Profile cover photo
Profile photo
Özgür Şahin
194 followers -
Kimdir Özgür Şahin?
Kimdir Özgür Şahin?

194 followers
About
Posts

Post has attachment
HAYATINA DOKUNAN HERKES DEĞERLİDİR ama HERKES ÖZEL DEĞİLDİR!

Bu benim başıma neden geliyor ya da neden aynı olay veya kişileri çekiyorum hayatıma diye yakınmaya devam ettiğin sürece hayatına eşlik eden karakterler değişse de benzer olayları yaşamaya devam edeceksin. Ta ki o olaydan dersini alana kadar…

Sorunları acıya dönüştüren insanın kendisidir aslında

Acı duyma kişisel bir tepkidir. Bu acı, başkalarının olumsuz tutumları yüzünden ortaya çıkmaz. Acıyı ortaya çıkaran, sorunsuz bir hayat yaşama arzumuzdur. Oysa sorunlar ve acılar, farkında oluş ve uyanış için dinamik bir güçtür. Duygusal bakımdan çektiğimiz acılar olmasa nasıl tekâmül edebiliriz. Bu yüzden sorunların varlığına yoğunlaşmaktan ziyade, onlardan öğrenebileceklerimiz üzerinde durmamız gerekir. O zaman sorunun değil, çözümün bir parçası oluruz.

YAZININ TAMAMI : https://bit.ly/2zRUB6f
Add a comment...

Post has attachment
YÖNETİCİLERİN ÇALIŞANLARINI KISKANMA SEBEPLERİ

#Yöneticiler, pozisyonlarının getirdiği tüm avantajları kullanıyorlar: Kaynaklar üzerinde kontrole sahipler, önemli kararlar veriyorlar, daha yüksek maaş ve maaş dışında değerli ek ödemeler alıyorlar ve kurum içi ve dışı kudret simsarlarıyla network kurma fırsatlarına sahipler.

Yöneticiler, bu benzersiz avantajlara rağmen yönettikleri astlarına karşı kıskançlık hissetmekten geri duramıyorlar. Özellikle bir ast güçlü sosyal becerilere sahip olduğunda, liderlik potansiyeli gösterdiğinde, kıdemli yönetimle yakın ilişkiler geliştirdiğinde veya inovatif fikirlerin kaynağı olarak görüldüğünde bu durum gözleniyor.

Tıpkı astların üstlerine karşı hissettiği kıskançlık gibi, mevkidaşlar arasındaki kıskançlık üzerine yoğun araştırmalar yapılmış olsa da söz konusu olgu ve özellikle de bu duygunun iş yerinde nasıl ifade edildiği hakkında pek bir şey incelenmemiş.

YAZININ TAMAMI : https://www.kendinigelistir.com/yoneticilerin-calisanlarini-kiskanma-sebepleri/
Add a comment...

Post has attachment
DAHA UZAĞI GÖRMEK İÇİN DAHA DERİNE İNİN!

Bazen #başarısızlıklar ve şanssızlıklar bizi belli bir yöne iter. Bir kapı kapanır diğeri açılır. Her girdiğimiz kapının ardında yeteneklerimizi en iyi şekilde kullanacağımız fırsatlar karşımıza çıkar.

1996’dan beri New Yorker’da yazan Malcolm Gladwell’i en çok satan kitapları sayesinde tanıyoruz. Kıvılcım Anı, Çizginin Dışındakiler, Köpeğin Gördüğü, Göz Kırpma gazetecinin karmaşık konuları renkli örneklerle son derece basit, anlaşılır ve akıcı bir dille anlattığı başarılı eserler.

#Gladwell’in başarısı hemen her konu ile ilgili varsayımlarımızı ya da bildiğimizi zannettiklerimizi verilere dayandırarak metodik bir şekilde çürütmesi ve alışılagelmiş düşüncelere büyük bir ustalıkla meydan okuması. Senede 5-6 kez tüm gününü New York Üniversitesi’nin kütüphanesinde geçirmekten hoşlanan Gladwell rastgele önüne gelen her şeyi okuyor ve birçoğumuzun atladığı detayları yakalayarak dünyaya bakışımızı değiştirecek teoriler üretiyor.

