Profile

Cover photo
Nika Krpešová
Works at na volné noze
Attended Masaryk University
Lives in Staré Hamry
64 followers|115,654 views
AboutPostsPhotosVideos

Stream

Nika Krpešová

Shared publicly  - 
 
Právě jsem nabídla k prodeji dalších pár knížek, které už se mi do knihovny nehodí. Třeba se některá bude hodit vám?
 ·  Translate
1
Add a comment...

Nika Krpešová

Shared publicly  - 
 
Tohle je hračka snů - už se těším, až se na něčem podobném bude po lese prohánět Vincent!
 ·  Translate
1
Add a comment...

Nika Krpešová

Shared publicly  - 
 
Udělala jsem si radost a na Martinském trhu ve Frenštátě si pořídila dlouhé vlněné šaty s batistovou krajkovou spodničkou. Poctivá krejčovina a precizní ruční práce, navíc je lze doplnit stylovým spodním prádlem a doplňky jako z babiččiny truhly.
 ·  Translate
1
Add a comment...

Nika Krpešová

Shared publicly  - 
 
Knihy o výchově dětí někdy nabízejí inspirativní podněty k reflexi mezilidské komunikace všeobecně. Nečetla jsem jich moc, nicméně jedna z nich výrazně vyčnívá: knihu americké autorky Naomi Aldort Vychováváme děti a rosteme s nimi vřele doporučuji nejen rodičům - v respektujícím způsobu mluvení k druhým se máme kam zlepšovat snad všichni. Nabízím jako ukázku závěrečné shrnutí důležitých zásad (trochu kráceno):

Základní kameny (sebe)důvěry
- Pomáhej druhému jen tehdy, když o to sám požádá, a jen tolik, kolik chce.
- Ponech druhému svobodu, aby si zkoušel věci po svém, i když třeba víš, že neuspěje.
- Podporuj nápady druhých a nečekej žádné výsledky. Přijímej následky klidně a emocionální projevy ohleduplně a s péčí. Uznej frustraci, radost i zklamání; svůj nevyžádaný názor si nech pro sebe.
- Vyjadřuj se laskavě, neopravuj a nekritizuj, co druhý dělá. Kdo se snaží dělat něco užitečného, zaslouží slova vděčnosti, ne hodnocení. Kdo se učí něco nového, potřebuje důvěru a uznání, rozhodně ne kritiku.
- Vyhni se pochvalám. Činnost pak nebude vykonávána kvůli pochvale, ale kvůli ní samé. Reaguj na projevované pocity.
- Vzdej se svých plánů a očekávání. Važ si druhého přesně takového, jaký je.
- Maximálně se vyhýbej popírání projevů a nápadů. Začínej svou reakci vždy slovem ANO, i když nesouhlasíš (pomůže ti to najít způsob, jak druhému vyhovět)
- Vyhni se jakémukoli srovnávání druhého s kýmkoli jiným.
- Nech druhému takovou míru zodpovědnosti, která vychází z jeho zralosti.
- Naslouchej druhému a uznávej jeho emocionální projevy. Platí jeho pocity i to, jak je vyjadřuje.
- Respektuj vědomosti a moudrost druhého. Když se na něco zeptá, nedělej z odpovědi přednášku ani zkoušku, nepoučuj. To druhého otráví a příště už nepřijde.
- Chovej se k druhému jako k sobě rovnému, a to i k dítěti. Rovný neznamená stejný! Dítěti chybí zkušenosti, jeho omezení přijímej ohleduplně. Dítě dělá vždy to nejlepší, co dokáže, stejně jako ty.
- Chyba či nehoda není výzvou ke kritice. Když druhý udělá chybu, buď neutrální nebo nabídni pomoc. Když je rozčilený, vyslechni ho a snaž se ho pochopit, ujisti jej o své lásce. Když udělá nějakou hloupost, zamysli se nad jeho pocity (může se cítit trapně, stydět se, být zmatený). Když o sobě pochybuje, oceň jej, svěř se s vlastními chybami.
- Věnuj druhému čas, když a kdy to potřebuje.
- Když jsi s dítětem, následuj jeho vedení a ohleduplně se zapoj do jeho světa.
- Když tě druhý žádá o pomoc, reaguj tak rychle, jak jen můžeš, a s dobrou náladou. Pokud u tebe opakovaně vidí netrpělivost a slyší podrážděnost, pomyslí si, že tě otravuje.
 ·  Translate
1
Add a comment...

