Profile cover photo
Profile photo
1st Choice CZ
2 followers -
Kanadské superprémiové krmivo pro psy a kočky.
Kanadské superprémiové krmivo pro psy a kočky.

2 followers
About
Posts

Post has attachment
Parazitální nemoci drápů 4
Leishmanióza

Nemoc způsobená prvoky rodu Leishmania v našich krajích nehrozí. O něco horší je to u zvířete, kterého vezmete na dovolenou jižních krajů. Nemusí se hned pospíchat do Afriky, či Jižní Ameriky, postačí i jižní Evropa. Roznáší ji komár rodu Phlebotomus a po návštěvě těchto krajin nemusí jen pes skončit v ordinaci. Můžete tam skončit i vy, protože komár není specialista na domácí mazlíčky. Kde je krev, tam prostě saje.
Samozřejmě nejde primárně o nemoc drápů. Na kůži se objevují mnohočetné útvary, vředy, dochází ke ztrátě chlupů (hlavně kolem uší, očí a nosu), pes ztrácí na váze, atrofují mu žvýkací svaly, mohou být zasaženy ledviny, oči, krvácí do střev atd.
Pokud se týče drápů, může tento parazit vést k onychogryfóze. Drápy se ztlustlí , hodně zakřiví a jsou křehké.

K problémům nemocí drápů se někdy příště opět vrátíme a probereme i jiné zdravotní příčiny.
Photo
Add a comment...

Post has attachment
Parazitální nemoci drápů 3
Hookworm (Měchovec psí)

Jde o druh hlístic, který obvykle žije v tenkém střevu psa. V dospělosti můžou hlístice být až 16 mm dlouhé. Nakazit se lze (logicky) hlavně při požírání výkalů (velmi oblíbený spí "sport"). Ovšem stačí, když do něčeho takového zvíře šlápne. Vylíhlé larvy hlístice, pak mezi prsty tlapek (kde kontaminovaná půda, či rovnou část výkalu nejčastěji zůstává) proniknou do těla zvířete přes kůži chlupovým váčkem, nebo potní žlázou (na tlapkách psi potní žlázy mají). Pak se dostávají do krevního řečiště (a bohužel i často do plic).
Pokud je pes, či kočka, nakažen, jeho drápy začnou rychle růst (až 1,9mm týdně), či vykazují jiné abnormality.
Larva při vstupu do těla zanechává na místě rány, které jsou náchylné k druhotné infekci a vyvolává tak často dermatitidu.
Jelikož se problém neomezuje jen na místo pacek (ty často jen problém indikují, to horší se odehrává jinde). Postižené štěně, či kotě se stává letargickým, slabým, podvyživeným a anemickým. Dospělí pak vykazují příznaky nechutenství, mají průjmy, anémii (chudokrevnost) a hubnou.
p.s.: Toto je velmi nebezpečné onemocnění. Vzácně, při naprostém selhání hygienických návyků (mytí rukou) může postihnout i člověka.
Photo
Add a comment...

Post has attachment
Parazitární nemoci drápů 2
Demodikóza (trudníkovitost)

Je to asi nejčastější parazitární problém drápů (ovšem může se vyskytnout i různě po těle). Může za ni parazit Demodex canis (trudník psí). Paraziti jsou velcí asi 0,2 –0,4mm, nelze je tedy vidět pouhým okem) a žije ve chlupových váčcích (folikulech). Parazit sám o sobě bývá obvykle neškodný (vyskytuje se u 30-60% zdravých psů). Žel, když je imunitní systém zvířete oslabený nemocí, stresem, nebo k tomu má zvíře genetickou predispozici, může se populace těchto parazitů rychle rozšířit, což způsobuje vypadávání chlupů, infekci, zarudnutí kůže i poškození drápů.
p.s.: Parazit je velmi odolný, ale 99% zvířat se vyléčí bez následků. Pacient žel u těch nejagresívnějších forem zůstává přenašečem nemoci, což je problém hlavně u fen, která ji pak přenáší na své potomky.
Photo
Add a comment...

