Profile cover photo
Profile photo
Arash Naji
28 followers
28 followers
About
Posts

Post has attachment

Post has attachment

Post has attachment

Post has attachment

Post has attachment

Post has attachment

Post has attachment
Add a comment...

آغاز اسلامی کردن علوم انسانی و اجتماعی

در روزهای اخیر برخی از مسولین وزارت علوم خبر داده اند که تغییرات گسترده در سرفصل های علوم انسانی و اجتماعی آغاز شده است، رشته هایی که یکی از نگرانی های رهبر جمهوری اسلامی در این سال ها بوده است.

به گزارش دانشجونیوز، حجت الاسلام خسروپناه رئیس موسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران، گفته است که ۱۵ کارگروه در شورای تحول علوم انسانی شکل گرفته که علاوه بر بازنگری علوم انسانی، آنها قصد دارند این حوزه را از "خمودی" در آورده و "حیات" بخشدند.
آقای خسروپناه به خبرگزاری مهر گفته است که این شورا با بهره گیری از تجارب و تلاشهایی که در گذشته و در حوزه علوم انسانی صورت گرفته اقدام به سازماندهی، تشکیل کارگروه و به عضویت درآوردن استادان خبره در این کارگروه ها کرده است.
پیشتر مسولین دانشگاه علامه طباطبایی نیز خبر داده بودند که کارگروه‌های تخصصی بازنگری در محتوا و منابع دروس رشته‌های علوم انسانی تشکیل شده است و با هماهنگی سایر روسای دانشگاه‌ها و کارگروه‌ها کار خود را برای بازنگری در محتوای دروس آغاز کرده‌اند.

بازنگری در ۵۵۵ درس و سرفصل رشته‌های علوم‌انسانی

روز گذشته، حمیدرضا آیت‌اللهی رئیس پژوهشگاه علوم‌انسانی و مطالعات فرهنگی وزارت علوم در نشستی خبری گفت: "با توجه به کاستی‌های متعدد رشته‌های علوم‌انسانی در کشور که روز آمد نبود و مناسب فرهنگ ایرانی اسلامی نبود، بر همین اساس با توجه به یکی از دغدغه‌های جدی مقام معظم رهبری تعدادی از منابع مورد بازنگری قرار گرفت."
به گفته وی برخی از سرفصل‌ها و منابع دروس کارشناسی رشته‌های علوم‌انسانی بیش از ۲۰ سال تغییر نکرده بود بنابراین براساس مأموریتی که وزارت علوم به پژوهشگاه علوم‌انسانی و مطالعات فرهنگی محول کرد، قرار شد در مرحله اول، طرح بازنگری سرفصل‌ها و منابع دروس کارشناسی ۳۸ رشته با همیاری استادان، پژوهشگران و متخصصان صورت بپذیرد.
رئیس پژوهشگاه علوم‌انسانی و مطالعات فرهنگی، هدف کلی این طرح را "روزآمدسازی سرفصل‌ها و منابع برخی دروس کارشناسی در طرح و تناسب آنها با فرهنگ اسلامی ایران" مطرح کرد.
وی افزود: "در بازنگری دروس سعی شده است بر تهیه سرفصل‌ها در چارچوب‌ ارزش‌های اسلامی، اهداف بلندمدت و راهبردهای کلان کشور مورد توجه قرار گیرد. همچنین سرفصل‌ها به عنوان مجموعه‌ای به هم پیوسته و متعادل تدوین شد به گونه‌ای که اجزاء آن از انسجام پیوستگی، هم‌خوانی و چیدمان مناسب برخوردار باشند و در مجموعه اهداف برنامه درسی را تحقق بخشند."
آقایآیت‌اللهی درباره تعداد دروس انتخاب شده برای بازنگری سرفصل‌ها و منابع گفت: "اقتصاد با ۲۹ درس، تاریخ با ۱۳ درس، حقوق با ۲۱ درس روانشناسی با ۵۰ درس، زبان و ادبیات انگلیسی با ۱۳ درس، زبان و ادبیات فارسی با ۱۳ درس، علوم‌اجتماعی با ۲۳۶ درس، علوم تربیتی و مشاوره با ۲۳ درس، علوم‌سیاسی با ۲۲ درس، فلسفه با ۹۰ درس، مدیریت با ۱۷ درس و ارتباطات و روزنامه‌نگاری با ۲۸ درس، دروس انتخاب شده برای بازنگری سرفصل‌ها و منابع هستند."
به گفته وی رشته علوم اجتماعی با ۲۳۶ درس و رشته‌های تاریخ زبان و ادبیات انگلیسی و زبان و ادبیات فارسی با ۱۳ درصد به ترتیب بیشترین و کمترین دروس بازنگری شده را به خود اختصاص داده‌اند.
گفتنی است که این تغییرات گسترده در حوزه علوم انسانی پس آن انجام میگیرد که آیت‌الله خامنه‌ای در دیداری که دو سال پیش با "دانشجویان و نخبگان اسلامی" داشت، نسبت به دو میلیون دانشجوی علوم انسانی در دانشگاه‌های کشور ابراز نگرانی کرده بود.
از نظر وی، از آنجا که در زمینه‌ی علوم انسانی کار بومی نشده و تحقیقات اسلامی صورت نگرفته و کتاب آماده و استاد مبرز معتقد به جهان‌بینی اسلامی وجود ندارد، بنابراین وجود دو میلیون دانشجوی علوم انسانی نگرانی‌‌آور است.

