Profile cover photo
Profile photo
Отава
7 followers -
Науково-сервісна фірма «ОТАВА» спеціалізується в галузі наукових досліджень на замовлення
Науково-сервісна фірма «ОТАВА» спеціалізується в галузі наукових досліджень на замовлення

7 followers
About
Posts

Post has attachment
Photo
Add a comment...

Post has attachment
Як визначити якість та безпечність інсектицидів?

 
Сучасний вибір інсектицидів дає можливість боротися практично зі всіма видами сільськогосподарських шкідників. Але досить часто зависокі ціни на цю продукцію відомих європейських виробників змушують споживача користуватися більш дешевими альтернативними засобами сумнівного походження. Проте при виборі та купівлі, крім високої вартості, необхідно враховувати і те, що інсектициди, які виробляються спеціалізованими фірмами, проходять ряд досліджень не тільки на ефективність проти шкідників, а й на безпечність для здоров'я людини, що дає змогу розраховувати найбільш оптимальне дозування для надання максимального ефекту проти шкідників та завдання мінімальної шкоди для людини.
 
А чи завжди в дешевих підробках міститься аналогічна до оригіналу діюча речовина і чи в таких же кількостях?
 
Виявляється - не завжди. А доводити це довелося спеціалістам Науково-сервісної фірми «ОТАВА». В аналітичну лабораторію цієї компанії було надано два зразки інсектицидів. За словами замовника, один зі зразків був оригінальним і досить відомим інсектицидом європейського виробництва, другий - більш дешевим аналогом. Необхідно було встановити, наскільки ці зразки відрізняються за якісним та кількісним складом.
 
Під час досліджень науковцями було встановлено, що обидва зразки містили у своєму складі необхідну діючу речовину. Але зразок-оригінал містив її у кількості, зазначеній європейським виробником, а ось у зразку-аналогу вміст діючих речовин був удвічі вищим.
 
Багато хто може сказати: що поганого, якщо діючої речовини додано більше - ефект же буде кращим, а то завжди всі намагаються зекономити, а тут така щедрість! Але мало хто  замислюється, що цей препарат використовується в дозуванні, що аналогічне до оригіналу (зазвичай виробники аналогів на етикетках повністю використовують інформацію оригінальних виробників), і що концентрація діючої речовини, яка потрапляє на рослини, є більшою, а отже, діюча речовина може не розкластися до терміну збору врожаю, залишитися у плодах і викликати серйозні отруєння у споживачів.
Крім того, досить часто виробники аналогів намагаються зекономити та використовують більш дешеву, але більш небезпечну діючу речовину, що також може викликати проблеми зі здоров'ям як у споживачів, так і в тих, хто обробляє рослини.
 
Якщо Ви плануєте використовувати більш дешеві аналоги інсектицидів або просто не впевнені в тому, чи дійсно куплена Вами продукція є оригінальною, то спочатку переконайтеся в її якості та безпечності.
 
Зробити це можна лише в спеціалізованих лабораторіях. Фахівці Науково-сервісної фірми «ОТАВА» мають великий досвід у проведенні якісного і кількісного аналізу складу інсектицидів та пестицидів. По закінченні досліджень замовнику надається розгорнутий звіт про виконану роботу та рекомендації щодо отриманих результатів.
 
Отримати консультації з питань визначення якості та безпечності інсектицидів можна у менеджера компанії «ОТАВА» за телефоном (044) 221 55 31 чи надіславши запит на електронну адресу  info@otava.ua.
Photo
Add a comment...

Post has attachment
Як визначити якість і безпечність органічних, мінеральних та комплексних добрив?

Кожен фермер і садівник бажають завжди збирати великий врожай смачних овочів або фруктів. Але, на жаль, з кожним роком, коріння рослин та дерев витягує поживні речовини з ґрунту, роблячи його все менш родючим.
 
Врятувати ґрунт може лише його періодичне «підгодовування» різними добривами, придбати які зараз досить просто. Достатньо зайти до будь-якого агромагазину, на прилавках якого Ви побачите величезну кількість різноманітних видів неорганічних (мінеральних), органічних та комплексних добрив. І що тільки виробники не обіцяють на етикетках цієї продукції: одні стверджують, що Ви отримаєте плоди неймовірних розмірів, другі говорять про покращення смакових якостей овочів та фруктів, треті - про можливість збору врожаю декілька разів за сезон. Та головне, усі стверджують про економічність у використанні та безпечність добрив, що пропонуються.
 
А чи справді під красивими етикетками та пляшечками знаходяться якісні та безпечні добрива?
 
Шукати відповідь на це запитання довелося фахівцям аналітичної лабораторії Науково-сервісної фірми «ОТАВА». Для аналізу фахівцям лабораторії було надано два зразки добрив - один оригінал добрива зарубіжного виробника, другий - його аналог місцевого виробництва. Завданням спеціалістів було встановити, чи дійсно дані добрива містять у своєму складі значну кількість гумінових, фульвокислот і мінеральних складових та чи є вони безпечними для використання.
 
Хімічними та фізико-хімічними методами досліджень у кожному зі зразків було встановлено вміст органічних та неорганічних речовин. Шкідливих речовин у наданих зразках знайдено не було. Але в результаті досліджень виявилося, що вміст поживних органічних речовин у зразку-оригіналі був занижений у 60 разів, а в зразку-аналогу - у 150 разів. Вміст мінеральних речовин також був набагато меншим, ніж зазначав виробник. Тому, щоб дійсно підживити ґрунт корисними речовинами, необхідно влити у нього не один десяток цих недешевих пляшечок.
 
Отже, якщо Ви хочете бути впевнені в тому, що Ваші гроші не потраплять до рук недобросовісних виробників, а рослини отримають необхідний комплекс поживних речовин, бажано провести у спеціалізованій лабораторії дослідження складу добрива, яким Ви бажаєте користуватися. Науково-сервісна фірма «ОТАВА» протягом багатьох років займається дослідженням складу і властивостей різноманітних добрив та засобів по догляду за рослинами і тваринами. Фахівці фірми проводять аналіз якісного і кількісного складу наданих зразків та встановлюють присутність шкідливих компонентів. По закінченні досліджень замовнику надається розгорнутий звіт про виконану роботу та рекомендації щодо отриманих результатів.
 
