Profile cover photo
Profile photo
Okulistyka MMB - Małgorzata Mitura- Burzyńska Okulista Lublin
6 followers
6 followers
About
Posts

Post has attachment
Okulista Lublin - Zaćma cz. 1

Okulista Lublin informuje, że Zaćma - czyli zmętnienie soczewki to choroba, która polega na stopniowym pogarszaniu się ostrości widzenia. Zamglone widzenie wynika ze zmętnienia i ograniczenia przejrzystości soczewki w oku. Osoby z zaćmą widzą obraz jak przez brudną szybę. Choroba ta dotyczy pacjentów głównie po 60 roku życia, jednak coraz częściej jest ona diagnozowana u młodszych osób około 40 roku życia.

http://mmb.com.pl

Okulista dziecięcy Lublin nadmienia, że w Polsce zaćma jest problemem ponad 800 tysięcy osób. Często pierwsze objawy zaćmy bywają bagatelizowane, ale z czasem nasilają się. Początkowo choroba objawia się niewielkim zamgleniem obrazu, obniżeniem kontrastu i wyrazistości barw. W bardziej zaawansowanym stadium choroby dostrzegalne są jedynie niewyraźne kształty, a w najbardziej rozwiniętym widać wyłącznie światło i ciemność . Zmętnienie soczewki wpływa na zmniejszenie komfortu życia, przyczynia się do zwiększenia urazów, depresji i zaburzeń snu związanych ze zmniejszoną ilością światła stymulującego wydzielanie serotoniny i melatoniny.

http://pawmitur.prv.pl

Gabinet okulistyczny Lublin
informuje, że jedyną skuteczną metodą leczenia zaćmy jest zabieg operacyjny. Obecnie najczęściej wykonuje się zabieg fakoemulsyfikacji z wszczepem soczewki wewnątrzgałkowej. Dostępne są różne rodzaje soczewek, także takie, po wszczepieniu których pacjent widzi dobrze na różne odległości bez okularów . Mówimy tu o soczewkach wieloogniskowych. Odpowiednio dobrana soczewka koryguje również wady refrakcji, a mianowicie pozwala zlikwidować astygmatyzm, nadwzroczność i krótkowzroczność.
Photo
Add a comment...

Post has attachment
Okulista Lublin - Profilaktyka AMD

Okulista Lublin nadmienia, że zwyrodnienie plamki związane z wiekiem (AMD) to degeneracyjna choroba oczu, która jest najczęstszą przyczyną poważnej utraty wzroku po pięćdziesiątym roku życia. Plamka żółta leży w centralnej części siatkówki i odpowiada za szczegółowe widzenie. To właśnie plamka żółta pozwala nam czytać, prowadzić samochód, rozpoznawać twarze czy oglądać telewizję. Największe badania dotyczące chorób oczu związanych z wiekiem przeprowadzone przez Narodowy Instytut Chorób Oczu W USA dowiodły, że osoby o podwyższonym ryzyku rozwoju zaawansowanego AMD mogą zmniejszyć ryzyko zachorowania aż o 25%. Okulista Lublin informuję, że można tego dokonać poprzez codzienny przyjmowanie odpowiednich dawek specjalnie dobranych witamin i minerałów. Przeciwutleniacze, czyli antyoksydanty są to substancje pomagające organizmowi zwalczać choroby. Należą do nich witaminy minerały oraz karotenoidy -witamina C, witamina E, beta-karoten, które zwalczają tak zwane wolne rodniki. Wolne rodniki, które występują w organizmie człowieka są ubocznym produktem przemiany materii. Powstają podczas używania tlenu do produkcji energii, a także wówczas, gdy jeden z rodzajów białych krwinek zwalcza infekcję. Niestety, wolne rodniki mogą uszkadzać, a nawet zabijać zdrowe komórki, w tym komórki znajdujące się w plamce żółtej oka. Przeciwutleniacze znajdują się w wielu różnych rodzajach pożywienia. Jest ich szczególnie dużo w żółtych oraz czerwonych owocach i warzywach, a także w ciemno zielonych warzywach liściastych. Żółtko jaja bogate jest w luteinę oraz zeaksantynę, które są także niezbędne dla zdrowia plamki. Gorzka czekolada, zielona herbata oraz czerwone wino zawierają silne przeciwutleniacze znane jako polifenole.

