Profile

Cover photo
‫وحید یامین پور‬‎
Worked at میدان فلسطین!
Lived in تهران
30,632 followers|9,585,677 views
AboutPostsPhotos

Stream

 
در 29 فروردین در مشهد به دنیا آمد.
مادرش خدیجه میردامادی تنها دختر آین الله سیدهاشم میردامادی از مبارزان دوران رضاشاه بود و پدرش آیت الله سید جواد خامنه ای از خانواده های آذری مقیم نجف بودند که به بعدها به مشهد مهاجرت کرده بودند. سید علی زندگی را در خانه ای بسیار کوچک در محله ی فقیر نشین مشهد شروع کرد. خانه ای که 9 نفر را در خود جای داده بود و فقط یک اتاق و یک زیر زمین تاریک داشت.
سید علی از همان کودکی با اینکه از ضعف شدید چشمهایش رنج می برد، مطالعات وسیع خود را در فقه و اصول، فلسفه و ادبیات شروع کرد و از 13 سالگی به تدریس مشغول شد. حد فاصل 14 سالگی تا 19 سالگی در کتابخانه ی آستان قدس نزدیک به هزار رمان را خواند که خود می گوید هنوز هم اگر کسی این کتاب ها را پیدا کند می تواند دست خطش را در انتهای آنها ببیند. او دائماً دیگران را  به مطالعه و انس با کتاب و ادبیات توصیه می کند.
سید علی خامنه ای حتی اگر رهبر ایران نبود باز هم نام او به عنوان یکی از علما و متفکرین نامدار ایرانی در تاریخ می ماند. یکبار هم ایشان را از نظر ابعاد علمی و سوابق فرهنگی و مطالعاتی شان بشناسید... کتاب شرح اسم را پیشنهاد می دهم.
پ ن: این متن رو از اون بابت نوشتم که الان باب شده دائم عده ای می پرسن که کار فرهنگی یعنی چی یا چطور به انقلاب خدمت کنیم یا چطور صاحب نظر فرهنگی بشیم و از این دست حرفها... بچه حزب اللهی از دالان کتاب باید بگذره. تاریخ بلد باشه، غرب رو بشناسه، مطهری ، آوینی و... رو کامل خونده باشه و بشناسه بعد مدعی کار فرهنگی بشه.
 ·  Translate
209
21
Fahimeh Asgarian's profile photoسید مصطفی موسوی's profile photoM Yazdany's profile photoحانیه سادات مؤمنی's profile photo
40 comments
 
یکی از بهترین قسمتهای این کتاب دفاعیات اقا در دادگاههای مختلف هست
و بنظرم یکی از دردناکترین جاها هم اونجایی که اقا بعد از چندین ماه زندانی بودن ازاد شدن و میرن حرم امام رضا علیه السلام و اون دو نفر ست رو حانیشون ازشون رو برمیگردونند
 ·  Translate
Add a comment...
 
معتقدم واتس اپ، وایبر، تلگرام و سایر محیطهای شبیه آن رفقای حزب اللهی را در خلسه ای بی انتها وارد میکند. با یک نگاه پدیدارشناسانه احساس کاذب مطلع بودن و اثرگذار بودن و در صحنه بودن نخستین آثار ویرانگر این محیطهاست.
فضایی که بتدریج جای "خلوت" ، مطالعه، حضور اجتماعی در فضای واقعی و حتی بودن با خانواده را میگیرد.
برخی جوانترها به خیال خود با راه اندازی یک گروه یا باز نشر یک عکس یا ویدیو دارند کار فرهنگی میکنند. این یک دروغ آرامش بخش است.
مصرف بی حد و حصر محصولات مینی مال، همه چیز را از معنا تهی میکند و باران اطلاعات بی ربط توجه و تذکار معنوی را نابود میسازد...
اطلاع رسانی سریع جزو کم ارزش ترین کارهای فرهنگی است و اثر تربیتی خطرناک دارد... در این محیطها تربیت ذیل بارش اطلاعات است و این یعنی نوعی بی تربیتی...
 ·  Translate
477
69
سید مصطفی موسوی's profile photoمحمد عبدالله's profile photoNima Kaveh's profile photoHeavenly Ali's profile photo
91 comments
 
مرحبا
 ·  Translate
Add a comment...
 
