Profile

Cover photo
Ewa Kuczyńska
Works at PPP 18 Warszawa Ursynów
56 followers|60,418 views
AboutPostsCollectionsPhotosVideosReviews

Stream

Ewa Kuczyńska

Shared publicly  - 
 
 
Pióra. Cud ewolucji zbudowany z keratyny - tej samej substancji, co nasze włosy i paznokcie! Grzeją lub chłodzą. Chronią przed wilgocią – a niektóre zatrzymują wodę niczym gąbka. Są najbardziej ekstrawagancką ozdobą lub zapewniają doskonały kamuflaż. Cudownie lekkie - jednocześnie wszystkie razem nawet 2-3 razy cięższe od szkieletu ptaka, którego okrywają. Ptak pozbawiony piór okazuje się zaskakująco… mały! Pióra nadają mu kształt i złudzenie wielkości. One też zapewniły ptakom niepodzielne panowanie na niebie i są ich wyłącznym znakiem rozpoznawczym. Bo wszystko inne gdzieś już było: latają owady i nietoperze, gniazda budują chociażby nasze wiewiórki, jaja znosi wiele gadów, a nawet dwa gatunki ssaków... Pióra - mają tylko ptaki!

Każdego ptaka, w zależności od gatunku, pokrywa łącznie od 6,5 do 25 tysięcy tzw. piór właściwych. Niektóre wymieniają je raz na dwa lata, inne nawet trzy razy w roku. Robią to jednocześnie i całymi partiami - tak, że czasowo tracą zdolność lotu - lub stopniowo. I wszystkie ptaki mają w tym czasie prawo do irytacji i wybuchów złego humoru… W każdym razie od piór zależy życie ptaków.

Pióra są ogólnie znanym i cenionym dobrem w całej przyrodzie. Wykorzystują je ptaki, ssaki, owady. Od zawsze też fascynowały ludzi. Napędzały gospodarki wielu krajów i prowokowały konflikty zbrojne. Były wyrazem statusu i prestiżu, a także środkiem płatniczym – na Nowej Gwinei wciąż są. Do dziś są symbolem show-biznesu i luksusu. Piórami spisano i podpisano pierwszą na świecie oraz pierwszą w Europie konstytucję: 1787 - USA i 1791 – Polska. Wcześniej Galileusz i Kopernik piórami zatrzymali Słońce i ruszyli Ziemię. Piórom zawdzięczamy podstawy naszej kultury i cywilizacji – wielkie idee, największe światowe dzieła muzyki, literatury i poezji.

Dzisiaj najcenniejsze pióra – a konkretnie puch - noszą Edredony. Wartość rocznej sprzedaży specjalistycznej odzieży polarnej oraz przede wszystkim kołder i poduszek wypełnionych tym puchem znacznie przekracza 30 milionów euro. Cena jednej kołdry waha się od ponad 6 do ponad 30 tysięcy euro. Do nabycia są też i takie za ćwierć miliona. Dlaczego tak dużo? Bo ultra lekki puch jest najlepszym znanym na Ziemi materiałem termoizolacyjnym.

Dlaczego tylko 30 milionów euro? Bo puchu jest niewiele. Praktycznie jedynymi dostawcami są Islandczycy, którzy opatentowali technologię jego obróbki i traktują ją jako tajemnicę gospodarczą. Każdego roku 350 certyfikowanych zbieraczy pozyskuje łącznie około 2500 kg. tego luksusowego surowca.

Puch jest wybierany bezpośrednio z gniazd edredonów. Każda kaczka wyściela swoje gniazdo mniej więcej 17 g cennego upierzenia, które wyskubuje wprost spod własnych piór okrywowych na brzuchu. Łącznie około 9 tysięcy ciemnoszarych piór puchowych. Świeży puch zabierany jest na początku okresu wysiadywania. Kaczce podkłada się trochę siana, do którego ona dołoży jeszcze nieco puchu. Ten - dla bezpieczeństwa jaj - pozostanie w gnieździe aż do wylęgu piskląt. Wówczas do kaczej kolonii powracają ludzie i zabierają niepotrzebny już ptakom puch. Po oczyszczeniu będzie on surowcem drugiej kategorii.

W zamian za ten wyjątkowy dar koloniom lęgowym edredonów zapewnia się specjalną ochronę – również przed drapieżnikami. Stawia się tam nawet wielkie naziemne budki lęgowe, które osłaniają kaczki i ich cenne gniazda przed kapryśną, północną aurą. Lokalizacje takie mają specjalne oznaczenia – kaczki je rozpoznają i praktycznie tylko tam zakładają gniazda. Islandzkie edredony stały się tak ufne, że kaczki nie przerywają wysiadywania nawet w momencie, gdy ludzie zabierają spod nich cenną wyściółkę.

Nie tylko ich kolonie, ale i same ptaki już od ponad 100 lat cieszą się prawną ochroną gatunkową – jedną z pierwszych na świecie. I jest to doskonały przykład współpracy z przyrodą i zrównoważonego rozwoju – zapoczątkowany ponad 1000 lat temu przez Vikingów.

Edredony w innych częściach Europy nie miały tyle szczęścia. Po okresie eksploatacji dla skór (szyto z nich peleryny i pledy), piór, a także jaj i mięsa, przyszedł czas na szybko postępującą zabudowę wybrzeży kontynentalnej Europy. Tak zniknęły edredony również z południowego wybrzeża Bałtyku – naszego wybrzeża.

