Profile cover photo
Profile photo
‫فیلم هایی که باید دید‬‎
873 followers -
هدف , معرفی فیلم هایی است که به دلمان نشسته و می خواهیم شما هم آنها را ببینید
هدف , معرفی فیلم هایی است که به دلمان نشسته و می خواهیم شما هم آنها را ببینید

873 followers
About
Posts

Post has attachment
پرونده ای برای فیلم های سه بعدی
سینما در طول تاریخ خود همواره سیر صعودی داشته و دست اندر کاران این صنعت همواره به دنبال کیفیت بهتر و در نتیجه لذت بصری بیشتر بوده و هستند.هرچند که میزان سود آوری همیشه در اولویت اول قرار میگیرد ولی در لابه لای این منفعت طلبی و سود جویی که هالیوود همیشه در این زمینه پیشگام است اتفاقاتی رخ می دهد که ارزش این هنر را روز به روز افزایش می دهد یکی از این کار ها استفاده از فرمت سه بعدی در فیلم هاست که قدمتی طولانی دارد و به سال 1980 میلادی باز میگردد ولی به دلایل متعدد از جمله هزینه بر بودن و کم بودن امکانات پخش و کمی آزار دهنده بودن این فرمت به دلیل مسائل تکنولوژیک تقریبا  منسوخ شده بود. تا اینکه فیلمساز بزرگ عصر ما یعنی جیمز کامرون با انجام مطالعات فراوان روی این فرمت و همکاری با دانشمندان مختلف در این زمینه با تلاش 12 ساله اش فیلم آواتار را میسازد باعث می شود این نه تنها این فرمت دوباره احیا شود بلکه موجب انقلابی در سینما گردد."آواتار" فیلمی بود که به راحتی می توانست باعث از دور خارج شدن جیمز کامرون و فرمت سه بعدی در آن واحد شود ولی کامرون با نبوغی که داشت فیلمی ساخت که توانست با فروش نجومی خود ثابت کند که این فرمت در حال حاضر سود آورترین ترفند برای پخش فیلم هاست.البته بماند که در طی این چند سال سو استفاده های مالی از این فرمت باعث شد تا تعداد زیادی فیلم با فرمت سه بعدی و صد البته کیفیت پایین و قلابی راهی سینما شود و اعتبار فرمت سه بعدی را دچار خدشه کند ولی بودند فیلمسازان و افرادی که یا دست به ساخت فیلم با فرمت سه بعدی زندن و یا فیلم های قبلی ئ قدیمی خود را به بهترین نحو ممکن تبدیل به سه بعدی کردند تا گوشه ای از توان بصری این فرمت را به نمایش گذاشته  و مارا انگشت به دهان کنند از این همه زیبایی و عمقی که سه بعدی به این آثار می بخشد.
پروند ه ی پیش رو 10 فیلم سه بعدی که از نظر حقیر بهترین ها در این فرمت تا بدین لحظه هستند را معرفی میکند.برای کسانی که تا به حال سراغ فیلم های سه بعدی نرفته اند باید بگویم که این ده فیلم می تواند آنها را عاشق این فرمت نماید
در ادامه این ده فیلم را به تدریج معرفی خواهیم نمود
Photo
Add a comment...

Post has attachment
نام فیلم : The Cabin in the Woods (کلبه ی میان جنگل) 
محصول سال : 2012
کارگردان : درو گودار
بازیگران : جسی ویلیامز , آنا هاتچیسن
ژانر : ترسناک , مرموز , تریلر
خلاصه داستان : گروهی برای گردش به کلبه ای در جنگل میروند که بر خلاف تصور آنها , کلبه , جای مناسبی برای تفریح آنها نیست...