YAZININ TAMAMI : https://www.kendinigelistir.com/daha-uzagi-gormek-icin-daha-derine-inin/
Add a comment...

Post has attachment
DİNLEME BECERİSİ KAZANMAK İÇİN 5 EGZERSİZ

Dinleme becerisini kaybetmemizin bir diğer nedeni ise dünyanın artık çok gürültülü bir yer olması. Çünkü günümüzde, arka planda sürekli devam eden bir gürültü varken görsel ve işitsel olarak #dinlemek çok zor ve yorucu bir hal aldı. Artık birçok kişi kulaklıklarına sığınıyor ve bu da Treasure’ın deyimiyle ses atmosferi paylaşılan büyük kamu alanlarını milyonlarca küçük kişisel ses kabarcıklarına dönüştürüyor. Ve sonuç olarak kimse, kimseyi dinlemiyor.

#Dinleme becerisini kaybediyor olmak, şüphesiz ciddi bir sorun. Bilinçli dinlemenin her zaman anlayışı yarattığını düşündüğümüzde bunun önemini daha iyi anlıyoruz. Bu nedenle daha iyi bir dinleme becerisi için uygulayabileceğimiz bu 5 egzersize bakmakta fayda var:


YAZININ TAMAMI : https://www.kendinigelistir.com/dinleme-becerisi-kazanabilmek-icin-5-egzersiz/
Add a comment...

Post has attachment
#ÇocukGelişim uzmanlarının ısrarla söyledikleri bir söz vardır, “çocuğunuzun mutluluğu için çocuğunuza sınır koyun”. Nedir burada bahsedilen sınır? Sınır nasıl konulur? Sınır koymakta neden zorlanıyoruz? Sınır koymamıza engel olan kendi sınırlarımız olabilir mi?

YAZININ TAMAMI : https://www.kendinigelistir.com/sinirlarimiz-sinirlamamiza-engel-mi
Add a comment...

Post has attachment
İYİ ve MÜKEMMEL’in YARIŞI

Bugünden geleceğe giden yolda ilerlemek için, bilinmeyene doğru ilerleme cesaretine ihtiyaç duyacağız. Bu yolda cesaretle ilerlemek için, öncelikle kendi #mükemmel tanımlarımızı ve mükemmeli arama yaklaşımlarımızı tam ve doğru anlamak, her birimizi destekleyecek en güçlü araçlarımızdan olacaktır.

Tam da bu noktada, mükemmellikle ilişkimizi aşağıdaki birkaç soru ile değerlendirmek ve bu değerlendirmenin sonucuna göre, liderlik yolculuğumuz için mükemmeli yaratma stratejilerimizi belirlemek, bu yolu keyif ve merakla sürdürmenin kolaylaştırıcısı olacaktır diye düşünüyorum.

YAZININ TAMAMI : https://www.kendinigelistir.com/iyi-ve-mukemmelin-yarisi/
Add a comment...

Post has attachment
5 ADIMDA TASARIM ODAKLI DÜŞÜNME

Dünya her an, büyük bir hızla değişiyor. Bu değişime paralel olarak, insanların ihtiyaçları ve beklentileri de farklılaşıyor. Dolayısıyla şirketlerin yalnızca ürün odaklı olmak veya dışarıda neler olduğundan bîhaber olmak gibi bir lüksü yok. Değişime ayak uydurmanın yolu bir kez daha iletişimi kuvvetlendirmek ve aslında bir kültür dönüşümünden geçiyor. Tasarım odaklı düşünme de bu noktada, hem ihtiyaca yönelik ürün/hizmet geliştirerek kaynakları doğru ve verimli kullanmayı teşvik eden hem de inovatif faaliyetlerin önünü açan kullanışlı bir araç olarak karşımıza çıkıyor.

