Profile cover photo
Profile photo
DR.UZ İSG HİZMETLERİ
26 followers -
OSGB Hizmetleri, İSG Danışmanlığı, Mobil Sağlık Taramaları, İlkyardım Eğitimi, İşyeri Hekimliği ve İş Güvenliği Uzmanlığı Eğitimi.
OSGB Hizmetleri, İSG Danışmanlığı, Mobil Sağlık Taramaları, İlkyardım Eğitimi, İşyeri Hekimliği ve İş Güvenliği Uzmanlığı Eğitimi.

26 followers
About
Posts

Post has attachment

Post has attachment
SGK Açıkladı! 
Türkiye’de Çalışan Her 3 Kişiden 1'i Kayıt Dışı!

SGK Türkiye'de her 100 kişiden 32'sinin kayıt dışı çalıştığını belli etti. Sosyal Güvenlik Kurumu Kayıt Dışı İstihdam Daire Başkanı Savaş Alıç Türkiye'de her 3 kişiden 1'i kayıt dışı olması hakkında önemli açıklamalarda bulundu. İşteTürkiye'de kayıt dışı istihdam verileri ve SGK'nın açıklamaları.

SGK Türkiye'de kayıt dışı istihdam verilerini açıkladı. Buna göre TÜrkiye'de çalışan her 100 kişiden 32'si kaçak olarak çalışıyor. (SGK) Kayıt Dışı İstihdamla Mücadele Daire Başkanı Savaş Alıç'ın kayıt dışı istihdam ile ilgili yaptığı açıklamaları haberimizin detaylarından öğrenebilirsiniz. İşte Türkiye'de kayıt dışı istihdam verileri ve SGK'nın açıklamaları.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Kayıt Dışı İstihdamla Mücadele Daire Başkanı Savaş Alıç, "Türkiye'de her 100 çalışandan 32si kayıt dışı çalışıyor. Kabaca bir hesapla 3 çalışanımızdan 1'i maalesef kayıt dışı durumunda. Kadınlarda kayıt dışı istihdam oranı, erkeklere göre daha fazla olduğunu görüyoruz" dedi.

Sosyal Güvenlik Kurumunun kayıtlı istihdamın teşvik edilmesi, konu hakkında farkındalığın artırılması ve kayıt dışı istihdamın azaltılması amacıyla başlattığı yeni projesi 'Etkin Rehberlik ve Denetim Yoluyla Kayıtlı İstihdamın Teşviki Projesi' kapsamında, SGK yöneticileri gazetecilerle bir otelde bir araya geldi. Toplantıya AB Türkiye Delegasyonundan Sosyal Politika ve İstihdam Sektör Yöneticisi Zeynep Aydemir Koyuncu, SGK AB ve Dış İlişkiler Daire Başkanı Harun Hasbi, SGK Kayıt Dışı İstihdamla Mücadele Daire Başkanı Savaş Alıç ile SGK Edirne İl Müdürü Hayrettin Karbuz katıldı.

1.5 MİLYON İŞYERİNE, 2 BİN DENETMEN

Türkiyede aktif 1.5 milyonun üzerinde işyeri olduğunu ve SGK da 2 bin kadar denetmen olduğunu ifade eden SGK Kayıt Dışı İstihdamla Mücadele Daire Başkanı Savaş Alıç, "Sosyal güvenlikle alakalı hizmetlerimizin kalitesinin arttırılmasına çalışıyoruz. Kurumlar arası bilgi ve veri paylaşımı yaparak çapraz denetimler suretiyle kayıt dışı istihdamla mücadele ediyoruz. Denetim sisteminin etkinliği sağlamaya çalışıyoruz. Çünkü müfettişleri ve denetmenleri birlikte ele aldığımızda bugün itibariyle 2 bin kişi denetim elemanı var. Aktif 1.5 milyon işyeri var. Bizim bu kadar denetim elemanıyla 1.5 milyon üzerindeki aktif işyerini denetlemenin zaten imkanı yok. Denetimler sınırlı oluyor ama etkinliğini arttırabilirsek daha verimli çalışmalar yapmış oluyoruz" dedi.