توضیح مختصری در مورد فیلم :
از زمان ساخته شدن فیلم «جیغ / Scream» هیچ فیلم ترسناکی موفق نشده بود مانند فیلم «کلبه ی میان جنگل/ The Cabin in the Woods» تا این حد برخلاف جریان معمول فیلم های این ژانر پیش برود و تأثیری بر مخاطب بگذارد که کاملاً در تضاد با توقعات و انتظارات تماشاگر باشد. میتوان این فیلم را نمونه ای هشیارانه، متفاوت، و شیطنت آمیز از یکی از پلیدترین انواع فیلم های اسلشر/ slasherدانست: قتل عام عده ای دختر و پسر در اقامتگاهی در دل طبیعت. هر چقدر تماشاگر کمتر در جریان وقایع قرار بگیرد، تماشای این فیلم غافلگیر کننده که آشکار کردن حقیقت داستان را تا حد امکان به تأخیر می اندازد، لذت بیشتری خواهد داشت.
با توجه به اینکه فیلمنامه ی این فیلم حاصل همکاری جاس ودون/ Joss Whedonو درو گودار/ Drew Goddard (فیلمنامه نویس مجموعه تلویزیونی «بافی: قاتل خون آشام ها/ Buffy the Vampire Slayer») است، تعجبی ندارد که طرفداران فیلم های ترسناک این فیلم را دارای حالتی افسانه ای دانسته اند. در مقابل جریانات اخیر فیلم های ژانر وحشت که جز ترکیبی از صحنه های جنسی و شکنجه چیزی برای ارائه ندارند، فیلم «کلبه» به جای آنکه میخ آخری بر تابوت این نوع سینما باشد، نوید آغاز جریانی تازه است: گونه ای از فیلم های ترسناک که هوشمندانه تر و آگاهانه تر ساخته می شوند و با اینحال در انتقال حس وحشت به مخاطب موفق عمل می کنند.
چیزی که این فیلم را تا به این حد ترسناک می سازد، نه کوبه ها و ناله های ناگهانی سازهای موسیقی متن هیجان انگیز است و نه نماهای آهسته و مملو از حس تعلیق و دلهره از هیولاهایی که از پشت سر به سمت شخصیت ها می خزند. به جای اینها، فیلمنامه ی غیر قابل پیش بینی و گیج کننده ی اثر، تک تک قواعد جاری را زیر پا می گذارد و آنها را واژگون می کند. از آنجایی که امکان پیش آمدن هر اتفاقی وجود دارد، به تماشا نشستن آن کاری شهامت آمیز به شمار می رود. مانند وقتی که در یک کوچه ی تنگ و تاریک راه خود را به زحمت پیدا می کنید، به هیچ وجه نمی شود پیش بینی کرد چه چیزهایی ممکن است در تاریکی در کمین نشسته باشند.
دیدن این فیلم را از دست ندهید
توجه ! : مطالب این پست برگرفته از ساین "نقد فارسی" است
Photo
Add a comment...

Post has attachment
نام فیلم : Dreamgirls (دختران رویایی)
محصول سال : 2006
کارگردان : بیل کندون
بازیگران : جنیفر هادسن , بیانسه
ژانر : درام , موزیکال
خلاصه داستان : افی ( هادسن ) لورل( رز) و دینا ( بیونسه نولز ) که هر سه خواننده هستند ، در می یابند که تحقق عجیب ترین رویاهایشان یعنی چه. آنان پس از چندی با نام گروه رو یا ها شهرت می یابند و ...
توضیح مختصری در مورد فیلم :
این فیلم اقتباسی است از روی داستان واقعی زندگی دایانا راس،خواننده سیاهپوست آمریکایی،که به شرح زندگی شخصی و حرفه ای سه دختر اهل شیکاگو می پردازد.
نویسنده ،که کارگردانی فیلم را نیز بر عهده داشته،این بارهم به سراغ ژانر موزیکال رفته، ژانری که سرشار از تحرک و انرژی است.
بیل کاندون که در کارنامه اش فیلمنامه موفق شیکاگو مشاهده میشود (بهترین فیلم اسکار 2002)این بار با دل گرمی بیشتری به کار خود پرداخته و سعی در خلق اثری همچون شیکاگو داشته است. 
فیلم دختران رویایی از لحاظ بصری عالی از آب در آمده است. طراحی صحنه ها و نور پردازی ها بسیار زیبا هستند و فیلم رقصهای تماشایی و ترانه های دلنشینی را برای شما به نمایش می گذارد و انتخاب خوب بازیگران سبب شده که شاهد بازیهای خوبی باشیم.