جامعه شناسی خودمانی!
عاجز و مسكين هرچه ظالم و بدخواه/ ظالم و بدخواه هرچه عاجز و مسكين.
یعنی کسی شک دارد که واکنش دولت تدبیر و امید در برابر رفتار تحقیر آمیز امریکا و دیپورت حمیدابوطالبی چه خواهد بود؟! روشن است که دولت سرش را پایین می اندازد ومثل همیشه تنازل کرده و نظر دوست باادبش را تامین می کند. دولت بنا بود گذرنامه های شهروندهای بیچاره ای مثل ما را معتبر کند حالا تنها نماینده ی بین المللی اش را راه نداده اند...
 اما این سرشکستگی مابه ازای داخی هم خواهد داشت. طبعاً دولت برای جبران این ضعف و عقب نشینی درداخل پیش روی میکند و رفتارهای سرکوبگرانه ی بیشتری را در پیش خواهد گرفت. این طبیعت دولت های ضعیف است که ضعف و آبروریزی های بین المللی شان را با بگیر و ببند های داخلی جبران می کنند. لذا منتظر باشید تا روند شکست های خارجی با شدیدتر و خشونت آمیزتر شدن رفتارهای داخلی مثل شکایت از منتقدان و بستن نشریات آنها و ... جبران شود.
به قول قائم مقام:
عاجز و مسكين هرچه ظالم و بدخواه/ ظالم و بدخواه هرچه عاجز و مسكين.
#plus
 ·  Translate
269
18
MOhammad S's profile photoToktam Raoofi's profile photoShahin Habibolah Zadeh's profile photoجـمـال هـادیـان's profile photo
56 comments
 
+Manoochehr Fereydouni آقای محترم منم این امریکایی شرق شناسو نمیشناسم ولی میدونم عاقادکترتون احمدی نژاد ایشونوبه ایران دعوت کردند ودرمراسمی ازشون تجلیل کردند یه خونه ی شیک تواصفهان بهشون دادند بعداز مراسم آقای حدادعادل با این شرق شناس گفتگو کردند ،بله شماوامثال شماهمه اینهارافراموش وانکار میکنید! سنت همیشگیتان! ودست آخر این آقای یامین پورنمیدونم کارشون چیه ؟ که اینقدر در گوگل پلاس پلاسند؟؟!!

 ·  Translate
Add a comment...
 
شهید آويني: «هنرمند از آسمانیان می گیرد و بر زمینیان می بخشد. پس سینه اش باید قابلیت نزول ملائکه ای را داشته باشد که واسطۀ الهام هستند.سینه تنگ کور دلان کجا و آسمان بی کران کجا»

بخشی از یک مصاحبه ی قدیمی:
چرا هِگل می‌گوید هنر در دوره‌ي مدرنیته مرده است؟ او می‌گوید هنر را از الهامات‌ هستی‌شناسانه و حقیقت‌جویانه تبدیل کردیم به اتفاقات خلاقانه، یعنی جایگاهی را که الهامات هنری از آن نازل می‌شود، از عالم غیب، به عالم ذهن تغییر دادیم. این یعنی مرگ هنر، يعني ابتذال؛ یعنی جایگاه الهامات نفسانی شما به‌جای اینکه عالم غیب باشد، «ایگو»،  و قیل و قال درونی و نفسانی شما مي‌شود و بعد آن چیزی می‌شود که الان می‌بینید.
هِگل می‌گوید هنر مُرد. می‌گوید دوره‌ي مدرنیته، دوران مرگ هنر است. پس آن‌ چیزی را که ما الان می‌بینیم، چیست؟ این اتفاقاتی که الان به‌ اسم هنر رخ می‌دهد که تمام نظریه‌های زیبایی‌شناسی را نقض می‌کند و با هیچ نظریه‌ي زیباشناسی نمی‌توانی بگویی هنر است، چیست؟ نهایتاً، نظریه‌های زیبایی‌شناسی را کنار می‌گذارند و می‌گویند هر چیزی که مخاطب را شوکه کند، هنر است. هر چیزی که مخاطب را تحت‌تأثیر قرار دهد، ولو اینکه حالت تهوع به او دست دهد، ولو اینکه او را عصبانی کند، هنر است. آوینی به این نمی‌گوید هنر.
آوینی هنر را بسیار بلند‌مرتبه‌ تعریف می‌کند، تعریفی محاذی حکمت. هنرمند حتماً کسی است که اهل ذکر، اهل تذکر، اهل تِذکار و اهل شنیدن الهامات غیبی است. وقتی چنین هنری از عالم غیب، بر جان و روح هنرمند نازل می‌شود، آن‌وقت هنرمند با تبحری که در بکارگیری فن دارد، آن را به عالم مُلک می‌آورد و روی بوم می‌کشد، یا با دست‌کاری در الفاظ، آن‌ را به شعر، یا در ویزور به یک شات، یا آن را به سکانس، یا به یک فیلم و شاید هم آن را به یک داستان تبدیل ‌کند...
 ·  Translate
  شماره چهارصد و چهل و پنجم از دوره جدید سینمارسانه با پرونده‌ای درباره اندیشه‌های سینمایی شهید آوینی و مطالب مفصلی پیرامون برنامه‌های نوروزی صداوسیما و مراسم اسکار هشتاد و چهارم منتشر شد. این شماره از ماهنامه سینمارسانه با پرداختن به آراء و نظرات متفکر شهید، سید مرتضی آوینی، به تبیین دیدگاه‌ها و مسیرهای ناتمام […]
280
16
مُ ص طَ ف آ's profile photoArash Borhani's profile photoHamidreza Parsa's profile photoحسین شرفخانلو's profile photo
31 comments
 