Nika Krpešová

Shared publicly  - 
 
Po dlouhé době mě dostal film natolik, že jej mám stále v hlavě:
 ·  Translate
1
Michal Martoch's profile photo
 
Už jsme ho viděli dříve a také nás více než zaujal. Teď nám v hlavě osciluje něco dalšího: NÁŠ DOMOV - mystický film o životě v astrálním městě, (Nosso Lar, Brazílie, 2010) a příběh Chico Xaviera: CHICO XAVIER - film o slavném brazilskem duchovnim médiu a světci (Náš domov)
 ·  Translate
Add a comment...

Nika Krpešová

Shared publicly  - 
 
Nemožnost získat odbornou pomoc při porodu mimo nemocniční zařízení je důvod stížnosti na Českou republiku, kterou se aktuálně zabývá Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku.
1
Lucia Černá's profile photo
 
Ano..přidávám se k této výzvě, rovněž k podpoře porodní asistentky Ivany K. která se stala exemplárním výstražným příkladem nemocného systému, který uspořádal na tuto ženu, představitelku porodních asistentek, hon na čarodejnice.
 ·  Translate
Add a comment...

Nika Krpešová

Shared publicly  - 
 
Naše lesní školka na Ostravici dělá další a další kroky k plnému provozu, který má začít v září 2013. Chcete-li se přidat nebo jen přijít podívat, přijďte i s dětmi v kterékoli úterý v 9 hodin na parkoviště pod Muchovicemi (nad chatami, před cedulí zákaz vjezdu, po pravé straně, případně zavolejte). Scházíme se za každého počasí a rádi vidíme nové tváře!
 ·  Translate
1
Add a comment...

Nika Krpešová

Shared publicly  - 
 
O víkendu jsem prošla zážitkovým kurzem první pomoci při autonehodě. Moc jsem toho nečekala, protože první pomoc teoreticky dobře znám a ovládám díky důkladnému mnohaletému studiu a praktickému nácviku hrou a "jako" v tělocvičně i v terénu. Po celodenním semináři jsem ale při "reálné" bouračce zapomněla úplně všechno, včetně toho, jak se jmenuju a kde se vypíná nastartované auto! Tenhle skutečný prožitek (a tentokrát už bez uvozovek) mi ukázal, jak to s mými dovednostmi opravdu je, a pomohl mi vše podstatné dostat do těla, do krve. Závěr a co si odnáším: Teď už se nebojím a věřím si - první pomoc při dopravní nehodě nebo při jiné nečekané situaci bezpečně zvládnu i sama a bez složitého vybavení. Kdo chce tohle říct, ať si to dá taky! Těším se na další kurzy SORUDO, tenhle rozhodně nebyl poslední.
 ·  Translate
1
Add a comment...

Nika Krpešová

Shared publicly  - 
 
Volím Karla!
1
Add a comment...

Nika Krpešová

Shared publicly  - 
 
100 let módy ve 100 vteřinách - a tancem! 
 ·  Translate
1
Add a comment...

Nika Krpešová

Shared publicly  - 
 
ČT24 je pro mne zpravodajský portál první volby. Někdy se ale i jim povede pěkná bota - taková hrubka v titulku...
Porto - Španělsko i Portugalsko se hlásí k rozpočtové konsolidaci, kterou před časem obě země slíbily ostatním partnerům v Evropské unii. Obě jihoevropské země vyzývají k podobnému postupu i Řecko. Po...
1
Add a comment...

Nika Krpešová

Shared publicly  - 
 
Ať už si o domácích porodech myslíte cokoli, je fajn MÍT TU MOŽNOST mít svou vlastní porodní asistentku od počátku těhotenství až do konce šestinedělí i v rámci běžné lékařské a nemocniční péče. Domácí porod může být už jen třešničkou na dortu. V Česku toto však možné není a tady je způsob, jak to pomoci změnit - výzvu za bezpečný porod lze podepsat už i online:
1
Add a comment...
Story
Tagline
žena z hor
Introduction
Žiju na horách, chovám ovce a kozy, učím se a provozuji tradiční lidová řemesla a s láskou se věnuji svému muži a našemu synkovi.
Bragging rights
žiju život, jaký jsem si vysnila
Education
  • Masaryk University
    religionistika, 2006 - 2012
Basic Information
Gender
Female
Work
Skills
Předení, tkaní, paličkování a další zajímavá řemesla
Employment
  • na volné noze
    2008 - present
    Psaní textů prezentací a jejich hodnocení dalším autorům, dříve také péče o zákazníky.
Places
Map of the places this user has livedMap of the places this user has livedMap of the places this user has lived
Currently
Staré Hamry