Profile cover photo
Profile photo
tachra optimize
About
Posts

Post has attachment
انرژی در ساختمان
انرژی در ساختمان به ترتیب زیر می‎باشد:
الف ـ روشنایی ۲۵%
ب ـ گرمایش و سرمایش ۴۵%
ج ـ وسائل و تجهیزات ۱۵%
د ـ اتلاف انرژی ۱۵%
میزان قابل توجه ۵۰ مصرف انرژی در ساختمان که ۱۵ درصد آن تلف می‎شود،
از یک طرف و میزان ۷۰ مصرف در روشنایی و گرمایش و سرمایش از طرف دیگر حائز اهمیت است.
به هر میزان صرفه‎جویی در مقادیر فوق خود اثر قابل ملاحظه در کلان مصرف انرژی خواهد داشت.
سیستم گرمایش و سرمایش به گونه‎ای می‎بایست طراحی و مورد استفاده قرار گیرد که مکمل طراحی غیرفعال باشد.
سیستمهای تأسیساتی که قابلیت تطبیق فوری با شرایط جذب سرمایش و گرمایش طبیعی را دارند، مانند رادیاتورها و فن‎کویل‎های مجهز به شیرهای ترموستات، این امکان را فراهم می‎سازند.
اما سیستمهای ذخیره‎ای سرعت عمل لازم را به منظور تغییر وضعیت و تطبیق با شرایط گرمایش و سرمایش طبیعی را ندارند.
یک واحد مسکونی با طراحی غیرفعال مناسب که قادر است از انرژی‎های گرمایش و سرمایش موجود در طبیعت بهره گیرد نه تنها موجب صرفه‎جویی در انرژی می‎گردد، بلکه با فراهم آوردن امکانات گرمایش یا سرمایش و نور مناسب محیطی دلپذیر ودر نتیجه آسایش را موجب می‎گردد.
متأسفانه در بعضی موارد این امکان به دلیل استقرار نامناسب ساختمانها در محوطه و ایجاد سایه و یا با جلوگیری از دالان حرکت باد از ساختمان ساقط می‎گردد. به منظور ایجاد تعادل بین طراحی غیرفعال و دیگر عوامل، می‎بایست به نکات زیر توجه کامل داشت:
الف ـ طراحی و تولید یک محوطه جالب و امن با استقرار مناسب ساختمانها در محوطه.
ب ـ طراحی یک نمای شمالی دلپذیر و زیبا.
ج ـ توجه به عدم مشرفیت اتاقهایی که به منظور دریافت حرارت و یا نور بیشتری نیاز به پنجره‎های بزرگتری دارند.
در غیر اینصورت وجود پرده‎ها خود موجب عدم جذب گرما در مواقع ضروری خواهد شد.
د ـ به خاطر داشتن این امکان که ممکن است یک پنجره شمالی دید و منظر مناسبی را داشته باشد.
Add a comment...

Post has attachment
عایق بندی حرارتی در ساختمان
در اینجا سعی بر آن است تا با عایق بندی حرارتی در ساختمان نشان داده شود که چگونه
می‎توان بدون افزایش قابل توجه هزینه ساخت به اهداف بهینه‎سازی مصرف انرژی در ساختمان دست یافت.
بدین منظور می‎بایست کلیه قسمتهای ساختمان را که با هوای آزاد در ارتباط است، برای بالا بردن راندمان عایق‎بندی گردند.
این عمل ضمن اینکه اتلاف حرارتی را کاهش می‎دهد به اطمینان در جهت طراحی غیرفعال کمک می‎کند، دیوارها ـ کف و بام و پنجره‎ها از جمله قسمتهایی هستند که از اهمیت بیشتری نسبت به دیگر اعضاء ساختمان برخوردار هستند.
طراحی ساخت این قسمتها می‎بایست به گونه‎ای صورت گیرد که ضمن سادگی در اجرا،
افزایش هزینه قابل توجهی را نیز در بر نداشته باشد.
دیوارهای خارجی
نکته بسیار حائز اهمیت در دیوارهای خارجی این است که دیوارهای پر دارای اتلاف حرارتی بالایی هستند، زیرا سطح این دیوارها نسبت به سطح پنجره‎ها یا قسمتهای دیگر ساختمان بسیار بیشتر است به منظور رفع این مشکل پیشنهاد طراحی و اجرای دیوارهای دوجداره کمک بسیار مؤثری در بهینه‎سازی مصرف انرژی در ساختمان دارد.