خدا قوت ماکه از نقد وتحقیق شما بهره مند میشیم خدا شما جوونهای با غیرت وروشنفکر رو برای جامعه حفظ کنه ومن الله التوفیق وعلیه التکلان.
 ·  Translate
Add a comment...
 
مجموعه‌ی انقلابی کشور...نقّادی کنند. نقاط ضعف را به رخ ما مسئولین بکشانند...آن عزم ملّی و مدیریّت جهادی که عرض کردیم در زمینه‌ی فرهنگ، این است.
مقام معظم رهبری؛ اول فروردین 93
موثرترین و عظیم ترین نهاد فرهنگی کشور سازمان صدا و سیماست که بیش از همه و از طرف همه آماج انتقاد است. ما هم کم نگذاشته ایم؛  چوبش را هم خورده ایم... مطلع اید.
حالا دوره ی 10 ساله ی جناب ضرغامی سرآمده؛ دورانی پرتنش و بی سابقه از حیث منازعه ی با رسانه های رقیب، جریان های سیاسی، بالارفتن توقعات هنری و فرهنگی و فراگیر شدن گفتمان نقد فرهنگی میان نخبگان. نه اینکه صدا و سیما از همه ی نهادهای فرهنگی بدتر و ضعیفتر عمل کرده باشد بلکه این از بدشناسی تلویزیون است که آنرا همه می بینند و نظر می دهند ولی مثلا تعداد اندکی از کار سازمان فرهنگ و ارتباطات یا سازمان تبلیغات یا سایر نهادهای فرهنگی سردر می آورند.
مدتی است کاندیداهای جانشینی ضرغامی نقل محافل اند؛ صفارهرندی، حسینی، سرافراز، دارابی و... اما چه کسی شایسته ی سکانداری بزرگترین و اثرگذارترین نهاد فرهنگی کشور است؟ هرچه فکر میکنم بیشتر ناامید می شوم. برای امثال ما که سال ها در درون سازمان صدا و سیما بوده ایم و با دشواری های مدیریت رسانه آشناتریم هیچ شخصیت دندان گیری به چشم نمی آید که توانایی های بیشتری از رئیس فعلی آن داشته باشد. کم کم دارم به این نتیجه می رسم که شاید بهتر باشد ضرغامی بازهم برای دوره ی دیگری ابقا شود و از طرفی گروهی برای مدیریت صدا و سیما و آشنایی با مختصات ان دست بکار شوند.
ولی به هرجهت ما وظیفه ی خودمان را داریم: بالابردن هشیاری فرهنگی و قدرت انتقاد مخاطبان؛ رئیس صدا و سیما هرکس که باشد فرقی نمی کند. یکی از وظایف مجموعه های انقلابی بالا نگه داشتن توقعات مردم از دستگاه ها و مطالبه ی آرمان خواهانه از آنهاست.
 ·  Translate
248
12
Mohammadreza Berenji's profile photoseyed Reza khademian's profile photoHasan Karimihoseini's profile photoS. Hossein .R's profile photo
28 comments
 
کمال تبریزی کارگزدان سریال "سرزمین کهن" به روزنامه شرق گفت:

*در مورد سریال «سرزمین کهن» باید بگویم که دعوا مربوط به ضرغامی و بزرگان ایل بختیاری بود که آقای رییس، آن را به گردن عوامل «سرزمین کهن» انداخت تا خود و مدیرانش را تبرئه کند. اشکالی هم ندارد. بگذار به همه بگویند که ضرغامی و مدیرانش پاک و بی‌تقصیرند و همه کاسه کوزه‌های خودشان را سر ما خراب کنند!  
 
