Profile cover photo
Profile photo
Merter Fitness
1 follower
1 follower
About
Posts

Post has attachment
Aletli Pilates [ Reformer Pilates ]

Personal Trainer eşliğinde Reformer Pilates derslerinde Bahar Kampanyası

10 DERS = 700 TL

20 DERS = 1000 TL

Not: Kampaya 31 Aralığa kadar geçerlidir.

Aletli Pilates (reformer pilates) dersleri ile yerde yapılması zor hareketler kolaylaşırken, hareket çeşitliliği de artıyor. Birebir derslerin en önemli avantajı antrenman rutininin kişinin ihtiyacına göre hazırlanabilmesi.

Merkez kaslarınızı güçlendirerek, düz karınlar, güçlü sırtlar, sert kalçalar ve basenler elde edeceksiniz. Kuvvetiniz, direnciniz, koordinasyonunuz ve esnekliğiniz artacak, kaslarınız uzayacak. Duruşunuz düzelecek, sırt – bel – boyun ağrılarınızdan kurtulacaksınız!

Pilates derslerinizi 10’lu ve 20’li paketler halinde alabileceğiniz gibi, benzer fiziki koşullardaki arkadaşlarınızla couple ders de yapabilirsiniz.

Personal Trainer eşilğinde ders almak için uzman ekinbimzle iletişime geçiniz.

Tel : +90 212 483 4044

Gsm : +90 507 076 0985
Add a comment...

Post has attachment
Son Trend Dans Çılgınlığını Kaçırmayın

Zumba Nedir?

Zumba bilinen tanımıyla çeşitli latin danslarından esinlenerek oluşturulan koreografilerin fitness ve dans egzersizine dönüşmesiyle ortaya çıkan fitness egzersizidir. Daha sonraları tüm dünyaya yayılmasıyla neredeyse tüm hareketli şarkılar zumba ile kullanılır olmuş. Bana göre zumba ise eğlencenin yeni adıdır…

Peki Zumba hangi dans türlerini içinde barındırır diyecek olursanız: Samba,rumba,salsa,bachata,merengue,ça ça vb. Kısacası latin dansları ile yapılan koreografiler ile hem eğlenip hem de kilo veriyorsunuz, yani artık kilo vermek işkence değil, ZUMBA ile bir zevke dönüştü diyebiliriz. Siz de bu deneyimi yaşamak isterseniz, Sağlık Klubümüze gelip kayıt yaptırmanız yeterli. Size uygun gün ve saatlerdeki ZUMBA sınıflarımızda yerinizi alabilirsiniz.

Kimler Zumba yapabilir?

Zumba, ayağa kalkıp dans edebilen herkes için uygundur. Dans burada, son derece liberal bir terim. Bu nedenle, daha önceden bir dans deneyimine ya da dans yeteneğine ihtiyacınız yok. Her yaşta, her vücut tipinde ve beden ölçüsündeki insan Zumba derslerine katılabilir. Eğer biraz kalça sallayabiliyor ve müzikten hoşlanıyorsanız bu ders tam size göre!

Zumba ve sağlık

Bazı araştırmaların da kanıtladığı üzere, Zumba gibi dans tipi aerobik egzersizleri, düzenli olarak yapıldıklarında, kardiyopulmoner dayanıklılığını arttırmak gibi bir özelliğe sahipler.

Zumba dersinden ne beklemelisiniz?

Çoğu Zumba dersi 1 saat sürmektedir. Derslere canlı bir ısınma ile başlanır ve ders sonrasında vücudunuzu soğutma ve biraz statik esneme hareketleri ile bitirilir. Çalışma, farklı rutinleri olan şarkılarla yapılır. Birçok dans hareketi gösteren eğitmen, daha önceden Zumba için hazırlanmış olan koreografileri kullanır ve bazen de eğitmenler işe kendi adımlarını, dans figürlerini de katabilirler. Derste uygulanan genel hareketler; mamba, v şeklinde adımlar ve çaçadır.

Zumbanın faydaları nelerdir?

Stresinizi atmanızı sağlar

Zumba’nın canlı hareketleri hem moralinizi yükselten endorfinleri salgılamanızı sağlayacak, hem de dans ettikçe endişelerinizden kurtulacaksınız.

Koordinasyonunuzu geliştirir

Kişinin, yaşlandıkça iyi bir koordinasyona sahip olmasının önemi artar. Şimdi koordinasyonunuz sizin ilk derdiniz olmasa da bu derslerin faydalarını ileriki yaşlarınızda bile görmeye devam edeceksiniz.

Kilo vermenizi sağlarzumba nedir

Zumba’nın en önemli faydalarından biri tabii ki, kilo vermenizi sağlamasıdır. Bir Zumba dersi toplam 600 ila 1000 kalori arasında kalori yakmanızı sağlar.

Vücudunuz sıkılaşır

Zumba’nın bir diğer mükemmel faydası vücudunuzu sıkılaştırmasıdır. Çünkü siz farkında bile olmadan bütün vücudunuz çalışır.

Yeni arkadaşlar edinmenizi sağlar

Zumba derslerine düzenli olarak katılarak yeni kişilerle tanışabilir ve yeni arkadaşlıklar kurabilirsiniz.

Her yaşa uygundur

Zumba, her yaştan insanın katılabileceği bir egzersiz sınıfıdır. Hatta sadece çocuklar ya da yaşlılar için özel Zumba dersleri bile vardır.

Kendinize olan güveninizi artırır

Zumba dersi boyunca yaptığınız dans hareketleri duruşunuzu düzeltir, koordinasyonunuzu geliştirir, kendi kendinize oluşturduğunuz kısıtlamaları ortadan kaldırır ve kendinizi iyi hissetmenizi sağlar. Bütün bu değişimler hemen moralinize ve görünüşünüze yansır. Unutmayın, kendini iyi hisseden biri aynı zamanda kendine olan güvenini de geliştirir.