هوای بین دیوارهای دو جداره خود عایق حرارتی مناسبی است، ضمن اینکه امکان عایق‎بندی حرارتی را نیز فراهم می‎سازد.
دیوارهای دوجداره دارای محاسن زیادی مانند سبک بودن، استحکام بیشتر، امکان اجرای نمای همزمان با سفت کاری و … می‎باشد.
ضمن اینکه این نوع دیوار در صورتی که فضای خالی آن توسط عایقهای حرارتی پر گردد، مؤثرترین نوع دیوار در بهینه‎سازی مصرف انرژی خواهد بود.
دیوارهای دو جداره نیاز به یک فاصله و جداره با ابعاد مناسب هستند.
حداقل فاصله دو جداره می‎بایست ۵۰ میلی‎متر باشد.
نکته قابل توجه در دیوارها، هوابندی اتصالات دیوار با سقف و کف و نیز اطراف پنجره‎ها و درها می‎باشد که با این عمل امکان نفوذ هوا ازداخل یا خارج از بین می‎رود.
امکــان استفــاده از نازک‎کاری خشک که اخیراً مصالح آن در داخل کشور نیز تولید می‎شود می‎تواند ضمن فراهم ساختن مزیت‎های فراوان در جلوگیری از اتلاف انرژی نیز مؤثر باشد
کف
همانطوری که قبلاً ذکر شد حدود ۲۰% اتلاف انرژی از کف متصل به هوای آزاد صورت می‎گیرد.
به منظور تقلیل این میزان اتلاف حرارت نیاز به عایق حرارتی به ضخامت ۵۰ میلی‎متر می‎باشد.
در چنین شرایطی اجرای سقف کاذب به منظور پوشش عایق‎بندی الزامی است.
تبادل حرارت از طریق کف متصل به زمین بستگی به اندازه و شکل کف و نسبت به
شرایط زمین زیرکف متفاوت خواهد بود.
در بعضی شرایط موجود عایق‎کاری حرارتی به ضخامت ۵۰ میلی‎متر می‎تواند از جهات مختلف مفید باشد.
در کف طبقات می‎بایست ضمن سبک بودن کف که در مقاوم‎سازی ساختمان در مقابل زلزله نقش عمده‎ای را دارا می‎باشد ، ضخامت و جزئیات کف را به گونه‎ای در نظر گرفت که تبادل حرارتی از این طریق به حداقل برسد. کاربرد لوله‎های مختلف در کف مضرات بسیاری را دارا می‎باشد که از مهمترین آنها کاهش عمر مفید ساختمان،
سنگین شدن سقف و ضعیف شدن ساختمان در مقابل زلزله وعدم امکان ایجاد شرایط تقلیل تبادل حرارت می‎باشد.
بام
با توجه به اتلاف حدود ۲۶% حرارت از بام، عایق‎بندی انواع بامها می‎تواند در بهینه‎سازی مصرف انرژی در ساختمان علی‎الخصوص در فصل زمستان بسیار مؤثر باشد. عایق‎بندی سقفهای شیب‎دار هم می‎تواند در امتداد سقف شیب‎دار صورت گیرد و هم بر روی سقف کاذب.
بازشوها
در بازشوهای پنجره استفاده از پنجره‎های دو جداره می‎تواند در جلوگیری از اتلاف حرارتی بسیار مؤثر باشد.
پنجره‎های دوجداره با ۲۰ میلی‎متر فاصله جداره‎ها مورد نظر است.
نکته قابل توجه در مورد اینگونه پنجره‎ها، فاصله دو جداره، کیفیت پروفیل پنجره و تکنیکهای مورد استفاده در جداره‎های پنجره از اهمیت فوق‎العاده‎ای برخوردار می‎باشد.
استفاده از نور طبیعی و آسایش دید
استفاده بهینه از نور طبیعی به خصوص در فضاهایی که در طول روز بیشتر مورد استفاده قرار می‎گیرند، سهم به سزایی در بهینه کردن مصرف انرژی، آسایش دید و رفاه ساکنین را دارد.
چنین استراتژی شامل امکان استفاده از گرما و یا کوران در حفظ انرژی موجود و صرفه‎جویی در مصرف انرژی که با جایگزینی نور مصنوعی صورت می‎گیرد، شده و امکان داشتن دید و منظر مناسب را نیز فراهم می‎سازد.
