Profile cover photo
Profile photo
מיקי שחם
6 followers
6 followers
About
Posts

ליקי שחם מביא חידושים ומחקרי תאי גזע, דם-טבורי ורפואה רגנרטיבית מהעולם: MicroRNA ותאי גזע
תאי גזע עובריים שנאספו מעובר עכברי בין 3.5 ימים או עובר אנושי בן 5.5 ימים נחשבים לפלוריפוטנטיים, בגלל שהם יכולים להפוך לכל סוג מאלפי סוגי התאים בגוף. הם יצרו התרגשות גדולה בעשורים האחרונים, בגלל שהחוקרים יכלו לחקור אותם במעבדות בכדי לגלות את המתגים הגנטיים ששולטים על התפתחות רקמות מסוימות בעובר ובתינוק, וכן בגלל הפוטנציאל שלהם להחליף רקמות פגומות בגוף, כגון תאי לבלב בחולי סכרת או תאי שריר הלב בקרב אלה הסובלים מאי ספיקה. תאי גזע אלה גם מאפשרים לחוקרים לחקור את השלבים המוקדמים של מחלות גנטיות.
ליקי שחם מעדכן כי רפואה רגנרטיבית או בשמה האחר – רפואת חידוש איברים, המכונה על ידי משרד הבריאות האמריקאי – NIH, "הדבר הגדול הבא ברפואה", מתייחסת בכלליות לטיפול המערב את השימוש של טסיות לתקן ולהאיץ תהליך את הריפוי הטבעי בגוף ולמנוע מרקמות נוספות ניוון הקשור במצבים רפואיים ואסתטיים.
בתור חלופה לאיסוף התאים מעוברים, החוקרים יכולים לקבל תאי גזע פלוריפוטנטיים באמצעות עיבוד של תאים סומטיים בוגרים עם שילוב של מסבר גורמי שעתוק בכדי לגרום להם לסגת כך שהם יהיו גמישים כמעט כמו תאי גזע עובריים. תאי גזע אלה שנאספו באופן מלאכותי נקראים תאים פלוריפוטנטיים מושרים (iPS).
ליקי שחם מבהיר, כי מאז שנת 1988, דם טבורי הוא המקור המועדף לגזע לטיפולים המטולוגיים ורפואת חידוש-איברים /רפואה-רגנרטיבית. מחלות וטיפולים רבים באמצעות תאי גזע מדם טבורי ברפואה-רגנרטיבית נחקרים ונוספים כל העת, דוגמת: אוטיזם, שיתוק מוחין, אלצהיימר, ראיה, לב, סוכרת, פרקינסון, שמיעה, אורתופדיה ועוד.
תאי גזע עובריים או תאי גזע פלוריפוטנטיים מושרים – הם גמישים באותה המידה כמו הביצית המופרית המקורית, המסוגל ליצור רקמות חוץ עובריות ועובריות כאחד. ברגע שתאי הגזע העובריים נאספים מהעכבר או מהעובר האנושי, התאים כבר שוייכו לשושלת עוברית או חוץ עוברית.
MicroRNA אלו הם RNA קטנים ולא מקודדים שאינם מתורגמים לחלבונים, אך בעלי השפעה מרחיקת לכת על ויסות ביטוי הגנים. הא ןעמיתיה מצאו ש-MicroRNA בשם mIR-34a הוא הבלם המונע מתאי גזע עובריים ותאי גזע פלוריפוטנטיים מושרים לייצר רקמות חוץ עובריות. כאשר MicroRNA זה מוסר באופן גנטי, תאי הגזע העובריים ותאי הגזע הפלוריפוטנטיים המושרים מסוגלים להרחיב את ההחלטות ההתפתחותיות שלהם לעבר רקמות חוץ עובריות ולהפוך לתאי שיליה או שק שפיר. בניסויים של המווצ, ב-20% מתאי הגזע העובריים חסרי microRNA הרחיבו את הפוטנציאל שלהם לרמה זו. יתר על כן, ניתן לשמר אפקט זה עד לחודש בתרבית תאים.
"מה שמדהים כאן הוא זה שהמניפולציה על microRNA אחד ויחיד הייתה מסוגלת להרחיב בצורה כה משמעותית את ההחלטות הגורליות של תאי הגזע", אמרה הא. "גילוי זה לא רק מזהה מנגנון חדש שמווסת את תאי הגזע הכל-יכולים, אלא גם חושף את השיבוט של היעדר קידודי RNA בגורל של תאי הגזע".
בנוסף, במחקר זה הא והצוות שלה חשפו קשר בלתי צפוי בין miR-34a וסוג ספציפי של רטרוטרנספוזון העכבר. לאורך זמן רטרוטרנספוזונים נחשב ל"DNA זבל", מדובר בפיסות עתיקות של DNA זר שיוצר נתח גדול מהגנום של היונקים. לאורך עשרות שונים, ביולוגים סברו של רטרוטרנספוזונים אין כל ערך פרקטי בהתפתחות תקינה, אך ממצאיה של הא מעלים השערה שהם קשורים להליך ההחלטות בשלבים מוקדמים בחיי העובר. "השאלה הגדולה והפתוחה היא האם רטרוטרנספוזונים אלה הם המובילים העיקריים של ההחלטות ההתפתחותיות", ציין טוד מקפאנלן, אחד ממחברי המחקר וחוקר במכון הלאומי על שם יוניס קנדי שרייבר לבריאות הילד והתפתחות האדם בבת'סדה, מרילנד.
ליקי שחם – ימשיך לעדכן את הקוראים בחידושים ותגליות תאי גזע ודם טבורי – בכלל, ורפואת חידוש-איברים /רפואה-רגנרטיבית מהעולם.
מימיו הראשונים בשנת 1988, הבעיה של התחום מציל חיים זה היא ביעילות הנמוכה ביותר של איסוף דם טבורי והמספר המוגבל של תאי גזע שנאספים ועל כן מתאים להשתלה המטולוגית לילדים בלבד.
