Profile cover photo
Profile photo
Seyed Koohzad Esmaeili
2,577 followers
2,577 followers
About
Posts

Post has attachment
وقتی کار را می‌شود با متانت پیش بُرد
از موضوعی عصبانی‌ام (و شاید عاملِ عصبانیت‌ام را بعداً توضیح بدهم)؛ برای ادخالِ سرور در قلبِ خودم و شاید در قلبِ دیگران هم، به‌نظرم رسید که داستانی نقل کنم از پدرِ پدربزرگِ فلسفی‌ام، جنابِ سِر اِی.جِی. اِر. احتمالاً می‌دانید که ار در سالِ ۱۹۳۶ کتابِ بسیار مهمِ بسیار پرفروشی منتشر کرد در تبلیغِ پوزیتیویسم (و ایده‌ی ناشناخت‌گرایی در اخلاق را هم در آن معرفی کرد). داستانِ ذیل را بن راجرز در زندگی‌نامه‌ی ار نوشته است، و یک گزارش‌اش را می‌شود در معرفیِ این کتاب در نیویورک‌تایمز دید. و العهدة علی الراوی،‌ طبیعتاً.

دو شخصیتِ دیگر هم در این ماجرا بوده‌اند. اولی خانمِ نومی کمبل، سوپرمدلِ مشهور، در آن زمان هفده‌ساله، که نگاهِ خوانندگان به عکس‌های ایشان مرا از توصیف کفایت می‌کند. دومی مایک تایسن، همان که شباهتی رفتاری‌ با شماره‌ی نُهِ فعلیِ تیمِ فوتبالِ بارسلونا داشته است.

سالِ ۱۹۸۷. اِر، که زندگیِ خیلی زاهدانه‌ای نداشته است، در میهمانیِ بزرگی بوده است. دختری مضطرب می‌آید و می‌‌گوید که دوست‌اش که در اتاقِ خواب است دچارِ مشکل شده است. ار خود را به دوستِ در‌اتاقِ‌خواب می‌رسانَد، که خانمِ کمبل بوده است، و مشکل این بوده که آقای تایسن چیزی می‌خواسته، و برایش عملاً تلاش می‌کرده، که شواهد به‌طورِ قطعی حاکی از آن نبوده که دقیقاً آنی بوده که کمبل در آن لحظه و با آن شخص می‌خواسته.

ارِ هفتادوهفت‌ساله‌ی کوچک‌جثه به‌آرامی و با شمردگی و بدونِ بالابردنِ صدا به تایسن می‌گوید که خانم را رها کند. تایسن، با واژگانی که دقیقاً ترجمه‌شان نمی‌کنم، می‌پرسد که آیا ار می‌داند که او کیست، و یادآوری می‌کند که قهرمانِ جهان در بکسِ سنگین‌وزن است. ار می‌گوید که بسیار عالی: من هم استادِ سابقِ کرسیِ وایکام در منطق در آکسفرد هستم،‌ و پیشنهادم این است که ما، که هر دو اشخاصِ برجسته‌ای در حوزه‌های خودمان هستیم، در موضوعِ مانَحنُ‌فیه به شکلی عقلانی صحبت کنیم.

و خانمِ کمبل پیش از پایانِ گفت‌وگو گریخته بود.

https://blog.kaavelajevardi.com/2018/04/%D9%88%D9%82%D8%AA%DB%8C-%DA%A9%D8%A7%D8%B1-%D8%B1%D8%A7-%D9%85%DB%8C%E2%80%8C%D8%B4%D9%88%D8%AF-%D8%A8%D8%A7-%D9%85%D8%AA%D8%A7%D9%86%D8%AA-%D9%BE%DB%8C%D8%B4-%D8%A8%D9%8F%D8%B1%D8%AF/
Add a comment...

