Profile cover photo
Profile photo
Özgür Şahin
194 followers -
Kimdir Özgür Şahin?
Kimdir Özgür Şahin?

194 followers
About
Posts

Post has attachment
DEĞERİMİZİ NE BELİRLER?

Bir şeyleri başardığımızda, bir yere geldiğimizde kendimizi değerli hissederiz, başaramadığımız zaman ise değersiz. Peki gerçekte değerimizi ne belirler?

İlk soru şu: Başarılarımız ile kendi değerimiz arasında nasıl oldu da böyle bir bağ kuruldu?

Bunun olası nedenlerini ilk çağlara dayanan “hayali” kısa bir kurgu yaparak inceleyelim.

İlk çağlarda bir kabilenin hayatını sürdürebilmesi yırtıcı hayvanlardan ve düşman kabilelerden korunabilmesine bağlıydı. Yani en önemli şey, kabilenin korunmasıydı. Bu nedenle o dönemin en önemli, en değerli kişisi kabileyi koruyabilen fiziksel olarak güçlü ve cesur olan kişilerdi.

YAZININ TAMAMI : https://www.kendinigelistir.com/degerimizi-ne-belirler/
Değerimizi Ne Belirler?
Değerimizi Ne Belirler?
kendinigelistir.com
Add a comment...

Post has attachment
BAŞARMAK İÇİN NE KADAR AZİMLİSİNİZ?

Hiç başlayıp yarım bıraktığınız şeyler oldu mu? Üniversite, yüksek lisans, heyecanla başladığınız bir proje, tutku duyduğunuza inandığınız bir iş?

Bir çoğumuzun hayatında böyle yarım kalmışlıklar vardır. Peki hiç düşündünüz mü neden böyle yapıyoruz? Bazen neden bir hevesle başlayıp sonunu getiremiyoruz?

YAZININ TAMAMI : https://www.kendinigelistir.com/basarmak-icin-ne-kadar-azimlisiniz/
Add a comment...

Post has attachment
BATIK MALİYET YANILGISI’ndan NASIL KAÇINIRIZ?

1.5 yıldır İMKB’de çalışan Ali, mezun olduktan hemen sonra bir iş bulduğuna çok sevinmişti. Ancak işe gittiği her gün ayakları geri geri gidiyor. Ne borsayı sevdi, ne de finansı, ama yine de bu 1.5 yılı çöpe atmak istemiyor. 1.5 yılın hatırına çalışmaya devam…

Bankacı Kerem Bey’in son verdiği kredi sıkıntılı çıktı. Banka firmadan borcu tahsil edemedi. Yine de içinden gelen sese uyarak aynı şirkete iki kredi daha verdi.

Kitabın 220. sayfasında olan Tuğçe, öyküden sıkıldı. Ama şunun surasına bitmesine 80 sayfa kalmış. 80 sayfayı tamamlamaya çalışıyor.

Murat, restoranda sipariş verdiği yemeği sevmedi. Epey de pahalı bir yemek. Madem parasını ödedi, çöpe mi gitsin? Sevmeye sevmeye tabağını bitirecek.

Hala yaptığınız yatırımın geleceği ile ilgili rasyonel kararlar aldığınızı mı düşünüyorsunuz? Psikologlar farklı düşünüyor.
Araştırmalar, sizi artık #mutlu etmeyen sevgilinize karşı tutumunuzdan sinemada sevmediğiniz filmleri izlemeye, nefret ettiğiniz işte çalışmaya devam etmekten borsada yanlış hisseye oynamayı sürdürmeye kadar hayatımızın her alanına sızmış bir düşünsel eğilimin tutsağı olduğumuzu ortaya koydular. Buna “Batık Maliyet Yanılgısı” ismini verdiler. “Batık maliyet etkisi para, çaba ve zaman yatırımı yapıldıktan sonra, çaba göstermeye daha büyük bir eğilim olarak kendini gösterir.” diyor #BatıkMaliyet Psikolojisi kitabının yazarları Hal Arkes ve Catherine Blumer.