http://mmb.com.pl

Okulista dziecięcy Lublin zaleca dietę bogatą w produkty zawierające przeciwutleniacze. Należą do nich: marchew, czerwona i pomarańczowa papryka pomidory, kukurydza, cukinia, kabaczek, słodkie ziemniaki, szpinak, jarmuż, niektóre odmiany kapusty, brokuły, zielona pietruszka, pomarańcze, melon, czerwone winogrona, papaja, kiwi, jagody, grejpfruty.

http://pawmitur.prv.pl

Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia AMD okulista Lublin poleca spożywanie dużej ilości owoców i warzyw w bogatych naturalne przeciwutleniacze, niepalenie i unikanie przebywania wśród osób palących, utrzymanie prawidłowej wagi ciała, utrzymanie prawidłowego ciśnienia krwi, unikanie zbyt długiego przebywania na słońcu, noszenie okularów z filtrem UV, uprawia sportu oraz regularne badania w gabinecie okulistycznym. W przypadku zauważenia takich objawów, jak :krzywienie się linii, zniekształcenie obrazu, pojawienie się ciemnej lub rozmazanej plamy w polu widzenia, mniejsze wysycenie kolorów Gabinet okulistyczny Lublin przy ul. Matki Teresy z Kalkuty 18 na Czubach zaprasza na szczegółowe badania w kierunku wykrycia AMD.
Photo
Add a comment...

Post has attachment
Okulista Lublin - Rodzaje AMD

Okulista Lublin informuje, że wyróżnia się dwie formy zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem (AMD): postać suchą i postać mokrą (wysiękową). Około 80 – 90% pacjentów cierpi na postać suchą, w której światłoczułe komórki plamki powoli ulegają degeneracji powodując zamazanie centrum pola widzenia a w miarę postępu choroby centralne pole widzenia w chorym oku może ulec całkowitej utracie. Postać mokra, czyli wysiękowa AMD dotyka zaledwie 10 – 20% osób, ale jest główną przyczyną ślepoty spowodowanej przez zwyrodnienie plamki związane z wiekiem i stanowi aż 90% przypadków ślepoty.

http://mmb.com.pl

Okulista dziecięcy Lublin nadmienia, że w przypadku postaci mokrej zwyrodnienia plamki żółtej dochodzi do tworzenia się nieprawidłowych naczyń krwionośnych. Są one bardzo słabe, co jest przyczyną częstych krwotoków i przecieku płynu .W konsekwencji zmiany te powodują uszkodzenie plamki. Kolejne stadium to tworzenie się tkanki bliznowatej co prowadzi do znacznej utraty widzenia. Okulista Lublin informuję, że pacjent u którego wcześnie wykryto początki AMD może być leczony jeszcze przed pojawieniem się wyraźnych objawów choroby, co może opóźnić lub zmniejszyć jej nasilenie.

http://pawmitur.prv.pl

Test Amslera jest prostą metodą wykrywania zmian chorobowych pomiędzy regularnymi wizytami kontrolnymi w gabinecie okulistycznym. Okulista Lubin donosi, że wysiękową postać AMD leczymy iniekcjami doszklistkowymi preparatami antyVEGF. Preparaty te hamują patologiczną angiogenezę. Osoby, które przeprowadziły u siebie test Amslera i wynik testu jest dodatni Gabinet okulistyczny Lublin przy ul. Matki Teresy z Kalkuty 18 na Czubach zaprasza na dalsze badania. Wskazane będzie wykonanie badania OCT.
Photo
Add a comment...