ליקי שחם פיתח טכנולוגיות ומכשור, אשר לראשונה מאפשרים לאסוף מספר תאי גזע גבוה משמעותית, אשר יכולים לשרת גם השתלות במבוגרים וסדרות השתלות של רפואה-התחדשותית /רפואה-רגנרטיבית למחלות שונות במהלך החיים.

ליקי שחם דם טבורי מביא חידושים ומחקרי תאי גזע, דם-טבורי ורפואה רגנרטיבית מהעולם: ההזדקנות מגבירה מוטציות DNA בתאי גזע
חוקרים בדקו את ההשפעה של ההזדקנות על תאי גזע מושרים (iPSCs) וגילו כי מוטציות גנטיות התרבו עם גילו של תורם תאי הגזע, כך עולה מתוצאות המחקר.
כמו ברוב התחומים בחיים, הליך ההזדקנות לא מועיל לסוג חשוב מאוד של תאי גזע בעלי הבטחת ריפוי נהדרת.
ליקי שחם מעדכן כי רפואה רגנרטיבית או בשמה האחר – רפואת חידוש איברים, המכונה על ידי משרד הבריאות האמריקאי – NIH, "הדבר הגדול הבא ברפואה", מתייחסת בכלליות לטיפול המערב את השימוש של טסיות לתקן ולהאיץ תהליך את הריפוי הטבעי בגוף ולמנוע מרקמות נוספות ניוון הקשור במצבים רפואיים ואסתטיים.
חוקרים במכון למדעי Translational ע"ש סקריפס (STSI) והמכון המחקרי ע"ש סקריפס (TSRI) שחקרו לעומק את ההשפעה של הזדקנות על תאי גזע מושרים (iPSC) מצאו שמוטציות גנטיות התרבו עם הגיל של התורם. המחקר פורסם בכתב העת Nature Biotechnology.
הממצאים מחזקים את החשיבות של בדיקת תאי הגזע המושרים וחיפוש אחר מוטציות דנ"א לפני השימוש למטרות טיפוליות – כך מסרו המובילים של מחקר זה, פרופ' עלי טורקמני – ראש מחלקת מידע הגנום במכון, ופרופ' קריסטין בלדווין פרופ' בתחום מדעי המוח המולקולרי במרכז דוריס למדעי המוח במכון המחקרי ע"ש סקריפס.
"בכל פעם שתא מתחלק, קיים סיכון להופעת מוטציה. עם הזמן, הסיכון הזה הולך וגדל", הסביר טורקמני. "המחקר שלנו מדגיש שקיים סיכון גבוה יותר של מוטציות בתאי גזע מושרים שנלקחו מתורמים מבוגרים יותר".
החוקרים מצאו שתאי גזע מושרים מתורמים שנמצאים בשנות ה-80 המאוחרות לחייהם הציגו פי שתיים יותר מוטציות בגנים מקודדי חלבונים מאשר תורמים בשנות ה-20 לחייהם.
ליקי שחם מבהיר, כי מאז שנת 1988, דם טבורי הוא המקור המועדף לגזע לטיפולים המטולוגיים ורפואת חידוש-איברים /רפואה-רגנרטיבית. מחלות וטיפולים רבים באמצעות תאי גזע מדם טבורי ברפואה-רגנרטיבית נחקרים ונוספים כל העת, דוגמת: אוטיזם, שיתוק מוחין, אלצהיימר, ראיה, לב, סוכרת, פרקינסון, שמיעה, אורתופדיה ועוד.
מגמה זו באה בעקבות מסלול ליניארי צפוי המתחבר עם הגיל – מלבד גורם חריג אחד. באופן בלתי צפוי, תאי גזע מושרים של דם שנתרמו מאנשים מעל גיל 90 הציגו פחות מוטציות מאשר צופה על ידי החוקרים. למעשה, תאי גזע מתורמים בגילאים כה מתקדמים הרבה מוטציות בהיקפים דומים לאנשים צעירים מהם במחצית או אפילו בשני שליש.
חוקרים אומרים שהסיבה לכך עשויה להיות קשורה לעובדה שתאי גזע של כדוריות דם אדומות השתמרו בצורה טובה בקרב אנשים מבוגרים בגלל שבמהלך חייהם הם התחלקו בתדירות נמוכה יותר.
"השימוש בתאי גזע מושרה למטרות טיפוליות כבר החל ביפן בקרב אישה עם מחלת שרירים ניוונית על רקע הגיל", הוסיף אחד ממחברי המאמר ומנהל המכון למדעי Translational ע"ש סקריפס ד"ר אריק טופול. "לפיכך, חיוני מאוד להבין את ההשפעה של הגיל על תאים אלה שיועבדו בעתיד בכדי לטפל בחולים".
שיתוף הפעולה החדשני בין שני המוסדות מוביל את המאמצים לתרגם את הטכנולוגיות הרפואיות האלחוטיות והגנטיות לטיפולים ואבחונים יעילים וחסכוניים עבור המטופלים.
מבין 336 המוטציות השונות שנוצרו בתאי הגזע המושרים וזוהו במהלך המחקר, 24 מהם היו בגנים שעשויים לפגוע בתפקוד תאי או לגרום להתפתחות גידול במידה והם ייצאו משליטה.
הבעייתיות של מוטציות אלה עשויה להיות תלויה ברמת הבדיקה שנעשתה על תאי הגזע בכדי לסנן את הפגמים והשימוש הטיפולי הסצפיפי, מסביר טורקמני. לדוגמא, תאים שנגזרו מתאי גזע מושרים עבור השתלת מח עצם עשויים להיות מסוכנים אם הם כוללים מוטציה של הגן TET2 המקושר לסרטן הדם, כפי שנחשף במהלך המחקר.
