Profile

Cover photo
Botimet Shqiptare
Works at Agjencia eMagic
Attends University of Prishtina
2,576 followers|5,724,915 views
AboutPostsPhotosYouTube

Stream

Botimet Shqiptare

Shared publicly  - 
 
 
Pushteti i kushtëzuar …
Koment Nga Majlinda BUSHJA Armiku i djeshëm
sot bëhet mik, por nesër mund të jetë ashtu si ka qenë dje. Kështu, mund të përkufizohet
loja e partive politike në vitet e stërzgjatura të trazincionit demokratik në Shqipëri . Pas zgjedhjeve të
përgjithshme të v...
 ·  Translate
Koment Nga Majlinda BUSHJA Armiku i djeshëm sot bëhet mik, por nesër mund të jetë as...
View original post
3
Add a comment...

Botimet Shqiptare

Shared publicly  - 
 
 
Raimonda Moisiu: Si i solla disqet me zërin e Fan Nolit në Shqipëri
Intervistë me shkrimtaren dhe publicisten e njohur Raimonda Moisiu. Gazetarja tregon jetën e saj midis Hadfordit dhe Korçës dhe pse është fanoliste. Me se po merret aktualisht, Raimonda? Sa herë i hedh sytë krijimtarisë sime të hershme, mendoj thellë në vet...
 ·  Translate
View original post
1
Add a comment...

Botimet Shqiptare

Shared publicly  - 
 
 
100 gjëra që duhet të bëni për t’u ndjerë i lumtur
Si mund të jemi të lumtur? Sa herë ia kemi bërë vetes këtë pyetje? Në të vërtetë të jesh i pasur dhe me famë mendohet se të bën të lumtur. Në kulturat perëndimore hidhen ide se bukuria është një nga mënyrat për tu ndjerë të lumtur. Ky mendim mund t’i sjellë...
 ·  Translate
Si mund të jemi të lumtur? Sa herë ia kemi bërë vetes këtë pyetje? Në të vërtetë të jesh i pas...
View original post
1
Add a comment...

Botimet Shqiptare

Shared publicly  - 
 
 
ZERI I ALEKSANDER MOISIUT, SIPAS NJE DESHMIE ORIGJINALE
Ne 80-vjetorin e ndarjes nga jeta: Nga: Dr.Sadik Elshani (*) Filadelfia-SHBA Me 22 mars 2015 mbushen plot 80 vjet qekur Aleksander Moisiu (1879 - 1935) i ka mbyllur syte pergjithmone. Por ky yll nuk shuhet kurre, pra do te shkelqeje per jete te jeteve. Per ...
 ·  Translate
Ne 80-vjetorin e ndarjes nga jeta: Nga: Dr.Sadik Elshani (*) Filadelfia-SHBA Me 22...
View original post
1
1
Add a comment...

Botimet Shqiptare

Shared publicly  - 
 
 
Një letër programatike e Faik Konicës (Në 140 vjetorin e lindjes 1875-2015)
Në 140 vjetorin e lindjes 1875-2015 Prof. Nasho Jorgaqi Viti 1895 shënon një vit kthese në jetën 20-vjeçare të Faik Konicës. I ardhur në Francë për t’u shkolluar (1888), ai kryen me rezultate të larta për 7 vjet me radhë shkollën e mesme dhe frekuenton disa...
 ·  Translate
Në 140 vjetorin e lindjes 1875-2015 Prof. Nasho Jorgaqi Viti 1895 shënon një vit kthese ...
View original post
1
Add a comment...

Botimet Shqiptare

Shared publicly  - 
 
 
Qytetërimet e jashtëtokësorëve
Të gjitha qytetërimet nuk e zënë të njëjtën rang në univers. Disa janë shumë të vjetra dhe shumë të avancuara, të tjerat kanë filluar të lindin dhe kanë një rrugë të gjatë për të ecur para se të arrijnë pjekurinë. Astronomi rus, Nikolai Kardashev, dhe fizik...
 ·  Translate
Të gjitha qytetërimet nuk e zënë të njëjtën rang në univers. Disa janë shumë të vjetra dhe shu...
View original post
1
Add a comment...
In their circles
1,988 people
Have them in circles
2,576 people
urim jusufi's profile photo
Beroja Duriqi's profile photo
Nikola Penkov's profile photo
KeKompjuter aTeNdihmoj's profile photo
hygerta tufa's profile photo
Shqiptarët Të Bashkuar's profile photo
syzana bytyqi's profile photo
AUTO NEWS's profile photo
Konkurset Per Pune's profile photo

Botimet Shqiptare

Shared publicly  - 
 
 
Nëpër vargjet poetike të Edlira Dokos
Miho Gjini Duke lexuar romanin e mikut tim të ri, të shkrimtarit Thanas Medi, i cili tërhoqi vëmendjen e një jurie kombëtare dhe të lexuesit të gjerë, do të më rrëmbente emocionet figura e një vajze të mëvetshme, që autori e vendos aty si një “lule të egër”...
 ·  Translate
View original post
4
1
Add a comment...

