Profile

Cover photo
‫طیّب ــ‬‎
10,559 followers|8,671,880 views
AboutPostsCollectionsPhotosYouTube

Stream

‫طیّب ــ‬‎

Shared publicly  - 
 
ادبیات در اساس همیشه دغدغه گروهی کم شمار بوده است. احتمالا شمار کسانی که زندگیشان را از این راه می‌گذرانند، در دویست سال گذشته کمابیش یکسان مانده و صرفاً ترکیب آن‌ها دچار تغییر شده است. پرداختن به ادبیات مدتهاست که دیگر نه امتیاز طبقاتی به شمار می‌رود و نه اجبار طبقاتی. پیروزی بیسوادی نوع دوم فقط می‌تواند ادبیات را افراطی کند، چون این بیسوادی نوین وضعیتی را به وجود آورده که در آن کتاب خواندن کاری کاملاً داوطلبانه شده است. اگر چنانچه ادبیات دیگر نه نشانه مقام است نه جایگاه اجتماعی و نه برنامه آموزشی، در این صورت تنها کسانی به آن روی می‌آورند که نمی‌توانند از آن دل ببُرند. گو هرکه می‌خواهد، از این وضع بنالد. من که شکوه ای ندارم. هرچه باشد علف هرز هم در باغ اقلیت است؛ با این حال هر باغبانی می‌داند که ریشه کن کردن آنچه کار سختی است. این علف هرز تا وقتیکه از قدری جانسختی و نیرنگ و توان تمرکز و حافظه خوب برخوردار است، همچنان رشد خواهد کرد. 

درستایش بیسوادی/ هانس ماگنوس انسنس برگر/ ترجمه محمود حدادی
 ·  Translate
1
Add a comment...

‫طیّب ــ‬‎

Shared publicly  - 
 
دو نامه از جویس به نورا
ترجمه: فرزاد آربال

دو نامه‌یی که در زیر ترجمه‌اش آمده است جزو نامه‌های جیمز جویس به همسرش، نورا، هستند. نامه‌هایی رسوا، تحریک کننده، رمانتیک، شاعرانه و خنده دار. سال ۱۹۰۹ است، جویس در “دوبلین” است و همسرش در “تریست”. نورا دوست دارد فانتزی جنسی جویس را متوجه خود کند تا او دوباره سر از فاحشه‌خانه‌‌ها در نیاورد و جویس هم نیاز دارد نورا را اغوا کند چرا که مدتی پیش، از قصد نورا برای جدایی به خاطر مشکلات مالی خبردار شده است.


به نورا
دوبلین، ۲ دسامبر ۱۹۰۹

عشق من به تو مجازم می‌کند که روح زیبایی ابدی و محبتی را که در چشم‌هایت منعکس است عبادت کنم یا تو را به زیر خودم بکشم، روی آن شکم نرمت و از پشت تو را بگایم، مثل گرازی که روی خوکی افتاده باشد، بر عرق  بسیار بدبویی که از کون تو برمی خیزد ستایش کنم، بر شکل باز لباس بالا رفته‌ات، بر شورت سفید دخترانه‌ات ستایشت کنم و در گیجی گونه‌های سرخ شده‌ و موهای ژولیده‌ات. مرا مجاز می‌کند تا با یک کلمه ناچیز در اشکِ افسوس و عشق فرو بروم، تا با عشق در صدای یک زه، یا افول یک آهنگ، برایت بلرزم، یا خوابیده شیر و خط بازی کنم با تو که انگشتانت را حس میکنم که خایه‌های مرا نوازش می‌کنی و دهان داغت کیرم را تو می کشد، وقتی که سرم فرو رفته بین ران‌های چاقت، دست‌هایم در کوسن‌‌های کفل گرد تو چنگ می‌اندازد و زبانم با ولعی بسیار کس سرخ ترشت را لیس می‌زند. من به تو یاد داده‌ام که تقریبا با شنیدن صدای آواز من یا نجوای من با روحت که شور و غم و رمز زندگی را آواز می دهد غش کنی و هم‌زمان به تو یاد داده‌ام که با لب‌ها و زبانت برایم علائم خراب بسازی، تا مرا با صداها و لمس‌های مستهجن تحریک کنی. و حتی تا در حضور من شنیع‌ترین و شرم‌آگین‌ترین حرکات بدن را انجام دهی. تو روزی را به یاد می‌آوری که لباست را بالا زدی و گذاشتی من زیر تو خوابیده به بالا نگاه کنم وقتی که تو انجامش می‌دادی. بعد از آن خجالت می‌کشیدی حتی به چشم‌هایم نگاه کنی.

تو مال منی، عزیزم، مال من! من عاشقت هستم. همه آن چه بالا نوشته‌ام چیزی جز یک یا دو لحظه جنون شهوانی نیست. آخرین قطره نطفه هنوز از کست بیرون نپاشیده که به پایان رسیده و عشق واقعی من به تو، عشق ابیاتم، عشق چشم‌هایم به چشم‌های عجیب  اغواگرت، بر روحم مثل نسیمی از ادویه می‌وزد. کیرم هنوز داغ است و سفت و از آخرین کشش وحشیانه‌ای که به تو داده می‌لرزد وقتی که سرودی ضعیف از صومعه کم‌نور قلب من شنیده می‌شود که در یک ستایش رقت‌برانگیزِ نرم از تو به اوج می‌رود.

نورا، عزیز باوفایم،  دختر مدرسه‌ای ولگردِ چشم شیرینم، جنده من باش، معشوقه‌ام، هر چقدر که دوست داری (معشوقه‌ی حشری من! فاحشه گاییدنی کوچک من!) تو همیشه گل زیبای وحشی حصار منی. گل آبی تیره‌ی خیسِ آب شده‌ی من.

جیم

★★★★

به نورا
دوبلین سه دسامبر ۱۹۰۹

تو مرا جانور می‌کنی. این تو بودی. تو دختر بی شرم بی حیا که راه را باز کردی. این من نبودم که سال‌ها پیش در “رینگ سند” تو را لمس کردم. تو بودی که دستانت را داخل شلوار من فرو بردی و لباسم را به آرامی بالا زدی و کیرم را با انگشت‌های بلند غلغلک دهنده‌ات لمس کردی و کم‌کم هر چقدر هم که چاق و سفت بود در دستت گرفتیش و به نرمی با آن رفتی، آنقدر که از انگشت‌هایت بیرون ریختم. در تمام مدت روی من خم شده بودی و به من با چشم‌های قدیسانه‌ات خیره بودی. این لب‌های تو بود که اولین کلمات خراب را بر زبان آورد. من به خوبی آن شب را در تخت به یاد می آورم، در پولا.

خسته از خوابیدن زیر یک مرد، شبی با وحشیگری لباس زیرت را پاره کردی و روی من پریدی، تا عریان بر من بتازی. کیرم را در کست فرو بردی و شروع کردی به راندن بر من، بالا و پایین. شاید شیپوری که داشتم به اندازه کافی برای تو بزرگ نبود چرا که به یاد می آورم روی صورتم خم شدی و به آرامی نجوا کردی “بیشتر بگا، عشقم! بیشتر بگا، عشقم!”