آسایش دید عامل تعیین کننده در نیاز به روشنایی می‎باشد.
استفاده از نور طبیعی در کلیه انواع ساختمان‎ها ضروری است، ضمن اینکه امکان استفاده از نور مصنوعی نیز می‎بایست فراهم باشد.
نورگیری طبیعی مناسب مقوله‎ای است که در اولین اقدامهای طراحی معماری ساختمان می‎بایست مدنظر طراحی و معمار باشد.
Add a comment...

Post has attachment
مدیریت هوشمند ساختمان
سیستم مدیریت هوشمند ساختمان (BMS) یا سیستم اتوماسیون ساختمان، به سیستمی اطلاق می­شود که در یک ساختمان نصب شده و از طریق اجزای خود کنترل قسمت های مختلف ساختمان و نمایش خروجی­های مناسب را برای کاربر امکان پذیر می­نماید.
قسمت­های مختلف تحت کنترل معمولا شامل تاسیسات مکانیکی و سیستم تهویه مطبوع (HVAC) و تجهیزات روشنایی بوده که می­تواند به سیستم­های ایمنی، آتش­نشانی، تنظیم دسترسی، تامین برق اضطراری و … نیز گسترش یابد.
به طور کلی هدف از استفاده از سیستم­های BMS در یک ساختمان تطبیق شرایط کارکرد اجزای مختلف با توجه به شرایط محیطی و نیاز ساختمان در آن زمان است.
در سیستم مدیریت هوشمند ساختمان بسیاری از اعمالی که ساکنان از روی عادت و بصورت غیر ارادی انجام می­دهند توسط سیستم های هوشمند انجام می­گردد که باعث صرفه جویی در زمان و هزینه نیروی انسانی شده و بعلاوه کاهش مصارف انرژی، کاهش هزینه­های انرژی، کاهش خطاپذیری و افزایش اثربخشی سیستم را به دنبال دارد.
با بکارگیری انواع حسگرها در داخل و خارج ساختمان و با بکارگیری یک سیستم واحد می­توان بصورت لحظه­ای، کنترل تمامی شرایط آسایشی و امنیتی را در اختیار داشت و از آنها در جهت رسیدن به شرایط ایده آل استفاده کرد.
برای این منظور، نیاز به تجهیزات سخت افزاری و نرم افزاری خاص می­باشد که با گرد آوری اطلاعات محیطی و انتقال داده­ها به سیستم مرکزی، روند کنترل و مدیریت ساختمان اجرا می­گردد.
در ساختمان­های هوشمند با استفاده از سیستم خودکار کنترل روشنایی ساختمان، کنترل سیستم سرمایش و گرمایش، کنترل دوربین­های مدار بسته، کنترل در­ها، کنترل وضعیت­های اضطراری همچون آتش سوزی، زلزله و بسیاری کنترل­های هوشمند دیگر، مصرف انرژی به نحو چشمگیری کاهش می­یابد.
ساختمان هوشمند، ساختمانی است که مجهز به یک زیر ساختار ارتباطاتی قوی بوده که می­تواند به صورت مستمر نسبت به وضعیت­های متغیر محیط عکس العمل نشان داده و خود را با آنها وفق دهد و همچنین به ساکنین ساختمان این اجازه را می­دهد که از منابع موجود به صورت موثرتری استفاده کرده و امنیت و آسایش آنها را افزایش دهد.مزایای هوشمندسازی ساختمان با وجود اینکه اجرای سیستم مدیریت ساختمان سبب افزایش هزینه­های ساخت ساختمان می­گردد، میزان صرفه جویی در هزینه­های جاری ساختمان ناشی از اجرای این سیستم، می­تواند در مدت کوتاهی هزینه­ های اولیه را جبران نماید و بعلاوه سطح بالاتری از آسایش را برای ساکنان به همراه داشته باشد.
سیستم­های کنترل هوشمند دارای سطح انعطاف پذیری بالایی هستند که می­توان براحتی آنها را با نیازهای مختلف منطبق نمود.