HER 3 KİŞİDEN 1'İ KAÇAK

Türkiyede 2015 yılı Ocak ayı kayıt dışı istihdam verilerini açıklayan daire başkanı Alıç, her 3 kişiden birinin kayıt dışı çalıştığını söyledi. Kadınların, erkeklere bu konuda daha çok mağdur durumda olduğunu kaydeden Alıç, "Türkiyede 2015 Ocak ayı verilerine baktığımızda 2002 yılında yüzde 52 seviyesinden yüzde 32ye geldik. Yani her 100 çalışanlar 32si kayıt dışı çalışıyor. Kabaca bir hesapla 3 çalışanımızdan biri maalesef kayıt dışı durumunda. Kadınlarda kayıt dışı istihdam oranı, erkeklere göre daha fazla olduğunu görüyoruz. Neredeyse 2 kadın çalışımızdan biri sigortasız çalıştırılırken, erkeklerde bu oran daha düşük. Kadınlarda kayıt dışı istihdam oranı yüzde 48.44, erkeklerde ise yüzde 29.29" diye konuştu.

EN YOĞUN KAYIT DIŞILIK TARIM SEKTÖRÜNDE

Kayıt dışı istihdam konusunda takip ettikleri sektörleri ve oranları da açıklayan Savaş Alıç, en yoğun kayıt dışılığın tarım sektöründe görüldüğünü belirterek sözlerini şöyle sürdürdü:

"Tabi sektörlerde bu anlamda takip ettiğimiz alanlar. En fazla kayıt dışı istihdamın olduğu alan tarım sektörü. Yüzde 80lerin altına hiç düşmedi. Belki 10 yıldır yüzde 85ler seviyesinde seyrediyor. Tarımdaki kayıt dışı istihdam en son 2014 yılı itibariyle yüzde 81.27 oranı. En az kayıtlık görünen alan sanayi. 2014 verilerine göre yüzde 20.26 sanayide kayıt dışılık oranı. Hizmet sektöründe ise yüzde 21.09. En fazla kayıt dışı istihdamın olduğu sektörler ise şöyle; tarım, ormancılık ve balıkçılık en başta geliyor. Yüzde 82.27 seviyesinde. İkinci olarak bayındırlık ve inşaat sektörü geliyor. Onunda oranı yüzde 36.61, ulaştırma ve depolama işleri yüzde 33.01 oranı ile onları takip ediyor. Kültür-sanat, eğlence sektörleri de kayıt dışı istihdamın yoğun olduğu sektörler olarak sıralanıyor. En az kayıt dışı istihdam olan sektörler ise yüzde 3.32 ile finans ve sigorta faaliyetleri, kamu yönetimi ve savunma yüzde 4.12, eğitim hizmetleri yüzde 3.8"

DHA
Photo
Add a comment...

Post has attachment
İş Sağlığı ve Güvenliğinin Tarihçesi

Hastalığın daha evrensel olması ve iş kazalarının yapılan işin gereği olarak kabul edip hafife alınması nedenleriyle hastalıklara duyulan ilginin geçmişi daha eski.

Meslek hastalıklarına olan ilgi ise antik Yunan'dan başladı. Hipokrat (MÖ 460-370) madenlerdeki kurşun zehirlenmesi üzerinde durdu ve Romalı Pliny (MS 23-77) kurşun ve kükürdün zehirli etkilerini ele alarak, ilk kişisel korunma aracı olan deri maskeleri yaptı.

MS 2. yüzyılda, Yunanlı doktor Galen kurşun zehirlenmelerinin patolojisini ve bakır ocaklarındaki asit buharlarının zararlarını inceledi. Rönesans da meslek hastalıkları ile ilgili çalışmaların devam ettiği bir dönem oldu.