نورا عزیزم من تمام روز دارم می‌میرم که از تو یک یا دو سوال بپرسم. به من اجازه بده عزیزم چرا که من به تو همه چیزی که انجام داده‌ام گفته‌ام و پس می‌توانم ازت بخواهم که همین کار را بکنی. وقتی که آن مرد (ونسانت کاسگرو) که قلبش امیدوارم با کلیک رولوری خاموش شود دست یا دست‌هایش را زیر دامنت برد آیا تنها از بیرون تو را غلغلک داد یا انگشت یا انگشت‌هایش را در تو فرو کرد؟ اگر کرد، آیا آنقدر بالا رفتند که کیر کوچک انتهای کست را لمس کنند؟ آیا پشتت را لمس کرد؟ آیا خیلی طولانی غلغلکت داد و تو آمدی؟ آیا از تو خواست که لمسش کنی و آیا تو چنین کردی؟ اگر لمست نکرد، آیا روی تو آمد یا تو آن چیز را لمس کردی؟

یک سوال دیگر نورا. من می‌دانم من اولین مردی بودم که راهت را بستم اما هیچ مردی هیچ وقت تو را گاییده بود؟ آیا آن پسر (مایکل بودکین) که تو در کارش بودی این کار را کرد؟ حالا به من بگو نورا، حقیقت در ازای حقیقت، صداقت در ازای صداقت. وقتی که در تاریکی شب با او بودی هیچ وقت انگشت‌هایت، هیچ وقت دکمه شلوارش را باز نکرد و مثل موشی داخل نپرید؟ هیچ وقت او را گاییدی، عزیزم، راستش را به من بگو، یا کس دیگری را؟ آیا تو هیچ وقت هیچ وقت هیچ وقت کیر یک پسر یا یک مرد را با انگشت هایت پیش از آن که دکمه های مرا باز کنی حس نکرده بودی؟ اگر بهت بر نخورده است نترس از آن که حقیقت را به من بگویی. عزیزم، عزیزم، امشب من هوسی وحشی برای بدنت دارم، اگر این جا کنار من بودی و حتی اگر با لب‌هایت به من می‌گفتی که پیش از من نصف جاهل‌های کله قرمز در “گالوی کانتی” تو را کرده‌اند من هنوز هم با اشتیاق به سویت می‌شتافتم.

جیم
 ·  Translate
دو نامه از جویس به نورا. ترجمه: فرزاد آربال. دو نامه‌یی که در زیر ترجمه‌اش آمده است جزو نامه‌های جیمز جویس به همسرش، نورا، هستند. نامه‌هایی رسوا، تحریک کننده، رمانتیک، شاعرانه و خنده دار. سال ۱۹۰۹ است، جویس در “دوبلین” است و همسرش در “تریست”. نورا دوست دارد فانتزی جنسی جویس را متوجه خود کند تا ...
27
4
Safoura K's profile photoKiyarash بی نام تنها‎'s profile photoHooman Rahbardadbakhsh's profile photoEhsan .t's profile photo
3 comments
 
+طا لقونی
کاری است که از دست مون برمی آد.
 ·  Translate
Add a comment...

‫طیّب ــ‬‎

Shared publicly  - 
 
میثم بادامچی
خیلی وقت‌ها وقایعی رخ می‌دهند که برای ما که در شهر و دیار خود، همچون مرکز جهان نشسته‌ایم و از منظر آنجا به وقایع شهرهای دیگر و مناطق اطراف‌مان در خاورمیانه و جهان می‌نگریم، مایه شگفتی می‌شوند. همین است که اعتراض‌های اخیر آذربایجان خیلی از ما‌ها را شگفت‌زده کرده است.

می‌پرسیم چرا یک عده در مورد یک برنامه طنز، شاید بی‌مزه، اعتراض شدید می‌کنند ولی در مورد مسائل دیگر ساکتند؟ مگر نه این است که فقر و بیکاری و استبداد دینی سال‌هاست همه ما را احاطه کرده است؟ این یادداشت در حد بضاعت خویش در صدد پاسخ به برخی جنبه‌های پرسش فوق است. پاسخش همراه خواهد بود با توضیح ابعادی از حرکت هویت‌طلبانه یا «حرکت ملی آذربایجان» که به اعتقاد نگارنده جریان اجتماعی-سیاسی نهفته در پس اعتراضات اخیر آذربایجان است. این حرکت برای حدود دو دهه است که در لایه‌های زندگی برخی از مردم آذربایجان جنوب ارس حضور دارد، گرچه ریشه‌های تاریخی آن سابقه‌ای یک قرنی است و به دوران انقلاب مشروطه در ایران و عثمانی باز می‌گردد.

نگارنده باید اعتراف کند که سخن گفتن در مورد قومیت به طور کلی و ترکان به صورت خاص در ایران دشوار است. مشکلات گفت‌وگو در این زمینه چندبعدی و چندلایه‌اند و زمینه برای سوء تفاهم از همه سو بسیار. ما عادت کرده‌ایم تنها با کسانی سخن بگوییم که مانند ما می‌اندیشند و هم‌اندیشیمان محدود به اطرافیان خودمان باشد. امیدوارم این نوشتار مثال نقضی در این زمینه باشد.

من بحثم را با توضیح سه عامل شگفت‌زدگی ما در مورد اعتراض‌های اخیر آذربایجان پیش خواهم برد. عوامل شگفت‌زدگی یعنی‌‌ همان عواملی که باعث شده‌اند ما فهمی جامعه‌شناختی از بطن مناطق پیرامونی جامعه امروزین‌مان داشته باشیم.

اولین عامل شگفت‌زدگی را من “عدم اطلاع از وضعیت کسانی که در «مرکز» زندگی نمی‌کنند” می‌نامم و به فقدان دموکراسی ربطش می‌دهم.

نظام سیاسی ایران امروز دموکراتیک نیست. ما در ایران مجاز نیستیم جز در موارد محدودی، با یکدیگر در فضای عمومی سخن بگوییم (فعلا فضای مجازی را که تا حد زیادی در کنترل حکومت نیست و کارکردش محدود، نادیده می‌گیرم).

به علت سرکوب سیاسی احزاب و فقدان آزادی بیان، جریان‌های سیاسی-اجتماعی فرصت آن را ندارند که خود را در قالب احزاب سازماندهی کنند و به صورت رسمی یارگیری کنند. این شامل جریان هویت‌گرای آذربایجان هم می‌شود.

این به عنوان مثال بر خلاف وضعیتی است که در کشور همسایه ما ترکیه برقرار است. در ترکیه حزبی مانند ه د پ (حزب دموکراتیک خلق‌ها، نزدیک به کرد‌ها) که لااقل از نظر تاریخچه شکل‌گیری تا حدودی شاخه غیرنظامی حزب کارگران کردستان یا پ ک ک محسوب می‌شود، می‌تواند آزادانه در انتخابات شرکت کند، وارد مجلس شود، از تریبون‌های عمومی با مخاطبانش سخن بگوید و در سیاست تاثیر داشته باشد.

این البته بدان معنا نیست که وضعیت برای این حزب دشوار نیست، از امکانات رسانه‌ای برابری با حزب حاکم عدالت و توسعه برخوردار است و در حقش اجحاف نمی‌شود. همه این فشار‌ها هست. با این حال و علی‌رغم همه تضییق‌ها، در همین انتخابات اخیر در یکم نوامبر، ه د پ توانست ۵۹ کرسی از ۵۵۰ کرسی مجلس را به دست بیاورد و به عنوان سومین حزب از چهار حزب اصلی دارای بیش از ده درصد آرا، وارد پارلمان شود.

این قبیل امکانات دموکراتیک در ایران برای احزابی که تبلور دهنده خواسته‌های قومیت‌ها هستند فراهم نیست. نظارت استصوابی و سیستم امنیتی نمی‌گذارند کسانی که گرایشات هویت‌طلبانه یا غیرهویت‌طلبانه فارغ از چهارچوب ولایت فقیه دارند، بتوانند وارد مجلس شوند؛ حتی اگر فردی این پتانسیل را داشته باشد که در حوزه انتخابی خویش صاحب اکثریت آرا شود.

مصداق بارز این مساله محمودعلی چهرگانی، از چهره‌های شاخص هویت‌طلب آذربایجان جنوب ارس است. او که در انتخابات دوره پنجم مجلس توانست رای اول را در حوزه انتخابیه تبریز به‌دست آورد، با دخالت ماموران امنیتی و همکاری نهادهای ناظر انتخابات، مجبور به انصراف شد. هم او تا زمانی که در ایران بود و تحت فشار شدید قرار نگرفته بود، قائل به پیگیری مطالبات هویتی ترکان آذربایجان در چهارچوب قانون اساسی جمهوری اسلامی (اصول ۱۵ و ۱۹) و تمامیت ارضی بود، اما در مواجهه با سرکوب شدید حکومت و شکنجه و زندان، مواضعش رادیکال‌تر شد و از زمان خروج از کشور در سال ۲۰۰۲، با ایجاد تشکیلات «حرکت بیداری ملی آذربایجان جنوبی»، جدایی‌طلب شد.

