy (& dále rozšiřovali) team profesionálů v oboru, a sice napříč všemi tématy, na volné noze & z firem jako Avast, H1/GroupM, NMS, Stem/Mark atd., dále aktivně navazovali spolupráci s firmami jako HTabFoundry, ZoomSphere, Social Bakers atp., aby frekventanti kurzu měli k dispozici to/ty nejlepší

věnovali jsme se aktuálnímu tématu, usilovali jsme o uspokojení poptávky po specialistech na oblast sociálních médií, nabízeli jsme možnost zprostředkovat kontakt potenciálních zaměstnavatelů & budoucích kolegů s účastníky kurzu

připravili jsme rekvalifikaci, která není o 'biflování' & 'dělnické práci', ale učí samostatně (& kreativně) přemýšlet, je tvořena & zakončena praktickým komerčním/neziskovým projektem (závěrečná zkouška je jeho obhajobou), který je tak pro frekventanta kurzu zároveň profesní vizitkou

komunikovali jsme k vám (skrze draft webu, který jsem aktuálně předělával), že nechceme 'učit sociální média pro sociální média', ale zužitkovat domain expertízu frekventanta (to co studuje a/nebo to, v čem pracuje), aby poznatky & dovednosti získané na kurzu využil ve sféře svého zájmu

nabídli jsme kombinovanou/blended formu výuky, jelikož distanční výuka se díky rozvoji ICT stává standardem

nechtěli jsme vymýšlet kolo, když je online dostupných spousta kvalitních oborových (odborných) materiálů & výukových zdrojů - snažili jsme se o flipped classroom model, kdy lektoři s odborností v daném předmětu a/nebo ze specializovaných firem organizují (& průběžně aktualizují) otevřené vzdělávací materiály (články, e-books, infografiky, videa na YouTube, případové studie atp.) do studijního plánu/syllabu (samostudium), připraví krátké (15-30min) video pokrývající základy problematiky & odkazující na další studijní zdroje, následně se studenty (prezenčně / prostřednictvím webového semináře) pracují na worskshopech & jejich praktických problémech - což je, mimo jiné, i dnes tolik oslavované propojování formálního, neformálního & informálního vzdělávání

chtěli jsme facilitovat 'učení se učit' - frekventant bere vzdělávání 'do vlastních rukou', budujete si vlastní mistrovství & získává sebevědomí v oboru sociálních médií prostřednictvím samostudia (dle 'návodu' & za využití podpory lektorů), po dobu trvání rekvalifikace spolupracuje s lektory na reálném (komerčním/nekomerčním projektu, který je zároveň jeho profesní vizitkou po absolvování kurzu; pokud projekt frekventanta zaujme některého z lektorů, dá mu veřejné profesní doporučení

nechtěli jsme být dinosauři, chtěli jsme poskytnout vzdělání/kvalifikaci komukoliv, kdo se o něj/ni uchází; proto distační část rekvalifikace (námi vytvořené studijní materiály, veřejná diskuze na sociálních médiích atp.) měla být otevřena komukoliv s přístupem k Internetu

domnívali jsme se, že při samostudiu je třeba angličtina (byť jazykem výuky je český jazyk); sociální média (jako dnes prakticky kazdý obor) jsou velice dynamickou sférou, je třeba se neustále dovzdělávat; jelikož se nelze spoléhat pouze na česky psané zdroje, chtěli jsme usnadnit získání návyků i v tomto ohledu

měl jsem pocit, že všechno je v absolutní shodě s připravovanou Strategií 2020 (MŠMT, ty), která je ve shodě s tím, co píšu výše | pokud to není "jen" koncepce, ale skutečně se nějak bude promítat do fungování Ministerstva, je nejvyšší čas začít, protože už tak jsme/jste pozadu za transformujícím se vzděláváním

