Profile cover photo
Profile photo
Frogs On Wheels
67 followers -
Tour du monde à vélo couché | Recumbent bisikletle dünya turu
Tour du monde à vélo couché | Recumbent bisikletle dünya turu

67 followers
About
Frogs On Wheels's posts

Post has attachment
VİETNAM’DA CENAZE
Korkmayın, bize bir şey olmadı! Vietnam’da bir cenaze törenine denk geldik ve bize değişik geldiği için sizinle de paylaşmak istedik. Bizimkine benzer bir şekilde son yolculuğuna hazırlanan kişinin ailesi bir çadır hazırlayarak taziyeleri kabul ediyor ve gelenlere yemek dağıtıyor. Evin en büyük oğlu bir konuşma yaptıktan sonra çadırdan hep beraber yürüyerek mezarlığa doğru yola çıkılıyor. İlginç olan kısım burada başlıyor aslında. Bu alayın en önünde ailenin kiraladığı bando var. Ardından yine kiralanmış olan bayrak taşıyıcılar geliyor. Rahipler, ve başına beyaz bandana takan aile üyelerini, tabutu taşıyanlar takip ediyor. En arkadan ise aile yakınları ve olabildiğince yüksek sesle ağıt yakmaları için kiralanmış ağıtçılar geliyor.
Fotoğrafta göreceksiniz; tabutun önünde üzerine beyaz bir örtü geçirmiş ve ters yürüyen biri var. Bu adam, ailenin en büyük oğlu ve mezarlığa kadar ters yürümek zorunda… ‘Senin öğrettiğin yolda ne kadar zorlukla karşılaşsam da ilerlemeye devam edeceğim’ demek oluyormuş bu… Başka anlamaları da varmış ama en yaygın olanı bu…
-
A funeral from Vietnam…
Photo

Post has attachment
[eng below]
CAT BA ADASI / VİETNAM
Türkiye’nin soğuk havasına biraz sıcak hava dalgası olur umarım fotoğraflar…
Cat Ba adasının ana aktivitesi günübirlik tekne turları… 2 ya da 3 günlük olanları da var. Bunlarda ya balıkçı köyünde ya da teknede geceyi geçiriyorsun. Biz balıkçı köyünde geceyi geçirdiğimiz 1,5 günlük bir tur ayarladık:) Turun detaylarını, maliyetini öğrenmek isteyenler fotoğrafların altındaki açıklamaları kaçırmasın!
-
We enjoyed a Daily boat tour along Lan Ha Bay, Vietnam.
Photo

Post has attachment
[Français ci-dessous] [Türkçe aşağada]Alexandre from @Pixnbike is a photographer travelling by bicycle from New Zealand to #France. As he usually interviews touring cyclists he can meet on his way, he contacted us while we were in #Bangkok. You can listen to this podcast (in English) on his website www.pixnbike.com. A very nice fellow cyclist, full of good advice and flourishing projects !

----------

Alexandre est photographe et voyage à vélo depuis la Nouvelle-Zélande jusqu'en France. De passage à Bangkok alors que nous y étions aussi, Alex nous a contacté pour enregistrer un podcast à propos de notre voyage, comme il a pris l'habitude de la faire avec plusieurs voyageurs depuis son départ. Pour écouter le podcast (en anglais), allez jeter un coup d'oeil sur son site internet www.pixnbike.com. Moment agréable passé en la compagnie d'Alex, plein de conseils et de projets !

----------

@Pixnbike adıyla yolcuğunu takip edebileceğiniz Alexandre, Yeni Zelanda'dan Fransa'ya pedallayan usta bir #fotoğrafçı. Yoluna çıkan bisikletçilerle #röportaj yapan Alexandre, bizimle Bangkok'tayken iletişim kurdu. Bizimle yaptığı röportaja www.pixnbike.com adresli internet sitesinden ulaşabilirsiniz. Bu röportaj sayesinde insanı içine çeken projeler yaratan, enerji dolu, yeni bir turcu arkadaşımız daha oldu!