اگر چه یکی از ایرادات جدی از طرف منتقدان ، نپرداختن نویسنده به روند داستان و روابط شخصی شخصیات های داستان در پشت صحنه های کنسرت و زندگی واقعی است. به همین دلیل جنبه دراماتبک فیلم که بار عمده آن بر دوش این قسمت بوده دچار ضعف است و در فیلم بیشتر به موسیقی پرداخته شده است.
ایراد دیگر فیلم دوگانگی آن است.در واقع همه کارکترهای فیلم به نوعی در حال اجرای نمایش بر روی صحنه کنسرت هستند.(به طور مثال شخصی را می بینیم که در خیابان یا محل کار ناگهان شروع به آواز خواندن می کند، همان طور که در شیکاگو هم شاهد آن بودیم) که اگر به همان صحنه های کنسرت محدود میشد ، فیلم واقع گرایانه تر به نظر میرسید.
به هر حال فیلم میتواند برای طرفداران این ژانر جالب باشد و رضایت آنها را جلب کند. 
توجه! : مطالب پست برگرفته از سایت "زیرنویس" می باشد
Photo
Add a comment...

Post has attachment
دوستان من روی پیشنهادم برای ایجاد گروه در وایبر جدی هستم چون می تونیم اونجا بهتر فعالیت کنیم برای همین دوباره پست میذارم از دوستان  میخوام لایک نکنید اگر مشتاق به شرکت توی این گروه هستین شمارتون رو به آدرس ایمیل super2007star@gmail.comایمیلکنید تا بتونیم به امید خدا شروع کنیم
Photo
Add a comment...

Post has attachment
نام فیلم : Knocked Up (آبستن شده)
محصول سال : 2007
کارگردان : جاد آپاتوو
بازیگران : ست راگن ، کاترين هايگل
ژانر : کمدی , درام , عاشقانه
خلاصه داستان : «بن استون» (راگن) و «آليس اسکات» (هايگل) در کلوب شبانه اي با هم آشنا مي شوند. هشت هفته ي بعد «آليسن» باخبر مي شود که باردار است و اين خبر زندگي «بن» را کاملا متحول ميکند...
توضیح مختصری در مورد فیلم :
چیزی که باید اعتراف کنم این است که من عاشق فیلم های کمدی رمانس هالیوود هستم و موقع تماشایشان حس خوبی به من دست میدهد (البته هدف هالیوود هم همین است جادوی ما توسط کار های خود) حال اگر این نوع فیلم توسط کارگردان کاربلدی مثل آپاتوو باشد دیگر جای بحثی باقی نمیماند و باید بدون معطلی نشست و فیلم را دید و نهایت لذت را از آن برد.
فیلم موقعیتی رانشان میدهد که می تواند برای همه اتفاق بیوفتد و این درس را به ما میدهد که می توانیم این موقعیت بغرنج را هم به لحظاتی شیرین تبدیل کنیم و تفنری را که در این موقعیت حاصل شده را به یک عشق حقیقی بدل نماییم.
"آبستن شده" فيلمي سرگرم کننده، مملو از گفت و گوهاي نيش دار و شخصيت هاي بامزه که براي علاقه مندان فيلم هاي آپاتوو، کارگردان باکره ي چهل ساله (2005)، رضايت بخش است.
Photo
Add a comment...

Post has attachment
دوستان یک پیشنهاد دارم اگر علاقه مند باشین این کار رو میکنیم . چون استفاده از نرم افزار وایبر روز به روز بین ایرانی ها زیاد تر میشه و توی وایبر همه میتونن فعالیت داشته باشن می خواستم پیشنهاد ایجاد یک گروه توی وایبر با همین نام رو بدم که در مورد سینما باشه اگر چنان چه موافق باشین یا شماره بذارین یا اگر از گذاشتن شمارتون واهمه دارین پیشنهاد بدین تا ببینیم این گروه رو چطور میتونیم ایجاد کنیم. پس بشتابید
میتونید شمارتون رو به آدرس ایمیل super2007star@gmail.comارسال نمایید
Photo
Add a comment...