همچنین در هنگام بهره برداری براحتی می­توان عملیات تغییر و بهینه سازی برای راهبری بهتر و کاهش هزینه های انرژی و کاهش هزینه­ های تعمیراتی را انجام داد. همچنین سیستم­های مدیریت ساختمان از قابلیت کنترل پذیری بالایی برخوردار بوده و با اجرای ساختار مناسب، کنترل اجزای مختلف آن از سرتاسر دنیا امکان پذیر است.
با تعریف سطوح دسترسی مختلف می­توان قابلیت کنترل پذیری اجزای مختلف را سطح بندی نمود تا امکان اعمال برخی تغییرات تنها برای کاربران مجاز و در صورت وارد نمودن رمز عبور تعریف شده امکان پذیر باشد.
برخی از مهمترین مزایای هوشمند سازی ساختمان عبارت است از:
۱- نظارت کامل
خانه هوشمند شما همواره بر تمامی پارامترهای حیاتی و همچنین ملاحظات امنیتی،نظارت کامل دارد.
همچنین شما همواره می­توانید بر تمامی پارامترها، وضعیت­ها و شرایط ایمنی و امنیتی نظارت داشته باشید.
دوربین ها نیز در اختیار شما هستند.
۲- همیشه هوشیار
خانه هوشمند شما همیشه هوشیار و آماده است.
در صورت وقوع هرگونه هشدار، خطر سرقت، ریسک وقوع حریق، نشت آب و … خانه هوشمند شما سریعا وارد عمل می­شود و اقدامات لازم را انجام می­دهد.
شما نیز لحظه به لحظه از وقایع مطلع می­شوید.
۳- روشنایی و نورپردازی
تمامی تجهیزات روشنایی و نورپردازی تحت اختیار شما قرار دارند.
همچنین خانه هوشمند شما وظیفه دارد سناریوها و عملکردهای اتوماتیک را در شرایط مختلف برای شما اجرا کند.
شبیه سازی حضور شما در زمان مسافرت نیز با این سیستم امکانپذیر است.
در ضمن کنترل روشنایی شامل روشن و خاموش نمودن خودکار آنها، تنظیم سطح نور، کاهش یا افزایش و همچنین تعیین و مشاهده وضعیت آنها و امکان روشن و خاموش نمودن آنها از راه دور و بیرون ساختمان می­ باشد.
۴- تاسیسات هوشمند
تهویه مطبوع، سیستم سرمایشی و گرمایشی، پرده­ها و تمامی تاسیسات ساختمان هوشمند شما، به طور اتوماتیک و هوشمند و با توجه به تغییرات محیطی و همچنین اعلان های هواشناسی تحت کنترل سیستم هوشمند و شما هستند.
پس همیشه در بهترین شرایط زندگی می­کنید.
۵- مزایای هوشمندسازی ساختمان
با وجود اینکه اجرای سیستم مدیریت ساختمان سبب افزایش هزینه­های ساخت ساختمان می­گرددمزایای هوشمندسازی ساختمان با وجود اینکه اجرای سیستم مدیریت ساختمان سبب افزایش هزینه­های ساخت ساختمان می­گردد، میزان صرفه جویی در هزینه­های جاری ساختمان ناشی از اجرای این سیستم، می­تواند در مدت کوتاهی هزینه­ های اولیه را جبران نماید و بعلاوه سطح بالاتری از آسایش را برای ساکنان به همراه داشته باشد.
سیستم­های کنترل هوشمند دارای سطح انعطاف پذیری بالایی هستند که می­توان براحتی آنها را با نیازهای مختلف منطبق نمود.
همچنین در هنگام بهره برداری براحتی می­توان عملیات تغییر و بهینه سازی برای راهبری بهتر و کاهش هزینه های انرژی و کاهش هزینه­ های تعمیراتی را انجام داد. همچنین سیستم­های مدیریت ساختمان از قابلیت کنترل پذیری بالایی برخوردار بوده و با اجرای ساختار مناسب، کنترل اجزای مختلف آن از سرتاسر دنیا امکان پذیر است.
با تعریف سطوح دسترسی مختلف می­توان قابلیت کنترل پذیری اجزای مختلف را سطح بندی نمود تا امکان اعمال برخی تغییرات تنها برای کاربران مجاز و در صورت وارد نمودن رمز عبور تعریف شده امکان پذیر باشد.
برخی از مهمترین مزایای هوشمند سازی ساختمان عبارت است از:
۱- نظارت کامل
خانه هوشمند شما همواره بر تمامی پارامترهای حیاتی و همچنین ملاحظات امنیتی،نظارت کامل دارد.