Отримати консультації з питань визначення якості і безпечності органічних, мінеральних та комплексних добрив можна у менеджера Науково-сервісної фірми «ОТАВА» за телефоном (044) 221 55 31 або надіславши запит на електронну адресу  info@otava.ua.
Photo
Add a comment...

Про якісний та кількісний хімічний аналіз, і не тільки...

 
Для пересічної людини, далекої від хімії, слово «якісний» передусім означає «високої якості». Це викликає деяку двозначність. У хімічному аналізі існують два типи аналітичних задач: задачі якісного аналізу, які включають в себе лише визначення присутності або відсутності речовин чи елементів у зразку, та задачі кількісного аналізу, які вимагають точного визначення кількості певного компонента. Також існує так званий напівкількісний аналіз, який має за мету лише визначити приблизно межі вмісту компоненту (наприклад, не більше ніж санітарні норми), для чого досить часто використовуються тест-методи.
 
Кількісний аналіз вимагає набагато серйознішого підходу як до підготовки проб, так і до самої процедури самого аналізу. Для проведення правильного й достовірного кількісного аналізу недостатньо лише мати необхідне обладнання. В залежності від складності об'єкта аналізу навіть певні відпрацьовані й затверджені державою методики можуть давати хибні результати. Тому, незважаючи на розвиток інструментальних методів аналізу (різноманітні спектральні методи, різновиди хроматографічного аналізу тощо), дуже важливим чинником є кваліфікація і досвід самого аналітика. Між хіміком-аналітиком та звичайним оператором, який працює на окремому аналізаторі, велика різниця. І різниця ця позначається насамперед на якості кількісного аналізу.
 
Методи  інструментального аналізу, зокрема рентгенофлуоресцентний аналіз, часто є відносними, а не абсолютними. Це означає, що дані, які дає прилад, мають лише опосередковане відношення до вмісту компонента. Для правильного аналізу кількості в таких випадках необхідно використовувати референтні зразки, які мають такі ж склад та структуру, як і проба, але з відомим вмістом визначуваного елемента. Для рутинного аналізу (тобто аналізу типових зразків) дані по референтних зразках записуються один раз та вводяться в автоматичні програми обробки, що значно полегшує проведення дослідження зразка за рахунок незначного зменшення достовірності. Проте  для складних нетипових зразків використання таких програм дасть зовсім хибні результати, а виготовлення референтних зразків буде набагато складнішим і дорожчим за класичний хімічний аналіз. Та й не стане звичайний оператор на приладі морочити собі голову нетиповим зразком, просто обробить результат за автоматичною програмою й отримає неправильний результат.
 
З іншого боку, іноді трапляється так, що навіть правильно виконаний аналіз не приносить користі. Типова аналітична лабораторія має гарний досвід у проведенні певних типів аналізу за своєю специфікацією: йдеться, наприклад, про аналіз води, харчових чи промислових продуктів, сировини. Проте така лабораторія не дає замовнику іншого результату, окрім складу зразка, вмісту певного елемента чи відповідності товару нормам. Вирішення складних виробничих завдань не під силу таким лабораторіям. Вони отримують дані, повідомляють їх замовникові, а він за цими результатами повинен самостійно вирішувати свої задачі.
 
Науково-сервісна фірма «ОТАВА» не пропонує своїм замовникам лише типового аналізу, а насамперед вирішує поставлені ними завдання. Разом із замовником досліджуються походження зразка, умови виробництва, якість сировини тощо. Співробітники компанії обирають ті методи аналізу, які придатні саме для вирішення поставленої задачі, і роблять висновки про те, яку роль ті чи інші компоненти зразка можуть відігравати в конкретному випадку.
 
Прикладом такої роботи є проведення співробітниками ОТАВИ серії хімічних аналізів гуми, виробленої одним з українських підприємств, з метою встановлення причин утворення в ній повітряних пухирців. Дослідження показало, що вся сировина насправді відповідала ГОСТам, і лише осмислення здобутих результатів аналізу з урахуванням умов виробництва дало змогу з'ясувати причини погіршення якості виробленого продукту.
 
Також ОТАВА пропонує допомогу в розробці нової продукції, покращенні якості вже існуючої, оптимізації рецептури тощо.
 
Наша мета - наукова підтримка хімічного виробництва. 
 
Андрій Анкін,
хімік-аналітик
Add a comment...

Про істинний склад БАДів і не тільки...

 
Спеціалісти стверджують: здоров'я людини на 12 % залежить від охорони здоров'я, на 18 % - від генетичної схильності і на 70 %  - від способу життя, де не останню роль відіграє харчування.
 
У давнину люди вживали різноманітні продукти природного походження - коріння, плоди, кору, листя і стебла рослин, які мали цілющі властивості, а також такі речовини, які сучасна медицина вважає неїстівними, а часом навіть отруйними.
 
Протягом багатьох століть старокитайська, староіндійська, а також тибетська медицина накопичувала знання про лікувально-профілактичні засоби, які мають багатокомпонентний склад, а головне - природне походження. У пошуках компромісу між західною і східною медициною сучасний виробник активно впроваджує на ринок різноманітні біологічно активні добавки (БАДи) - рослинні екстракти, цілісні частини рослин, продукти бджільництва, морепродукти, тваринні витяжки, мінеральні компоненти, продукти ферментації, продукти біотехнології, а також синтетичні аналоги природних харчових речовин.
 
Однозначної позиції щодо БАДів нині не існує. Одні спеціалісти вважають, що вживання таких добавок може бути небезпечним. Інші притримуються думки, що БАДи повинні бути невід'ємною частиною раціону кожної сучасної людини. Тому варто з'ясувати: БАД - панацея від будь-яких недуг чи невдалий спосіб випробувати свій організм на міцність?
 
