Profile cover photo
Profile photo
Doctor Zendegi
About
Posts

Post has attachment
ازدواج زرد – قسمت اول...

خِشت اول چون نهد معمار کج
تــا ثـریـا مــی رود دیــوار کـج
صائب تبریزی

در جامعه امروزی بسیاری از دختران و پسران جوان به روابط و آشنایی قبل از ازدواج اعتقاد دارند، یکی از انگیزه های ارتباط پسران و دختران جوان قبل از ازدواج، ایجاد فرصتی برای شناخت بیشتر از یکدیگر است. آنها معتقدند از آنجا که ازدواج امری بسیار مهم و حیاتی است و موفق بودن یا ناموفق بودن آن اهمیت وافر دارد، ما نیازمند این هستیم که شناخت بیشتر و جدی تری از کسی که می خواهیم با او ازدواج کنیم داشته باشیم، خصوصا وقتی می بینیم برخی به دلیل نشناختن طرف مقابل شان، ازدواج بسیار ناموفقی داشته اند و حالا تمام زندگی شان با تنش و مشاجره و تلخی و ناگواری توأم است. از نظر این افراد، روش های مرسوم و سنتی و متداول که معمولا با خواستگاری صورت می گیرد نمی تواند شناخت درست و کاملی از طرف مقابل به ما بدهد؛ بنابراین لازم است ما با کسی که می خواهیم با او ازدواج کنیم مدتی ارتباط داشته باشیم یا دوست باشیم و در این زمان، به تدریج از یکدیگر شناخت حاصل کنیم و ببینیم آیا با هم توافق و تناسب و اشتراکی داریم. و به قول خودمان به درد هم می خوریم یا نه، و اگر دیدیم چنین است، رسما ازدواج کنیم. در حقیقت اینگونه افراد...

لینک ادامه مطلب:

http://goo.gl/qHVo25

#ازدواج_زرد #قسمت_اول #دکترزندگی #صابرخطیری

Post has attachment
راز موفقیت–هوش هیجانی...

چند بار شده با کسی برخورد کنید که از هوش بالایی برخوردار است (بر حسب IQ) ولی از حس شما، افکار شما یا مهارت‌های شما بی‌خبر است؟ آن شخص ممکن است به بهترین مدرسه‌ها رفته باشد و حتی صاحب مدرک و منصب هم باشد، ولی از هوش هیجانی (Emotional Intelligence) بهره‌ی چندانی نبرده باشد. وقتی این اتفاق در خانه می‌افتد، روابط را کدر و از هم دور می‌کند. وقتی این اتفاق در محیط کار می‌افتد، واقعا ناامیدکننده است و حتی باعث می‌شود خیلی‌ها از شغل خود استعفا دهند.بهره‌ی هوشی (IQ) و هوش هیجانی (EQ) با هم تفاوت بسیاری دارند. ممکن است خیلی‌ها از بهره‌ی هوشی و مهارت‌های فنی و تحلیلی بسیار بالایی برخوردار باشند. سوالی که نیاز داریم بپرسیم این است که «هوش هیجانی ما چقدر است و من چگونه مهارت‌های رهبری خود را در خانه و محیط کاری به نمایش می‌گذارم؟» به خصوص کارفرمایان که بیشتر توجه شان روی هوش هیجانی است تا بهره‌ی هوشی. کارفرمایان ترجیح می‌دهند کسانی را جذب کنند که خوش‌رفتار باشند و مهارت‌های اضافی را به آن‌ها آموزش دهند.

هوش هیجانی چیست و چه اهمیتی برای ما دارد؟

بنابر تعریف Dan Goleman، هوش هیجانی «مهارت موثر ِ مدیریت خودمان و روابط مان است.» این نه تنها شامل روابط آسان بلکه روابط دشوارتر نیز می‌شود.

چهار حیطه‌ی اصلی برای درک بهتر هوش هیجانی وجود دارد:

خودآگاهی: توانایی درک واقع‌گرایانه‌ی توانایی و ضعف‌ها و شناخت اثر آن‌ها… به عبارت «خود را بشناسید.» فکر کنید. این به این معنا نیست که شما صرفا به این دلیل که خودتان و مهارت‌هایتان را درک می‌کنید، هیچ گونه ضعف یا حوزه‌ای که آن را بهبود ببخشید، ندارید. کار یا، دوستی با کسانی که هیچ آگاهی ای از درک دیگران ندارند بسیار دشوار است.

لینک ادامه مطلب:

http://goo.gl/3IGK9M


#رازموفقیت #هوش_هیجانی #دکترزندگی #مسعودکاغذلو

Post has attachment
امنیت شغلی-قسمت اول...

وقتی بچه بودم، پدر و مادرم فرمول موفقیت را به من آموختند که شما هم احتمالا می دانید: مدرسه برو، سخت درس بخوان و نمرات خوب بگیر تا بتوانی شغلی مطمئن با حقوق و مزایای بالا داشته باشی، شغلی که نگهدار زندگی تو خواهد شد. اما این طرز تفکر دوران انقلاب صنعتی است و ما دیگر در آن دوران زندگی نمی کنیم. شغل شما نمی تواند از شما نگهداری کند. دولت نمی تواند نگهدار شما باشد. هیچ کس نمی تواند از شما نگهداری کند. زیرا وارد قرنی جدید شده ایم و قوانین تغییر کرده اند.

