Profile

Cover photo
Justinas Žilinskas
Lived in Iliuzijų pasauly
1,688 followers|575,102 views
AboutPostsPhotosVideos

Stream

Justinas Žilinskas

Shared publicly  - 
 
+Gyvenimo Stebėtojas suprantu, kad nepatikėsi, jog sakau kupinas geriausių norų, bet... neprašytas patarimas:

NESKUBĖK su antra knyga. Nes, kaip ir tam tikruose dalykuose, greitis - gal ir smagu, bet - ne viskas. Ir malonumas paskui būna didesnis, kai skiri daugiau laiko ir daugiau rūpesčio. Siųsk velniop visus skubintojus ir tašyk, drožk kaip malką, kol pamatysi pinokį, o ne buratiną. 
 ·  Translate
8
Mantas Puida's profile photoGintas Ivanickas's profile photo
3 comments
 
Jei visokių ten ne grožinių neimsim domėn, tai Gugis.
 ·  Translate
Add a comment...

Justinas Žilinskas

Shared publicly  - 
 
Išverčiau Olego Sencovo paskutinį žodį okupantų teisme. Dalinkitės, ačiū.

Sencovas: aš vis tik tikiuosi, kad tai nebus mano paskutinis žodis... Aš, kaip ir Saša (Kolčenko), nieko iš jūsų neprašysiu, nesižeminsiu, viskas visiems aišku. Okupantų teismas iš principo negali būti teisingas. Nieko asmeniško, jūsų garbe.

Aš apie kitą noriu kalbėti... Pontijus Pilotas – buvo toks personažas. Jis, kai daug metų išsėdėjo Mėnulyje, pagalvojo apie savo poelgį... Po to, kai jam atleido, jis ėjo mėnesienos takeliu ir sakė Ga-Nocri: “Tu žinai, buvai teisus, pati baisiausia nuodėmė žemėje – bailumas”. Tai parašė didysis rusų rašytojas Bulgakovas knygoje “Meistras ir Margarite”. Ir aš su juo sutinku. 

Bailumas – pati svarbiausia, pati baisiausia nuodėmė žemėje. Išdavystė – tai tokia privati bailumo forma.


Didelė išdavystė prasideda kartais nuo menko bailumo. Kai tau ant galvos užmauna maišą, truputį muša, ir po pusvalandžio tu jau pasiryžęs atsisakyti visų savo įsitikinimų, apkaltinti save kuo tik nori, apkaltinti kitus žmones, kad tik nustotų mušti. Aš nežinau, ko verti tavo įstikinimai, jeigu tu nepasirengęs dėl jų kentėti ar mirti.

Aš labai džiaugiuosi, kad Gena Afanasjevas (kaltinimo liudytojas proceso metu, atsisakęs savo ankstesnių parodymų ir pareiškęs, kad jie išgauti kankinant – Radio Svoboda) sugebėjo peržengti save. 

Jis suklupo, bet, galų gale, suprato, kad dar yra šansas, ir žengė labai vyrišką, labai teisingą žingsnį. Aš tuo labai stebėjausi ir labai džiaugiuosi. Ne dėl to, kad bus didžiulis skandalas ar kokios nors problemos dėl mūsų išteisinimo. Ne, viso to nebus. Aš džiaugiuosi, kad jis galės gyventi toliau ir nesijausti žmogumi, kuris išsigando, nors jam toliau grasinama, jis spaudžiamas, spardomas, grasinama. Bet jis jau žengė žingsnį į tą pusę, teisingą žingsnį, ir atgal jau negrįši. Aš labai dėl jo džiaugiuosi.

Aš jau metus jūsų nuostabioje šalyje ir žiūriu jūsų televizorius. Progamos “Vesti”, “Vremia” – tai puikios laidos. Jūsų propaganda dirba puikiai. Didžioji Rusijos gyventojų dalis tiki, kai jos kalba: Putinas – šaunuolis, Ukrainoje – fašistai, Rusija viską daro teisingai, aplink – priešai. Labai gera propaganda. Bet aš taip pat suprantu, kad yra ir protingesni žmonės, kaip jūs, pavyzdžiui, įgyvendinantys valdžią. Jūs juk puikiausiai suprantate, kad nėra jokių fašistų Ukrainoje, kad Krymą atplėšėt neteisėtai, o jūsų kariuomenė kovoja Donbase. Net aš, čia, kalėjime, žinau, kad jūsų kariuomenė – Donbase. Juk visas mūsų izoliatorius prigrūstas savanorių, kuriuos ten siunčia, kaip didvyrius, ant jūsų tankų, su jūsų ginklais. Jie ten kariauja, galvoja, kad čia jų laukia, grįžta, pasiėmę sprogmenų, juos priima pasienyje ir įkalina. Jie stebisi: “Kaip, už ką? Mes juk tarsi didvyriai, mus taip išlydėjo...” Nesupranta, kad traukinys keliauja tik į vieną pusę. Net kalėjime tai žino. 

Čia, kalėjime, aš susitikau su GRUšniku, jūsų karininku, kariu, tiksliau. Jį dėl kito nusikaltimo teisė – jis dalyvavo Krymo užgrobime. Kovo 24 d. jie laivais atplaukė į Sevastopolį ir blokavo karinius dalinius. Kaip tik ir tą, kurią aš aprūpinau ir padėjau išgabenti. Tokia įdomybė. Ir jis dalyvavo, jo brigada dalyvavo Ilovaisko katile, kurį sunaikino Rusijos kariai.  

Tai – faktai paviršiuje. Jeigu neužsimerki – juos matai. Štai, pavyzdžiui, stovi jūsų režimo trubadūrai. Jie – taip pat nekvaili vaikinai, viską žino, kaip yra, bet ir toliau meluoja, tarsi daro savo darbą, surasdami kokį nors pasiteisinimą. Matyt, jie teisinasi: reikia maitinti vaikus, reikia kažką daryti... Bet kam auginti dar vieną vergų kartą, vaikinai?

