Profile cover photo
Profile photo
MHMD Moeini
10,027 followers
10,027 followers
About
Posts

Post is pinned.
Add a comment...

Post has shared content
در من منتشر می‌شود عشقِ تو
چون انتشارِ شراب
در آب

عاشقانه‌های مصر باستان
ترجمه به انگلیسی: ازرا پاوند
ترجمه به فارسی: عباس صفاری
Add a comment...

Post has attachment
✳️ بر اساس «نَه»
--
1) انتخابات دو بال دارد؛ مشارکت و رقابت. اگر انتخاباتی با 100درصد مشارکت واجدان شرایط رای دادن برگزار شود ولی کسانی که حق انتخاب‌شدن دارند، بسیار محدود و معدود باشند طوری که شعاع دایره «رقابت» ناچیز باشد، این انتخابات، انتخابات نیست؛ عین پرنده‌ای که یک بال ندارد و پرنده نیست.

2) کارل پوپر معتقد است دموکراسی این نیست که با رأی دادن، کسانی را بفرستی آن بالا برای حکومت کردن (و تاریخ بسیاری را سراغ دارد که با نردبان رای بالا می‌روند و نردبان را می‌شکنند). دموکراسی در «پایین کشیدن» کسانی‌ است که آن بالا هستند. پایین کشیدن‌شان بدون خشونت؛ با ابزار صندوق رای.

3) یک انرژی منفی تلبنار‌شده‌ای نزد مردم علیه اوضاع جاری وجود دارد؛ سال‌هاست که وجود دارد. طعم بسیاری از انتخابات (به خصوص در انتخابات ملی و نه منطقه‌ای ِ «ریاست جمهوری»)، طعم «نه» است نه «بله». مردم به کسی رای می‌دهند تا کسی دیگر بالا نیاید. حتی انتخابات 84 هم استثنا نبود؛ مردم به کسی در مرحله دوم رای دادند که گمان کردند از زمره «حاضران در بالا» نیست.

4) آن «انرژی منفی» باید توسط خود سیستم تخلیه شود اگر قرار نیست گره‌ها در دل مردمان سفت‌تر و راه خشونت هموار شود. چاره، انتخابات است؛ انتخابات به معنی فراهم کردن یک مجال «نه» گفتن از طرف مردم.

5) بله، مردم از این «نه»ها سال‌هاست که می‌گویند؛ اگر نه از سال 72 (25 سال قبل - دور دوم ریاست جمهوری مرحوم رفسنجانی که آرای او ریزشی جدی کرد) که لااقل از سال 76 و انتخاب سیدمحمد خاتمی بر خلاف همه تلاش‌ها و سیگنال‌های که آن بالایی‌ها به نفع رقیب او ترتیب داده بودند.

6) این «نه» در این شرایط، البته باید:
الف: «شنیده» شود
ب: حمل بر نادانی و بی‌اطلاعی و بی‌بصیرتی مردم نشود تا در پی آن کاروان‌های بصیرت، آمپول‌های بصیرت را به سوی ورید و عضلات مردم نشانه روند
ج: بر اساس آن، تغییراتی مهم رخ دهد، تصمیماتی که قبلا گرفته نشده، گرفته شود، کسانی دور از دسترس رای مردم در ادوار گذشته، صلح‌آمیز پایین کشیده شوند.

7) تخلیه انرژی منفی، ضروری است. به طور واضحی همه، حضور سنگین و موثر این انرژی منفی را حس کرده‌اند؛ حتی آیت‌الله جنتی (وقتی همین چند وقت پیش گفت: «اگر این نظام برود، باید بدانند دشمن چه بر سر ما می‌آورد»). این به نفع همه است که کار درست در زمان درست انجام شود. همه می‌دانیم اکثریت مردم ایران در طی چهل سال، از کسانی که از بذل جان و مال و آبروی خود برای حفظ انقلاب دریغ نداشتند، تبدیل شدند به کسانی که با وجود حکم مراجع و خواهش دولت، از 44هزار و 500تومان یارانه ماهانه خود منصرف نشدند.