به عقیده آیت‌الله خامنه‌ای، "بسیارى از مباحث علوم انسانى، مبتنى بر فلسفه‏ هایى هستند كه مبنایش مادیگرى است، مبنایش حیوان انگاشتن انسان است، عدم مسئولیت انسان در قبال خداوند متعال است، نداشتن نگاه معنوى به انسان و جهان است."
دانشجو نیوز
Add a comment...

رژیم:هکرهای کلاه سفید و کلاه صورتی را استخدام میکنیم

"پلیس هکرها را به خدمت می‌گیرد"
معاون نیروی پلیس در حوزه مبارزه با جرائم سایبری اعلام کرده است که پلیس می‌تواند از تخصص و توانمندی‌های برخی از هکرها استفاده کند.
تورج کاظمی در گفت‌وگو با ایسنا، ضمن اشاره به تقسیم‌بندی هکرهای کامپیوتری به سه گروه عمده هکرهای کلاه سفید، کلاه صورتی و کلاه سیاه، اعلام کرد که پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات نیروی انتظامی (فتا) قصد برخورد با هکرهای دو گروه اول را ندارد، اما با هکرهای کلاه سیاه "برخورد قهری" خواهد کرد.
کاظمی در این تقسیم‌بندی، هکرهای کلاه سفید و صورتی را کسانی معرفی کرده است که صرفا قصد کمک دارند و خواستار به نمایش گذاشتن توانایی خود هستند و قصدی برای تخریب، اخاذی، سرقت و ... ندارند.
این مقام پلیس در ادامه افزود: پلیس قصد برخورد با این افراد هوشمند را ندارد و آنان را مجرم هم نمی‌دانیم، بلکه این هکرهای توانمند به عنوان متخصصان یا قشر با سواد در زمینه رایانه و امنیت شبکه شناخته می‌شوند.
Add a comment...

ادامه بازداشت دو شهروند بهایی در قائم شهر
دو تن از شهروندان بهایی بازداشت شده در قائم شهر علی رغم اتمام زمان بازداشت موقت هم چنان در بازداشت وزارت اطلاعات بسر می‌برند.
بنا به اطلاع گزارشگران هرانا از قائم شهر، علی احمدی که به دستور مقامات قضایی از ۱۰ روز پیش در بازداشت موقت به سر می‌برد بعد از انقضای این مدت همچنان در بازداشت موقت هستند و در مراجعه خانواده ایشان در تاریخ ۵ آذر هیچ پاسخ روشنی در باره وضعیت بازداشت آقای احمدی بدیشان داده نشد.
هم چنین خانم سیمین گرجی دیگر شهروند بهایی نیز که با قرار بازداشت ۳ روزه بازداشت شده بودند بعد از اینکه قرار بازداشتشان ۳ روزه دیگر تمدید شد از تاریخ ۲۸ آبان همچنان در بازداشت موقت به سر می‌برند و اطلاعی از وضعیت ایشان در دست نیست.
به خانواده این بازداشت شده وعده داده شده بود که در تاریخ ۵ آذر ایشان آزاد خواهند شد که بعد از منتظر نگاه داشتن این خانواده در ساعت ۱: ۳۰ بعد از ظهر ۵ آذر به ایشان اطلاع داده شد که مشخص نیست خانم گرجی چه زمانی آزاد خواهند شد.
Add a comment...
Wait while more posts are being loaded