У законі України «Про якість та безпеку харчових продуктів і продовольчої сировини» знаходимо таке визначення: біологічно активні добавки (БАД, food/dietary supplement) - це спеціальні харчові продукти, призначені для вживання або введення у межах фізіологічних норм до раціонів харчування чи харчових продуктів з метою надання їм дієтичних, оздоровчих, профілактичних властивостей, для забезпечення нормальних та відновлення порушених функцій організму людини. За визначенням FDA (Управління з продовольства і медикаментів США), БАДи - це продукти, призначені для підтримки функцій організму, але не для лікування захворювань або послаблення їхніх симптомів.
 
Як відомо, традиційно БАДи поділяють на три групи:
- нутрицевтики - біологічно активні речовини (БАРи), які застосовуються для корекції хімічного складу раціону людини, або простіше - ті ж самі вітаміни, мікроелементи, амінокислоти природного, напівсинтетичного чи синтетичного походження, призначені для поповнення організму людини при відсутності чи нестачі їх у продуктах харчування;
- еубіотики - БАДи, що містять живі мікроорганізми та призначені нормалізувати мікрофлору кишечника;
- парафармацевтики - БАРи, які мають певну фармакологічну активність і застосовуються для підтримки нормального функціонування організму, профілактики захворювань та допоміжної терапії.
 
Хімічний склад нутрієнтів, як правило, досить добре вивчений, і тому схема розробки та вивчення БАДів дещо спрощена. Саме тому БАДи проходять коротший, ніж лікарські засоби, а отже, і дешевший шлях від створення до впровадження у харчування населення.
 
Цим доволі часто користуються недобропорядні виробники. Завдяки прогалинам у нашому законодавстві чи навіть просто шляхом контрабанди такі виробники просувають свій сумнівний товар на наш ринок, платять гроші за рекламу - і готово!
 
Але ж, Ви скажете, має бути контроль і нагляд! Так, він є. Біологічно активні добавки як вітчизняного, так і іноземного виробництва підлягають обов'язковій санітарно-епідеміологічній експертизі, проведення якої здійснюється згідно з «Тимчасовим порядком проведення державної санітарно-гігієнічної експертизи» (Наказ МОЗ України № 247 від 9.11.2000 р.). Отримати висновок державної санітарно-епідеміологічної експертизи не так уже й складно. Варто лише подати у відповідну службу необхідну кількість продукту, а також пакет документів та внести платню за проведення необхідних досліджень. Маєш дозвіл - можеш продавати свій продукт через будь-які мережі (магазини, аптеки тощо). При цьому контроль якості БАД в обласних контрольно-аналітичних лабораторіях не проводиться (на відміну від лікарських засобів).
 
Насправді ж лабораторії державної санітарно-епідеміологічної експертизи працюють. Роблять усе можливе. Працюють у заздалегідь встановлених регламентованих межах, за стандартними методиками, що дозволяють виявляти лише ті сполуки, для яких ці методики було створено. І якщо у випадку нутрицевтиків ситуація з контролем якості більш-менш проста, адже, як було зазначено вище, вони містять лише відомі хімічні сполуки, то для якісного та кількісного аналізу парафармацевтиків потрібні неабиякі можливості. Це і складне аналітичне обладнання, і висококваліфікований персонал, який здатний проводити дослідження сучасними фізичними та фізико-хімічними методами, а також коректно й об'єктивно інтерпретувати отримані результати. Крім того, згідно з українським законодавством, на противагу лікарським засобам, які досліджуються по кожній серії, БАДи вивчаються лише в момент реєстрації, а потім протягом часу дії реєстраційного посвідчення впродовж п'яти років не аналізуються взагалі.
 
Як відомо, для БАД-парафармацевтика, що містить більше трьох-чотирьох компонентів, хімічний аналіз значно ускладнюється, адже в багатьох інгредієнтах БАДів діючі речовини взагалі не ідентифіковані. А значить - невідомо, що контролювати! Прикладом можуть бути екстракти, отримані зі складних комплексів харчових і лікарських рослин та інших видів природної сировини. Варто включити до складу і так уже багатокомпонентного БАДу додатковий інгредієнт - і його звичайна контрольно-аналітична лабораторія вже не просто не ідентифікує, а може навіть і не виявити! Саме в цьому і полягає деяка обмеженість можливостей звичайних лабораторій державних санітарно-епідеміологічних служб. На відміну від лабораторій державних служб, лабораторія Науково-сервісної фірми «ОТАВА», у якій проводяться комплексні наукові хімічні та біологічні аналізи, спроможна застосувати нестандартні підходи в аналізі БАДів.
 
Наведемо кілька конкретних прикладів того, що можна знайти у невинних, на перший погляд, БАДах у формі фіточаїв:
1.Чай у разових паперових пакетиках «Mate de Coca» виготовлений у Перу. На упаковці не вказано, що в його складі є наркотичні компоненти. Насправді ж цей чай містить висушене і подрібнене листя коки з природним вмістом кокаїну, циннамоїлкокаїну та метилекгоніну - продукт, обіг якого заборонено.
2. Біодобавка для схуднення китайського виробництва «Li Da» (можливі інші схожі варіанти назви). На упаковці зазначено, що вона містить компоненти лише рослинного походження. Насправді ж у багатьох випадках у її складі виявляють контрольовану синтетичну психотропну речовину сибутрамін (анорексигенний засіб), який є психостимулятором амфетамінового ряду і викликає звикання.
 
Слід пам'ятати: оскільки БАДи є безрецептурними засобами, то вони не повинні містити наркотичних і психотропних, сильнодіючих та отруйних речовин, зокрема препаратів списку А та Б, а також нефармакопейної рослинної сировини, малодослідженої сировини тваринного походження і рослин, які не застосовуються у харчуванні.
 
Лабораторія НСФ «ОТАВА» проводить складні наукові аналізи складу різноманітних товарів сумнівного походження, зразків продуктів харчування, генно-модифікованих продуктів (ГМО), медичних засобів, рослин і навіть вакцин та культур мікроорганізмів (бактеріальних, дріжджових, грибкових).
 