8) مردم حرف دارند. باید شنیده و بر اساس آن اقدام شود. اگر شناخت‌شان از اوضاع در این چهل ساله، «تربیت» نشده، بعد از این هم تربیت نخواهد شد! مهم این است این پتانسیل منفی و خشونت‌اندود، تخلیه شود؛ به درستی و توسط خود سیستم.
https://t.me/mmoeeni1/1976
Add a comment...

Post has attachment
✳️ مجال تردید به خویشتن بدهیم
--
این یک قاعده است؛ عموماً به دنبال قرائنی برای تایید تصمیم و انتخاب‌های‌مان هستیم و همین قاعده است که ناشران «اخبار جعلی» را به موج‌سوارانی قهّار تبدیل می‌کند وقتی مدام اخباری مخابره می‌کنند که راست‌ودروغ بودن‌اش فرع بر این است که آیا این خبر، خوشایند جامعه هدف هست یا نه؟! البته که اقتضائات دنیای رسانه‌های نوین بر شدت این «مصیبت» افزوده است.

نظریه معروف «مارپیچ سکوت» در علوم ارتباطات (که نشان می‌دهد چرا مردم در صورتی که گمان کنند در اقلیت قرار دارند تمایلی به بیان عقایدشان نخواهند داشت)، سه پیش‌فرض دارد: نخست آن‌که «مردم از نوعی توانایی شبه‌آماری یا همان حس ششم برخوردارند که به آن‌ها امکان می‌دهد افکار و عقاید حاکم بر فضای عمومی جامعه را حتی بدون مراجعه یه نتایج نظرسنجی‌ها تشخیص دهند»، دوم: «مردم از قرار‌گرفتن در انزوا بیم دارند و می‌دانند بیشتر چه نوع رفتارهایی ممکن است آن‌ها را از نظر اجتماعی منزوی کند» و سوم: «مردم عمدتاً به دلیل ترس از انزوای اجتماعی از ابراز آن دسته از افکار و عقایدشان که در اقلیت است، خودداری می‌کنند.»

این ملاحظات عینی و نظری در کنار هم، موید آن است که نفی و طرد «دروغ»، مع‌الاسف، اصل نیست؛ مردم (بی‌آنکه جغرافیا را در آن دارای نقشی اساسی بدانیم) در پی تاییدشدن و منزوی‌نبودن هستند و این، شاهراهِ غربتِ واقعیت و حقیقت می‌شود و زادگاه توهم! محصول این آلودگی و گسترش آن، نه اصلاح امور به نفع شأن انسانی انسان‌ها، که پیچیده شدن و اضمحلال روزافزون جوامع بشری و به هدر رفتن سرمایه‌ها و امیدها بوده است.

ماریا کانیکووا (در مقاله‌ای که علیرضا شفیعی‌نسب آن را برای «ترجمان» ترجمه کرده)، نوشته بود: «مغز ما به‌خصوص زمانی در مواجهه با دروغ دچار ضعف است که دروغ‌ها نه تکی، بلکه رگباری به گوش ما می‌رسند. وقتی ما با سخنان غلط بمباران می‌شویم، مغزمان چنان به کار واداشته می‌شود که دیگر نمی‌تواند همه چیز را الک کند ... بالاخره کار به جایی می‌رسد که بدون اینکه خودمان متوجه شویم، مغزمان دست از تلاش برای فهمیدن اینکه چه چیز درست است برمی‌دارد.»

در این روزهای پر از خبر و موج، وقتی بار روانی روی دوش اقتصاد و تدبیر امور معیشت یکه‌تازی می‌کند، وقتی همین بار روانی با خود مهمات سیاسی و انهدام می‌برد، تمرین نقد باورهای صلب‌شده‌ خودمان و تردید در درستی آن‌ها، شاید تمرین سختی باشد، اما افق را روشن‌‌تر می‌سازد؛ که آینده را نه بر پایه توهم و تایید خود که در نقد خود، در دقت بیشتر روی روایت‌ها و عناصرشان، و در تمییز دادن واقعیت از دروغ، جستجو کنیم.🔺 این یادداشت در شماره امروز (20 تیر97) روزنامه قانون:
https://goo.gl/Kvab9h

🔺 فایل پی.دی.اف صفحه:
https://goo.gl/xQY6mV
Add a comment...