یکی از نتایج عدم وجود دموکراسی تبدیل مخالف ملایم به مخالف رادیکال است.(۱) می‌خواهم نتیجه بگیرم فقدان آزادی سیاسی و سرکوب احزاب در رادیکال‌تر شدن مواضع برخی (قطعا نه همه) هویت‌طلبان آذربایجانی به سمت جدایی‌طلبی تاثیرگذار بوده است.

(توضیح: نگارنده این نوشتار علاقه‌ای به جدایی‌طلبی ندارد ولی معتقد است در مقام تحلیل باید مسائل را بی‌پرده‌پوشی طرح کرد تا داستان شگفت‌زدگی همچون چرخه معیوب مدام تکرار نشود.)

ملی‌گرایی ترکی آذربایجانی که این روز‌ها در بین قشرهایی از مردم آذربایجان جنوب رود ارس صاحب طبقه اجتماعی است، بر خلاف تصور اولیه، پدیده نوظهوری نیست و نزدیک به یک قرن سابقه دارد. کلمه «ملی» در عبارت «حرکت ملی آذربایجان» ناظر به ملی‌گرایی (می‌لّیت‌چیلیخ) است. این نوع ملی‌گرایی نامتاثر از ملی‌گرایی ترکی آذری در شمال رود ارس و جمهوری آذربایجان هم نیست. با این اوصاف می‌رسیم به عامل دوم شگفت‌زدگی که در نظر من وجود حرکت ملی‌گرایی ترکی آذری در کشور جمهوری آذربایجان است.

سابقه ملی‌گرایی ترکی آذری در شمال ارس به اواخر قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم و اندیشه روشنفکران و سیاستمدارانی چون محمد‌امین رسول‌زاده (بنیانگذار جمهوری اول آذربایجان، ۱۹۲۰-۱۹۲۲) باز می‌گردد.

این نوع ملی‌گرایی از ترک‌گرایی ترکان جوان و حزب اتحاد و ترقی در ترکیه اواخر عثمانی تاثیر پذیرفته است و با آن اشتراکاتی دارد.(۲)

در جمهوری آذربایجان این نوعی ملی‌گرا‌یی با تشکیل جمهوری اول پس از سقوط امپراطوری تزاری پس از انقلاب اکتبر، ایدئولوژی حکومت شد (۱۹۲۰-۱۹۲۲)، ولی با تشکیل اتحاد جماهیر شوروی به محاق رفت و سرانجام فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی در سال ۱۹۹۱ و تشکیل جمهوری مستقل آذربایجان، فرصتی شد که ملی‌گرایی ترکی آذری در آذربایجان شمال از حاشیه به متن بیاید.

در دوران حاکمیت اتحاد جماهیر شوروی ملی‌گرایی آذربایجانی علی‌رغم محدودیت‌ها هیچ‌گاه به طور کامل از میان نرفت. هرچه باشد اتحاد جماهیر شوروی در عین روس‌محوری نسبی، نوعی سیستم چندفرهنگی و چند زبانی فدرال، البته از نوع غیرلیبرال آن بود.

ابوالفضل الچی بیگ(۳)، اولین رئیس جمهوری آذربایجان (در فاصله ۱۹۹۲ تا کودتای حیدر علیو در سال ۱۹۹۳)، تبلور تام و تمام این نوع ملی‌گرایی بود که مانند هر ملی‌گرایی دیگری در دوران‌های جنگ و بحران خود را در تمایز با غیر‌خودی تعریف می‌کند.

در آذربایجان شمال ارس غیرخودی اصلی سال‌هاست که هویت ارمنی است. جمهوری آذربایجان از اواخر دهه ۸۰ میلادی تا اوایل دهه ۹۰، درگیر جنگ قره‌باغ با ارمنستان بوده که طی آن مناطقی از این کشور به اشغال ارمنستان درآمده و این اشغال تا به امروز همچون زخمی برای هویت ترکی آذری در شمال ارس است که گهگاه سر باز می‌کند و بر وضعیت فرهنگی آذربایجان جنوب هم بی‌تاثیر نیست.

آذربایجان جنوب ارس هم هیچ‌گاه از دخالت‌های دولت جمهوری آذربایجان مصون نبوده است. همان‌طور که استراتژی کلان جمهوری اسلامی نفوذ در منطقه خاورمیانه و ایجاد هژمونی در مناطق شیعه‌نشین است (۴)، به نظر می‌رسد یکی از استراتژی‌های سیاست خارجه جمهوری آذربایجان نفوذ فرهنگی در منطقه جنوب ارس باشد که ساکنانش از نظر زبانی و خونی و فرهنگی اشتراکات بسیاری با یکدیگر دارند.

ساده‌انگاری خواهد بود اگر بگوییم جمهوری آذربایجان هیچ سیاستی برای نفوذ فرهنگی در آذربایجان جنوب ندارد، همان‌طور که در میزان این کوشش و نفوذ هم نباید اغراق کرد. البته کوشش کشورهایی که با هم اشتراک فرهنگی دارند برای نفوذ بر یکدیگر اتفاق عجیبی نیست و مثال نفوذ ایران در میان شیعیان خاورمیانه یا‌‌ همان هلال شیعی، بحثی از این دست است.

مثال دیگر وضعیت کردهاست که صاحبان هویتش در میان چهار کشور ترکیه، عراق، سوریه و ایران پراکنده شده‌اند و از اعتراف به تعلق خاطر فرهنگی جدی به یکدیگر نیز ابایی ندارند. اصولا تا قبل از قرن بیستم و تشکیل دولت-ملت‌ها، مردم این مناطق بسیار در حال آمد و رفت در دو سوی مرز‌ها بوده‌اند و پیوندهای خانوادگی بسیاری میان مردم مناطق همجوار وجود دارد. مشکل زمانی رخ می‌دهد که کسانی از نفوذ فرهنگی فرا‌تر روند و تمامیت ارضی یکدیگر را هدف قرار دهند.

نهایت آنکه عامل شگفتی سوم و شاید مهم‌تر از همه در نظر نگارنده عدم توجه ما به وضعیتی است که ملی‌گرایی فارس‌گرای افراطی در ۱۰۰ سال اخیر در تصور غیرفارس‌زبانان از خودشان در ایران ایجاد کرده است.

ملی‌گرایی فارس‌گرا هنوز خوب نقد نشده است. این نوع ملی‌گرایی سندروم تمام ملی‌گرایی‌های غالب در کشورهای چندملیتی/چندقومیتی را دارد. اطرافش را نمی‌بیند، مغرور است، یکه‌تازی می‌کند، تنوع فرهنگی-قومی را به‌رسمیت نمی‌شناسد و مستعد آن است که با کسانی که چون او نمی‌اندیشند، با خشونت کلامی یا فیزیکی رفتار کند. قومیت‌گرایی که وابسته به زبان خودش است را ارج می‌نهد و بر صدر می‌نشاند، ولی صحبت از قومیت‌گرایی اقلیت را مساوی خیانت می‌داند. بسیار تاکید دارد قومی به نام قوم فارس نداریم، بدون توجه به این پارادوکس که چگونه به همه زبان‌های موجود در عالم می‌شود قومیتی نسبت داد، ولی به فارسی نه؟

وضعیت کنونی خاورمیانه و شکست بهار عربی هم اعتماد به نفس بیشتری به او داده است تا دامنه نفوذ خود را بیش از هر زمان دیگری ورای مرزهای رسمی ایران ترسیم کند. امروز ملی‌گرایی فارس‌گرا در اتحادی نانوشته با شیعه‌گرایی است.(۵)

نتیجه‌ و توصیه

ما چه بپسندیم و چه نه، حرکت ملی آذربایجان جریانی است که امروز در میان بخشی از مردم آذربایجان پایگاه اجتماعی دارد. این حرکت جریانی اجتماعی-سیاسی است که نمی‌توان آن را نادیده گرفت. نواقص اصلی این حرکت را از منظر خودم به عنوان یک ترک‌زبان آذری این‌گونه خلاصه می‌کنم: غلبه نسبی احساس‌گرایی بر تعقل، ضعف مبانی تئوریک خصوصا از منظر جمع میان هویت‌طلبی و دموکراسی‌خواهی، کم‌توجهی به علم تاریخ در معنای آکادمیک آن و نگاه ایدئولوژیک به تاریخ که شاید میراث تاریخ‌نگاری اتحاد جماهیر شوروی است، نگاه به فدرالیسم به عنوان ابزار، به جای نگاه به فدرالیسم به عنوان هدف برای تحصیل یک دموکراسی نامتمرکز، محدود دیدن فدرالیسم در نوع قومی آن و الی آخر.

