Profile

Cover photo
Martin Štochl (BlackChar)
335 followers|259,094 views
AboutPostsPhotos

Stream

 
Zdravím hlavně pražáky a okolní! Chtěl bych vás pozvat tuto středu na akci, kterou pořádáme s RetroHernou (možná si pamatujete, že jsem tu spamoval asi před rokem) a kavárnou Geekárna. Máme propůjčenou část kavárny, kde budu osobně, spolu se mnou dvě obskurní konzole z devadesátek a bar plný pití. Vstup je samozřejmě zdarma :)
Přijďte si zahrát nebo pokecat.
 ·  Translate
1
Add a comment...
 
Bricks have been shat.
 
It's a truly great day for gaming! Bethesda's Quake, DOOM, and five Elder Scrolls classics, including Daggerfall and Morrowind, are now available DRM-free, and the Fallout series has made its grand return to GOG.

See all the goodness:  http://j.mp/1Jy07ug 

Celebrate with us and complete your gaming collections while discounts last - and get yourself the two final The Elder Scrolls classics, TES: Daggerfall and TES: Arena free with any Bethesda purchase!
15 comments on original post
1
Add a comment...
 
 
Resident Evil remaster is Capcom’s fastest-selling download ever
Gamers have given a thumbs up to old school Resident Evil action, but will the game’s success affect Resident Evil 7 and beyond?

The new remaster of the original Resident Evil has become the fastest-selling digital download in Capcom’s history, in both North America and Europe.

Not only that but it broke day one sales records for PSN, and ended up as the best-selling digital game for the PlayStation 4 in January – and the second best selling for the PlayStation 3, after Minecraft.

Source: Metro.uk #ResidentEvil #Capcom #Download #remastered  
16 comments on original post
1
Add a comment...
 
Jak vyřešit rasovou nerovnoprávnost? Budeme prosazovat lepší nadávky!
"The white folks had sure brought their white to work with them that morning." -- Chester Himes
1
Add a comment...
 
just... lol
wabrandsma writes From WinBeta: "One of the more interesting bits of data the company is collecting is text entered. Some are calling this a keylogger within the Windows 10 Technical Preview, which isn't good news. Taking a closer look at the Privacy Policy for the Windows Insider Program, it looks ...
1
Add a comment...
 
sláááva!
4
1
Add a comment...
Have him in circles
335 people
‫عبدالله الشعابي للأستثمار العقاري‬‎'s profile photo
Alexandra Jelínková's profile photo
Karel Viktorin's profile photo
Pavel Šimon's profile photo
Pavel Prašivka's profile photo
Veronika Pudilova's profile photo
Matt Hudson's profile photo
Tereza Kvapilová's profile photo
Jiří Novák's profile photo
 
Máte rádi staré hry? Co je to za otázku, jistěže máte rádi staré hry. Skoro každý má rád staré hry. Tak nebuďte statistickou odchylkou a pomozte nám s budováním muzea herní historie. Startovač už běží, teď už chybí jenom vaše podpora!
 ·  Translate
Vytvořte s námi unikátní živé muzeum videoher - místo, kde strávíte celý den hraním a zároveň se něco nového dozvíte!
1
Add a comment...
 
Předem se omlouvám za self-promo, ale má to svůj důvod. Rád bych poprosil všechny hráče a vlastníky starších herních zařízení, aby prošli své sbírky a popřemýšleli, zda jim náhodou jejich retro-harampádí doma nechytá jen prach.

Rozjíždíme v těchto dnech projekt RetroHerna (www.retroherna.cz) a do inventáře sháníme v podstatě veškerý herní a počítačový hardware z 20. století. Vše od konzolí, handheldů až po různé počítače a obskurní zařízení. Kvůli potenciální chybovosti historických přístrojů jich budeme potřebovat hodně (to se týká hlavně starých PC) a tak vás zde otravuji. Pokud máte něco, co doma nevyužíváte a jste ochotní se toho zbavit pro dobro ostatních, ozvěte se, prosím, zde nebo na kanálech zmíněných na webu. Jsme neziskový projekt a na funding teprve čekáme, takže Vám můžeme nabídnout maximálně symbolické částky na odkup, ale vězte, že se u nás vaši stařečci budou mít jako v bavlnce a že poslouží pro zábavu i poučení dalším generacím :)

Díky!
 ·  Translate
Videohry jsou součástí lidské historie, zasahují do oblasti relaxace, vzdělávání, sebezdokonalování, rozvoje motoriky, i mnoha dalších. Historie tohoto oboru trvá více jak půl století. Proto jsme se rozhodli začítat se této historické oblasti intenzivně a seriózně věnovat v zaměřeném muzeu.
8
1
Marek Melnyčok's profile photoMartin Štochl (BlackChar)'s profile photo
2 comments
 
Wii je trochu moc nové, ale nějaké užití by se pro něj snad našlo :) Ozvi se prosím mailem, napiš odkud jsi, v průběhu dubna rozesíláme kurýry po republice, tak bychom si to mohli odvézt. Díky moc!
 ·  Translate
Add a comment...
 
If +Ubisoft plans to iron out the AC Unity fiasco with this, I'm all in.
1
1
Add a comment...
 
No neke...
aojensen writes: ExtremeTech reports that the most recent build of Windows 10 Technical Preview shows that Windows is finally getting a package manager. The package manager is built for the PowerShell command line based on OneGet. OneGet is a command line utility for PowerShell very similar to class...
1
Add a comment...
 
 
Prostě další normální den na pražském sídlišti...
 ·  Translate
13 comments on original post
1
Add a comment...
People
Have him in circles
335 people
‫عبدالله الشعابي للأستثمار العقاري‬‎'s profile photo
Alexandra Jelínková's profile photo
Karel Viktorin's profile photo
Pavel Šimon's profile photo
Pavel Prašivka's profile photo
Veronika Pudilova's profile photo
Matt Hudson's profile photo
Tereza Kvapilová's profile photo
Jiří Novák's profile photo
Work
Occupation
Nerd
Story
Tagline
IT ║ Music ║ Retro ║ Gaming ║ Books
Bragging rights
Dissected nearly every piece of hardware/software in sight.
Basic Information
Gender
Male