Konuya ilişkin yasal düzenlemelerin dönüm noktası, Percival Pott'un baca temizleyicilerinin kanser hastalığına yakalanmaları üzerine yapmış olduğu çalışmalar sonucu İngiliz
Parlamentosu'nun 1788'de Baca Temizleyicileri Yasası ve 1833 yılında İngiliz Fabrikaları Yasasının çıkarılması oldu.

İş sağlığı ve güvenliği ile ilgili yasal düzenlemelere gidilmesi ise 19. yüzyıldan sonra oldu. 1802'de çıkartılan Çıraklık Sağlık ve Ahlak Yasası ile çırakların horlanmasına ve emeklerinin kötüye kullanılmasına engel olunmaya çalışıldı. 1824'e kadar yasak olan sendikal etkinlikler yasallaştı ve kölelik kaldırıldı.

Yeni Şafak
Photo
Add a comment...

Post has attachment
PERİYODİK KONTROLLER

dr.uz olarak İş Sağlığı ve Güvenliği mevzuatına göre "Periyodik Kontrol ve İSG Ölçüm" hizmetlerini vermekteyiz.

‪#‎periyodikkontrol‬ ‪#‎İSG‬ ‪#‎ölçüm‬
Photo
Add a comment...

Post has attachment
Trafik ya da İş Kazası İçin SGK’ya Borcu Olana Af

SGK, trafik kazası gibi nedenlerle bir kişiyi sakatlayan ya da ölümüne sebep olanlarla, iş kazasındaki kusuru kesinleşen işverenler adına ölenlerin eş ve çocuklarına ömür boyu ödediği aylığı peşin değerini hesaplayıp işverenden alıyor. İşte bu borcun gecikme cezası ve faizi silinerek kalanı 36 ayda ödeme kolaylığı tanındı

2014 yılında yürürlüğe konulan torba kanun ile SGK primleri yapılandırıldı. Primlerin gecikme zammı ve gecikme cezası da silinerek ödeme kolaylığı ve taksitlendirme imkânı getirildi. Ancak kastı, kusuru veya iş sağlığı ve güvenliği kurallarına uymaması, aykırı hareket etmesi, yerine getirmemesi nedenlerine bağlı olarak iş kazası olmasına neden olan işverenlerin iş kazasından doğan SGK borçları, teşvik olarak değerlendirileceği için 2014 yılı torba yasasında af ve yapılandırma kapsamına alınmamıştı.

2015 ÖNCESİNE UYGULANACAK

Dün Resmi Gazete’de yayımlanan İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’nda değişiklik yapan yasaya ise af maddesi konuldu. İş kazası ve meslek hastalıklarının meydana gelmesinde kusuru bulunan işverenlerin Sosyal Güvenlik Kurumu’nca (SGK) gerçekleştirilen harcamalara karşılık ödemeleri gereken para cezalarına yeniden yapılandırma olanağı getirildi. Borcunun anaparasını 3 yıla varan vadeyle ödeyecek işverenlerin gecikme faizleri silinecek. Meclis tatile girmeden hemen önce kabul edilen İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’nda değişiklik yapan yasanın af maddesi, on binlerce işverenin yanı sıra, trafik kazası gibi nedenlerle herhangi bir kişiyi sakatladığı veya ölümüne sebep olduğu gerekçesiyle SGK’yı zarara uğratan üçüncü kişileri de ilgilendiriyor. Yasaya göre, iş kazası veya meslek hastalığında kusuru bulunan işverenler ya da sigortalı bir kişinin yaralanmasına, sakat kalmasına veya ölmesine sebep olanlar, SGK’nın bu kişiler için yaptığı harcamaların yarısını ödemekle yükümlü bulunuyor.