YAZININ TAMAMI : https://www.kendinigelistir.com/batik-maliyet-yanilgisindan-nasil-kaciniriz/
Add a comment...

Post has attachment
“SORGULAMAK” nedir? MUTLU mu eder, MUTSUZ mu?

Sorgulamak nedir diye sorarak başlamak lazım belki de.. #Sorgulamak, eleştirel düşünebilmektir. Sorgulamak, soru sormaktır. Sorgulamak, her şeyi olduğu gibi kabul etmemektir. Sorgulamak, #merak etmektir. Sorgulamak, aykırı olmayı göze almaktır. Sorgulamak, en önemlisi, yaşayacağınız hayatın kurallarını kendinizin koymasıdır.

Ailesinin, toplumun, çevresinin, arkadaşların değerlerini ve inançlarını olduğu gibi kabul eden, içselleştiren kişi sorgulamaz. Sorgulamadan, olduğu gibi ne duyduysa, çevreden ona ne verildiyse kabul eder. Sorgulamayan kişi, sünger gibidir. Etrafındaki sıvı ne olursa olsun, onu emer. Kendi bünyesinin bir parçası haline getirir. Sorgulamayı öğrenmiş hatta, bunu #alışkanlık haline getirmiş kişi, etrafındaki Dünya’ya eleştirel ve meraklı gözlerle bakar.

Bugün belki bu yazıya Sorgulamak Nedir? yazdığınız için rastgeldiniz. Bu bile bir başlangıç noktasıdır.

YAZININ TAMAMI : https://www.kendinigelistir.com/basarmak-icin-dusunme-seklinizi-gozden-gecirin/
Add a comment...

Post has attachment
BAŞARMAK İÇİN DÜŞÜNME ŞEKLİNİZİ GÖZDEN GEÇİRİN!

#Başarı veya #Başarısızlık üzerine yazdığımız onlarca yazıdan sonra şu konuda uzlaşmamak mümkün değil. Başarmaya doğru çabalamak ve sonuca ulaşmak bizi keyiflendiren en önemli şeylerden biri! Her şey bizim elimizde olmadığı gibi, hayat tek düze de değildir. Bazen inişler ve yokuşlar birbirini izlerken, bazen de tehlikeli vadilerden, yırtıcı yamaçlardan ve derin ırmaklardan geçerek ilerler. Bu aşamalarda dik durmak, hayata bakış açımızı değiştirmek gerekebilir.

İşte size başarı için düşünme yolunda 11 tane motivasyon cümlesi. Siz daha fazlasını düşünebilirsiniz.

YAZININ TAMAMI : https://www.kendinigelistir.com/basarmak-icin-dusunme-seklinizi-gozden-gecirin/
Add a comment...

Post has attachment
MUTSUZLUK NASIL BULAŞICI HASTALIĞA DÖNÜŞÜYOR?

Bir Çin atasözüne göre insan, düşüncelerine dikkat etmelidir. Çünkü onlar yapacaklarının başlangıcıdır. Bu sebeple insan, aklına yatmayan hiçbir şeyi ve hiçbir kimseyi, beyninde işgal eden bir yer vermemelidir.

Mutlu ve daha basit yollardan yaşamaya devam etmesi için bu ilk adımdır. Atılan bu ilk adım tüm hayatın gidişatın belirlemektedir. İnsan yola çıkarken arzu ettiği hayatın şekline göre kendi seçimleri ile yaşamalıdır. Kalıcı #mutluluk; kestirme yoldan değil, bazen #tercih edilen yolda emeklemeyi gerektirir.

YAZININ TAMAMI : https://www.kendinigelistir.com/mutsuzluk-bulasici-bir-hastaliga-nasil-donustu/
Add a comment...