Post has attachment
8 - 9 ساله بودم؛ با پسرعمه‌ موسی رفتیم پای درخت زالزاک جاده امام‌زاده‌ یعقوب؛ آن قدر خوردیم که حالم بد شد؛ 35سال قبل بود.
بعدها دیگر هیچ وقت پیش آن درخت نرفتم. موسای خوب ِ ما، 23 سال پیش از دنیا رفت.

دیروز رفته بودم همان‌جا، خود درخت زالزالک بود؛ درمحاصره خوشه‌های گندم ... ما نبودیم؛ انگار صد سال از بودن ما پای آن درخت گذشته شده بود.

https://t.me/mmoeeni1/1973
زالزالک
زالزالک
mmoeeni14.blogspot.com
Add a comment...

Post has shared content
نامه روحانی به جنتی، دادگاه بقایی و برخی دیگر رخدادهای اخیر، همه یک دلالت سیاسی مشترک دارند:
این‌که در جمهوری اسلامی پس از چهار دهه هنوز حکمرانی ساختارمند نشده و بخش عمده‌ای از حاکمیت کماکان عاملیت‌محور و بسته به اشخاص است.
علیرغم شعار مردم‌سالاری، اما مشابه نظام‌های فردسالار، مهم‌ترین و حیاتی‌ترین تصمیمات حاکمیتی جمهوری اسلامی را شمار معدودی از اشخاص ذی‌نفوذ اتخاذ می‌کنند که از ابتدای انقلاب تاکنون در رأس حاکمیت و در مناصب غیرانتخابی حضوری ثابت داشته‌اند و اعمال نفوذشان نوعا پشت پرده ای است.
در این شرایط، مطالبه‌ی #شفافیت نهایتاً در سطوح ابتدایی و منحصر به مواردی چون انتشار لیست دریافت‌کنندگان ارز دولتی (تازه آن‌هم ناقص) باقی خواهد ماند.
اصلاحات بنیادی نظام سیاسی، در گرو تلاش برای شفافیت همه اجزای حکمرانی و تبدیل جایگاه‌های شخصیِ پنهان و غیرپاسخگو و ثابت، به مناصب ساختاریِ مرئی و سنجش‌پذیر و متغیر است.
@mohsenhesammazaheri
Add a comment...

Post has attachment
📚 #کتاب
تقدیر ما، تدبیر ما
سعید حجاریان و مصطفی ملکیان
118 صفحه، 6هزار تومان
نشر نگاه معاصر
در چاپ‌های جدید، مقاله 19 صفحه‌ای و بسیار مهم سعید حجاریان، حذف شده

از مصطفی ملکیان درباره پیش‌فرض‌های اصلاح‌‎طلبی (9 پیش‌فرض)، اخلاق اصلاح‌طلبی و خشونت می‌خوانید.

خواندن این کتاب را به همه کسانی که #اصلاح‌_طلب اند، #اصلاحات را راه نجات می‌دانند (یا حتی نمی‌دانند!)، توصیه می‌کنم.

بریده‌هایی از کتاب:
1) https://plus.google.com/+MohammadMoeini/posts/fYnGiQx3oAG

2) https://plus.google.com/+MohammadMoeini/posts/SM5m9Da7ES1
Photo
Add a comment...

Post has attachment
در اهمیت دولت قوی
--
اخیراً کتاب «نظم و زوال سیاسی» از فرانسیس فوکویاما (نظریه‌پرداز و متخصص اقتصاد سیاسی) به زبان فارسی ترجمه شده. این اندیشمند تاریخ سیاسی، در این کتاب اشاره می‌کند که روند توسعه به ترتیب:
1) تشکیل دولت مدرن
2) حاکمیت قانون
و در نهایت:
3) دمکراتیک شدن است.