Post has attachment
Okulista Lublin - Siatkówczak

Okulista Lublin informuje, że siatkówczak jest najczęstszym pierwotnym złośliwym guzem u dzieci. Przeważnie dotyczy jednego oka, ale w jednej trzeciej przypadków mogą być zajęte obie gałki oczne. Większość tych guzów objawia się w wieku poniżej trzeciego roku życia.

http://mmb.com.pl

Gabinet okulistyczny Lublin wylicza następujące objawy charakterystyczne dla siatkówczaka: biały refleks w obrębie źrenicy, czyli leukokoria, zez, jaskra wtórna, zapalenie błony naczyniowej, wytrzeszcz. W przypadku zauważenia któregoś z tych objawów u swojego dziecka rodzice jak najszybciej powinni zgłosić się do gabinetu okulistycznego celem dalszego badania. Najdokładniejszym badaniem potwierdzającym obecność guza będzie badanie USG gałki ocznej.

http://pawmitur.prv.pl

Okulista dziecięcy Lublin nadmienia, że Najbardziej skuteczną metodą leczenia siatkówczaka jest chemioterapia. Leczenie polega na podaniu przez tętnicę udową do oka preparatu o nazwie Melphalan. Dzięki takiej „drodze” podania chemia ta jest skuteczna w 80%!
Photo
Add a comment...

Post has attachment
Okulista Lublin - Zaczerwienienie powiek

Okulista Lublin wyjaśnia, że problemy ze strony brzegów powiek najczęściej są związane z nieprawidłowym funkcjonowaniem znajdujących się na powiekach gruczołów łojowych. Produkowane przez nie lipidy są wydzielane przez ujścia u podstawy rzęs. W czasie mrugania substancje olejowe rozprowadzane są po powierzchni gałki ocznej tworząc powierzchowną, lipidową warstwę filmu łzowego.

http://mmb.com.pl/start/blog-okulista-lublin/336-okulista-lublin-zaczerwienienie-powiek

Gabinet okulistyczny Lublin do objawów dysfunkcji gruczołów łojowych zalicza: dyskomfort, ciężkość powiek, swędzenie powiek, pieczenie oczu, czasami nawet zaburzenia widzenia. U większości pacjentów dołączają się także objawy zespołu suchego oka. Może wystąpić zarówno pieczenie, uczucie suchości jak i łzawienie. Wynika to z przewlekłego zablokowania ujść gruczołów łojowych, towarzyszącymi zmianami ilościowymi i jakościowymi wydzieliny gruczołów, przyczynia się do zaburzeń filmu łzowego oraz do zapalenia brzegów powiek. Niektóre czynniki ogólnoustrojowe też mają wpływ na występowanie tego schorzenia, a mianowicie: wiek, menopauza, trądzik różowaty, nadciśnienie tętnicze.

http://pawmitur.prv.pl

Okulista dziecięcy Lublin informuje, że zanim pacjent trafi do gabinetu okulistycznego można włączyć postępowanie profilaktyczne, które złagodzi lub całkowicie usunie dolegliwości i pozwoli na ograniczenie procesu chorobowego. W przypadku niedrożności gruczołów łojowych bardzo ważne jest regularne opróżnianie gruczołów poprzez higienę brzegów powiek, a mianowicie nagrzewanie, masaż i mechaniczne oczyszczenie powiek. Należy nagrzewać powieki ciepłymi kompresami około 10 min dziennie. Można do tego używać jałowych gazików lub specjalnych okularów, należy ogrzać powieki do temperatury około 40°, tak aby nie poparzyć skóry. Zbyt niska temperatura nie upłynni wydzieliny, zbyt wysoka spowoduje poparzenia. Po nagrzaniu powiek należy wykonać masaż, a na koniec oczyścić gruczoły łojowe z łojowej wydzieliny. W leczeniu niedrożności gruczołów łojowych zaleca zastosowanie także preparatów sztucznych łez bez konserwantów. Osoby, u których nie ma poprawy po masażu i nagrzewaniu powinny zgłosić się do gabinetu okulistycznego na Czubach po receptę na maść z antybiotykiem.
Photo
Add a comment...

