Profile cover photo
Profile photo
Sergiusz “Borsuk” Borecki
165 followers -
#QUINOX Bushcraft Survival, skauting, turystyka i krajoznawstwo
#QUINOX Bushcraft Survival, skauting, turystyka i krajoznawstwo

165 followers
About
Posts

Post has attachment
Ładna lakownica w towarzystwie bluszczyka i szczawiku. Góry Opawskie.
Photo

Post has attachment

Post has attachment

Post has attachment
Na nektar kielisznika połasiła się mrówka wścieklica.

Oba gatunki lubią tereny raczej wilgotne, stąd często można je spotkać razem.
Kwiaty kielisznika nie wydzielają zapachu, ale ich wyjątkowej urody kielichowate kwiaty, silnie kontastujące swoją bielą z zielonym tłem zarośli, przyciągają wszelkich podpijaczy nektaru i zapylaczy. A i oko ludzkie się nimi nacieszy.

Nie warto jednak przeszkadzać zwierzątkom w eksplorowaniu kwiatów, ponieważ możemy trafić na ciekawe motyle nocne (np. piórolotka), albo mniej ciekawe wścieklice. Już sama ich nazwa wskazuje, że ... kąsają wściekle. Ot, natura taka.

Cała roślina zawiera substancje o działaniu przeczyszczającym, zatem nie będzie szczególnym obiektem kulinarnych zainteresowań bushcrafterów. Jednak jej pędy ... O, tu już warto sięgnąć po nie, gdy brak pod ręką sznurka.

#bushcraft 
Photo

Post has attachment
Samiec motyla listkowca cytrynka schował sie pod liściem. Już wiadomo, dlaczego nazywany jest listkowcem :-).
Photo

Post has shared content
Naparstnica purpurowa (Digitalis purpurea, Digitalis purpurea alba) - napotkana kilka dni temu na szlaku w Górach Opawskich. Jeden gatunek, dwie odmiany barwne.
Photo
Photo
03.08.2017
2 Photos - View album

Post has attachment
Coś jadalnego do gara... na biwaku.
Photo

Post has attachment
Krasopani poziomkówka - przydybałem ją niedawno wśród rumoszu wapiennego w opuszczonym kamieniołomie.

#QUINOX #krasopani
Photo

Post has attachment
Wróbel mazurek (Passer montanus) zwany po prostu mazurkiem, bliski krewny wróbla zwyczajnego (Paser domesticus). Wydaje się, że ostatnio zajmuje on miejsce swojego kuzyna - szczególnie w miastach widzimy w ostatnich latach częściej wróble mazurki niż wróble domowe. Jako przyczyny tego zjawiska podaje się wiele czynników. Niemniej, jako człowiek wychowany wręcz na permamentnym widoku wróbla na podwórku, cieszę się za każdym razem gdy widzę któregokolwiek z kuzynów, bo to coraz rzadszy widok. Niestety :-(

Wróble bywały pokarmem biedoty w czasach kryzysu. W czasach Starego Testamentu, mogły być składane na ofiarę przez tych, których nie było stać na baranka, lub choćby gołębia. Pozwalają się oswoić i wtedy mieszkają razem z ludźmi pod jednym dachem, wnosząc swoim szczebiotem nieco radości w ich codzienność.

Kiedyś, jako dziecko, jednemu wróblowi, uszkodziłem nóżkę (nie przyznam się w jaki sposób) - mam wyrzuty sumienia do dzisiaj. Pewnie dlatego są moimi ulubieńcami wśród ptaków.

Ostatnio mój osobisty kot, próbował przeszkodzić pewnej wróblej parce w wyprowadzeniu lęgu. Musiałm go stanowczo przekonać, że jest to wykroczenie przeciwko prawu jego Pana :-)

#bushcraft
Photo
Photo
02.08.2017
2 Photos - View album

Post has shared content
Kolejna, wiosenna sesja Kursu Instruktorów Bushcraftu i Survivalu (Kurs IBiS) odbyła się w dniach 15-18 czerwca br. w ciekawej scenerii wczesnośredniowiecznego grodziska, tajemniczego lasu i pionowych urwisk dawnych wyrobisk piaskowcowych.

Poniżej trochę zdjęć z tej sesji. Wybaczcie - są wyjątkowo słabej jakości, ponieważ robiłem je telefonem (nawet nie smartfonem). Muszę jednak oddać sprawiedliwość kursantom - przyszłym instruktorom bushcraftu i chcę powiedzieć, że była to jedna z najlepszych sesji od lat. Chłopaki byli naprawdę przygotowani, chętni do rozwijania swoich kompetencji, świetni w swoim działaniu. Kolejny z kursantów w trakcie tej sesji zakończył swoje szkolenie i obecnie przystępuje do stażu instruktorskiego.
Na sesji przerobiliśmy warsztatowo wiele tematów, m.in.: węzły i liny oraz ich zastosowanie w survivalu i bushcrafcie, zasady budowy pieca na przykładzie piaskowcowych kamieni, bezpieczeństwo biwakowania i palenia ognia, wędzenie mięsa na biwaku, zjazdy awaryjne na linach i autoasekuracja, prowizoryczne obuwie (niektórzy chodzili w nim do końca sesji), nawigacja i orientacja terenowa, higiena i sauna biwakowa, pieczenie na kamieniach, rośliny użyteczne w bushcrafcie i surwiwalu, krzesanie ognia, huby i hubki, pozyskiwanie i uzdatnianie wody, łupanie krzemiania na proste narzędzia tnące, wytwarzanie wyposażenia biwakowego z drewna, prowizoryczne schronienia w specyficznej okolicy, pożywne napary roślinne oraz wiele innych.Najważniejszym elementem szkolenia jest jednak niezmiennie metodyka i warsztat pracy instruktorskiej, którą ćwiczyliśmy w trybie non-stop.

Kurs IBiS jest autorską szkołą instruktorów i daje wyjątkowe możliwości na rozwijanie kompetencji instruktorów bushcraftu i surwiwalu. Następna sesja, letnia - w terminie 12-15 sierpnia.

#bushcraft #QUINOX
PhotoPhotoPhotoPhotoPhoto
22.06.2017
15 Photos - View album
Wait while more posts are being loaded