Botimet Shqiptare

Shared publicly  - 
 
 
Intervistë e rrallë e Jusuf Gërvallës: Qëllimi i gjithë shqiptarëve është bashkimi i Kosovës me Shqipërinë
Më 1946 Jugosllavia e ndaloi përdorimin e flamurit shqiptar në emër të “Internacionalizmit Proletar”. Më 1968 në Kosovë pati trazira studentore, të cilat vërtetë kanë arritur ca suksese. Gazeta alternativa politike e Berlinit “Tagishe Cajtung” më 20 janar 1...
 ·  Translate
Më 1946 Jugosllavia e ndaloi përdorimin e flamurit shqiptar në emër të “Internacionalizmit Pro...
View original post
1
Add a comment...

Botimet Shqiptare

Shared publicly  - 
 
 
PËRKTHYESI I PARË I KURANIT NË GJUHËN SHQIPE
Ledian CIKALLESHI Muharrem Blakçori (1894-1968) Përkthimi i Kuranit (me koment) nga gjuha arabe në gjuhët e tjera ka lindur si nevojë e popujve myslimanë, të cilët nuk e kanë arabishten gjuhën e tyre të nënës. Ky fakt evidentohet që në kohën e Profetit Muha...
 ·  Translate
Ledian CIKALLESHI Muharrem Blakçori (1894-1968) Përkthimi i Kuranit (me koment) nga gjuha...
View original post
2
1
Add a comment...

Botimet Shqiptare

Shared publicly  - 
 
 
Misioni i pamundur i dekriminalizimit
Agron Tufa Nuk jam në dijeni të hollësishme për marrëveshjen pozitë-opozitë lidhur me çështjen e personave me poste publike, që kanë precedentë penalë. Por shohim, si gjithmonë zhurmën që prodhohet në media dhe, gjykuar nga situata informative e diskursive ...
 ·  Translate
Agron Tufa Nuk jam në dijeni të hollësishme për marrëveshjen pozitë-opozitë lidhur me çështje...
View original post
1
Add a comment...

Botimet Shqiptare

Shared publicly  - 
 
 
Bujar Kapexhiu në 71-vjetorin e lindjes
Aktori, regjisori dhe skenaristi i njohur shqiptar, Bujar Kapexhiu, feston sot 71-vjetorin e lindjes. Aktor dhe regjisor i mbi 20 premierave në Teatrin e Estradës, një nga talentet e Bujar Kapexhiut është edhe filmi i animuar, me të cilin ka fituar edhe çmi...
 ·  Translate
Aktori, regjisori dhe skenaristi i njohur shqiptar, Bujar Kapexhiu, feston sot 71-vjetorin e l...
View original post
1
Add a comment...

Botimet Shqiptare

Shared publicly  - 
 
 
Shkrimtari Lazër Stani u kthehet kujtimeve nga vendlindja: Historia e gruas që strehoi At Anton Harapin para pushkatimit
Në përmbledhjen me tregime “Kohë për nuse” Lazër Stani ka edhe një me titull “Daiza Zaharia”, kushtuar gruas që strehoi At Anton Harapin, fratin françeskan, mendimtarin e shkrimtarin, që u dënua me vdekje nga pushteti popullor. Një rrëfim mes historisë dhe ...
 ·  Translate
Në përmbledhjen me tregime “Kohë për nuse” Lazër Stani ka edhe një me titull “Daiza Zaharia”, kush...
View original post
1
Add a comment...
People
In their circles
1,988 people
Have them in circles
2,576 people
urim jusufi's profile photo
Beroja Duriqi's profile photo
Nikola Penkov's profile photo
KeKompjuter aTeNdihmoj's profile photo
hygerta tufa's profile photo
Shqiptarët Të Bashkuar's profile photo
syzana bytyqi's profile photo
AUTO NEWS's profile photo
Konkurset Per Pune's profile photo
Work
Employment
  • Agjencia eMagic
    present
Contact Information
Home
Phone
+389 70 494 108
Mobile
+38970494108
Email
Address
Tetove
Work
Email
Address
Sheshi Iliria 8/6 Tetove Macedonia
Story
Tagline
Kushtrim për kulturë!
Education
  • University of Prishtina
    present
Links
Contributor to