به عنوان یک ترک معتقدم که نباید به جای آنکه هویت و فرهنگ خود را به صورت اثباتی بیان کنیم، بکوشیم داشته‌های تاریخی و فرهنگی طرف مقابل را انکار کنیم. باید‌‌ همان‌قدر که در پی عمل و کنش هستیم، به نظریه و تفکر و مطالعه هم بها دهیم و میان شور و احساس از یک طرف و تعقل چه از نوع خرد ابزاری(۶) و چه خرد مفاهمه‌ای(۷)، به قول یورگن هابرماس موازنه کنیم. هما‌ن‌قدر که به خرافات تاریخی مربوط به عظمت‌انگاری در مورد کورش و داریوش حساسیم، مسلمات تاریخی مربوط به کشورمان را (چه ایران دوره باستان و چه ایران پس از اسلام) که مورد اجماع تاریخ‌نگاران جهان است نادیده نگیریم و آن‌ها را جزو میراث فرهنگی خویش و البته میراث کل بشریت قلمداد کنیم.

پانویس‌ها

۱- نمونه بارز و واضح دیگر این وضعیت در منطقه، کشور ویران شده سوریه است. در سوریه اعتراض‌ها هنگامی رادیکال شد که اسد اعتراضات مسالمت‌آمیز خیابانی ماه‌های اول انقلاب سوریه را به شدت و با خشونت تمام سرکوب کرد.

۲- علاقه‌مندان می‌توانند در این زمینه‌ها به کتاب محقق لهستانی‌الاصل سیستوخوفسکی با مشخصات زیر مراجعه کنند:

Tadeusz Swietochowski, Russian Azerbaijan (1905-1920), Cambridge University Press, 1985.

۳- ابوالفضل الچی بیگ

۴- از قضا جمهوری آذربایجان هم اکثریتش شیعی است و به عنوان نمونه شاخه برون‌مرزی صدا و سیمای جمهوری اسلامی یا پرس تی‌وی برنامه‌های مخصوص برای آن منطقه دارد.

۵- هلال شیعی و حوزه جغرافیانی علائق ملی‌گرایی فارسگرا کاملا هم بر هم منطبق نیستند، ولی برهم موثرند. در هلال شیعی شیعه بودن مقدم بر فارس یا عرب و ترک بودن است، در فارس‌گرایی چنین نیست.

۶- Instrumental reasoning

۷- Communicative reasoning
 ·  Translate
19
mahsa zn's profile photoMakan onjeparvar's profile photo
2 comments
 
شگفت زدگی چهارم، بی جنبگی ترکان و آذربایجان جنوبی است. 
 ·  Translate
Add a comment...

‫طیّب ــ‬‎

Shared publicly  - 
 

روزنامه‌ی ایران در تصاویری که همراه با گزارش نشست خبری دست‌اندرکاران سریال شهرزاد منتشر شد، حجاب بازیگران این سریال را دست‌کاری کرد. این اقدام در حالی از سوی رسانه‌ی دولت «راست‌گویان» صورت می‌گیرد که دیگر رسانه‌ها تصاویر را همان‌گونه که ثبت شده‌ منتشر کرده‌اند.
 ·  Translate
40
1
MR MASK's profile photonikoo's profile photo‫محی الدين‬‎'s profile photo
2 comments
nikoo
 
یه فتوشاپ کار بگیرن لااقل
 ·  Translate
Add a comment...

