Profile cover photo
Profile photo
Safir Eshgh
About
Posts

Post has attachment
عرضه مجموعه مرور حکایت عشق در ساقی نامه ، در نمایشگاه قرآن و عترت ، و انعکاس آن در خبرگزاری ها ...
Add a comment...

Post has attachment
مجموعه نورانی مرور حکایت عشق در ساقی نامه منتشر گردید ...
Add a comment...

Post has attachment
مقدمه کتاب ارزشمند مرور حکایت عشق در ساقی نامه :
بِسمِ اللهِ الرَّحمنِ الرَّحیمِ وَ صَلّ الله عَلی سَیّدنا مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ الطّاهِرین عَلَیهِمُ السَّلام ، مجموعه مرور حکایت عشق در ساقی نامه با هدف شرح و تفسیر فرمایش رسول الله ص در خصوص ارتباط قرآن با اهل بیت رسالت ع نگاشته گردیده و حقیر در این مجموعه نورانی ، بدنبال بیان آثار ولایت کبری در فرازهای کلام الله بوده ام و بنای تفسیر قرآن را به شیوه معمول نداشته ام .
حدیث شریف ثقلین و نیز بسیاری از احادیث و فرمایشات ائمه طاهرین ع درباره انطباق آیات قرآن با ولایت علی ع ، نکته ای است ژرف که محور نگارش این مجموعه گردید ، لذا می توان گفت که برای اولین بار به فضل و عنایت پروردگار سبحان و لطف صاحب و مولایم حضرت بقیة الله عج ، به بررسی تمام آیات الهی و کیفیت ارتباط آنها با ولایت پرداخته و از هیچ آیه ای گذر ننموده ام .
امام صادق ع فرمود : همانا خداوند ولایت ما اهل بیت را قطب قرآن و قطب همه كتابهاى آسمانى قرار داده است . محكمات قرآن بر گرد آن مى ‏گردد ، و بدان ، کتابها ارزش یافته اند و ایمان از آن آشکار می گردد ، و رسول الله ص امر نمود که به قرآن و آل محمد ع اقتدا شود .
در این مجموعه نورانی ، هر آیه ای را چون منزلی بسوی مقصود در نظر داشته و بر خود لازم دیدم تا جهت ادای حق و حصول نتیجه ، در آن منزل توقف کنم و از معارف ملکوتی آیات و منازل راه بهره برم . وقتی به اشارت پیامبر بزرگوار ص و اهل بیت ع ، قرآن صورت مکتوب علی ع است و علی ع تجلی و ظهور آیات الهی و صورت عملی کلام الله ، پس می بایست تک تک آیات قرآن با ولایت علی ع عجین باشد ، لذا نمی توان برخی از آیات قرآن را بررسی نمود و برخی دیگر را رها ساخت . پس عزم خویش را جزم کرده و با تأسی به مقتدای خویش گام در این بزم اهورایی نهادم و عاجزانه از درگاه حضرت حق جلّ شأنه مسئلت کردم وصول به مطلوب را .
رسول خدا ص ضمن اشاره به فضایل اهل بیت ع فرمود : ما كانون تنزیل و معنى تأویل هستیم ...
امیر مؤمنان علی ع فرمود : كسى از مردم با ما اهل بیت قیاس نمى ‌گردد . قرآن در مورد ما نازل گشته و كانون رسالت از میان ماست .
در طول تاریخ ، آثار بسیاری از بزرگان درباره انطباق برخی از آیات قرآن با ولایت امیرالمؤمنین ع نگاشته شده ، که البته با توجه به حدیث شریف ثقلین و دیگر فرمایشات معصومین ع ، نمی توان بدانها قناعت نمود . از سویی دیگر تفاسیر موجود نیز به این مطلب مهم بصورت اختصاصی نپرداخته و صرفاً بکار تفسیر و شرح آیات قرآن همت گماشته اند . حقیر بر این اعتقادم که همه آیات الهی در پس معانی ظاهری و اشارات خویش ، حامل نور قدسی ولایت کبری بوده و قائم به این حقیقت ملکوتی اند ، و این سرّ عظیم و ودیعه ربانی در بطن آیات مستتر می باشد .
صادق آل محمد ع فرمود : منظور از نماز و زكات و روزه و حج و ماه حرام و سرزمین حرام و خانه كعبه و قبله خدا و وجه اللّه ، ما هستیم . ماییم آیات و بینات ، و دشمنان ما در قرآن ، فحشاء و منكر و بغى و خمر و قمار و انصاب و ازلام و اصنام و بتها و جبت و طاغوت و مرده و خون و گوشت خوک هستند .
خداوند ما را آفرید و كرامت بخشید و به ما برترى داد و ما را امناء و حافظان و خزانه‌ داران خود بر آ‌نچه در آسمانها و زمین است ، قرار داد . در كتابش از ما نام برد و با بهترین نام‌ ها و دوست داشتنى ‌ترین آنها نزد خود ، براى ما كنایه آورد ، تا بر دشمنان مخفى و پوشیده بماند . دشمنان ما را در كتابش نام برد و با مبغوض‌ ترین نام ‌ها در نزد خویش و بندگان پرهیزگارش ، از نام آنها كنایه آورد و درباره آنان ضرب المثل زد .
