Profile cover photo
Profile photo
Skirmantas Tumelis
2,263 followers -
Sudėtingi dalykai susideda iš mažų, o patys sunkiausi yra maži dalykai.
Sudėtingi dalykai susideda iš mažų, o patys sunkiausi yra maži dalykai.

2,263 followers
About
Communities and Collections
View all
Posts

Post has attachment

Post has attachment
Fontaninis etiudas.
PhotoPhotoPhotoPhotoPhoto
18/08/2017
5 Photos - View album

Post has attachment
Photo

Post has attachment
Gaunu pašto. Respublikiniai rūmai rašo.
Photo

Post has attachment
Patinka man Spotify. Va už ko ausis užkliuvo.

Post has shared content
Drėverna. Kurortu bandantis tapti buvęs žvejų miestelis. Šiltas ankstyvos vasaros oras ir kraustymosi nuotaika. Mat uždarė miestelio mokyklą - tiesiog vaikų nebeliko, žmonių irgi ten mažokai. Tiesa, vaikai keli yra - nemaža gauja įvairaus amžiaus, kažkeliolika. Dienas jie leidžia besitrindami vietoje, kuri kažkada buvo stadionas.
Ten važiavo meškėnų laboratorija, o aš taip pat norėjau savaitgalį padaryt biški įdomesnį. Nuvažiavom su šeima padėt jiems įsikurti. Meškėnų laboratorija yra mūsų kompiuteriukų draugai. Iš burning man'o parsivarė 300 dviračių ir važiavo į drėverną juos konstruoti: https://www.facebook.com/savivaldybe/posts/1422066441196168

O aš ten dar spėjau pratęstuoti, kartu su Gerūta Griniūte sukurtą, muzikos pamoką su kompiuteriuku. Žodžiu, trumpai esmė tokia: išsilupi iš kur nors garsiakalbį, prijungi jį su laidais prie microbito ir gali labai nesunkiai pagroti įvairias melodijas. Tai vaikai per 45 minutes išmoksta biški apie tai kaip micro:bitas gali skleist garsus, biški programavimo pagrindų, suprogramuot garsus, muzikos teorijos - kas yra natos, ketvirtinės, pusinės, pilnos, aštuntinės, biški muzikos istorijos - pasižiūrim kelis kompozitorius, kas ten per įdomybės pas juos gyvenime buvo, pasiklausom jų žymių kūrinių tada vieną jų išsirenkam, o galiausiai išeina vaikiai susiprogramavę tą kuris jiems labiausiai patiko, pvz. Bach'o https://www.youtube.com/watch?v=llZxwf8Dq4w šitą

Tie, kas išsėdi iki galo - kompiuteriukus gauna išsineš. Išsėdi 6 iš 10.
Vaikai skiriasi nuo Vilniaus vaikų, ne tik dėl to, kad kai kurie vis išbėga parūkyt, bet ir dėl to, kad nu jie nelabai ką mato, girdi, turi ir nelabai yra kas veikt. Prošvaistė miglota. Išėjo niūnuodami klasikines melodijas. Ar kažkas nuo to geriau? Galbūt kažkas nuo to geriau.

Nesu joks mokytojas ar edukatorius, bandau darau kažką kažkaip, ir išeina. Bet man regis ateiname į įgudžių ekonomiką, kur žmogus bus vertinamas pagal tai ką jis sugeba. Programavimas, techninė kūryba, gebėjimas spręsti kompleksines problemas, komandinis darbas, algoritmai bus tai, kas daugybos lentelė yra šiandien. Jeigu mes nežengsim žingsnio šiandien, kad tuos įgudžius įgauti, tai pasmerksime ateities kartas gyvenimo nežiniai.