‫طیّب ــ‬‎

Shared publicly  - 
 
این روزها هر طرف را که نگاه می‌کنی به یک پروژه‌ی عکاسی، خطاطی، فیلم کوتاه، خطابه و ... برمی‌خوری در مذمت اسمارت‌فون‌ها. اینکه اسمارت‌فون‌ها و شبکه‌های اجتماعی چقدر پرمخاطره و وحشتناک است و آدم‌ها در حالیکه کله‌های مبارک‌شان را از داخل آن بیرون نمی‌آورند به زیر ماشین می‌روند، به داخل چاه می‌افتند و ناهارشان از دهن می‌افتد و کانون خانواده‌شان سرد می‌شود. اما آیا واقعیت چنین است؟ برای پاسخ به این سوال باید برگردیم به دوره ماقبل اسمارت‌فون‌ها. وقتی که اینترنت بود اما هنوز باید برای استفاده از آن پای سیستم می‌نشستی. زندگی آن وقت چگونه بود؟ یادم می‌آید آن وقت‌ها در اتاق استراحت پزشکان - جایی که مابین عمل‌ها یا وقت غذا خوردن پزشکان دور هم جمع می‌شوند- همکاران یا روزنامه می‌خواندند یا در مورد آب و هوا و فلان رویداد سیاسی-اجتماعی یا فوتبال دیشب بحث می‌کردند و بعضا تحلیل‌های تخیلی ارائه می‌کردند و بعد هم می‌رفتند دنبال کارشان. الان اما همان بحث و تفسیرها در جریان است اما آدم‌ها انتخاب دیگری هم دارند. یکی با موبایل‌ش گیم بازی می‌کند، دیگری پست‌های گروه‌های تلگرامش را بالا و پایین می‌کند و آن یکی هم در اینستاگرامش می‌چرخد. به عبارت دیگر آدم‌ها این انتخاب را پیدا کردند که بتوانند در عین حضور فیزیکی و بعضا اجباری در جایی به کاری بپردازند که جذابیت بیشتری برای‌شان دارد. 
در فضای داخل خانواده و مهمانی‌ها هم اوضاع بر همین منوال بوده. آدم‌ها سر یک میز جمع می‌شدند یا دور هم پای تلویزیون می‌نشستند یا با هم معاشرت می‌کردند چون انتخاب دیگری نداشتند. این بدان معنی نیست که آن دوران طلایی دوران معاشرت‌های باکیفیتی بوده. آدم‌ها بخصوص نسل قبل‌تر همیشه صرفا یک جور "اینرسی" دارند. یک جور آشناپنداری با وضعیت قبلی که وقتی به هر علتی تغییر کند احساس خسران می‌کنند و نوستالژی بدین ترتیب شکل می‌گیرد. هرکس دهه شصت را تجربه نکرده باشد و پای صحبت‌های نوستالژیک ما بنشیند فکر می‌کند که چه تجربه طلایی را از دست داده است در حالیکه واقعیت چیز دیگری بوده است. یا در مهمانی‌ها آدم‌ها به زور مجبور بودند تمامی ساعات مهمانی را با هم معاشرت کنند و از در و دیوار صحبت کنند تا سکوت خدای ناکرده حکم‌فرما نشود و بعضا هم به ضرب و زور دستت را می‌کشیدند تا آن وسط حرکات موزون انجام بدی و خلاصه مهمانی به یک نحوی به ته برسد. عینا شبیه یک مراسم آیینی که باید طبق فرمول انجام گیرد. الان اما آدم‌ها در ساعاتی از مهمانی با گوشی خودشان مشغولند و از فضای موجود فاصله می‌گیرند. تلفیقی از حضور و عدم حضور برایشان جذاب‌تر است. بهشان بیشتر خوش می‌گذرد و احساس بهتری دارند.
اگر تمام این موقعیت‌ها و موارد مشابه را در نظر بگیرید به یک اصل اساسی مشترک می‌رسیم که کلید اصلی قضیه است: عنصر جذابیت. اگر معاشرت خانوادگی، مهمانی در جریان، یا هر ایونت دیگری که در آن حضور دارید به قدر کافی جذاب باشد دیگر سراغ گوشی و معاشرین داخل آن نمی‌روید. برای مثال اگر شما اهل فیلم دیدن باشید، یا عاشق فوتبال بازی کردن یا طرفدار پر و پا قرص طبیعت نوردی باشید هیچ اسمارت فون یا شبکه دیجیتالی قادر نیست شما را از این فعالیت‌ها باز دارد. در واقع عنصر اجبار و محدودیت وقتی پا به عرصه می‌گذارد که توان مقابله و رویارویی وجود نداشته باشد. دیگر به کودک نسل امروز نمی‌شود گفت با یک گچ و هشت تا مربع لی‌لی بازی کند و خوشحال باشد یا مثل ما ساعت‌ها پای دوز و منچ و گل یا پوچ بنشیند و کیف کند وقتی بازی‌هایی به مراتب پیچیده‌تر و جذاب‌تر وجود دارد که سرگرمش می‌کند و هر روز هم بر انتخاب‌هایش افزوده می‌شود. 
اسمارت‌فون‌ها و شبکه‌های اجتماعی در واقع پاسخی است به نیاز انسان مدرن که دیگر مایل به زندگی قبیله‌ای با آن شکل اولیه‌ش نیست و به سمت فردگرایی بیشتر رفته است. انسان مدرن تنهاتر شده است و این تنهایی حاصل یک انتخاب طبیعی است چون آن مدل قبلی عملا شکست خورده است. این فضا هم در واقع ترفندی است برای تنها نبودن. اینکه در هرجایی از دستشویی تا تخت خواب و در هر ساعت از شبانه‌روز به مدد اسمارت‌فون‌ها آدمهایی هستند که گوشه‌ای از خلا را برای تو پر کنند اتفاق خوبی است. این تکنولوژی رسمیت دادن به حق انتخاب است. دیگر به مدد همین اسمارت‌فون‌ها جبر جغرافیایی قدرتش آن‌قدرها هم زیاد نیست. کسی که آدم شب بوده دیگر نگران خوابیدن همه نیست چون به مدد همین فضا آدم‌های دیگری که شب‌زنده‌دارند یا در نصف‌النهار زمانی دیگری زندگی می‌کنند حضور دارند تا فرد دیگر احساس تنهایی نکند. 
خلاصه اینکه به همه دلواپسان و نگران‌ها باید گفت که اگر نگران وضعیت فعلی هستید چاره‌ کار در نفرین و لعنت اسمارت‌فون‌ها نیست. چاره بالا بردن کیفیت در روابط و فعالیت‌ها و روزمرگی‌هاتان است. تکنولوژی محض خاطر دل شما از حرکت نمی‌ایستد. دیر زمانی نخواهد گذشت که ربات‌ها جای معاشرین انسانی را خواهند گرفت. چون تکنولوژی و دوام‌ش مبتنی است بر نیازهای انسانی. هیچ چیز در این دنیا گارانتی تداوم ندارد مگر آنکه مطابق با خواست و نیازهای آدمی باشد. اگر نگران هستید سعی کنید ورژن جذاب‌تری ارائه دهید؛ وگرنه محکوم به زوال هستید.
پ.ن طبیعتا متن در مورد انسان بالغ و عقل‌رس است و مدیریت کودکان در زمینه استفاده صحیح از اسمارت‌فون‌ها بحث دیگری است که دخلی به این داستان ندارد.
 ·  Translate
این روزها هر طرف را که نگاه می‌کنی به یک پروژه‌ی عکاسی، خطاطی، فیلم کوتاه، خطابه و ... برمی‌خوری در مذمت اسمارت‌فون‌ها. اینکه اسمارت‌فون‌ها و شبکه‌های...
46
7
Hadi Lq's profile photoJavad ‌'s profile photosadat r's profile photoSajedeh Kianifar's profile photo
7 comments
 
بند اخر👍👍👌👌👌
 ·  Translate
Add a comment...

‫طیّب ــ‬‎

Shared publicly  - 
 
ببنید عزیزان من یک چیزی وجود دارد به نام ارزش خبری. آدم‌ها ارزش یکسانی دارند، اما حوادث یکسان نیست. این ارزش خبری را شاید در گذشته رسانه تعین می‌کرده اما امروز چشم رسانه به دهان شبکه‌های اجتماعی است و میزان توجه به تیترها. یک رابطه دوسویه وجود دارد که در آن رسانه و مخاطب هردو بر هم تاثیر می‌گذارند. دوری و نزدیکی جغرافیایی، اهمیت ژئوپلتیک، نزدیکی فرهنگی، تاثیر بین‌المللی.. همه روی این ارزش خبری تاثیر دارند.
شما وقتی می‌شنوی در بغداد بمب‌گذاری شده کمتر جا می‌خوری تا بمب‌گذاری در توکیو. چون در مکان اول این اتفاق آن‌قدر دور از ذهن نیست تا مکان دوم. فساد در فیفا ارزش خبری کمتری دارد تا فساد در کمیته المپیک. چون خبر اولی بیشتر تکرار شده. به همین شکل عملیات تروریستی در پاریس امن که شهری بین‌المللی است ارزش خبری بالاتری دارد تا بیروت. این روضه‌های دمائکم دماء و دمائنا ماء را جمع کنید. خودِ خودِ شما از کدام خبر بیشتر جا می‌خورید؟؟
از طرفی انگار بعضی می‌خواهند فراموش کنند که حمله وحشی‌ها به شهری بوده که مهد همه حرف‌های حقوق بشر و آزادی و برابری که از آن دم می‌زنند است. 
خود داعش چیزی را فهمیده که بعضی روشنفکرهای ما که اصولا مواضع‌شان برپایه ضدیت با غرب بنا شده وانمود می‌کنند قبول ندارند. داعش از ارزش خبری پاریس باخبر بوده که به پاریس حمله می‌کند نه به ریو دوژانیرو یا بخارست یا استراسبورگ. خیلی بد است داعش چیزی را بفهمد و روشنفکر نفهمد!
واقعیت این است که تمام این روضه‌های چرا برای کشته‌های سوریه موضع نگرفتید و چرا برای پاریس ناراحتید و برای غزه نیستید و امثالهم، حاصل کینه‌توزی روشنفکر جهان سومی نسبت به دنیای غرب است. کینه توزی بازنده نسبت به برنده. حالا که از ما بالاترید، بسوزید و از بین بروید. هرچه می‌کشیم از شماست وگرنه ما به ذات خود نداریم عیبی..
یک ژانر دیگر که بعد از هر عملیات تروریستی در غرب تکرار می‌شود، این است که داعش را خودشان به وجود آورده‌اند. ببینید عزیزان، شما اولین کاشف کمک‌های غرب به مجاهدین افغان در دهه 80 نیستید. کمک کردن با به وجود آوردن مختصر تفاوت‌هایی دارد! این که شاه ایران به بارزانی‌ها در دهه‌های شصت و هفتاد کمک کرد، چون دشمنِ دشمن او بودند و با این کار می‌خواست به بعثی‌ها ضربه بزند، به معنی این نیست که ایده استقلال کردستان و مبارزه مسلحانه برای رسیدن به آن را شاه ایران اختراع کرده! 
ایده‌ها وجود دارند و از فرصت‌ها استفاده می‌کنند. خاک این منطقه، و حالا خاک مسجدهای اروپای غربی، برای رشد بنیادگرایی مناسب است و این بذر در این خاک وجود دارد. ریشه این بذر اما همان ویژگی‌ای است که در فیسبوک فارسی هم مشاهده می‌شود. نگاه پر از کینه به بالادستی و تلاش برای زدن او در بنیادگراها و خوشحالی از زده شدن او در فیسبوک ما.
 ·  Translate
52
3
Bahar A's profile photoHamed Ghadiri's profile photo‫محی الدين‬‎'s profile photoMuhammadreza Mokhtari's profile photo
4 comments
Bahar A
 
آقای نویسنده این متن همین اواخر در یک بحثی، من و دوست دیگه‌ای رو متهم کرد که خارج‌نشین‌هایی هستیم که نگاه از بالا به خاورمیانه داریم.
حالا مطلب می‌نویسه که مردن خاورمیانه‌ای‌ها «ارزش خبری» کمتری داره.
نوشته‌ش غیرانسانی و رذیلانه‌س.