Post has attachment
نام فیلم : A Serious Man (یک مرد جدی)
محصول سال : 2009
کارگردان : جوئل و اتان کوئن
بازیگران : مايکل اشتولبرگ ، ريچارد کايند
ژانر : کمدی , درام
خلاصه داستان : یک استاد دانشگاه با مشکلات زیادی در خانه و محل کار خود رو بروست...
توضیح مختصری در مورد فیلم :
[فرشتگان گفتند با هم که نيک بنده اي است ايوب مر خداي را. هم بعضي گفتند از آن نعمت هاي بسيار است که حق تعالي او را کرامت داده است. حق تعالي بديشان ندا کرد که من نعمت ها از وي جدا کنم و بلا را بدلِ نعمت بر وي گمارم تا شايد ببينيد که ايوب مرا به حالِ بلا و محنت همان بندگي کند که به حالِ نعمت. آن گاه بلا بر او گماشت و به فرشتگان بنمود بندگي و نيکوکاريِ او.
قصص الانبياء، تأليف: ابوالسحق ابراهيم بن منصور ابن خلف النيسابوري]
يک مرد جدي به رغم وفاداري اش به روح پوچ گرا و پست مدرن آثار قبلي کوئن ها، دربردارنده يک کاراکتر رئاليستيک در محيطي رئاليستيک است. اين فيلم که بايد آن را شخصي ترين فيلم کوئن ها ناميد، در واقع به نوعي يک اثر خودزندگينامه اي است که به شکلي نادر و منحصر به فرد مابين حديث و مطايبه حرکت مي کند. فيلم يک مرد جدي تصوير بسيار صميمانه و سمپاتيکي است از يک مرد خانواده اي دچار بحران.
اما کاراکتر اصلي فيلم و زندگي پردردسر او در يک جامعه يهودي در غرب ميانه آمريکا در سال 1961 – جامعه اي که کوئن ها در آن متولد و بزرگ شدند – تا حد زيادي برگرفته از کتاب ايوب نيز هست تا آن جا که بسياري فيلم يک مرد جدي را روايتِ کوئن ها از کتاب ايوب عنوان کرده اند. همه ما کم و بيش با اين قصه ي مذهبي که در کتاب مقدس ذکر شده آشنا هستيم. خوشبختانه آقاي قاسم هاشمي نژاد سال گذشته متن پاکيزه و منقحي از قصه ايوب پيامبر را با مقدمه و تفاسير عالمانه چاپ و منتشر کردند که هم اکنون در بازار کتاب در دسترس است. و به نظر من هر کس که مي خواهد با فيلم تازه کوئن ها ارتباط بهتري برقرار کند بهتر است که ابتدا کتاب ايوب هاشمي نژاد (نشر هرمس) را بخواند. در اين کتاب آمده است که حضرت ايوب نيک ترين و شايسته ترين مرد خدا بود. اين مرد از مال دنيا همه چيز داشت و همواره دعاگوي باري تعالي بود. روزي ميان خداوند و شيطان بحثي درباره ايوب درمي گيرد. خداوند به شيطان مي گويد مي بيني اين ايوب ما چه بنده شايسته و سپاسگزاري است. شيطان به خداوند مي گويد که ايوب به خاطر اين که شما به او مال و اولاد و ثروت داده ايد سپاسگزار شماست و اگر روزي اين ها را از او بگيريد سر به طغيان خواهد گذاشت و از پرستش شما روي برخواهد گرداند. خداوند براي اثبات نادرستي ادعاي شيطان و آزمون حضرت ايوب تصميم مي گيرد به تدريج همه مال و اولاد و ثروتِ ايوب را از وي بگيرد. به اين ترتيب مصيبت ها يکي پس از ديگري بر سر ايوب نازل مي شود اما او صبورانه همه اين ها را تاب مي آورد و به قول آقاي هاشمي نژاد – نقل به مضمون – در برابر اين مصيبت دست به «مقاومتِ بدني» مي زند و هرگز اميدش را به رحمت خداوند از دست نمي دهد.