Ruh halinizi iyileştirir

Pek çok araştırma, egzersiz yapmanın endorfin salgılatarak, insanın kendini daha iyi hissettiğini kanıtlamıştır. Zumba’nın depresyonu yenmede en etkili egzersizlerden biri olduğu da göz önüne alınırsa ne kadar çok endorfin salgılamanızı sağladığını anlayabilirsiniz.
Add a comment...

Post has attachment
Baklavaları Dizmeye Hazırmısınız

Crunch Nedir?

Hangimiz karın bölgemizden şikayetçi değilizdir, işte bu bölgenin istediğimiz görünüme kavuşmasının sihirli yolu Crunch egzersizlerinden geçer. Çünkü Crunch antrenmanları karın yağlarınızı değil karın kaslarınızı hedefleyen ve karın kaslarını (ABS) güçlendirmek, onların bir miktar büyümesini sağlamak amacıyla yapılan egzersizler bütünüdür. Karın kaslarınızın çalışması sayesinde ise kasların bağlı olduğu deri toparlanır ve daha sıkı bir görünüme kavuşur. Karın bölgesindeki yağların erimesi diyet ve egzersizin bir arada kullanıldığı sıkı bir disiplin sayesinde mümkün olacaktır

Karın Yağlarını Yakmak

Vücudumuzdaki yağın öncelikle toplandığı bölgeler yaşa, cinsiyete, yapısal özelliklere göre değişiklik gösterir. Bu bölgelerin içinde de gerek estetik olarak gerekse sağlık problemleri açısından en önemlisi karın bölgesinde toplanan yağlardır; yani “göbektir”.
Kadınlarda özellikle doğumdan sonra ve menopoz döneminden sonra karın bölgesinde yağlanma görülürken, erkeklerde ise yaşla beraber metabolizmanın da yavaşlamasıyla fazla yağları özellikle karın bölgesinde depolama eğilimi vardır. Günümüzde ise genç insanların hatta çocukların bile hatırı sayılır bir göbeğe sahip olmasının en büyük nedeni beslenme alışkanlıklarındaki yanlışlıklar ve bu alışkanlıklarımıza bağlı olarak aldığımız kalorileri yakmamıza yardımcı olacak düzenli egzersiz programları uygulanmamasıdır.
Vücudumuzun tüm bölgelerinde biriken yağları yakmanın yolu ile karın yağlarını yakmanın yolu da aynı prensibe dayanır. Düzenli egzersiz ve diyetle ile vücutta bir kalori açığı oluşturarak vücudun bu açığı kapatmak için depolardaki yağlara başvurmasını sağlamak gerekmektedir. Crunch egzersizlerini yaparken vücudunuz enerji kaynaklarından biri olan olan yağ depolarınızı kullanmaya başlayacaktır. Bu egzersizler sonucunda da deponuzda bulunan yağ fazlarından kurtulmaya başlarsınız. Crunch egzersizleri ile birlikte kardiovasküler egzersizler kullanılıldığında yağ yakımı daha da fazla olacaktır.

Antremanlar

Esnek bir antrenman sistemine sahip olan Crunch egzersiz programları hareketlerde yapılan ufak değişiklikler ile hayatında hiç spor yapmamış bir insan tarafından da, ileri düzey bir sporcu tarafından da uygulanabilmektedir.
Antrenmanların zorluk direnci, tekrar sayıları, kullanılan ekipmanlar ve hareketlerin çeşitlenmesi ile sağlanır. Başlangıç seviyesindeki kişiler antrenmanları düşük dirençli, çok yüksek tekrar sayıları olmadan, destek alarak, yatarak veya oturarak yapabilirler.
Crunch antrenmanları, akut hastalık tablosu olanlar, temel hareket kabiliyetini kaybetmiş kişiler (felç, kol ve bacak noksanlığı, akut kırıkları) dışında bir spor programına katılmak isteyen her yaş grubu tarafından uygulanabilmektedir.
Add a comment...

Post has attachment
Yeni Tas Yeni Hamam...

Gelin Hamamı

Türk kültüründe evlenme geleneklerinden bir tanesi gelin hamamı adetidir. Osmanlıdan bu yana süren gelin hamamı adeti son yıllarda düğün telaşı içinde ihmal edilse de çeşitli şekillerde halen sürdürülüyor. Gelin hamamının geleneksel amacı gelinin, damadın annesi ve akrabaları tarafından fiziksel açıdan görülmesidir. Günümüzde bu özelliğinden ziyade gelinin düğün öncesinde stresi atacağı yemekli bir eğlence özelliği taşıyor.

Hurry Inn Hotel Merter Fitness Sağlık Klubü olarak bu özel gününüzü unutamıyacağınız bir güne dönüştürüyoruz.


Gelin hamamında, gelin için hazırlanmış özel bir bölümde, köpüklü masaj, kese ve düğün öncesi cilt bakımı yapılıyor. Bu da düğününüzü pırıl pırıl bir ciltle karşılamanızı sağlıyor. Onca düğün hazırlığı ve stresten sonra böyle bir terapi elbette gerekli. Gül suyuve Türk kahvesi peelingi de gelin hamamının olmazsa olmazlarından!

Gelin hamamı organizasyonlarında illa ki müzik olur. Yakın arkadaşlarınızla doyasıya dans edip, gönlünüzce eğlenebilirsiniz.

