Profile cover photo
Profile photo
Metro Hastanesi
1 follower -
Hastanemiz teknolojinin gerektirdiği ileri düzey tıbbi donanım ve uzman kadrosuyla 24 saat hizmet vermektedir.
Hastanemiz teknolojinin gerektirdiği ileri düzey tıbbi donanım ve uzman kadrosuyla 24 saat hizmet vermektedir.

1 follower
About
Posts

Post has attachment
Rüzgardan korunun:
Rüzgarlı havalarda geniş çerçeveli gözlükler kullanarak gözlerinizi korumayı ihmal etmeyin.

Bol su için:
Vücudumuzun yüzde 60’ını oluşturan su, göz sağlığımız için de çok önemli. Yetersiz su aldığımızda gözyaşı üretimimiz azalıyor. Gözünüzün yeterli nemlenmesi için vücudunuzdaki su oranının yeterli düzeyde olması gerekiyor. Günde en az 2 litre su içmeyi unutmayın.

Kapalı ortamlarda nem oranını ayarlayın:
Kapalı yerlerde hava kapalı sistemle temizleniyor ve ısıtılıyor. Bu da havadaki nemin azalmasına, bunun sonucunda da göz kuruluğuna neden olabiliyor. Göz sağlığınız için nem oranını yüzde 45 civarında tutmaya özen gösterin.

Güneş veya kayak gözlüğü kullanın:
Rüzgar, soğuk ve güneş ışınlarına karşı kışın da güneş gözlüğü takmak gerekir. Özellikle karlı bölgelerde yeri kaplayan kar beyaz rengiyle güneş ışınlarını katlanarak yansıttığı için yaz kadar etkili olabilir. Güneş gözlüğü hem rüzgar karşısında hem de toz karşısında mekanik bir engeldir. Ayrıca göz çevresindeki ince cilt dokusunu da korur. Ancak mutlaka kaliteli bir güneş gözlüğü seçilmeli, özellikle gözlüğün UV filtresi olmasına ve UV emilim oranına dikkat edilmelidir.

Gözlerinizi ekran başında dinlendirin:
Bilgisayar kullanırken gözlerimizi normalde kırptığımızdan daha az kırpıyoruz. Öyle ki dakikada 10-15 olan kırpma sayısı, bilgisayar karşısında 5-6'ya düşüyor. Bu da göz yüzeyinden buharlaşmayı artırıyor. Buna klimalı ortam ve kuru hava eşlik ettiğinde gözde kuruma sorunu hızlanıyor. Ekran başındayken gözlerinizi saatte 3 kez 20'şer saniye ekrandan uzaklaştırın. Hekiminiz önermişse gözlerinizi suni gözyaşı damlalarıyla gözlerinizi nemlendirin.

0322 456 19 00
metrohastanesi.com

#göz #eye #kar #soğukhava #cold #winter #snow #nature #health #healthcare #medicine #medical #doctor #wellness #familymedicine #doctors #metrohastanesi #özelhastaneler
Photo
Add a comment...

Post has attachment
Cinsel Yola Bulaşan Hastalıklar
Genital Uçuk
Genital uçuk genellikle kadınlarda görülen bir cinsel hastalıktır. İdrar yollarında çeşitli hastalık ve enfeksiyonlara, menenjite, rahim ağzı kanseri ve düşüklere neden olabilmektedir. En büyük belirtisi de kadın üreme organında kaşıntı ve ağrılı uçuğa benzeyen sivilceler görülür. Genital uçuk, tedavi edilmediği takdirde kendinden gelişebilir. Bu nedenle tekrarlamadan bir uzmana başvurmanız gerekebilir.

HIV – AIDS
HIV virüsü genellikle kan yoluyla bulaşan bir hastalıktır. HIV de ilerlediği zaman aids hastalığına sebebiyet verebilir. Bu nedenle vermiş olduğu belirtileri dikkatli bir şekilde takip etmek gerekir.
HIV virüsü taşıyan kişide hastalık yaşanmayabilir. Ancak bu virüsü taşıyanlar hastalığı bir başkasına bulaştırabilirler. HIV vücuda girdikten 10 sene sonra da kendini aktif hale getirebilir. Sonrasında ise aids hastalığı meydana gelebilir.

Hepatit B
Hepatit B virüsü kan yoluyla ve cinsel ilişki sırasında bulaşabilen bir hastalık türüdür. Aynı zamanda hepatit B virüsü, başka bir kişiyle aynı bardaktan bir şey içme, aynı yemekten yeme gibi davranışlar neticesinde de meydana gelebilmektedir.
Hepatit B virüsü gelişmeden önce bir takım belirtiler verir.

Frengi
Frengi hastalığı vücuda girdiği andan itibaren tüm bünyeyi etkiler. Bu hastalığı erken evrede belirlemek oldukça önemlidir. Aynı zamanda annede frengi görülüyorsa bebekte görülme riskide oldukça fazladır.

0322 456 19 00
metrohastanesi.com

#hiv #hepatitb #frengi #aids #hcv #hbv #syphilis #health #healthcare #medicine #medical #doctor #wellness #primarycare #nutritioncoaching #familymedicine #doctors #metrohastanesi #özelhastaneler
Photo
Add a comment...