لري گوپنيک (مايکل اشتولبرگ) استاد فيزيک دانشگاه است و هر روز بر روي تخته سياه انبوهي از مسائل و معادلات پيچيده رياضي و فيزيک را حل مي کند اما قادر به حل هيچکدام از مسائل پيچيده زندگي خصوصي خودش نيست.
مسائل لري طيف گسترده اي را شامل مي شود: همسرش در زندگي زناشويي به وي وفادار نيست و تقاضاي طلاق کرده تا با بهترين دوست لري ازدواج کند؛ پسرلري در سر کلاس تعليمات ديني به موسيقي راک اندرول گوش مي دهد؛ دختر لري يواشکي از کيف او پول مي دزدد؛ برادرزن لري يک آدم بيکاره ي به تمام معناست که در خانه لري لنگر انداخته؛ شاگرد لري در دانشگاه که نمره رد گرفته به وي پيشنهاد رشوه مي کند و همزمان لري تهديد به باج خواهي مي شود؛ هيئت علمي دانشگاه اخيراً نامه هاي بدون امضايي دريافت کرده که در آن تهمت هاي ناروايي به لري زده شده است و ...
لري نمي داند چه اشتباهي کرده که اين بلاها دارد بر سرش نازل مي شود. او صميمانه خواهان اين است که کار درست انجام بدهد و دل اش مي خواهد که ديگران وي را جدي بگيرند. او مي خواهد بداند که کجاي کار اشتباه کرده. لري به سراغ عالمان ديني مي رود و از آن ها درخواست راهنمايي مي کند اما ظاهراً همه درهاي رحمت به سوي او بسته است.
بازي فوق العاده خوب مايکل اشتولبرگ، يک عامل اصلي براي موفقيت فيلم به شمار مي رود. اشتولبرگ با شيوه بازي خود اجازه نداده که لري به يک آدم بازنده و يا نق نقو يا افسرده مبدل شود. لريِ اشتولبرگ در همه حال اميدوار است – و همچون حضرت ايوب – صبور و شکيبا. برادران کوئن در فيلم يک مرد جدي تقريباً هر وجهي از زندگي حقارت بار حومه شهري را به تمسخر کشيده اند تا پوچي موجود در زندگي ماديِ انسان شهرنشين امروز را بيشتر برجسته کنند. پوچ گرايي پرشور کوئن شايد در هيچ فيلم ديگري اين چنين نمود پيدا نکرده است.
* اين فيلم در اکتبر 2009 اکران عمومي شده است.
منبع: نشريه دنياي تصوير شماره 190
Photo
Add a comment...

Post has attachment
نام فیلم : Beasts of the Southern Wild (هیولاهای حیات وحش جنوب)
محصول سال : 2012
کارگردان : بن زیتلین
بازیگران : کوینزین والیس , دوایت هنری
ژانر : درام , فانتزی
خلاصه داستان : شورت کاتی از زندگی دختری به نام هاشپاپی که در یکی از حلبی آباد های آمریکا زندگی می کند...
توضیح مختصری در مورد فیلم :
اولین اثر بلند سینمایی بن زیتلین که باید مثل خیلی از کار های ابتدایی کارگردان های تازه کار به دست فراموشی سپرده میشد تبدیل به یکی از مهمترین آثار سینمای امسال شده است. که البته این اتفاق تصادفی نیست و باید به بن زیتلین برای ساخت چنین اثر جسورانه ای دست مریزاد گفت.