Лабораторія НСФ «ОТАВА» здійснила вже не один хімічний аналіз, який допоміг споживачеві запобігти серйозних, а можливо, навіть і небезпечних для життя,  наслідків. Так, наприклад, у досліджених біодобавках для підвищення чоловічої потенції, які, згідно зі складом, зазначеним на упаковці, не містять жодних синтетичних компонентів, а лише екстракти рослинного і тваринного походження, було виявлено суміш синтетичних хімічних сполук - діючих компонентів лікарських засобів «Віагра» та «Ціаліс» у кількостях, що значно перевищували медикаментозні дози.
 
Отже, якщо Вас цікавить істинний склад БАДів, якими Ви, можливо, збираєтесь «годувати» українців чи навіть себе та своїх рідних і близьких, не зволікайте - звертайтесь до спеціалістів Науково-сервісної фірми «ОТАВА»!
 
Дмитро Сидоренко,
хімік-аналітик
Add a comment...

Post has attachment
БАДи на основі пептидів: що потрібно знати, купуючи їх

 
Пептиди - це маленькі цеглинки великої будівлі під назвою організм. Ці сполуки є не лише складовою частиною білків. Володіючи власною високою фізіологічною активністю, вони беруть участь у регуляції всіх біологічних процесів. Регуляторні пептиди прискорюють процеси метаболізму в клітині, захищають її від впливу токсинів, виводять з неї продукти розпаду, сприяють насиченню органів поживними речовинами, нормалізують їх функцію, відновлюють пошкоджені тканини. Відомо, що для коректної роботи клітин необхідна певна кількість пептидів. Однак з віком і при різних патологіях виникає їх дефіцит, що призводить до виникнення ряду хвороб та старіння організму.
 
Виходячи з вищеописаних властивостей пептидів, препарати, виготовлені на їхній основі, повинні мати унікальні властивості: зцілювати від різноманітних захворювань, подовжувати тривалість життя. У деякій мірі це дійсно так...
 
Справді, існує близько сотні ліків, розроблених на основі пептидів, що пройшли всі офіційні процедури реєстрації, клінічні випробовування і вже не один рік успішно використовуються у світовій медичній практиці. Та йтиметься не про них. Поговоримо про ті препарати, які нині називаються дієтичними добавками чи БАДами на основі пептидів, ентеральним харчуванням для клітин, пептидними чи мультинутрієнтними білково-пептидними комплексами (умовно назвемо їх ПМП - препарати, що містять пептиди). З'ясуємо, як відрізнити дійсно ефективний засіб від псевдоліків, і зупинимося на моментах, на які варто звернути увагу при їх купівлі.
 
1. Перша відмінність полягає в складі препарату. Дослідження ринку фармацевтичних засобів на основі пептидів показало, що зареєстровані ліки переважно є монокомпонентними, тобто до їхнього складу входять пептиди, виділені з одного органу. Це пов'язано з тим, що для кожного органу і тканини підходить лише свій специфічний пептид: для легень - легеневий, для серцевого м'яза - кардіопептид, для мозку - мозковий і т.д. Саме тканиноспецифічні пептиди при потраплянні до організму людини здатні відновлювати метаболізм у клітинах тих тканин, з яких вони виділені, запускаючи механізми відновлення та омолодження. З огляду на це монокомпонентні препарати мають суворі показання щодо застосування. ПМП містять суміш пептидів або м'ясний порошок і безліч інших компонентів - вітамінів, мінералів, рослинних екстрактів. Тому й не дивно, що такий мультикомплексний склад ПМП, виходячи з реклами, має лікувати все - від нежиті до пухлин. Проте така універсальність швидше насторожує і примушує замислитися над справжньою ефективністю таких засобів. Також слід зауважити, що навряд чи хтось перевіряє сумісність цих компонентів.
2. По-друге, на інструкції до справжніх ліків завжди зазначена інформація про джерело, з якого отримано пептид (природного чи штучного походження), та його назва. Виробники приділяють велику увагу технології одержання препарату, оскільки в разі використання природної сировини існує небезпека отримати фракції пептидів, що містять пріонні білки, віруси, мікроорганізми чи гормони. Усі ці компоненти можуть спричиняти тяжкі захворювання у людей. Тому процес виділення специфічного пептиду з тваринної сировини складається з багатьох стадій: подрібнення, екстракції, осадження низькомолекулярних фракцій, багатоступеневої очистки. Саме така технологія дає змогу отримувати безпечні пептиди (вага менше 3 кДа), у той час як пріонні білки важать 27-31 кДа. У тому випадку, коли активні пептиди знаходяться в природі в нанограмових кількостях або синтезуються лише в організмі людини, використовується хімічний синтез їх аналогів. Ця процедура доволі складна - розробка схем синтезу біологічно-активних пептидів може зайняти кілька років. Проте штучний синтез має і ряд переваг. Так, штучне створення аналогів природних пептидів дає змогу виявляти більш ефективні конфігурації молекул з підсиленою чи більш пролонгованою біологічною дією. У ПМП, як правило, не зазначені ані джерела, з яких отримано пептиди, ані їх назва.
 
3. У справжніх препаратах завжди досліджено й описано фармакодинаміку (механізм дії активної речовини). ПМП, на відміну від монокомпонентних ліків, містять суміш пептидів, інколи навіть протилежної дії. Дослідити комплексний вплив одночасно великої кількості протеїнів на організм майже неможливо. Це означає, що малодосліджений БАД на основі пептидів може мати побічну дію і негативно впливати на організм людини.
 
4. Варто звернути увагу і на фармакокінетику купованого препарату. В організмі регуляторні пептиди мають складну систему метаболізму та транспорту від клітин-виробників до клітин-мішеней. Ця система відсутня в шлунково-кишковому тракті (ШКТ). Як наслідок, пептиди, потрапляючи до шлунку, розщеплюються під дією ферментів до амінокислот (втрачають біологічну активність) або виводяться з організму. Тому пептидні ліки, як правило, мають внутрішньом'язове, внутрішньовенне та інколи інтроназальне введення. У разі орального застосування ліків до складу синтетичних аналогів регуляторних пептидів включають неприродні D-ізомери або інші вставки, що не зустрічаються в білках живих організмів і тому не піддаються дії протеаз. Більшість ПМП заключені в капсули або приймаються у вигляді суспензії, а отже, стають фізіологічно не активними в ШКТ.
5. Кожні ліки мають певне строге дозування. Тому в інструкції з їх уживання завжди вказується точний кількісний склад препарату. ПМП зазвичай містять лише перелік складників без зазначення кількісного вмісту окремих компонентів або інформацію на зразок «препарат містить близько 700 біологічно активних речовин природного походження». Тому в таких випадках навряд чи досліджуються наслідки в разі передозування препарату. Часто відсутні і протипоказання.
 