Post has attachment
Okulista Lublin - Jaskra objawy cz. 2

Okulista Lublin uważa , że wszystkie osoby, które zauważyły gorsze widzenie powinny zgłosić się do gabinetu okulistycznego na dalsze badania. Jedynie jaskra zamkniętego kąta daje objawy, które pacjent może zauważyć. Do objawów charakterystycznych dla jaskry okresowo zamykającego się kąta należą okresowe zaburzenia widzenia, bóle gałki ocznej nasilające się przy czytaniu w ciemnym pomieszczeniu, koła tęczowe przed okiem.

http://mmb.com.pl

Gabinet okulistyczny Lublin informuje, że zamknięcie kąta może być wywołane podczas oglądania telewizji w ciemnym pomieszczeniu, podczas czytania z głową w dół ,czyli leżąc na brzuchu. Są to objawy, które nasuwają już podejrzenie jaskry zamkniętego kąta. W skrajnym przy przypadku, przy nagłym całkowitym zamknięciu kąta, może dojść do tzw. ataku jaskry, wtedy wymagane jest już leczenie szpitalne i wykonanie laseroterapii. Do podstawowych badań przesiewowych w kierunku jaskry okulista Lublin zalicza: badanie ciśnienia śródgałkowego, badanie dna oka za pomocą soczewki Volka, badanie grubości rogówki, badanie pola widzenia.

http://pawmitur.prv.pl


Okulista dziecięcy Lublin informuje że do nowoczesnych badań zalicza się: HRT- oftalmoskopię laserową nerwu wzrokowego, GDX-polarymetrię laserową , OCT –tomografię. Wczesne rozpoznanie jaskry w gabinecie okulistycznym, a następnie szybkie włączenie leczenia jest bardzo ważne. Od tego zależy sukces w leczeniu tej choroby, czyli zahamowanie pojawienie się dalszych ubytków w polu widzenia i zachowanie dobrego widzenia. W zależności od tego w jakim stanie jest nerw wzrokowy i jaki jest poziom ciśnienia wewnątrzgałkowego okulista Lublin dobiera odpowiednie leczenie w postaci kropli do oczu, laseroterapii lub kieruje pacjenta na zabieg operacyjny. Wszystkie te metody leczenia mają na celu obniżenie ciśnienia w gałce ocznej i zahamowanie rozwoju choroby. Ważne jest badanie w kierunku jaskry u osób z grupy zwiększonego ryzyka, czyli osób ,u których w rodzinie występowała już jaskra.
Photo
Add a comment...

Post has attachment
Okulista Lublin - Jaskra objawy cz. 1

Okulista Lublin informuje, że Jaskra to choroba, która nie daje żadnych objawów i dlatego też w początkowym stadium łatwo ją przeoczyć. Kiedy pacjent z jaskrą zgłasza lekarzowi , że ma jakiś problem z widzeniem to na ogół świadczy to już o zaawansowanym stadium choroby. Jaskra to choroba niedokrwienna nerwu wzrokowego, dochodzi w niej do stopniowego i powolnego uszkadzania włókien nerwu wzrokowego .

http://mmb.com.pl

Gabinet okulistyczny Lublin nadmienia, że nerw wzrokowy odpowiedzialny jest za przesyłanie obrazu z oka do mózgu, dlatego też schorzenie to należy do grupy neuropatii. Stopniowemu zanikaniu neuronów, tworzących ten ważny nerw, towarzyszy powstawanie ubytków zawężający zakres tego, co patrząc na wprost widzi nasze oko, czyli pola widzenia. Takie ubytki nie są jak niektórzy sądzą „czarnymi plamami” pojawiającymi się przed okiem, bo takie zjawisko każdy by szybko zauważył i zgłosił się do gabinetu okulistycznego po pomoc.

Okulista dziecięcy Lublin informuje, że są to raczej braki obrazu, często na początku tylko w jednym oku, o typie mniej wyraźnych obszarów, które mózg wypełnia przypadkowymi „pikselami”. Z czasem ubytki pola widzenia powiększają się i w przypadku braku leczenia mogą prowadzić do całkowitej utraty wzroku, a w najlepszym wypadku do kłopotów w codziennym funkcjonowaniu. Tak zwane nadrabianie widzenia lepszym okiem oraz bardzo powolne narastanie objawów usypiają czujność pacjentów powodując niestety zbyt późne włączenie leczenia.
Add a comment...