Tam, gdzie długowiecznym edredonom pozwala się żyć, brązowe kaczki trzymają się w wielopokoleniowych klanach. Matki, babcie, ciotki, córki, siostry, kuzynki oraz sąsiadki – wszystkie dobrze się znają i współpracują ze sobą. Zakładają gniazda obok siebie. Bez protestu przyjmą i wysiedzą powierzone im jajo. Dopilnują kaczęta, gdy ich mama będzie posilać się w morzu - organizują w tym celu całe żłobki. Córki z poprzednich sezonów pomagają matkom wychować kolejne pokolenie – taki trening przyda im się gdy założą własną rodzinę. Będą wówczas miały 4 lata. Ekstrawagancko ubarwione kaczory dojrzewają wcześniej – ale one mają znacznie mniej obowiązków. I nie należą do klanu.

źródło: http://miastodzieci.pl/piosenki-wiersze/69:/2600:edredon-ciekawostki-o-polskich-ptakach
Autor zdjęcia: Christophe Gouraud
 ·  Translate
7 comments on original post
2
Add a comment...

Ewa Kuczyńska

Shared publicly  - 
 
 
#Pasikonikzielony samiczka
Monstrum, dla porównania obok moneta 2zł.
Pasikonik zielony jest kanibalem, swoją ofiarę zjada żywcem nie uśmiercając jej wcześniej jadem, ostrożnie z braniem go do ręki.
Potrafi ugryźć.
 ·  Translate
3 comments on original post
1
Add a comment...

Ewa Kuczyńska

Shared publicly  - 
 
 
Z kroniki klasztornej - 1 sierpnia 1944: Wtorek, 1 sierpnia 1944
Wielki dzień dla Warszawy! O godzinie 5 po południu wybuchło powstanie! Serca nam mocno biją, oby się tylko udało! Zapał wielki! Na placu przed klasztorem wywieszono chorągwie narodowe. Powstańcy opanowali już parę punktów, w których bronili się Niemcy, kilku jeńców przepr... http://www.benedyktynki-sakramentki.org/2015/08/z-kroniki-klasztornej-1-sierpnia-1944/
 ·  Translate
View original post
1
Add a comment...

Ewa Kuczyńska

Shared publicly  - 
1
Add a comment...

Ewa Kuczyńska

Shared publicly  - 
 
Moje "skarby" ;)
 ·  Translate
1
Add a comment...
Have her in circles
56 people
INKO GNITOR's profile photo
Łukasz Zając's profile photo
Marzena Salwowska's profile photo
A Tucker's profile photo
Małgorzata Szemiel's profile photo
Rysiek Podkowa's profile photo
justyna kotowiecka's profile photo
Kultura Dobra's profile photo
student kahsay teklay's profile photo

Ewa Kuczyńska

Shared publicly  - 
1
Add a comment...

Ewa Kuczyńska

Shared publicly  - 
 
 
Z kroniki klasztornej – 3 sierpnia 1944: Czwartek, 3 sierpnia 1944
Powstanie trwa nadal i dobrze się rozwija, przynajmniej w naszej dzielnicy. Szkoła na Rybakach po zaciętym oporze się poddała. Entuzjazm nieopisany, zwłaszcza wśród młodzieży, jednak dochodzą słuchy, że nie wszędzie tak dobrze się powodzi jak na Starym Mieście. Niemcy or... http://www.benedyktynki-sakramentki.org/2015/08/z-kroniki-klasztornej-3-sierpnia-1944/
 ·  Translate
View original post
1
Add a comment...

Ewa Kuczyńska

Shared publicly  - 
 
Końcówka tegorocznej rekrutacji do szkół podstawowych na Ursynowie przyniosła niepokojące wieści o niezwykle trudnych warunkach, w jakich będą musiały uczyć się najmłodsze dzieci. To m.in. nauka na dwie zmiany, spożywanie obiadu w zaledwie kilkuminutowych turach, brak szatni itd.
1
Add a comment...

Ewa Kuczyńska

commented on a video on YouTube.
Shared publicly  - 
 
:)
1
Add a comment...
Ewa's Collections
People
Have her in circles
56 people
INKO GNITOR's profile photo
Łukasz Zając's profile photo
Marzena Salwowska's profile photo
A Tucker's profile photo
Małgorzata Szemiel's profile photo
Rysiek Podkowa's profile photo
justyna kotowiecka's profile photo
Kultura Dobra's profile photo
student kahsay teklay's profile photo
Basic Information
Gender
Female
Work
Occupation
reedukacja matematyczna
Employment
  • PPP 18 Warszawa Ursynów
    pedagog-terapeuta reedukacja matematyczna, 90 - present
Links
Jestem zadowolona, korzystam zarówno pod funduszem, jak i w ramach grupowego ubezpieczenia. To co myslę, jeszcze jest nie dopracowane to sposób zapisów na fizykoterapię prywatnie. Mam ćwiczenia indywidualne przez pól godziny a potem trzy zabiegi dziennie, są porozrzucane po całym dniu, a panie fizykoterapeutki potrafią jeszcze wypomnieć, ze przyszłam nie na swoją godzinę... coś tu jest nie tak...
Public - 9 months ago
reviewed 9 months ago
1 review
Map
Map
Map