Profile cover photo
Profile photo
Institute for Security Studies&Development
Institute for Security Studies. We forecast international affairs with an unique methodology
Institute for Security Studies. We forecast international affairs with an unique methodology
About
Posts

Post has attachment
SELIM IBRAIMI-Vizita e presidentit rus Vlladimir Putin po përcillet me interes të jashtëzakonshëm  në Serbi dhe në Maqedoni. Beogradi dhe Moska kanë interesa të përbashkëta strategjike për një Ballkan të ri ku sipas planeve ruse, Serbia pritet të marrë…
Add a comment...

Post has attachment
Nga libri i Shaqir Salihut “Rrëfime Lirie” Autori dhe përballja me valën e pashembullt të sulmeve në Zërin e Amerikës. Lexoni detajet në faqet 307-309. Fundi i viteve ‘80 solli zhvillime të befta që do të ndryshonin shumë gjëra në gjeopolitikën botërore.…
Mote të vështira
Mote të vështira
cssd-ngo.org
Add a comment...

Post has attachment
SELIM IBRAIMI- Jo të gjithë qytetarët e Maqedonisë e mbështesin anëtarësimin e vendit në NATO. Shqiptarët e Maqedonisë mbi 87 % ndërsa maqedonasit nën 30% që është një indikatorë për ambasadorin në largim Jess L. Baily se procesi drejt NATO-s kalon me…
Add a comment...

Post has attachment
Selim Ibraimi-Ndikimi rus në Maqedoni ishte i fuqishëm gjatë viteve 2008-2017.Në rast se Maqedonia nuk do akomodohet si shtet atëherë është normale se vendi dhe shoqëria do të rënohet dhe hapësira politike s’do funksionojë dhe me gjasa që të ndikohet nga…
Add a comment...

Post has attachment
Vështrim nga Uashingtoni -SELIM IBRAIMI  Uashingtoni në 2019 hynë në një epokë të re të ndryshimeve buxhetore dhe zbrapjes strategjike ushtarake nga Siria dhe mundësisht nga Afganistani.Vakumi gjeopolitik i lënë pas, do të mbushet nga fuqitë e rangut të…
Add a comment...

Post has attachment
Intervistë me Bilall Kasamin, kryetar i Lëvizjes BESA. ISSD:z.Kasami si e vlerësoni debatin për ndryshimet kushtetuese që rrjedhin nga MP-ja? Bilall Kasami:Ndryshimet kushtetuese çdo herë janë të rëndësishme për shtetin dhe funksionimin e tij. Lëvizja…
Add a comment...

Post has attachment
Intervistë me z.Milaim Fejziu.Intervistoi  Selim Ibraimi nga (ISSDMaqedonia-@CSSDMacedonia)   Debati për ndryshimet kushtetuese të inicuara nga qeveria e Maqedonisë po zhvillohet në dy drejtime: së pari, ndryshime kushtetuese të imponuara nga Marrëveshja…
Add a comment...

Post has attachment
SELIM IBRAIMI-Diplomati i lartë amerikan Xhon Salivan vazhdon vizitën e tij në Ballkan duke ndaluar në Maqedoni në një kohë kur vendi dhe shoqëria vazhdon të mbetet e përçarë nga Marrëveshja e Prespës dhe raportet grindëse në mes maqedonasëve sllavë dhe…
Add a comment...

Post has attachment
SELIM IBRAIMI-Shefja e diplomacisë europiane Frederika Mogeherini ka deklaruar se nuk përjashtohet mundësia e shkëmbimit të territoreve por jo në linjat etnike. Ajo ka theksuar se një korrigjim i mundshëm nuk do të duhej të jetë i bazuar përmes vijave…
Add a comment...

Post has attachment
Intervistë me Besa Kadriun, ligjëruese në UEJL.Bisedoi Selim Ibraimi nga Platforma Analitike (ISSDMaqedonia-@CSSDMacedonia) Fillimisht, Serbia duhet në një të ardhme sa më të afërt ta njohë statusin e pavarësisë së Kosovës me kufijtë aktual të saj të…
Add a comment...
Wait while more posts are being loaded