Ayrıca gelin hamamında es geçilmeyen bir diğer ayrıntı da, ikramlar. Hurry Inn Hotel Merter Fitness Sağlık Klubü olarak gelin tarafı için özel olarak dekore edilmiş kısımda tatlı ve soğuk içecek ikramları bulunuyor. Aynı zamanda isteğe bağlı olarak açık büfe seçeneği de mevcut. Hamama katılmak istemeyen gelinin yakınları ise başka bir bölümde vakit geçirebiliyor. Size de bu güzel günün keyfini doyasıya çıkarmak kalıyor

Hamam ve Sağlık

Hamam kültürünün geçmişten günümüze kadar gelişinde daha çok mimari yapı, sosyal ve kültürel gelenekler ön planda tutulduğu için hamamın sağlık yönü hep ihmal edilmiştir. Doğrusunu söylemek gerekirse, hamam işletmeleri daha çok eğitimsiz, bilgisiz insanların elinde işlediği için her şey tesadüflere ve geleneklere bağlı olarak gelişmiştir. Yani, hamamın sağlık yönünü düşünüp ön plana çıkaracak kadar bir anlayış oluşmamıştır. Oysa, günümüzün tercih sebeplerine bakacak olursak, daha çok temizlik, sağlık ve güzellik amaçlı kullanımın öne çıktığını görmekteyiz.

Sağlık, Güzellik ve Esenlik için Hamam

Hamamların faydaları yıllar öncesinden biliniyordu. Cildi ve bedeni temizlemek ve toksinden arındırmak, kan dolaşımını arttırmak, immun sistemi uyarmak ve komple bir fiziksel ve mental zindeliği desteklemek için gerekli bir yöntem olarak bakmak gerekir.

Hamam ya da buhar banyoları kişiyi gevşetir ve stresi azaltır. Kas ağrıları ya da artritle görülen sıkıntılar, sıcağın kasları gevşetmesi, ağrı ve inflamasyonu azaltmasıyla rahatlama meydana gelir. Astım ve alerjik sıkıntısı olan kişiler, sıcağın akciğerlerin hava yolunu genişletmesi ile nefes alış verişi kolaylaşır. Sıcak, yaygın soğuk algınlığını tedavi etmez fakat tıkanıklığı azaltır ve hızlı toparlanmaya yardımcı olur.

Hamam buharı, deri kan akımını arttırdığı ve terlemeyi oluşturduğu için cildinize iyi gelir. Yetişkin bir kişi, 40 C bir hamamda ortalama 30 dakikada 300-350 ml. İyi bir terleme gözeneklerden kir ve yüzeydeki ölü deri tabakasını çıkarır ve cilde sağlıklı bir parlaklık kazandırır. Akut sıvı kaybı, toplam beden suyu ağırlığında bir azalmaya neden olur, fakat bu geçici bir durum olduğu için tekrar sıvı alımıyla birlikte çabucak tam miktarını geri alacaktır.

Hamam, sağlık açısından aşağıdaki durumlara iyi geldiği bilinmektedir.

Stresi hafifletir, gevşetir ve dinlendirir.
Kas gerginliklerini ve ağrılarını giderir ve kısıtlı eklemleri acar.
Bağışıklık (İmmun) sistemini destekler.
Lenf sistemi temizliğini artırır.
Hamam kan dolaşımını arttırır.
Bedenin metabolik aktivitesini arttırır.
Soğuk, astım ya da alerjik durumlardan dolayı oluşan sinus tılanıklınlarını azaltır.
Cildin genç ve taze kalmasını sağlar.
Hamam bedeni özellikle deri altındaki depo yağ ve toksinlerden arındırmak için etkilidir.
Terleme sırasında buhar etkili bir biçimde toksinleri derinin yüzeyinden temizler.
Hamam sıcağı ve buharı kan damar akımını iyileştirir, hücresel seviyede oksijenlenmeyi arttırır.
Hamama Girmeden Önce!

Hamamın genel faydalarının yanında, yan etkilerini de göz ardı etmemek gerekir. Sağlık şartları uygun olmayan kişilerde, uygun olmayan zamanda girenlerde ve uygun olmayan şartlarda hamama girenlerde elbette hamam yan etkilere neden olabilmektedir. Saunaya göre riskleri ve yan etkileri her ne kadar az olsa da ciddiye almak gerekir. Ortalama 45-50ºC sıcaklığa ve 70-90 nem oranına sahip bir hamam, bazıları için normal gelebilir ama bazıları için çok zorlayıcı olabilir. Bundan dolayı hamamda kalma süresi de kişiden kişiye önem kazanmaktadır.
Hamamdan maksimum fayda sağlayabilmek ve zarar görmemek için gerekli şartlara dikkatle uymak gerekir.
Hamama girmeden önce bütün takılar (altın,mücevher) ve gözlüklerin çıkarılması gerekir. Metal, sıcakta ısınır ve ısınan metal kapiler damarları etkiler ayrıca deri de kızarıklık ve iritasyona neden olabilir. Kontakt lensler göz iritasyonuna neden olabileceği için hamama girmeden önce çıkarılmalıdır.
Tok mideyle hamama girmek sağlık açısından sakıncalı olduğu için, hamamdan önce yeme ve içmeyi kesmek gerekir. Hamamdan önce yenen yemek dolaşım sistemi üzerinde bir gerginlik oluşturur. Egzersizden önce olduğu gibi, iyi bir öğün yenmişse eğer hamama girmeden önce bir yada iki saat geçmesi için bekleyin. Bunun yanında, boş bir mideyle de hamam ve banyo yapmak doğru değil. Hamam, bir egzersiz gibi enerjinizi kullanır, sıvı ve mineral kaybına neden olur ve bazı insanlar bitkin duruma düştükleri zaman mide bulantısı yada baygınlık geçirebilirler. Bundan dolayı vücudunuzun belirtilerini göz önüne alarak düşük sıcaklıkta ve kısa süreli hamam yapmaya özen gösterin. Ayrıca, eğer fiziksel olarak kendinizi bitkin hissediyorsanız hamama girmekten kaçının.
Hamam ve sıcak alkol için uygun değil. Alkollü hamama girmek tehlikelidir.
Dikkat: Güneş yanığından dolayı acı çekiyorsanız hamama girmek iyi bir fikir değildir. Güneş yanığı benzeri cilt hasarlarında kese yaptırmak doğru değildir. Eğer ciddi bir hastalığınız yada akut kalp, dolaşım yada solunum probleminiz varsa hamamdan önce doktora danışmalısınız.