Taigi, tam kad tai išspręsti ir padaryti šiokį tokį moonshotą edukacijoje, darome projektą Kompiuteriukai vaikams. Bene pagrindinis skeptikų klausimas yra - kaip mes padarysime, kad kompiuteriukai nerinks dulkių ir bus panaudoti. Ir tam mes esame numatę didelę krūvą priemonių:

Generalinio mūsų remėjo, kurio dar čia neminėsiu kol kas, salonuose kompiuteriukai bus išdalinti, papasakojant apie jų galimybes, mūsų projektą, idėjas, kurias galima sukurti su micro:bit. Taip pat tai bus viena iš daugelio vietų, kurioje vaikai galės ateiti pasitarti, gauti pagalbos ir patarimų jeigu kas nors nepavyks arba norėsis, kad pavyktų smarkiau. Taigi, tiesiog dar viena vieta šalia mokyklos, skaityklos, bibliotekos, dienos centro, namų, kad padengimas būtų kuo platesnis.

Mokomoji medžiaga mokytojams – kartu su leidykla „Šviesa“ rengiame mokomąją medžiagą, kuri bus integruota į jų platformą Eduka.lt. Jau dabar mokytojai ten randa medžiagą, kuri skirta kitoms pamokoms. Ji bus papildyta profesionaliai parengtu turiniu apimančiu mikrokompiuterių panaudojimą ne tik technologijų ar informatikos pamokose, bet ir daugelyje kitų disciplinų. Čia labai svarbus Šviesos vaidmuo - jie yra argumentas iš autoriteto mokytojams, be to - padės mums suformuoti medžiagą taip, kaip mokytojams įprasta. Mes nenorim sujaukt jiems gyvenimo, norim padėti kai kuriuos dalykus išaiškinti paprasčiau. Išties kai mokėme mokytojus Lietuvos Technologijos mokytojų asociacijos renginyje, kolega pastebėjo labai įdomų dalyką. Kai jie supranta, kad čia nėra kažkoks ministerinis dalykas, dlė kurio jiems reikės pildyt dar 20 lapų ataskaitų, jie atsipalaiduoja. Pasidaro ramiau ir smagiau - galės be susirūpinimo eksperimentuoti ir kurti.

Šviesa taip pat padės surengti mokytojų apmokymus, kurie pirmiausia vyks Vilniaus regione, o vėliau persikels per visas šalį ir pakvies mokytojus artimiau, išsamiau susipažinti su kompiuteriukais, jų galimybėmis mokymą padaryti įdomesniu.

Keli mūsų rėmėjai rengs konkursus, kurių metu pakviesime mokyklas ir moksleivius kurti ir dokumentuoti savo projektus su micro:bitais. Taip pat rengsime varžybas tarp mokyklų ir mokinių, kviesime juos į renginius, konferencijas pristatyti tai, kas pavyko, o ką dar reikėtų patobulinti. Daugelis žmonių man sako, kad va būtent šita dalis bus svarbiausia ir geriausiai sudomins vaikus. O kiti sako, kad pvz. be mokytojų jūs nieko nepadarysit. Nu tai gerai. Darom viską, nematau problemos.

Vieni geriausių mūsų draugų – bit&byte akademiją, kurie nori plėsti savo būrelių tinklą. Žinodami, kad regione yra micro:bitų ir jais susidomėjusių vaikų – jie įtraukia šį regioną į savo plėtros planus, o esant stipriam vietos bendruomenės palaikymui, būrelis ten gali atsirasti dar šiemet.

Daugelis rėmėjų į kuriuos kreipėmės nori prisidėti ne tik finansiškai, tačiau ir važiuodami mokyti vaikų į mokyklas, parodyti jiems praktiškai mikrokompiuterių galimybes, papasakoti apie savo dirbamus darbus ir platųjį techninės kūrybos pasaulį. Prie šios iniciatyvos jau dabar prisidės Barclays ir Nasdaq darbuotojai, bet kelias atviras ir kitiems. Kalbamės ir matom, kad rasime įdomių jungčių su IT bendruomene. Praktinė nauda paprasta: yra daug darbuotojų, kurie norėtų vienaip ar kitaip savanoriaut, bet pvz. tikrai ne kiekvienam duota koherentiškai papasakoti apie savo darbą ar įmonę ir pravesti kokią nors pamoką. Tačiau daug daugiau žmonių gali pagelbėti workshopo metu.