Post has attachment
Parazitární nemoci drápů 1

Většina problémů s drápy jsou spojené s fyzickým poraněním. U psů je to nejčastější problém, u koček druhým nejčastějším. Ať už jde o bezhlavé poskakování v obtížném terénu, nebo pouhé hrabání na koberci (ano, koberec je dost nevhodné místo na hrabání a drápy se můžou zachytit o pevná vlákna. Ty pak způsobí trhlinu na drápu).
Ale ne vše je o přílišné zdivočelosti vašeho mazlíčka. Také tu máme různé infekce, plísně, záněty a dokonce nádory.
Bývá to nepříjemné, někdy i závažnější, než pouhá nepříjemnost.
Počet postižených drápů může napovědět, o jaký problém se jedná.
Pokud jde o jeden dráp, může jít o fyzické poranění, bakteriální infekci, nebo nádor.
Pokud jsou postiženy dva, nebo více drápů, může jít o parazitní infekci, plíseň, nutriční nerovnováhu (špatná strava), vaskulitidu (zánět žil), hypotyreózu (snížená činnost štítné žlázy), nebo symetrickou lupoidní onychodystrofii (autoimunitní onemocnění drápů, při které se drápy doslova "vyzouvají"...viz. obrázek).
Kdykoliv máte podezření, že tu něco není v pořádku, je na místě samozřejmě navštívit veterináře. Podcenění léčby, by mohlo mít závažné důsledky do budoucna.
Pro správnou diagnózu může být k zapotřebí dodatečné testování, jako rentgenové záření, biopsii, krevní testy, odebírání a diagnostiku vzorků kůže atd. Což při léčení typu "sama doma", asi sotva zvládnete.
Protentokrát si vezmeme na paškál některé parazitární nemoci drápů....
Photo
Add a comment...

Post has attachment
Kočka - fakta a zajímavosti 6

1) Jako nejmenší plemeno kočky je udávána Singapurská kočka (též Singapura), která může vážit 1,8kg. Největším pan Mainská mývalí, která může vážit i přes 11kg, což je dvakrát tolik co normální kočka. Pravda existují menší kočky (v Guinessově knize rekordů), ale na tom zapracovala spíše genetická vada. Stejně tak jako těžší kočky, ale na té váze zapracovali hlavně nesoudní páníčci.

2) Existují případy, kdy kočka přežila i pád z 20 metrů (prosím nezkoušet). Jejich schopnost orientace v prostoru a správného se natočení při pádu je úžasná. Dokonce i kočky, které přišly o ocas si s tím umějí poradit.

3) Kočka dokáže vyskočit až do pětinásobku své výšky.
Photo
Add a comment...

Post has attachment
Přejeme šťastné a veselé vánoce nejen Vám, ale i všem Vašim mazlíkům.

Vánoce jsou svátky ...dobré bašty, takže to baví všechny členy rodiny. I ty čtyřnohé (jen to nepřehnat).
Též přejeme klidný Silvestr (Vašim mazlíkům určitě, i když to bude těžké) a hlavně další rok her, a velké zábavy.
Pro vás štěňata a koťata, ať příští rok vyrostete do pořádných psů a koček a najdete si své pevné místo ve smečce (rodině). Čeká vás ještě spousta zábavy, tak si ji užijte.
Pro Vás dospělé, ať je příští rok ještě lepší než byl tento.
A pro seniory? Hlavně hodně zdraví a milující rodinu.
A pro ty bez domova...ať ten domov najdou. To je teď nejdůležitější.
A páníčci a paničky? Ať všichni členové vašich rodin, dvounozí, čtyřnozí (někde vícenozí) se za rok opět sejdou u štědrovečerního stolu (čtyřnozí pod stolem lovíc upadlé dobroty) a budou vzpomínat na další báječný uplynulý rok.
Takže haf! Mňau! A pěkný odraz do nového roku!
Photo
Add a comment...

Post has attachment
Kočka. Fakta a zajímavosti 4

1) Většina koček porodí mezi jedním a devíti koťaty. Nejpočetnější známá "úroda" byla o devatenácti koťatech, z nichž 15 přežilo.