محوریت فیلم کودکی است شش-هفت ساله که دنیای اثر از دید این دختر که هاش پاپی نام دارد توصیف میشود. وقتی فیلم را می دیدم غرق در دنیای این دختر بچه شدم و یاد کودکی خودم افتادم شما هم شاید با دیدن فیلم چنین احساسی داشته باشید (اصلا شاید هدف فیلمساز هم همین باشد)
پدر هاشپاپی مریض است و ما همانند دختربچه به مرور به این مسئله پی میبریم و همین مسئله نگرانیمان را افزایش میدهد که البته این نگرانی بی مورد نیست چون در نهایت این بیماری کار خود را میکند و پدری که تمام دارو ندار و کس و کار دختربچه بود از دست میرود (سکانس مرگ پدر در آغوش هاشپاپی یکی از بهترین سکانسهای چند سال اخیر سینماست)
نگاه دختر به زندگی بسیار جالب است او خود را فرد مهمی میداند ولی خود را همانند هم نصلان خود نمی داند بلکه او خود را در زمانی بسیار قبل تر از هم سن و سالان خود می بیند. البته او حق دارد چنین تصوری کند چون مانند آنها زندگی نمی کند او در حلبی آبادی زندگی میکند که سبک زندگی اش فرسنگ ها با آمریکایی های هم سنش تفاوت دارد. هاشپاپی نقاشی هایی رو زمین و در و دیوار میکشد و در دل خود می گوید روزی دانشمندان خواهند فهمید که یک هاشپاپی ای هم بوده که زندگیه اینچنینی داشته است.
نقش آفرینی بازیگر نقش هاشپاپی یعنی والیس (که تلفظ نام کاملش از عهده ی من خارج است) قطعا یکی از نقاط قوت فیلم است او با سکوتش بازی میکند . آنچنان نگاه نافذی دارد که نفس شما را در سینه حبس میکند و شما را تسلیم خود می نماید. البته او راوی داستان نیز هست که این کار را به بهترین شکل ممکن انجام میدهد به نظر من جایزه ی اسکار کمترین قدر دانی از این استعداد تازه کشف شده ی سینمای مستقل آمریکاست هرچند که وقتی به بازی او فکر میکنم همه ی این تحسین ها و جوایز هم در نظرم رنگ میبازد و بی ارزش جلوه میکند 
فیلم برای کسانی که علاقه مند به دیدگاهای فلسفی باشند منبع غنی و فربه ای می تواند باشد ولی من به شخصه وارد این مسائل نمیشوم و خودم و شما را با این تمثیل های خسته کننده کلافه نمیکنم.فقط در یک جمله میگویم که یکبار بدون در نظر گرفتن بار فلسفی فیلم بنشینید و از فیلم لذت ببرید و در دنیای فیلم غرق شوید. 
برای اخرین جمله میتوانم بگویم لذت دیدن فیلم را از دست ندهید
Photo
Add a comment...

Post has attachment
خیلی از سریال Utopia خوشم اومده مطالب آقای مهرزاد دانش رو توی پست پیش براتون گذاشتم که حاوی مطالب مفیدی بود بزودی خودم هم یادداشتی رو برای این سریال تنظیم و توی پیج قرار میدم امیدوارم شما هم این سریال شش قسمتی رو حتما ببینید . کسایی که هنوز این سریال رو ندیدن حتما براش وقت بزارن تا با هم به تبادل نظر در موردش بپردازیم که بعد از دیدن چنین سریال پر محتوایی هم مفید و مهمه و هم لذت بخش
Photo
Add a comment...

Post has attachment
نام سریال : Utopia
محصول سال : 2013
سازنده: دنیس كِلی
بازیگران: فیونا اوشاگ‌نِسی , الكساندرا روچ
ژانر: درام , مرموز , علمی تخیلی

توضیح مختصری در مورد سریال :
یك كمیك‌بوك مرموز و كالت كه طبق شایعات بزرگ‌ترین فاجعه‌ی قرن را پیش‌گویی می‌كند ناخواسته به دست افرادی معمولی می‌افتد. اما به‌زودی سازمانی به نام «شبكه» به دنبال این افراد می‌افتد تا به هر قیمتی شده این كمیك‌بوك را به دست بیاورد...

فروشگاهی خلوت... دو مرد مشکوک وارد می‌شوند و دوسه نفر مشتری حاضر در سالن را به‌راحتی آب خوردن می‌کشند و بعد از پرسشی بی‌جواب درباره‌ی محل اختفای یک شخص نا‌شناس، فروشنده را هم به قتل می‌رسانند. اما هنوز یک نفر در مغازه باقی مانده... پسرکی خردسال که زیر یک میز پنهان شده و دیری نمی‌پاید که یکی از دو مرد مشکوک او را می‌یابد و با لبخندی زهرآگین نگاهش می‌کند و...
