Profile cover photo
Profile photo
Radek Penner
5 followers
5 followers
About
Radek's posts

Post has shared content
Rychlokurz geniality v ekonomice řetězců pro kuchtíky

Je mi jasné, že pořad Peklo na talíři se stal lidovou modlou, na kterou se nesmí sahat. Na druhou stranu kritický divák si nemůže nevšimnout, že mají za sebou i pár přešlapů. Jako když o kafi z nejlepší neapolské pražírny prohlásili, že je zničené. Anebo když "nezávisle" ochutnávali čaje s distributorem jedné z hodnocených značek. Hádejte, který čaj byl nejlepší?

Tento díl je dalším šlápnutím vedle: srovnávají se zde ceny velikonočních čokoládových výrobků nakoupené v Německu a v ČR. Nechám bokem některé pochybné položky (srovnání zajíců - českého evidentně z hořké a německého z mléčné čokolády), nebo placaté srovnávání ceny většího a menšího balení toho samého výrobku (další zajíci). A dokonce nechám bokem i elementární fakt, který nám kuchtíci jaksi pozapomněli sdělit, že v Německu je DPH na potraviny méně než poloviční proti té české (v Německu 7%, u nás 15%). I když to totiž vezmeme v úvahu, stejně tam v několika případech zůstávají rozdíly v cenách dalších 10-13%.

Jenomže teď vám popíšu několik docela prozaických scénářů, odkud se ten rozdíl mohl vzít:

1) Objem

Představte si, že jste německá čokoládovna. Přijde za vámi nákupčí z německého řetězce Lidl&Schwartz Gruppe (majitel Lidlu i Kauflandu) a chce s vámi udělat objednávku pro Německo. Anebo přijde maník z německého REWE (majitel Penny Marketu). Dáte mu tu nejlepší cenu, co umíte.

Jediný problémek je, že v ČR jako výrobce zatím nemáte oficiálního dovozce. To vás stojí peníze. Řeknete to svým německým zákazníkům. Jenomže ti nechtějí být trestáni vyšší cenou na svém domácím (v českém případě 8x větším!) trhu za svou zahraniční expanzí. Přenesou tyto náklady tam, kam patří: do ČR. A promítnou je celé do pouhé jedné devítiny objemu objednávky.

2) Samostatní dovozci

Teď si pro změnu představte, že jste dodavatel značkového dovozového zboží (třebas Kinder). Byli jste na českém trhu podstatně dříve, než většina řetězců. Lidl je zde deset, REWE pouze pět let. Ferrero, vlastník značky Kinder, je zde od roku 1994.

Už dávno zde tedy máte svou pobočku. Už dávno jste například pochopili, že mnohem významnější než Velikonoce je pro vás třebas Mikuláš (úplně neznámá věc v Německu). A zatímco na jaře musíte objednávat velice sezónní zboží (vejce, zajíčky), v prosinci se sveze i spousta vašich běžných výrobků. Navíc zde máte možnost doprodat zbytky (Mikulášů/Santů - kdo to na nich pozná?) hned vzápětí - na Vánoce. Co uděláte jako obchodní ředitel českého Ferrera? Kdy řetězcům nabídnete tu nejlepší cenu?

A nemyslete si: i v tomto případě hraje svou roli objem. Továrny vašeho koncernu vám také dávají ceny podle množství, které si objednáváte. Takže máte na výběr: menší objem, ale dráž, nebo zariskujete, vezmete toho víc a část peněz vrátíte do cen a do marketingu (do nějaké soutěže, třebas). Hádanka: s jakým marketingovým rozpočtem a s jakou slevou od továrny budete pracovat v ČR a s jakým jako Ferrero Deutschland na osminásobně větším trhu? A zase: uděláte to v ČR spíše na Velikonoce anebo až na konci roku?

3) Rizika

Myslete si o tom co chcete - ale dost zásadním rizikem je už samotná existence České koruny. Za poslední rok létal její kurz vůči Euru v rozpětí pěti až osmi procent. Protože v momentě objednávky netušíte směnný kurz v momentě platby, musíte si nechat nějakou rezervu. I když si nakrásně dodavatel s odběratelem stanoví pevný kurz, někdo to zaplatí vždycky. A vždycky se to přenese na posledního kupujícího. Mít zde Euro, nikdo by nemusel s touto rezervou počítat. Mimochodem, zrovna teď je Euro o 1,20 Kč dražší, než bylo ještě v září.