6. Той факт, що препарат зареєстрований як лікарський засіб, означає, що він пройшов клінічні випробовування, дослідження на мутагенний, тератогенний, канцерогенний вплив і встановлено його побічну дію. Виробники ПМП навряд чи обтяжують себе вищезгаданими дослідженнями, адже процедура їх реєстрації значно спрощена.
 
7. Стосовно реєстрації. У кращому випадку ПМП мають висновки санітарно-епідеміологічної експертизи та інші сумнівні сертифікати якості. Але Держсанепідемстанція надає висновок лише про відсутність шкоди, який нічого спільного із висновком МОЗ не має. Слід зауважити, що на реєстрацію нового препарату йде близько 12 років. Навряд чи виробники ПМП, яких більше турбує власний заробіток, ніж здоров'я людини, погодяться стільки чекати. Їм простіше підкупити довіру людей підписами «світил» медицини (які насправді навіть нічого і не чули про ці препарати) або маловідомих учених, прихильність яких не так дорого коштує.
 
Ще можна навести безліч відмінностей між лікарськими засобами на основі пептидів і ПМП. Справжні ліки продаються лише в аптеках, їх виробництва мають реальні адреси. ПМП легко придбати на десятках свіжозареєстрованих сайтів і з рук дистриб'юторів, що з презентаціями кожного дня опиняються в різних містах. Також не слід мовчати і про можливість фальсифікації дійсно непоганих препаратів...
 
Не дивлячись на відсутність реальних доклінічних і клінічних досліджень, виробники і дистриб'ютори ПМП обіцяють своїм клієнтам швидке одужання навіть від найскладніших захворювань. Насправді, якщо ретельніше оглянути упаковку цих «ліків», можна побачити непомітні на перший погляд надписи: «Уживати як супроводжувальну терапію при лікуванні». Виходить, що в разі одужання внаслідок використання медикаментів лікувальні властивості припишуть і ПМП. Без уживання ліків, швидше за все, хвороба залишиться, і добре, якщо псевдопрепарати не завдадуть організмові нової шкоди.
 
Саме тому споживачам, які турбуються про власне здоров'я, і виробникам, які дорожать власною репутацією, варто проводити аналіз продукції. На цьому етапі важливо не помилитись із вибором компанії, яка проводитиме аналіз. Адже такі дослідження потребують залучення кваліфікованих фахівців і використання недешевого обладнання.
 
Відповідна науково-технічна база є в Науково-сервісної компанії «ОТАВА». Спеціалісти з молекулярної біології та хімії в повній мірі володіють методиками, які необхідні для повноцінного якісного і кількісного аналізу продукції, сировини, препаратів, у тому числі препаратів, що містять пептиди, білки, ДНК, РНК і т.д. Слід зазначити, що компанія може надати допомогу в розробці нових препаратів як на основі тваринної сировини, так і за допомогою хімічного синтезу. Доказом того, що ОТАВІ можна довіряти, є перелік проведених досліджень, який можна переглянути на http://www.otava.ua.
 
І пам'ятайте: ваше здоров'я у ваших руках.
Add a comment...

Post has attachment
Про дослідження і реєстрацію БАДів в Україні

 
На ринку України реалізується декілька сотень різноманітних БАДів вітчизняного та імпортного виробництва.
 
Усі БАДи, які реалізуються в Україні, повинні проходити гігієнічну експертизу і сертифікацію відповідно до чинного законодавства. Санітарно-епідеміологічна експертиза біологічно активних добавок здійснюється Державною комісією, куди фірма-виробник або зацікавлена організація направляє середні зразки БАДів і необхідні супровідні документи (відомості про склад, показники якості та безпечності, протипоказання та рекомендації щодо застосування, матеріали з токсико-гігієнічної і біологічної оцінки).
 
Загальна процедура експертизи БАДів до їхнього впровадження у виробництво та реалізації подібна до експертизи, що здійснюється під час реєстрації лікарських засобів (особливо аналогів уже існуючих - т.зв. генериків). Лише перелік даних, необхідних для реєстрації, у випадку БАДів значно менший.
 
Реєстрація БАДу відбувається в декілька етапів:
1. Первинна експертна оцінка документів на новий БАД.
2. Встановлення потреби у проведенні необхідних досліджень.
3. Проведення комплексу санітарних досліджень.
4. Експериментальні дослідження токсикологічних, фізіологічних і метаболічних ефектів БАДу.
5. Оцінка клінічної ефективності.
6. Комплексна експертна оцінка результатів проведених досліджень.
7. Оформлення реєстраційного посвідчення, присвоєння номера і внесення БАДу до реєстру.
 
Експертиза БАДу у свою чергу включає:
ідентифікацію БАДу, визначення його хімічного складу, основних діючих компонентів*;
визначення санітарних показників безпеки та проведення токсикологічної оцінки загальної токсичності і віддалених ефектів;
попередню оцінку ефективності в експерименті на тваринах (доклінічні випробування);
вивчення клінічної ефективності в умовах лікувально-профілактичних установ.
(* - мається на увазі ідентифікація БАДу за методиками, наведеними в документації, представленій самим виробником)
 
У кожному конкретному випадку схема реєстрації може змінюватись, але визначальними показниками завжди є безпечність для людини (за рівнем вмісту токсичних домішок) і клінічна ефективність.
 
Пункт 2 у вищенаведеному переліку етапів говорить про те, що у випадку БАДу з відомим та «перевіреним роками» складом реєстрація в Україні може набути досить формального характеру (адже навіщо робити те, що вже давно досліджено до нас - і це теж правильно).
 
