Profile

Cover photo
Kacper Fabianowicz
17 followers|23,181 views
AboutPostsCollectionsPhotos+1's

Stream

Kacper Fabianowicz

Shared publicly  - 
 
Pezcyclingnews reviews motorex bicycle chain lubes, degreasers, and cleaners.
1
Add a comment...

Kacper Fabianowicz

Shared publicly  - 
 
Cyclus screwdriver with refreshed handle design. Now it has got more of a rounded shape instead of square one.

#handtool #screwdriver #cyclustools
1
Add a comment...

Kacper Fabianowicz

Shared publicly  - 
 
 
 
Kościół ś. Andrzeja Boboli
ul. Mickiewicza 11, 80-425 Gdańsk-Wrzeszcz
Świątynia stojąca przy dzisiejszej ulicy Mickiewicza (przed wojną: Bärenweg) została wzniesiona w latach 1913 - 1916 w odpowiedzi na coraz wyraźniejszy wzrost liczby mieszkańców tej części miasta. Całkowity koszt tej inwestycji (cena wykupu placu oraz same prace budowlane) wyniósł 255 000 ówczesnych marek. Jej projektantem był profesor Technische Hochschule (dziś: Politechnika Gdańska), Herman Phlebs.
Położenie kamienia węgielnego pod budowę świątyni odbyło się 4 czerwca 1913 roku; jej otwarcie i poświęcenie zaś miało miejsce 31 lipca 1916 roku, a uroczystość tę uświetniła swoją obecnością para książęca: następca niemieckiego tronu Wilhelm wraz z małżonką Cecylią. Ta ostatnia zresztą ufundowała kościołowi m.in. chrzcielnicę oraz ozdobne Pisma Święte - jedno do odprawiania mszy, drugie do parafialnej kancelarii. Zapewne mając na uwadze powyższe, w środkowym oknie baptysterium (dziś miejsce, gdzie znajduje się kiosk parafialny, na prawo od głównego wejścia) umieszczono herb księżniczki - różany krzew obejmujący imiona dzieci książęcej pary. Niestety, detal ten nie przetrwał do naszych czasów.
Budynek wzniesiono w stylu neobarokowym, co odbiegało od tendencji, jaką obserwujemy na przełomie XIX/XX wieku w protestanckim budownictwie sakralnym, świątynie wznoszono bowiem przede wszystkim w stylu neogotyckim. Budynek jest jednopoziomowy, z galerią, chórem i piwnicą, długi na 43, szeroki na 25, a wysoki na 20 metrów. Bryła kościoła, która zdominowała okoliczną, podówczas jeszcze rzadką zabudowę, stała się trzecim - obok wież Lutherkirche (dziś: kościół garnizonowy pw. św. Piotra i Pawła) i Herz-Jesu Kirche (Kolegiata Najświętszego Serca Jezusowego) - znakiem charakterystycznym krajobrazu Wrzeszcza.
Dawny wystrój wnętrza świątyni różnił się od obecnego. Poza oczywistymi elementami, takimi jak obrazy świętych, inna była przede wszystkim kolorystyka. O ile dziś wnętrze kościoła zdominowane jest przez kolor żółty, beż i biel, to w czasach, gdy świątynia należała do protestantów, ściany oraz sufit były w przeważającej większości szaro-białe, zaś dekoracje czy detale architektoniczne - czerwone, matowoniebieskie, ciemnozielone i brązowe. Ściany na chórze prezentowały interesujące malowidła, sufit pokryty był gwiazdami, natomiast prezbiterium ozdobiono cenną majoliką z Kadyn. Najcenniejszym wyposażeniem świątyni, który można podziwiać i dziś, zdają się być organy datowane na lata 1915-1916 (prospekt neobarokowy, 27 głosów).
Działania wojenne, prowadzone w Gdańsku w marcu 1945 roku szczęśliwie ominęły Christuskirche. Po opanowaniu Gdańska przez Armię Czerwoną, w świątyni urządzono przejściowy obóz dla jeńców niemieckich. Dość szybko, bo już 9 kwietnia świątynię wizytował polski zakonnik, jezuita Brunon Pawelczyk. Dwa dni później na stałe zamieszkał w kościele. Dzięki jego staraniom kościół przeszedł w ręce zakonu jezuitów i już 15 kwietnia 1945 roku nastąpiło oficjalne poświęcenie świątyni i jej otwarcie. 20 kwietnia Ojcowie Jezuici otrzymali od wojewody Stanisława Okęckiego zgodę na objęcie świątyni. 3 Maja 1945 roku w uroczystość Królowej Korony Polskiej odbyła się pierwsza uroczystość, która zgromadziła wiernych z całego Gdańska, organizacje ze sztandarami, wojsko i ówczesne władze.
W tym samym miesiącu przyszedł dekret od biskupa gdańskiego Karola Marii Spletta zezwalający na objęcie kościoła.12 lipca 1945 roku przybyły do parafii trzy pierwsze siostry Służebniczki Starowiejskie. 20 lipca tego roku odbyła się pierwsza wizyta ojca prowincjała Emila Życzkowskiego. 5 sierpnia po wyjeździe ludności i kapłanów niemieckich ojcowie objęli parafię w całości, włączając w to znajdujący się nieopodal niemiecki kościół katolicki dzisiaj nazywany Małym Kościołem. W latach 1945 do 1946 odbyły się: pierwsza Pasterka, Rezurekcja, I Komunia Święta dzieci, procesja Bożego Ciała oraz Bierzmowanie. 24 maja 1948 roku odbyło się uroczyste poświęcenie obrazu Matki Bożej Ostrobramskiej.Kościół pod wezwaniem św. Andrzeja Boboli do dziś należy do zakonu jezuitów i jest główną świątynią parafii katolickiej św. Krzyża obejmującą swym zasięgiem większą część Dolnego Wrzeszcza (tzw. Duży Kościół, w odróżnieniu od kościoła pomocniczego św. Krzyża, zwanego Małym Kościołem).
Przy parafii powstało w 1945 przedszkole prowadzone przez siostry służebniczki; istniało do 1950. Na terenie parafii działa wiele organizacji katolickich, w tym Apostolstwo Modlitwy, Duszpasterstwo Akademickie (od 1958). Wydawane jest pismo „Przy Krzyżu”
Św. Andrzeja Bobola urodził się w końcu 1591 roku w Strachocinie koło Sanoka. W 1611 roku wstąpił do Towarzystwa Jezusowego w Wilnie. W dniu 12 marca 1622 roku otrzymał święcenia kapłańskie. Z ogromnym poświęceniem prowadził dzia­łalność misyjną na Polesiu. Zakończyła się ona jego męczeńską śmiercią z rąk kozaków 16 maja 1657 ro­ku w Janowie Poleskim. Kanonizowany przez Piusa XI 17 kwietnia 1938 roku.
Dzieje kultu św. Andrzeja wiążą się ściśle z dziejami relikwii. Przechowywano je w Pińsku, Połocku, Moskwie, Watykanie, Rzymie. Od 17 czerwca 1938 roku znajdują się z woli papieża Piusa XI w Warszawie, najpierw w kaplicy stanowiącej część jezuickiego Kolegium, zaś od 1989 roku w wybudowanym na cześć Męczennika stołecznym Sanktuarium na Mokotowie. 17 maja 1992 roku św. Andrzej Bobola został ogłoszony Patronem Me­tropolii Warszawskiej, zaś 16 maja 2002 roku Patronem Polski. Od roku 1945 jego wezwanie nosi kościół parafilany w gdańskiej dzielnicy Wrzeszcz