Bet, be visų šitų, yra dar viena Rusijos gyventojų dalis, kuri puikiai supranta, kas vyksta, kuri netiki jūsų agitpropo pasakomis, kuri supranta, kas vyksta pasaulyje, kokius baisius nusikaltimus daro jūsų vadovybė, bet šie žmonės kažkodėl bijo. Jie galvoja, kad nieko negalima pakeisti, kad viskas bus taip, kad sistemos – nesulaužysi. Tu – vienas, mūsų mažai, mus visus sukiš į cypes, užmuš, sunaikins... Ir sėdi pogrindyje, kaip pelės. 

Mes irgi turėjome nusikalstamą valdžią, bet mes stojome prieš ją. Mūsų nenorėjo klausyti – mes daužėme į šiukšlių dėžes. Mūsų nenorėjo matyti – mes padegėme padangas. Galiausiai mes laimėjome. Tas pats bus ir pas jus – anksčiau ar vėliau. Kaip – nežinau, ir aš norėčiau, kad nieks nenukentėtų, aš tiesiog noriu, kad jūsų nevaldytų nusikaltėliai.

Teisėjas: peržengiate proceso ribas. Mes svarstome siaurus klausimus. Pagal įstatymą, jūs negalite kalbėti apie viską.

Sencovas: aš jau baigiu, jūsų garbe.

Teisėjas: aš jūsų nepetraukiu, tiesiog.

Sencovas: aš suprantu, kad jūs manęs nepertraukiate, tikrai... Taigi, vienintelis dalykas, ko aš noriu palinkėti tai trečiai, žinančiais Rusijos gyventojų daliai, - išmokti nebijoti!

 

 
 ·  Translate
"Суд оккупантов не может быть справедливым по определению", – заявил в зале суда украинский режиссер, не признающий своей вины
29
5
Tomas R's profile photoIlona Jankauskaite's profile photo
Add a comment...

Justinas Žilinskas

Shared publicly  - 
 
Nesantiems FB.

‪#‎souvenirs‬

Užbaigę muitinės formalumams, atsakę į aibę klausimų ir perklausimų, kurių prireikė vertėjui, jie dar turėjo laiko. Traukinys iš Odesos išvyks tik pavakare, o vaikai, ypač jaunėlis, išalkę jau dabar. "Į restoraną?", - lyg abejodamas pasiūlė tėvas, pastebėjęs iškabą. Žinoma, kas gi prieštaraus - vaikų akys tuoj pat suspindo, gal netgi skanumynų bus?..
Kova su rusišku meniu ir jokia kita kalba nekalbančia padavėja užtruko, nors tėvas ir buvo pasigraibęs vieną kitą rusų kalbos žodį "Draugystės vakaruose" Sovietų Sąjungos ambasadoje. Bet pagaliau ant balta cerata užtiesto stalelio atsirado lėkštės su ištęžusiais kotletais ir grikių garnyru. Nei kvapas, nei vaizdas apetito nekėlė, o vaikų akyse žiebėsi tikras siaubas - juk vers, tikrai vers suvalgyti! Tėvas, įpratęs pats kepti sultingą asadą, kai čirškinama mėsa stačiai žadinte žadina pirminius instinktus, taip derančius prie rūsčių Comodoro Rivadavia peizažų, krenkštelėjo - maistas yra maistas, neišsigalvokit - būtent taip visi suprato jo "Na!" Motina pirmoji atsignybo gabalėlį.
Prie gretimo stalelio atsisėdo du kariškiai. Po trumpų susišūkavimų, padavėja tuoj pat jiems pastatė dvi briaunotas stiklines ir skaidrų butelį. Maisto ant stalelio nebuvo. Tas, kurio antpečius žymėjo trys žvaigžgutės, dosniai pripylė abi stiklines ir vyrai, kažką sumurmėję, išgėrė iki dugno, tarsi vandenį. Dabar jau kitas, daug nelaukęs, vėl pripildė stiklines.
Motinos šakutė, tik ką pakabinusi žiupsnį grikių, suvirpėjo ore. Ji atsisuko į tėvą, nebyliai klausdama: "kur mes patekom?" Jaunėlis, pamatęs, kad niekas nestebi lėkštės, skubiai numetė gabalą kotleto po stalu ir primynė juodu, vis dar švariai nublizgintu batu. Vyresnysis griežtai susiraukė.
Prieš akis laukė dar ilgas kelias. 
Namo, į Lietuvą.
(1956 m.)
 ·  Translate
7
Gintas Ivanickas's profile photoJustinas Žilinskas's profile photoNemunas B's profile photo
3 comments
 
čia tie, kurie kažkodėl sugalvojo į sovietūchą atvažiuot gyvent? kokia ten tikra istorija buvo - apgavo?
 ·  Translate
Add a comment...

Justinas Žilinskas

Shared publicly  - 
 
+Aurelijus Katkevičius Primink, kuris ten Rusijos bojarijas buvo į Respubliką pabėgęs? Niekaip neatsimenu pavardės...
 ·  Translate
1
Gediminas K's profile photoLiutauras Ulevičius's profile photoAurelijus Katkevičius's profile photoSkirmantas Tumelis's profile photo
6 comments
 
Calm down... Please calm down...
Add a comment...

Justinas Žilinskas

Shared publicly  - 
 
Tai G+ jau paskutinioji? Nes programų sąraše Googlis jį visai nustūmė kažkur... 
 ·  Translate
1
Aurelijus Katkevičius's profile photoGintas Ivanickas's profile photoCRONUS Karmalakas's profile photo
3 comments
 
Kokiam programų sąraše? Jei te kampe viršuj dešinėj kai paspaudi, tai ten gi galima susirūšiuot kaip nori. O G+ naikinamas tik kaip brand'as
 ·  Translate
Add a comment...

