Profile cover photo
Profile photo
Živá kultura
20 followers -
Stav našeho zažívacího systému je klíčovým bodem našeho zdraví. Vaříme bez lepku, bez cukru.
Stav našeho zažívacího systému je klíčovým bodem našeho zdraví. Vaříme bez lepku, bez cukru.

20 followers
About
Posts

Post has attachment
Když jsem předělávala naše stránky, všimla jsem si, že tu nemáme moc receptů na polévky. A protože teď je takové polévkové období, rozhodla jsem se to trošku napravit.

Tahle gulášová polévka je na přípravu možná trošku náročnější, neboť se musí fazole předem namáčet a připravit ještě rajčatové a dýňové pyré, ale věřte mi, že stojí za to. A když se to tak vezme, tak si obě pyré můžete připravit den předem a pak vše jen smíchat dohromady. Navíc pokud budete dodržovat tento recept přesně, pak budete mít navařeno na dva dny, záleží jak jste velká rodina. U nás to vyšlo přibližně na 8 porcí.
Add a comment...

Post has attachment
Stir Fry je tradiční čínská metoda vaření. Jídlo je vařené v hluboké pánvi wok, smažené (fry) na malém množství oleje. Jídlo se připravuje tradičně při vysoké teplotě  a za stálého míchání (stir). Jméno je tedy odvozeno ze stylu vaření.  Tradičních receptů je nezpočet, dnes se tento způsob vaření používá i v jiných částech Asie jako je Thajsko, Vietnam a jiné.

Tento recept je naším oblíbeným již několik let. Od tradičního se liší tím, že v sobě nemá sojovou, rybí a jim podobné omáčky, které tradičně obsahují velké množství glutamátů a jiných „dobrot.“ Stir Fry bude určitě chutnat i ostatním členům rodiny, kteří nejsou na GAPS. Ti si mohou jako přílohu dát rýži nebo asijské nudle.
Stir Fry
Stir Fry
zivakultura.cz
Add a comment...

Post has attachment
Už dlouho jsem nepekla nic nového, a tak jsem přemýšlela co dobrého upéct na neděli.

Po velice dlouhé době jsem si pročítala knihu Gut and Psychology Syndrom, půjčila mi ji kamarádka, protože moje originální vydání z roku 2008 se mi zničilo. Zjistila jsem, že knihy se lehce liší, ta novější má trochu jíné recepty. Jeden mě zaujal, používá mrkvovou dužinu, která vám zbyde po odsťavňování. Toho je nazačátku spousta a je velká škoda dužinu vyhazovat. Už v minulosti jsem z ní něco pekla a bylo to super, tak jsem musela vyzkoušet i tento recept.

Nestává se často, že bych následovala recept z nějaké knihy, ale protože byl opravdu chutný bez potřebných úprav, musím se o něj s vámi podělit. Jediná úprava, kterou jsem udělala, je množství medu, protože nemáme rádi buchty moc sladké.

Recept je velice jednoduchý, rychlý a 100 % GAPS.

http://zivakultura.cz/2015/10/buchta-z-mrkvove-duziny/
Add a comment...

Post has attachment
Na Živé kultuře už máme jeden recept na rychlou polévku. Myslím, že tato jí bude (alespoň časově) dost konkurovat. Obyčejně vařím polévky z vývaru, tentokrát mi to ale s vývarem nějak nevyšlo a já musela na rychlo vymyslet, z čeho udělám chuťový základ pro polévku s mořskými plody, které už jsem měla rozmrazené. Na okně mi zrovna stála krásná čerstvá petrželka a já jsem si řekla proč ne. Strčila jsem ji celou do hrnce, přidala k ní trošku pórku a pár mořských plodů, česnek a krátce to spolu povařila. Po chvíli se po kuchyni začala nést moc příjemná vůně a mě bylo jasné, že jsem na správně cestě.

http://zivakultura.cz/2015/10/petrzelkova-polevka-s-morskymi-plody/

‪#‎GAPS‬ ‪#‎polévka‬ ‪#‎paleo‬ ‪#‎mořsképlody‬ ‪#‎recept‬
Add a comment...