Дуже важливим, а у випадку нових парафармацевтичних БАДів навіть необхідним є етап клінічних досліджень, які проводять для визначення ефективності біологічно активних добавок у таких випадках:
БАД містить нові діючі інгредієнти, які до цього ще не були вивчені;
БАД відомий, але з новими показаннями до вживання;
істотно змінюється склад або дозування вже дозволеного БАДу, що проходив клінічні дослідження;
вносяться зміни до технології виготовлення БАДу.
 
Клінічні дослідження БАДів проводять установи, що мають на це право, зокрема Український науково-дослідний інститут харчування.
 
Але все це, як кажуть, в ідеальному випадку. Насправді ж процедура може бути набагато простішою: БАДи можуть бути дозволені до застосування без проведення клінічних досліджень у таких випадках:
за надання фірмою-виробником відомостей про достатні клінічні дослідження ефективності запропонованого БАДу;
якщо БАД містить окремі нутрієнти та їх комплекси в дозах, уже апробованих для цього виду БАДу;
якщо БАД-парафармацевтик містить вивчені рослинні компоненти, які вже застосовуються в клінічній практиці і випробувані в дозах, що дають можливість віднести їх до БАД.
 
Тобто за бажання можна «підігнати» склад і показання щодо застосування нового продукту під категорію, що не вимагає клінічних випробувань. Чи навіть представити гарно підроблені документи про проведення клінічних випробувань за кордоном і значно спростити реєстрацію свого продукту. Зрештою, можна просто назвати його не «біологічно активною добавкою», а чимось на зразок «новий дієтичний продукт».
 
Лабораторії санітарно-гігієнічної експертизи, дослідження яких завершуються висновком про безпечність, проводять дослідження лише на вміст основних (відомих) токсикантів: важких металів, миш'яку, нітратів, мікотоксинів, пестицидів, нітрозамінів, гістаміну, гормональних препаратів, радіонуклідів. Сстандартний «набір» за такої експертизи. При цьому деякі сполуки, методик виявлення яких у БАДах немає, спеціалістами рядових лабораторій не будуть знайдені. І це не проблема їхньої компетентності - подібною роботою займаються теж кваліфіковані спеціалісти, але проводять дослідження за стандартизованими, «відпрацьованими» методиками, націленими на виявлення лише відомих загроз.
 
Отже, відповідальність перед споживачами за безпеку та ефективність БАДів покладається на їх розробників і виробників. Виходить, що залишається лише покладатися на їхню порядність? Але зауважимо, що виробники БАДів - це передусім комерційні установи, зацікавлені не в нашому здоров'ї, а у власних прибутках.
 
Тому не слід покладатися лише на порядність розробників і виробників БАДів. Провести комплексне наукове дослідження будь-якого нового продукту чи вже присутнього на ринку можна, звернувшись до Науково-сервісної фірми «ОТАВА». Співробітники цієї компанії мають значний досвід проведення складних аналізів найрізноманітнішими методами, вибір яких ґрунтується на особливостях об'єкту, а не лише на можливостях однієї лабораторії. Слід зазначити, що ОТАВА тісно співпрацює з державними науковими установами України, а дослідницька група фірми включає висококваліфікованих спеціалістів із різних галузей - хіміків, біологів, фізиків, патентознавців та ін., спільними зусиллями яких комплексний аналіз БАДів перестає бути неможливим.
 
Статтю підготовлено спеціалістами компанії ОТАВА
http://www.otava.ua/
Add a comment...

Рекомендуємо аналізувати БАДи на наявність шкідливих речовин у спеціалізованих наукових фірмах

 
Кожна людина хоче  бути здоровою. Хтось для цього приділяє більше уваги фізичній підготовці, а хтось - здоровому харчуванню. Серед прибічників останнього способу особливої популярності на сьогоднішній день набули біологічно активні добавки (БАДи). Це харчові суміші з біологічно активними речовинами в дозах, що відповідають фізіологічним потребам людини. Отже, біологічно активна добавка - це спеціальний харчовий продукт, призначений для вживання або введення в межах фізіологічних норм до раціонів харчування чи харчових продуктів з метою надання їм дієтичних, оздоровчих, профілактичних властивостей для забезпечення нормальних і відновлення порушених функцій організму людини.
 
В Україні БАДи з'явилися понад 10 років тому, але за цей час стали широко використовуватися. Проте, на жаль, цікавитися ними почали не тільки з оздоровчо-профілактичною метою - попит на БАДи зробив їх ласим шматком для шахраїв. На сьогодні досить часто можна зустріти невеличкі контори, які продають біологічно активні добавки та, на відміну від фахівців у аптеках, обіцяють вилікувати від усіх хвороб.  Довірливі українці, ведучись на красиві обіцянки, вирішують, що ліки в аптеках є менш ефективними, та йдуть за «суперліками» до таких «конторок». А потім не розуміють чому, у кращому випадку, не відбувається покращення здоров'я, а у гіршому - хвороба прогресує. Давайте ще раз прочитаємо наукове визначення поняття «біологічно активні добавки» та назавжди запам'ятаємо, що БАДи не є панацеєю від усіх хвороб, не є ліками, вони застосовуються з профілактичною метою для поповнення організму корисними речовинами.
 
БАДи, які продаються не в спеціалізованих закладах, у більшості випадків лише дають змогу шахраям заробити побільше грошей. І добре, якщо в такому продукті просто занижено вміст активних компонентів чи до його складу входять інертні речовини. Набагато гірше, коли замість необхідних складових використовуються шкідливі для здоров'я речовини. Тому, якщо Ви не впевнені в якості біологічно активних добавок, які вживаєте, краще перестрахуйтесь і перевірте їх склад.
 
До Науково-сервісної фірми «ОТАВА» звернулася приватна особа з проханням провести дослідження зразка БАДу «Аttiva Рapaya integratore alimentare» на присутність у ньому шкідливих речовин. Фахівці фірми провели фізико-хімічний аналіз наданого зразка. Було встановлено, що продукт не містить відомих шкідливих компонентів.
 