O šiaip mes tikime SOLE (Self-Organised Learning Environment). Čia toks dalykas, kai nėra per daug gerų mokytojų - ir išties, jeigu norėtume visus vaikus išmokyti to, ką norime išmokyti, tiesiog nėra pakankamai daug gerų mokytojų ir mes jų nepakepsime va taip tiesiog. Dar blogiau - dėka demografijos ir mokytojo profesijos nepatrauklumo mokytojų mažta, o bet kas, kas moka "kažką su kompiuteriais", randa vietą ir nemokykloje. Beto, mes žinom, kad vaikams suteikus galimybę ir paskatinimą, tinkamas priemones ir, bene svarbiausia, netrukdant veikti, įvyks daug gražių dalykų. Pilotinio projekto bandymai pas mus ir kitur parodė, kad suteikiant daugiau atsakomybės vaikams, jie patys ieško informacijos, eksperimentuoja, organizuojasi į grupeles, kuriose drauge bendraudami ieško sprendimų.

Ar turėtume daryti ką nors daugiau? Turbūt taip, sunku pasakyti dar tiksliai. Projektas nuolat keičiasi, koreguojasi, klausomės ir girdime ką mums sako protingi žmonės iš švietimo, IT bei IT švietimo. Kartais reikia priimti vienokius ar kitokius sprendimus, o jų kokybę galės patikrinti tik laikas. Tad mokomės kartu.

Na, o dabar jau pradedam rūpintis ir logistika. Mat aiškiai matom, kad rugsėjo 1 dieną turėsime maždaug 50% visiems penktokams reikalingų pinigų. Su tiekėju atsimušta, kainos, sąlygos išsiderėtos, kompiuteriukai jau važiuoja. Didžioji dalis išsiskirstys per generalinio remėjo salonus, taip pat savivaldybes, o kai kurie tiesiai - laukia nemažas uždavinys. Kažkiek gal ironiška, bet šito uždavinio aš neišspręsčiau ir kažin ar būčiau ką nors padaręs jeigu pats neturėčiau pakankamai stiprių techninių skillsų duomenų analitikoj, web developmente ir t.t. Na, pvz. paprašė kažkas, kad būtų galima remti Bitcoinais. OK, no problem, atsisėdau, susiradau providerį, suintegravau, sučekinau su VMI, viskas ok. Šiąnakt kažkas įmetė 1 BTC paramos! 3400 eurų! :)

Daugiau apie paramos rezultatus galite susižinoti čia http://www.kompiuteriukai.lt/parama/rezultatai/

o nuotraukose aš su Gerūta, kur darėm muzikos pamokos workshopą Genio progimnazijos moksleiviams ir aš Drėvernoj, kur dariau workshopą vietiniam gang'ui (čia mes juos taip švelniai praminėm) :)
Photo
Photo
8/14/17
2 Photos - View album

Post has attachment
Paškeeeeeeviču Gyč!

Post has attachment
Sumanėm perdažyt sieną.
Photo

Post has shared content
Hummingbird Slow Motion

Hummingbirds are small birds that live exclusively in the Americas and are famous for their rapid motion and high-frequency wing beating. They have the highest metabolism of any animal that maintains a stable internal body temperature (homeothermic) with heart rates of well over 1,000 beats-per-minute. During flight, oxygen consumption per gram of muscle tissue in a hummingbird is about 10x higher than that measured in elite human athletes. In order to sustain such a high level of activity, hummingbirds must constantly consume sugar from flower nectar.

Hummingbirds drink with their tongues using a rapid lapping motion. Contrary to prior belief, capillary action plays no role in propelling nectar up the groves of the tongue. Scientists using high-speed cameras discovered that the tongue remains compressed until it reaches the nectar, at which point it springs open, forcing the liquid up the grooves of the tongue in a pump-like manner.

Source: https://youtu.be/RtUQ_pz5wlo (+National Geographic)
Learn More: https://nyti.ms/2kXRq7z (+The New York Times)

#ScienceGIF #Science #GIF #Hummingbird #Bird #Nature #SlowMotion #SlowMo #Slow #Motion #High #Speed #Tongue #Drink #Capillary
Animated Photo

Post has shared content
Kompiuteriukai vaikams!

Niekaip nebespėju palaikyti gyvybės savo Google+ paskyroje anei net perkopijuot tekstų nesugebu. Bet apie jį vis primena, kas patagina mane, pvz. +Skirmantas Tumelis, po +Aurelijus Katkevičius pasidalijimu apie kompiuteriukus.