 ·  Translate
Add a comment...

‫طیّب ــ‬‎

Shared publicly  - 
 
حسین ساسانی، ‌عضو اتاق بازرگانی تهران و رئیس کمیته توسعه پایدار فرهنگستان علوم، معتقد است که برای باز شدن گره طرح ساماندهی تعطیلات، تمرکز بر تعدیل تعطیلات تقویم رسمی کشور و پس از آن تعطیلی دو روزه آخر هفته، اشتباهی محض است؛ عاملی که در تمام این سال‌ها مانع به نتیجه رسیدن این طرح شده است.ساسانی در گفت‌وگو با «دنیای اقتصاد» تصریح می‌کند: «لزوم کاهش تعداد روزهای تعطیل به نفع افزایش یک روز تعطیل به آخر هفته، غیرقابل انکار اما در حال حاضر نشدنی است؛‌ چرا که با مقاومت‌های زیادی مواجه شده و عملا مساله ساماندهی تعطیلات با محوریت تعطیلی دو روز آخر هفته را به محاق خواهد برد.» وی می‌افزاید: «از این‌رو بهتر است که این پروژه در چند فاز انجام شود؛ فاز اول تصویب تعطیلی روز شنبه است و فاز بعدی تعدیل روزهای تعطیل رسمی؛ تنها در این‌صورت است که از حساسیت‌ها کاسته شده و این طرح عملی می‌شود.»
باوجود باور عمومی، نه تنها تعداد تعطیلات رسمی در ایران از میانگین روزهای تعطیل در دیگر کشورهای جهان بیشتر نیست که با اختلافی فاحش، کمتر از این میانگین است.‌ در واقع بی‌نظمی و متغیر بودن روزهای تعطیل در تقویم کشور و از پی آن پیش آمدن مساله بین‌التعطیلین که عملا به صورت غیررسمی به تعداد روزهای تعطیل در کشور افزوده و همچنین تجمیع تعطیلات در ایامی از سال همچون نوروز، منجر به شکل‌گیری چنین تفکر غلطی شده است. بر همین اساس، طرح ساماندهی تعطیلات به خودی خود به معنای کاستن از تعداد روزهای تعطیل نیست بلکه در معنای صحیح آن باید تغییرات لازم را در جهت همسویی و تطابق سیستم تعطیلات رسمی کشور با استانداردهای جهانی به وجود آورد.ساسانی در این خصوص و با اتکا به مطالعات و تحقیقات انجام شده در این زمینه می‌گوید: «در واقع افزایش شادابی و رضایت کارکنان که در نهایت منجر به افزایش بازده کاری و رونق اقتصادی خواهد شد، تنها با ارتقای کیفیت زندگی آنان محقق می‌شود؛‌ بنابراین تحقیقات بسیاری اثر تعداد ساعات کاری و همچنین میزان و کیفیت اوقات فراغت و بیکاری کارکنان را بر خشنودی آنها و به تبع آن افزایش بازده کاری مورد مطالعه قرار داده‌اند.»
این عضو اتاق بازرگانی تهران خاطرنشان می‌کند:‌ «بنا بر نتایج آخرین تحقیقی که سازمان جهانی کار منتشر کرده است، به پنج دلیل عمده، کاهش روزهای کاری در هفته، از پنج روز به چهار روز مورد تاکید قرار گرفته است.»وی در ادامه با برشمردن این دلایل اضافه می‌کند: «در این مطالعه ثابت شده که در اثر این تغییر بیماری‌های قلبی-عروقی، گوارشی و اسکلتی به میزان قابل توجهی در میان کارکنان کاهش یافته و سبب افزایش سطح رضایت از زندگی و میزان شادی در افراد و خانواده‌های آنها می‌شود. این عوامل علاوه‌بر آنکه به صورت مستقیم بر بهبود عملکرد و متعاقب آن افزایش بازده کاری کمک خواهد کرد، ‌از سوی دیگر با کاهش هزینه‌های درمانی به گونه‌ای دیگر بر رشد اقتصادی اثر مثبت می‌گذارد. نکته دیگر کاهش مصرف انرژی است که در یک معادله هزینه-فایده و در کنار دیگر عواملی که به آنها اشاره شد، باعث کاهش هزینه‌ها و تولید ارزش افزوده بیشتر با در نظر گرفتن مولفه‌های مربوط به توسعه پایدار می‌شود.»ساسانی بر اساس این دلایل و نیز با استناد به آمارهای مربوط به شاخص‌های کسب و کار و تعداد ساعات مفید کاری در ایران، بازنگری در نظام کنونی تعطیلات کشور را الزامی می‌داند و نادیده انگاشتن آن به هر دلیلی را یکی از علل اصلی وضعیت نامناسب کسب‌وکار و رکود حاکم بر اقتصاد کشور عنوان می‌کند.
وی با اشاره به حساسیت‌های ملی و مذهبی پیرامون حذف تعطیلی برخی از مناسبت‌هایی که در حال حاضر در تقویم کشور تعطیل هستند، ‌خاطرنشان می‌کند: «در فاز دوم پروژه ساماندهی تعطیلات، برای تصمیم‌گیری در این مورد که چه تعطیلاتی از تقویم حذف شوند، لازم است کمیته‌ای متشکل از همه افراد و سازمان‌های موثر در تصمیمات کلان کشور از جمله نمایندگان مراجع تقلید و سه قوه و نیز نمایندگانی از تمام فعالان اقتصادی، ارگان‌ها و سازمان‌ها و همچنین کارشناسان و متخصصان تشکیل و در این مورد به صورت جدی تصمیم‌گیری شود.»ساسانی تاکید می‌کند که تنها در این صورت است که از حساسیت‌ها کاسته و از نزاعی که ممکن است در این خصوص در بگیرد و مانع از تحقق این طرح باشد- همان‌گونه که تاکنون شده- جلوگیری می‌شود.عضو اتاق بازرگانی تهران، افزایش تعطیلات آخر هفته و پس از آن حذف تعدادی از روزهای تعطیل رسمی کشور را پایان کار طرح ساماندهی تعطیلات نمی‌داند و یادآور می‌شود: «اهدافی که با ساماندهی تعطیلات دنبال می‌شود نه تنها با به انجام رسیدن دو مرحله مذکور محقق نخواهد شد بلکه در صورت عدم برنامه‌ریزی و فراهم کردن زیرساخت‌ها برای استفاده مطلوب و سازنده از این تعطیلات، هزینه‌بر بوده و آسیب‌های اجتماعی، ‌اقتصادی و زیست محیطی را به دنبال خواهد داشت و حتی با اهداف توسعه پایدار در تعارض خواهد بود.»
 ·  Translate
21
3
‫زهرا قاسمی‬‎'s profile photoMindcancer سرطان ذهن‎'s profile photo
Add a comment...