Отже, купувати БАДи слід лише в спеціалізованих закладах та аптеках, а перед цим слід проконсультуватися з лікарем, який визначить, який тип біологічно активних добавок Вам слід вживати. Якщо ж у Вас виникли сумніви щодо якості продукту, який Ви придбали, краще перевірте його безпечність. Спеціалісти компанії «ОТАВА» мають великий досвід у дослідженнях біологічно активних добавок та допоможуть Вам визначити їх склад і безпечність.
 
Add a comment...

Post has attachment
Сік ноні: чого більше – користі чи шкоди?

 
У наш час дуже модно «шпигувати» свій організм різноманітними біологічно активними добавками, так званими БАДами. Це й не дивно, адже багато хто вважає, що ці добавки мають безліч переваг: вживати їх простіше, ніж займатися фізкультурою чи слідкувати за повноцінним раціоном, для їх купівлі не потрібний рецепт від лікаря, вони складаються з натуральних компонентів і чинять лікувальну дію на організм природним шляхом. Судячи з реклами, їх ефект багатообіцяючий. Одним словом, БАД - панацея від усіх хвороб. Продавати і розповсюджувати БАД теж просто, адже цей продукт не є лікарським засобом, а отже, на відміну від ліків, не потребує ускладненої процедури реєстрації та попередніх клінічних досліджень. Тому не дивно, що попит і пропозиція на цей товар зростають щороку.
 
Однією з новинок ринку БАДів в Україні є сік ноні. Цей продукт отримують з плодів дерев Morinda citrifolia L., що ростуть на території островів Французької Полінезії та по всій південній частині Тихого Океану. Виробники соку ноні стверджують, що цей фруктовий напій є додатковим джерелом близько 150 нутрицевтиків, зокрема ірідоїдів, антрахінонів, каротиноїдів, скополетину, біофлавоноїдів, терпенів, рослинних стеролів, серотоніну, ферментів, мультирецепторних активаторів, урсулової і каприлової кислоти, амінокислот, вітамінів (С, групи В, ніацин), антиоксидантів, макро- та мікроелементів (калій, кальцій, магній, селен, цинк, мідь, залізо, фосфор).
 
Дистриб'ютори рекомендують вживати сік з метою загального зміцнення та оздоровлення організму, нормалізації кров'яного тиску, покращення функції шлунково-кишкового тракту, периферичної та центральної нервової системи. Також стверджується, що сік ноні чинить загально тонізуючу й адаптогенну дію, має імуномоделюючі та протизапальні властивості, знімає біль (особливо головний біль і біль у суглобах), регулює ендокринний баланс. Зокрема, є повідомлення про його онкопротекторну дію. І хоча на сайтах виробників соку йдеться про безліч досліджень, в яких вчені дійсно відмічають вражаючий вплив цього соку на організм, усе ж хотілося б мати більше реальних наукових фактів про позитивний ефект від цього диво-напою.
 
Не зважаючи на все вищезгадане, твердження, що сік ноні є біологічно активною добавкою, може викликати обурення в деяких дистриб'юторів. Це пов'язано з тим, що окремі розповсюджувачі позиціонують його як харчовий продукт для спеціального дієтичного споживання, інші - як біоактивний напій. З огляду на це, напевно, варто звернутися до визначення абревіатури БАД. БАД - біологічно активна добавка, що являє собою концентрат органічних кислот, вітамінів, дубильних речовин, фітогормонів, мікроелементів, мінеральних солей, лікарських рослин, ефірних масел і т.д. Чи дуже помітна різниця між цим визначенням і заявленим складом та властивостями соку ноні описаними вище?
 
Проте на цьому протиріччя не закінчуються. Адже одні виробники стверджують, що сік можна вживати в будь-якому віці і він не має протипоказань, інші радять консультуватися з лікарем та не пити його під час вагітності. Не наводяться дані про сумісність соку з іншими лікарськими засобами, про його побічну дію та вплив на наявні захворювання.
 
Купуючи сік, варто звернути увагу на те, що окремі виробники не додають у нього консервантів і синтетичних речовин, проте інші вводять до його складу натуральні ароматизатори та барвники, гуарову (Е 412) і ксантанову камідь (Е 415).
 
Зважаючи на все вищесказане, постає питання: чому дехто продає сік ноні не як біологічно активну добавку, а як напій? Можливо, щоб уникнути відповідальності. А, можливо, цей сік варто поставити на одну полицю, скажімо, з яблучним, адже він теж є дуже корисним? Залишимо ці питання вповноваженим фахівцям...
 
На останок зазначимо, що, не дивлячись на очевидні протиріччя, багато людей у світі відмічають позитивний вплив соку ноні на власне здоров'я. Тому вживати цей сік чи ні, є, звичайно, особистою справою кожного. Єдине, що можна зробити, - це застерегти себе від підробок цього продукту, який стрімко набирає популярності, а також перед його вживанням самому розібратися в наявності корисних речовин, щоб не виявилось, що ви переплачуєте за необґрунтовану рекламу і вдалий маркетинг.
 
Розібратися в цих питаннях Вам допоможе Науково-сервісна компанія «ОТАВА», що здійснює науковий аналіз продуктів та сировини. Фахівці компанії мають великий досвід з виявлення фальсифікатів, встановлення якісного та кількісного складу продукції, володіють необхідними методиками. Слід зазначити, що в разі необхідності компанія залучає до співпраці провідних науковців Національної академії наук України, що мають великий досвід науково-дослідної роботи. Серед них хіміки, біологи, фізики та патентознавці, об'єднані зусилля яких сприяють успішному виконанню складних контрактів. Докладніше про перелік послуг, умови виконання Ви можете дізнатись на сайті компанії - http://www.otava.ua. На цьому ресурсі Ви також знайдете інформацію про виконані замовлення, які доводять високий рівень компанії.
 
Будьте здорові - вживайте корисне!
Add a comment...

Як відрізнити органічний продукт від звичайного – неорганічного?

Останнім часом українці захоплюються ідеями правильного, здорового харчування, віддаючи перевагу екологічно безпечним органічним продуктам вітчизняного виробництва.
 
Що являє собою органічна продукція?
 
