Profile cover photo
Profile photo
Petr Stehlík
667 followers -
Freelance programmer, system and network admin, DIY fan etc.
Freelance programmer, system and network admin, DIY fan etc.

667 followers
About
Posts

Post has attachment
Zpoždění distribuce OTA záplat - 2 měsíce!

V blogu http://joysfera.blogspot.cz/2017/09/huawei-p10-lite-zkusenosti.html jsem psal, že mi na nový telefén nechodí záplaty. Dnes, 16. října, mi přišla OTA aktualizace systému WAS-LX1C432B182, která je na webech popisována minimálně od 14. srpna! Tj. dva měsíce stará záplata, kterou mi jejich podivný OTA systém celou dobu odpíral.

Ironicky přišla tato aktualizace zrovna v den, kdy se ukázalo, že VŠECHNA WiFi zařízení na světě jsou zranitelná (KRACK - https://www.root.cz/clanky/sifrovani-wpa2-bylo-prolomeno-wi-fi-site-je-mozne-odposlouchavat/ ). To jsem fakt zvědav, kdy to Huawei opraví a uráčí se rozdistribuovat přes OTA...

Post has attachment

Post has attachment
Poznámky a opravy k mé přednášce na LinuxDays - včetně videozáznamu.

Post has attachment
OpenAlt a Arduino elektroměr+vodoměr

Dobrá zpráva pro všechny, které zajímá moje řešení odečtu vodoměru a elektroměru. Po letech slibů jsem seznal, že nejsem sto najít si volný čas v tom šíleném spěchu, ve kterém žiju, a proto jsem sám na sebe ušil boudu/upletl bič/zavěsil Damoklův meč tím, že jsem přihlásil na OpenAlt přednášku s názvem "vodoměr/elektroměr". Tím pádem to prostě už musím udělat, i kdybych si měl v práci vzít neplacené volno na přípravu.

Bohužel horší zpráva je, že jsem na celou přednášku dostal jen 30 minut. Po zkušenostech z LinuxDays už vím, že za 30 minut se nedá stihnout nic. Takže přijeďte do Brna, kdo chce vidět můj vodoměr naživo - co se mi nevejde do přednášky pak zkusíme dořešit někde na chodbě, nebo to časem dopíšu do blogu.

Post has attachment
NO CLEAN FLUX PASTE

Vím, že tu máme lidi, kteří se pájením živí, nebo alespoň pájejí mnohem víc, než já. Ti určitě budou mít dobrý tip na to, jakou "kalafunu" použít, aby byla pěkně v injekční stříkačce, jak to má Louis Rossmann, aby se po použití celá deska nemusela umývat v ultrazvukové čističce (jakou má jen Louis) ale mohlo se tam to tavidlo nechat ležet bez nebezpečí, že sežere měď či pájku nebo bude něco zkratovat, a aby nestála majlant (jako třeba ta od MgChemical typ 8341, které 10 ml stojí přes 10 USD), nebo dokonce dva majlanty (vizte link níže přímo na Louise).

Kdysi jsem na Ebay podezřele levně koupil nějaký RMA 223, zřejmě nepovedenou čínskou kopii amerického originálu, po které mi vždycky naskáčou pupínky po celém těle a je fakt těžké ji z PCB očistit (nechce se jí rozpouštět se v IPA). Nechat ji tam se vůbec neodvažuju - když může způsobit rakovinu člověku, tak by určitě sežrala i součástky a cestičky k nim...

Nedávno jsem někde našel tip na nějaký český vynález medové barvy, chutě i vůně (dokonce i v logu byla včela na plástvi), ale myslím, že to nebylo v injekční stříkačce, a to bych asi chtěl, když vidím, jak to Louis vždycky napatlá přesně na vývody tou injekční stříkačkou a pak pájí jako bůh...