‫طیّب ــ‬‎

Shared publicly  - 
 
تلگرام که با رمزگذاری پیام‌های آنلاین و تمرکز بر حریم خصوصی به اپلیکیشنی محبوب در دنیای پیام‌رسانی بدل شده، حالا در پی فاجعه پاریس و بهره‌گیری تروریست‌های داعش از این سرویس، با دردسری بزرگ مواجه شده است. در پی انتشار خبرهایی درباره احتمال سوءاستفاده تروریست‌ها از اپلیکیشن تلگرام برای هماهنگی حملات مرگ‌بار پاریس و نیز استفاده از کانال‌های عمومی این سرویس برای ارعاب و پروپاگاندا، حالا بار دیگر هم رمزگذاری پیام‌ها در دنیای آنلاین آماج انتقادات سیاستمداران قرار گرفته است. این انتقادها متوجه امکاناتی نظیر کانال‌های عمومی تلگرام نیز هستند . امکاناتی که می‌توانند تریبونی آزاد برای همه کاربران در هر نقطه‌ای از جهان باشند، از جمله شبکه‌های تروریستی و جنایتکارانی که از مدت‌ها پیش بهره‌گیری هوشمندانه از سرویس‌های آنلاین را آغاز کرده‌اند. تلگرام در واکنش به انتقادات گسترده و فشارهای فزاینده سیاسی در روزهای پس از حملات تروریستی داعش در پاریس، با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که ۷۸ کانال عمومی مرتبط با "دولت اسلامی" را که به ۱۲ زبان فعالیت می‌کردند، کشف و بلاک کرده است. با این حال پاول دوروف، بنیان‌گذار ۳۱ ساله این کمپانی که از حامیان سرسخت حریم خصوصی است، به تصریح گفته که «اگرچه کانال‌های عمومی تروریست‌ها مسدود شده، اما سیاست‌های این کمپانی در قبال پیام‌های خصوصی و رمزگذاری آنها تغییری نخواهد کرد» و تلگرام چت‌های خصوصی را "قلمرو خصوصی" کاربران می‌داند و به هرگونه درخواست دولت‌ها پیرامون این قلمرو خصوصی بی‌اعتنا خواهد بود. مهم‌ترین ویژگی اپلیکیشن تلگرام، رمزگذاری تمام‌عیار و ته به ته (end-to-end) پیام‌های خصوصی است؛ این یعنی غیر از فرستنده و گیرنده پیام، هیچ شخص یا برنامه تجسسی در میانه راه، حتی روی سرورهای تلگرام، نمی‌توانند از هیچ راه و روشی از محتوای پیام‌های ارسالی باخبر شوند یا پیام‌ها را پس از ارسال بررسی کنند.
تلگرام برای داعش نه تنها پلت‌فرم مهمی برای ترویج عقاید و ارعاب عمومی است، بلکه فعالان رسانه‌ای این شبکه تروریستی از آن برای استخدام تروریست‌های بالقوه هم بهره می‌گیرند. آنها از طریق همین کانال‌های تلگرام برای نخستین بار اعلام کردند که مسئولیت حملات تروریستی پاریس با ۱۲۹ کشته و صد‌ها زخمی را برعهده می‌گیرند. در حادثه سقوط هواپیمای روسیه در مصر هم که ۲۲۴ کشته بر جای گذاشت، داعش از کانال تلگرام پیام خود را به جهان مخابره کرد.

از آنجایی که امکان رهگیری کاربرانی که از این رمزگذاری استفاده می‌کنند وجود ندارد، محافل امنیتی و اطلاعاتی با استناد به این تهدیدات و آسیب‌پذیری‌ها، در تلاش‌اند تا موانعی جدی بر سر راه رمزگذاری ته به ته و تمام‌عیار پیام‌ها ایجاد کنند. امکان رمزگذاری تمام‌عیار پیام‌ها و داده‌ها علاوه بر تلگرام، از سوی سرویس‌هایی نظیر آی‌مسج اپل، واتس‌اپ، کریپتوکت و چندین سرویس دیگر هم ارائه می‌شود، اما علت استقبال داعشی‌ها از تلگرام احتمالا به این دلیل است که این کمپانی و سرورهای آن برخلاف بسیاری سرویس‌های مشابه، نه در آمریکا، که در برلین مستقرند.
برخی از سیاستمداران آمریکایی انگشت اتهام را به سوی ادوارد اسنودن نشانه گرفته‌اند. به اعتقاد آنها افشاگری‌های اسنودن درباره روش‌های گوناگون جمع‌آوری اطلاعات از سوی سرویس‌های امنیتی باعث شده که احاطه این سرویس‌ها بر تروریست‌ها از دست برود و "فضا برای آنها تاریک شود." جیمز وولسی، رئیس پیشین سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) حتی گفته که «دستان اسنودن به خون (قربانیان حادثه پاریس) آلوده است» چرا که او با افشاگری‌هایش جامعه اطلاعاتی را تضعیف کرده و امکان رهگیری تروریست‌ها را از بین برده است. با وجود بیش از یک میلیارد گوشی هوشمند مبتنی بر اندروید و iOS در جهان که امکان استفاده از اپلیکیشن‌های پیام‌رسان را دارند، حالا سرویس‌های امنیتی در جست‌وجوی راهی برای نفوذ به این سرویس‌ها هستند. بسیاری از سیاستمداران در اروپا و آمریکا رمزگذاری را تهدیدی علیه امنیت ملی می‌دانند، چون کار ارتباط و هماهنگی را برای تروریست‌ها بسیار ساده و کار رهگیری و تجسس را برای سرویس‌های امنیتی و اطلاعاتی بسیار پیچیده و پرچالش می‌کند.

با این همه، پاول دوروف، بنیان‌گذار تلگرام، می‌گوید «حراست از حریم خصوصی کاربران برای تلگرام اهمیت بیشتری نسبت به وقوع رویدادهای نامطلوبی نظیر تروریسم دارد.» به عبارت ساده‌تر، آنچه از تاکید بنیان‌گذار تلگرام بر حریم خصوصی برمی‌آید این است که امکان رمزگذاری ته به ته رایگان همچنان برای همه کاربران این سرویس بدون سانسور و فیلترینگ فراهم خواهد بود و در چنین سیستمی نمی‌توان راهی برای نفوذ و تجسس یافت یا حد و حصری برای آن تعیین کرد. حالا این اپلیکیشن به شمشیری دولبه تبدیل شده است؛ رمزگذاری تمام‌عیار پیام‌ها در این اپلیکیشن از یک‌سو برای کاربرانی که در سایه حکومت‌های توتالیتر و سرکوبگر زندگی می‌کنند امکان گردش آزاد اطلاعات و عبور از سد فیلترینگ را فراهم می‌کند و از سوی دیگر راه را برای جنایت‌های سازمان‌یافته تروریست‌ها هموار می‌سازد. اما پاول دوروف با اطمینان می‌گوید که توقف رمزگذاری چاره کار نیست، چرا که تروریست‌ها در نهایت پایگاه امنی برای ارتباطات دیجیتال خود خواهند یافت و اگر این سرویس متوقف شود، آنها به سادگی به سرویس دیگری کوچ می‌کنند. 
 ·  Translate
تلگرام که با رمزگذاری پیام‌های آنلاین و تمرکز بر حریم خصوصی به اپلیکیشنی محبوب در دنیای پیام‌رسانی بدل شده، حالا در پی فاجعه پاریس و بهره‌گیری تروریست‌های داعش از این سرویس، با دردسری بزرگ مواجه شده است.
51
4
‫زهرا قاسمی‬‎'s profile photoHooman Rahbardadbakhsh's profile photoMohsen Feiz's profile photoAlireza Bahadori's profile photo
3 comments
 
ته به ته؟؟؟؟
 ·  Translate
Add a comment...

‫طیّب ــ‬‎

Shared publicly  - 
 
by Marian Kemensky
42
Ali Amin's profile photomahdi “‫محمد مهدی طهرانی‬‎” tehrani's profile photo
2 comments
 
بقیه هم کمربند رو درآوردن تا بعد از تنبیه کردنش خودشون هم بکشن پایین؟
 ·  Translate
Add a comment...