Post has attachment
Když jsem před skoro 5 lety začala na GAPS, musela jsem se vzdát všech salátů. Upřímně řečeno, nebylo to tak těžké, protože jsem je už delší dobu nebyla schopna tolerovat. Pro většinu GAPS lidí, je syrová zelenina velice těžce stravitelná, zatěžuje zbytečně trávicí trakt a způsobuje tak bolesti břicha a jiné problémy. Proto se v úvodní dietě objevuje syrová zelenina až v 5 fázi.
Já osobně jsem syrovou zeleninu netolerovala mnohem déle a tak jsem salát nejedla téměř 18 měsíců. V té době byl u nás na návštěvě kamarádčin táta, velký milovník salátů. I když neochotně, pustila jsem ho do své kuchyně a nechala tvořit.
Saláty dělal výborné a tenhle mi tak nějak utkvěl v paměti. Po letech jsem ho upravila dle své chuti, ale základ je stejný.
Od té doby patří mrkvový salát do mého téměř denního jídelníčku, miluje ho i moje dcera a manžel si z nás dělá neustále legraci, že se ho nemůžeme nabažit…

http://zivakultura.cz/2015/09/rychly-mrkvovy-salat/

‪#‎GAPS‬ ‪#‎paleo‬ ‪#‎bezlepku‬ ‪#‎bezcukru‬ ‪#‎mrkvovysalat‬ ‪#‎salat‬ ‪#‎priloha‬ ‪#‎recept‬ ‪#‎zivakultura‬
Add a comment...

Post has attachment
Jedno z mých nejoblíbenějších jídel, které máme na Živé kultuře je GAPS Shepherd’s Pie. Pokaždé když ho jím, tak mám pocit, že mi tohle jídlo hrozně prospívá. A protože Mie i Jakubovi taky moc chutná, můj pozitivní postoj k němu to ještě utvrzuje. Velkou součástí GAPS Shepherd’s Pie je květáková kaše, kterou dokonale doplňuje mleté maso s hráškem a mrkví. V tomto receptu květákovou kaši s lososem krásně propojuje koprová omáčka. Je to moc příjemná kombinace a já mám takový pocit, že to je adept na mého dalšího favorita smile emoticon

http://zivakultura.cz/2015/09/losos-s-kvetakovou-kasi-a-koprovou-omackou/

‪#‎GAPS‬ ‪#‎paleo‬ ‪#‎losos‬ ‪#‎květákovákaše‬ ‪#‎kopr‬ ‪#‎recept‬ ‪#‎bezlepku‬ ‪#‎zivakultura‬
Add a comment...

Post has attachment
Květáková kaše je jedna z mých oblíbených GAPS příloh. Skvěle se hodí k rybám i k masu a je součástí dvou mých oblíbených jídel GAPS Shepherd’s Pie a Losos s květákovou kaší a koprovou omáčkou.

http://zivakultura.cz/2015/09/kvetakova-kase/

#gaps   #paleo   #priloha   #kvetak   #kase   #kvetakovakase   #recept   #zivakultura  
Květáková kaše
Květáková kaše
zivakultura.cz
Add a comment...

Post has attachment
Tento recept jsem vytvořila už v dubnu, když tady byla Žaneta a Mia na návštěvě. Společně jsme nafotily, chutnaly a posuzovaly. Od té doby prostě nebyl čas recept publikovat. Receptů tady mám připravených spoustu, tak se můžete zase těšit na nějaké dobroty.

http://zivakultura.cz/2015/09/makove-susenky/

‪#‎GAPS‬ ‪#‎Paleo‬ ‪#‎susenky‬ ‪#‎mak‬ ‪#‎recept‬ ‪#‎bezlepku‬ ‪#‎bezcukru‬ ‪#‎zivakultura‬
Makové sušenky
Makové sušenky
zivakultura.cz
Add a comment...

Post has attachment

Post has attachment
Každý z nás je jiný, máme jiné potřeby a každému vyhovuje něco jiného. A protože na vývaru v podstatě stojí celá dieta GAPS, rozhodla jsem se o vývaru napsat trochu podrobněji a popsat zde nejen jeho benefity, ale i nejčastější problémy, se kterými se na nás obrací naši čtenáři.

http://zivakultura.cz/2015/09/vyvar-z-masa-a-vyvar-z-kosti/

#GAPS   #paleo   #WAPF   #zivakultura   #vyvar  
Add a comment...
Wait while more posts are being loaded