"לא גילינו כל עדות מובהקת לכך שהמוטציות האלה יהיו בהכרח מזיקות או פטוגניות", הוא המשיך.
עבור המחקר, החוקרים עקבו אחרי שלושה מקורות עבור 16 דגמיות דם של משתתפים: המחקר של Wellderly, פרויקט מחקרי מתמחך של מכון למדעי Translational ע"ש סקריפס שבמסגרתו מחפשים סודות גנטיים מאחורי בריאות לאורך כל החיים באמצעות בחינה של גנים של אנשים מבוגרים ובריאים מגיל 80 ועד 105, מחקר GeneHeart של המכון שבוחן חולים במחלות עורקים ומחקר במסגרת התכנית של תורמי הדם של המכון המחקרי ע"ש סקריפס (TSRI).
תאי הגזע המושרים נוצרו על ידי המחברים של המחקר פרופ' וולנטינה לו סדרו וד"ר וויל פרגוסון, חוקרים בקבוצה העובדים במכון המחקרי ע"ש סקריפס (TSRI) בראשותו של בלדווין.
"כשהצענו את המחקר הזה, לא היינו בטוחים שנצליח לגדל תאי גזע מושרים ממשתתפים במחקר Wellderly, משום שחוקרים אחרים דיווחו על קשיים ביצירת תאי גזע במטופלים מבוגרים", אמר בלדווין. "אך באמצעות עבודה קשה וניסויים מוקפד שוכננו על ידי וולנטינה וויל, המעבדות שלנו הן הראשונות לייצור תאי גזע מושרים מאנשים בגיל מתקדם".
ליקי שחם– ימשיך לעדכן את הקוראים בחידושים ותגליות תאי גזע ודם טבורי – בכלל, ורפואת חידוש-איברים /רפואה-רגנרטיבית מהעולם.
מימיו הראשונים בשנת 1988, הבעיה של התחום מציל חיים זה היא ביעילות הנמוכה ביותר של איסוף דם טבורי והמספר המוגבל של תאי גזע שנאספים ועל כן מתאים להשתלה המטולוגית לילדים בלבד.
ליקי שחם פיתח טכנולוגיות ומכשור, אשר לראשונה מאפשרים לאסוף מספר תאי גזע גבוה משמעותית, אשר יכולים לשרת גם השתלות במבוגרים וסדרות השתלות של רפואה-התחדשותית /רפואה-רגנרטיבית למחלות שונות במהלך החיים.

Post has attachment
מיקי שחם מביא חידושים ומחקרי תאי גזע , דם-טבורי ורפואה רגנרטיבית מהעולם: מתאי גזע לתאי כבד
חוקרים מהמכון לחקר תא הגזע והרפואה הרגנרטיבית בקליניקת אוניברסיטת דוסלדורף הקימו מערכת הדגמה חוץ גופית עבור חקר מחלת כבד שומני לא אלכוהולי (NAFLD). המחקר התנהל בראשות פרופסור ג'יימס אדג'ייה וכעת פורסם בכתב העת " Stem Cells and Development".
מחלת הכבד השומני לא אלכוהולי, הידועה גם בשם סטאטוזיס זוהי מחלה של הכבד שלא ניתנה לה תשומת הלב הראויה, למרות שהיא הולכת וצוברת תפוצה בכל רחבי העולם. היא מזוהה פעמים רבות עם השמנת יתר וסוכרת מסוג 2. כשליש מכלל האוכלוסייה במדינות המערב מושפעות ממחלה זו, לפעמים אפילו ללא סימפטומים נראים לעין. מדובר בתוצאה ישירה של תזונה בעלת ערך קלורי גבוה וחוסר פעילות גופנית. לאור זאת הכבד מתחיל לשלב שומנים בתור חלקיקי מים.
תחילה הכבד נמצא במצב שפיר, אך לאחר זמן מה הדבר עשוי להתפתח למחלה דלקתית של הכבד – סטאטוהפטיטיס. לאחר מכן מטופלים רבים מפתחים סיסטיק, שחמת או אפילו סרטן כבד. עם זאת, במקרים רבים החולים נפטרים מדום לב עוד לפני שהכבד שלהם סופג פגיעה משמעותית.
המכשול העיקרי של מחקר בתחום מחלת ה-NAFLD עד כה היה בכך שנדרשו ביופסיות של מטופלים ושל אנשים בריאים. החוקרים בדוסלדורף פתרו בעיה זו באלגנטיות באמצעות תכנות מחדש של תאי עור לתאי גזע פלוריפוטנטיים שהם שייכו לאחר מכן לתאים הדומים לתאי גזע של הכבד. "למרות שתאים אלה, המדמים תאי גזע של הכבד עדיין לא לגמרי בוגרים, הם עדיין מהווים מערכת הדגמה מצוינת לניתוח מחלה מורכבת זו", מסבירה ד"ר נינה גרפמן, המחברת הראשונה של המחקר.
החוקרים סיכמו את הצעדים החשובים של המחלה לתוך מערכת חוץ גופית. לדוגמא, הם הציגו את העלייה המופרזת של PLIN2 – חלבון המכסה חלקיקי שומן. עכברים ללא PLIN2 לא סובלים מהשמנת יתר, אפילו כאשר הם מפוטמים בתזונה מרובת שומנים. כמו כן, במערכת החוץ גופית נוצר שחזור של PPARα , גורם שעתוק המעורב בתהליך שליטה על הגלוקוז וחילוף החומרים השומנים.
"במערכת שלנו אנו יכולים לזרז אחסון של תאי שומנים בתאים המדמים תאי כבד ולבצע מניפולציות בחלבונים הקשורים או בתאי מיקרו של חומצה ריבונוקלאית על ידי הוספת גורמים שונים לתרבית. כך, מודל המבחנה שלנו מציעה את ההזדמנות לבדוק את התרופות שיכולות לצמצם את השומן החבוי בתאי הכבד", מסכמת ד"ר גרפמן.