جام‌جهانی ۲۰۱۸ روسیه هم تمام شد. روی هم رفته مسابقات خوبی بود. چند نکته به ذهنم رسید که گفتم اینجا بنویسم.
۱- ایران فوق‌العاده بود. از هر نظر. همه چیز داشتیم غیر از شانس! اگر کمی شانس داشتیم یقینا از گروه‌مان صعود می‌کردیم. روی کاغذ حتی امکان صعود به مرحله یک چهارم نهایی را هم داشتیم. نشد. شانس با ما یار نبود. اما نگرانی من الان چیز دیگری است. احتمالا کیروش تا انتهای مسابقات جام ملت‌های آسیا هم بماند. امید که در آن مسابقات هم بعد از ۴۲ سال بتوانیم قهرمان بشویم. اما وضعیت فدراسیون فوتبال و وزارت ورزش واقعا آشفته است. هیچ امیدی به اصلاح‌ ساختاری این دو نهاد متولی فوتبال کشور وجود ندارد. نمی‌دانم بعد از رفتن کیروش سرنوشت تیم ملی چه می‌شود. وضعیت مدیریتی لیگ‌ برتر، و لیگ‌های پایین‌تر و در نهایت تیم‌ملی اصلا خوب نیست.
۲- انگلیس هم خوب بود. بعد از ۲۸ سال به نیم‌نهایی رسیدیم. می‌توانستیم حتی به فینال هم برویم و برای قهرمانی مبارزه کنیم. من حتی از مراحل آخر امید زیادی به قهرمانی داشتم. نشد. نتوانستیم رکورد ۵۲ ساله را بشکنیم. اما برای تیمی که حتی یک بازیکن سطح ممتاز ندارد چنین نتیجه‌‌ای عالی‌ بود. فکر می‌کنم نسل کنونی تیم ملی انگلیس، برخلاف نسل‌های قبل، می‌تواند مدعی واقعی باشد. بی‌صبرانه منتظر بازهای یورو ۲۰۲۰ هستم.
۳- من تقریبا اکثر بازی‌ها را دیدم. روی هم رفته از سطح بازی‌ها راضی‌ام. حس خوبی به اکثر بازی‌ها داشتم. از تحقیر اسپانیا و پرتغال لذت بردم. از اینکه آلمان حتی از گروه خودش هم بالا نیامد شگفت‌زده شدم. شگفتی بیشتر تیم‌هایی مانند کرواسی و بلژیک و حتی روسیه و اروگوئه بودند. دلاورانه بازی می‌کردند و نتایج خوبی هم گرفتند. برزیل هیچ نداشت. هیچ! تیمی که ستاره‌اش بازیکنی مانند نیمار باشد حتی ارزش این را هم ندارد که برای سقوطش احساس ناراحتی داشته باشم. آرژانتین از برزیل بدتر. هنوز باور نمی‌کنم سرمربی تیمی مانند آرژانتین با شرمساری بگویید که متاسف است نتوانسته تیمی در حد و اندازه‌های مسی آماده کند! هیچ بیانی نمی‌تواند پستی و حقارت این حرف را نشان بدهد. تیم‌های کنفدراسیون فوتبال آسیا هم مانند همیشه بودند. منهای ایران همگی بد بودند! پیروزی کره بر آلمان و حتی صعود ناعادلانه ژاپن هم نباید ما را به خطا بیاندازد. این تیم‌ها چیز زیادی نداشتند. البته من در مورد تیم‌های حوزه آسیا پیرو قاعده «دیگی که برای من نجوشد، می‌خواهم سر سگ توش بجوشد!» هستم! اگر ایران صعود نکند به هیچ وجه دلم نمی‌خواهد هیچ‌کدام از این تیم‌ها کوچکترین موفقیتی داشته باشند. در مورد قهرمان جام هم چیز زیادی ندارم بگویم. در غیاب غول‌ها به هر حال تیمی باید قهرمان می‌شد!
۴- احتمالا این آخرین جام‌جهانی معقولی است که شاهدش بودیم. جام‌جهانی آینده در قطر برگزار می‌شود! فیفا با فساد و تباهی میزبانی را به قطر داد و چند روز پیش هم اعلام کردند که این بازی‌ها در زمستان برگزار می‌شود! یعنی لیگ‌ تمام کشورها، برنامه‌های آماده‌سازی همه تیم‌ها و به طور کلی اساس جام جهانی و فوتبال باید مختل شود تا در بیابان‌های کشور قطر بتوانند مسابقات را برگزار کنند! اما حماقت فیفا به همین خلاصه نمی‌شود. احتمالا جام‌جهانی ۲۰۲۶ که در سه کشور آمریکای شمالی (کانادا، آمریکا و مکزیک) برگزار می‌شود، ۴۸ تیمه خواهد شد! یعنی یک چهارم کل اعضای فیفا به جام جهانی خواهند آمد تا بازی‌های بیشتری برگزار کنند و در نتیجه پخش تلویزیونی بیشتر، پول بیشتری هم تولید شود! فیفا در حال نابودی فوتبال است. سلطه ایدئولوژی سلامتی، پول، فناوری و اخلاق برده‌واری که فیفا مشوق آن است، فوتبال را نابود می‌کند. در گذشته می‌شد به هیئت بین‌المللی فوتبال امیدوارم بود تا جلوی ترکتازی‌های فیفا را بگیرد. اما استفاده از کمک داوری ویدئویی نشان داد که حتی ستون‌های محافظه‌کاری هیئت بین‌المللی فوتبال( انگلیس، اسکاتلند، ولز و ایرلند شمالی) هم کم‌کم تحت تاثیر گفتار رسمی جهانی قرار گرفته اند و دیگر نمی‌توانند اصالت فوتبال را حفظ کنند. خیلی دلم می‌خواهد بگویم که امیدوارم تغییری در این روند پیش بیایید. اما واقعا امیدوار نیستم!
Add a comment...