Post has attachment
Okulista Lublin - Zapalenie brzegów powiek

Okulista Lublin nadmienia, że zapalenie brzegów powiek jest schorzeniem przewlekłym, przebiegającym z okresami zaostrzeń i remisji. Stan zapalny obejmuje wolne brzegi powiek, skórę, gruczoły oraz mieszki rzęs. Zapalenie brzegów powiek dzieli się na zapalenie przednie -najczęściej bakteryjne (gronkowcowe) i łojotokowe oraz zapalenie tylne. Zapaleniu łojotokowemu towarzyszy zazwyczaj zajęcie innych obszarów skóry głowy, brwi. Przewlekłe zapalenie brzegów powiek przyczynia się prawie w połowie przypadków do powstania zespołu suchego oka. Zapalenie tylne brzegów powiek daje takie objawy jak: swędzenie, zaczerwienienie i podrażnienie powiek.
http://mmb.com.pl

Gabinet okulistyczny Lublin informuje, że pacjenci często skarżą się na sklejoną lepką wydzielinę na brzegach powiek i na rzęsach. Przednie zapalenie brzegów powiek ma najczęściej podłoże bakteryjne i spowodowane jest zakażeniem gronkowcowym. Charakterystyczne dla tego typu zapalenia jest przekrwienie przedniego brzegu powieki oraz widoczne poszerzone naczynia krwionośne, a także twarde suche łuski u podstawy rzęs. Zanim pacjent zgłosi się do gabinetu okulistycznego zaleca higienę brzegów powiek, masaż i nagrzewanie. Higiena brzegów powiek zapewnia usunięcie zeschniętej wydzieliny, redukuje liczbę bakterii na brzegach powiek i poprawia biodostępność podanego antybiotyku. Przyczynia się istotnie do zmniejszenia dolegliwości i skuteczności całej terapii. W celu dalszego leczenia a mianowicie włączenia maści z antybiotykiem chory powinien zgłosić się do gabinetu okulistycznego.

Okulista dziecięcy Lublin informuje, że jednym z czynników etiologicznych przewlekłego zapalenia brzegów powiek może być infekcja nużeńcem. Nużeniec jest pasożytem skórnym ,pasożytuje w mieszkach włosowych i gruczołach łojowych ludzi i zwierząt. Człowiek może zarazić się nużeńcem przez kontakt bezpośredni ze skórą zarażonej osoby lub przez kontakt pośredni, za pośrednictwem pościeli, ręczników i kosmetyków.
Add a comment...

Post has attachment
Okulista Lublin - Leczenie krótkowzroczności

Okulista Lublin informuje, że wady wzroku stanowią coraz większe wyzwanie dla okulistów, ponieważ dotyczą pacjentów w każdej grupie wiekowej. Zbyt późne wykrywanie wady refrakcji niesie za sobą daleko idące konsekwencje w postaci utrwalonego niedowidzenia, kłopotów z nauką, czy też problemów z wyborem i utrzymaniem pracy. Dużym problemem jest także krótkowzroczność zwyrodnieniowa, w której powikłania oczne wymagają stałej opieki okulistycznej i mogą prowadzić ze znacznej utraty widzenia a nawet ślepoty oczu. Najwcześniej rozpoznawana jest tak zwana krótkowzroczność wrodzona, którą stwierdzamy w pierwszych miesiącach życia, następnie krótkowzroczność dziecięca wykrywana w wieku szkolnym oraz krótkowzroczność dorosła, która pojawia się u osób po dwudziestym roku życia. Krótkowzroczność dzielimy na: niską – do 3 dioptrii, średniego stopnia – od 3 do 6 dioptrii oraz wysoką powyżej 6 dioptrii.