Згідно з Законом України «Про органічне виробництво», який був прийнятий 21 квітня 2011 року і вступив в дію 1 січня 2012 року, органічна продукція - це продукція, отримана в процесі ведення сертифікованого органічного виробництва відповідно до вимог правил і стандартів органічного виробництва. Щоб отримати статус органічного виробництва, необхідно пройти велику кількість перевірок, мета яких - упевнитися, що кінцевий продукт буде дійсно безпечним.
 
Які основні вимоги і стандарти органічного виробництва?
 
Головна вимога - обов'язкова сертифікація земель (ґрунтів) для органічного виробництва. Це процедура, за допомогою якої орган із сертифікації засвідчує, що землі (ґрунти) даної земельної ділянки відносяться до екологічно чистих, на яких можливе вирощування органічної рослинницької продукції.
 
Як посадковий матеріал дозволяється використовувати лише сертифіковане насіння. У боротьбі зі шкідниками, бур'янами і збудниками захворювань застосовувати механічні, біологічні, фізичні, агротехнічні та інші нехімічні методи боротьби.
 
Усі органічні тварини повинні бути народжені та вирощені на пасовищах, на яких більше трьох років не застосовувалися хімікати, сертифікованих відповідно до вимог органічного виробництва.
 
Слід використовувати природні, натуральні консерванти - нерафіновані рослинні й ефірні масла, цукор та сіль, натуральні барвники із соку ягід, фруктів і овочів, натуральні кислоти, мед, фруктовий пектин, прянощі, натуральні ароматизатори, гуарову камідь, агар-агар, каррагенан з червоних водоростей та інші немодифіковані інгредієнти. Як упаковку можна використовувати біопластик, папір, скло.
 
Таким чином, якщо в організацію, акредитовану як міжнародну, що сертифікує органічне виробництво, звернеться фермер з метою сертифікації виробництва органічних продуктів харчування, то йому, передусім, слід очікувати на перевірку, в результаті якої буде виявлено, де береться насіння, яким чином вирощується, чи застосовуються засоби хімічного захисту, де переробляється продукція, чи відбувається в процесі переробки змішування з іншою продукцією, неорганічною. Також організація із сертифікації обов'язково перевірить, як утримуються тварини, на яких пасовищах випасаються, чи були ці пасовища удобрені хімічними засобами.
 
Після проведення інспекції фермерське господарство переходить в стадію адаптаційного періоду, який становить, як правило, 2-3 роки. І тільки після цього ним буде отримано відповідний сертифікат, який дає право вказувати на етикетках продукції фермерства: «Органічний продукт». Так що етапи створення органічного продукту говорять про його користь і безпеку красномовніше, ніж будь-які наукові висновки та цифри.
 
Якщо ви думаєте, що органічне вирощування передбачає лише відмову від хімії, на вас чекає відкриття. Усе набагато складніше і ... простіше! Органічне виробництво повинно бути організовано так, як раніше вирощували наші діди та прадіди. Тобто, шкідників позбуватися за допомогою птахів та корисних комах, правильно підготувати землю до посіву, давши перед цим «відпочити», тобто засіявши правильно підібраною культурою, яка ще й наситить землю поживним азотом, причому натуральним. У жменьці здорового ґрунту мікробів повинно бути більше, ніж людей на Землі. Так що головний союзник органічного виробництва - досвід «вікової селянської мудрості».
 
Чи організовано в Україні відповідним чином органічне виробництво? Так, і досить на високому рівні.
 
У рамках українсько-швейцарського проекту «Органічна сертифікація та розвиток органічного ринку в Україні» створено Міжнародну громадську асоціацію учасників органічного виробництва «БІОЛан Україна», якою розроблено Стандарти органічного сільськогосподарського виробництва та маркування продукції і продуктів харчування, а також створено український сертифікаційній орган, що здійснює інспекцію та сертифікацію органічного виробництва ТОВ «Органік стандарт». На сьогодні у всіх регіонах України проводиться органічна сертифікація в партнерстві з Інститутом агроекологічного маркетингу (ІМО, Швейцарія) і вже близько 300 000 га сільськогосподарських площ зайняті органічним виробництвом. Велика частина сертифікованих органічних продуктів, вирощених на території України, іде на експорт.
 
Як відрізнити органічний продукт від неорганічного?
 
На полицях українських супермаркетів продукти з написами «екологічно чистий», «без консервантів», «біо», «еко» та «натуральний» зустрічаються доволі часто. Однак відповідний напис і вища ціна далеко не завжди означають, що продукт насправді відповідає певним стандартам якості.
 
Відповідно до європейських стандартів, при маркуванні органічної продукції використовується логотип «OrganicFarming» та вказується орган сертифікації і відповідний номер сертифіката виробника. Це дає можливість споживачу, при бажанні, перевірити достовірність походження даного товару та впевнитись в його органічній якості. В Україні як маркування органічної продукції використовується логотип «БІОЛан Україна» та «Органік Стандарт».
 
Отже, наявність на етикетці продукту терміна «органічний» з наведенням інформації про сертифікаційний орган та встановленого логотипу ЄС чи іншого логотипу (взалежності від країни), гарантує споживачу достовірність маркування та дає впевненість щодо підтвердженої якості товару.
 
Якою має бути вартість органічної продукції?
 
Генеральний менеджер Асоціації учасників органічного виробництва «БІОЛан Україна» Костянтин Яковчук-Бесараб стверджує: собівартість виробництва органічної продукції, при правильно впровадженій технології з дотриманням всіх вимог, може бути навіть нижчою за традиційну продукцію. Ціна зростає за рахунок переробки, пакування і транспортування. У цілому ціна органічної продукції, на сьогодні, перевищує традиційну всього на 20-30 %.
 
Якщо хочете бути впевненими, що на вашому столі справді здорова та корисна їжа, купуйте продукти зі спеціальним маркуванням «ОРГАНІЧНИЙ ПРОДУКТ» і будьте впевнені, що ваша їжа безпечна. 

 
Наталія Лазоренко,
канд. техн. наук,
викладач Національного університету харчових технологій,
науковий консультант Науково-сервісної фірми «ОТАВА»
Add a comment...
Wait while more posts are being loaded