و نیز آن حضرت ع فرمود : ما ریشه و اصل هر نیكى هستیم و هر نیكى از شاخه‌ هاى ماست و از جمله این نیكى ‌ها ، توحید و نماز و روزه و فرو بردن خشم و بخشش خطاكار و رحمت بر فقیر و همراهى با همسایه و اعتراف به فضیلت اهل فضل است . دشمنان ما نیز ریشه هر شر و بدى هستند ، و هر بدى و زشتى از شاخه‌ هاى آنهاست . آنها دروغ و خبرچینى و بخل و قطع رحم و رباخوارى و خوردن ظالمانه مال یتیم و تجاوز از حدودى كه خداوند امر كرده است ، و ارتكاب گناهان ظاهر یا پنهان ، از زنا گرفته تا دزدى هستند ، و نیز هر امر زشت و ناپسندى از این قبیل ...
ولایت علی ع یگانه رکن شریعت و اساس دین مبین است که تمام فضایل و کمالات بدان وابسته می باشد ، پس هیچ آیتی از قرآن نیست جز آنکه بدان تکیه نموده و بر بستر نورانی اش جاری شده ، و این حقیقتی است روشن که در آئینه غدیر خم منعکس گردیده و اهل بصیرت بدان معترف اند .
رسول الله ص در اجتماع بزرگ غدیر خم فرمود : هان مردمان ، همانا علی و پاکان از فرزندانم از نسل او ع ، ثقل اصغرند و قرآن ثقل اکبر . هر یک از این دو از دیگر همراه خود خبر می دهد و با آن سازگار است . آن دو هرگز از هم جدا نخواهند شد تا در حوض کوثر بر من وارد شوند . هان ، بدانید که آنان امانتداران خداوند در میان آفریدگان و حاکمان او در زمین اویند .
هشدار که من وظیفه خود را ادا کردم . هشدار که من آنچه بر عهده ام بود ابلاغ کردم و به گوشتان رساندم و روشن نمودم . بدانید که این سخن خدا بود و من از سوی او سخن گفتم . هشدار که هرگز به جز این برادرم کسی نباید امیرالمؤمنین خوانده شود . هشدار که پس از من امارت مؤمنان برای کسی جز او روا نباشد ...
و نیز آن حضرت ص در ارتباط میان آیات قرآن با علی ع فرمود : خداوند او را در کتابش وصف کرده و او را با آیه هایش ستایش فرموده است ، و خداوند در کتابش نشانه های او را بیان کرده است ...
پس نمی توان هیچ کدام از آیات قرآن را از این رکن اساسی بی بهره دانست و یا بصورت کلی بدان اقرار داشت بلکه توقف در هر آیه کلام الله را بر طالبان معرفت ولایت ، واجب می نماید . چه آنجا که آیه از احکام می گوید ، چه آنجا که شرح حکایت گذشتگان می دهد و چه آنجایی که به مباحث مختلفه شریعت پرداخته ، همه و همه بر یک محور استوار گشته و در بطن خویش از یک حقیقت سخن می گویند و آن ، ولایت امیرالمؤمنین و ائمه طاهرین ع می باشد .
پس با هدف ارتباط آیات با ولایت کبری ، بدین مجموعه بنگرید و معنایی فراتر از تفسیر ظاهری آیات را طلب کنید و معرفت خویش را به امام و حجت حق افزون نمایید ، که رسول الله ص فرمود : مَن مَاتَ وَ لَم یَعرِف إمامَ زَمانِهِ ماتَ میتَةً جاهِلیَّة .
حقیر با استعانت از اهل بیت ع که حافظان قرآن و خزانه داران علوم و اسرار بلند الهی می باشند ، بدین امر عظیم قیام نموده ام و از پروردگار خویش مسئلت دارم توفیق خدمت به ساحت قدس ولایت و خاکساری بر آستان آل محمد ع را ...
پیامبر اسلام ص در روز غدیر خم فرمودند : هان مردمان ، هر آینه برترى هاى على بن ابى طالب ع نزد خداوند عزّوجل كه در قرآن نازل فرموده ، بیش از آن است كه من یکباره برشمارم . پس هركس از مقامات او خبر داد و آنها را شناساند ، تصدیق و تأییدش كنید .
وَالسَّلامُ عَلی مَنِ اتَّبَع الهُدی
Add a comment...

شمشیرهای شوم بی غیرتی را به صیقل کفر تیز کرده اند فرزندان خلف کوفه ...همان سجاده نشینان زاهد مآبی که علی ع اَشباهُ الّرِجالشان خواند ...
Add a comment...

Post has attachment
آنان که واژه عشق را در کابوس سکوت و تزویر به مسلخ تقدیر سپردند ، انتقام فرصتهای دلدادگی را از کاروان اهورایی معشوق ستاندند و در پیاله سرهای عاشقان ، شراب بی غیرتی خویش را سر کشیدند . این جماعت دون همت قافیه پردازان قصیده بلند نفاق اند ...
Add a comment...

Post has attachment

Post has attachment

مجموعه مرور حکایت عشق در ساقی نامه برای نخستین بار به بررسی ارتباط میان تمام آیات قرآن با ولایت علی ع می پردازد ، و شرح می دهد حدیث شریف ثقلین را در انعکاس کلام وحی ...
Add a comment...
Wait while more posts are being loaded