به نظر می رسد با توجه به این که «توسعه»، همچنان مسئله غامض و پُراختلافی در کشور ماست، توجه به مطالعات و نظریات اساتید فن در این حوزه بسیار مهم و تصمیم‌ساز باشد.

مجله اندیشه‌پویا در شماره اخیر خود (شماره 51، تیر97) درباره این ایده و نظر، از دکتر محمود سریع‌القلم (استاد دانشگاه در علوم سیاسی) که از جمله در آمریکا این کتاب را به دانشجویانش تدریس می‌کند، سوال کرده. او چنین پاسخ داده است:

🔹 در دهه پنجاه میلادی بسیاری از کشورهای جهان سوم در آسیا، آفریقا و آمریکای لاتین مستقل شده بودند و می‌‎خواستند به سمت توسعه بروند. هانتینگتون در کتاب «سامان سیاسی در جوامع در حال گذار» می‌خواست بگوید که بدون ثروت ملی و صنعتی‌شدن دولت مقتدر به وجود نمی‌آید و بدون رسیدن به یک دولت مقتدر و ثبات و سامان سیاسی، رشد اقتصادی تسهیل نمی‌شود و این پیش‌نیاز دموکراسی است. به باور هانتینگتون دموکراسی هم چهار اصل دارد:
اول نظام حزبی،
دوم انتخابات آزاد،
سوم گردش قدرت و
چهارم رسانه‌های آزاد ...

قانون اساسی ما از یک جهان‌بینی خاصی برخوردار است و بر اساس مبانی دموکراسی و نظام حزبی نوشته نشده است. برای همین است که می‌گویم مطالعه کتاب فوکویاما برای دقیق شدن نگاه ما به توسعه بسیار مفید است. فوکویاما در این کتاب بر واژه strong state به معنی حکومت مقتدر و قوی تاکید می‌کند. فوکویاما تعریفی دقیق و عملیاتی از این واژه ارائه می‌دهد و منظورش از حکومت قوی، در برابر حکوت ضعیف، حکومتی است که نظام بروکراتیک اداری و تصمیم‌سازی روشن، دقیق و نوساز داشته باشد. فوکویاما و هانتینگتون معتقدند که برای انتقال از حکومت‌های سنتی و پادشاهی به حکومت‌های دموکراتیک در درجه اول باید حکومتی قوی وجود داشته باشد که بتواند قانون را با قدرت اجرا کند. توجه کنید که از بسط دمکراسی در غرب یک قرن هم نمی‌گذرد و در سال 2024، نظام دموکراسی در انگلستان صد ساله می‌شود. تا صد پیش فقط مردان حق رأی داشتند و نیمی از جمعیت این کشورها حق رای نداشتند. در سوئیس تا سال 1971 زنان حق رای نداشتند اما این کشورها پیش از این strong state و حکومت‌های قوی و مقتدر داشتند. فرانسه با یک بوروکراسی قوی در قرن نوزدهم می‌تواند سازوکار نظام بازار را اجرایی کند. حکومتی که می‌تواند حامی بخش خصوصی باشد و نظام اداری کارآمد ایجاد کند و نظمی به جامعه بدهد که جامعه احساس کند همه چیز بر اساس قواعد مدیریت می‌شود، به ثباتی دست می‌یابد که در مرحله بعد می‌تواند مقدمه دمکراتیک‌شدن‌اش باشد. در نیم‌قرن اخیر تورم در آلمان بین یک تا دو درصد بوده است و توجه کنید این ثبات و پیش‌بینی‌پذیری چه فضای سودمندی برای شهروند، کارآفرین، کارگزار دولتی و نماینده پارلمان ایجاد می‌کند. برای همین هم دو واژه ثبات و اطمینان نزد آلمان‌ها بسیار مقدس هستند. بدون این ثبات نمی‌توان به سمت دموکتراتیک شدن پرواز کرد.
Add a comment...