این سکانس کوبنده و هراس‌آور، طلیعه‌ی فصل نخست سریال آرمان‌شهر است. با شنیدن یا خواندن واژه‌ی «آرمان‌شهر» (و در اصل «اتوپیا») قاعدتاً اولین تبادر ذهنی متوجه مفهومی خواهد شد که در آموزه‌های اندیشمندانی مانند افلاطون و بعد‌ها سر توماس مور در قالب این واژه تبیین شده است. اتوپیا در معنای کلی و جمع‌وجورش به ناکجاآبادی اطلاق می‌شود که یک جور نظم اجتماعی آرمانی در آن جریان دارد که البته هر یک از فیلسوفان اجتماعی متقدم یا متأخر، درباره‌اش مشخصه‌هایی متفاوت ذکر کرده‌اند. اگر تصور می‌کنید که این سریال انگلیسی محصول شبکه‌ی چهار بریتانیا درباره‌ی گونه‌شناسی‌های مربوط به مدینه‌ی فاضله است و از فضاهای آرمانی این نحله‌ی فلسفی سخن می‌گوید، اشتباه است. عنوان سریال مربوط به فرقه‌ای است که می‌خواهند از طریق یک سری عملیات موسوم به آزمایش‌های اتوپیایی، دنیا را از روند رو به تباهی‌ای که در انتظارش است خالی کنند. اما این سلسله عملیات، با ابزارهای پرمخاطره‌ای سروکار دارد و مقصد تلخی را جست‌و‌جو می‌کند. یکی از فعالان این گروه که خود جزو مغضوبین سیستم قرار گرفته است، سعی می‌کند از طریق نشانه‌گذاری‌هایی در یک کمیک‌بوک و در قالب یک داستان‌گویی بصری/ گرافیکی، روند و اسرار این فرقه و اهداف‌شان را افشا کند و از همین رو هر کس یا هر گروهی که منافعش به نوعی با این اطلاعات گره خورده است، در صدد یافتن این کتاب است؛ کتابی که به طور اتفاقی در اختیار چهار نفر که از طریق مراودات اینترنتی و طی شبکه‌های مجازی با هم آشنا شده‌اند و از ماهیت پشت پرده‌ی این مناسبات سیاسی خبر ندارند قرار می‌گیرد: یک دختر جوان که در حال تحصیل در رشته‌ی پزشکی است (بکی)، یک کار‌شناس رایانه‌ی سیاه‌پوست و منزوی (نیتن)، یک بدبین اجتماعی که به دلیل توطئه‌پنداری هیچ شناسه‌ی هویتی‌ای از خود در هیچ جا باقی نگذاشته است (ویلسن)، و یک پسربچه‌ی ۱۱ ساله‌ی کنجکاو (گرانت). این چهار نفر در تنگنایی شوک‌آور قرار می‌گیرند که با ورود دختری به نام جسیکا هاید (که فرزند یکی از‌‌ همان فعالان فرقه‌ای است و اینک در حال گریز به سر می‌برد) به جمع‌شان، درام وارد فاز اصلی خود می‌شود و در مواجهه با خرده‌داستان‌های دیگر متن (یک کار‌شناس اداری رشته‌ی بهداشت که درگیر فضای مافیایی/ سیاسی/ تجاری می‌شود، دختر ۱۰ ساله‌ای که صرف دوستی با گرانت او را وارد موقعیتی بغرنج و تلخ می‌کند، مأمور اطلاعاتی‌ای که در صدد کمک به گروه چهارنفره‌ی شخصیت‌های اصلی داستان است و...)، روندی تصاعدی را در تعلیق‌پروری و هیجان‌زایی دراماتیک می‌پیماید. این موقعیت در برابر موقعیت دیگری که عبارت از فعالیت مستمر و پیگیر گروه‌هایی تروریستی (همان دو نفر مشکوک که در آغاز این یادداشت به آن‌ها اشاره شد) است، چالشی پویا ایجاد می‌کند. پیتر (با بازی خوب نیل مکسل) در رأس این گروه جمع‌وجور تروریستی است که در تعقیب کتاب کمیک و نیز جسیکا هاید، به‌سهولت به قتل زن و مرد و بچه دست می‌زند، اما در فرجام مشخص می‌شود که گذشته‌ی این آدم نامتعادل که حتی در راه رفتن و ایستادن هم نوعی لختی و ناموزونی دارد، تا چه میزان در شکل دادن به موقعیت نابه‌هنجار کنونی‌اش نقش داشته است.