Sakat kalan kişilere veya ölenlerin yakınlarına bağlanan aylıkların peşin değerlerinin yarısı da bu işverenlerden tahsil ediliyor. Eş ve çocuklara SGK tarafından bağlanan maaşlar ömür boyunca ödeniyor. Bu nedenle geri alınan bu rakamlar her bir işçi için 250-300 bin liradan aşağı çıkmıyor. Bu rakamların peşin değerinin yarısı zaman içerisinde değil bugün işverenden alındığı için işveren için ciddi bir yük oluşturuyor.

Örneğin Soma’daki 301 işçinin ve Ermenek’teki 18 işçinin ailelerine SGK tarafından ömür boyu yapılacak ödemelerin bugünkü değerinin yarısı, söz konusu maden sahiplerinin kusurlu bulunması halinde onlardan alınacak. SGK’nın bu şekildeki alacakları milyarlarca liraya ulaşıyor. Meclis’te kabul edilen yasa uyarınca, yeniden yapılandırma hakkından, 31 Aralık 2014 tarihine kadar kesinleşmiş mahkeme kararıyla kusurlu bulunan işveren ve üçüncü kişiler yararlanabilecek. Borcunu yeniden yapılandıranların, anaparayı 36 ay vadeyle ödemeleri halinde, gecikme faizi borçları silinecek. Anaparaya ilave olarak sadece enflasyon farkı alınacak.

BAŞVURU 1 MAYIS’TA BAŞLAYACAK

Bu haktan yararlanmak isteyenlerin 1 Mayıs’tan başlayarak en geç 31 Temmuz 2015 tarihine kadar SGK’ya başvuruda bulunmaları gerekecek. İlk taksit ödemesi de 30 Ağustos 2015 tarihine kadar yapılacak. İsteyen peşin, isteyen 3 yıla varan vadede 2 ayda bir 18 taksitle ödeyebilecek.

TEHLİKE ANINDA İŞÇİNİN ÇALIŞMAMA HAKKI VAR

Kanun tehlike durumunda işçiye çalışmaktan kaçınma hakkı tanıyor. Örneğin işçiler, su sızıntısı konusunda uyardığı halde çalıştırma sürerse, gerekli tedbirler alınıncaya kadar ücretli olarak çalışmaktan kaçınabilir..
PARA CEZALARI KATLANDI
İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’ndaki para cezaları işçi sayısı ve tehlike sınıfına bağlı olarak artırıldı. İşçi sayısına ve işin yapısına bağlı olarak tehlikeler kademelendirilip söz konusu cezalardaki oranlar yüzde 200’e varan artışlar gösterebilecek.

UYARAN İŞ GÜVENLİĞİ UZMANINI ÇIKARAN TAZMİNAT ÖDEYECEK

İşyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanları, tespit ettikleri eksiklik ve aksaklıkların hayati tehlike arz etmesi ya da meslek hastalığına sebep olabilecek ortamların bulunmasına rağmen işverenin gerekli tedbiri almaması halinde durumu Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na, yetkili sendika ya da işyeri temsilcisine bildirecek. Bildirim yapmayan işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanının belgesi ilk seferinde 3 ay, tekrarında ise 6 ay süreyle askıya alınacak. Bakanlığa şikâyet eden işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanının işine son veren işverenler, 12 aylık sözleşme tutarından az olmamak üzere tazminat ödemek zorunda kalacak.

Yasaya göre, iş sağlığı ve güvenliği açısından riskli bulunarak faaliyeti durdurulan işyerinde çalışanların hakları güvence altında bulunuyor.
ÇİPLİ TAKİP 2016’DA ZORUNLU

İşveren, işçinin çalışamadığı günlerin ve ayların parasını aynen ödemek zorunda. İsterse bu süre içerisinde kendisine ait başka bir işyerinde çalıştırabilir. Kaza sonrası yeraltındaki madencileri kurtarma çalışmalarında en büyük eksikliği hissedilen çipli takip sistemi 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren zorunlu olacak.