همچنین شما همواره می­توانید بر تمامی پارامترها، وضعیت­ها و شرایط ایمنی و امنیتی نظارت داشته باشید.
دوربین ها نیز در اختیار شما هستند.
۲- همیشه هوشیار
خانه هوشمند شما همیشه هوشیار و آماده است.
در صورت وقوع هرگونه هشدار، خطر سرقت، ریسک وقوع حریق، نشت آب و … خانه هوشمند شما سریعا وارد عمل می­شود و اقدامات لازم را انجام می­دهد.
شما نیز لحظه به لحظه از وقایع مطلع می­شوید.
۳- روشنایی و نورپردازی
تمامی تجهیزات روشنایی و نورپردازی تحت اختیار شما قرار دارند.
همچنین خانه هوشمند شما وظیفه دارد سناریوها و عملکردهای اتوماتیک را در شرایط مختلف برای شما اجرا کند.
شبیه سازی حضور شما در زمان مسافرت نیز با این سیستم امکانپذیر است.
در ضمن کنترل روشنایی شامل روشن و خاموش نمودن خودکار آنها، تنظیم سطح نور، کاهش یا افزایش و همچنین تعیین و مشاهده وضعیت آنها و امکان روشن و خاموش نمودن آنها از راه دور و بیرون ساختمان می­ باشد.
۴- تاسیسات هوشمند
تهویه مطبوع، سیستم سرمایشی و گرمایشی، پرده­ها و تمامی تاسیسات ساختمان هوشمند شما، به طور اتوماتیک و هوشمند و با توجه به تغییرات محیطی و همچنین اعلان های هواشناسی تحت کنترل سیستم هوشمند و شما هستند.
پس همیشه در بهترین شرایط زندگی می­کنید.
۵- برنامه ریزی و زمانبندی
تمام اتفاقات و رخدادها در خانه هوشمند شما برنامه ریزی شده است.میزان صرفه جویی در هزینه­های جاری ساختمان ناشی از اجرای این سیستم، می­تواند در مدت کوتاهی هزینه­ های اولیه را جبران نماید و بعلاوه سطح بالاتری از آسایش را برای ساکنان به همراه داشته باشد.
سیستم­های کنترل هوشمند دارای سطح انعطاف پذیری بالایی هستند که می­توان براحتی آنها را با نیازهای مختلف منطبق نمود.
همچنین در هنگام بهره برداری براحتی می­توان عملیات تغییر و بهینه سازی برای راهبری بهتر و کاهش هزینه های انرژی و کاهش هزینه­ های تعمیراتی را انجام داد. همچنین سیستم­های مدیریت ساختمان از قابلیت کنترل پذیری بالایی برخوردار بوده و با اجرای ساختار مناسب، کنترل اجزای مختلف آن از سرتاسر دنیا امکان پذیر است.
با تعریف سطوح دسترسی مختلف می­توان قابلیت کنترل پذیری اجزای مختلف را سطح بندی نمود تا امکان اعمال برخی تغییرات تنها برای کاربران مجاز و در صورت وارد نمودن رمز عبور تعریف شده امکان پذیر باشد
برخی از مهمترین مزایای هوشمند سازی ساختمان عبارت است از:
۱- نظارت کامل
خانه هوشمند شما همواره بر تمامی پارامترهای حیاتی و همچنین ملاحظات امنیتی،نظارت کامل دارد.
همچنین شما همواره می­توانید بر تمامی پارامترها، وضعیت­ها و شرایط ایمنی و امنیتی نظارت داشته باشید.
دوربین ها نیز در اختیار شما هستند.
۲- همیشه هوشیار
خانه هوشمند شما همیشه هوشیار و آماده است.
در صورت وقوع هرگونه هشدار، خطر سرقت، ریسک وقوع حریق، نشت آب و … خانه هوشمند شما سریعا وارد عمل می­شود و اقدامات لازم را انجام می­دهد.
شما نیز لحظه به لحظه از وقایع مطلع می­شوید.
۳- روشنایی و نورپردازی
تمامی تجهیزات روشنایی و نورپردازی تحت اختیار شما قرار دارند.
همچنین خانه هوشمند شما وظیفه دارد سناریوها و عملکردهای اتوماتیک را در شرایط مختلف برای شما اجرا کند.