Hamamda Terapi Uygulamaları

Hamam ve buhar banyoları gibi, nemli sıcak yöntemler, görünen bir terapik etkiye sahip ve kültürden kültüre yüzyıllarca kullanılarak test edilmiş ve kanıtlanmıştır. Belki de en ilginç olan örnek, modern teknolojinin eski terapiyle karşılaşmasıdır, yani modern tedavilerde de birçok hastalığın tedavisinde sıcak uygulamalar ve buhar kullanılmaktadır. Ancak, bir hamamın sadece buhar banyosu özelliklerine sahip olması değil, daha ötesi, içerisinde birçok geleneksel ve yeni uygulamaları barındırma özelliğine sahip olması onu ölümsüz kılmaktadır.

Geçmişten günümüze kadar hamamlarda yıkanma, arınma, güzellik ve dinç kalma gibi genel sağlığı koruma amacının yanında bazı rahatsızlıklardan kurtulmak için de hamam uygulamalarından yararlanılmaktadır. Hamam uygulamaları içerisinde, hamamı en çok önemli kılan “kese” “köpük masajı” ve “tüylerin temizliği” dır. Bu uygulamaların çok iyi bir “arınma -arındırma” ve rahatlatma geleneği olduğu görünmektedir. Bunun yanında, kil, yosun ve bitkisel kaynaklı (ezme, toz, bal, kahve vb.) vücut bakımı uygulamalarının daha çok güzellik ve cilt bakımı amaçlı kullanıldığını görmekteyiz. Masaj uygulamalarının termal bir ortamda oldukça derin ve etkili manipulasyonlar içermesi bakımından ciddi bir terapi etkisi meydana getirmektedir. Tüm bu uygulamalar, bilinçli ve usta kişiler tarafından yapıldığı zaman son derece etkili ve faydalı sonuçlar ortaya koyduğunu görebilmekteyiz.

Kısacası, hamamlar sadece keselenme ve yıkanma amacının daha ötesinde, bedensel ve ruhsal arınma ile bütünsel terapi, masaj aracılığıyla tedavi ve bedensel güzellik için vücut bakımlarının yapıldığı sağlık, sosyal ve kültürel merkezlerdir.

Türk Hamam Uygulamaları Sınıflaması

Türk Hamam Kültürüne ait geleneksel uygulamaların sağlık ve uygulama etkinliği açısından üç sınıfta değerlendirilmesi ve vücut bakımı, vücut sağlığı ve güzelliği açısından bu üç aşamada yapılması tavsiye edilir. Nihat Ayçeman tarafından oluşturulan bu gruplandırma aynı zamanda bir eğitim programı olarak da planlanmıştır. Daha iyi ve kaliteli hizmet uygulamaları için sürekli iyileştirme ve geliştirmenin gerekliliği esas alınarak, üzerine çalışmalar devam etmektedir.

1-Temizlenme ve Arınma

Kese: Türk Hamam geleneğinde ilk aşamayı oluşturan “Kese” iyi bir terlemeden sonra temizlenmek ve arınmak için kullanılır. Kese, derinin gözeneklerindeki bakteri, zararlı ve atık maddeleri çıkarır ve tıkanmış gözenekleri açar, pürüzleri giderir. Beden örtüsünü derinlemesine temizler. Cildin ölü tabakasını temizler ve toksik hücrelerden arındırır ve üst tabakanın yeniden yapılanmasını sağlar. Kese sadece bedenimizi temizlemek ve güzelleştirmekle kalmaz, vücudu bir bütün olarak daha sağlıklı kılar. Özellikle Bağışıklık sisteminin güçlenmesiyle vücut hastalıklara karşı daha sağlıklı ve daha dinç olacaktır.

Köpük Banyosu: İyi ve sağlıklı bir keseden sonra, kesenin faydalı etkilerini tamamlamak ve vücudun daha iyi temizlenmesini sağlamak için yapılır. Geleneksel Türk Hamam usulü ile tüm vücut kaplanacak şekilde köpük yapılır. Rutin yıkanma gibi her gün alınabilir.

Lif Masajı: Köpük banyosunun devamında yapılır. Doğal lif masajı ile sadece deri temizliği değil, özellikle deri, deri altı yağ dokusu ve sellulit dokunun hareketliliği sağlanır ve artan kan dolaşımıyla birlikte toksinlerin vücuttan atılımı hızlanır.

2- Türk Masajı ya da Hamam Masajı

Masaj, elle birebir olarak uygulanan fizyolojik ve psikolojik etki yaratan kendine ait el teknik ve becerilerinin sistemleştiği sağlık, spor, estetik ve güzellik gibi alanları kapsayan bir uygulama dalıdır.” Masaj, aynı zamanda vücut dokularını manipüle etmenin bilimsel bir yöntemi olarak tanımlanmaktadır. Masajın fizyolojik ve psikolojik etkinliğini artırmak için çeşitli ajanlar (yağ, krem, sıcak, sauna, ısıtıcı lambalar vb.) kullanılmaktadır. Bu ek uygulamaların başında vücuda uygulanan termal ısı gelmektedir. Bu anlamda bakılırsa, masajdan maksimum etki elde etmek için hamam ve hamam içerisinde yapılan uygulamaların eşsiz ve benzersiz olduğu görünmektedir.