http://mmb.com.pl

Gabinet okulistyczny Lublin zaznacza, że mechanizm powstawania wad wzroku związany jest z siłą układu optycznego oka oraz z długością gałki ocznej. O krótkowzroczności mówimy, gdy siła załamywania promieni świetlnych jest zbyt duża i obraz skupiony jest przed siatkówką. Nadmierna praca przy komputerze, zbyt długie czytanie i korzystanie z gier komputerowych oraz telefonów komórkowych u dzieci i dorosłych wpływa na rozwój krótkowzroczności. Również czynniki genetyczne mają wpływ na rozwój tej wady. W leczeniu krótkowzroczności okulista Lublin zaleca preparaty, które zawierają w swoim składzie antocyjany borówki czarnej, antyoksydanty takie jak witaminy C, E, minerały jak: selen, cynk, witaminy z grupy B: B2 i B6 i związki flawonoidowe, a wśród nich rutyna i trokserutyna. W krótkowzroczności istnieje konieczność wspomagania naczyń i usprawnienia krążenia naczyniówkowo- siatkówkowego. Okulista Lublin zaleca stosowanie preparatów zawierających owoce borówki czernicy, gdyż zawarte w nich antycyjany wpływają na polepszenie mikrokrążenia naczyniówkowego- siatkówkowego.

Okulista dziecięcy Lublin donosi, że wszelkiego rodzaju choroby oczu o podłożu naczyniowym, takie jak cukrzyca, zwyrodnienie plamki związane z wiekiem czy patologiczna krótkowzroczność w obecnych czasach stanowią poważny problem społeczny. Wpływają one w pewnym wieku na wybór szkoły, a co za tym idzie na wybór dalszej pracy i konieczność nauczenia się życia z chorobą. Odpowiednia profilaktyka i edukacja pacjentów może w dużym stopniu pomóc we wcześniejszym wykrywanie zmian. Osoby mające problem z widzeniem z dalszych odległości Gabinet okulistyczny Lublin przy ul. Matki Teresy z Kalkuty 18 zaprasza do doboru szkieł korekcyjnych i soczewek kontaktowych.
Add a comment...

Post has attachment
Okulista Lublin: Soczewki kontaktowe – ochrona przed promieniowaniem UV cz. 2


Okulista Lublin nadmienia, że poziom promieniowania UV różni się w ciągu dnia. Ogólnie można stwierdzić, że im wyższe położenie słońca na niebie tym większe promieniowanie UV. Jednak zjawisko to nie odnosi się do ekspozycji oczu na promieniowanie UV. Ostatnio przeprowadzone badania pokazały, że wiosną, latem i jesienią narażenie oczu na promieniowanie UV jest większe późnym rankiem i wczesnym popołudniem niż w południe. Jesteśmy przyzwyczajeni do ochrony oczu w momencie gdy słońce świeci najjaśniej, ale w przeciwieństwie do skóry, są one dużo bardziej narażone na bezpośrednie działanie promieni słonecznych przed i po południu.

http://mmb.com.pl

Gabinet okulistyczny Lublin informuje, że dużo bardziej prawdopodobne jest, że będziemy patrzyli prosto w słońce wtedy, gdy jest ono niżej na horyzoncie, czyli rano i wieczorem. Ochrona przed promieniowaniem UV jest szczególnie istotne w przypadku dzieci i nastolatków, gdyż mają one większe źrenice i jaśniejsze soczewki niż osoby dorosłe, a więc ich oczy są dużo bardziej narażone na działanie promieni UV. Ponadto, w porównaniu z osobami dorosłymi spędzają one dużo więcej czasu na świeżym powietrzu i dużo rzadziej noszę okulary przeciwsłoneczne.

Okulista dziecięcy Lublin informuje, że wszystkie soczewki kontaktowe marki Acuvue posiadają filtr UV, dlatego też mogą zapewnić dodatkową ochronę przed szkodliwym promieniowaniem UVB. Soczewki kontaktowe z filtrem UV noszone razem z okularami przeciwsłonecznymi z filtrem zapewniają lepszą ochronę przed szkodliwym peryferyjnym promieniowaniem ultrafioletowym. Gabinet okulistyczny Lublin przy ul. Matki Teresy z Kalkuty 18 na Czubach zaprasza na dobór soczewek z filtrem UV.
Add a comment...
Wait while more posts are being loaded