Ūmai susipratau, kad Google+iusui nieko apie kompiuteriukus nepasakojau, už ką +Dainius G. pyktelėjo, nes greitas surašymas atrodė kaip atsikalbinėjimas.

Taigi papasakosiu ekstensyviai dabar, jums ir paskui dar perkelsiu į blog'ą (mano blog'as dabar medium'e).

Už kompiuteriukus reikia padėkoti Ramūnui Karbauskiui. Mat būtent jo sumanymas padovanoti visiems vaikams įžiebė diskusijas ir toks jau dabar nebestudentas Kristijonas Leipus feisbuko komentaruose sako, o davai gal po Raspberry PI Zero kompiuteriuką visiems jiems? Gera mintis. Bet niekur jinai toliau nekeliauja, kol aš jos vieną šeštadienio rytą sėdėdamas kavinėje neprisimenu. Tada surašau gražiai ir išplėtoju.

Tai padalinti vaikams programuojamus mini kompiuterius Raspberry PI. Kartu paruošti medžiagą, kuri būtų skirta švietimui — išmokti su tais kompiuteriais dirbti, programuoti bei išmokti su jais mokyti. Ant kiek tai yra nuostabu aš net sunkiai suvokiu. Tai būtų realus stiprūs spyris inovacijoms į priekį, kuris kainuotų maždaug 3% KTU Santakos slėnio ir 100% garantuotų jo perpildymą po 10 metų. Tai būtų smulkmena kelių didesnių kompanijų rinkodaros biudžete. Bet kartu tai būtų realus paskatinimas mokytis programuoti ir drąsiai žengti į naujojo pasaulio iššūkius. Tai užpildytų regionų bibliotekas, vaikai dar daugiau rastų veiklos mokyklose.
Ką jie sukurtų? Nuo nieko iki kažko. Bet tai visai nesvarbu — jie susipažintų, pradėtų domėtis, regos ir įgudžių laukas pasipildytų nauja sritimi. Turėtume viltį neprapulti ketvirtosios industrinės revoliucijos aušroje.

Mintis labai daug kam patinka, tad prieš kalėdas susirenkame Mažvydo bibliotekoje su visais šį projektą palaikančiais, spontaniškai susiformuoja projekto komanda, apsitariam už prieš, pratransliuojam ir pradedam daryt.

Key klausimas tame - kokį kompiuteriuką išsirinkti? Darom atranką vieninteliu man žinomu būdu - hackatonu. Susitempiam krūvą įvairių kompiuteriukų ir hackinam. Raspberry PI Zero atkrenta gan greitai nes ką benorėtum su juo padaryt, praktiškai iškart turėsi lituot. Plius nors jis pats pigus, bet vien miniHDMI <-> HDMI adapteris jau stukteli kainą, ką jau bekalbėt apie visą kitą. Raspberry 3 atkrenta nes tiesiog per sudėtingas. Ką vaikas su juo veiks - instaliuos linuxą dvi valandas? Dar atkrenta banana, codebug, makeymakey. Lieka Arduino UNO versus micro:bit. Pasirenkam pastarąjį dėl kelių priežasčių. Pradėti su juo daryti ką nors yra super paprasta, nes jis būtent tam ir projektuotas - greitai pradžiai, kaip dėvimas, lengvai programuojamas įrenginukas. Ne paskutinę rolę žaidžia ir tai, kad yra micro:bit foundation, remiamas BBC ir jie panašų projektą daro Didžiojoje Britanijoje. Ten viso išdalinta apie 1 mln. įrenginukų, vaikai su jais kuria ir yra labai patenkinti http://www.bbc.co.uk/mediacentre/latestnews/2017/microbit-first-year

Kaip pagrindinį trūkumą tuomet identifikuojam tai, kad micro:bitas nesijungia su scratchu. Beeet, nuo šios vasaros - trūkumas pašalintas, jungiasi pilnai.
http://it.lrytas.lt/ismanyk/2017/02/06/news/nuspresta-koki-mikrokompiuteri-gaus-kiekvienas-lietuvos-vaikas-647602/

Apsisprendus ką kiekvienas vaikas gaus toliau gryninam sąvokas.
Kiekvienas vaikas patampa kiekvienu penktoku, mat jie jau turi informatiką, tad ir informatikos mokytoją. Taip pat technologijų pamokas, kur nuo šiol galės ne tik kiaušinius tekint ir varžtus sriegt, bet ir pakonstruoti elektronikos.