Justinas Žilinskas

Shared publicly  - 
 
+Gyvenimo Stebėtojas Akuniną skaitęs tamsta? (Čia ne aliuzijų ieškojimas, čia klausimas).
 ·  Translate
1
Jurgita Ludaviciene's profile photoJustinas Žilinskas's profile photo
9 comments
 
Tokie tie internetininkai. Jie drąsūs prie kompų, o išlindę į viešumą slepiasi. Kraštutinis atvejis - kai į draugo laidotuves staiga suvažiavo aibė draugų, nors tėvai buvo įsitikinę, kad jis tų draugų nelabai turi... 
 ·  Translate
Add a comment...
Have him in circles
1,688 people
Donatas Ambrasas's profile photo
Gintarė Tamošaitytė's profile photo
Aš Gedas's profile photo
Dovile Jodenyte's profile photo
Dainora O Kęstutytė's profile photo
Česlovas Balandis's profile photo
Graphic Design (Sydney)'s profile photo
Vidas Valkiunas's profile photo
Giedrius Gelžinis's profile photo

Justinas Žilinskas

Shared publicly  - 
 
Jau beveik savaitę ATO zonoje panašu į tikrą ugnies nutraukimą. Kas dedasi? +Aurelijus Katkevičius +Katinas Supistoletu ?
 ·  Translate
4
Katinas Supistoletu's profile photoRobertas Butkevičius's profile photoDainius G.'s profile photoEgidijus Papečkys's profile photo
15 comments
 
Galvos ant kulbės nedėsiu, bet tas vienintelis garsusis straipsnelis Izraelio resurse, pats pirmasis, toks nepatikimas, kad sunku juo patikėti: panašu į tiesą, gali būti tiesa, bet nėra jokių įrodymų kad tai tiesa. Taip tobulai viskas suvesta, kaip kad būna baltais siūlais siųtose baikose, bet nėra nei šapelio, kurį kas nors galėtų patvirtinti. Rimtesni šaltiniai tyli. O tai, kad ten paminėti naikintuvai MiG-31, neva atskridę į Siriją, tikėjimą autoriaus teigimu dar labiau menkina. Nie vieriu
 ·  Translate
Add a comment...

Justinas Žilinskas

Shared publicly  - 
 
Taip, +Mindaugas Voldemaras matė mane traukinyje, tai buvo rugpjūčio 10 d. Meluoti - negražu, o ypač - "Verslo žinioms"!  
 ·  Translate
1
1
Mindaugas Udalcovas's profile photoJustinas Žilinskas's profile photoMindaugas Voldemaras's profile photo
2 comments
 
Koks dar blogeris?
Add a comment...

Justinas Žilinskas

Shared publicly  - 
 
 
Vėl "skaitau-verkiu" (truputį © Vonnegutas). Šauksmų ir dejonių dėl "w" atsiradimo fone įdomu pažvelgt į protėvių reakciją, kai tyrą pirmapradę lotynišką abėcėlę sudarkė tautinės "uodegaitės-kepuraitės". Daug buvo aistrų:
....pasigaminome 9 naujus ženklus, prikergdami prie lotynų raidžių įvairius ženkliukus, tai uodegaičių, tai kepuraičių, tai taškų pavidalu...
...Mūsų raštas nustoja gražaus romėniško rašto išvaizdos ir darosi panašus į arabų bei armėnų karakulkas. Bet blogiausia, kad, anot I. Šeiniaus labai vykusio pavadinimo, trijų aukštų rašyba tekniškai labai pasunkina raštą. Šitai galima pastebėti tiktai daug ranka rašant. Apvalių, simetriškų ir nekomplikuotų lotynų raidžių rašymas tekniškai yra nesunkus. Ranka pripranta prie ritmiškų nekomplikuotų vienoje linijoje besitęsiančių judesių ir jie atliekami greitai ir mekaniškai. Savo ritmu šitie judesiai nevargina rankos raumenų...
Visai kas kita, kai rašant reikia nuolatos šokinėti, anot J. Šeiniaus, iš karto po tris aukštus. Čia rankos raumenys jau nustoja savo ritmo, judesiai darosi komplikuoti, o akis ir dėmesys turi atidžiai budėti, kad ženklas būtų tiksliai pridėtas prie tos raidės kur reikia.
Taigi, mūsų uodegaičių, kepuraičių ir taškų raštas be savo neaiškumo ir neestetiškumo turi dar tą didelę ydą, kad jis be reikalo vargina ir fiziškai ir psikiškai.
------------
 ·  Translate
3 comments on original post
11
1
Mantas Puida's profile photo
Add a comment...

Justinas Žilinskas

Shared publicly  - 
 
‪#‎knygos‬ (Skolų gražinimas)

Dies Irae Tapinensis arba į Soborą įžengia žengiantis

Ilgą laiką jaučiausi bjauriai, nieko nerašydamas apie pirmąją Andriaus Tapino knygą, kuri, kaip visi pamename, vadinosi “Vilko valanda”. Šiai pajautai buvo rimtų priežasčių – mat Andrius apžvelgė mano “KGB vaikus”, bet aš niekaip nesiryžau rašyti apžvalgos jo knygai. Tam buvo keletas rimtų priežasčių: pirmoji, “VV” mane nuvylė. Ir nuvylė gan stipriai, nes nesitikėjau, kad Andrius gali taip susimauti: na, kur matyta, kad bičiulis fantastas rašytų taip, jog turėjau 5 kartus atidėti knygą į šalį, ir tik persiritus į antrą pusę, pagaliau atsirado noras pabaigti? Antroji priežastis – apie “VV” rašė visi, “VV” sukėlė furorą, “VV” tapo metų knyga; mano balsas tiesiog buvo nereikalingas – Lietuva kuriam laikui stympanktelėjo. Trečioji – nenorėjau, kad mano kritiška recenzija (o ji būtų buvusi kritiška) atrodytų kaip specialus konkurento peikimas (nors konkuruoti su Tapinu – tai tas pats, kaip stoti Nakties sargų broliu, neturinčiu valyriško kardo, prieš Baltažengį), kai tuo pačiu metu, deja, sukosi ir mano knyga.