Hamamın termal etkisinden dolayı vücuttaki tüm dokular derinlemesine yumuşar ve gevşer. Masaj için ideal duruma gelen bedene ihtiyaç ve amaç doğrultusunda istenen masaj yapılır.

Hamamda yapılan masaj manipulasyonları Derin Doku Masajı etkisini ortaya koymaktadır. Derin dokularda meydana gelen yapışıklıklar, sertlikler ve eklem kısıtlılığı ve hareketsizliği hedef alınarak sabunlu ya da sabunsuz derinlemesine etkili olabilen teknikler ile masaj yapılır.

3- Hamamda Vücut Bakımı

Osmanlı döneminin Saraylarında ve Hamamlarında Sultanlara bakıcıları tarafından baştan aşağı (saç, vücut, ayak-tırnak) bakım yapılırdı. O dönemlerde zeytinyağlı sabunlar, gül suyu, gül esansı başta olmak üzere çeşitli esanslar, kına vb. ürünlerle yapılan güzellik bakımı uygulamaları günümüzde tekrar gün yüzüne çıkmaya başladı. Türk Hamam geleneği uygulamalarından biri olan vücut bakımı uygulamasının sağlıklı etkinliği açısından, özellikle "Temizlenme ve arınma" aşamasından sonra yapılması tavsiye edilir. Vücut bakımı için çamur (Kil, yosun vb.), bitkisel ekstreler, bitkisel sular, birkisel yağlar, bal, süt, yoğurt kullanılabilir. Taze meyve suları, gül suyu, aromatik ve bitkisel yağlar ile hazırlanmış kil/yosun tüm vücuda sürülebilir. Derinlemesine etki için aynı zamanda masaj yapılır. Bazı ürünler, bedenin toksinlerden arınmasına yardımcı olduğu gibi, cildin daha temiz, canlı, parlak ve pürüzsüz görünmesini sağlar, selülitin ve kırışıklıkların giderilmesinde de yardımcı olur. Uygulamanın etkinliği, seçilen malzemenin ve uygulamanın kalitesine bağlı olarak değişkenlik gösterir.

Hamamın bu kadar zengin olduğunun farkında mıyız acaba? Hamam’a sadece eski tas eski Hamam olarak bakmamak gerekir. Türk Kültürüne ait olan bu eşsiz ve benzersiz kültür zenginliğinin farkında olmak için sağduyulu da olmak gerekir.
Add a comment...

Post has attachment
Su İle Gelen Sağlık


Merter Fitness Sağlık Klübü Spa alanı bünyesinde bulunan birbirinden tecrübeli terapistlerimizle günün stresinden uzaklaşın. Sizler için hazırladığımız özel paket seçeneklerimizle, rahatlamanın keyfini çıkarın.

Spa Nedir

Spa merkezlerinde olmak, buralarda çeşitli bakımlar yaptırarak vakit geçirmek çok moda. Çoğumuz gidiyoruz da peki spa nedir gerçekten de biliyor muyuz?

Kelime Anlamı“Salus Per Aquam” (SPA) yani Kısaca, "Su İle Gelen Sağlık" anlamını veren "SPA" sözcüğü Romalılardan bugüne kadar uygulanan su terapilerine verilen isimdir.

Spa bakımlarında su ile birlikte, doğal ve şifalı taşlar, aromatik yağlar ve profesyonel masaj teknikleri de uygulanmaktadır. Spa merkezimize gelenler bu masajlardan veya bakımlardan istedikleri birini seçebilirler.

Spa bakımlarının selülit tedavisinden, cilt bakımına veya stres atıcı masajlara kadar çeşitli türleri vardır.
Spa nedir, ne işe yarar diye merak edenlere cevabımız ise şu olacaktır; spa masajları ve bakımları ile günün stresinden uzaklaşmak, canlanmak, rahatlamak, anti selülit tedavisi görmek, yüz, cilt bakımı yapmak, solaryuma girmek, ozon saunayla yenilenip temizlenmek yani her türlü terapiden faydalanmak mümkündür.

Spa Alanımızdaki Bazı Hizmetlerimiz;

Fitness Alanı
Kapalı Havuz
Türk Hamamı
Sauna
Buhar Odası & Fin Hamamı
Tuz Odası
Solaryum
Ozon Sauna
Kar Buz Çeşmesi
Şok Duşu
Vitamin Bar
Masaj Çeşitleri

Klasik Masaj & Clasic Massage
Kese Köpük & Peeling And Foam
Aroma Terapi & Aroma Therapy
Medikal Masaj & Medical Massage
Ayak Masajı & Foot Massage
Tuz Masajı & Peeling
Anti Stres & Anti Stress
Sultan 4 El Masajı & Sultans Massage
Güzellik Merkezi

Lazer Epilasyon
Kalıcı Makyaj

Spa Kuralları

Bakım Saatinden 30 dk. Önce Gelmenizi Rica Ederiz.
SPA Terapileriniz İçin Tek Kullanımlık ( havlu, peştemal, terlik ) Ücretsiz Olarak Verilmektedir.
Terapi Öncesinde Genel Sağlık Durumunuz İle İlgili Bize Bilgi Vermenizi Rica Ederiz.
Terapi Randevunuza Gelmediğiniz de Toplam Ücretin %50′ sini Tahsil Etmekteyiz. Lütfen En Az 4 Saat Önce Değişiklik Ve İptalleri Bize Bildiriniz.
Misafirlerimizin Huzurlu Olarak Dinlenmesini Sağlamaya Çalışmaktayız. SPA’ ya Girişte Telefonunuzun Kapalı Veya Sessiz Konumda Tutulmasına Özen Göstermenizi Rica Ederiz.
Add a comment...