Post has attachment
[eng below]
CAT BA ADASI / VİETNAM
Bütün turistler #Halong Bay’e giderken biz oraya değil de mesafe olarak yakın, ama turist yoğunluğunun az olduğu Cat Ba adasına gitmeyi tercih ettik. Artık bisiklete binebiliyorum ama uzun yol gidecek kadar iyileşmedim. O yüzden #Hanoi ’den trene bindik, bisikletleri öndeki vagona attık ve adaya en yakın şehir olan Haiphong şehrine geldik.
2 yıl sonra ilk kez deniz görüyoruz!!!
Tren istasyonundan kısa bir bisiklet turuyla limana, oradan da feribotlarla önce Cat Hai adasına ardından Cat Ba adasının batısına vardık. Deniz kenarında harika manzaralı 25 kilometrelik bir bisiklet turuyla Cat Ba’nın merkezine ulaştık.
Bot ile körfez turunun haricinde de yapılacak şeyler var. Bot turunu yapmadık mı? Tabiki yaptık ama o bir sonraki yazıya:) İşte size Cat Ba adasına ulaşım ve adada güzel vakit geçirmek için fikir verecek birkaç resim…
----
We preferred to visit Cat Ba island instead of Halong Bay. After seeing tens of cruise boats from our ferryboat, we realised it was the right decision to choose Cat Ba over Halong Bay!
Photo

Post has attachment
Bun cha, #Vietnam ’da en çok sevdiğimiz ve haliyle ne çok yediğimiz yemekti. #Hanoi ’ye özgü bu yemeği Vietnam’ın diğer bölgelerinde de bulabilirsiniz ama tadı ne kadar güzel olur bilemeyeceğim!
Kasenin içinde mangalda pişirilmiş domuz eti, turp ve havuçtan oluşan bir tatlı bir çorba var. Bunun içine pirinç makarnasını ve otları koyarak yeniliyor. Pirinç makarnasını toptan değil de her seferinde yiyeceğiniz kadar koyuyorsunuz yoksa çorbayı soğutuyor.
Ay ne zormuş bu iletiyi yazmak ya… Olsa da yesek hep beraber…
--
Our favourite Vietnamiese dish bun cha
Photo

Post has attachment
[Français ci-dessous] [English below]

#Tropik sahilleri, kraliyet sarayları, tarihi harabeleri ve #Buddha’nın heykelleriyle bezeli tapınaklarıyla bilinen #Tayland’dan #kartpostal almak için bizimle iletişime geçin!

www.frogsonwheels.net/tr/nasil-yardim-edebilirsiniz

--

Vous souhaitez recevoir une carte postale de #Thaïlande, connue pour ses plages de sable blanc, ses ruines d’anciennes civilisations et ses temples ornés de statues dorées de #Bouddha ? Contactez-nous et nous vous enverrons une carte postale dédicacée !

http://www.frogsonwheels.net/comment-nous-aider/

--

You want to receive a personalized postcard from #Thailand, a country known for its white sand beaches, its ancient ruins and its golden Buddha temples ? Contact us and receive your own #postcard !

http://www.frogsonwheels.net/help-us/
Photo

Post has attachment
[ENG BELOW]
VİETNAM DAĞ KABİLELERİ
Çin’de bisiklet kazası geçirdiğim ama vizemiz biteceği için ayağımın iyileşmesini bekleyemeyeceğimizden otobüsle #Vietnam sınırına kadar gelmek zorunda kaldık. Vietnam’ın bu bölgesindeki dağ kabilelerini görebilmek için #trekking yapmamız gerekiyor. Şu an en son yapabileceğim şey yürümek… Eee bisiklet de süremiyorum. Ne yapıcaz? 100.000 dong yani 16 TL’ye 1 günlük motor kiraladık, deposunu 20.000 dong’a doldurduk ve Sapa şehrinin çevresinde yaşayan dağ kabilelerini görmek üzere yola çıktık. Vietnam’da 5 etnik grup var; Siyah H’mong, Kırmızı Dao, Tay, Xa Pho, Giay
--
Since Gökben had a bike accident and needs to take her time, we rented a motorbike to see mountain tribes in Sapa/Vietnam…Black H'mong, Red Dao, Tay, Xa Pho, Glay tribes...
Photo

Post has attachment
D+970 - Jianshui, Yunnan, China - km 16.894

[Français ci-dessous] [English below]

KAZA GELİYORUM DEDİ!