za: fotopolska.eugdansk.jezuici.pl
#trojmiasto  #gdansk  #history  #historia  #hotelwm  #Gdańsk   #fkGdańsk #pomorskie  #Polska  #Historia #fktrojmiasto#architecturephotography  #gdańskphotography  #church
 ·  Translate
3 comments on original post
1
Add a comment...
Have him in circles
17 people
Siriluck Siriphun's profile photo
entrepreneurship's profile photo
bless you money love's profile photo
Apple's profile photo
finance and currency's profile photo
ReCycle And BiCycle's profile photo
TYSAR Cyklisci's profile photo
Samsara Estate - Phuket Luxury Villas's profile photo
John H. Jefferson Jr.'s profile photo

Kacper Fabianowicz

Shared publicly  - 
 
 
KNIPEX TwinForce®
Mit der Möglichkeit zum Nachsetzen. Selbst 4 mm dicke Drähte schneidet der KNIPEX Twinforce® mit 2- bis 3-maligem Nachsetzen ohne großen Kraftaufwand.
Herkömmliche Kraft-Seitenschneider schneiden solche Durchmesser gar nicht oder nur mit sehr hohem Kraftaufwand.

Mehr Informationen finden Sie in unserem Online-Katalog: www.knipex.de/product/de/group/7371180
 ·  Translate
View original post
1
Add a comment...

Kacper Fabianowicz

Shared publicly  - 
 
Beta 1390 and 1390N soft face and nylon face hammers.
1
Add a comment...

Kacper Fabianowicz

Shared publicly  - 
 
Hey everyone! Paul C. here. I've been in beautiful Ashland, Oregon for the last two weeks studying for a professional bicycle mechanic's certification from United Bicycle Institute (UBI). Paul UBI. From the UBI campus you can see some of the mountains surrounding the town of Ashland.
1
Add a comment...

Kacper Fabianowicz

Shared publicly  - 
 
A video showing you how to find a list of +1'd posts on google+, whole activity log. I found that piece of information very useful.
1
Add a comment...

Kacper Fabianowicz

Shared publicly  - 
 
Das Cape Epic in Südafrika gilt als größtes Mountainbike-Rennen der Welt. Doch es gibt noch knapp 30 weitere Etappenrennen. Warum hat sich ausgerechnet Südafrika zu einem solchen MTB-Mekka entwickelt?
1
Add a comment...
Kacper's Collections
People
Have him in circles
17 people
Siriluck Siriphun's profile photo
entrepreneurship's profile photo
bless you money love's profile photo
Apple's profile photo
finance and currency's profile photo
ReCycle And BiCycle's profile photo
TYSAR Cyklisci's profile photo
Samsara Estate - Phuket Luxury Villas's profile photo
John H. Jefferson Jr.'s profile photo
Collections Kacper is following
View all
Basic Information
Gender
Male
Story
Tagline
Me on google+
Introduction
Some internet items I find interesting are about to be found here.
Bragging rights
No need to.
Work
Skills
Bicycle servicing, webpage and social media administration,
Kacper Fabianowicz's +1's are the things they like, agree with, or want to recommend.