Profile cover photo
Profile photo
Mariyet Zahedi nik
1 follower -
ماریه زاهدی نیک | داروساز
ماریه زاهدی نیک | داروساز

1 follower
About
Posts

Post has attachment
به گزارش گروه رسانه های خبرگزاری تسنیم، یکی از جدیدترین نمونه های موفق در این زمینه درمان کودک 5 ساله مبتلا به سرطان مغز استخوان به کمک سلولهای بنیادی ذخیره شده در بانک خون بندناف رویان بود.
سلول‌های بنیادی از چه طریق موفق به درمان بیماری‌های صعب العلاج نظیر سرطان می‌شوند و ذخیره سازی بند ناف کودک هنگام تولد به چه صورت در مواقع لزوم به کمک افراد می‌آید؟ آگاهی از پاسخ این پرسش‌ها کمک بسیاری به نهادینه شدن این فرهنگ«ذخیره سازی بند ناف» کرده ودر نهایت عاملی برای کاهش آمار مرگ ومیرافراد در جامعه کنونی ما است.
کارکردهای شگرف سلول‌های بنیادین
سید محسن رضوی عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران در این خصوص گفت: بعد از تشکیل نطفه سلول واحدی تشکیل می‌شود بنام تخم که از خود سلول‌های بنیادی محدودیت پذیرفته‌ای را صادر می‌کند. بطور مثال یکی از این سلول‌ها برای ساخت سلولهای خونی ودیگرسلول ها،مامور ساختن قلب وهمینطور دستگاه تنفسی وسایر قسمتها می‌شوند.هر کدام از این سلول ها بر اساس شکل سلول بنیادی مامور ساخت وتجهیز عضوی در بدن موجود زنده است.بعد از اینکه جنین تکثیر پیدا کرد وبه 9 ماه واندی رسید تعدادی از این سلول بنیادی را در داخل بند ناف به جای می‌گذارد مانند یک ساختمانی که ساخته می‌شود ودر پایان کار در داخل زیرزمین آن مقداری شیشه،آجر ویا سرامیک باقی می‌ماند در داخل بند ناف هم سلول های بنیادی به جای می‌مانند وکاملا مرتبط هستند با اعضای ساخته شده بدن همان فرد.

ادامه دارد ...
Add a comment...

Post has attachment
بررسی انجام شده در دانشگاه ورمونت آمریکا نشان می‌دهد بین مصرف فلفل تند و افزایش طول عمر ارتباط وجود دارد.
به گزارش ایسنا، محققان آمریکایی در بررسی انجام شده دریافتند مصرف فلفل قرمز تند می‌تواند احتمال مرگ و میر را در افراد کاهش دهد.
در این مطالعه مشخص شد افرادی که به طور مرتب از فلفل قرمز تند مصرف می‌کنند در مجموع ۱۳ درصد کمتر در معرض مرگ و میر به خصوص بر اثر سکته مغزی و حمله قلبی قرار دارند.
پیش از این نیز در سال ۲۰۱۵ محققان چینی به بررسی تاثیر مصرف فلفل تند بر کاهش میزان مرگ و میر افراد پرداخته بودند.
در مطالعه جدید محققان به بررسی اطلاعات بیش از ۱۶ هزار آمریکایی در یک دوره ۲۳ ساله پرداخته و دریافتند که این افراد از وضعیت جسمی سالم‌تری برخوردار هستند.
به گزارش خبرگزاری یونایتدپرس، محققان آمریکایی همچنین اظهار داشتند: اگرچه مکانیزمی که فلفل می‌تواند مرگ و میر را به تاخیر اندازد هنوز خیلی مشخص نیست، کانال‌های TRP که گیرنده‌های اولیه‌ی ترکیب‌های تند از قبیل کاپسایسین هستند می‌توانند در بخشی از این ارتباط نقش داشته باشند.
Add a comment...

Post has attachment
Add a comment...

Post has attachment
در سال ۲۰۱۶ میلادی محققان سراسر دنیا کشف های جالبی در حوزه علم پزشکی و درمان انجام داده اند. این کشف ها بدون شک روی درک انسان از بیماری ها و درمان ذهن و جسم او تاثیر مهمی خواهند داشت.