Post has attachment
Testuju čidlo vlhkosti (SHT21/HTU21) a vidím, že venku je už 12 hodin naprosto stejně - teplota i vlhkost se prakticky nehýbe. Zajímavé, když uvážíme, že mezitím byla noc a teď je den. Asi podzim... Jo, a pořád prší, proto asi ta relativní vlhkost kolem 100 %.
Photo

Post has attachment
DS18B20 stále vadné

Po delší době jsem koupil pět kusů vodotěsných DS18B20. Už od jara je pečlivě kontroluju a vadné vyřazuju, ale tentokrát prošly mým testem všechny OK. Dlužno dodat, že je testuju v parazitním zapojení napájení, tj. černý a červený drát spojím dohromady. Tak jsem na ně připájel konektory a chystal jsem se je použít, ale ještě mi to nedalo a pro jistotu jsem proměřil odpor mezi jednotlivými "póly" stereo jacku - jestli jsem třeba něco špatně nepřipájel. Čtyři čidla měla odpor mezi červeným a černým 21 megaohmů, ale páté čidlo mělo ten odpor jen 5 ohmů, tedy prakticky zkrat... Ustřihl jsem konektor a měřil znovu, abych zjistil, jestli je chyba v konektoru nebo dál po kabelu až k čidlu. Naměřil jsem sice o trochu víc, ale pořád dost málo na to, aby šlo toto čidlo provozovat v neparazitním zapojení, tedy červená na VCC.

Dejte si na ta čidla pozor, katování kostů už fakt surově zasahuje do kvality...
Photo

Post has attachment
Velký LCD displej dorazil

Pod tímto příspěvkem https://plus.google.com/+JosefZvolanek/posts/E4E51KFVYp2 jsem spustil brutal diskusi na téma e-ink vs OLED vs LCD displeje - především stran životnosti a spotřeby. +Marek Helebrant mě přesvědčil, ať dám šanci novým LCD - že jsou stejně dobré jako z Nokie 5110, ale větší, lepší rozlišení a snad ještě menší spotřeba.
Tak jsem před dlouhou dobou koupil a dnes konečně přišel - a je hrozně obrovský! :-) Anebo mám možná tenké zápěstí, ale tohle prostě nemůžu dát na hodinky (co o nich každou přednášku mluvím - a konečně mám pro ně i ESP32-PICO-D4) - to bych měl na ruce jak nějaký komunikátor z Návštěvníků! :-D
Photo

Post has attachment
Lidl okénko

Mám doma mnoho páječek, včetně teď nejnovější drahé z Polska dovezené čínské kopající pájecí stanice. Ale stejně pořád pájím páječkou zn. Parkside z Lidlu, kterou jsem si tam před třemi(?) lety koupil. Má červený otočný knoflík s čísly 2,3,4,5 a já pájím asi tak na 3,8. Teplotu to reguluje nejspíš v rozsahu +-autobus, často je hrot studený a musím čekat, než zase hřeje - ale z nějakého důvodu se mi s ní pořád dělá dost dobře.

Ovšem od čtvrtka Lidl nabízí takovouto digitální parádu! Jak jí odolat? Jak nekoupit, když ta analogová za 299 se tak osvědčila? Pokud má tato stanice skutečně termistor poblíž hrotu a tak by uměla udržovat nastavenou teplotu... hmmmmm, to by bylo pájeníčko :)

Post has attachment
Programování SMD TINY 85

Koupil jsem si kdysi takovou objímku/redukci z SMD SOP8 na DIL8. Fungovala dobře, ale při té příležitosti jsem zjistil, že TINY85 není v normálním rozměru SOP8, ale v tzv. širokém (WIDE) - místo 150 mils má 200 mils (3,81 mm vs 5,08 mm), takže na programování TINY85 nešla použít.

Tak jsem hledal a našel Ali prodejce, který nabízel "SOIC8 SOP8 to DIP8 Wide-body Seat Wide 200mil Programmer Adapter Socket", koupil, měsíc netrpělivě čekal... a výsledek vidíte na fotkách.

Kdyby někdo chtěl, rád mu po dvacetikoruně přenechám tu redukci, už mám dvě zbytečné...
PhotoPhotoPhoto
10/9/17
3 Photos - View album
Wait while more posts are being loaded