Taigi, “Vilko valandos” taip ir neapžvelgiau. Dabar irgi prie jos daug neapsistosiu – tik pasakysiu, kad knygai kenkė nepaprastai ilga ekspozicija ir patrauklaus pagrindinio veikėjo trūkumas. Ironiška, bet Andriui puikiai sekėsi kurti visokius šalutinius tipažus, kad ir kriminalinio Vilniaus valdovą Kairį, bet tas Sidabras – vajė vajė, beveik negyvas vaikščiojo, it koks Stevenas Seagalas. Aišku, kai kurie epizodai net ir iš pirmosios, tos vangiosios pirmos knygos dalies, buvo puikūs – pavyzdžiui, dirižablio šturmas. Ir aš labai tikėjausi, kad Andrius padarys išvadas po “VV”, ir “Maro diena” bus kitokia.

Neapsirikau. “Maro diena” tikrai truputį kitokia, ir man, skirtingai nuo daugumos, ji labiau patinka už “Vilko valandą”. Kodėl? Pirmiausia, ji visą laiką išlaiko įtampą (na, nebent Stambule vaikomasi kiek per ilgai ir ilgokai užtrunka techninis paslapties atkodavimo išaiškinimas). Nuotykiniam romanui gebėjimas pririšti skaitytoją - didžiulis privalumas. Intriga taip pat išlaikoma labai vykusiai – nuo pačių pirmųjų puslapių, iki savotiškos viršūnės, kur kažkas paskelbia, kad jis “...Alive and in...”. Tad ekspozicija – trumpa, ryški, gerai sukaltos dviejų pagrindinių veikėjų linijos ir tvarkingas, kovingas finalas.

Daug geresnis balansas tarp “pasaulį seną išardysiu iš pamačių pačių ir tuo naujai pasaulį pastatysiu” ir to, kas šiame pasaulyje vyksta. Taip, “VV” vienas iš veikėjų buvo stympankinis Vilnius, daug ką būtent jis ir sužavėjo (vien navigatorių bokštas ir Viščigavo orlaivių uostas ko vertas). Čia stympankinio Kauno nėra (nepasisekė Kaunui...), yra stympankinis Stambulas, truputį stympankinio Londono, bet tam negaištamos tokios milžiniškos pastangos – ir, sakyčiau, netgi gerai, kad nepersistengiama. Kaip ir pirmojoje knygoje, taip ir šioje, yra tiesiog savaime puikių epizodų, šįsyk – plaukimas iš Vilniaus į Kauną. Ir nors Andrius sakė, kad ši dalis – bene arčiausiai realybės, bet būtent tas kokteilis tarp tikrų Neries rėvų, vytinių, prietaringų valstiečių ir fantastinių baidyklų, mane veikė taip pat maloniai kaip “Žalios devynerios” + “Coca-cola” 1:3 (nereikia nei plakti, nei maišyti, tiesiog supilti).

Veikėjai irgi ūgtelėję: nors vargšas Sidabras, net ir po priešistorės gilinimo, nelabai įgavo spalvų, bet jo bičiuliai samdiniai, ypač - visa margaspalvė Kauno Respublikos gvardija – pakankamai žavi. O kam patinka istoriniai žaidimai, kaip “Basanavičius – alchemikas”, čia taip pat ras savų pyragėlių. Maras, gavęs daugiausia ekrano, t.y. – puslapių, laiko, taip pat nekliūva – jis jau protagonistas, su kuriuo norisi tapatintis; ir puiki Čiurlionio linija, ir pati jos mintis didinga, simfoniali tiesiog!

Bet visgi, yra vienas didelis šaukštas deguto, susijęs su begaline mano, kaip skaitytojo, nuoskauda: knygos anonsas skelbė, kad bus “erotinė scena virš debesų”. Dar daugiau (spoileris!) – erotinės scenos veikėja(s) – sukubas! (Nežinantiems: sukubas – Rytų mitologijoje kūniškai atkaklus, nepasotinamas demonas, su kuriuo neverta eiti nei obuliauti, nei į žvalgybą). Bet toji scena, nors ir virš debesų – toks pšššš, kad net “Emanuelė” atrodytų hardcore’as, o sadomazo iš “Vilniaus plovo” – iš viso, pornografinių daiktų platinimas (taip, LR baudžiamajame kodekse yra toks straipsnis!). Andriau, kaip tu nuvylei! Kaip galima taip sumenkinti sukubą, man tiesiog nesuvokiama...

Trumpai tariant, jeigu skaitydamas “Vilko valandą” aš niurzgėjau ir dūsavau, tai “Maro dieną” skaičiau pasimėgaudamas. Trečios knygos, kurios pavadinimą žinau (ir jį sužinos kiekvienas įdėmesnis skaitytojas), lauksiu taip pat. Ščiaaaaa!
 ·  Translate
7
Mantas Puida's profile photoEgidijus Papečkys's profile photoJustinas Žilinskas's profile photoLiutauras Ulevičius's profile photo
6 comments
 
buvo daug garso, o konservų, pasirodo, nėra..
 ·  Translate
Add a comment...

Justinas Žilinskas

Shared publicly  - 
 
+Gyvenimo Stebėtojas , rašykite toliau memuarus ir straipsnius, anie tamstai sekasi. Ir nepriimkite šios recenzijos kaip noro tamstą įžeisti. 