Post has attachment

Post has attachment

Post has attachment

Post has attachment
Beyaz Baston Görme Engelliler Haftası

Beyaz Baston 1921 yılında Londra'da trafik kazası sonucu görme yetisini kaybeden bir fotoğraf sanatçısının, dış dünyanın kendisini farketmesi için bastonunu beyaza boyamasıyla oluşmuş ve başarılı olması nedeniyle Fransa'da Körler Örgütü tarafından 1931 yılında simge haline gelmiş bir engelli hareketidir. Dünyada her yıl Ocak ayının ikinci haftası olan 7-14 Ocak tarihleri arası Beyaz Baston Körler Haftası olarak anılmaktadır.

Baston kullanımı; görme engellilerin çarpma, düşme, yaralanma, sakatlanma riskini azaltır, yürüyüş ve fiziksel aktivitede bulunan engellilerin motor becerilerini geliştirir. Kendilerine güven duygusunu, sosyal etkinliklere katılma ve bağımsız hareket edebilme yeteneklerini artırır. Beyaz baston körlerin bağımsızlaşmasının ve özgürleşmesinin sembolüdür.

Körlük, görme yeteneğinin bulunmaması ya da yitirilmiş olmasıdır. Görme merkezinin ya da görme sinirinin zarar görmesi sonucu ortaya çıkabildiği gibi, doğrudan gözlerden de kaynaklanmaktadır.

Doğumsal kaynaklı körlük nedenlerinden bazıları; annenin gebeliği sırasında geçirdiği kızamıkçık (rubella), parazit enfeksiyonu (toksoplazma), nadir de olsa su çiçeği (varisella), bazı ilaçlar, radyasyona maruz kalmak, kazalar ve kalıtımsal etmenlerdir.
Kalıtımsal retina bozuklukları, tavuk karası (retinitis pigmentosa), görme siniri dokusunda gerilik, doğuştan katarakt ve glokom, göz küresinin küçüklüğü veya yokluğu, retinoblastoma (tümörler) ve albinizm, erken doğum, beyin zarı iltihabı (menenjit), trahom hastalığı, A vitamini eksikliği de körlüğe neden olabilir.

Sonradan oluşan körlük nedenlerinden bazıları; katarakt, göz tansiyonu (glokom), sarı nokta hastalığı (makula dejenerasyonu), retina yırtılması (retina dekolmanı), ileri evre şeker hastalığı, iş ve trafik kazaları, göz iltihapları, beyin tümörleri, multiple skleroz (MS) ve göz kazalarıdır.

0322 456 19 00
www.metrohastanesi.com

#beyazbaston #görmeengellilerhastası #körlük #farkındamısın #kör #ama #sağlıkbakanlığı #healthcare #medicine #medical #doctor #wellness #primarycare #growthhacking #appdevelopment #socialmediaexpert #socialmediaservices #digitalmarketing #digitalmarketinglife #amazonsellers #nutritioncoaching #contractorsofinstagram #marketing #familymedicine #metrohastanesi #özelmetrohastanesi
Photo
Add a comment...

Post has attachment

Post has attachment
Add a comment...

Post has attachment
Add a comment...

Post has attachment
Tüm yurdu etkisi altına alan soğuk hava hayatı olumsuz etkilerken, soğuktan korunmak ve kendinizi iyi hissettirecek bazı pratik çözümler mevcut.Uzmanlara göre, pratik çözümler, soğuk havanın etkisinin azaltılacağı gibi hastalıklardan da koruyor. Üstelik bu pratik çözümlerle kış aylarındaki olumsuzlukların tamamını giderebiliyor.İşte kolayca yapabileceğiniz bazı pratik çözümler;

Bulunduğunuz iş ya da ev ortamını aşırı derecede ısıtmayın ve dönem dönem havalandırın. Aniden soğuk havaya çıkmak sizi daha çok üşüteceği gibi ani kalp krizlerine yol açabilir.

Eğer kış aylarında çok üşüyorsanız, halk arasında "vicks" olarak anılan mentollü bir kremi ayağınızın altına sürüp, iyice yedirdiğiniz zaman gün boyu üşümenizi engelleyecektir. İnsan vücudu en büyük soğuğu ayaktan alıyor.

Yine insan vücudu ayaklardan üşümeye başladığı için tabanı yüksek, su geçirmeyen ayakkabıların tercih edilmesi gerekiyor.

Bol bol sıcak çay ve çorba gibi besinler soğuğa karşı koruyucu özelliktedir.

Düzenli uyumak ertesi gün daha az üşümenizi sağlayacaktır.

Boyun ve baş kısmı da ayaklar kadar önemli. Hasta olmamak için sokağa çıkarken boyun ve baş kısmını korumak için, kaşkol, şal ve bere gibi giysiler tercih edilmeli.

Kuru meyveler, bolca sebze, tahıllar ve kış meyveleri de insanı soğuktan korur.

Çok aşırı kalın ya da ince giyinmemek gerekiyor. Mutlaka vücudun üst ve alt kısımlarında termal içlik kullanmak gerekiyor.

0322 456 19 00
www.metrohastanesi.com

#kış #kar #ilkkar #snow #winter #kartopu #kardanadam #soğuk #instasnow #wintertime #ice #white #weather #sky #skies #frosty #frost #chilly #nature #blizzard #snowflakes #cold #holidays #rain #christmas #metrohastanesi #özelmetrohastanesi
Photo
Add a comment...
Wait while more posts are being loaded