شبیه سازی حضور شما در زمان مسافرت نیز با این سیستم امکانپذیر است.
در ضمن کنترل روشنایی شامل روشن و خاموش نمودن خودکار آنها، تنظیم سطح نور، کاهش یا افزایش و همچنین تعیین و مشاهده وضعیت آنها و امکان روشن و خاموش نمودن آنها از راه دور و بیرون ساختمان می­ باشد.
۴- تاسیسات هوشمند
تهویه مطبوع، سیستم سرمایشی و گرمایشی، پرده­ها و تمامی تاسیسات ساختمان هوشمند شما، به طور اتوماتیک و هوشمند و با توجه به تغییرات محیطی و همچنین اعلان های هواشناسی تحت کنترل سیستم هوشمند و شما هستند.
پس همیشه در بهترین شرایط زندگی می­کنید.
۵- برنامه ریزی و زمانبندی
تمام اتفاقات و رخدادها در خانه هوشمند شما برنامه ریزی شده است.رنامه ریزی و زمانبندی تمام اتفاقات و رخدادها در خانه هوشمند شما برنامه ریزی شده است.
Add a comment...

Post has attachment
کنترل هوشمند موتورخانه
سیستم­های موجود سیستم­های بسیار قدیمی هستند و دمای آبگرم تولیدی در آنها به صورت دستی کنترل می­شود و دمای تنظیم شده در آنها در فصول مختلف سال معمولا تغییر نمی­کند و این امر موجب هدر رفت بالای انرژی خواهد شد. با توجه به افزایش قابل توجه قیمت حامل­های انرژی برای کاهش هزینه باید به سمت اصلاح سیستم موتورخانه خود حرکت کرد.
کنترل هوشمند موتورخانه فرآیندی است که درآن با کنترل مشعل­ها و پمپ­ها، موجب بهینه سازی مصرف انرژی می­گردد. سیستم موتورخانه هوشمند به تعداد طبقات و واحدهای ساختمانی ارتباطی نداشته و همچنین برای نصب آن نیازی به تخریب ساختمان و یا تغییر در موتورخانه نمی باشد. لذا کمترین هزینه را در کاهش مصرف انرژی خواهد داشت.
در پروژه های انجام شده کاهش قابل ملاحظه­ای در کاهش مصرف گاز (بین ۱۵% تا ۴۰%) مشاهده شده است. با توجه به افزایش پلکانی قیمت گاز (با در نظر گرفتن حداقل ۱۵% کاهش مصرف) کاهش ۳۰% در گاز بهای مصرفی هر دوره مشاهده می­گردد. در صورت نصب در ساختمان های اداری و کاهش ۴۰% در مصرف گاز، کاهش ۷۰% در گاز بهای آن ساختمان مشاهده می­گردد.
در عین حال این امر موجب کاهش استهلاک تجهیزات تاسیساتی ساختمان نیز می­شود.
نحوه کارکرد سیستم کنترل هوشمند موتورخانه سیستم کنترل هوشمند موتورخانه متشکل از یک دستگاه کنترلر مرکزی، صفحه نمایشگر و تعداد چهار سنسور دمایی می­باشد که سه سنسور در داخل موتورخانه بر روی:
۱ – لوله رفت دیگ
۲ – لوله برگشت دیگ
۳ – منبع کویلی و یک سنسور نیز در فضای خارج از ساختمان نصب می­گردد.
وظیفه سنسور فضای خارج، انتقال لحظه به لحظه­ی دمای هوای خارج ساختمان به کنترلر می­باشد تا کنترلر با توجه به دمای خارج دمای دیگ را تنظیم کند.
به طور مثال اگر دمای خارج ساختمان ۱۰- درجه سانتی گراد باشد (هوای سرد زمستانی) ، کنترلر به دیگ فرمان می دهد تا با تمام ظرفیت کار کرده و دمای آب جهت گرمایش ساختمان را تا ۸۰ درجه سانتی گراد (با توجه به نوع ساختمان این دما تغییر می­کند) افزایش دهد.
در صبح همان روز دمای هوای خارج ۵+ درجه سانتی گراد می­شود و با توجه به نیاز
کمتر ساختمان به گرمایش کنترلر فرمان می­دهد تا دمای آب گرمایش به ۶۵ تا ۷۰ درجه سانتی گراد کاهش یابد.