Post has attachment
Add a comment...

Post has attachment
Baklavaları Dizmeye Hazırmısınız

Crunch Nedir?

Hangimiz karın bölgemizden şikayetçi değilizdir, işte bu bölgenin istediğimiz görünüme kavuşmasının sihirli yolu Crunch egzersizlerinden geçer. Çünkü Crunch antrenmanları karın yağlarınızı değil karın kaslarınızı hedefleyen ve karın kaslarını (ABS) güçlendirmek, onların bir miktar büyümesini sağlamak amacıyla yapılan egzersizler bütünüdür. Karın kaslarınızın çalışması sayesinde ise kasların bağlı olduğu deri toparlanır ve daha sıkı bir görünüme kavuşur. Karın bölgesindeki yağların erimesi diyet ve egzersizin bir arada kullanıldığı sıkı bir disiplin sayesinde mümkün olacaktır

Karın Yağlarını Yakmak

Vücudumuzdaki yağın öncelikle toplandığı bölgeler yaşa, cinsiyete, yapısal özelliklere göre değişiklik gösterir. Bu bölgelerin içinde de gerek estetik olarak gerekse sağlık problemleri açısından en önemlisi karın bölgesinde toplanan yağlardır; yani “göbektir”.
Kadınlarda özellikle doğumdan sonra ve menopoz döneminden sonra karın bölgesinde yağlanma görülürken, erkeklerde ise yaşla beraber metabolizmanın da yavaşlamasıyla fazla yağları özellikle karın bölgesinde depolama eğilimi vardır. Günümüzde ise genç insanların hatta çocukların bile hatırı sayılır bir göbeğe sahip olmasının en büyük nedeni beslenme alışkanlıklarındaki yanlışlıklar ve bu alışkanlıklarımıza bağlı olarak aldığımız kalorileri yakmamıza yardımcı olacak düzenli egzersiz programları uygulanmamasıdır.
Vücudumuzun tüm bölgelerinde biriken yağları yakmanın yolu ile karın yağlarını yakmanın yolu da aynı prensibe dayanır. Düzenli egzersiz ve diyetle ile vücutta bir kalori açığı oluşturarak vücudun bu açığı kapatmak için depolardaki yağlara başvurmasını sağlamak gerekmektedir. Crunch egzersizlerini yaparken vücudunuz enerji kaynaklarından biri olan olan yağ depolarınızı kullanmaya başlayacaktır. Bu egzersizler sonucunda da deponuzda bulunan yağ fazlarından kurtulmaya başlarsınız. Crunch egzersizleri ile birlikte kardiovasküler egzersizler kullanılıldığında yağ yakımı daha da fazla olacaktır.

Antremanlar

Esnek bir antrenman sistemine sahip olan Crunch egzersiz programları hareketlerde yapılan ufak değişiklikler ile hayatında hiç spor yapmamış bir insan tarafından da, ileri düzey bir sporcu tarafından da uygulanabilmektedir.
Antrenmanların zorluk direnci, tekrar sayıları, kullanılan ekipmanlar ve hareketlerin çeşitlenmesi ile sağlanır. Başlangıç seviyesindeki kişiler antrenmanları düşük dirençli, çok yüksek tekrar sayıları olmadan, destek alarak, yatarak veya oturarak yapabilirler.
Crunch antrenmanları, akut hastalık tablosu olanlar, temel hareket kabiliyetini kaybetmiş kişiler (felç, kol ve bacak noksanlığı, akut kırıkları) dışında bir spor programına katılmak isteyen her yaş grubu tarafından uygulanabilmektedir.
Add a comment...

Post has attachment
Daha Sıkı, Daha İnce, Daha Dinamik

20. yüzyılda geliştirilmiş bir spor çeşidi olan pilates, vücudun dik durmasını sağlayan sayılı spor dallarından bir tanesidir. Her yaş için uygun hareketleri barındırması ile her dönem için uygun bir spor dalı olarak kabul edilmiştir.

Ayrıca pilates yapan kişinin sağlığına oldukça yararlı olduğundan her yaşta tavsiye edilmektedir. Özellikle kemiklerin yaşlanmasının önüne geçen pilatesin, daha esnek ve sağlıklı vücutlar ortaya koyduğu bilinen bir gerçektir.

Herhangi bir müsabakaya, rekabete ve yarış ortamına gerek duymadan tamamen özgürce ve bireysel olarak yapılan pilates toplumun her kesimi tarafından benimsenmiştir. Özellikle kadınlar bu spor türüne büyük ilgi göstermektedir. Evde tek başınıza yapabileceğiniz pilatesin sayısız faydalarından biri de, kemiklerin arasındaki disklerin açılmasını sağlayarak boy uzamasına yardımcı olmasıdır. Boyunun uzaması durmuş birçok kişinin, düzenli pilates yaptıkları dönemde, boylarının 1-2 cm kadar uzadığı ispatlanmıştır. Pilates size kilo verdirmez ama vücudunuzun sıkılaşmasını sağladığından, bedeniniz incelir. Dolayısıyla giydiğiniz kıyafetlerin de birkaç beden küçüldüğünü görürsünüz. Bu sebeple pilates konusunu zayıflama kategorisi içerisinde incelemek mantıklı olacaktır.

Pilates Nedir?