2) Pašování koček ze starověkého Egypta bylo trestáno smrtí. Féničané, známí to mořeplavci a obchodníci po několika pokusech uspěli a kočky se vydaly do světa. Nutno říci, že ty první byly výhodně zpeněženy. Boháči v Aténách a dalších městech za toto luxusní zboží rádi připlatili. Dnešní kočičí inflaci by se asi divili.

3) Nejstarší předchůdce moderní kočky žil asi před 30 miliony let. Vědci jej nazvali Proailurus (viz.foto), což znamená "první kočka" v řečtině. Skupina zvířat, která patří k kočkám, se objevila asi před 12 miliony let.
Photo
Add a comment...

Post has attachment
Novinka! 1st Choice, chovatelská balení 20kg!

Možná o trochu méně reprezentativní obal, ale složení na vlas stejné.
Velká chovatelská balení jsou výhodná hlavně svou cenou. Pro ty, co mají doma pořádnou smečku je každá ušetřená koruna dobrá. A když kvalita ani o milimetr neklesne (což nebývá často zvykem), tak tím spíše se to vyplatí.
Kompletní nabídka pro všechny velikosti psů (tedy nejen pro ty velké, ale i pro hromadu vašich mrňousků) je již k dispozici.
Vyzkoušejte, vyplatí se.
PhotoPhotoPhotoPhotoPhoto
07.08.17
6 Photos - View album
Add a comment...

Post has attachment
Kočka - Fakta, Zajímavosti 3

1) Kočka dokáže na krátkou vzdálenost vyvinout rychlost až 49km/hod (Je tedy vhodná i do městského provozu).

2) Kočka, která se tře o lidi nejen vyžaduje pozornost, ale i chudáka dotyčného označuje pachovými žlázami umístěných na lících. Prostě teď patří k jejímu území. Též na tlapkách a ocase má pachové žlázy (ať ostatní kočky vědí, komu patříš :-) ).

3) Nikdo pořádně neví, jak vlastně kočka přede.Mnozí veterináři se domnívají, že rozechvívají hlasivky hluboko v krku. K takovému výkonu je třeba, aby se sval hrtanu otevíral a svíral cca 25x za sekundu.

4) Když ve starověkém egyptě zemřela kočka, její páníčkové (tehdy pomalu spíš sloužící) si na znamení smutku oholili obočí. Měla rovněž rituální pohřeb během něhož se "hojně pilo víno a bilo v prsa". Mnohé byly i munifikovány a měly svou pohřební masku. (dnes se obočí holí z jiných důvodů, boje v prsa hlavně u komentářů na internetu a munifikuje za pomocí rozličného alkoholu hlavně svá játra...a netřeba míti důvodu).

5) V roce 1888 se našlo na starověkém egyptském hřbitově více než 300 000 munifikovaných koček. Dopadly šeredně. Byly vytaženy ze svých obalů a zemědělci v Anglii a USA je používali jako hnojivo. (pár koček a koukej jaký mám výstavní salátek).

(Volně dle https://www.factretriever.com/)
Photo
Add a comment...

Post has attachment
Ingredience ve 1st Choice - Kuřecí tuk
Kuřecí tuk je hodnotnou složkou pro psy i kočky. Má vysoký obsah kyseliny linolové (omega 6), která je nezbytná ve stravě vašich miláčků. Hodně se sice propagují omega 3 mastné kyseliny a na omega 6 se kouká trochu z patra, ale to je kvůli (často) jejich nesprávným poměrům v krmivech. Potřeba jsou totiž obě.
Také se mnoho lidí bojí, že jejich miláček, který je alergický na kuře, může mít alergickou reakci i na kuřecí tuk.
To ve skutečnosti není pravda. Alergie vzniká na proteiny z kuřete a správně filtrovaný kuřecí tuk žádné proteiny neobsahuje.
Přirozeně se v něm dá najít ještě tak trocha omega 3 mastných kyselin (ale není podstatným zdrojem, omega 3 by se měly doplnit v krmivu ještě z jiných zdrojů), vitamínu E a cholinu (vitamín skupiny B).
Kuřecí tuk je klasikou v krmivech a to hodnotnou klasikou.
Photo
Add a comment...
Wait while more posts are being loaded