سریال آرمان‌شهر پایه‌ی درام خود را بر مایه‌ی توطئه نهاده است. در آغاز که بین برخی از کاراکتر‌ها صحبت‌هایی دال بر مناسبات پشت پرده‌ای و عامدانه‌ی برخی بحران‌های اجتماعی توسط دولت‌های بزرگ یا باندهای ذی‌نفوذ مافیایی به عمل می‌آید، این ایده چندان جدی گرفته نمی‌شود و طعنه‌هایی معطوف به توهم‌پنداری بر اساس آن ابراز می‌شود، ولی رفته‌رفته اوضاع چنان درگیر با حرکات مشکوک و پنهان می‌شود که به نظر می‌رسد طبق دیدگاه مؤلفان سریال، کوچک‌ترین تحولی در هر نقطه از جهان، برآیند توطئه‌هایی معطوف به بهره‌برداری‌های اقتصادی و سیاسی است. مهم‌ترین توطئه در بافت دراماتیک سریال آرمان‌شهر، فعالیت پیرامون تولید و توزیع یک نوع ویروس است که ورای جاروجنجال‌های ناشی از آن، هدفی به‌ظاهر مطلوب اما با ابزاری غیرانسانی دنبال می‌شود. این‌جا است که این سؤال فلسفی مهم متبادر می‌شود که برای وصول به آینده‌ای عاری از مخاطرات جهان مدرن، مناسبات اخلاق‌مدارانه تا چه میزان در گزینش وسیله‌ها و ابزار نیل به این آرمان نقش دارند؟ آیا دست‌یابی به اتوپیا از مسیر ماکیاولیسم ممکن است؟ آیا کشتار آدم‌های بی‌گناه در روند گریز از اختاپوس‌های مافیایی و گروه‌های تروریستی و شکنجه‌گر مجاز است؟ آیا مقابله به مثل با شکنجه‌گر‌ها بر مبنای رفتار خشونت‌آمیز خودشان صائب است؟ آیا ناتوان‌سازی بخش عمده‌ای از جمعیت جهان به خاطر بهبود وضعیت آینده‌ی دنیا جواز اخلاقی و انسانی دارد؟ و از همه مهم‌تر آیا نگرش توطئه‌آمیز افراطی به تحرکات و نقشه‌ها و اتفاقات پیرامونی توجیه منطقی دارد؟
مجموعه‌ی آرمان‌شهر فضایی تاریک، دلهره‌آور و ناامن را از آینده‌ی نزدیک جهان به تصویر کشیده است. مراودات کم‌وبیش کنترل‌شده‌ی آدم‌ها با هم در فضای داستانی متن و نیز رعایت فاصله‌ی دوربین از سوژه‌ها و هم‌چنین وجود چشم‌اندازهایی لانگ‌شاتی از گستره‌ی وسیع افق و تقابلش با کوچکی نمودهای انسانی مقابل آن، این حس تردید و اضطراب و نامطمئنی را افزایش می‌دهد. نقطه‌ی پایانی فصل اول سریال، تمرکز بر شخصیت جسیکا و راز نهانی است که خود او هم تا به حال خبری ازش نداشته است. قاعدتاً این راز مهم، نقطه‌ی عزیمت برای رسیدن به کانون دراماتیک فصل دوم خواهد بود؛ اگرچه در این فاصله شبکه‌ی اچ‌بی‌او قصد دارد مقدمات تولید یک نسخه‌ی آمریکایی از این مجموعه را با کارگردانی احتمالی دیوید فینچر - که تخصص بالایی در ترسیم کابوس‌های بشر مدرن دارد - تدارک ببیند.
نویسنده : مهرزاد دانش
منبع : وبگاه مجله فیلم

jacob
Photo
Add a comment...
Wait while more posts are being loaded