*فعلا همگی عوامل مورد غضب قرار گرفته‌اند. اما من دلم روشن است که با رفتن ضرغامی از تلویزیون مشکلات «سرزمین کهن» هم برطرف شود و عن‌قریب شاهد نمایش این کار پرزحمت خواهیم بود.
 ·  Translate
Add a comment...
Have them in circles
30,632 people
طراح بی طرح's profile photo
mohamad hasani's profile photo
 
مصرف تلویزیون!
طبقات بالا به ندرت از تلویزیون استفاده می کنند و آن هم تا حدی در خفا . طبقات متوسط به خاطر ارزش آموزشی (مستندها و اخبار) تلویزیون تماشا می کنند ، تلویزیون معمولاً اما نه به شکل محوری ، در زندگی آنها ادغام شده است. طبقات پایین به خاطر لذت بردن از تصاویر به تماشای تلویزیون می نشینند. حوصلۀ بی حد و مرزی که آنها در تماشای تلویزیون از خود نشان می دهند معمولاً آمیخته به انفعالی کاهلانه است. آنها با انتقاد از سرشت خسته کنندۀ برخی برنامه ها می خواهند سطح پایین خود به لحاظ فرهنگی را پنهان کنند. در خانواده های متعلق به طبقات پایین تلویزیون را با وسایل قشنگ ارزان قیمت دوره کرده و کل اتاق را حول محور تلویزیون سامان می دهند . دیگر اقدامات ـ جلا دادن قاب تلویزیون ، تمیز کردن آن ، برق انداختن صفحۀ تصویرش ، و دیگر نشانه های ول خرجی یا گشاده دستی ـ  چیزی نیست مگر کوشش یک طبقه پایین تر در آرزوی رسیدن به نشانه های طبقات مسلط!
ژان بودریار
پ ن: انتشار نظرات برخی متفکران در این صفحه به معنای پذیرش تمام محتوای آن نیست...هه
 ·  Translate
316
12
سفینه النجات's profile photoYounes Kolaei's profile photoAli Yoosefii's profile photomohammad rezvani's profile photo
33 comments
 
همان سوال که در فیس بوق عرض کردم: بنده که در خانه ام تیلفیزیون ندارم جزو کدام طبقه هستم؟!
 ·  Translate
Add a comment...
 
چرا از دریافت یارانه انصراف میدهیم؟
همه دلایل را بالا و پایین کردم تا به منطق زیر رسیدم:
ما از دریافت یارانه انصراف میدهیم تا دولت بعدها به بهانه ی حل مسائل اقتصادی و تامین منابع پرداخت یارانه ها، بخشی از شرف و حقوق مسلم مان را نفروشد. چه بسا برخی دوست داشته باشند فشار اقتصادی به دولت آنقدر زیاد بشود که صحنه برای سازش و تنازل و وطن فروشی فراهم شود ولی ما تقویت دولت را نوعی دفاع از حیثیت انقلاب می دانیم.
مردم انقلابی همیشه سنگ زیرین آسیاب اند. به از خودگذشتگی جماعتی که شام 24 خرداد تا صبح در خیابان ها رقصیدند امیدی نیست. مردم اگر بدانند به خاطر نان ممکن است شرفشان را به قطعنامه های اروپایی بفروشند از جیبشان هم به دولت کمک میکنند. 
 ·  Translate
397
40
SEYYED mehdi's profile photoHamidreza Parsa's profile photomohammad hoseyn Etezazian's profile photosaeed jafarpour's profile photo
106 comments
 
ببینید
 ·  Translate
Add a comment...
 
عشخ !
506
12
مجتبی رحمانی's profile photoamirhossein yoosefi's profile photoHamidreza Parsa's profile photoHamid Javdan's profile photo
41 comments
 
Enshallah manam ba khanoomam be in marhale beresim.....hame ba ham:elaaaaaaaahi amin
Add a comment...
 