Önceki gece meydana gelen toprak kaymasının etkisiyle hala iri taşların düştüğünü, yolun derin bir çamur tabakasıyla kaplı olduğunu ve sabırsızlıklarını kornalarına nefes almadan basarak gösteren Çinlilerle çevrelendiğinizi düşünün! ‘Bisikletten ineyim de, yürüyerek geçeyim’ diye düşünmenize fırsat yok. Sonucunda da kayıp, yere yapıştım. Hızım da düşen kayalardan kaçmaya çalıştığım için epey vardı. Düştüğümde sol bacağım hariç bütün vücut uzuvlarım önde ve sağlamdı. Ama sol bacağı bütün çantaların ve bisikletin altında bırakmıştım. Yanımda duran motorlu amca bisikleti üstümden kaldırana kadar kıpırdayamadım. Yardımıyla ayağa kalktığımda da basar basmaz çığlığı patlattım. Nico ve amcanın yardımıyla bir araç durdurduk. Benim eşyalar o araca, kendim motorlu amcanın arkasına… Hastaneye 15 km uzaklıktaymışız. Doktor hiç dokunmadan tostoparlak olmuş bacağımı röntgene gönderdi. Röntgen çeken adamın ruhsuzca çat diye ayağımı yamultmasıyla gözyaşlarımı tutamadım. Kazada kırılmadıysa da şimdi kırmıştı kesin! Yoksa bu kadar acıması imkansızdı! Sonuç itibariyle kırılmadığını röntgene bakarak anladık ama hiç kimse İngilizce konuşmadığı için aslında ne olduğunu ve neden o kadar şiştiğini ve acıdığını anlamadık. Tahminlerimiz var tabii… 1 hafta basmamam gerektiğini hatta aşağı indirmemem gerektiğini anladık bir de! O süre içinde kaldığımız Jianshui şehrindeki Typha İnternational Youth Hostel benden ücret almayarak kocaman kalplerini gösterdi. Kendilerine tekrar teşekkür ediyoruz. Maalesef #Çin vizemiz biteceği için Çin’in son kısımlarını pedallamam mümkün olmadı. #Vietnam’a otobüsle ulaşmak zorunda kaldık.

--------

Trois jours de pluie battante, une coulée de boue la veille et Gökben qui joue de malchance en faisant une chute sur cette portion de route où une voiture s’était fait ensevelir. Nous pensons d’abord à une fracture dès que Gôkben réalise qu’elle ne peut poser le pied au sol sans ressentir une très forte douleur. Coincés dans la campagne du #Yunnan, personne ne parlant anglais et avec le peu de #mandarin que nous connaissons, nous nous débrouillons pour faire du stop jusqu’à la ville que l’on venait de quitter, trouver l’hôpital et avoir un meilleur (bien qu’approximatif à cause de la barrière de la langue) : entorse de la cheville et élongation des ligaments. Gökben est forcée au repos pour une semaine au minimum. La frontière avec le Vietnam se situe à quelques 300km de là et notre visa expire dans moins de deux semaines; elle ne pédalera plus en #Chine et nous couvrirons la distance en bus. Nous sommes restés pres d’une semaine à Jianshui, au Typha International Youth Hostel, qui nous a gracieusement offert deux nuits alors que la convalescence de Gökben se prolongeait.

--------

Three days of pouring rain, a mudslide on our way the past day, and Gökben unfortunately slipped on a muddy road section where a car was being dug up. We first thought of a broken ankle as she couldn’t put her foot down without feeling an intense pain. Stuck in the countryside, with nobody speaking #English and with the little #Chinese we knew, we managed to hitchhike back to a small town, find a hospital and eventually get a better (yet still assumed) diagnosis : ankle sprain with ligament elongation. Gökben is forced to rest for a week at least. The borders with Vietnam is 300km away and our visa running out within 2 weeks; she will no longer cycle in #China and we will cover the last kilometers by bus … We stayed in #Jianshui for nearly a week at Typha International Youth Hostel who offered us a couple nights for free as Gökben needed more time than expected to recover.
Photo

Post has attachment
D+957 – #Weishan, Yunnan, China – km 16,508

[Français ci-dessous] [English below]

14. yüzyılda inşa edildikten sonra değişen hiçbir şey olmamış Weishan’da. Arnavut kaldırımı şeklinde döşeli yolları, Qing ve Ming hanedanlıklarından kalma binalarla çevrili. Şehre girişlerde yer alan devasa kapılar, Eski ünlü ‘çay at yolu’nun kullanıldığı zamanlardaki gibi birbirini takip ediyor. 1390 yılında inşa edilen Xinggong kulesini geçip şehre girdiğimizde yılların verdiği yorgunlukla Nico’yu izleyen bu tatlı yaşlı teyzeyle karşılaştık.

--------

Rien n’a vraiment changé dans la vieille ville de Weishan depuis sa fondation à la fin du XIVe siècle. La rue pavée qui traverse la ville du nord au sud est toujours bordée de bâtiments des dynasties Ming et Qing, et les grandes arches se succèdent comme au temps de l’ancienne route du thé. Passée la tour Xinggong, qui date de 1390, Nicolas descend la rue alors qu’une vieille dame observe les rares touristes passer.