Dalším rizikem a dodatečným nákladem je rozdílná legislativa. Přesto že s oblibou nadáváme na evropskou standardizaci, označení výrobků v Německu a u nás se stále řídí mírně odlišnými pravidly. Což není jenom náklad na nějakou samolepčičku. Někdo to musí právně prozkoumat, výrobce musí dohledat všechna data a stále je zde riziko, že jste něco neudělali správně (protože zde třebas na poslední chvíli začne - v nejlepší zdejší legislativní tradici - platit nějaká novinka o čokoládě přilepená k silničnímu zákonu ;-) ). Je zkrátka rozumné si nechat nějakou rezervu i na případné pokuty za chyby. Nikdo při jejich udělování nezkoumá, zda jste to udělali schválně, nebo ne.

No a nakonec - bavíme se zde o silně sezónním zboží. Po Velikonocích musíte všechny ty zajíce a kuřátka co vám zbyla - zlevnit. Čokoláda vám rozhodně do příštího roku nevydrží. Jako řetězec můžete spoustu tohoto rizika vykrýt prostě tím, že přebytky stěhujete mezi prodejnami. Ale ať prodeje (každé položky!) plánujete sebelíp, vždycky musíte počítat s tím, že vám něco zůstane a budete to doprodávat nejdříve za minimální ziskovou cenu, pak možná s nulovou marží a něco vám možná zůstane na výprodej už pod nákupní cenu. Věřte, za špatné plánování v řetězcích padají odměny a někdy i hlavy - a to platí pro oba směry: nedostatek i přebytek zboží.

Zase ale platí staré akvaristické pravidlo: lehčeji se reguluje teplota v osmdesátilitrovém akváriu, než v desetilitrovém. Spoustu nepředvídatelných vlivů totiž můžete v řetězci uhrát pomocí přesunů rezerv a přebytků mezi prodejnami i celými regiony. Jak velké nerovnováhy uhrajete na osminásobně větším trhu? A jakou rezervu si tedy necháte v cenách na případné výprodeje zde a v Teutónii?


Co tím vším chci říct je to, že takto malé (po zohlednění rozdílu v DPH) cenové rozdíly mohou mít docela logické příčiny. Které zdaleka nemusí ležet jenom na straně prodejce - tedy řetězců. Takže onen kuchtíkovsky analytický postřeh, že doprava tolik nemůže stát a že tedy musí jít o vychcánkovství a obchodní politiku řetězců je hodně, hodně na právní hraně. Jestli ne už hodně, hodně za ní.

Je rozdíl upozorňovat na věci, jako jsou nekalé obchodní praktiky či právní obezličky, které řetězce využívají (je nutno podotknout, že právně čistě) na vzájemné podlézání v cenách. Čím informovanější spotřebitelé, tím zde budou podobné finty hůře provozovatelné. Za to pořadu jistě dík. 

Je ale rozdíl mezi brbláním a informováním. Je rozdíl mezi kritikou a pomluvou. Stejně, jako je rozdíl mezi osvětou a pouhým pouštěním si držky na špacír, protože "tak to lidé chtějí".

Post has attachment
Mam to ale stesti, nebo promyslena koupe? :-D

Post has attachment
Není co dodat :-)

Post has attachment
Myslíte že v dnešní době je možný se vracet či snít o Marxismu a vzdát se všeho majetku ve prospěch lidu? Nějak podobně jak to naznačil Pasolini v Teorémě.

Post has attachment
Scéna s pávem je nádherná, jako celý film. 

Post has shared content
Přiznám se, nechápu dost dobře vlnu kritik na kvalitu průmyslově vyráběných potravin. Myslím si, že svoboda, demokracie a prosperita se mezijiným projevuje i v tom, že máme možnost kvalifikovaného a informovaného výběru z vícero možností. Máte hluboko do kapsy? Nevadí, najdete i šunkový salám za 15 kaček. Samozřejmě, kupa food-nazis namítne, že to se šunkou dělanou Franzem Normannem v Bavorsku nejde srovnat - jenomže popravdě, žít ze životního minima věřte, měli byste jiné starosti. Je to prostě na vás: pokud se rozhodnete koupit si výrobek, který je sám o sobě drahý a potřebujete udělat cenový kompromis - dneska ho prostě můžete udělat. Což je lepší, než nemít žádnou volbu.

