Profile cover photo
Profile photo
Fazlı BİLGİN
8 followers
8 followers
About
Fazlı's posts

Post has shared content
"A'yı hayatta başarı olarak tanımlayalım, o zaman A = X + Y + Z' dir; X çalışmaktır, Y oyundur Z ise çenesini tutmayı bilmektir.”
Albert Einstein

Albert Einstein, Yahudi asıllı Alman teorik fizikçi. 
Doğum: 14 Mart 1879, Ulm, Almanya
Ölüm: 18 Nisan 1955, Princeton, New Jersey, ABD

KAYNAK:KAYNAK:http://en.wikiquote.org/wiki/Talk:Albert_Einstein

ByKus +TARiH ve BiLiM PLATFORMU 

#einstein  
Photo

Post has shared content
Kitap Önerisi:" Zamanın Ötesindeki Deha Tesla"
Yazar:Margaret Cheney
Konusu:Adı Edison veya Marconi kadar bilinmese de Nikola Tesla gelmiş geçmiş en büyük mucitlerden biri, hatta birincisi kabul ediliyor. Sırp asıllı, Hırvatistan doğumlu ve ABD vatandaşı olan bu dâhi sayesinde bugün ışıl ışıl aydınlanan kentlerde yaşıyoruz. Ama insanlığın Teslaya borçlu olduğu şey bununla sınırlı değil tabii. Gerçekten zamanının çok ilerisinde yaşayan bir bilim insanı olan Tesla patentinin Marconiye değil kendisine ait olduğunu ancak ABD Yüksek Mahkemesi kararıyla kanıtlayabildiği radyodan televizyona, robotlardan telsiz haberleşmesine, bilgisayardan füzelere kadar bugün gündelik yaşamımızda yer alan pek çok şeyin mucidi veya fikir babasıdır. Kendisine ait bir evi olmayan, otellerde yaşayan, hiç evlenmeyen ve en iyi dostu ünlü yazar Mark Twain ile güvercinler olan Tesla yirminci yüzyılın ilk yarısında sayısız icat yaptı. Ancak bunları ticari ürüne ve kendisi için bir gelir kaynağına dönüştürmeyi pek umursamayınca inanılmaz buluşları Edison veya Marconi gibi açgözlü tüccar mucitler tarafından çalındı. Ne yazık ki bugün onların adı Tesladan daha çok biliniyor. Hayallerine bugün bile ulaşılması zor görünen Tesla İkinci Dünya Savaşının ortasında, 1943te öldüğünde çalışmalarını yakından izleyen FBI bütün araştırma notlarına, yayımlanmamış makalelerine el koydu. Daha sonraki yıllarda nükleer teknolojinin geliştirilmesinde ve uzay çalışmalarında değerlendirildiği söylenen bu belgeler üzerinde hâlâ incelemeler sürüyor. Genç yaşta ABDye göç eden bu büyük mucit bilim tarihinde hak ettiği yeri çoktan almıştır ama sıradan insanların da zihninde ve gönlünde hak ettiği yeri almalıdır. Bu kitap bu işin daha fazla gecikmemesine katkıda bulunmak için yazılmıştır.
Baskı Yılı:2010
Kaynak:D&R
VENÜS

#elektrik   #kitap   #tesla  
Photo

Post has shared content
Bir delil ile 40 alimi yendim . Ama 40 delil ile bir cahili yenemedim !
~İmam-ı Şafii~

İmam-ı Şafii, ünlü İslam hukuku bilgini. Şafii mezhebinin kurucusudur. 
Doğum: MS 767, Gazze
Ölüm: MS 20 Ocak 820, Fustat, Mısır
Kitaplar: Er-Risale, İmam Şafii'nin şiirleri

ByKus +TARiH ve BiLiM PLATFORMU 
Photo

Post has shared content
"Ne gördüğüm hakikati gizlemekten hoşlanırım, ne de bunu açıkça ifade etmekten korkarım. Aydınlık ve karanlık arasındaki, bilim ve cehalet arasındaki savaşa her yerde katıldım. Bundan dolayı her yerde zorlukla karşılaştım ve cehaletin babaları olan resmî akademisyenlerin yanı sıra kalın kafalı çoğunluğun öfkesinde hedef olarak yaşadım."
~Giordano Bruno~

Giordano Bruno. İtalyan filozof, rahip, gökbilimci ve okültist. Rönesans felsefesini biçimlendiren filozofların en önemlilerinden biridir ve şair yönüyle de edebiyata en yakın duranıdır. Ona doğacı coşkunluğun düşünürü de denilebilir. 
Doğum: 1548, Nola, İtalya
Ölüm: 17 Şubat 1600, Roma, İtalya
Kitaplar: Şamdancı

ByKus +TARiH ve BiLiM PLATFORMU 
Photo

Post has shared content
Sinir Bozucu 10 Komplo Teorisi

Paranoyak mısınız? Sinir bozucu bu 10 komplo teorisini öğrendikten sonra, eğer değilseniz bile olacaksınız... :)

Post has shared content
Sovyetler Birliği’nin En Büyük Gizemlerinden Biri olan  Tesla Kuleleri alinan özel izinle, Drone (insansiz hava araci) tarafindan goruntulendi!

1970’li yıllırda o zamanki ismiyle Sovyetler Birliği’nin Moskova’sında gözlerden uzak ormanlık bir alanda yapılan bu tesis ilk kez özel izin alınarak görüntülendi. Çekim ise drone (İHA) kullanarak yapıldı.

Sovyetler Birliği’nin tesisi yapma amacı olarak uçaklarda yıldırım etkisini test etmesiydi bunun yanı sıra elektromanyetik dalgaların silah olarak kullanılması gibi çalışmalarında yapıldığı düşünülüyor. Hatta bu silahın nükleer silahlar kadar etkili olacağı tahmin ediliyordu.

SSBC’nin yıkılmasından sonra ise Rusya bu tesisin kullanımı uzun yıllar sürdürdüğünü açıkladı.

Peki Tesla Kulesi Nedir ?

Sırp bilim adamı Nikola TESLA kablosuz elektrik aktarma fikri üzerinde çok çalıştı. Hatta bu amaç uğrana New York’ta Wardenclyfe Kulesi‘ni inşa edilmişti. Tesla düşük frekanslardaki merkezlerden aldığı elektrik gücünü milyonlarca katına çıkararak, dünyanın farklı bölgelerine kablosuz gönderebileceğini düşünüyordu. Bu amaçla kullanılan kuleler Tesla Kuleleri olarak geçmektedir. Ne var ki Tesla’yı destekleyen kuruluşlar bu projenin elektrik fiyatlarını düşüreceğini öngörerek desteklerini çektiler ve proje yarım kaldı.

ByKus +TARiH ve BiLiM PLATFORMU 

KAYNAK:http://mavihuni.com/  Video:http://rt.com/
Wait while more posts are being loaded