Sprangus Vilniaus plovas

Rašyti apie pažįstamo, net jeigu toji pažintis tik virtuali, knygą ar kūrinį – visada sudėtinga. Iš karto norisi kažką atleisti, kažką nutylėti, neversti žmogaus jaustis nemaloniai, ir pačiam nesijausti nemaloniai, kai turi rašyti nemalonius dalykus. Aišku, šįsyk rašysiu apie priešininką bent jau pastaruosius du sezonus, kuris labai nori matuotis viskuo – nuo intelekto iki puslapių. Kitaip tariant – Regimantai (Regimantas Dima), peiksiu. Ir peiksiu žiauriai. Kol kas tamstą tik atsargiai pakritikavo Gintautas Ivanickas, kiek aiškiau pasisakė pristatymo metu Rimvydas Valatka ir net Haroldas Mackevičius, viską vilkęs į humorą. Aš gi išjungsiu stabdžius – kiekviena knyga privalo turėti sudirbančią recenziją, o ši tokia ir bus. Bet, kaip ir dera džentelmenui, be to, jaunesniam pagal žilę, pradėsiu nuo pagyrų.

Giriamoji dalis

Surinkta, išstudijuota ir apibendrinta daug istorinės medžiagos, kuri plačiajai visuomenei (taip pat ir man) nebuvo žinoma. Yra keletas vykusių beletristinių epizodų, įdomių pastebėjimų.

Peikiamoji dalis.

Na, o dabar ženkime prie svarbiausio. Kaltė čia pasiskirto įvairiai – kai kur pats tamsta esate kaltas, kai kur – leidykla, čia jau atsirinksite patys. Pradėsime nuo to, kad knyga pozicionuojama trijų apgavysčių pagrindu: romanas, Diuma, Vilnius.

ROMANAS. “Vilniaus plovas” – joks romanas. Ilgai sukau galvą, su kuo palyginti šią knygą, ir pagaliau, vakar naktį atėjo mintis: mūsų sovietinėje praeityje buvo tokia serija “Siluetai”, kurioje leistos grožinės visokiausių žymių veikėjų biografijos. Kai kurios – tokios truputį beletristinės, su grožinės literatūros užuominomis (pvz., apie Michelangello). +True Flax  tamstos knygą pavadino “labai ilgu “Verslo klasės” straipsniu”, irgi tinka: žodžiu, iiiiilga dokumentinė apybraiža su beletristikos elementais. Tai, kas galėjo būti romanu, t.y. – Sigito linija, liko neišplėtota, o pabaigoje iš viso numeditavo į mentalinį astralą. Ne tik aš likau nesupratęs – KAM to reikėjo, jeigu taip buvo suvedžiota ir pamesta, ko tuo siekta? Jau nekalbėsime apie tai, kad šioje linijoje tamsta panaudojote šiek tiek medžiagos iš “Gyventojo stebėtojo memuarų”. Kodėl gi Vitkevičiaus istorija ne romanas? Ogi dėl to, kad ten, išskyrus porą erotinių scenų ir keletą caro valdininkų pasikalbėjimų, daugiau nėra nieko romaniško, nesvarbu, kad kiek kartų tvirtinsite, kad rašote “rimtą istorinį romaną”. Paimkite bet kurį istorinį romaną: Dickensą (nelaimei, kaip tik prieš “Vilniaus plovą” pabaigiau skaityti “Pasakojimą apie du miestus”, tad ėmiausi tamstos knygos su tikro romano skoniu mintyse), Mitchell, Waltari, Tolstojų, Bulgakovą, Akuniną ar net Vienuolį. Romane, net ir panaikinus istorines aplinkybes, lieka dar kažkas – žmogiškieji santykiai, veikėjai, kokios nors dramos. Lieka pasakojimas apie gyvus žmones. Tamstos knygoje (atmetus Sigito liniją) viso to nėra. Veikėjų nėra – tik anketos. Neįmanoma su jais susitapatinti, neįmanoma įsijausti, neįmanoma už juos sirgti. Sakysite – tai čia reikia būti tikru vyru, kad tokius suprastum. Nė velnio – Bondas, kad ir kiek jis būtų “svetimas” savo licence to kill būdu kai kuriems (pvz., tokiems žolėdžiams, kaip aš), vis tiek įtraukia, pagauna, sudomina, už jį sergi. Sergi už riterį Griežę. Sergi už Tyrioną. Sergi už d’Artanjaną. Sergi už Skarlet. Už Vitkevičių – ne. Apie Zaną iš viso tyliu, nes jo nėra. Jo knygoje tiesiog nėra, beviltiškai nėra (o vis lauki – na, kada pasirodys, na, kada, kada, kur ta šnipų romano įtampa, kur tas sąmokslas, kur?!?). Tiesą sakant, kai veikėją rado nužudytą (iš tiesų, nesijaučiu niekuo nusikaltęs spoilindamas, tai – irgi simptonas), aš ne tik nepajaučiau nieko – aš net nemačiau ėjimo į dramatinę akimirką, nuo kurios kažkiek šiurptum, kurią nujaustum, bet to nenorėtum, ir galiausiai sunkiai atsidustum – et... Ne, man buvo visiškai dzin, man nusibodo tas Herato šturmas ir vėliau grįžimas į Peterburgą. Booooooring. Užvažiavote ant “stympunkerio” – tačiau jo stympankas yra gerokai gyvesnis nei tamstos istorinė publicistika (nors su veikėjais anas irgi turėjo problemų, bet apie tai – kitur ir kitą kartą). Siužeto, išskyrus “judėjo iš taško A į tašką B”, tamstos knygoje, galima sakyti, taip pat nėra – pilnaverčio, sodraus siužeto. Man kartais skaitant norėjosi graužti nagus, kiek išvaistėte puikių minčių (na, kad ir tokia – paralelinti pasakojimą su A. Mickevičiaus “Konradu Valenrodu”, kuri būtų sąmokslą pakylėjusi į visai kitą lygį! “Kaip jis su Vytautu slapčia derėjos – man pranešė šnipai kiekvieną žingsnį jojo!”)...

