Profile cover photo
Profile photo
Petr Ferdoš (Nakladatelství DriftBooks)
44 followers -
Šumavské nakladatelství e-knih
Šumavské nakladatelství e-knih

44 followers
About
Posts

Post has attachment
ŠUMAVA LITERA 2018:

středa 14. 11. 2018, 18.00, kaple Čtrnácti pomocníků (starý hřbitov)
JITKA LNĚNIČKOVÁ: O VYNÁLEZCI ČESKÉHO KŘIŠŤÁLU

čtvrtek 15. 11. 2018, 20.20, vestibul školy v parku (ZŠ TGM VIMPERK)
PECHA KUCHA NIGHT VOL. 4: DIAGNÓZA ŠUMAVA

pátek 16. 11. 2018 (neveřejné - určené pro hosty festivalu)
ČESKÁ ŠUMAVSKÁ LITERATURA V BAVORSKU

sobota 17. 11. 2018 - Hotel Zlatá hvězda Vimperk

11:00 RAIMUND ANTON PALECZEK: PALEČKOVÉ A ŠUMAVA

12:00 JAN LAKOSIL: JAK SE RODILA KNIHA ŠUMAVA 1938

13:00 OSSI HEINDL: KAREL KLOSTERMANN A BAVORSKO

14:00 ONDŘEJ FIBICH: KAREL KLOSTERMANN

15:00 MUZEUM FOTOATELIER SEIDEL: ČESKÝ KRUMLOV

16:00 JOSEF PROBST: ŠUMAVSKÉ MYSTÉRIUM

17:00 JAN VOLDŘICH: STAŠSKO - POSLEDNÍ ČESKÁ VÝSPA PROTEKTORÁTU

Sál MěKS Vimperk

20:00 SLAVNOSTNÍ UDÍLENÍ CENY JOHANNA STEINBRENERA
Photo
Photo
14.11.18
2 Photos - View album
Add a comment...

Post has attachment
Šumava Litera 2018 / středa 14. 11. 2018, 18.00, kaple Čtrnácti pomocníků (starý hřbitov) - JITKA LNĚNIČKOVÁ: O VYNÁLEZCI ČESKÉHO KŘIŠŤÁLU

PhDr. Jitka Lněničková je jednou z nejuznávanějších historiček českého sklářství a konkrétně tomu šumavskému již věnovala celou řadu publikací (např. Příběhy Šumavských sklářů a Šumavské sklářství. Je současně autorkou mnoha článků, kurátorkou celé řady výstav a sklářských sbírek a bývalou kurátorkou stálé sklářské expozice umístěné v pobočce Muzea Šumavy v Kašperských Horách.

[...] Psal se rok 1683 a jeden ze šesti vimperských skelmistrů Michael Müller otevřel nejzajímavější kapitolu v dějinách českého sklářství – poprvé vyrobil český křišťál. České křišťálové sklo zdobené rytinou a brusem pak záhy dobylo světové trhy a vládlo jim po celé 18. století. Tajemství výroby křišťálu se časem prozradilo, jeho výroba přestala být lukrativní a nakonec ve Vimperku definitivně zanikla.

Sklářská tradice na Vimpersku sahá před rok 1359 a Vimpersko bylo i později významným centrem šumavského sklářství. V 16. století zde pracovalo najednou až šest skláren, což byla v tehdejších Čechách asi nejhustší koncentrace. Zdejší sklárny produkovaly především páteříky, což jsou skleněné korálky, ze kterých se vyráběly růžence. Z nařízení nového majitele panství Viléma z Rožmberka museli skláři kolem poloviny 16. století přejít na výrobu okenních koleček a dutého skla. Později zde žil a pracoval Michael Müller a v 19. století proslulo Vimpersko díky sklárnám firmy Meyr, které tehdy vyráběly vynikající křišťálové i barevné a bohatě dekorované sklo. Firma Meyr vyvážela sklo do celého světa a získala mnoho ocenění na nejrůznějších výstavách. Díky všem těmto sklářům bylo Vimpersko po staletí jednou z nejvýznamnějších sklářských oblastí v českých zemích.
Photo
Photo
14.11.18
2 Photos - View album
Add a comment...

