Profile cover photo
Profile photo
Edukacja dla Dobrego Klimatu
30 followers -
Edukacja dla ochrony klimatu. Jeśli brakuje ci wiedzy jak o niej uczyć - zapraszamy!
Edukacja dla ochrony klimatu. Jeśli brakuje ci wiedzy jak o niej uczyć - zapraszamy!

30 followers
About
Posts

Post has attachment
Globalny ruch klimatyczny łączy ludzi, którzy chcą budować bezpieczny, sprawiedliwy świat. Jest różnorodny, odważny i skuteczny. Tworzą go tysiące organizacji z całego świata wspierane przez miliony ludzi z najdalszych zakątków globu. Obrońcy środowiska i przedsiębiorcy, dzieci i dorośli, kobiety i mężczyźni, duchowni i naukowcy, działacze na rzecz praw człowieka i sprawiedliwości społecznej, rdzenne narody, rolnicy i miejscy aktywiści, politycy i lekarze. Ja i Ty. W ruchu klimatycznym jest miejsce dla każdego. I każdy jest w nim bezcenny!
Add a comment...

Post has attachment
Dzika przyroda chroni #klimat.
Dbajmy o dziką przyrodę i racjonalnie gospodarujmy darami natury. Chrońmy ekosystemy gromadzące #węgiel, takie jak #lasy, #torfowiska, słone #bagna nadmorskie czy obszary trawiaste i te, które chronią nas przed skutkami klimatycznych katastrof: #mokradła, górskie lasy, dzikie #rzeki. Odtwarzajmy zdegradowane ekosystemy wysokowęglowe przywracając im zdolność wychwytywania CO2.
Chroniąc dziką przyrodę zyskujemy niezastąpionego sprzymierzeńca w walce o stabilny klimat i bezpieczny świat. Pomóżmy jej pomóc nam.
Add a comment...

Post has attachment
Najbardziej szkodliwa dla klimatu i środowiska jest dieta bogata w mięso i nabiał. Przemysł mięsny wytwarza więcej gazów cieplarnianych, niż transport: samochody, samoloty, pociągi i statki razem wzięte – odpowiada bezpośrednio za ponad 15% globalnego ocieplenia!
http://klimatycznaedukacja.pl/2015/08/22/aktualnosci/zaczyna-sie-na-talerzu/
Add a comment...

Post has attachment
#365DniDlaKlimatu  
Zrób 52 Krok! Zachęcaj bliskich i znajomych, by również podjęli Kroki dla Klimatu
http://klimatycznaedukacja.pl/2015/08/07/365-dni-dla-klimatu/zrob-52-krok/ Mówi się, że skala czyni zjawisko. Jednorazowe podjęcie jakiegoś Kroku dla Klimatu nie spowoduje żadnych znaczących zmian. Jednak jeśli te kroki będzie podejmować systematycznie coraz więcej osób – zmiany będą zauważalne. Każda osoba, która podejmie działania na rzecz przeciwdziałania zmianom klimatycznym, jest bezcenna.
Add a comment...

Post has attachment
#365DniDlaKlimatu  
Zrób 51 Krok! Głosuj na co dzień
http://klimatycznaedukacja.pl/2015/07/31/365-dni-dla-klimatu/zrob-51-krok/
Głosowanie to najlepszy i dostępny na co dzień dla każdego z nas sposób na wyrażenie naszych przekonań i oczekiwań. Głosujemy wielokrotnie każdego dnia, udając się do sklepu czy restauracji. Także rozmowa z podwładnymi, szefem, czy znajomymi skutkuje naszym czy ich konkretnym wyborem. Ważne jest też, na kogo oddajemy głos w wyborach parlamentarnych i lokalnych.
Add a comment...

Post has attachment
#365DniDlaKlimatu 
Krok 50: Kupuj papier z makulatury
http://klimatycznaedukacja.pl/2015/07/24/365-dni-dla-klimatu/zrob-50-krok/
Wylesianie jest jednym z najważniejszych czynników powodujących niekorzystne zmiany klimatyczne. Korzystanie z papieru z recyklingu – w całości wyprodukowanego z makulatury, pozwala uniknąć zbędnego wycinania lasów. Do produkcji jednej ryzy papieru potrzeba ok. 7,5 kg drewna, które oszczędza się przy korzystaniu z papieru z recyklingu. Jest to szczególnie istotne w biurach i firmach, gdzie przeciętnie na jednego pracownika przypada średnio ok. 75 kg papieru rocznie. Aby wyprodukować je z drewna potrzeba dwóch drzew.
Kupuj #papier z makulatury, najlepiej niewybielany. Zadbaj, by w Twoim miejscu pracy lub w szkole również używano papieru makulaturowego.
Photo
Add a comment...

Post has attachment
Kolejny spot w ramach kampanii #365DnidlaKlimatu  "Muszą zostać w Ziemi"
Musimy przestać pompować gazy cieplarniane do atmosfery, a to oznacza całkowitą rezygnację ze spalania paliw kopalnych: węgla, ropy naftowej i gazu.
Add a comment...