Padarom pilotinį projektą - paprašom tiesiog nupirkti kompiuteriukų, duoti juos mums, surenkame penkias klases, kurios nori tai išbandyti. Visaginas, Alytus, Vilnius, Kazlų Rūda ir Molėtai. Siunčiame jiem surinktus kompiuteriukus su vienu lapu informacijos - kas čia yra, ką su tuo daryt + 3 pamokėlės.

Daugiau nieko nepasakojam, nes mums patiems įdomu, ką vaikai su tuo padarys. Žinot čia yra esmė ir labai dažnai nucrashina protus. Vaikai yra geresni ir kūrybiškesni už mus. Jiems reikia duoti atsakomybę, juos reikia skatinti, o mokytojai turi netrukdyti, kai gali ir sugeba - turi padėti. Tada pamatome labai įdomių rezultatų. Bet iškart atsakau - mokytojo vaidmuo taip pat gali ir turi būti labai svarbus. Tam organizuosime mokytojų mokymus su Leidykla Šviesa.

Davę jiems mėnesį laiko, atidarom savivaldybėje 6 darbo vietas ir padarom mažą renginį - papasakojam kaip čia bus. Savivaldybių vaidmuo labai svarbus - jos yra daugelio švietimo įstaigų steigėjos, jos gali įgalinti mokyklas tapti atviresnėm, mažiau biurokratiškom ir leisti vaikams kurti. Čia reikia papildomo paaiškinimo. Yra labai gerų mokyklų, bet yra ir nelabai gerų mokyklų. Pvz. true story iš Vilniaus. Naujai įrengta, kažkokių remėjų pagalba iMac'ų klasė, per maždaug 2 metus niekada nebuvo panaudota - net plėvelės nenuluptos nuo ekranų, nes suprantat vaikai gi sulaužys nu. Tai ir laiko užrakinę.
http://it.lrytas.lt/techno/2017/03/17/news/penktoko-isvada-kiekvienam-reiketu-ismokti-programuoti--593255/

Pilotinio projekto mokyklas pakviečiam susitikti į Vilnius Tech Park.
Suvažiavę vaikai papasakoja ką jie nuveikė su micro:bitais. Visiškai nuostabio istorijos ir idėjos, kurias jie realizavo: http://it.lrytas.lt/ismanyk/atsakas-i-tautinius-kostiumus-ideja-pasiteisino.htm

Tuomet ruošiamės ir darome kartu su Žinių Ekonomikos Forumu ir Vyriausybe švietimo inovacijų forumą Vyriausybėje. Susirenka labai nemažai įvairių švietimo bendruomenės atstovų, kurių tokių entuziastiškų dar neteko matyt :) į šį forumą pasikviečiam micro:bit foundation žmones, kurie atvyksta papasakot kaip ką jie daro, susipažįstam, pasitariam, pasiklausom patarimų.
http://it.lrytas.lt/ismanyk/2017/05/26/news/mikrokompiuteriu-kurejai-mokyklos-mikrobitus-siuncia-ir-i-kosmosa--1403270/

Vėliau tą pat savaitgalį vyksta Vilnius Mini Maker Faire, ten mūsų nedaug bet aš atstovauju savivaldybę kaip miesto CTO, lol

Vėliau pradedame fundraisinti ir dėlioti pyragą veiklų, kurios užtikrins, kad kompiuteriukai bus panaudoti ir naudojami. Tą darom iki šiol bet man atrodo, kad aš per daug išsiplėčiau jau - jeigu bus norinčių padarysiu part 2. +1 for part 2 :D

Daug informacijos taip pat galite rasti www.kompiuteriukai.lt
Ramūno Zilnio nuotraukoje biški pavargęs ir nupušęs įrašo autorius
Photo
Wait while more posts are being loaded