2) TVOJE REAKCE*:

obsah kurzu tě naprosto nezajímá; hlavní je, jestli je na to kolonka ve formuláři, nikoliv to, zdali se někdo něco opravdu naučí, nedejbože snad to, že školu / kurz / cár papíru s logem MŠMT možná vůbec nepotřebuje - že spíše než hledat kvalifikaci skrze konkrétní instituci je lepší hledat vhodný 'vzdělávací mix' od různých providerů & různou formou - resp. jen jako odrazový můstek & pro upevnění sebevědomí

aby se náhodou někdo příliš nespecializoval - to by byla katastrofa - zařadíme kurz raději pod něco, co už známe, marketingového specialistu - byť z profilových předmětů kvalifikačního standardu bude relevantní naprosté minimum; navíc, vycházet pouze z práce Dr. Philipa Kotlera (veškeré kvalifikační standardy Specialisty marketingu na http://www.narodnikvalifikace.cz/kvalifikace-1070-Specialista_marketingu/kvalifikacni-standard) je už dneska trochu "mimo mísu"; očividně lepší, než vztahovat poznatky z různých oborů ke své unikátní specializaci (zkus si třeba vyGooglit 'data science' & říct mi, jestli je to víc ICT nebo statistika), je třeba držet se co nejobecnějších témat & dogmaticky vytvářet "kopie" přednášejících uvnitř uzavřených (nikoliv interdisciplinárních) oborů

rozlišovat účastníky kurzu dle věku, ne schopností, dovedností & zájmů je vskutku dalším z trendů 21st Century Education

pak bychom tak nějak celkově neměli používat angličtinu, jelikož Česká republika je centrem galaxie (minimálně), takže pokusy přibližovat profesní termíny cizího jazyka - mimo jiné, ideální pro samostudium & zároveň nenásilná forma výuky/prohlubování angličtiny - jsou spíše na obtíž (raději všechno překládat & prznit světově uznávané pojmy, než facilitovat výuku angličtiny v kontextu profesní specializace)

pak je ještě všechny studijní materiály nahrát dopředu, protože sociální média & nová média obecě jsou - jak už jsem zmiňoval - velice ustáleným oborem s minimálními změnami; raději frekventantům pouštět půl roku stará videa, než s nimi uspořádat živý aktuální webinar

to, že máme sehnat někoho kvalifikovaného, kdo za 45min zajistí, že si při práci s Facebookem nikdo neublíží, vůbec nekomentuju... "Hlavně vopatrně se všemi těmi internety!"


OTÁZKA:

Myšlenka, že jeden univerzální model/proces vzdělávání bude vhodný pro všechny je zcestná, ten současný je navíc, arguably, "potápějící se lodí"; když se od něj chceme (byť takto minimálně) odchýlit, máme se tedy, po vzoru mnoha komerčních i neziskových projektů, "odštěpit od státu" & vymyslet si vlastní systém kvalifikace, např. prostřednictvím profesního doporučení lektorů (dle úspěšnosti projetku frekventanta)? Nebo se - opět dle zahraničních vzorů - spojit s nějakou Univerzitou & certifikace vydávat pod její záštitou? Máme tě tak nechat žít v představě, že v době, kdy existují mraky kvalitních otevřených studijních portálů od for-profit i non-profit organizací, kdy světové Univerzity zveřejňují své kurzy online & nabízejí vlastní certifikace, kdy profesionálové i nadšení amatéři z celého světa publikují textové/video vzdělávací materiály, kdy open source komunita & fóra nabízejí nejlepší reputační systémy & "kariérní žebříčky" atp., někdo ještě za pár let (s tímto přístupem) "štěkne" po tvém systému kvalifikací & bude ztrátec čas s byrokratickými procedurami, když nebudeš flexibilně reagovat na změny způsobu, jakým se lidé vzdělávají? V čem v současné době spočívá autorita MŠMT - v tom, že (naneštěstí) velká část populace ještě neobjevila alternativní možnosti vzdělávání / nezískala odvahu vzepřít se blbostem typu státní maturita? Nebo se konečně chopíš role vizionáře, který vzdělávací systém zašťituje nějakou koncepcí & umožnuje státním, non-profit i for-profit organizacím (vzdlavatelům) předávat zodpovědnost za vlastní vzdělávání do rukou vzdělávajících se (dle jejich potřeb, preferencí & cílů)?