در موتورخانه های سنتی در ابتدای فصل تا انتهای فصل دمای دیگ بر روی یک عدد ثابت تنظیم می­گردد و موتورخانه همواره تحت فشار بوده و انرژی بسیار زیادی مصرف می­کند در صورتیکه در سیستم کنترل هوشمند موتورخانه، دمای دیگ همواره در حال تنظیم شدن با توجه به دمای هوای بیرون (با در نظر گرفتن دمای مورد نیاز برای آب مصرفی) می­باشد.
در نتیجه سیستم کنترل هوشمند موتورخانه، بطور خودکار در روزهای سرد دمای دیگ را افزایش و در روزهای گرم دمای دیگ را کاهش می دهد. با کاهش دمای آب در گردش:
۱- به دلیل افزایش نیافتن دمای داخل، نیاز به باز کردن پنجره جهت کاهش دمای ساختمان بوجود نمی­آید.
۲- به دلیل کاهش اختلاف دما، باعث کاهش چشمگیر مصرف انرژی می گردد. (عدم تولید گرمای بیش از حد نیاز)
۳- کاهش استهلاک تجهیزات موتورخانه و عدم زیر فشار بودن تجهیزات بصورت مداوم علاوه بر موارد بالا سیستم کنترل هوشمند موتورخانه قابلیت برنامه ریزی جهت روشن و خاموش کردن تجهیزات موتورخانه بر اساس ساعت کاری شرکت­ها و
ادارات را دارد و می تواند قبل از شروع ساعت کار کارمندان فعال گردد و در پایان
ساعت کاری سیستم موتور خانه را غیرفعال کند و چند ساعت قبل از شروع به کار ساختمان سیستم را روشن کرده تا فضای ساختمان گرم گردد. و نیز می توان در ساختمان های مسکونی میزان دمای آب گرم مصرفی را از ساعت ۱۲ شب تا ۵ صبح کاهش داد.
در ساختمان­های اداری با توجه به حضور نداشتن افراد در ساعات غیر اداری و روزهای تعطیل، در صورت استفاده از این سیستم، موتورخانه در این ساعات بطور کامل خاموش شده که باعث کاهش چشمگیری در مصرف انرژی و همچنین پایین آوردن استهلاک تجهیزات می­گردد.
مزایای استفاده از سیستم کنترل هوشمند موتورخانه

۱۵ تا ۴۰ درصد صرفه جویی در مصرف گاز
۳۰ تا ۷۰ درصد کاهش بهای گاز مصرفی
کاهش برق مصرفی
کاهش هزینه تعمیرات و نگهداری
افزایش طول عمر تجهیزات
بازگشت سرمایه با توجه به نوع پروژه در مدت زمان بسیار کوتاه
کاهش انتشار گازهای گلخانه ای CO۲ ناشی از سوخت گاز
تامین محیط آسایش ساختمان
قابلیت برنامه ریزی به صورت روزانه، هفتگی و سالیانه
کنترل حداقل و حداکثر دمای دیگ و آب گرم مصرفی به صورت مجزا
قابلیت اتصال به کلیه بویلرهای گازی و گازوئیلی­، پانل­های خورشیدی، پمپ های حرارتی
قابلیت تغییر حالت کنترلی از اتوماتیک به دستی
جلوگیری از یخ زدگی در ساعات خاموش پمپ سیرکولاسیون
تامین آبگرم مصرفی با وجود افزایش مصرف در تمام طول هفته
دارای نمایشگر گرافیکی با قابلیت نمایش تمامی پارامترها
جهت اطلاع از قیمت سیستم کنترل هوشمند موتورخانه با کارشناسان گروه فنی و مهندسی تچرا در ارتباط باشید.
Add a comment...

Post has attachment
سیستم آبیاری هوشمند
امروزه جهت بهینه سازی و بهینه سازی مصرف انرژی و آب در هر ساختمانی شامل اداری , تجاری و حتی مسکونی ار بروزترین سیستم های هوشمند استفاده میشود که باعث ذخیره انرژی و حتی بهینه کردن آن میشود. گروه فنی مهندسی تچرا به همراه کادر فنی حرفه ای و با تجربه خود سیستمی طراحی و تولید کرده که تمام نیاز های مشتریان عزیز را پاسخگو است.