DIUMA. Nemėgstu, kai leidykla nori skaitytoją apgauti. Šiuo atveju apgavystė yra įžūli ir visiškai neadekvati. Dima nėra Diuma net 10 procentų, dar suprasčiau, jeigu jis būtų rinkodarinamas kaip “unikalus autorius, vaikščiojanti istorinė enciklopedija” arba kokia nors “antisabaliauskaitė” (down with rafinuotas seilėjimasis!). Dabar gi – vargas tam Diumą skaitytojui, kuris atsivers Dimą, ir ten ieškos Diumos, net su žiburiu. Diumą visgi rašė romanus. Dima kol kas romanų nerašo, Dima verda plovą.

VILNIUS. Knygoje apie Vilnių kaip miestą, išskyrus nuolat kartojamą Vilniaus universiteto šlovę (šlovė jam, ir tegul taip bus per amžius – čia rimtai), išugdžiusią tokius vyrus, kurie moterį maunasi kaip pirštinę (tiesiogine fiziologine prasme, tai – autoriaus metafora), nėra daugiau nieko. Tad doras pavadinimas būtų bent jau “Vilniečių plovas”, nors Vitkevičius gi iš viso – Pašiaušė ir Kražiai. Dabar gi – aliuzija turbūt į Gavelį, dar vienas rinkodaros ėjimas, po kurio skaitytojas jaučiasi paprasčiausiai apgautas. “Gyvenimo stebėtojo memuaruose” Vilniaus buvo daug daugiau. Dabar Vilnius – net ne scenografija, tik aidas, kurio jeigu prievarta nekartotumėte – nebūtų; ir niekas jo nepasigestų.

Sakėte, kad parašėte knygą per pusmetį – tai labai matosi. Ji neišnešiota, ji gimusi anksčiau laiko. Labiausiai man įsiminė keli pasamprotavimai bei gastronominių produktų aprašymai. Taip, trumpų formų tekstai tamstai sekasi puikiai, tačiau kol kas tik jiems demonstruojate talentą. Stambiai formai – ne.

Ar rekomenduoju skaityti knygą kitiems? Taip, galima, tačiau - tik tinkamai nusiteikus, nesitikint grožinės literatūros, nesitikint romano bei intrigos. Net tai, kas galėjo užgimti kaip romanas buvo užmušta pačiame tekste. Bet – taip - sužinosite daug vardų, pavardžių, kas yra štuceris (jeigu neskaitėte “Vinetu”), truputį apie Aziją, jos istoriją, papročius bei Rusijos imperijos pretenzijas į ją.

(O dabar lauksiu padėkų – nes po tokios recenzijos jūs skaitysite knygą nusiteikę blogiausiam, o toks skaitymas, kaip žinia, visada atneša ką nors geresnio, nei skaitant su dideliais lūkesčiais).

NeRomanas. NeDiuma. NeVilnius.
 ·  Translate
5
Gintas Ivanickas's profile photoTautvydas M's profile photoJustinas Žilinskas's profile photoGyvenimo Stebėtojas's profile photo
21 comments
 
Visos recenzijos yra būtinos. Įžvelgiu ir rūsčios sermėginės  tiesos. 
 ·  Translate
Add a comment...

Justinas Žilinskas

Shared publicly  - 
 
‪#‎OmonVon‬.
Tuk-tuk, kas ten? Ogi teisinė publicistika! Jūs prašėte, aš stengiausi. Daug raidžių, bet visos gražios. Perpublikavimas tik dalybos būdu, arba atsiklausus autoriaus.

** Ko nesuprato Vilniaus apygardos teismo kolegija OMONo byloje arba neminuokime kelio prokurorams, kai patiems reiks juo vaikščioti **

Pradėsiu nuo pirmo postulato: byla tikrai sudėtinga ir tikrai nekasdieniška. Be to, byla, kuri jau turėjo būti išspręsta prieš dešimt ar penkiolika metų. Taigi, srebiam, ką prisidirbom. Esminis posūkis šioje byloje – veikų perkvalifikavimas iš įprastinių kriminalinių nusikaltimų į tarptautinius nusikaltimus: nusikaltimus žmoniškumui (tarptautinės teisės draudžiamas elgesys su žmonėmis) (BK 100 str.) ir/arba karo nusikaltimus (BK 103 str. Tarptautinės humanitarinės teisės saugomų asmenų žalojimas, kankinimas ar kitoks nežmoniškas elgesys su jais ar jų turto apsaugos pažeidimas. Būtent su šia kvalifikacija byla atėjo iki VAT ir taip vadinamos “Cinino kolegijos” (nors bylą sprendė kolegija, bet visą viešumos svorį prisima teisėjas Audrius Cininas, už ką jam garbė).

Ką gi turim? Teismas, kuris kas dieną sprendžia bylas, susijusias su Lietuvos teise, gauna bylą, kurioje – tarptautiniai nusikaltimai. Gal ir būsiu neteisus, bet spėju, jog VAT su tarptautine teise, o tuo labiau – tarptautine baudžiamąja teise susiduria retai. Gal tai – net pirmas kartas. Ką gi, teisėjai panyra į tarptautinės baudžiamosios teisės studijas. Ir čia prasideda džiazas, nes tarptautinė teisė – tai ne nacionalinė teisė. Kai kas sutampa, bet kai kas smarkiai skiriasi. Pavyzdžiui, visiškai kitokia teisės šaltinių sistema, o tuo labiau – egzistuoja tokia ypatinga kategorija kaip “paprotinė teisė”, kuri įkūnija tas normas, kurios išvedamos iš valstybių dominuojančios praktikos, kuri pripažįstama teisės norma. Paklysti – nesunku.