KAZASI OLMAYANA TEŞVİK

Madencilik, inşaat, tersane gibi çok tehlikeli sınıfta yer alan ve 10 kişiden fazla çalışanı bulunan bir işyerinde 3 yıl içinde ölümlü veya sürekli iş göremezlikle sonuçlanan iş kazası meydana gelmemişse o işveren ödüllendirilecek. Çalışanların işsizlik sigortası primi işveren payı olarak sonraki 3 yıl yüzde 2 yerine yüzde 1 alınacak. Ayrıca mesleki eğitim görecek kişiler, 2018’e kadar başvurursa sınav ücretleri ile belge masrafları İşsizlik Fonu’ndan karşılanacak.
Photo
Add a comment...

Post has attachment
Artık Çocuk Oyuncuların Da Yasası Var!
 
Oyuncular Sendikası'nın Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile 3 yıldır yürüttüğü çalışmalar ve “Bu sette çocuk var” kampanyamız ilk meyvesini verdi ve çocuk oyuncularla ilgili İş Kanunu 71. Maddeye ilişkin kanun değişikliği  23 Nisan Ulusal Egemenlik Çocuk Bayramı'nda Resmî Gazetede yayımlanarak yürürleğe girdi. 

"Uzun zamandır üzerinde çalıştığımız ve birçok kişinin emeği olan kampanyamızın sonuç vermesi bizi sevindiriyor.Birlikte çalışarak, birçok sorunun üstesinden gelebileceğimiz bir kez daha kanıtlandı" diyen Oyuncular Sendikası Başkanı Meltem Cumbul; yürürlüğe giren yasayla ilgili şu bilgileri verdi:
 
YASA NE DİYOR?
 
“On dört yaşını doldurmamış çocuklar ise beden, zihin, sosyal ve ahlaki gelişmelerine ve eğitime devam edenlerin okullarına devamına engel olmayacak sanat, kültür ve reklam faaliyetlerinde yazılı sözleşme yapmak ve her bir faaliyet için ayrı izin almak şartıyla çalıştırılabilirler.”
 
“Zorunlu ilköğretim çağını tamamlamış ve örgün eğitime devam etmeyen çocukların çalışma saatleri günde yedi ve haftada otuz beş saatten; sanat, kültür ve reklam faaliyetlerinde çalışanların ise günde beş ve haftada otuz saatten fazla olamaz. Bu süre, on beş yaşını tamamlamış çocuklar için günde sekiz ve haftada kırk saate kadar artırılabilir.”
 
“Sanat, kültür ve reklam faaliyetlerinin kapsamı, bu faaliyetlerde çalışacak çocuklara çalışma izni verilmesi, yaş grupları ve faaliyet türlerine göre çalışma ve dinlenme süreleri ile çalışma ortamı ve şartları, ücretin ödenmesine ilişkin usul ve esaslar ile diğer hususlar Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Millî Eğitim Bakanlığı ile Radyo ve Televizyon Üst Kurulunun görüşleri alınarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından çıkarılacak yönetmelikle belirlenir.”
 
SENDİKA NE YAPTI?
 
Oyuncular Sendikası kurulduğunda öncelikli olarak çocuk oyuncuların çalışma koşullarının düzenlenmesi için hareke geçmiş, ILO ve ÇSGB ile çalışmalara başlatmıştı. Sendikanın Hukuk Birimi tarafından çocuklarla ilgili hüküm içeren tüm uluslararası sözleşmeler incelenerek, çocuk oyuncuların sahip olması gereken asgari standartları öneren bir taslak sunulmuştu. Yapılan çalıştaylarla son hali verilen tasarı resmiyete kavuşarak, çocuk oyuncuların çalışma koşullarını belirleyen ilk adım atılmış oldu.
 
Yasanın çıkmasının yeterli olmadığını dile getiren  Başkan Cumbul,  "Süreç burada bitmiyor, sırada çocuk oyuncular için çalışma koşullarının detaylarını belirleyecek yönetmeliğin hazırlanma ve yürürlüğe girme süreci var. Başta kampanya ortaklarımız ILO ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı olmak üzere bugüne kadar “Bu sette çocuk var” kampanyamıza destek veren tüm kurumlara ve kişilere çok teşekkür ederiz" diye konuştu.
 
