Profile cover photo
Profile photo
Bir Masal
25 followers -
Çocuklarımız için Bir Masal okumanın önemini vurgular
Çocuklarımız için Bir Masal okumanın önemini vurgular

25 followers
About
Posts

Post has attachment
Bir gün ormanlar kralı aslanı dev gibi boynuzları olan bir geyik boynuzlayarak yaralamış. Aslanın canı o kadar çok yanmış ki bir daha başına böyle bir olay gelmesin diye ormandaki bütün boynuzlu hayvanları kovmuş. Bir gecede boğalar, koçlar, geyikler gönderilmiş.
Add a comment...

Post has attachment
Bir varmış bir yokmuş.
Evvel zaman içinde kalbur saman içinde, bir kız çocuğu yaşarmış. Annesi ve babası ile birlikte bahçeli bir evde çok mutlu bir şekilde yaşıyorlarmış.
Her gün okula gider, derslerini dinler ve eve gelince ödevlerini yaparmış. Çok akıllı ve çok çalışkan bir kızmış. Öğretmeni ve bütün arkadaşları onu çok seviyormuş. Çünkü herkese karşı çok iyi kalpli ve herkese sevgisini gösteren örnek bir öğrenci ve arkadaşmış.
Add a comment...

Post has attachment
Bir zamanlar bahçesine çok düşkün bir bahçıvan varmış. Bahçıvanın, bahçesinde en çok sevdiği köşe ise güllerin olduğu bölümmüş. Bahçıvan, güllerine bakmaya doyamazmış.

Bir sabah bahçıvan, güllerinin günlük bakımını yaparken bir bülbül görmüş. Bülbül bahçıvanın en sevdiği kırmızı gülün dalına konmuş, türlü nağmelerle şarkı söylüyor, bir yandan da kırmızı bir gülün goncasını gagasıyla didikliyormuş.
Add a comment...

Post has attachment
Gelincik hastalıktan yeni kalkmış, üstelik bitkinmiş... Zayıflamış, bir deri bir kemik kalmış. Bu haliyle daracık bir delikten mahzene dalıvermiş.

Mahzende sıra sıra etler varmış. Kimsecikler de yokmuş. Gelincik başlamış etleri kemirip kemirip yemeğe. Yedikçe şişmiş, şiştikçe de bir yağ tulumuna dönüşmüş, şişmanlamış.

Bir gün yine tıka basa yerken bir tıkırtı duymuş. Korkusundan kaçacak bir delik aramış. Bir zamanlar girdiği deliği bulmuş fakat öyle şişmanlamış ki çıkamamış delikten.
Add a comment...

Post has attachment
Dingin Ormanın En Uçtaki Ağacı Masalı
Bir varmış, hep varmış... Dağların doruklarında, yağmuru bol mu bol ama insanı az bir orman varmış. Öyle bir ormanmış ki bu, ağacın her türlüsünü barındırırmış bağrında.

Akasya mı dersiniz, köknar mı, yoksa dut ya da kestane mşi?.. Hepsi sıra sıra, karde...
Add a comment...

Post has attachment
Balıkçılar ile Maymun Masalı
Deniz kenarında yaşayan maymunlardan biri çıkmış bir ağacın dalına, açıklarda balık tutmaya çalışan balıkçıları izliyormuş. İzledikçe bakmış ki bu iş çok kolay gözüküyor.  “Balıkçılar ağları denize atıyor, sonra da bekliyorlar. Balıklar zaten kendiliğinden ...
Add a comment...

Post has attachment
Akilli Fare Masali
Evvel zaman içinde dünyanın en büyük çölünde minik, zeki bir fare yaşarmış. Bu fare çok küçükmüş. Ama her hayvanla mücadele eder, herkesi yenermiş. Bakmayın minicik olduğuna alt edemediği hayvan kalmamış. Sonunda sıra deveye gelmiş.
“ Deve kardeş sakın o up...
Add a comment...

Post has attachment
Ormanlarda avlanabilecek hayvanların hepsini bitiren leopar açlık çekmeye başlamış. Karnı zil çalarak ağaçların arasında dolaşırken maymunla karşılaşmış. Ona derdini anlatmış. Maymun leopara şöyle bir teklifte bulunmuş : "Sen de bana katıl! Ben panayırlarda çadır kurup gösteri yaparım sen de yap, aç kalmazsın."

"O ne öyle?" diye sormuş hayret içinde leopar. Çünkü böyle bir işten hiç haberi yokmuş.
Add a comment...

Post has attachment
Bir zamanlar kralın kızıyla evlenmek isteyen iki prens varmış. Kral, kararı kızına bırakmış. Kralın kızı "Babacığım, iki prensten birer hediye istiyorum. Hangisi beni mutlu edecek hediyeyi getirirse onunla evleneceğim" demiş.
Add a comment...

Post has attachment
Bir varmış, bir yokmuş; bir anne serçe ve onun dört tane birbirinden şirin yavrusu varmış. Serçe, sıcak yaz aylarında yuvasında yavrularını büyütüyormuş. Gündüzleri yavruları için yem topluyor, gün boyu birkaç kez yuvaya dönüp küçükleri besliyormuş. Her geçen gün yavrularının büyüdüğünü, güçlendiğini görüyor ve seviniyormuş.
Add a comment...
Wait while more posts are being loaded