Post has attachment
Šumava Litera 2018 - čtvrtek 15. 11. 2018, 20.20, vestibul školy v parku (ZŠ TGM Vimperk) - PECHA KUCHA NIGHT VOL. 4: DIAGNÓZA ŠUMAVA

Čtvrtá vimperská PechaKucha Night, tentokráte na téma "Diagnóza Šumava". Večer nejen pro ty, kdo jsou stejně jako přednášející nevratně infikováni šumavským virem. Začátek ve 20:20 ve vestibulu školy TGM v parku. Vstupné dobrovolné.

„V rámci večera se vystřídá několik přednášejících, kteří budou mluvit o své práci, svých zálibách, své vášni související s Šumavou. Těšit se můžete na fotografy, historiky, pravé Šumaváky a podobně," zvou organizátoři ze spolku Vimperk žije.

Pecha Kucha Night pochází z Japonska, její název znamená povídání, její obliba ve světě roste a každý, kdo na ní něco prezentuje, představuje dvacet obrázků a ke každému hovoří dvacet minut. Večer tak přináší zajímavé informace v krátkém čase.
Photo
Add a comment...

Post has attachment
Představujeme „šumavské“ knižní novinky třetího čtvrtletí roku 2018. Alespoň ty, které jsme dokázali zaznamenat. Pokud víte o dalších budeme rádi za tip – viz KONTAKTY. Nezapomeňte také na to, že 17.11. 2018 se koná již 4. ročník festivalu šumavské literatury ŠUMAVA LITERA, kde opět oceníme nejlepší knihy minulého roku. Krom toho na vás čeká bohatý program a možnost si všechny zmiňované knihy zakoupit. Na festivalu také potkáte většinu autorů zmiňovaných děl, kteří budou připraveni poskytnout vám do knihy autogram i s osobním věnováním…
Add a comment...

Post has attachment
ŠUMAVA LITERA 2018 - NA KOHO SE V SOBOTU (17. 11. 2018) MŮŽEME TĚŠIT?
ANDERLE Alois
BŘEZINA Jiří
CEMPÍREK Jan
ČECH Přemysl
FIBICH Ondřej
FOŘT Karel
HAJNÍK Roman
HEINDL Ossi
HOŠEK Vladislav
HRACHOVÁ Jarmila
HUDIČÁK Petr
CHVOJKA Libor
KAREŠ Ivo
KAVALE Jan
KLIMEK Hynek
KOHOUTOVÁ Lucie
KOPP Pavel
KOŽÍŠEK OUŘADOVÁ Martina
KOŽÍŠEK Vladimír
LAKOSIL Jan
MALÁ Marie
MĚŠŤAN Jan
MOC Pavel
MRÁZKOVÁ Zdena
NĚMEC Luděk
PALECZEK Raimund
PECKA Josef
PIXOVÁ Jaroslava
PROBST Josef
RAMPICHOVÁ Zuzana
SCHOPF Hans
SICHINGER Martin
SOUKUPOVÁ Hana
STEHLÍK Ivo
SZPUK Roman
ŠPINAR Jindřich
ŠTINDL Vladimír
VÁCHA Václav
VIENER Jan
VOLDŘICH Jan
ŽÁK David Jan
ŽDICHINEC Bohumil
a další
Photo
Add a comment...

Post has attachment
Šumava Litera - První dva dny předfestivalového programu jsou za námi... Josefa Pecku i Davida Žáka potkáte samozřejmě i v sobotu (17. 11. 2018) v rámci hlavního dne festivalu v hotelu Zlatá Hvězda Vimperk
PhotoPhotoPhotoPhotoPhoto
14.11.18
7 Photos - View album
Add a comment...