Fizyoterapi temelinde bir rehabilitasyon hizmeti olan, kemik güçlendirici pilates asrın sporu olarak adlandırılabilir. Sağlığa birçok yarar sağlamasının yanında aynı zamanda vücudun duruşunu da düzenlemesi ile genç kızların gözdesi olmuştur. Üstelik diğer sporlar gibi herhangi bir yarışa ya da rekabete gerek duyulmadan yapılan bir spor dalıdır. Pilates yalnızca beden için yararlı bir spor dalı değildir. Bunun yanında ruhsal sağlık açısından da bir çok artısı bulunmakta ve meditasyon olarak da uygulanmaktadır.

Pilates Nasıl Yapılır?

Pilates yapmak oldukça kolay bir iştir. Önemli olan öncesinde tüm kasların tam anlamıyla açılmış olmasıdır. Sonrasında pilates hareketlerinin anlatıldığı şekilde yapılması yeterli olacaktır. Bu şekilde yapıldığında herhangi bir sorun oluşturmayan pilates yeterince ısınmadan yapıldığında ölümcül sonuçlara neden olabilecektir.O bakımdan bir uzmana danışılmadan, pilates yapmak sakıncalıdır diyebiliriz.

Pilatesin Faydaları Nelerdir?

Pilates kişinin vücudunu tanıyarak ona daha da hâkim olmasını sağlayan bir spor dalıdır.
Kemiklerin güçlendirilmesi ve daha yavaş yaşlanması konusunda bir fizik tedavi yöntemi olarak adlandırılabilir.
Vücutta oluşan kas ve kemik ağrılarında yapılması önerilir, çünkü onarıcı bir etki gösterdiği bilinir.
Vücudun esnemesini ve açılmasını sağlayarak dinç kalmasına yardımcı olur.
Vücudun daha dik görünmesine ve kamburluk gibi kötü duruşların sergilenmesine engel olur.
Daha rahat ve doğru şekilde nefes alıp vermenizden, daha sağlıklı yaşamanıza kadar birçok alanda etki gösterir.
Kalp ve damar sağlığı için gerekli olan günlük hareket düzeyini gerçekleştirdiğinden koruyucu bir özelliğe sahiptir.
Hamilelik dönemlerinde bir uzman eşliğinde yapılması halinde doğumun rahat geçmesini sağlayacaktır ama bu durumlarda kişinin mutlaka bir uzman desteği alması gereklidir.
Add a comment...

Post has attachment
Son Trend Dans Çılgınlığını Kaçırmayın

Zumba Nedir?

Zumba bilinen tanımıyla çeşitli latin danslarından esinlenerek oluşturulan koreografilerin fitness ve dans egzersizine dönüşmesiyle ortaya çıkan fitness egzersizidir. Daha sonraları tüm dünyaya yayılmasıyla neredeyse tüm hareketli şarkılar zumba ile kullanılır olmuş. Bana göre zumba ise eğlencenin yeni adıdır…

Peki Zumba hangi dans türlerini içinde barındırır diyecek olursanız: Samba,rumba,salsa,bachata,merengue,ça ça vb. Kısacası latin dansları ile yapılan koreografiler ile hem eğlenip hem de kilo veriyorsunuz, yani artık kilo vermek işkence değil, ZUMBA ile bir zevke dönüştü diyebiliriz. Siz de bu deneyimi yaşamak isterseniz, Sağlık Klubümüze gelip kayıt yaptırmanız yeterli. Size uygun gün ve saatlerdeki ZUMBA sınıflarımızda yerinizi alabilirsiniz.

Kimler Zumba yapabilir?

Zumba, ayağa kalkıp dans edebilen herkes için uygundur. Dans burada, son derece liberal bir terim. Bu nedenle, daha önceden bir dans deneyimine ya da dans yeteneğine ihtiyacınız yok. Her yaşta, her vücut tipinde ve beden ölçüsündeki insan Zumba derslerine katılabilir. Eğer biraz kalça sallayabiliyor ve müzikten hoşlanıyorsanız bu ders tam size göre!

Zumba ve sağlık

Bazı araştırmaların da kanıtladığı üzere, Zumba gibi dans tipi aerobik egzersizleri, düzenli olarak yapıldıklarında, kardiyopulmoner dayanıklılığını arttırmak gibi bir özelliğe sahipler.

Zumba dersinden ne beklemelisiniz?

Çoğu Zumba dersi 1 saat sürmektedir. Derslere canlı bir ısınma ile başlanır ve ders sonrasında vücudunuzu soğutma ve biraz statik esneme hareketleri ile bitirilir. Çalışma, farklı rutinleri olan şarkılarla yapılır. Birçok dans hareketi gösteren eğitmen, daha önceden Zumba için hazırlanmış olan koreografileri kullanır ve bazen de eğitmenler işe kendi adımlarını, dans figürlerini de katabilirler. Derste uygulanan genel hareketler; mamba, v şeklinde adımlar ve çaçadır.

Zumbanın faydaları nelerdir?

Stresinizi atmanızı sağlar

Zumba’nın canlı hareketleri hem moralinizi yükselten endorfinleri salgılamanızı sağlayacak, hem de dans ettikçe endişelerinizden kurtulacaksınız.

Koordinasyonunuzu geliştirir

Kişinin, yaşlandıkça iyi bir koordinasyona sahip olmasının önemi artar. Şimdi koordinasyonunuz sizin ilk derdiniz olmasa da bu derslerin faydalarını ileriki yaşlarınızda bile görmeye devam edeceksiniz.

Kilo vermenizi sağlarzumba nedir

Zumba’nın en önemli faydalarından biri tabii ki, kilo vermenizi sağlamasıdır. Bir Zumba dersi toplam 600 ila 1000 kalori arasında kalori yakmanızı sağlar.