Vienas dalykas, kas užkliūna teisėjams, ir užkliūna visai logiškai – pala pala, 103 BK (karo nusikaltimui) reikia ginkluoto konflikto ar okupacijos (taip pat aneksijos ar agresijos, ką mūsų BK dėl visa ko “įsidėjo”). Kas gi tas ginkluotas konfliktas? Teismas ima gilintis – randa, kad parašyta, jog tai – kai dvi valstybės naudoja ginkluotą jėgą viena prieš kitą. Aha, tai jeigu dvi valstybės – tai tada reiškia, kad naudoti turi abi. O čia... Ir – braukšt – nuosprendyje atsiranda frazė: “Karo ar ginkluoto konflikto požymis suponuoja abipusį ginkluotą konfliktą.” Ką tai reiškia išvertus į žmonių kalbą? Ogi tai, kad jeigu, pvz., dabar Latvija panorėtų atsiimti Palangą ir ta proga ją subombarduotų arba ten pasiųstų Latvijas sargi, o Lietuva tam nepasipriešintų – karo ar ginkluoto konflikto nebūtų (nes viena pusė). Tas pats būtų, jeigu Lietuva sugalvotų pasiimti Liepoją, o Latvija tam nesipriešintų. Kitaip tariant, teismas nepasižiūrėdamas, ką tas apibrėžimas savyje apima, anglišką pasakymą “whenever there is a resort to armed force between States” (ICTY*, Tadic) supranta taip, kaip jo nesupranta niekas kitas. Netgi tas pats dokumentas, kuriuo teismas sugalvoja pasiremti, kai ten tolėliau parašyta juodu ant balto: “H.-P. Gasser explains that "any use of armed force by one State against the territory of another, triggers the applicability of the Geneva Conventions between the two States. [...] It is also of no concern whether or not the party attacked resists.” (ICRC, Opinion paper, 2008). Ir – sutikite, juk būtų visiškas absurdas, jeigu TIK nuo kitos pusės ATSAKYMO prasidėtų tarptautinis ginkluotas konfliktas? Teismas stengėsi suprasti, jam nepavyko. Todėl, kad specifika, todėl, kad nepažįstama šaka, todėl, kad pirmas kartas.

Tada teismas imasi okupacijos, ir prasitaria, kad okupacijos kaip ir nebuvo (nes nuo 1990 03 11 turime atstatę Nepriklausomybę, ir tai – DĖMESIO – pirmas pasakė ne šis teismas, tai yra Lietuvos Konstitucinė doktrina, tai pasakė KONSTITUCINIS TEISMAS! – todėl tarkuoti už tai ŠITĄ teismą tikrai nedera), bet gal buvo dalinė okupacija, nes sovietų kariuomenė vis dar čia? “Dalinė okupacija” išsiverčiame į anglų kalbą, į “partial occupation”, aha, tai štai čia apie ką! Tik – nelaimė – “partial occupation” tarptautinėje teisėje reiškia ne “dalinę” okupaciją, o “dalies teritorijos” okupaciją, kitaip tariant – užgrobta ne visa valstybė, užgrobta tam tikra jos teritorijos dalis ar teritorijos, ir ten vykdoma okupacija. Ar mes tai turime 1990-1991? Tiesą sakant – nepaprastai sudėtingas klausimas. Nes, viena vertus, Lietuva jau atkurta, viešoji valdžia kaip ir lietuviška, gyventojai irgi paklūsta atkurtos Lietuvos vyriausybei, bet sovietų kariuomenės monstras čia pat. Ir VRMo daliniai, ir LKP “ant platformos”, ir visos kitos grožybės. Ką su visu tuo daryti? Et, nusprendžia teismas– ogi prokurorai okupacijos net nemėgino įrodinėti (ir teisingai pastebėjo - nemėgino). Tai tegul ima ir padaro tą dar kartą.
Taip iš nuosprendžia išlekia BK 103 str. Ginkluoto konflikto nėra, okupacijos nemėginta įrodyti. (Nuosprendyje seka ne visai tokia, bet esmės tai nekeičia)

Bet ką daryti su BK 100 str. (“nusikaltimai žmoniškumui”), kuris nereikalauja nei okupacijos, nei ginkluoto konflikto, nei agresijos, nei aneksijos? Perskaitykite sudėtį kodekse, garantuoju, nieko panašaus nerasite. Ir normalu, kad nerasite – nes ten ginkluoto konflikto ir nereikia, nes ten jo ir neturi būti. Bet čia teismas atsiverčia Niurnbergo tribunolo įstatus (1945 m.) ir mato: opapa, taigi tie nusikaltimai nevaikščioja po vieną, o tik kartu su kitais tribunolo nusikaltimais (karo, taikos). Teismas atsiverčia Jugoslavijos tribunolą (1993 m.) – aha, ir ten taip pat! O bylose? Vajė, taigi Jugoslavijos tribunolas iki šiol reikalauja ginkluoto konflikto! Taigi, ir vėl ieškom ginkluoto konflikto pas OMONą, o jo gi kaip nėra, taip nėra! Ir taip BK 100 str. normoje atsiranda paieškos tų požymių, kurių ten nėra – mat teismas sugalvoja imti ir pritaikyti tarptautinę teisę aiškindamas nacionalinės teisės normą (kas būtų labai gerai, jeigu...)

Jeigu Teismui nepakištų kojos kitas tarptautinės teisės ypatybių neišmanymas: Jugoslavijos tribunolo statute ir jurisprudencijoje tas požymis (iki pat dabar, tikrai taip) yra TODĖL, kad to reikalauja TRIBUNOLO STATUTAS. Kai tuo pačiu metu tas pats Tribunolas Tadic byloje aiškiai pasisako, kad TARPTAUTINĖJE PAPROTINĖJE TEISĖJE nusikaltimai žmoniškumui jau seniai pametė tą ginkluoto konflikto reikalavimą. Jo nebereikia (galiausiai tai realizuota 1998 m. Romos Tarptautinio baudžiamojo teismo statute) bet, kadangi Tribunolo statute tai ĮRAŠYTA, Jugoslavijos tribunolas kito kelio neturi, kaip jį vis taikyti!