سیستم آبیاری هوشمند فضای سبز، سیستمی است که می تواند با برنامه هایی که از قبل ( توسط تیم تچرا ) برای آن بطور ثابت یا از طریق کاربر ( مشتریان عزیز ) تعریف می شود، گیاه یا گیاهانی از هر نوع گونه را در هر نوع توپوگرافی زمین متناسب با نوع نیاز آن گیاه آبیاری کند.
از عواملی که باعث گرایش در امر آبیاری فضاهای سبز، گلخانه ای و کشاورزی به سیستم های هوشمند آبیاری می شود، اولاً صرفه جویی بالای آب ( که خود امر بسیار مهم است ) در استفاده از این سیستم ها و ثانیاً انعطاف پذیری این نوع سیستم ها با شرایط گوناگون زمین و منطبق شدن با نوع نیاز گیاه در مصرف آب است که این موضوع باعث شده تا سیستم آبیاری هوشمند در هر کجا و هر شرایط آب و هوایی مورد استفاده قرار گرفته و به بهترین شکل ممکن و بدون هیچ گونه اختلال عملیات بهینه سازی و آبیاری را انجام دهد.
مزایای سیستم آبیاری هوشمند و تمام خودکار:
۱- سنجش رطوبت و تشخیص زمان آبیاری در نتیجه امکان کنترل آبیاری فضای سبز
۲- مجهز به سنسورهای هواشناسی، دما و رطوبت خاک، پارامترهای جوی و …
۳- قابلیت کنترل مسیرهای آبیاری، پمپ‌ها
۴- عدم نیاز به باغبان جهت آبیاری
۵- صرفه‌جویی در مصرف آب و انرژی
۶- امکان نصب در ساختمان‌های اداری ، ساختمان‌های مسکونی ، مجتمع تجاری ، ویلاها و گلخانه ها
Add a comment...

Post has attachment
تفکیک مصرف انرژی و آب
سیستم تفکیک مصرف انرژی و آب که شامل یک دستگاه انرژی میتر و دو دستگاه واترمیتر می باشد.
به راحتی می­توان مقدار انرژی سرمایش (چیلرمرکزی) و گرمایش (موتورخانه مرکزی) و آب مصرفی را برای هر واحد محاسبه و با استفاده از سیستم قرائت­گر مرکزی به تفکیک برای هر واحد اعلام و صدور قبض داخلی نمایید و بهینه سازی کرد.
این سیستم باعث میشود مصرف کننده از تمام جزئیات مصرف خود با خبر بوده و حتی با استفاده از این سیستم کنترل کامل مصرف خود را به دست گرفته و به راحتی مدیریت کند.کنتور انرژی (Energy Meter)
– دستگاه اندازه گیری انرژی مصرفی (سرمایش و گرمایش و ترکیب سرمایش گرمایش)
– اندازه­گیری دبی عبوری بر اساس تکنولوژی الکتراسونیک
– دارای حسگرهای دما PT500 با دقت بسیار بالا
– امکان ذخیره، قرائت و تجزیه و تحلیل داده های اندازه­گیری شده از طریق سیستم­های مدیریت ساختمان BMS
– سازگاری با تمامی پروتکل­های رایج در BMS
– حجم اندازه گیری از ۶/۰ تا ۱۵ متر مکعب بر ساعت
– باتری D-Cell لیتیومی با ۱۶ سال عمر مفید باتری
– ساخت کشور دانمارک
کنتور آب (Water Meter)
– این دستگاه برای اندازه گیری میزان آبِ مصرفی با بهر گیری از تکنولوژی التراسونیک با دقت بسیار بالا برای مصارف مسکونی، اداری-تجاری و صنعتی طراحی شده است.
– عدم وجود قطعات مکانیکی و توربینی
– دارای درجه حفاظتی IP68(در زیر آب هم کار خواهد کرد)
– امکان قرائت داده­های اندازه گیری شده بصورت بی­سیم، با استفاده از پروتکل Wireless M-BUS
– با قابلیت اعلام نشتی آب، ترکیدگی لوله، قطع آب و برگشت آب در لوله
– مقاوم در برابر میدان مغناطیسی
– دارای باتری با طول عمر مفید ۱۶سال
– دارای استاندارد جهانی MID و PTB جهت قرائت و صدور قبض
– در سه سایز مختلف ۶/۱، ۵/۲ و ۴ متر مکعب برساعت
– ساخت کشور دانمارک
Add a comment...
Wait while more posts are being loaded