הצוות כרגע מרחיב את המודל באמצעות תאי גזע פלוריפוטנטיים מזורזים הנגזרים ממטופלי NAFLD, בתקווה לחשוף הבדלים שיוכלו לעזור להסביר את השתלשלות המחלה. "אנו נעזרים במידע ובביומרקרים שהתקבלו בניתוחים הראשוניים שלנו של הביופסיות של הכבד של המטופלים וכן דגימות הסרום בתור הפניות.
אנו מקווים להגיע להבנה טובה יותר של האטיולוגיה של NAFLD והתפתחות הסטאטוהפטיטיס ברמה האינדיווידואלית, לצד המטרה האולטימטיבית של פיתוח אפשרויות טיפול ממוקד", קובע פרופסור ג'יימס אדג'ייה, המחבר הראשי של מחקר זה.
מיקי שחם מביא חידושים ומחקרי תאי גזע , דם-טבורי ורפואה רגנרטיבית מהעולם: מתאי גזע לתאי כבד
חוקרים מהמכון לחקר תא הגזע והרפואה הרגנרטיבית בקליניקת אוניברסיטת דוסלדורף הקימו מערכת הדגמה חוץ גופית עבור חקר מחלת כבד שומני לא אלכוהולי (NAFLD). המחקר התנהל בראשות פרופסור ג'יימס אדג'ייה וכעת פורסם בכתב העת " Stem Cells and Development".
מחלת הכבד השומני לא אלכוהולי, הידועה גם בשם סטאטוזיס זוהי מחלה של הכבד שלא ניתנה לה תשומת הלב הראויה, למרות שהיא הולכת וצוברת תפוצה בכל רחבי העולם. היא מזוהה פעמים רבות עם השמנת יתר וסוכרת מסוג 2. כשליש מכלל האוכלוסייה במדינות המערב מושפעות ממחלה זו, לפעמים אפילו ללא סימפטומים נראים לעין. מדובר בתוצאה ישירה של תזונה בעלת ערך קלורי גבוה וחוסר פעילות גופנית. לאור זאת הכבד מתחיל לשלב שומנים בתור חלקיקי מים.
תחילה הכבד נמצא במצב שפיר, אך לאחר זמן מה הדבר עשוי להתפתח למחלה דלקתית של הכבד – סטאטוהפטיטיס. לאחר מכן מטופלים רבים מפתחים סיסטיק, שחמת או אפילו סרטן כבד. עם זאת, במקרים רבים החולים נפטרים מדום לב עוד לפני שהכבד שלהם סופג פגיעה משמעותית.
המכשול העיקרי של מחקר בתחום מחלת ה-NAFLD עד כה היה בכך שנדרשו ביופסיות של מטופלים ושל אנשים בריאים. החוקרים בדוסלדורף פתרו בעיה זו באלגנטיות באמצעות תכנות מחדש של תאי עור לתאי גזע פלוריפוטנטיים שהם שייכו לאחר מכן לתאים הדומים לתאי גזע של הכבד. "למרות שתאים אלה, המדמים תאי גזע של הכבד עדיין לא לגמרי בוגרים, הם עדיין מהווים מערכת הדגמה מצוינת לניתוח מחלה מורכבת זו", מסבירה ד"ר נינה גרפמן, המחברת הראשונה של המחקר.
החוקרים סיכמו את הצעדים החשובים של המחלה לתוך מערכת חוץ גופית. לדוגמא, הם הציגו את העלייה המופרזת של PLIN2 – חלבון המכסה חלקיקי שומן. עכברים ללא PLIN2 לא סובלים מהשמנת יתר, אפילו כאשר הם מפוטמים בתזונה מרובת שומנים. כמו כן, במערכת החוץ גופית נוצר שחזור של PPARα , גורם שעתוק המעורב בתהליך שליטה על הגלוקוז וחילוף החומרים השומנים.
"במערכת שלנו אנו יכולים לזרז אחסון של תאי שומנים בתאים המדמים תאי כבד ולבצע מניפולציות בחלבונים הקשורים או בתאי מיקרו של חומצה ריבונוקלאית על ידי הוספת גורמים שונים לתרבית. כך, מודל המבחנה שלנו מציעה את ההזדמנות לבדוק את התרופות שיכולות לצמצם את השומן החבוי בתאי הכבד", מסכמת ד"ר גרפמן.
הצוות כרגע מרחיב את המודל באמצעות תאי גזע פלוריפוטנטיים מזורזים הנגזרים ממטופלי NAFLD, בתקווה לחשוף הבדלים שיוכלו לעזור להסביר את השתלשלות המחלה. "אנו נעזרים במידע ובביומרקרים שהתקבלו בניתוחים הראשוניים שלנו של הביופסיות של הכבד של המטופלים וכן דגימות הסרום בתור הפניות.
אנו מקווים להגיע להבנה טובה יותר של האטיולוגיה של NAFLD והתפתחות הסטאטוהפטיטיס ברמה האינדיווידואלית, לצד המטרה האולטימטיבית של פיתוח אפשרויות טיפול ממוקד", קובע פרופסור ג'יימס אדג'ייה, המחבר הראשי של מחקר זה.

Post has attachment
מיקי שחם מביא חידושים ומחקרי תאי גזע , דם-טבורי ורפואה רגנרטיבית: התגלה חלבון שעשוי למנוע הפלות חוזרות.
קבוצת מדענים מצאו חלבון אשר אפשר למנוע הפלות. גילוי החלבון המעורב בפיתוח שליה אנושי עשוי גם לסייע לעובר להיקלט טוב יותר ברחם.
צוות מדענים מאוניברסיטת שפילד מצא כי לפני קליטת העובר ברחם, החלבון Syncytin-1 מופרש על פני השטח של העובר המתפתח. זה לימד שהחלבון משחק תפקיד ביצירת השליה וכן בהקלה על העובר להשתלב כהלכה ברחם.
