Profile cover photo
Profile photo
حق کودکی
35 followers
35 followers
About
Posts

Post is pinned.Post has attachment
امی چهار سال دارد. مادرش به او گفته است که مادربزرگ خوابیده و دیگر هرگز بیدار نخواهد شد! امی اطمینان دارد که مادرش اشتباه می‌کند، چون می‌داند هرکسی که بخوابد، دوباره بیدار می‌شود. روبرت از دوسالگی در تخت خودش می‌خوابید. حالا، از یک‌سال پیش که پدرش مرده، نه تنها جایش را خیس می‌کند، بلکه مدام سعی دارد در اتاق مادرش بخوابد.کیمبرلی پنج ساله است. او همیشه این بازی را می‌کند که که قرار است به بهشت سفر کند و مادربزرگش را آنجا ببیند.
اختلاف‌نظرها در این مورد که کودکان چه زمانی متوجه فقدان می‌شوند، به طور چشمگیری زیاد است. برای فهم اینکه کودکان چطور فرآیند غم را تجربه می‌کنند، توجه به بعضی تفاوت‌ها در درک مفهوم غم نزد کودک و بزرگسال اهمیت دارد. به همین منظور این مقاله سعی دارد تا با پرداختن به موضوعاتی چون چگونگی درک کودک از مفهوم مرگ در مراحل مختلف رشد و بررسی تفاوت نگاه کودکان و بزرگسالان به مرگ و واکنش‌های آنها، راه‌کارهایی را برای افراد بزرگسال فراهم کند تا بتوانند در اینباره با کودک صحبت کرده و فرآیند سوگورای را برای آنها آسانتر نمایند.
Add a comment...

Post has attachment
از هشت میلیون کودکی که در سراسر جهان در مراکز مربوط به کودکان بی‌سرپرست زندگی می‌کنند، بیش از هشتاد درصد آنها بی‌سرپرست نیستند. حمایت مالی از چنین مراکزی، کودکان بیشتری را در معرض خطر قرار می‌دهد در حالی که به جای کمک‌های خیریه‌ای به بهزیستی، می‌توان از پروژه‌های حمایت از خانواده‌ و مراقبت‌های خانواده محور مانند درآمدزایی و برنامه‌های خدمات اجتماعی حمایت کرد.

ترجمه و سفارش: سایت حق کودکی
صدا گذاری: سامان جعفری
Add a comment...

Post has attachment
کار با کودکان خیابانی: رویکرد کودک‌محور
حضور و مشارکت کودکان از مهمترین حقوق یک کودک است. کودکان خیابانی اما همچون بسیاری دیگر از حقوق خود از این حق نیزغالبا محروم می‌شوند. در این مقاله نویسنده به رویکرد کودک محور در کار و مصاحبه با کودکان خیابانی می‌پردازد و به لزوم پرداختن به حق مشارکت کودکان خیابانی تاکید می‌ورزد. مساله حق تعیین سرنوشت و چگونگی اعمال آن در کار با کودکان خیابانی نیز از دیگر موضوعات کلیدی مقاله پیش رو است.
Add a comment...

Post has attachment
زورگویی یا قلدری به شکلی نهفته و یا آشکارا در بسیاری از افراد دیده می‌شود و دلایل آن نیز متنوع است. زورگویی می‌تواند گاهی به بهانه‌ی خندیدن و تفریح و گاه اعمال قدرت و رسیدن به اهدافی مشخص صورت گیرد. دلیل چنین رفتاری هر چه باشد، نتیجه ویرانگر است زیرا شخصیت، اعتماد به نفس و زندگی یک فرد دیگر را هدف گرفته و در نهایت می‌تواند واکنش‌هایی مانند خودکشی آن فرد را در پی داشته باشد. زورگویی به عنوان خشونت کلامی، اگر چه آثار قابل مشاهده‌ی ناشی از خشونت فیزیکی را ندارد اما گاه آسیب‌های بیشتری بر روان و شخصیت فرد مورد خشونت وارد می‌کند که به خاطر پنهان بودن، درمان نشده و هر روز کهنه‌تر و دردناک‌تر می‌شوند.
در این میان، زورگویی‌هایی که ماهیتِ جنسی دارند و گرایش جنسیِ واقعی یا مفروضِ شخص دیگری را هدف می‌گیرند (مثلاً تمسخر کسی به بهانه‌ی"همجنس‌گرا" بودن)، کمتر مورد توجه قرار گرفته و گاه امری عادی یا بر حق تلقی می‌شوند. این مقاله سعی دارد تا با نگاهی کوتاه، به تاثیرات زورگویی در میان نوجوانان بر مبنای گرایش جنسی بپردازد.
Add a comment...

Post has attachment
کودکان همواره کنجکاو به دانستن آن هستند که از کجا آمده و چگونه متولد شده‌اند. آنها می‌خواهند در مورد بدن خود آگاهی کسب کنند و تفاوت‌ها را بشناسند. با وجود اینکه طبق کنوانسیون حقوق کودک، کودکان حق آزادی بیان که شامل جستجو و دریافت اطلاعات نیز می‌شود را داشته و اطلاعاتی که به ارتقاء بهداشت و سلامت روحی و جسمی کودکان کمک می‌کتد، باید در اختیارشان قرار گیرد، همچنان کودکان بسیاری از کسب آگاهی در مورد سکسوالیته و مسائل مرتبط با آن محروم مانده‌اند. کودکان گاه با سوالات خود و به امید گرفتن پاسخ پیش بزرگترها می‌روند، اما شرم و ناآگاهی بزرگسالان و یا نبود مواد آموزشی لازم در این زمینه، کودکان را بی‌پاسخ می‌گذارد. کتاب "لک لکی در کار نیست!" ، نوشته روبی هریس و ترجمه حسام حسین‌زاده، با زبانی ساده مسائل مربوط به تولید مثل و باروری، نحوه تولد، بلوغ، تفاوت جنس‌ها و تفاوت تماس‌ها و همچنین انواع خانواده را برای کودکان شرح می‌دهد. شما می‌توانید این کتاب را دانلود کرده و با کودکان بخوانید.
Add a comment...