KAZETE
Photo
Add a comment...

Post has attachment
İş Sağlığı ve Güvenliği Forumunun Kapanışı Yapıldı

Türkiye'den ve bazı Balkan ülkelerinden sivil toplum örgütlerinin bir araya gelmesiyle gerçekleşen 'Türkiye ve Batı Balkanlar İş Sağlığı ve Güvenliği Forumu’nun kapanışı yapıldı

Avrupa İş Birliği Köprüleri Projesi kapsamında gerçekleşen forumun kapanışına Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik de katılarak hükümetin bu konuda attığı adımları anlattı. Proje ile bir araya gelen işveren ve işçi sendikaları, iş sağlığı ve güvenliği konusunda müşterek yol haritası belirledi.

Türk-İş Konfederasyonu’na bağlı Türk Metal Sendikası ile Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) bünyesindeki Türk Metal Sanayicileri Sendikası’nın ev sahipliğinde gerçekleşen Türkiye ve Batı Balkanlar İş Sağlığı ve Güvenliği Forumu’nun kapanışı Ankara Büyük Anadolu Otel’de yapıldı. Foruma Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Avrupa Komisyonu Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Jean-Maurice Rıpert, Türk-İş Genel Sekreteri ve Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Pevrul Kavlak, TİSK ve MESS Yönetim Kurulu Başkanı Tuğrul Kudatgobilik ile Balkanlardan Arnavutluk, Bosna Hersek, Makedonya, Karadağ, Sırbistan, Kosova’dan STK’lar ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Forumun açılış konuşmasını yapan Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Pevrul Kavlak, sendikalarının 2009 yılından bu yana MESS ile birlikte çeşitli hibe programlarıyla Avrupa Birliği projeleri yürüttüğünü belirterek, “Bizler bu çalışmaları yürütürken, bakanlık düzeyinde de yeni İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu çalışmaları yürütülmekteydi. Bu bağlamda, düzenlemiş olduğumuz etkinliklerin, tasarı aşamasındaki yeni kanuna yararlı katkılar sağladığını düşünmekteyiz. Bu kanunun çıkmasında samimi katkılar sağlayan Sayın Bakana çalışanlar adına bir kez daha teşekkürlerimi sunmak istiyorum. Kapanış töreni için bir araya geldiğimiz proje, Türkiye ve Batı Balkan ülkelerindeki işçi ve işveren teşkilatlarının, sağlık ve güvenlik alanında kurumsal kapasitelerinin güçlendirilmesini amaçlamıştır. Bunun yanı sıra adı geçen kesimlerin kendi ülkelerinde, işçi sağlığı ve güvenliği alanında etkin bir rol üstlenmelerini hedeflemiştir.” diye konuştu.

Proje bağlamında ulaşmış olunan sonuçlara değinen Kavlak, sözlerini şöyle sürdürdü: “Her şeyden önce, işçi sağlığı ve güvenliği konusunda karar alma ve uygulama süreçlerinde dikkate aldığımız sistematiği, kardeş Balkan ülkelerinde en iyi şekilde ifade ettiğimizi düşünüyorum. Yine proje kapsamında, yürüttüğümüz ve katıldığımız tüm toplantılarda, kamu kesimi ve sivil toplum kuruluşlarıyla daha fazla işbirliği olanağı bulduk. Ve belki de en önemlisi, iş sağlığı ve güvenliği alanında son derece önemli bir farkındalık yarattığımız kanaatindeyim. Son derece trajik ve herkesin üzerine düşen dersi çıkartması gereken bir tabloyu dikkatinize sunmak istiyorum. Samsun'da Türk Metal Sendikası'nın örgütlenme mücadelesi verdiği bir iş yerinde gerçekleşen iş kazası sonucu, 5 işçi hayatını kaybetti, 17 işçi yaralandı. Yaralanan işçi kardeşlerimizin arasında, bacaklarını kaybedenler var. Peki soruyorum. Bu kadar cana mal olan olay, görünmez bir iş kazası mı yoksa cinayet mi?”
TİSK ve MESS Yönetim Kurulu Başkanı Kudatgobilik ise iş sağlığı ve iş güvenliği çok önemli bir konuda iki işveren ve işçi örgütünün büyük bir mesuliyet alarak Avrupa İşbirliği Köprüleri Projesi içinde düzenledikleri ‘Batı Balkanlar ve Türkiye İş Sağlığı ve Güvenliği Forumu’nun önemli bir dönemece rastladığını söyledi. Kanunun yeni çıktığını vurgulayan Kudatgobilik, Bakan Çelik’in de büyük gayreti ile batı seviyesinde bir kanunun Türkiye’ye geldiğinin altını çizdi.