הבנה עמוקה יותר של איך העובר האנושי מפתחת חשוב, שכן הוא עשוי לשפר את הטיפולים הקיימים של סיבוכי הריון רבים, כולל הפלות חוזרות ורעלת היריון.
"בסופו של דבר אנו עשויים להיות מסוגלים לפתח בדיקות דם מבוססות על התוצאות שלנו לשם זיהוי הריונות בסיכון עתידי ", אמר המחבר הראשי של המחקר פרופ' הארי מור מהמרכז לביולוגיה של תאי גזע באוניברסיטת שילד והוסיף כי המחקר יכול גם לעזור בפיתוח טיפולים חדשים.
"הגן Syncytin-1 הוא למעשה תוצר לוואי של זיהום ויראלי של אבותינו לפני כ- 25 מיליון שנה. הווירוס מצא דרכו ל- DNA של אבותינו והתורשה עשתה את שלה. הגן מעורב היתוך של הנגיף עם תאים עבור זיהום צורף והפך Syncytin-1", הוסיף מור.
בעוד הקהילה המדעית יודעת יותר על ההתפתחות העוברית של החיות, זהו ענף של מדע שבו חיות ובני אדם שונות במידה רבה.
המחברים הוסיף כי לפני המחקר הזה, לא ידעו כי Syncytin-1 משחק תפקיד הרבה יותר מוקדם בהתפתחות העובר. המחקר החדש פורסם בכתב עת Human reproduction.
צוות המחקר פועל לניתוח אם הפרשת Syncytin-1 לפני קליטת העובר ממלאת תפקיד בתוצאות ההיריון של נשים אשר עוברות הפריה חוץ גופית (IVF).
לדברי טומי, קבוצת מחקר מצאה כי באחת מכל שש הריונות מתרחשת הפלה וככלל, הסיכון הכולל של להפלה מתחת לגיל 12 שבועות הוא אחת מכל חמש נשים. בין הנשים ההרות עם אינדקס מסת גוף של יותר מ- 30, הסיכון הכולל הוא אחד לארבעה.
התגלית של החלבון יכול לסייע למדענים ורופאים לשפר את הטיפולים הקיימים כיום כדי לעזור לנשים הסובלות מהפלות חוזרות.
מימיו הראשונים בשנת 1988, הבעיה של התחום מציל חיים זה היא ביעילות הנמוכה ביותר של איסוף דם טבורי והמספר המוגבל של תאי גזע שנאספים ועל כן מתאים להשתלה המטולוגית לילדים בלבד.

Post has attachment
מיקי שחם מביא חידושים ומחקרי תאי-גזע ודם-טבורי מהעולם: דחו את הפרישה ותחיו יותר.
אם אתם בגיל פרישה ועדיין עובדים, בזה יכולה להיות גלומה תוספת שנות חיים ופרישה מוקדמת עלולה להגביר את הסיכוי למות מוקדם יותר.
כך על פי מחקר חדש, דבר המצביע על כך שיש קשר הדוק בין יותר עבודה לאריכות ימים גדולה יותר.
הממצאים הראו כי גמלאים בריאים שעבדו רק עד גיל פרישה היו בסיכון נמוך ב- 11% של מוות בעוד גמלאים בריאים שעבדו כבר שנה אחרי גיל הפרישה, היו בסיכון תמותה נמוך ב- 9%, דבר אשר מציין כי גורמים שאינם רפואי אחר עלולים להשפיע תמותה לאחר פרישה.
"אולי זה לא חל על כולם אבל אנחנו חושבים שעבודה מביאה לאנשים הרבה יתרונות כלכליים וחברתיים שיכול להשפיע על אורך חייהם", אמר המחבר הראשי במחקר צ'נקאיי וו מאוניברסיטת אורגון בארה"ב.
הצוות ניתח 2,956 אנשים שפרשו מ- 1992 עד 2010 ובדק את ההשפעות של הפרישה על בריאות.
בריאות לקויה היא הסיבה שאנשים פורשים מוקדם יותר וגם זה יכול לגרום למוות מוקדם יותר, החוקרים רצו למצוא דרך לצמצם הטיה פוטנציאלית זו.
הם חלקו את המשתתפים לגמלאים בריאים - אשר ציינו כי הבריאות היא גורם בהחלטתם לפרוש וגמלאים בריאים - שאצלם בריאות לא הייתה גורם.
התוצאות הצביעו על כך במהלך תקופת המחקר, על 12% אחוז הבריאים ו- 26% של הגמלאים הבריאים מתו.
לעבודה של שנה אחת נוספת כבר הייתה השפעה חיובית על שיעור התמותה של משתתפי המחקר ללא קשר למצב בריאותם.
"עיקר המחקר בתחום זה התמקד בהשפעות הכלכליות של דחיית פרישה. חשבתי שיכול להיות טוב להסתכל על ההשלכות הבריאותיות," וו הוסיף במחקר שפורסם ב- Journal of Epidemiology and Community Health.

Post has attachment
מיקי שחם מביא חידושים ומחקרי תאי-גזע ודם טבורי מהעולם: מחקר עשוי לסלול את הדרך עבור טיפול סרטן חדש
חולים בלוקמיה יכולים להיעזר במחקר חדש ששופך אור על האופן שבו הגוף מייצר את אספקת הדם שלו.
מדענים התקרבו צעד נוסף ליצירת תאי גזע מהדם, מהלך שעשוי להפחית את צורך בהשתלת מח עצם בחולים עם הפרעות סרטן או דם.
מיקי שחם מבהיר, כי מאז שנת 1988, דם טבורי הוא המקור המועדף לתאי גזע לטיפולים המטולוגיים ורפואת חידוש-איברים /רפואה-רגנרטיבית. מחלות וטיפולים רבים באמצעות תאי גזע מדם טבורי ברפואה-רגנרטיבית נחקרים ונוספים כל העת, דוגמת: אוטיזם, שיתוק מוחין, אלצהיימר, ראיה, לב, סוכרת, פרקינסון, שמיעה, אורתופדיה ועוד.