Post has attachment
هفت سال و اندی پیش به مناسبتی در وبلاگم یکی از خطرات زندانم را نوشتم. داستان رقص بندری‌ام در سلول انفرادی! دیدم این روزها از رقص یاد حرف می‌زنند و می‌نویسند، بد ندیدم که یک بار دیگر آن پست قدیمی را به اشتراک بگذارم. این توضیح را هم باید بدهم که این پست مال هفت سال پیش است و فضا و ادبیات آن سال‌ها را دارد. آن آدم الان برای خودم هم کمی غریبه است!
Add a comment...

Post has attachment
الَّذي جَعَلْتَهُ لِلْمُسْلِمينَ عيداً ....
Add a comment...

Post has attachment
پهلوان هدی صابر
Photo
Add a comment...

Post has attachment
شتر در خواب بیند پنبه‌دانه
آرزوهای خیالین احمقانه!

- ترجمه یادداشت اردشیر زاهدی، وزیر خارجه اسبق ایران، در شماره دیروز روزنامه نیویورک‌‌تایمز*

"سخنرانی وزیر خارجه آمریکا، مایک پامپئو، درباره ایران هم گیج کننده بود و هم غم‌انگیز. به عنوان رئیس سیاست خارجی‌ یک قدرت بزرگ، و مدیر سابق سازمان سیا، او باید ایران، مردم آن و تاریخ آن‌ را بهتر بشناسد.

قلدری به ندرت به نتیجه می‌رسد، و در مورد ملت ایران هیچگاه به نتیجه نرسیده است. در طول هزاران سال تاریخ خود، کشور من هرگز در برابر خارجیان سرخم نکرده و تسلیم نشده است، و در شرایط مصیبت بار متحد مانده است. مستقل از عقیده خود درباره دولت کنونی [ایران]، تحت تهدید‌های خارجی‌، مردم نجیب ایران با هم متحد بوده، و از سرزمین مادری دفاع کرده و می کنند. تاریخ به متجاوزان خارجی‌ سریعا می آموزد که از افکار پوچ خود برای ویرانی ایران دست بردارند. شتر خواب پنبه دانه می‌بیند. احدی قادر به خرد کردن ایران نیست!
[زاهدی از ضرب المثل معادل آمریکایی استفاده می‌کند. پامپئو هفته گذشته اعلام کرد «با فشار و تحریم ایران را خرد خواهند کرد»]
[...]
بدون شک شرایط اجتماعی ایران تکامل خواهد یافت و تغییر خواهد کرد. من امید و اعتماد زیاد به جوانان ایران دارم، که شخصیت، هوش و لیاقت آنها آینده ایران را شکل خواهد داد. من خوشحال و امیدوارم وقتی‌ می‌بینم که در چهار گوشه جهان، اکثریت کارشناسان منطقه واقعیات را روشن تر [از دولت ترامپ] می‌بینند و از عزت و حقوق برادران و خواهران شریف من دفاع می‌کنند. من هم به نظرات آنها احترام می‌گذارم و هم قدردان آنها هستم."
ایران ما
شتر در خواب بیند پنبه‌دانه آرزوهای خیالین احمقانه! - ترجمه یادداشت اردشیر زاهدی در شماره دیروز روزنامه نیویورک‌‌تایمز* "سخنرانی وزیر خارجه آمریکا، مایک پامپئو، درباره ایران هم گیج کننده بود و هم غم‌انگیز. به عنوان رئیس سیاست خارجی‌ یک قدرت بزرگ، و مدیر سابق سازمان سیا، او باید ایران، مردم آن و تاریخ آن‌ را بهتر بشناسد. قلدری به ندرت به نتیجه می‌رسد، و در مورد ملت ایران هیچگاه به نتیجه نرسیده است. در طول هزاران سال تاریخ خود، کشور من هرگز در بر...
t.me
Add a comment...