Projede 7 ülkeden 10 sivil toplum kuruluşunun yer aldığını bildiren Kudatgobilik, çalışma hayatının en temel esaslarından olan işçi sağlığı ve güvenliği konusunda işçi ve işverenleri ortak bir paydada buluşturduğunu belirtti. Proje ile mevcut sorunları belirlediklerini ve bunlara göre projeler çizdiklerini anlatan Kudatgobilik, başarının bütün yöneticilerin ve çalışanların ortak sorumluluğu ile mümkün olduğunun altını çizdi.

Avrupa Komisyonu Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Jean-Maurice Rıpert'in de forumun kapanışında konuşma yaptı. Panelde ise Batı Balkan ülkelerinin işçi ve işveren kuruluşlarının başkanları sunumlarını gerçekleştirdi.

ihracat.info.tr
Photo
Add a comment...

Post has attachment
Cumhurbaşkanı Erdoğan, İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu'nu onayladı
Cumhurbaşkanı Erdoğan, madenlere ve emeklilere yönelik düzenlemelerin yer aldığı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu'nu onayladı. Maden ocaklarında yaşam odası bulunması artık zorunlu hale geldi. Bin liranın altında maaş alan emeklilere yüz lira zam yapılacak.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu'nu onayladı. Buna göre, madenlerde yaşam odası bulunması artık yasal zorunluluk haline dönüştü. Ermenek'te ölen madencilerin yakınlarına da 6 ay süreyle asgari ücretin iki katı ödeme yapılacak.
Kanunla, madenlere işçilerin bulundukları yerleri ve giriş çıkışları gösteren takip sistemi kurulacak. Hayati tehlike oluşturabilecek şekilde üretim zorlaması iş durdurma sebebi sayılacak.
Ölümlü iş kazası meydana gelen madenlerde, yargının kusurlu bulduğu işveren 2 yıl kamu ihalelerine giremeyecek.
Maden sahiplerinin mallarına TMSF el koyduğunda, satıştan elde edilecek gelir öncelikle işçilerin haklarının ödenmesi için kullanılacak

EMEKLİLERE YÖNELİK DÜZENLEMELER
Kanunda madecilere yönelik düzenlemerin yanı sıra emeklilere yönelik düzenlemeler de yer alıyor.
Buna göre, maaşı 1000 liranın altında olan emeklilere zammı temmuz ayında 100 lira zam yapılacak.
Emekli olduktan sonra çalışanlardan kesilen yüzde 15’lik sosyal güvenlik destek primi oranı yüzde 10’a düşürülecek. Ayrıca, 65 yaş aylığı da 145 liradan 200 liraya çıkarılacak.
İstihdam ve teşvikle ilgili düzenlemelerin yer aldığı kanunla, genç işsizlerin belli koşullarda istihdam edilmesi halinde sigorta primi işveren hissesi, işsizlik sigortası fonundan karşılanacak.
Photo
Add a comment...

Post has attachment
Add a comment...

Post has attachment
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Kutlu Olsun
Photo
Add a comment...
Wait while more posts are being loaded