מה שמאפשר למדענים לגדל תאי גזע מלאכותיים מתאי גזע פלוריפוטנטיים גם יכול להוביל להתפתחות של טיפולים אישיים, אומרים החוקרים.
עודכן על ידי מיקי שחם כי תאי גזע מהדם שנמצאים במח העצם מייצר את תאי הדם בגוף. תאים אלה - המכונים תאי גזע המפוייטיים HSCs - מסייעים להחזיר את אספקת הדם בחולים אשר טופלו בלוקמיה.
החוקרים השתמשו במודל של עכברים להצביע בדיוק איך HSCs מתפתחים ברחם.
הם הראו בפעם הראשונה איך שלוש מולקולות מפתחות אינטראקציה כדי ליצור את התאים, אשר נמצאים בהמשך במח העצם של בוגרים.
התגלית יכולה לעזור למדענים ליצור מחדש את התהליך הזה במעבדה, בתקווה שיום אחד יפותח לשימוש קליני.
מיקי שחם – ימשיך לעדכן את הקורא הישראלי בחידושים ותגליות תאי גזע ודם טבורי – בכלל, ורפואת חידוש-איברים /רפואה-רגנרטיבית מהעולם.
המדענים אומרים שהבנה בסיסית זו של ההתפתחות המוקדמת עשויה גם להשפיע על מחלות אחרות המשפיעות על היווצרות ואספקה של הדם.
פרופ' אלכסנדר מדווינסקי מאוניברסיטת אדינבורו – המרכז לרפואה רגנרטיבית אמר: "יש צורך דחוף לשפר את הטיפול במחלות כמו לוקמיה סוג זה של מחקר מביא אותנו צעד אחד קרוב יותר לציון הדרך הזה. ככל שנבין על ההתפתחות שעוברים תאי גזע מדם אלה, נתקרב לאפשרות להיות מסוגלים לייצר אותם במעבדה. "
מימיו הראשונים בשנת 1988, הבעיה של התחום מציל חיים זה היא ביעילות הנמוכה ביותר של איסוף דם טבורי והמספר המוגבל של תאי גזע שנאספים ועל כן מתאים להשתלה המטולוגית לילדים בלבד.
מיקי שחם פיתח טכנולוגיות ומכשור, אשר לראשונה מאפשרים לאסוף מספר תאי גזע גבוה משמעותית, אשר יכולים לשרת גם השתלות במבוגרים וסדרות השתלות של רפואה-התחדשותית /רפואה-רגנרטיבית למחלות שונות במהלך החיים.

Post has attachment
מיקי שחם מביא חידושים ומחקרי תאי-גזע ודם-טבורי מהעולם: תאי גזע: זוהו אותות מולקולאריים שמעוררים פיתוח של תאי גזע
כיצד מופיעים תאי גזע? מחקר חדש מנסה לתת תשובה לשאלה זו.
למרות שמדענים כבר יודעים שתאי גזע פועלים בכך שהם מתקנים תאים פגועים ולעיתים מחדשים גם תאים תקינים, עד עכשיו היה הידע על המקור שלהם בזמן ההתפתחות העוברית היה מוגבל מאוד. כעת, צוות מדענים באוניברסיטת רוקפלר ביו יורק הצליחו לזהות מנגנון שמדרבן התפתחות של תאים ההופכים בחלוף הזמן לתאי גזע. מנגנון זה עוזר להסביר את תהליך ההיקשרות בין התאים בזמן אמת ויכול לעזור לפתח טיפולים עתידיים כנגד סרטן העור.
עודכן על ידי מיקי שחם כי  "למרות שתאי גזע בוגרים כבר נחקרו בצורה מעמיקה, אנחנו עדיין יודעים מעט מאוד על המקורות שלהם. כאן אנו מראים שאבות של תאי גזע עוריים בזקיקי השיער מתחילים להתבסס ברגע שהתאים באפידרמיס העוברי החד-שכבתי מתחילים להתחלק בכדי ליצור ניצני שיער עובריים", - מסרה לעיתונות אחת מהחוקרים איליין פוקס.
"התזמון הזה הרבה יותר מוקדם ממה שסברנו עד כה והוא נותן לנו תובנות חדשות על ההתבססות של תאים מיוחדים אלה".
מחקרים קודמים הראו שתאי גזע מונחים על ידי תאים קרובים האם להמשיך לשהות במצבם ה"גזעי" או להתפתח לסוג תא אחר, אך מקור התאים ה"מנחים" לא היה ידוע. באמצעות זקיק שיער של עכבר, פוקס והצוות שלה בחנו את חלוקת התאים המתרחשת כבר בתחילת התפתחותו. הם גילו שבכל התחלקות של התאים, כל תא דור שני נותר כפי שהיה, בעוד תאים אחרים נעו לעבר שכבות אחרות, מה שחשף שתאי גזע יכולים להתקיים עוד לפני התאים ה"מנחים".
מיקי שחם מבהיר, כי מאז שנת 1988, דם טבורי הוא המקור המועדף לתאי גזע לטיפולים המטולוגיים ורפואת חידוש-איברים /רפואה-רגנרטיבית. מחלות וטיפולים רבים באמצעות תאי גזע מדם טבורי ברפואה-רגנרטיבית נחקרים ונוספים כל העת, דוגמת: אוטיזם, שיתוק מוחין, אלצהיימר, ראיה, לב, סוכרת, פרקינסון, שמיעה, אורתופדיה ועוד.
הצוות המחקרי בראש פוקס המשיך לבחון את התאים האלה, והתבוננו בשני תאי דור שני שהגיעו ממיקומים שונים לגמרי. זה עזר להם לקבוע איזה סוג של אותות תאיים קובעים את גורלם. 