Ovšem příběh o zlých a zákeřných korporacích je populisticky vděčný a oblíbený. Základem každé fámy je vždycky dostatečně morbidní zápletka. Nejlépe - jdoucí proti autoritám a institucím. Dneska jsem zde potkal potlesk na adresu příspěvku z iDnes (http://m.idnes.cz/ekonomika/domaci/galerie.A120323_144345_eko-doprava_spi.idn?photo=JB41d853_yogurt.jpg ), který se opět silou-mocí snaží svést na této vlně. A tak lže, manipuluje, kecá. Takže si neodpustím alespoň zde udělat protivlnu. Otevřete si onen link ve druhém okně a já vám neposkytnu nové fámy a dojmy, ale tentokráte faktické zhodnocení kvality této novinářské práce:

Jogurt Tesco - bezobsažná invektiva: není důvod na přejmenování - většina výrobků zde ve skutečnosti nese cizojazyčné názvy (O Porto - portské), značky (Johnnie Walker) a dokonce i nicneříkající jména (Hermelín). Podstatná je přítomnost překladu popisu výrobku - a ten tu je.

Vanilkový dezert - hloupá invektiva: Ten samý případ. Tesco rozhodně nepotřebuje nechávat názvy v angličtině aby bylo jasné, že jde o britskou firmu. Spíše bych si tipnul český komplex autorky (v jakém pochybném zápecnickém světě je "britská firma" zárukou čehokoliv?)

Pochoutkové párky - poloinformace a trapná invektiva: I ta nejkvalitnější čokoláda po čase vyloučí na povrch kakaové máslo. Jedno řecké víno má po čase sedlinu. Některé sýry když ještě nejsou zralé, mají moučnou strukturu. Mě připadá normální, že párky zase po čase asi pustí část vody, když je v nich ex-offo obsažená. Místo skutečné informace nám autorka předvedla akorát svůj úchvatný smysl pro humor (voda-Vodňany, haha!)

Drůbeží špekáčky - lež jako věž - a to si držte klobouky, jak hloupá: Za prvé, nikde na fotce není vidět, že by to opravdu bylo označené jako kvalitní český produkt. Pokud by to tak bylo, pak by byl dokonce nelegální! Jenomže autorce pouze nejdou "dohromady slova". Kdyby alespoň 30 vteřin gůglila pak by přišla na to, že podle Vyhlášky Ministerstva zemědělství č. 326/2001 Sb. (příloha 4, tabulka 4) se za špekáčky mohou označovat pouze výrobky z vepřového, telecího a hovězího masa a drůbeží separáty jsou zde výslovně zakázány! Takže - buď jde opravdu o český výrobek a pak lže když tvrdí že vyhovuje předpisům, nebo o český výrobek nejde, ale pak se na něj nevztahuje národní předpis. Opravdu investigativní žurnalistika, madam!.

Další ovocný jogurt - opakování těch samých bezobsažných canců: Zda je víčko cizojazyčné není důležité. Byl tam pak ovšem někde na zbytku obalu POVINNÝ překlad? To se už jaksi nedozvíme. A když tvrdí že datum použitelnosti zde má být na víčku, LŽE. Má být na OBALU. Jestli ovšem nebyl na kelímku, to už nám jaksi neoznámila. Nač také, když měl být v jejím vesmíru na víčku, že!

Kunín - ach, zářný příklad: Prý nemůžete poznat českého výrobce, protože na obalech není, bývá tam pouze prodejce. No ano: přesně podle zákona - má být uvedený výrobce NEBO prodejce. Jenomže když tam nemáte zemi původu, jak to máte vědět? Nápověda: povinné označení původu se ze zákona vztahuje pouze na dovezené potraviny. Takže milá dámo, když tam není země původu, jde o potravinu vyrobenou nebo vzniklou v Čechách. Jak prosté.

Yoplait - chcete zemi původu potraviny nebo značky? Ano, tohle je francouzská značka. Ale značnou část svých výrobků vyrábí v Čechách. Stejně jako Danone, Müller a třebas Hollandia. Takže když tam není země původu - ale to už jsem říkal.

Hera - co chtěl básník říct? Co je "označení EU"? Je tam napsáno "vyrobeno v EU"? Pokud ano, je to nejspíše v pořádku. Je zde docela vysoká pravděpodobnost, že jde o českou Heru - a pak jde o nepovinnou položku. Stejně dobře by tam mohlo být napsáno "vyrobeno na Zemi", "ve Sluneční soustavě" nebo třebas "v galaxii Mléčné dráhy".

