Profile cover photo
Profile photo
Bilal Efe
İnsan iki eşit parçadır. Yarısı sabır yarısı şükürdür... Hz. Muhammed (s.a.v)
İnsan iki eşit parçadır. Yarısı sabır yarısı şükürdür... Hz. Muhammed (s.a.v)
About
Bilal's interests
View all
Bilal's posts

Post has attachment
Photo
Photo
2015-10-12
2 Photos - View album

Post has attachment
Mükemmel meyveli çikolatamız bayrama hazır.
Photo

Post has attachment
Bazen küçük hesaplar, çok büyük hatalara neden olabilir. 

Post has shared content
Ayrışmaya sebep olanlara ve ayrıştıranlara ne de güzel söylemiş Mevlana...

Post has shared content
Trabzon - Uzungöl - Muhteşem!!

Sadece ve sadece gidip görenler beğensin :)
Photo

Post has shared content
Nasıl bir kudret bu olayı şekillendiriyor?

Post has shared content
~ BOSNA'DA TOPLU MEZARLARI ORTAYA ÇIKARAN MAVİ KELEBEKLERİN HİKAYESİ ~

Yakın tarihimizin en karanlık sayfalarından birini teşkil eden Bosna Savaşı ( 1992-1995) esnasında Uluslar arası Kızılhaç Örgütü verilerine göre Bosna Hersek’te 312.000 kişi hayatını kaybetti. Bu kayıpların 200.000 kadarı Boşnak halkına ait olup bu halk dünyanın gözü önünde sistematik bir soykırıma tabi tutulmuştu.Bosna ve Kosova’daki katliamlarda öldürülen sivillerin gömüldüğü toplu mezarların yeri bilinmiyordu, ki pek çoğunun halen de bilinmiyor.

Söylenenlere göre toplu mezarların saklanmasında gösterilen itina pek az şeyde gösterilmiş. Mezarlar hem derin kazılmış hem de üstü kapatıldıktan sonra çevrenin doğal bitki örtüsüne uygun olarak yeşillendirilmiş.

Bugüne değin bu işlerle (toplu mezar bulma) ilgilenen insanların kullandıkları yöntemler (uydu resimleri vb) bu yüzden pek işe yaramamış.

Derken, mevcut coğrafyanın belli bazı bölgelerinde kelebek nüfusunda ciddi bazı artışlar gözlemlenmiş.Bu bölgeleri inceleyen uzmanlar bu bölgelerdeki bitki örtüsünde de tuhaf bir zenginleşme keşfetmişler.Bunun nasıl olduğunu anlamak için araştırma yaparlarken bu yerlerin altındaki cesetlere ulaşmışlar, araştırma derinleşmiş, ve toplu mezarlara ulaşmışlar.

Pekiyi bu nasıl olmuş?
Toplu mezarlara gömülen cesetler toprağa karıştıkça toprağın besleyiciliğini artırmışlar (mineral vb yönünden), ve bu da bölgede bulunan misk otu ya da yavşan otu olarak bildiğimiz bitkinin (artemisia vulgaris) coşup fışkırmasına, ve bu da yalnızca bu bitki ile beslenen mavi kelebek nüfusunun artan besin miktarına paralel olarak artmasına sebep olmuş.

Olay basına yansıyınca yerel halk da araştırmaya katılmış ve öncelikli bölgeler belirlenip bu yolla pek çok toplu mezara ulaşılmış.

Bir teori vardı hatırlar mısınız bilmem. Ekvatorda bir kelebeğin kanat çırpışlarının kutuplarda fırtına oluşturma ihtimalinden bahsediyordu. Bu ne kadar doğru ya da yanlış bilmiyorum ama Bosna’da kanat çırpan mavi kelebekler toprak altında topluca yatanların çığlığı misali çırpıyor kanatlarını. O kelebeklerin kanat çırpışları ile bulunan toplu mezarlardan bizim beyinlerimizde bir fırtına oluşturma ihtimalini barındırıyor, yaşananları unutmamak, anlamak adına...

Allah c.c Hepsine Rahmet Eylesin... Mekanları Cennet Olsun İnşaAllah...

Aşk~ı Züleyha//kalpten-kalbe-yol.blogspot.com/
.
Photo

Post has shared content
Sarhoşun biri şarap şişesiyle caminin önünden geçerken camiden çıkan bir dervişin dikkatını çeker ve derviş sarhoşa derki:
- Birader şu şişeni bana versene...
Sarhoş şaşkın şekilde:
- Sen yeni camiden çıktın şarabı ne yapacaksın be adam?
Derviş derki:
- Şarabı caminin içine dökeceğim!
Sarhoş hiddetlenir kızğın bir şekilde:
Sen nasıl Allahın evine şarap dökersin,Allahtan kokmaz mısın? Ben kırk yıldır içki içerim ama böyle bir şeyi asla yapmam.Şarabı da sana bu iş için vermem,haydı başka kapıya git.Beni bulaştırma,ben Allahtan korkarım der...
Der, ama dervişin de tam istediği cevabı bilmeden vermiştir.Derviş taşı gediğine ustalıkla koyar:
-Be Adam Sen Şu Kul Yapısı Adına Cami Dediğimiz Taştan Topraktan Yapılmış Binanın İçine Saygından Şarap Döktürmezsin Ama Nasıl Olur Da Allah-u Tealanın Sana
Rahmeti Ve Lutfu İle Emanet Edip Kendisine Kul Olup
İbadet  Etmeni İstediği Şu Mükemmel Ve Muazzam Beden Sarayının İçine Şarap Dökersin..?

Herkese:...
Photo

Post has shared content
Uyanmak dileği ile.....

Post has shared content
Wait while more posts are being loaded