‫طیّب ــ‬‎

Shared publicly  - 
 
با همکاری سینما قلهک و حضور شما،  فیلم مستند داستانی فرمانروایی میمون‌ها به زبان اصلی و با زیرنویس فارسی روز جمعه ۶ آذر ساعت ۱۸:۴۵ نمایش داده می‌شود.

تمامی عواید حاصل از نمایش این فیلم به موسسه حیات وحش میراث پارسیان تعلق می‌گیرد و صرف ساختن آبشخور برای حیات وحش در منطقه بستک - بندرلنگه استان هرمزگان خواهد شد.
 ·  Translate
کلیه عواید این نمایش به موسسه میراث پارسیان به منظور حفاظت از محیط زیست کشور عزیزمون تعلق خواهد گرفت . A nature documentary that follows a newborn monkey and its mother as they struggle to survive within the competitive social hierarchy of the Temple Troop, a dynamic group of monkeys who …
26
1
‫الهام کاظمی‬‎'s profile photo
Add a comment...

‫طیّب ــ‬‎

Shared publicly  - 
 
۶۴ میلیون و ۱۶ هزار و ۶۹۰ نفر جمعیت در سن کار ایران در سال ۹۳ (بین ۱۰ تا ۶۵ سال طبق استانداردهای آماری) 
 ۲۱ میلیون و ۳۰۴ هزار و ۳۰۳ نفر شاغل
۲ میلیون و ۵۱۴ هزار و ۱۶۵ نفر در جستجوی کار 
۴۰ میلیون و ۱۹۸ هزار و ۲۲۲ نفر غیرفعال اقتصادی (افرادی که در سن کار قرار دارند اما کار نمی‌کنند).
 غیرفعالان مرد ۱۱ میلیون و ۹۹۳ هزار و ۲۱ نفر
غیرفعالان زن ۲۸ میلیون و ۲۰۵ هزار و ۱۹۸ نفر

یکی از دلایل در غیرفعال شدن افراد، بی‌نیاز بودن از انجام کار است. آمار‌ها نشان می‌دهد در سال ۹۳ تعداد ۴ میلیون و ۷۴۸ هزار و ۲۶۹ نفر بدون اینکه شغلی داشته باشند و کاری انجام دهند، درآمد داشته‌اند! 

بیشترین تعداد افراد دارای درآمد غیرشاغل مربوط به استان‌های تهران با ۹۶۸ هزار و ۴۲۰ نفر، خراسان رضوی با ۳۹۸ هزار و ۲۹۹ نفر، اصفهان با ۳۱۷ هزار و ۷۶۰ نفر، فارس با ۲۸۹ هزار و ۷۷۴ نفر، کرمان با ۲۵۲ هزار و ۶۹۸ نفر، خوزستان ۲۳۹ هزار و ۵۶۲ نفر، البرز با ۲۱۰ هزار و ۶۹۵ نفر و آذربایجان شرقی با ۲۰۹ هزار و ۴۲۷ نفر است.
 ·  Translate
52
4
‫زهرا قاسمی‬‎'s profile photoSaeed k's profile photoMehdi S's profile photoMahshid Zoghi's profile photo
5 comments
 
یعنی بچه ۱۱ ساله نیروی کار حساب میشه؟

 ·  Translate
Add a comment...

‫طیّب ــ‬‎

Shared publicly  - 
 
...
اول – کدام پاریس؟ برای همه‌ی جهان نسخه نمی‌پیچم. در جنسی از زندگی که با آن آشنا هستم، می‌شود تصور کرد پاریسی وجود ندارد. یا حداقل برای مدتی که کامیون‌های ارتشی در خیابان‌هاست، پاریسی وجود ندارد. آن‌قدر کتاب برای خواندن و فیلم برای دیدن هست که بشود این تصور را بدون تناقض ِ بزرگی برای مدتی جلو برد.

دوم – مگر بغداد نبود. علی‌رغم همه‌ی «پیشرفت»‌های بشری، هنوز کار چندان سختی نیست که چند نفر در پایتختی بمب و کلاشینکف به خودشان ببندند و عده‌ای را لت و پار کنند. این یعنی رویه‌ی «چرا حرف از الف می‌زنی، مگر ب نبود» را می‌شود تا بی‌نهایت ادامه داد. در این جمله، بنابر علاقه‌ی گوینده، الف را با پاریس/بغداد و ب را با بغداد/پاریس جایگزین کنید.

سوم – فرش‌هام زیر قیمت. عکس را در صفحه‌ای پیدا کردم که می‌گوید در تورنتو برای پاریس دعا می‌کنیم. «دعا کردن» برای قربانیان فاجعه‌ای که سازندگانش وقت ِ عوض کردن خشاب دعا می‌کرده‌اند، طنزی تلخ دارد. انگار بازاری در شیلی به اسم قربانیان حادثه در معدن ِ ناامنی نام‌گذاری شود که یک شرکت ِ کانادایی علم کرده بوده‌است. اما نکته این نیست که آقای فرش‌فروش ِ تورنتویی وسط خاکسپاری دارد برای جنس‌اش داد می‌زند. نگرانی مهم‌تر این است که کجا «فرش‌فروشی» شروع می‌شود و «غم آدمیزاد» تمام می‌شود. آیا هر نوع ابزار نظری میزانی از «من وجود دارم» نیست؟ آقای فرش‌فروش، شگفت رو بازی می‌کند، و شاید همین نکته هم از سادگی‌اش است، اما آیا عکس پروفایل عوض کردن در واکنش به اتفاق، کاملا بری از سودجویی است؟ آیا اینکه رفتار دوم در لایه‌های مخفی‌تری اتفاق می‌افتد، آن را حقیرانه‌تر نمی‌کند؟

چهارم – هیچ. تصور می‌کنم این چهارمی وضعیتی است که در غیاب ِ‌ هر جایگزین ِ دیگری اتفاق می‌افتد. وضعیت ِ آدمی که در گیر و دار خشونت، حبابی برای خودش می‌سازد تا در آن به آرامشی برسد. تنوع و تکثر اخبار و تصاویر خشونت در شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌های دیگر آدمیزاد را به وضعیت کمای اخلاقی می‌اندازد. موقعیت ِ دختران داخائو که چند ماه بعد از فروپاشی اردوگاه مرگ درخواست کفش و لباس می‌کنند (Night Will Fall را ببینید). یا وضعیت الیزابت فریتزل که بعد از ۲۴ سال اسارت و آزار جنسی توسط پدرش، وقتش را به خرید کردن و دوش گرفتن می‌گذراند (Room را ببینید). موقعیت ِ «کدام پاریس؟» میزانی از عاملیت را دارد. وضعیت «هیچ» اما تقلیل آدمیزاد به پیشانی به پایین‌اش است. موقعیتی مبتنی بر «دنیا پیچیده‌است، پس من شرابم را می‌خورم».


 ·  Translate
دیشب حوالی ساعت ۴ بعدازظهر از واترلو به جاده زدم تا به فیلم Grain of Truth در جشنواره‌ی فیلم‌های لهستانی برسم. در راه، Twenty First Century Capitalism را گوش می‌کردم، که Massey Lecture سال ۱۹۹۲ است. دو ساعت بعد تورنتو بودم و تا ساعت ۹، زمان نمایش، وقت زیادی داشتم. کافه‌ای پیدا کردم که کار کنم.
17
Add a comment...
طیّب's Collections
People
Have them in circles
10,559 people
Pouria Q's profile photo
Morteza Hoseini's profile photo
Casey Smith's profile photo
‫مهران کریمی‬‎'s profile photo
‫بادبادک سفید‬‎'s profile photo
Arash Hamidi's profile photo
‫حاج رضوان‬‎'s profile photo
poolpress.ir's profile photo
‫احد علمدار‬‎'s profile photo
Collections طیّب is following
Apps with Google+ Sign-in
  • Just 11
  • Circle The Dot
  • 24 (Twenty Four)