پدر و مادرم به امنیت شغلی، حقوق بازنشستگی شرکت ها، تامین اجتماعی و بیمه سالمندان اعتقاد داشتند. اما همه ی این ها منسوخ شده اند و دیدگاه هایی غیرمتداول و مربوط به سال های گذشته به شمار می روند. امنیت شغلی امروزه یک شوخی است و تمام عمر برای یک شرکت کار کردن، مانند ماشین تایپ دستی منسوخ شده است.

حقوق بازنشستگی، امنیت شغلی و امنیت بازنشستگی همه طرز فکر دوران انقلاب صنعتی هستند. عصر فعلی عصر اطلاعات است و باید طرز فکر عصر اطلاعات را داشته باشم.

خوشبختانه بسیاری گوش دادن و یادگیری را آغاز کرده اند. جای تاسف است که باید این همه رنج و سختی به وجود آید تا مردم درس بگیرند. اما حداقل آغاز تاثیر این درس ها دیده می شوند. هر بار که بحرانی بزرگ مانند ترکیدن حباب شرکت های دات کام، بحران اقتصادی بعد از ۱۱ سپتامبر، بحران های مالی و رکود اقتصادی دیگر رخ می دهند، عده بیشتری متوجه می شوند که امنیت شغلی گذشته، دیگر وجود ندارد.

لینک ادامه مطلب

http://goo.gl/3cZY0Y


#دکترزندگی #امنیت_شغلی #قسمت_اول

Post has attachment
مادر ای زیباترین شعر خدا...

مادر، تو کتاب همیشه گشوده ایثاری. تو در مزرعه زندگی مان بذر سپیده و مهر می کاری. تو چون آسمان زلالی و چون باران بخشنده. مادر قامت تو قیامت عشق است. ای سرافرازترین سرو ِ سایه گستر زندگی ام. در وصف تو، کلمات عقیمند و واژگان محدود. ای خوب ترین، ای رئوف ترین سرچشمه مهربانی ها، ای ساکن کوی مهتاب، ای آب و آیینه و آفتاب، نام بلندت جاودان و کتاب وجودت به شیرازه امن و امان خداوندی استوار و تلاش بی شائبه ات در بارگاه الهی پذیرفته باد.

مادر، ای پرواز نـرم قاصدک
مادر، ای معنای عشق شاپرک
ای تـمام نـاله هـــایت بی صدا
مـادر ای زیباترین شعر خـدا

http://goo.gl/ZUHZmY
Photo

Post has attachment
یک برنامه مطمئن...

روباهی برای گربه جلسات آموزشی برگزار می کرد که در آن روش هایی که بتوان از دست دشمنان فرار کرد را آموزش می داد.
روباه: “من یک عالم ِ فن بلدم که می توانم از دست دشمن فرار کنم.”

گربه: “من فقط یک روش دارم و با همان روش هم موفق می شوم.”

در همین لحظه صدای تعدادی سگ شکاری به گوش رسید. گربه فورا از درخت بالا رفت و لای شاخه های درخت پنهان شد و گفت: “این فن من است.”

روباه به روش های مختلف فکر کرد و همین طور که فکر می کرد سگ ها نزدیک شدند و در همین حین روباه شکار شد.

گربه که داشت این صحنه را نگاه می کرد، گفت: یک برنامه ی مطمئن که قابل اجرا باشد، بهتر از هزاران برنامه ای است که غیر قابل اجرا باشد.

پیروز باشید


http://goo.gl/lSVUsM
Photo

Post has attachment
آرامش در اعتماد به خداست...

وقتی که همه چیز به اشتباه پیش می رود و زمان به سختی سپری می شود، فقط به آسمان نگاه کن و بگو:

” خدایا می دانم که تو مرا مورد سنجش قرار می دهی، پس برای پاداشی که برای قوی تر شدنم در نظر گرفته ای، منتظر می مانم.”

اعتماد به خدا، آرامش را با خود به همراه خواهد داشت، زیرا وقتی که انسان در پی شناخت خداوند به نقطه ای می رسد که جریان هستی را تنها مغلوب اراده او می بیند و همه ی مسائل عالم حتی افتادن برگ ها را نیز مشروط به اراده خداوند می داند، بی درنگ دست از اعتماد و توکل بر اسباب دنیوی می کشد و با تمام وجود به سوی خدای خویش روی می آورد و او را علت اصلی برآوردن حاجت ها و آرزوهای خویش می داند. در مورد حکمت خداوند مولانا با کلامی ژرف می سراید:

ســیــــل و جــوهــا بر مــُــراد او رَونـــد
اخـتران زآن سان که خواهد آن شوند

هیــــچ برگـــی در نـیـفتــد از درخـــت
بی قـــضا و حـُـکم آن سلـــطانِ بخـت

این قــَـدَر بشنو که ایـــن کـــلی کـــار
می نـــگـــردد جــز به امـــر کــــردگـــار

و نظامی گنجوی نیز اینگونه می سراید:

اگـر تیغ عــالم بجنبد ز جای
نـبُّــرد رگی تا نخواهد خدای

با خدا باشید
صابر خطیری
https://goo.gl/kX2R8D
Photo
Wait while more posts are being loaded