امام صادق علیه السلام: آن روز سخت تر و جانکاه تر و تلخ تر از عاشوراست!
و لا کیوم محنتنا بکربلا و ان کان یوم السقیفة و احراق النار علی باب امیر المؤمنین و الحسن و الحسین و فاطمه و زینب و ام کلثوم فضه و قتل محسن بالرفسه اعظم و ادهی و امر لانه اصل یوم العذاب :
و هیچ روزی مانند محنت ما در کربلا نیست اگر چه روز سقیفه و آتش به پا کردن بر در خانه امیر المومنین و حسن و حسین و فاطمه و زینب و ام کلثوم و فضه سلام الله علیهم و کشتن محسن سلام الله علیه با لگد، بالاتر و سخت تر و تلخ تر است چرا که اصل روز عذاب و سختی آن روز است.
اللهم صل علی فاطمه وابیها و بعلها و بنیها بعدد ما احاط به علمک
 ·  Translate
626
29
atre baroon's profile photoSeify Eng's profile photoSaeed Hassanzadeh's profile photoHasan Karimihoseini's profile photo
60 comments
 
اگر آن روز به مادر اهانت نمی کردند...جرأت جسارت به فرزندان این خاندان را نداشتند
از اینروست که شهادت فاطمه س ریشه واقعه کربلاست....
 ·  Translate
Add a comment...
 
چرا "پایتخت" جذاب است؟
درباره ی یک خانواده ی "معمولی" ایرانی در یک برزخ ترانزیتی
همه گویا با هم درگیرند و به هم دروغ های مصلحتی می گویند ولی دورهمی با همین خصلتها خوش اند. نه می توانند باهم باشند و نه می توانند دوری هم را تحمل کنند. خانواده های "معمولی" ایرانی عقل های بزرگ ندارند ولی با همین عقل کوچکشان مسائل روزمره شان را حل میکنند و این حل مساله گاهی مثل پت و مت تو را می خنداند.
پدربزرگ توهم دارد، در اسطوره های پهلوانان محلی اش باقی مانده و با خاطره های ازلی خود دلخوش است. جوانترها هم با این توهمات کنار آمده اند... خانواده معمولی ایرانی مدام در حال گذار است؛ فرمان را به فیلسوفی سپرده که از چین تا ترکیه ملغمه ای از لفاظی های خنده دار را آموخته و دست آخر به یک چینی دلباخته است. البته زن چینی گویا به درد خانواده میخورد تا آنجا که می داند برای هرکدام از اعضای خانواده چه غذایی مناسب است...
در خانواده معمولی ایرانی به طور متوسط عقل زنها بیشتر از مردها کار میکند. البته شاید دلیلش این باشد که کارگردان زیر دست همسرش که تهیه کننده سریال کار میکند.
این وسط ما به "اوس موسی" دل خوش کرده ایم؛ او بلد است با یک صلوات دعواها را فیصله بدهد یا با یک ذکر دیگر موجودات خرافه ای دیگر را فراری بدهد و پیچیدگی ها را به "قسمت" حواله دهد. او در میان نسل جدید بیش از دیگران به پدربزرگ شبیه است... اعضای خانواده به اندازه ی لازم دین دارند البته نه آنقدر که مزاحم زندگی شان باشد!
خانواده ی "پایتخت" براى خانواده های ایرانی جذاب است چون "معمولی" است!
*او در عین اینکه مدام در حال گذار و آواره است گویا آموخته دم را غنیمت بشمارد و در عین خانه خرابی در برزخ ترانزیتی خود خوش باشد و خوش بگذراند.*
پ ن: البته معتقدم روش های نشانه شناختی براى توضیح محصولات تصویری کافی نیستند.
*پ ن2:توجه کنید اینها حرفهای کارگردان سریال درباره ی خانواده ی ایرانی است نه حرفهای من.*
 ·  Translate
251
13
Mohsen Fekri's profile photoMM Nasrabadi's profile photoنصر آزادانی's profile photomahdi ali's profile photo
52 comments
 
به نظر من صندوقچه اي از تكه كلام بود كه بجاي اينكه مفهومي براي فكر كردن باقي بذاره يه سري اصطلاحات شكسته شده و هجو باقي گذاشته..
 ·  Translate
Add a comment...
People
Have them in circles
30,632 people
طراح بی طرح's profile photo
mohamad hasani's profile photo
Work
Employment
  • میدان فلسطین!
Story
Introduction
وحید یامین پور
Places
Map of the places this user has livedMap of the places this user has livedMap of the places this user has lived
Previously
تهران