Post has attachment
💔 باور شکاف
--
بسیار قبل‌تر از اقدام دشمن، متاسفانه، وقوع شکاف بین نظام و ملت را، انقلابی‌ترین لایه‌های خود نظام، «باور» و بر اساس آن «اقدام» کرده بودند؛ دقیقاً وقتی حق انتخاب مردم در انتخابات مختلف، محدود و محدودتر شد.
اگر شکاف، عمده و غالب نبود، چرا باید دایره نظارت‌استصوابی این طور گسترده و احتمال انحراف امیال مردم از استانداردها، چنین جدی گرفته می‌شد که حالا بسیاری بر این گمان باشند که مثلا نمایندگان مجلس، بیشتر هوای شورای نگهبان را برای تایید صلاحیت دارند تا چیز دیگری را؟!

روزگاری که «شکاف» باور نشده بود، پنج ماه بعد از پیروزی انقلاب (26 تیر 58)، مرحوم آیت‌الله خمینی در دیدار معاون وزیر کشور و فرمانداران گفته بودند:
«شما که می‏خواهید در این انتخابات البته نظارت کنید، شما باید توجه کنید که این رژیم، رژیم انسانی‌ـاسلامی است؛ رژیم طاغوتی نیست. یک کلمه نباید شماها مطلبی بگویید که «تحمیل»، اسمش باشد؛ فضلاً اینکه یک عمل بکنید. مردم آزاد، همان‏طوری که در رفراندم بود، آزاد بودند مردم. مردم را باید آزاد بگذارید.»

به گمانم در کمتر سخنی از سخنان بنیانگذار فقید جمهوری اسلامی، به این صراحت سطح آزادی مردم در انتخاباتی که در رژیم انسانی–اسلامی برگزار می‌شود، بیان شده است؛ این‌که «مردم آزاد، همان‏طوری که در رفراندم بود، آزاد بودند مردم» در صورتی محقق می‌شود که مردم بتوانند بین «نه» و «آری» انتخاب کنند؛ بین دو چیز «کاملا متضاد». با این رفتار شورای نگهبان در انتخابات مختلف، مردم برای انتخاب بین «خیلی بله»، و «یه کمی کمتر از خیلی بله» آزادند.
Add a comment...

Post has shared content
✔️محمد حسن اصغرنیا عضو شورای مرکزی #حزب_جمهوری_اسلامی و از بازماندگان انفجار ۷ تیر ۱۳۶۰🔻

🔹#محمد_منتظری با دکتر #بهشتی #مشکلی پیدا کرده بود. او با معمر #قذافی رفیق بود. قذافی به او گفته بود که جشن تولدم است و تو می‌توانی دو تا هواپیما از ایران میهمان بیاوری. محمد منتظری هم فرودگاه را بست و دو هواپیما را پر کرد. #سید_محمد_خامنه_ای،‌ #جلال_الدین_فارسی از جمله افراد بودند. #مهندس_بازرگان به دکتر بهشتی زنگ زد و از این کار گلایه کرد. دکتر بهشتی خودش به محمد منتظری زنگ زد و گفت محمد جان در کشور قانون هست و این کار را نکن. در آن زمان #نقاری بین محمد منتظری و دکتر بهشتی پیش آمد.

🔹محمد منتظری هم در روزنامه ای به نام «ندای مستضعفین» لقب بدی به شهید بهشتی داد و نوشت: دکتر بهشتی "#راسپوتین" ایران است. "راسپوتین" یک روحانی #بدنام روسی بود. یک روزی شهید بهشتی می‌خواست از دفترش در طبقه سوم دادگستری در دیوان عالی کشور خارج شود که دید محمد منتظری هم از آن سمت می‌آید. دکتر بهشتی او را با عبارت «محمد جان» صدا زد و جلو رفت و او را بغل کرد. این دیدار باعث شد که محمد منتظری شب به دفتر حزب بیاید، همان شب #هفتم_تیر که او هم شهید شد🔺

http://yon.ir/0Fdzq

@namehayehawzavi
پ.ن: خاطرم هست محمد منتظری در یکی از سخنرانیهاش از بهشتی، بازرگان و #بختیار به عنوان عوامل اصلی آمریکا در ایران نام برد.
Add a comment...
Wait while more posts are being loaded