Vücudunuz sıkılaşır

Zumba’nın bir diğer mükemmel faydası vücudunuzu sıkılaştırmasıdır. Çünkü siz farkında bile olmadan bütün vücudunuz çalışır.

Yeni arkadaşlar edinmenizi sağlar

Zumba derslerine düzenli olarak katılarak yeni kişilerle tanışabilir ve yeni arkadaşlıklar kurabilirsiniz.

Her yaşa uygundur

Zumba, her yaştan insanın katılabileceği bir egzersiz sınıfıdır. Hatta sadece çocuklar ya da yaşlılar için özel Zumba dersleri bile vardır.

Kendinize olan güveninizi artırır

Zumba dersi boyunca yaptığınız dans hareketleri duruşunuzu düzeltir, koordinasyonunuzu geliştirir, kendi kendinize oluşturduğunuz kısıtlamaları ortadan kaldırır ve kendinizi iyi hissetmenizi sağlar. Bütün bu değişimler hemen moralinize ve görünüşünüze yansır. Unutmayın, kendini iyi hisseden biri aynı zamanda kendine olan güvenini de geliştirir.

Ruh halinizi iyileştirir

Pek çok araştırma, egzersiz yapmanın endorfin salgılatarak, insanın kendini daha iyi hissettiğini kanıtlamıştır. Zumba’nın depresyonu yenmede en etkili egzersizlerden biri olduğu da göz önüne alınırsa ne kadar çok endorfin salgılamanızı sağladığını anlayabilirsiniz.
Add a comment...

Post has attachment
Kalorileri Yakmaya Hazırmısınız?

Spinning nedir?

Spinning, 1980’lerde, ultra dayanıklılık atleti olan Jonathan Gibert tarafından bulunmuş bir egzersizdir. O zamandan bu zamana kadar da dünyada kullanılan en popüler fitness dersi egzersizi olmuştur.

Tipik bir spinning dersi 30 ile 75 dakika arasında sürer ve sertifikalı bir uzman tarafından uygulanır. Ders sırasında, eğitmen, sanki doğada bisiklete biniyormuşsunuz gibi talimatlar verir. Egzersiz genelde yavaş ve kararlı pedal çevirmelerle başlar daha sonra daha zor ve hızlı bir şekle girer. Bu noktada, katılımcılardan sprint (çok hızlı pedal çevirme), tırmanma (popoyu bisikletten kaldırarak ayakta pedal çevirme), atlama (oturma ve kalkmalar arasında hızlı hamlelerle pedal çevirmek) hareketlerini yapmaları istenir. Dersin sonunda tekrar yavaş ve sabit hızda pedal çevirilerek katılımcıların vücutlarını soğutmaları sağlanır.
Spinning egzersizinizde görev sizdedir

Spinningin en iyi özelliklerinden biri, egzersizi, sizin sevdiğiniz ve düzeyinizin uygun olduğu şekilde yapabilmenizdir. Bisikletinizin pedallarının sertliğini ayarlayabilir, hızını azaltabilir ya da vücudunuzun pozisyonunu değiştirebilirsiniz.

Derse katılmak için fazla ekipmana ihtiyacınız yoktur. Uzmanların önerdiği malzemeler;

İyi bir çift, destek sağlayan fitness ya da bisiklet ayakkabısı
1 şişe su
1 havlu (terinizi silmek için)
Ter emici, bisiklete binmeye uygun kıyafet
Spinningin faydaları

Spinning dersine katılanlar, derse başladıktan 2 hafta sonra etkilerini görmeye başladıklarını söylüyorlar. Dersin yararları arasında;

Yüksek miktarda kalori yakmak (tipik bir derste 400 ile 600 arasında kalori yakarsınız)
Vücuttaki yağ oranının azalması
Kalp damar sisteminin güçlenmesi
Kasların güçlenmesi
Stres seviyesinde azalma
Güç artışı
Çalışma sırasında vücudun endorfin salgılaması vardır.
Spinning için ipuçları

Derse girmeden önce ve dersten sonra bazı şeyleri yapmanız egzersizinizin verimliliği açısından önemlidir.

Su için; spinning sizi terletir. Hem de çok. Dersten en az 1 saat önce, en az 2 bardak su içerek vücudunuzun ihtiyacı olan suyu alın. Derse, yanınızda bir şişe su ile katılın ve dersten sonra da bol bol su için.

Doğru beslenin; vücudunuzun spinning dersi için bol miktarda yakıta ihtiyacı vardır. Protein, karbonhidrat, meyve ve sebze ile dengeli bir şekilde beslenin ama dersten 1 saat önce yemek yemeyi bırakmalısınız çünkü spinning dolu mideyle yapıldığında mide bulantısına sebep olabilir.

Kendi temponuzda kalın; kendi istediğiniz ve dayanabileceğiniz modda bisikletinizi ayarlayın. Kendinizi yapabileceğinizden fazlasını yapmaya çalışarak zorlamamalısınız. Eğer belli bir tempoda rahat değilseniz yavaşlamanız gerekiyor demektir. Kendinizi incitmeye değmez.

Esneyin; dersten önce ve sonra vücudunuzu esnetmek sakatlanma riskinizi azaltır ve bir sonraki sefer için hazırlar.

Soru sorun; eğer ilk defa, ikinci defa ya da üçüncü defa ders alıyorsanız, eğitmeninize soru sormaktan çekinmeyin. Aklınıza takılan her şeyi eğitmeninize sorun. Eğitmenler, sizin dersten keyif almanızı ve başarılı bir egzersiz deneyimi yaşamanızı isterler. Bu nedenle, hiç çekinmeden bilgilerinden faydalanın.
Add a comment...
Wait while more posts are being loaded