Ir taip Lietuvos teismas, 2015 m. braukšt ir pritaiko TARPTAUTINIO TRIBUNOLO, sukurto konkrečiai situacijai, teisę, užuot taikęs PAPROTINĘ teisę, t.y. tą teisę, kurią pripažįsta VISA TARPTAUTINĖS BENDRUOMENĖ, ir apie kurią Tribunolas aiškiai pasakė (Tadic, Appeals Decision (Defence Motion), par. 141): “Ragazzi, jūs čia mums į statutą įrašėte senieną. Na, būna. Bet, žinokite – traukinys jau nuvažiavęs. Finito! Pagarbiai - Antonio Cassese (tuometis Tribunolo pirmininkas)”. Taip 100 BK straipsnis (nusikaltimai žmoniškumui) irgi lekia iš nuosprendžio. Na, kad likčiau objektyvus pridėsiu, kad yra doktrinoje nuomonių, kad gal tas atsiejimas per drąsus (Bassiouni), bet tai ėjo kaip mokslininko nuomonė, o ne kaip Jugoslavijos tribunolo praktika (kurią teisėjas Cininas vis pamini, nors ji – netinkamas argumentas dėl anksčiau minėtų priežasčių).
Ir tada prasideda šokiai pokiai: politikai, ir kitos karštos galvos, įskaitant filadelfijus, kaltina Teismą ir išdavyste, ir “sako, Maskvai parsidavęs” ir t.t. O tai viso labo – žmonių, nesusidūrusių su tarptautine teise, bandymas drąsiai ja operuoti.

Bet – viskas, žodis ištartas, poziciją reikia ginti. Ir teisėjas Cininas ją nuoširdžiai gina, ir netgi sako: Teismas beveik patarė prokurorams, ką reiktų daryti, t.y. ieškoti ir įrodinėti “dalinę okupaciją”! Problema, kad turbūt nelabai kas įsivaizduoja (įskaitant ir mane), kas gi ta “dalinė okupacija” (kaip sakiau, tarptautinė teisė kalba tik apie “dalies teritorijos okupaciją”). Nes, deja, su okupacija – kaip ir su nėštumu: negali moteris būti truputėlį nėščia. Okupacija arba yra, arba jos nėra. Dar daugiau – tarkime po 1990 kovo 11 d. mes vis dar okupuoti. Brolyti, sesut!.. Pagal tarptautinę teisę tai taip pat reiškia, kad okupantas turi teisę (taip, teisę!) priversti paklusti jo tam tikriems reikalavimams, internuoti saugumui grėsmę keliančius asmenis ir gali vykdyti karines operacijas! Nekokia perspektyva, ar ne? Todėl gal nelieskime tos okupacijos, tarkime, kad 1990 m. kovo 11 d. okupacija baigėsi. O toliau – jau naujos istorijos. Kitaip – Teismas padės miną ir prokurorams, ir Apeliaciniams teismui, kuriam prokurorai nuosprendį skųs, neabejoju.

Baigsiu tuo, kuo ir pradėjau. Byla nedėkinga, komplikuota ir nuėjusi į ne tą pusę, kur turėtų. Net ir atkabinus “ginkluotą konfliktą” nuo BK 100 str. (ką aš nuoširdžiai siūlau padaryti ir nepradėti “dalinės okupacijos” paieškų, nebekišti Ženevos konvencijų, bent jau iki Sausio 13-osios) įrodyti tuos nusikaltimus žmoniškumui nėra lengva, nes mastas toks... Na, ne Medininkai ir ne Sausio 13-oji, SSRS baudėjai dar nebuvo tiek sužvėrėję. Dar daugiau – reikia labai rimtai susikaupti įrodinėjimui, jog kaltinamieji suvokė jog daro ne tik nacionalinės teisės, bet ir tarptautinės teisės draudžiamas veikas. Čia dar netgi ne “sąsaja su ginkluotu konfliktu”, čia dar ir politikos (“sąmoningų užpuldinėjimų”) elementą reikia įrodyti. Tad šis Nuosprendis – tik ilgo kelio pradžia. Ir geriau – netgi su riksmais ir kaltinimais – jį išsinagrinėti čia, namuose, o ne nešti į tarptautinius teismus.

Beje, gerbiamas Teisme: Tarptautinio Raudonojo kryžiaus dokumentai – tai yra tik neoficialios kodifikacijos. Jugoslavijos tribunolo statutas – tai dokumentas, patvirtintas JT Saugumo Tarybos. Gi tarptautinėje teisėje yra tik du normas kuriantys šaltiniai: sutartys ir papročiai. Visa kita – jų įrodymo instrumentai (ICJ statute, Art. 38).

Na, ir pabaigai – visiškai begėdiška reklama. Jau prasidėjo priėmimas į Tarptautinės teisės magistro studijų programas lietuvių ir anglų kalbomis Mykolo Romerio universitete. Ateikit, studijuokit – sužinosit tiek įdomybių, kokių nacionalinė teisė net nesapnavo. Jums prieš akis – visiškai KITOKS pasaulis!
 ·  Translate
29
4
Skirmantas Tumelis's profile photoMartynas Gutnikas's profile photoMarius Laurinaitis's profile photosodo lt's profile photo
8 comments
 
Čia buvo geriausia magistro studijų reklama, kokią tik esu matęs. 
 ·  Translate
Add a comment...
People
Have him in circles
1,688 people
Donatas Ambrasas's profile photo
Gintarė Tamošaitytė's profile photo
Aš Gedas's profile photo
Dovile Jodenyte's profile photo
Dainora O Kęstutytė's profile photo
Česlovas Balandis's profile photo
Graphic Design (Sydney)'s profile photo
Vidas Valkiunas's profile photo
Giedrius Gelžinis's profile photo
Basic Information
Gender
Male
Places
Map of the places this user has livedMap of the places this user has livedMap of the places this user has lived
Previously
Iliuzijų pasauly
Links