Profile cover photo
Profile photo
Múzeum v Kežmarku
8 followers
8 followers
About
Múzeum v Kežmarku's posts

Post has attachment
Základná organizácia SZPB Kežmarok

a Múzeum v Kežmarku

Vás pozývajú na

pietny akt kladenia vencov pri príležitosti 72. výročia oslobodenia mesta Kežmarok.


KEDY: 27. januára 2017 o 11:00

KDE: nádvorie Kežmarského hradu
Photo

Post has attachment
V tieni ríšskeho orla X. - Viktor Lutze a Paul Otto v Kežmarku

Ku koncu roka 1939 zavítala do Kežmarku v priebehu krátkeho času dvojica osobností Tretej ríše. Hoci sa tu zdržali iba zopár hodín, ich privítanie bolo napriek zimnému počasiu nanajvýš vrelé. Zaslúžilo sa o to najmä nemecké obyvateľstvo. Samotná nemecká komunita žijúca na Spiši, a v Kežmarku zvlášť, mala za hranicami republiky veľmi dobrú povesť. Preto niet divu, že sem smerovala nejedna návšteva priamo z Ríše. V nasledujúcich riadkoch si priblížime profily týchto hostí a ich pobyt v našom meste.

Odkaz:
https://goo.gl/2b8vjn
Photo

Post has attachment
Prešovský samosprávny kraj - Múzeum v Kežmarku
a klub Kežmarských výtvarníkov

vás pozývajú na výstavu

JUBILANTI

KEDY:
- od 11. januára 2017 - vernisáž výstavy o 16:00
- do 15. februára 2017
- Otváracie hodiny v pracovných dňoch od 8:00 do 16:00

KDE:
- Výstavná sieň múzea, Dr. Alexandra č. 11, Kežmarok
Photo

Post has attachment
História kežmarskej Svetlonosky

Po niekoľkých desaťročiach sa do parku pred červeným evanjelickým kostolom vrátila socha tzv. Svetlonosky (2016). Do Kežmarku sa dostala už pred 122 rokmi, aby skrášľovala tunajšiu promenádu. Potom na čas zmizla z očí ľudí a potichu čakala na svoje znovuzrodenie. Presný význam jej osadenia i termín dočasného odchodu do úkrytu ostávajú naďalej zahalené rúškom tajomstva, no postupne sa vynárajú nové skutočnosti. Čo všetko o nej vieme?

Odkaz na článok:
https://goo.gl/8Fgtg5
Photo

Post has attachment
V tieni ríšskeho orla IX. - Minister Alexander Mach v Kežmarku

Alexander "Šaňo" Mach patril k významným politikom vojnového Slovenského štátu. V rokoch 1938 – 1940 bol šéfom Úradu propagandy, v 1939 – 1944 pôsobil ako veliteľ Hlinkovej gardy a po reorganizácii vlády sa stal 29. júla 1940 ministrom vnútra a zároveň podpredsedom vlády. Svoje pozície si udržal až do zániku republiky. Orientoval sa na úzku spoluprácu s nacistickým Nemeckom a bol zodpovedný za deportácie Židov. Mesto Kežmarok navštívil podľa dochovaných správ dvakrát.

Odkaz na článok:
https://goo.gl/Qa6YuC
Photo

Post has attachment
Ďakujeme vám za priazeň,
prajeme vám veľa osobných i pracovných úspechov a tešíme sa na ďalšiu spoluprácu v novom roku 2017.

Pokojné prežitie vianočných sviatkov praje

Mgr. Erika Cintulová a kolektív pracovníkov Múzea v Kežmarku
Photo

Post has attachment
Cisár František Jozef I. – 100. výročie úmrtia (2016)

Náš milovaný, dobrý, starý kráľ je mŕtvy! Zomrel náš drahý, múdry, tak veľmi skúšaný panovník! Skonal verný, starostlivý, predobrý Otec našej vlasti! Táto neočakávaná, zdrvujúca a svetoborná Jóbova zvesť... Týmito slovami oznamovala dobová tlač presne pred 100 rokmi všetkým obyvateľom uhorskej monarchie smrť vládcu Františka Jozefa I. Po neuveriteľne dlhých 68 rokoch vlády, v utorok 21. novembra 1916, posledný raz vydýchol cisár rakúsky a kráľ uhorský, český, lombardský a benátsky, dalmátsky, chorvátsky, slavónsky...

Odkaz na článok:
https://goo.gl/uuryyn
Photo

Post has attachment
Vážení návštevníci,

- 22.11.2016 (utorok) bude Kežmarský hrad pre verejnosť zatvorený z dôvodu odstávky elektrickej energie potrebnej pre rekonštrukčné práce spoločnosti VSD. Odstávka energií má trvať počas celého dňa, od 7:10 do 16:30. Oznámenie o odstávke PDF:
http://kezmarok.com/fotky/Oznamy-Dokumenty/20161122_VSD-OdstavkaElektriny-Hrad.pdf

- 25.11.2016 (piatok) bude Expozícia meštianskej bytovej kultúry na Hlavnom námestí č. 55 zatvorená, z dôvodu odstávky elektrickej energie potrebnej pre rekonštrukčné práce spoločnosti VSD. Odstávka energií má trvať počas celého dňa, od 7:10 do 16:30. Oznámenie o odstávke PDF:
http://kezmarok.com/fotky/Oznamy-Dokumenty/20161125_VSD-OdstavkaElektriny-HN55.pdf

Za pochopenie ďakujeme.
Photo

Post has attachment
V tieni ríšskeho orla VIII. - Vypuknutie II. svetovej vojny

V piatok 1. septembra 1939 začala II. svetová vojna. Letectvo Tretej ríše zaútočilo v čase 04:40 na poľskú obec Wieluń. O pár minút neskôr námorné sily zahájili paľbu na poľské pozície Westerplatte (polostrov v Baltskom mori v blízkosti mesta Gdańsk). Začiatku invázie sa zúčastnili aj slovenské bojové jednotky pod názvom Bernolák. Od 17. septembra sa k útoku na Poľsko pridal Sovietsky zväz, takže pád nášho severného suseda bol iba otázkou času. Varšava nakoniec kapitulovala 28. septembra 1939.

Odkaz na článok:
https://goo.gl/LlNxby
Photo

Post has attachment
V tieni ríšskeho orla VII. - Keď sa u nás začalo jazdiť vpravo...

Jazdenie po pravej strane vozovky dnes považujeme už za úplnú samozrejmosť. Teda, pokiaľ sa nenachádzame napríklad v Anglicku. Kedysi sa však jazdilo vľavo aj na území Slovenska. Kežmarok nebol výnimkou, čo dokladajú i dobové fotografie. Kedy sa to zmenilo a čo všetko to so sebou prinieslo, si prezradíme v nasledujúcich riadkoch...

Odkaz na článok:
https://goo.gl/C5Yf6u
Photo
Wait while more posts are being loaded