הם גילו שבסביבה שאליה ברחו תאי הדור השני תמיד הייתה נטייה לאותות WNT נמוכים, הידועים בשל תפקידם החשוב בהתפתחות העוברית.
מיקי שחם – ימשיך לעדכן את הקורא הישראלי בחידושים ותגליות תאי גזע ודם טבורי – בכלל, ורפואת חידוש-איברים /רפואה-רגנרטיבית מהעולם.
לעומת זאת, הסביבה שבה נותרו תאי הדור השני אופיינו ברמות גבוהות של אותות WNT. הצוות חשף גם שמדדי WNT משפיעים על תגובת התאים לאיתותי SHH. התאים הגיבו לאיתות SHH רק בסביבות עם WNT נמוך, מה שעורר את התאים לחזור למצב של תאי גזע.
"כשהתאים האלה חייבים לעזוב את ביתם, הם צריכים לעזוב את הסביבה בעלת איתות WNT גבוה על מנת להפוך לתאי גזע", הוסיפה תמרה אוספנסקאייה, המחברת הראשונה של המחקר.
"הבחנו שאותות SHH, שלמעשה מגיעים מתאים עם איתות WNT גבוה הינם חשובים מאוד בכך שהם עוזרים לתאים לעזוב. על מנת שתאים אלה יהפכו לתאי גזע, הם צריכים לקבל אות SHH מתא "אחות" שלהם מהבית שתעביר להם את המסר החשוב הזה – 'אתה תא גזע'".
מימיו הראשונים בשנת 1988, הבעיה של התחום מציל חיים זה היא ביעילות הנמוכה ביותר של איסוף דם טבורי והמספר המוגבל של תאי גזע שנאספים ועל כן מתאים להשתלה המטולוגית לילדים בלבד. 
מיקי שחם פיתח טכנולוגיות ומכשור, אשר לראשונה מאפשרים לאסוף מספר תאי גזע גבוה משמעותית, אשר יכולים לשרת גם השתלות במבוגרים וסדרות השתלות של רפואה-התחדשותית /רפואה-רגנרטיבית למחלות שונות במהלך החיים.

Post has attachment
מיקי שחם מביא חידושים ומחקרי תאי-גזע ודם טבורי: רתימת תולעים לזיהוי סרטן על פי הריח
 היטאצ'י ואוניברסיטת קיושו בטוקיו מתכננים לפתח מבחן עלות נמוכה לזיהוי סרטן על ידי ניצול תגובת תולעים עגולות לשתן של אנשים עם המחלה.
נמסר לנו על ידי מיקי שחם כי תולעים עגולות נמשכות לריח של שתן חולי סרטן.
החוקרים מקווים למסחר את המכשיר לזיהוי סרטן בשלב מוקדם בשנת 2018 באיביי. התנועות של תולעים עגולות תנותח כדי לקבוע אם מטופל סובל מסרטן. החוקרים דיווחו על דיוק העולה על 90% ביותר מ- 300 חולי סרטן ואנשים בריאים.
מיקי שחם מסביר, כי מאז שנת 1988, דם טבורי הוא המקור המועדף לתאי גזע בטיפולים המטולוגיים ורפואת חידוש האיברים /רגנרטיבית. מחלות וטיפולים רבים באמצעות תאי גזע מדם טבורי ברפואה רגנרטיבית נחקרים ונוספים כל העת, דוגמת: אוטיזם, שיתוק מוחין, אלצהיימר, ראיה, לב, סוכרת, אורתופדיה ועוד.
כל בדיקה תיקח כשעה וצפויה לעלות כ- 100 ין (83 סנט). תולעים עגולות הן זולות כי נתפסות באדמה ובמקומות אחרים ברחבי העולם, והם קלות לריבוי.
מיקי שחם – ימשיך לעדכן אתכם בחידושים ותגליות תאי הגזע ודם טבורי – בכלל, ורפואת חידוש האיברים /רפואה רגנרטיבית.
הבדיקה החדשה לא מבחינה בין סוגים שונים של סרטן, כך שתוצאה חיובית תחייב בדיקות קונבנציונליות. התכנית היא לשחרר את המוצר ביפן שווקים הראשונים ומתעוררים מאוחר יותר.
מימיו הראשונים, הבעיה של התחום הפורץ ומציל חיים זה היא ביעילות הנמוכה של איסוף דם טבורי והמספר המוגבל של תאי גזע שנאספים ועל כן מתאים להשתלה המטולוגית לילדים בלבד. 
מיקי שחם פיתח טכנולוגיות ומכשור, אשר לראשונה מאפשרים לאסוף מספר תאי גזע גבוה משמעותית (האחד ב- 33% והשני ב- 81%), שיכולים לשרת גם השתלות במבוגרים וסדרות השתלות של רפואה התחדשותית / רפואה רגנרטיבית למחלות שונות במהלך החיים.

Post has attachment
מיקי שחם מביא חידושים ומחקרי תאי-גזע ודם טבורי: תת סוג מזהה מחקר 'קטלני' של סרטן הערמונית
מחקר באוניברסיטת קולורדו - מרכז הסרטן שפורסם בכתב העת לחקר הסרטן, מגדיר תת סוג חדש, שונה של סרטן "קטלני" של הערמונית כתוצאה מאובדן של שני גנים  MAP3K7ו- CHD1 . כ- 10% מהגברים עם סרטן הערמונית ימותו מהמחלה. 
נמסר לנו על ידי מיקי שחם שהמחקר מראה כי חולי סרטן הערמונית עם מחיקות של  MAP3K7 וCHD1 , אצל כ 50% יהיה הסרטן חוזר ונשנה ובסופו של דבר יוביל למוות. 