Post has attachment
با مرحوم میرمصطفی عالی‌نسب کمی آشنا بودم. کارآفرین برجسته تبریزی که پس از انقلاب، مشاور عالی اقتصادی میرحسین موسوی شد. چند روز پیش شبکه مستند فیلمی از او پخش کرد به نام «عالی‌نسب». سوانح احوال او بود. از شروع کار اقتصادی در تبریز تا تاسیس موسسه دین و اقتصاد در سال‌های پایانی عمر. از همکاری با دولت ملی دکتر محمد مصدق تا تلاش‌های جدی او برای سامان دادن به وضعیت اقتصادی دوران جنگ. این مستند برایم بسیار آموزنده بود. مرحوم عالی‌نسب و عالی‌نسب‌ها می‌توانند الگوهای مناسبی برای فعالان اقتصادی ما باشند. آنها نشان دادند که چگونه می‌توان یک کارآفرین ملی بود. نشان دادند که می‌شود سرمایه‌دار بود اما حامی حقوق کارگران هم بود. می‌شود بدون رانت دولتی کارهای بزرگ کرد. می‌شود تولیدگر خلاق صنعتی بود و کار اقتصادی را به دلالی صرف تقلیل نداد. می‌شود به دنبال سود بود اما به فکر محرومان و مستضعفان هم بود. می‌شود پلی بین دین و اقتصاد زد. هم کار اقتصادی کرد و هم خدا و آخرت را فراموش نکرد.
میر مصطفی عالی‌نسب و عالی‌نسب‌ها را مقایسه کنید با گرگ‌های درنده‌ای که امروز در اقتصاد ایران جولان می‌دهند. ببنید تفاوت روش و منش از کجا تا به کجاست!
و البته جای میرحسین موسوی در این مستند همچنان خالی بود!
Add a comment...

Post has attachment

Post has attachment

◾️اعلام تصمیم ترامپ درمورد برجام آن‌قدری که وانمود می‌شود، مهم نیست
◾️ آنان که ترس از مرگ می‌پراکنند، به مرگ از ترس یا خودکشی فرامی‌خوانند.
◾️ آنان که نومیدی می‌کارند، ویرانی درو می‌کنند
محمدمهدی مجاهدی

ائتلاف بدخواهانه‌ی ترامپ و تیمش و اسرائیل و عربستان و انسداد‌باوران ستیزه‌جو بر ضد ایران به جنگ روانی سنگینی علیه مردم و مسؤولان در ایران رو آورده است. ترندسازی‌های تصنعی روی شبکه‌های اجتماعی جهانی و برخی شبکه‌های پربیینده‌ی ماهواره‌ای علیه ایران و مسؤولان ایرانی و اجرای کمدی‌-تراژدی‌های نخست‌وزیر اسرائیل و نمایش‌های زنده و زننده‌‌ی رئیس‌جمهور آمریکا و همکارانش بر ضد ایران و تحریک روانی بازار ارز و «فوق العاده بحرانی» نشان دادن وضع کشور و پراکندن اخبار دروغ و تحلیل‌های غلط درباره‌ی حمله‌ی قریب‌الوقوع و فراگیر قدرت‌های جهانی و منطقه‌ای به ایران همگی بخش‌هایی از جنگ روانی بزرگ و بی‌سابقه‌ای بر ضد ایران اند.