Post has attachment
ŠUMAVSKÝ LITERÁRNÍ ČTVRTEK... Heydrich, Hitlerova neteř, Šumava a taky Josef Pecka / Té knihy bych si asi ani nevšiml, kdyby mi o ní neřekl Petr Čmerda. Špionážní romány totiž moc nečtu. Jenže tady je do toho zamotaná Šumava. Román spojuje dvě události, které spolu vůbec nesouvisí, ale v této knize asi ano. 18. září 1931 byla v Mnichově nalezena v kaluži krve mrtvá třiadvacetiletá Angela „Geli“ Raubalová. Oficiální závěr vyšetřování zněl – sebevražda. Na Štědrý den roku 1937 na Šumavě havarovalo nárazem do svahu Huťské hory dopravní letadlo společnosti Air France. Všichni na palubě zahynuli. Jak že podle autora spolu tyto dvě události souvisejí? Mrtvá dívka byla neteř Adolfa Hitlera, o níž se šířily fámy, že byla něco více než jen jeho příbuzná. Letadlo – příčina havárie nebyla dodnes plně objasněna – mělo přepravovat kompromitující materiál na nacistického vůdce o jeho podílu na Angelině smrti. Zatím jsem ve dvou třetinách a Šumavě je věnována úvodní strana, tak uvidím co se z toho vyklube. Ale neřeknu vám to. Kupte si ji taky.

No a druhou knihou, která obohatila moji knihovnu je Peckovo toulání po Šumavě a i kousek pod ním. Byl jsem i na křtu knihy, ale to jsem ji již měl, tak ji ani nepodepsal. Snad ho někdy někde chytím. Josef je naprostá jednička mezi průvodci. Šumavu zná jak snad nikdo na světě a hlavně ji miluje. Zná každý kopec a rozpozná kdejakou kytičku, ví toho hodně o historii, o sklářství a podobně. A protože není skrblík, tak se o vše podělí. O znalosti i svačinu. Takže Josefa je dobré číst, ale hlavně s ní vyrazit do terénu. Stojí to za to.
Photo
Add a comment...

Post has attachment
ŠUMAVA LITERA 2018 – PROGRAM / V sobotu 17. 11. 2018 proběhne v prostorech vimperského hotelu Zlatá hvězda již 4. ročník festivalu regionální literatury Šumava Litera. Krom zajímavého programu zde najdete také malý knižní veletrh, zaměřený především na šumavskou literaturu. Potkáte zde nakladatele i spisovatele. Proběhnou autogramiády. A na závěr se sejdeme v sále Městského kulturního střediska ve Vimperku, kde v rámci slavnostního Galavečera budou předány ceny Johanna Steinbrenera pro nejlepší šumavské knihy vydané v roce 2017.

sobota od 10:00 – 18.00 hod (Hotel Zlatá hvězda)

11:00 – Raimund Anton Paleczek: Palečkové a Šumava
12:00 – Jan Lakosil: Jak se rodila kniha Šumava 1938
13:00 – Ossi Heindl: Karel Klostermann a detektiv Max Sterl
14:00 – Ondřej Fibich: Karel Klostermann
15:00 – Museum Fotoatelier Seidel: Český Krumlov
16:00 – Josef Probst: Šumavské mistérium
17:00 – Jan Voldřich: Stašsko – poslední česká výspa Protektorátu

Sál MěKS Vimperk

20:00 hod – Slavnostní udílení ceny Johanna Steinbrenera
Photo
Add a comment...

Post has attachment
V rámci festivalu Šumava Litera sledujeme šumavské knižní novinky. Na stránkách festivalu pak budujeme on-line katalog knih zaměřený na literaturu o Šumavě. Vzniká tak skvělá pomůcka nejen pro čtenáře, či fanoušky, ale i například pro potřeby studentů, či literárních badatelů. Naší inspirací je rozsáhlá databáze šumavské německé literatury Kohoutí kříž...
Add a comment...

Post has attachment
Fenoménu audioknih obecně, a už vůbec ne ve spojení se Šumavou, jsme se zatím vůbec nezabývali. Což by mohla být chyba. Na popud jednoho vydavatele, který mě upozornil na nedávné vydání audioknihy Ze světa lesních samot Karla Klostermanna (Rebstöck Consulting), jsem se jal propátrat český internet a objevil další čtyři zajímavé tituly. Příběhy o Šumavě si tedy momentálně můžete poslechnout na pěti audiotitulech. Pokud jsem nějaký přehlédl, budeme rádi za upozornění...
Add a comment...
Wait while more posts are being loaded