Post has attachment
İŞ YÜKÜNÜN ALTINDA EZİLDİĞİNİZDE YAPILACAK 5 ŞEY

Eğer iş yükünüzün altında ezildiğiniz anlar varsa işte size biraz tavsiye. Bunların her biri herkes için geçerli olmayacaktır, bu yüzden işinize yarayacağını düşündüklerinizi seçin. Ama kesinlikle ve kesinlikle yavaşça nefes alarak başlayın (yavaş nefes almak odaklanmak için derin nefeslerden daha iyidir). Yavaş nefes almak paniklemenizi durdurmanıza yardım eder ve beyninizi hazırlan-ve-planla durumuna geçirdiği için daha uzun süreli odaklanmalar sağlar. Eğer yavaşça balon şişirir gibi nefes vermeye odaklanırsanız nefesiniz kendi kendine düzenlenecektir.

YAZININ TAMAMI : https://www.kendinigelistir.com/is-yukunden-kurtulmak-icin-yapilacak-5-sey/
Add a comment...

Post has attachment
YURTDIŞINDA İŞ BULMAK İÇİN 10 GARANTİLİ YÖNTEM

Yurtdışı iş imkanları, yurt dışında #işbulmak ve yurt dışında iş bulmanın 10 garantili yöntemi için denenmiş ve başarılı olmuş yöntemleri sizler için derliyoruz. Experis’in anketine göre  Birleşik Krallık’taki her 4 firmadan 1’i, özellikle bilişim alanında, ülke dışındaki adaylarla ilgileniyor. Silikon Vadisi Bölgesel Çalışmalar Enstitüsü’nün hazırladığı rapora göre ise  Silikon Vadisi’ndeki bilişim, matematik, mühendislik ve mimarlık çalışanlarının yaklaşık yüzde 60’ı yurt dışı doğumlu.Uluslar arası ve kültürler arası kapsayıcılığın entegre olduğu  işe alım süreçleri global bir trend halini aldı bile. Bu trend bir yandan ülke içerisinde yurt dışı deneyimini zorunlu kılarken diğer yandan da yurt dışında iş bulmayı kolaylaştırıyor.

YAZININ TAMAMI : https://www.kendinigelistir.com/yurt-disinda-is-bulmak-icin-10-etkili-yontem/
Add a comment...

Post has attachment
SİZİ EN ÇOK RAHATLATACAK 5 NEFES ALMA EGZERSİZİ

Zaman zaman üzerinizdeki baskının arttığını hissedebilir, belki de rahatlamak adına sizi zorlayacak ve yeniden size külfet olacak yollara başvurabilirsiniz. Aslında bunları geride bırakıp sadece vücudunuzu dinleyerek daha az stresli ve daha fazla enerjik hissedebilirsiniz. Nasıl sorusunun cevabı ise her saniye gerçekleştirdiğimiz nefes alıp verme işlemiyle mümkün. Fakat birtakım hususlara dikkat ederek… İşte kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacak 5 #nefes egzersizi ve detayları.

YAZININ TAMAMI : https://www.kendinigelistir.com/en-cok-rahatlatan-5-nefes-egzersizi/
Add a comment...

Post has attachment
İNSAN KENDİSİNİ NASIL ANLATIR?

Kendimizi #ifade etmekte niçin zorlanırız? Niçin tam olarak ne hissettiğimizi ve ne düşündüğümüzü istediğimiz gibi anlatamayız?

Hepimizin içine düştüğü bu sevimsiz durumun birçok sebebi var. Bunlardan birincisi kendimizi fazla önemsememiz.

Sizin de başınıza gelmiştir, çoğu insan daha önce hiç görmediği birisiyle tanıştığında bu insanın ismini daha birinci dakikada unutur. Hele aynı anda birkaç kişiyle tanıştırıldığı zaman pek azının ismi kalır aklında. Bunun sebebi kişinin kendini fazla önemsemesidir. Başkalarıyla tanıştığında insan o kadar kendisiyle meşguldür ki karşısındakine dikkatini veremez. O anda kendisinin nasıl göründüğünün telaşı içindedir. Bu durum daha geniş bir topluluğa konuşma yapanlar için daha da vahim bir hal alır. Çoğu insanın bir topluluğa konuşma yaparken çektiği zorluğun nedeni, kendisiyle fazla meşgul olmasıdır.

YAZININ TAMAMI : https://www.kendinigelistir.com/insan-kendisini-nasil-anlatir/
Add a comment...
Wait while more posts are being loaded