Profile cover photo
Profile photo
Československý legionář
67 followers -
Československý legionář
Československý legionář

67 followers
About
Posts

Post has attachment

Post has attachment
Výstava i osobní artefakty z misí OSN kpt. Petry Kudové a mjr. Svaťky Plasové budou k vidění v KCVV do konce září 2018.
Photo
Add a comment...

Post has attachment
V Komunitním centru pro válečné veterány je aktuálně instalovaná výstava fotografií, která ukazuje válku v jiné podobě. Válka (války) v bývalé Jugoslávii, byla sérií válečných konfliktů, které začaly jako nepokoje mezi jednotlivými etnickými skupinami (hlavně mezi Srby a Chorvaty v centrální části a Albánci na jihovýchodě) a skončily rozpadem země na několik nezávislých států. Jednotky naší armády, AČR, se účastnily těchto konfliktů jako součásti několika misí s jasným cílem, zmírnit důsledky války. Několik našich válečných veteránů to stálo i život. Nebudeme se věnovat všem konfliktům na území bývalé Jugoslávie, jen jedné z částí, kde jsme získali fotodokumentaci. Od března do června 1999 se do války zapojila NATO na straně kosovských Albánců. Území Srbska bylo více než 3 měsíce intenzivně bombardováno, po této vojenské akci skončila válka v Kosovu. Fotografie z tohoto konflitku byly dány do KCVV jako dar od spolku Československý legionář, který je získal od našich polských partnerů, SPIA Poland, kteří zachytili momentky, které válku doprovází, včetně utrpení civilních obyvatel, které bohužel vždy je důsledkem každé války. Výsledky války jsou dodnes každodenní součástí života všech obyvatel bývalé SFRJ.
Photo
Add a comment...

Post has attachment
Ženy v 1.československém armádním sboru:
Kolébkou naší armády na východě byl Buzuluk. Přicházeli sem nejen muži, ale celé rodiny dobrovolníků mnohdy ze sovětských gulagů. Kromě rodilých Čechů z Československa přicházeli též podkarpatští Rusíny a Ukrajinci, Židé nebo volyňští Češi. Do jednotky se hlásily i ženy. Poprvé tak v Buzuluku a vůbec v historii armády přísahali věrnost vlasti i ženy. Jejich prvním bojovým nasazením byla bitva o Sokolovo. Ukázalo se, že i ženy dokážou stejně dobře bojovat po boku mužů a dokonce pozvedat i jejich bojovou morálku…
Photo
Add a comment...

Post has shared content

Post has attachment

Post has attachment

Post has shared content

Post has attachment
Československý legionář – SPIA Czech, z.s., zástupce Světové asociace modrých baretů AISP – SPIA , by rád pozval všechny bývalé nebo i současné vojáky sloužících pod modrou vlajkou a milovníky jízdy na motocyklu, na jízdu motorkářů - s oficiálním názvem Tour de l’Europe en moto pour la Paix. Část trasy vede i po území České republice. Co vy na to kamarádi? Přidáme se a doprovodíme je? Kdo by do toho šel? Trasa z Vídně do Brna se pojede 13. 8. 2018, Brno - Praha 14. 8 .2018, Praha - Wroclaw 14. 8. 2018.
Photo
Add a comment...

Post has shared content
Wait while more posts are being loaded