Post has attachment
هر چند بیشتر کودکان و نوجوانانی که تمایل به خودکشی دارند، خودشان به متخصص مراجعه نمی‌کنند، اما علائم هشداردهنده را به همسالان خود، والدینشان و یا کارکنان معتمد مدرسه نشان می‌دهند. هرگز این نشانه‌ها را نادیده نگیرید. خودکشی با یک مداخله‌ی به‌جا و مناسب قابل پیشگیری است. علائم هشدار دهنده ممکن است خود را بلافاصله بعد از مصیبتِ پیش‌آمده نشان ندهند، بنابراین، در هفته‌های پس از حادثه‌ی ناگوار، والدین و کارکنان مدرسه باید شنوندگان و مشاهده‌کنندگان دقیقی باشند. در زیر، رهنمون‌هایی به منظور مداخله در وضعیتِ دانش‌آموزانی که متمایل به خودکشی هستند، آورده شده است.
روزهای فاجعه
روزهای فاجعه
right-to-childhood.com
Add a comment...

Post has attachment
لوسی و فضای مجازی
امنیت در اینترنت برای کودکان:
ما به کودکان خود می‌آموزیم که اسباب‌بازی‌ها و خوراکی‌های‌شان را به اشتراک بگذارند اما به اشتراک گذاشتن در فضای آنلاین موضوع دیگری است که به دلیل خطرات احتمالی باید با حساسیت بیشتری با آن مواجه شد. نسبت به آنچه به عنوان فرد بزرگسال به اشتراک می‌گذارید آگاه و مسوول باشید و به فرزندان خود نیز روش صحیح و بی‌خطرِ زندگی در فضای آنلاین را بیاموزید.
ترجمه و سفارش: سایت حق کودکی
صدا گذاری: سامان جعفری
کاری از: NSPCC
Add a comment...

Post has attachment
به مناسبت روز جهانی اینترنت امن
"اینترنت به یک بخش عادیِ زندگی روزمره‌ی کودکان تبدیل شده است. جایی که بازی می‌کنند، دوستان خود را ملاقات کرده و چیزهای جدیدی یاد می‌گیرند. از طریق اینترنت، دنیای بیرون برای کودکان بیشتر قابل دسترس شده است. اما در عین حال، آنها هم برای دنیای بیرون قابل دسترس‌تر شده‌اند. هرجا که کودکان حضور دارند، عده‌ای نیز هستند که می‌خواهند برای اهداف جنسی با آنها ارتباط برقرار کنند، افرادی که سادگی و صداقت کودکان را مورد خشونت قرار داده و مرتکب عمل خطرناک آزار و سوءاستفاده از آنها می‌شوند. چنین جرائمی روزبه‌روز بیشتر رواج یافته و به شدت رو به افزایش هستند.
کتابِ راهنمای حاضر، گردآوری توصیه‌هایی از روان‌شناسان کودک، پلیس و روایت‌های شخصی کسانی‌ است که مورد آزار و سوءاستفاده قرار گرفته‌اند. ما امیدواریم که این کتاب، گفت‌وگوی بزرگسالان با کودکان، پیرامون خطرات اینترنت را آسان‌تر کند و در عین حال الهام‌بخش شما باشد و کمک کند که بخشی از فعالیت‌های روزانه‌ی اینترنتی کودکان باشید. "
Add a comment...

Post has attachment
کارلی کوچولو
کارلی مجبور است از خانه‌اش فرار کرده و همه چیز را پشت سر بگذارد. او تک و تنها به سوی سرزمین‌های دیگر راه می‌افتد تا شاید بتواند سرپناهی برای خود پیدا کند. در راه، کارلی با افراد زیادی روبه‌رو می‌شود اما هیچ‌کس کمکی نمی‌کند زیرا او غریبه است و با آنها فرق دارد. چه آینده‌ای در انتظار کارلی کوچولو خواهد بود؟ آیا کارلی موفق خواهد شد خانواده‌ای را پیدا کند که دوستش بدارند و در جایی امن به زندگی خود ادامه دهد؟

ترجمه و سفارش: سایت حق کودکی
صدا گذاری: سامان جعفری

کاری از کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل
United Nations High Commissioner for Refugees-UNHCR
Add a comment...

Post has attachment
امروز، روز جهانی مهاجران است. اگرچه مفهوم مهاجرت با پناه‌جویی و پناهندگی تفاوت‌های اساسی دارد اما از این فرصت استفاده کرده و شما را دعوت می‌کنیم تا با استفاده از تمرین زیر، نوجوانان، جوانان و افراد بزرگسال خانواده را با موضوع آوارگی و اجبار به ترک محل سکونت بیشتر آشنا کنید. این فعالیت، تمرینی‌ست از کتاب راهنمای کُمپَس، آموزش حقوق بشر همراه با نوجوانان و جوانان که برای کمک به افراد به منظور درک چیستیِ مفهومِ گریختن ناگهانی از خانه و کاشانه طراحی شده است.
سه انتخاب
سه انتخاب
right-to-childhood.com
Add a comment...
Wait while more posts are being loaded