Post has attachment
#365DniDlaKlimatu  
Krok 49: Zostań przyjacielem szkła
http://klimatycznaedukacja.pl/2015/07/17/365-dni-dla-klimatu/zrob-49-krok/
Szkło jest materiałem w pełni ekologicznym. Wykonane jest z trzech naturalnych składników: piasku, węglanu sodu i  węglanu wapnia. Jest ono obojętne chemicznie – nie wchodzi w reakcje z  produktem, który w nim się znajduje, ani nie zmienia jego właściwości. Opakowania  szklane zapewnia najlepszą ochronę dla żywności i napojów. Służy długo i może być poddawane recyklingowi bez końca. #Szkło jest jedynym materiałem, który może się odtwarzać w „pętli zamkniętej”. To znaczy, że opakowania szklane są ciągle odtwarzane – z wyrzucanych, zużytych butelek i słoi wytwarzane są nowe, nie powodując powstawania odpadu. Może ono być nieskończenie recyklingowane bez żadnej straty jakości i ciężaru. Z kilograma stłuczki otrzymuje się kilogram nowego szkła. Wytwarzanie szkła ze stłuczki szklanej pozwala na oszczędność 80% surowców i 20% energii zużywanej przy pełnym procesie (wymagającym wydobycia piasku). Poziom recyklingu opakowań szklanych w krajach europejskich przekroczył 70%, co oznacza, że ponad 11 mln ton odpadów zostało zebranych do ponownego przetworzenia. Europejskimi prymusami pod względem recyklingu odpadów szklanych są kraje skandynawskie: Norwegia, Szwecja, Belgia, Luksemburg i Szwajcaria. Poziom recyklingu szkła przekracza tam 90%. Polska znajduje się w tyle stawki.  W 2011 roku odzyskano u nas zaledwie 45% szkła opakowaniowego, co stawia nasz kraj na 25. miejscu w Europie. Około 80% zebranego szkła może być wykorzystane w recyklingu w systemie zamkniętego obiegu. W ten sposób, w 2011 roku w całej Unii Europejskiej zaoszczędzono ponad 12 mln ton surowców oraz ograniczono emisję CO2 o 7 mln ton, co jest równe usunięciu z dróg 4 mln samochodów.
Photo
Add a comment...

Post has attachment
#365DniDlaKlimatu  
Krok 48: Wybieraj żywność od lokalnych producentów
http://klimatycznaedukacja.pl/2015/07/10/365-dni-dla-klimatu/zrob-48-krok/
Obecnie tania #żywność z rolnictwa przemysłowego coraz mocniej wypiera żywność uprawianą lokalnie oraz rodzime, #lokalne odmiany roślin. #Rolnictwo przemysłowe to dużo taniej, niskiej jakości żywności produkowanej na wielkich monokulturowych farmach. To również olbrzymie ilości energii zużytej przy jej produkcji i pestycydów, problem wyjaławianych gleb z powodu ich nadmiernego użytkowania. Jeśli kupujemy owoce czy warzywa tak wyprodukowane to wprawdzie możemy jeść świeże ogórki i pomidory w środku zimy, ale poza wymienionymi już kosztami środowiskowymi, dochodzą olbrzymie pokłady energii, tony CO2 „puszczone z dymem” w trakcie transportu jedzenia z odległych od nas rejonów świata. Dlatego warto – dla zdrowia własnego i zdrowia planety – kupować żywność od lokalnych producentów.
Photo
Add a comment...

Post has attachment
#365DniDlaKlimatu  
Krok 47: Wspieraj ekonomię społeczną
http://klimatycznaedukacja.pl/2015/07/03/365-dni-dla-klimatu/zrob-47-krok/
Nie mamy już wątpliwości, że niekorzystne zmiany klimatyczne są efektem działalności człowieka. Jednym z działań, które przyczyniają się do wciąż rosnącego zapotrzebowania na #paliwa kopalne – zmieniające #klimat źródło emisji #CO2 – jest dążenie do ciągłego wzrostu gospodarczego. Duże korporacje dążą do maksymalizacji zysków, często za cenę środowiska naturalnego.
Ekonomia społeczna to działalność ekonomiczna, która kieruje się przede wszystkim celami społecznymi i środowiskowymi. W szerszym sensie ekonomia społeczna, nazywana w tym kontekście gospodarką społeczną, to idea gospodarki, która nie jest oparta na imperatywie zwiększania zysków. Podmioty ekonomii społecznej – spółdzielnie socjalne, małe firmy czy organizacje pozarządowe – prowadząc działalność gospodarczą wypracowany zysk przeznaczają na społecznie użyteczne cele. Mają też oddolny charakter i demokratyczną formę zarządzania. Stanowią też małe przedsiębiorstwa. W szerszym sensie gospodarka społeczna to także alternatywne, względem pieniężnej, formy wymiany towarów i usług, takie jak barter czy banki czasu. Rozwój ekonomii społecznej stanowi alternatywę dla gospodarki opartej na dominacji dużych korporacji. Podmioty ekonomii społecznej często łączą w swojej działalności aspekt ekonomiczny, społeczny (np. integracja społeczna) i ekologiczny. Więcej o ekonomii społecznej możesz przeczytać tutaj http://www.ekonomiaspoleczna.pl.
Photo
Add a comment...
Wait while more posts are being loaded