YAZININ TAMAMI : https://www.kendinigelistir.com/5-adim-tasarim-odakli-nasil-dusunebilirim/
Add a comment...

Post has attachment
İŞ HAYATINDA BEN’Lİ CÜMLELER KURMAK

“Benli ifadeler” kullanmak, iş insanlarına verilen yaygın bir tavsiye haline geldi. Görevdaşların suçlanıyor veya saldırıya uğruyor gibi hissetmemesi için, “Son teslim tarihini iki kez kaçırdığın için hayal kırıklığına uğradım.” gibi cümleler kurmak, artık zorlayıcı konuşmaları yapmanın bir yolu. Aslında benli cümleler, sizin iyiliğinizi düşünen ve yakın bir ilişkiye sahip olduğunuz iş arkadaşınızla sorunlu bir durum söz konusu olduğunda yardımcı olabilir. Üstelik söz konusu durum sizin üzerinizde ahlaki etkilere sahipse ve bunu göstermek istiyorsanız, yine benli cümleler işinize yarayacaktır.

Fakat çoğu durumda bu cümleler, argümanınızı güçlendirmekten ziyade, zayıflatabilir. Aşağıda benli cümlelerin neden geri tepebileceğini gösteren üç sebep ile birlikte, bunun yerine neler yapabileceğinizi yazdık.

YAZININ TAMAMI : https://www.kendinigelistir.com/is-hayatinda-benli-cumleler-kurmak/
Add a comment...

Post has attachment
KENDİNİ TANIMAYAN İNSANLARLA ÇALIŞMAK

Öz farkındalık (kim olduğumuzu ve nasıl göründüğümüzü bilmek), mesleki performans, kariyerde başarı ve etkili liderlik için oldukça önemli olsa da bugünün iş dünyasında oldukça az bulunan bir özellik. Konu üzerine yaklaşık beş yıldır yaptığımız araştırmalar neticesinde keşfettik ki insanların yüzde 95’i öz farkındalığa sahip olduğunu düşünse de sadece yüzde 10 ila 15’i buna gerçekten sahip.

Kendinden bihaber çalışanlar sadece yorucu değildir, aynı zamanda bir ekibin başarı şansını yarı yarıya azaltabilirler. Araştırmamıza göre öz farkındalığı düşük insanlarla çalışmanın başka sonuçları da var. Bunlar içinde; stresin yükselmesi, motivasyonun düşmesi ve işten ayrılma ihtimalinizin artması sayılabilir.

Peki bu durumla nasıl başa çıkacağız? Öz farkındalığı düşük insanların kendilerini daha iyi görmelerini sağlamanın bir yolu var mı? Şayet yoksa, başarımız ve mutluluğumuz üzerindeki negatif etkilerini nasıl azaltabiliriz?

YAZININ TAMAMI : https://www.kendinigelistir.com/kendini-tanimayan-insanlarla-calismak/
Add a comment...

Post has attachment
İNSAN SARRAFI OLMA KAYNAKLARI

Hem daha iyi ilişkiler #geliştirmek, hem insanları daha iyi tanımak, hem daha doğru işe alımlar yapmak ve iş kararları vermek, hem doğru eş seçmek için gereken çok önemli bir beceri var: İnsan Tanımak!

İnsan Davranışını Doğru Tanımanın bir reçetesi yok belki ama, ona yakın bir liste paylaşıyorum sizinle aşağıda. Bu liste uzun yıllar süren sosyoloji, #psikoloji, iş görüşmesi ve insan davranışı analizi alanında, en sıklıklıla kullandığım düşünce modelleri ve be yaklaşımlarının özüdür. Eklenebilir, geliştirilebilir. Yorum olarak önerilerinizi eklemekten lütfen çekinmeyin.

İşte iyi bir insan sarrafı olmak için öğrenilmesi gerekenler!

YAZININ TAMAMI : https://www.kendinigelistir.com/insan-sarrafi-olmak-ve-insan-sarrafi-olmak-icin-kaynak-onerileri/
Add a comment...
Wait while more posts are being loaded