ZÁVĚREM:

Ve školství očividně primárně nejde o vzdělání/vzdělávání - kdyby žádost byla negativně posouzena expertem, a sice na bázi OBSAHU rekvalifikace, vhodnosti pro danou cílovou skupinu & intended learning outcomes frekventanta (co se naučí & jak mu to v jeho životě pomůže), "svěsím ocas" & nechám to být.

Jak už jsem zmiňoval, mám pocit, že návrh kurzu je ideálně napasován na koncepci 2020. Konkrétně na její "odnoži", Strategii digitálního vzdělávání 2020 mám tu čest pracovat s lidmi ze státní, ziskové, neziskové i akademické sféry, kteří si výše zmíněné plně uvědomují (nijak je do toho ale nechci zatahovat, tohle je můj spor =)), nicméně hlavní problém vidí/me v nízké informovanosti o alternativních možnostech vzdělávání & Ministerstvu, které rozhodně nepůsobí jako autoritativní leader v oblasti transformace vzdělávání, ale spíše jako někdo, kdo se dogmaticky drží zaběhnutého. Takže věřím, že i TY to můžeš myslet dobře (v rámci zaběhnutého systému), nicméně nejsem rozhodně první, kdo přichází s myšlenkou, že bez zásadního přehodnocení vlastní činnosti takto "podkováváš nohy" libovolným vzdělavatelům.

Budu rád, když mi dáš vědět, co si o tom myslíš (ať už na veřejně, na sociálních médiích, nebo soukromě, na jameslittlerose@gmail.com).

S pozdravem,
Jakub**

PS: (trochu "pichlavě" =)) z ledna 2011 ti tu zůstal něčí pokus založit FCB stránku https://www.facebook.com/ministerstvo.skolstvi (zkus to příště raději za využití nějakého otevřeného vzdělávacího zdroje, ať nehledáš kamarády, ale fanoušky


* TEXT USNESENÍ (obrázek):

1) Žádost přepracovat v souladu s kvalifikačním standardem profesní kvalifikace „Specialista marketingu" (dále jen KS PK), a to dle pokynů k vyplnění do formuláře žádosti pro profesní kvalifikace, dostupného na www.msmt.cz - vzdělávání - další vzdělávání - rekvalifikace - žádost o akreditaci - žádost o akreditaci a pokyny k vyplnění.

2) Upravit všechny body žádosti věcně příslušné k úpravě pracovní činnosti.

3) Do dalších vstupních předpokladů doplnit věk. Objasnit požadovaný krátký text o motivaci přihlášení do kurzu v AJ, vyučovacím jazykem rekvalifikace je český jazyk.

4) V učebním plánu lze uvést předměty zaměřené na sociální média nad rámec KS PK.

5) V literatuře uvést pouze tituly v českém jazyce nebo zajistit jejich překlad. Doložit odpovídající studijní opory pro distanční část výuky.

6) V tabulce seznam lektorů uvést u lektorů předmětu „Poučení o bezpečnosti a ochraně zdraví při práci" kvalifikaci v oboru.

Pokud nebudou tyto podstatné nedostatky žádosti ve lhůtě 15 dnů ode dne doručení tohoto usnesení odstraněny, Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy toto řízení v souladu s ustanovením § 66 odst. 1 písm. c) zákona č. 500/2004 Sb. zastaví.


** tento text vyjadřuje můj vlastní názor, nutně nereflektuje stanovisko vzdělávacího centra ACZ (tzn., kdyžtak mám na zadek dostat naplácáno já =))
Photo

Ladies and gentlemen, may I present to you the very first data mining course at the Faculty of Social Sciences, Charles University in Prague, 'Social Web: (Big) Data Mining' (summer semester 2014/2015): slidesha.re/1okVCdT

Post has shared content
první video k prvnímu akreditovanému rekvalifikačnímu kurzu 'Specialista sociálních médií' v ČR
Co je to Facebook NewsFeed Algorithm, proč je zásadní pro vaše marketingové úsilí na Facebooku & jak se vyvíjí v čase? Zůstaňte v obraze & zhlédněte lekci našeho lektora Jakuba Růžičky k připravovanému rekvalifikačnímu kurzu ‘Specialista sociálních médii‘: 
http://youtu.be/K_jTK3fM6vA

‪#rekvalifikace #‎socialnimedia
Wait while more posts are being loaded