"זה היה מחקר רב-תחומי על ידי חוקרים במוסדות רבים בסוג אגרסיבי במיוחד של סרטן הערמונית שהורג אנשים", אומר ד"ר סקוט קריימר, חוקר במרכז לחקר סרטן, המחבר הבכיר.
המחקר התחיל בהתבוננות. ידוע כי סוגים מסוימים של סרטן הערמונית נוטים לצמיחה איטית ופחות מסוכנת ואילו אחרים נוטים להיות בצמיחה מהירה ומסוכנת. השאלה הייתה האם יש הבדל גנטי בין סרטן הערמונית האגרסיבי והפחות אגרסיבי. ניתוח של דגימות גידול ממאגרי מידע זמינים, הראה כי אובדן MAP3K7-CHD1 היה סמן גנטי עיקרי של הסרטן שסופו של דבר המשיך להיות מהסוג האגרסיבי, והיווה 25% ממקרי המוות הקשורים לסרטן ערמונית. כלומר כ -7,500 גברים בשנה.
" מיקי שחם מסביר, כי מאז שנת 1988, דם טבורי הוא המקור המועדף לתאי גזע בטיפולים המטולוגיים ורפואת חידוש האיברים /רגנרטיבית. מחלות וטיפולים רבים באמצעות תאי גזע מדם טבורי ברפואה רגנרטיבית נחקרים ונוספים כל העת, דוגמת: אוטיזם, שיתוק מוחין, אלצהיימר, ראיה, לב, סוכרת, אורתופדיה ועוד.
זה מודל ייחודי", אומר קרמר. "אנחנו גידלנו תאי גזע של ערמונית בעכבר עם שני הגנים הללו. ואז אנחנו משלבים תאי גזע מהונדסים האלה עם תאי ערמונית מלאכותית ומשתילים אותם בעכבר שלנו. זה מאפשר לנו לצפות בצמיחה של הערמונית, כדי לראות את ההשפעות של שינויים גנטיים ספציפיים אלה. "
למעשה, בלוטות הערמונית המלאכותיות פיתחו סרטן אגרסיבי דומה למה שנראה באתר של סרטן אנושי. באופן ספציפי, אובדן גני MAP3K7 וCHD1 "מאוד שיבש" את היכולת של תאי גזע הערמונית ליצור רקמת ערמונית בריאה, ואילו במקום שהם יצרו תאים סרטניים עם מאפיינים של תאים "נוירו-אנדוקריניים ועצביים". במילים אחרות, שינוי גנטי זה שנעשה בתאי גזע, שצריך ליצור רקמת ערמונית בריאה במקום ליצור תאים היברידיים שפועלים בצורה אגרסיבית בסרטן.
מיקי שחם – ימשיך לעדכן אתכם בחידושים ותגליות תאי הגזע ודם טבורי – בכלל, ורפואת חידוש האיברים /רפואה רגנרטיבית.
"זה יכול לעשות את ההבדל בין הבחירה לחכות ולצפות בסרטן ערמונית, לעומת טיפול בצורה אגרסיבית יותר", אומר קרמר. מודל תאי גזע המשמש במחקר זה עשוי לספק פלטפורמה למחקר עתידי משמעותי.
מימיו הראשונים, הבעיה של התחום הפורץ ומציל חיים זה היא ביעילות הנמוכה של איסוף דם טבורי והמספר המוגבל של תאי גזע שנאספים ועל כן מתאים להשתלה המטולוגית לילדים בלבד. 
מיקי שחם פיתח טכנולוגיות ומכשור, אשר לראשונה מאפשרים לאסוף מספר תאי גזע גבוה משמעותית (האחד ב- 33% והשני ב- 81%), שיכולים לשרת גם השתלות במבוגרים וסדרות השתלות של רפואה התחדשותית / רפואה רגנרטיבית למחלות שונות במהלך החיים.

Post has attachment
מיקי שחם מביא חידושים ומחקרי תאי-גזע ודם-טבורי: היווצרות תאים סרטניים אינה רק 'מזל רע'.

מדענים הפריכו את החשיבה שסוגים רבים של הסרטן נובעים בעיקר משגיאות אקראיות בשכפול ה- DNA, המכונה גם "מזל רע".
המחקר פורסם בכתב העת המחקר המדעי Cancer.
שגיאות אקראיות שנעשו על ידי תאי גזע כשהם מעתיקים את עצמם, אחראים לסוגים רבים של הסרטן. לדברי החוקרים, 'מזל רע' בשכפול הדנ"א מסביר רק מדוע סוגים מסוימים של הסרטן שכיחים יותר מאחרים.
מדוע סוגים מסוימים של סרטן יותר נפוצים מאחרים? לפעמים זה בגלל גנים פגומים שקבלנו בירושה ולעתים להתנהגויות כמו עישון, אבל ברוב המקרים, זה מגיע למשהו אחר - תאי הגזע.
עודף משקל או השמנת יתר מוביל ל- 481.000 מקרי סרטן בשנה אחת. זהו הטיעון המעניין של זוג חוקרים מאוניברסיטת ג'ונס הופקינס. במחקר שפורסם ביום שישי בכתב העת Science, הם מצאו מתאם גבוה מאוד בין ההבדלים בסיכון ל- 31 סוגים שונים של סרטן והתדירות שבה סוגים שונים של תאי גזע עשויים מעותקים של עצמם.
עד כמה חזק היה קשר זה? בקנה מידה שהולך מ 0 (שום קשר) עד 1 (מתאם מדויק), ביו-סטטיסטיקאים וגנטיקאים כריסטיאן טומאסטי וגנטיקאי וברט ווגלשטיין, חישבו שזה היה לפחות 0.8. כשזה מגיע לסרטן, זה גבוה.
"אין גורמים תורשתיים או סביבתיים אחרים הידועים להיות מתואמים בדרך זו על פני גידולים" אמרו השניים.
lifebankIsrael
lifebankIsrael
youtube.com
Wait while more posts are being loaded