پراکندن بذر نومیدی از تدبیرپذیری و اصلاح‌شدنی بودن امور در سراسر پهنه‌ی اجتماع و دامنه‌های اقتصاد و سیاست سلاح مشترک و متعارف همه‌ی اعضای این جنگ روانی بی‌سابقه است.

یکی از اجزای این جنگ روانی همین بازی برجامی ترامپ و نتانیاهو ست. واقعیت این است که با وجود سندی بین‌المللی مانند برجام، ترامپ هر تصمیمی را امروز اعلام کند، یا به نفع ایران است،‌ یا پیامدهای آن برای ایران ویرانگر نخواهد بود؛ چه آمریکا از برجام خارج شود، چه نشود، چه تعلیق تحریم‌ها را باز تمدید کند، چه نکند. اگر آمریکا در برجام بماند یا تعلیق تحریم‌ها را تمدید کند، فعلا بازنده‌ی این مرحله از جنگی روانی‌ خواهد بود که خودش آتش آن را به همراهی نتانیاهو روشن کرده است. اگر آمریکا از برجام خارج شود یا تعلیق تحریم‌ها را تمدید نکند، بر خلاف مسیر اجماع سیاسی و حقوقی و اخلاقی دیگر اعضای شورای امنیت و جامعه‌ی جهانی که برجام را تضمین کرده است، گام برداشته است.

واقعیت این است که با توجه به کارشکنی‌های ترامپ در اجرای برجام، خروج آمریکا از برجام از نظر عینی و عملی، مدت‌ها ست اتفاق افتاده است و اگر امروز اعلام شود، خبر تازه‌ای نخواهد بود، جز کوششی برای شعله‌ورتر کردن آتش جنگ روانی بر ضد ایران. در این شق اخیر البته ضربه‌ای اقتصادی به کشور وارد می‌شود، که با تدبیر می‌شود خسارات و عوارض آن را محدود کرد.

و اما نیروهای دوستار ایران چه می‌توانند بکنند؟

در چنین شرایطی نومید کردن مردم از ارکان رهبری و اجرایی نظام و بدبین کردن مردم نسبت به مسؤولان به هر شکلی که باشد،‌ در عمل، به معنای همراهی با جنگ روانی دشمن علیه ایران است،‌ خواسته یا ناخواسته.

در همین شرایط، تمرکز مردم و کارشناسان و آگاهان بر تدبیر برای ساختن راه حل مشکلات به علاوه‌ی حفظ و نشان دادن انسجام داخلی مهمترین راه مقابله با دشمن است.

این خبر که عالی‌ترین رده‌های نظام دارند با فراخوان مسؤولان و کارشناسان برای حل بحران‌ها به شکل متمرکز تدبیر می‌کنند، خبر بسیار خوبی است و اگر راه‌حلی بشود برای مسائل کشور ساخت، شرط لازمش همین تمرکز بر مسأله‌های اصلی کشور در همه‌ی سطوح است.

مشکلات را گردن این و آن انداختن و ناله و نفرین کردن و بذر نومیدی پاشیدن رفتار سیاسی بالغانه‌ای نیست. کشور بیش از هر زمان دیگری به حفظ انسجام نیروهای سیاسی و نیز به نمایش این انسجام نیاز دارد.

رهایی از امیدهای محال و بی‌محل و گشودن پنجره‌ی امید بهبودباورانه و فعالانه و خلاقانه رمز عملیات حفظ این سامان است.

آنان که ترس از مرگ می‌پراکنند، به مرگ از ترس یا خودکشی فرامی‌خوانند. آنان که نومیدی می‌کارند، ویرانی درو می‌کنند.

https://t.me/MMojahedi/717
Add a comment...

Post has attachment
ناصر چشم آذر
Add a comment...
Wait while more posts are being loaded