--------

Nothing has really changed in Weishan old town since it has been build at the end of the fourteenth century. The cobblestone street that runs from north to south is still lined with buildings from the #Qing and #Ming dynasties, and the tower gates follow each other like during the Ancient Tea Horse Road. Passed the #Xinggong tower, built in 1390, Nicolas walks down the street while an old lady watches the very few tourists passing.
Photo

Post has attachment
D+937 - Tiger Leaping Gorge, Yunnan, China - km 16.195

[Français ci-dessous] [English below]

#TigerLeapingGorge; Türkçe çevirisi sanırım Kaplanın sıçradığı vadi ya da Sıçrayan kaplan vadisi gibi birşey olurdu. Turistlerin bu öve öve bitiremediği, 2 günlük yürüyüş yapmaya geldikleri vadiye ben 'yolsuzluklar vadisi' demeyi tercih ediyorum. Suyun aktığı vadi dibinden epey yükseğe bir karayolu inşaa edilmiş devlet tarafından ama sonra bu bahsettiğim Çin devleti dönüp de bir düzen yerleştirelim dememiş. Karayolu haricinde giriş mümkün olmayan vadiye girmek için yol üstünde bulunan ilk eve para ödeyip girebiliyorsunuz. Otobüs dolusu turiste de, bireysel arabasıyla gelene de aynı uygulama... Biz, 6 bisikletli, henüz gün ağarmamışken, bisikletlerimizin farlarını kapatıp aile halkı uyanmadan geçip kuzeydoğudan vadiye girdik. Sonra zaten o sahte bileti soran falan yok. Vadinin batıda bittiği yerdeki şehre ulaşıp otel ararken sırf tembelliğinden oda göstermek için yerinden kalkmaya üşenen ve elinin tersiyle kovma hareket yapan insanın sahibeliğini yaptığı Jane's Guesthouse'dan ayrılıp başka bir otel bulduk. Ertesi gün yürüyüşe başladık ama her fotoğraf çekmek istediğimizde önümüze dikilip tahta çubuğuyla yolu kapatıp fotoğraf çekmek için para isteyen Çinlilerden sıtkımız sıyrıldı. Yürüyüşümüzün son kısmı olan vadi tabanına inmeye çalışırken sadece hostelinin yanındaki merdiveni kullandığımız Wanderers Home sahipleri, yasadışı para taleplerine olumsuz cevap verdiğimiz için beni kolumdan çekerek elimdeki kamerayı almaya çalıştılar. Nico'ya da iri iri taşlar fırlattılar, kırık şişeyle iteklediler.

Kanyondan akan suyun rengi internetteki fotoğraflardaki gibi mavi değil artık, karşı dağdaki ne olduğuna anlam veremediğimiz, bütün dağı kaplayan devasa inşaattan gelen sularla çamur rengi... İnşaatın gürültüsünden karşı dağda olmamıza rağmen huzurla yürüyüş yapamadık.
Ha bu kadar dırdır ettin de bu foto ne derseniz; bu foto insanların henüz elini bulaştıramadığı mavi gökyüzü ve o inşaatın ilerlemesiyle bir süre sonra yokolacak manzara... Ve yürüyüş boyunca umutla yorulmamızı ve atını kiralamamızı bekleyerek bizi takip eden amca... Çok uzun zamandır yürüyüş yapmamış biri olarak, olan motivasyonumu yedi bitirdi bu amcanın 'sonunda pes edeceksiniz' konseptli sinsi bakışları...

--------

Les Gorges du Saut du Tigre, situées dans la province du #Yunnan, en #Chine, sont réputées pour la légende auquel le nom se réfère et ses sentiers de randonnée qui permettent de longer la totalité des gorges à pied, traversées par le 3e plus long fleuve du monde, le #Yangzi. Ce site est toutefois menacé par un projet d’une série de barrages, de la construction d’une ligne ferroviaire mais également par le tourisme de masse qui est fortement exploité dans cette région. La population #Naxi, principale minorité y vivant, subsistent uniquement de la production de céréales et des randonneurs étrangers. Le second est malheureusement exploité à son paroxysme, chaque sentier emprunté devenant sujet à une compensation financière et quelques harcèlements. Bien que cette photo nous montre un cavalier admirant les montagnes surplombant les gorges, cet homme espère seulement que certains randonneurs seront trop fatigués pour pouvoir ensuite leur proposer sa monture en location …

--------

Tiger Leaping Gorge, located in Yunnan province, #China, is famous for the legend it got its name from, but also for the trekking route that allows tourists to hike along the entire length of the gorge. Yet, this site is meant to be endangered by some dam building projects, a railway project and mass tourism that has been encouraged to financially support the Naxi minority in addition to local grain production. Unfortunately, every single path is now tolled and foreigners most of the time harassed. Even though this picture shows a horse rider admiring Jade Dragon Snow mountain on the other side of the gorge, he actually spends his days following trekkers hopping that the most tired ones would eventually hire his horse to keep exploring the area …
Photo
Wait while more posts are being loaded