Profile cover photo
Profile photo
Wojtek Tyluś
1,632 followers -
WojtekTylus.com
WojtekTylus.com

1,632 followers
About
Posts

Post has attachment
Podziemia Pałacu Dioklecjana w Splicie

Po długim pobycie w kontynentalnej części Chorwacji (Zagrzeb i region Zagorje) powracamy na blogu do Dalmacji <3
Na początek odwiedzamy podziemia pałacu Dioklecjana, które pozwalają nam wyobrazić sobie jak musiał wyglądać pierwotnie pałac

Post has attachment
7 powodów, dla których musisz odwiedzić region Zagorje w północnej Chorwacji

Są takie miejsca w Chorwacji, które nawet w szczycie sezonu urlopowego nie przeżywają zmasowanego najazdu turystów. Nie oznacza to jednak, że nie mają nic ciekawego do zaoferowania. Wręcz przeciwnie. Odwiedziliśmy region Zagorje w północnej części kontynentalnej Chorwacji, sprawdzając jego największe atrakcje. Co prawda, również nam doskwierał brak błękitu Adriatyku, nie mniej jednak to czym ugościło nas Zagorje jest naprawdę godne uwagi, Waszej uwagi.

#Travel #Chorwacja #Croatia #Zagorje #Hrvatska #Podróże

Post has attachment
Skansen Staro Selo w Kumrovcu. Rodzinna wieś Josipa Broz Tito

Każdy, kto chociaż trochę interesował się historią Chorwacji, z pewnością słyszał o Josipie Broz Tito, przywódcy Socjalistycznej Federacyjnej Republiki Jugosławii. Poznając bliżej region Zagorje postanowiliśmy odwiedzić miejscowość Kumrovec, w której znajduje się skansen „Staro Selo”, czyli Stara Wieś. To właśnie w Kumrovcu na świat przyszedł Tito, a jego rodzinny dom zapoczątkował powstanie w tym miejscu muzeum i skansenu.

#Travel #Croatia #Tito #Hrvatska #Chorwacja

Post has attachment
Zamek Veliki Tabor – najlepiej zachowany średniowieczny zamek w Chorwacji

80 kilometrów na północ od Zagrzebia, w regionie Zagorje, nieopodal miejscowości Desinić, znajduje się zamek Veliki Tabor. Malowniczo usytuowany Veliki Tabor jest jednym z najlepiej zachowanych zamków z epoki późnego średniowiecza i renesansu, na terenie Chorwacji. Z zamkiem tym wiąże się wiele legend. Jedna z nich jest niezwykle tragiczna. To historia oraz legenda o Veronice Desinićkiej, której, odwzajemniona miłość do syna panującego na tych terenach hrabiego doprowadziła do śmierci.

#Chorwacja #Croatia #VelikiTabor #Travel

Post has attachment
Quadem po Istrii w Chorwacji

Przetestowaliśmy quady w Motodrom Poreč. Nie jest to może tak wielka atrakcja jaką przeżyliśmy na quadach na południu Dalmacji na południu, gdzie cała wyprawa trwała blisko 5 godzin, nie mniej jednak uważamy, że warto skorzystać z oferty Motodromu, szczególnie po intensywnych opadach deszczu, kiedy czerwony pył istryjskich pól zamienia się w grząskie i lepiące błoto. Wtedy dopiero musi być frajda! :)

Post has attachment
Z wizytą u producenta odzieży w Omišu w Chorwacji

Kilkadziesiąt metrów od plaży miejskiej w Omišu, w niepozornie wyglądających budynkach mieści się fabryka odzieży Galeb, jeden z najważniejszych producentów bielizny i odzieży w Chorwacji :)

#Chorwacja #Croatia #Hrvatska #Travel

Post has attachment
Poreč – miejsca, które warto zobaczyć

Kilka lat temu, podczas pierwszego pobytu na półwyspie Istria, od lokalnego przewodnika usłyszeliśmy, że Poreč to miasteczko, którego największą atrakcją jest …prom do Wenecji.

#Chorwacja #Croatia #Hrvatska #Travel #Porec

Post has attachment
Gdzie te piękne bugenwille i palmy? Mróz i wołek zrobiły swoje

Jesteś pierwszy raz w Dalmacji? Poniższe widoki mogą wydać Ci się obce. Jeszcze w ubiegłym roku, spacerując chorwackimi uliczkami, na każdym kroku można było spotkać wielkie bugenwille oblepione kwiatami, które nie raz były uwieczniane na wakacyjnych fotografiach.
Palmy, które stały się niejako jednym z symboli wakacji w Dalmacji, teraz albo zostały wycięte albo pozbawione wszystkich liści, w najlepszym przypadku zostały pozbawione tylko ich części.
Co się wiec takiego stało, że nasze tegoroczne zdjęcia są nieco odmienne od tych z lat ubiegłych?

Post has attachment
Marija Bistrica – miejsce pielgrzymek Chorwatów

Dzisiaj coś dla ducha
W położonej ok 30 km na północ od Zagrzebia miejscowości Marija Bistrica znajduje się największe i najważniejsze sanktuarium maryjne w Chorwacji. Marija Bistrica to miejsce pielgrzymek Chorwatów już od czterech wieków. Gdyby szukać porównania do naszego kraju, Marija Bistrica byłaby „chorwacką Częstochową”.

#Chorwacja #Croatia #Hrvatska #MarijaBistrica

Post has attachment
Muzeum Neandertalczyka w Krapinie

Dzisiaj nie będzie o plaży i cenach :) Będzie o naszych przodkach :)
Zabieramy Was w miejsce, którego zapewne nawet nie mijacie w drodze nad Adriatyk, a które warto odwiedzić :)

#Chorwacja #Croatia #Hrvatrska #Neandertalczyk
Wait while more posts are being loaded