Cukr Lídl: Platí to, co jsme už říkali. Chápu, že privátní značka řetězce zní v tomto případě italsky, ale stále platí český zákon - pokud je cukr český, je to takhle v pořádku. A spoustu výrobků prodáváných pod privátními značkami dělají místní výrobci. ale k tomu se ještě dostaneme.

Paprikáš - holínky, hodinky, Olinky...: Já tedy na obalu vidím akorát "Tradiční český výrobce" ne "výrobek" jak tvrdí autorka. Jenomže pozor, tentokráte už hrubě manipuluje. Navádí nás na myšlenku, že i podle čárového kódu může jít o lež, protože prý na jakési zelenině (o tomto případu ovšem nepodá žádné důkazy) se to už stalo. Takže ještě jednou: pokud je to opravdu český výrobek, země původu tam být nemusí. Výrobce NEBO prodejce. A kontakt na Pejskar & spol. z Police nad Metují mi Google dodal na pátém místě už na nejhloupější dotaz "Pejskar". A ano, je to český výrobce a ne, Paprikáš je tradiční MAĎARSKÝ výrobek, madam.

Plakát Lidlu - vycucáno z prstu: Dívka s českou vlajkou prý drží polský salám. Ne: dívka s českou vlajkou drží lovecký salám (opravdu český vynález) - označený privátní značkou Lidlu Pikok. Ale prý většina uzenin Pikok pochází z Polska. Opět to zopakuji: privátní značky obvykle vyrábí směs dodavatelů, z velké části místních (zvláště u čerstvých potravin). Takže Pikok nedokazuje vůbec nic. A jak znám komunikativnost skupiny Lidl&Schwarz tipnul bych si, že ta "polská většina" bude asi stejně vyfutrovaná fakty jako zbytek autorčiných mouder.

Staročeský salám - už kecají dva "odborníci": Dokud nějaká potravina nemá status tzv. regionální potraviny, považuje se označení regionem pouze za recepturu. To je případ českého Paprikáše, německých Španělských ptáčků, pražského Vídeňského kafe, nebo třebas Kosteleckého uheráku. Takže Staročeský salám vyrobený v Polsku není nic proti ničemu.

Med z "evropského společenství": Zde jsme se už pohroužili do hlubin obecného intelektu... ES v zemi původu je prý zkratka Evropských společenství a ta prý zanikla v roce 2009. Týjo, ten rozhled! Takže zpátky na stromy, madam: ES je mezinárodní zkratka Španělska a španělštiny - od jaktěživ. Žádné společenství nezaniklo (ten název byl odvozený od Euroatomu, Evropského sdružení uhlí a oceli atd.) a název EU nebyl sjednocený v roce 2009, ale už v roce 1993. Vlastně to nebyl švédský ale ruský film, vlastně nebyl pornografický ale panoramatický a nejmenoval se "Dala bába vojákovi" ale "Balada o vojákovi"...

Odbornice na vejce: Madam, když se ty křepelky jmenují japonské, snášejí japonská křepelčí vejce i když to dělají v Čechách. Ale nebojte, platí to i opačně: česká husa zůstane českou husou i v Japonsku.

Suma-sumárum: Pseudoproblémy, vytržené hlouposti, polopravdy, lži a manipulace - a jediná opravdová potenciální kauza (špekáčky) neodhalená. Až se člověk nemůže nezeptat, k čemu je tohle dobré. No, od pátku už vím k čemu: aby se toho chopil nějaký bystrý evropský ouřada, dal to kolegiu vědců a ti přijdou svou Sheldonovskou (Sheldon Cooper - postava z Teorie Velkého třesku) logikou k závěru, že se napříště nebude smět říkat, že zelenina a ovoce jsou zdravé (to se fakt stalo). Není na to totiž hotových dost klinických studií s přesným vymezením skladby zdravého ovoce a zeleniny. Jinými slovy - "dáme těm debilům méně informací, nebudou tak zmatení".

Ale o tom až na blogu, pokud se k tomu rozhoupu - přeci jen tam jde přímo o reklamu. ta zde byla pouze okrajová. (Tak a teď schválně, jak si s takovouto cihlou poradí G+ ;-) )

Post has attachment

Post has attachment

Post has attachment

Post has attachment
Wait while more posts are being loaded