به گزارش خبرگذاری مهر
Add a comment...

Post has attachment
بينايي يكي از مهم‌ترین حس‌های پنج گانه است، نه‌تنها به‌این‌علت كه در ارتباط با محيط خارج از بدن نقش مهمي دارد، بلكه بيشتر ازاین‌رو كه اختلال ديد سبب كاهش يادگيري نيز می‌شود. فرد با حس بينايي از خود محافظت نموده، تعادل خود را حفظ كرده و بالاخره از ديدن محيط اطراف لذت می‌برد.
Add a comment...

Post has attachment
سرماخوردگي يک عفونت ويروسي مسري است که راه‌های تنفسي فوقاني را آلوده می‌کند و باعث ترشح درراه‌های تنفسی می‌شود. ابتلا به سرماخوردگي ممکن است در اثر تماس با فرد آلوده يا تماس با وسايل آلوده صورت گیرد و گاهي عواملي مانند سرما، استرس و خستگي می‌توانند شرايط را براي فعاليت ويروس سرماخوردگي در مجراي تنفسي مناسب کند. گرفتگي بيني، سرفه، گلودرد، بی‌حالی، خستگي، بيتابي، بی‌اشتهایی، گاها ريزش اشک و التهاب از علائم عمده آن است.
Add a comment...

Post has attachment
ضربان از دست رفته

انسان جایگاهش، جاده‌های خاکی پر از ناهمواری نیست ... شاید باید گاهی ما هم در این ناهمواری‌ها پشت بر هرچه زیبایی و آرامش است، قدم بزنیم، شاید باید یادمان بیاید چه اشک‌هایی که شب‌ها از چشمان پدران و مادران و فرزندان این جاده‌ها می‌ریزد و کسی نیست که حتی امیدی باشد بر اتمام دردهایشان ...

ماریه زاهدی نیک
Add a comment...

یکی از کاربردهای نانودارو ، پنهان کردن داروی ضد سرطان داخل ذرات لیپوزومی نانو جهت جلوگیری از تخریب ،افزایش پایداری ،افزایش فراهم زیستی و کاهش عوارض_جانبی دارو روی سایر بافتها و ارگانها خواهد بود.سیستم دارورسانی نانو با هدف افزایش نیمه عمر داروبه میزان، 3 تا 4 برابر طراحی گشته تا دارورسانی بصورت متمرکز بر روی بافت سرطانی انجام گرفته و عوارض حاصله را محدود کند.
Add a comment...

در مواردی از روماتیسم قلبی، لایه‌های مختلف قلب درگیر شده و بسته به این‌که کدام لایه (داخلی، پرده قلب یا عضله قلب) آسیب‌دیده، علائم و به دنبال آن درمان‌ها متفاوت خواهد بود. اگر لایه داخلی قلب درگیر شود، تنگی و نارسایی دریچه میترال و همچنین تنگی و نارسایی آئورت ایجاد می‌شود. معمولاً آسیب‌هایی که روی دریچه‌های قلبی ایجاد می‌شود دائم بوده و برگشت‌پذیر نیست، اما علائم و ناراحتی‌های ناشی از این بیماری‌ها را می‌توان به‌وسیله درمان دارویی، جراحی‌های ترمیمی یا تعویض دریچه یا استفاده از بالون و… کاهش داد.

Add a comment...

روماتیسم قلبی حاصل روماتیسم مفصلی است که در اثر ورود یک میکروب به نام «استرپتوکوک» به بدن و به دنبال یک گلودرد چرکی و آنژین در سنین کودکی تا پانزده‌سالگی ایجاد می‌شود. درواقع با ورود این میکروب، سیستم ایمنی ضعیف شده و علائمی مثل درد و ورم مفاصل، مشکلات قلبی، بیماری کره (حرکات پرشی و غیرارادی در مفاصل بزرگ)، برآمدگی‌های زیرپوستی و قرمزی پوست جلوی شکم بروز می‌کند.

Add a comment...
Wait while more posts are being loaded