Profile cover photo
Profile photo
Petr Stehlík
778 followers -
Freelance programmer, system and network admin, DIY fan etc.
Freelance programmer, system and network admin, DIY fan etc.

778 followers
About
Posts

Post has attachment
Firmware 3.2.1 pro i3 MK3

Právě jsem do blogu na adrese níže doplnil tento odstavec:

18.5.2018:
Dnes vyšel firmware v3.2.1, první stabilní verze bez známých chyb a s navráceným Linear Advance módem. Funguje zdá se dobře i s OctoPrintem v1.3.8 běžícím na Orange Pi One. Tisk má odpovídající kvalitu, ale bohužel rychlost pořád zaostává za MK2. Konkrétně jedna z mých krabiček se na MK3 tiskne 01:54:52, zatímco na MK2 se tiskne 01:42:07, tedy o 13 minut rychleji. Přitom jedním z hlavních výhod MK3 měly být rychlejší a přesnější pohyby díky těm Trinamic driverům. Snad se to ještě bude dát vytunit časem v Slic3rPE, i když jsem slyšel, že extruder na MK3 nezvládne protlačit tolik plastu jako na MK2, takže by mohlo být úzké hrdlo (doslova) tam.

Možná to bude zajímat +Kamil Zmeškal a další plánované kupce.
Add a comment...

Post has attachment
Tasker updated

Začal jsem po delší době trošku oprašovat můj Tasker (knihovna pro kooperativní multitasking pro Arduino). Před obědem jsem vydal verzi 1.3 a po obědě v1.4. Další (trošku větší a víc užitečné) změny snad přijdou záhy.
Add a comment...

Post has attachment
User Space IO

Právě jsem objevil druhou knihovnu pro ovládání GPIO desek s Armbianem z různých jazyků. Vypadá, že je zaměřena na nové kernely, které opustily sysfs.
Add a comment...

Post has attachment
NO CLEAN - no good

Před nějakou dobou jsem si usmyslel, že budu používat NO CLEAN tavidla ("flux"), abych po sobě nemusel pájené věci dlouze čistit od zbytků, které jsou prý agresivní či co. Pak jsem to chtěl posunout o level vejš a tak jsem si pořídil i značkovou španělskou pájku, která je taky NO CLEAN (na fotce).

Včera jsem něco potřeboval upájet a už jsem neměl žádnou svoji osvědčenou pájku s 2,5% MTL401 (se kterou pájím skvěle už nejmín 3 roky), tak jsem byl donucen rozbalit tu španělskou NO CLEAN a zkusit pájet s ní.

Neumím popsat slušnými slovy, jak se mi s tím dělalo. Řekněme, že to vypadalo, jako když dáte někomu do ruky páječku poprvé, a ještě mu zákeřně dáte bezolovnatý cín bez přídavku jakéhokoliv tavidla, a kalafunu mu taky zatajíte. Docela katastrofa, na můj vkus aspoň. Věřil jsem, že ta španělská pájka má v sobě tavidlo, a opravdu mi občas do obličeje foukl oblak kouře jako když škrtáte zápalkou (aj to stejně smrdělo!), ale při pájení se to chovalo jako by tam vůbec žádné tavidlo nebylo.

Dopadlo to tak, že jsem dnes už pět minut před otevíračkou stepoval před obchodem a okamžitě jsem si koupil půlkilovku té osvědčené pájky s 2,5% tavidlem. Agresivní nebo ne, ale dá se s tím normálně pájet...
Photo
Add a comment...

Post has attachment
Spojování hliníkových profilů tištěnými spojkami - zajímavé:
https://hackaday.com/2018/05/08/how-to-build-anything-out-of-aluminum-extrusion-and-3d-printed-brackets/

Samozřejmě diskuse je jako obvykle lepší než samotný článek - mnoho skvělých tipů.

Teď už jen zbývá najít nějaký dobrý (e-)shop na ty hliníkové (duralové?) profily...
Add a comment...

Víkend v ... DVB-T2

Dnes jsem zkoušel rozjet DVB-T2 USB klíčenku v Linuxu. Dlouho jsem se rozhodoval, jestli v Číně koupit bílou noname za $18, nebo černý Geniatech za $24. Z dva roky starého článku na Root.cz jsem věděl, že Geniatech T230C funguje out-of-the-box (tj. vybalím, zastrčím a jedu), tak jsem se nakonec práskl přes kapsu a koupil ten dražší, ale osvědčený.

Co čert nechtěl - přišel mi typ Geniatech T230C2. Ten nemá platný ovladač v žádném kernelu, ale existují různé divoké návody, jak si zkompilovat z něčích cizích zdrojáků fungující ovladač.

Kompiloval jsem půl neděle, vyrobil i pěkný debianní balíček, protože to při make install přepíše stovky systémových souborů a pak je jaksi těžká cesta zpět... No a nakonec nainstaloval a musel velice rychle odinstalovávat, protože se mi v logu rojily nějaké chybové hlášky tempem asi 100 za sekundu, a to by mi za chvilku přeplnilo disk.

Dalšího půl dne jsem to zkoušel nějak obejít či vyřešit, zkompilovat si jen nejnutnější dvb_usb_cxusb.ko a si2168.ko, to se mi nakonec povedlo (musel jsem přeložit celý linux kernel, na disku zabral přes 31 GB místa, asi 4 hodiny kompilace). Výsledek jakoby funguje, w_scan najde 91 pozemních kanálů (wow), ale nejdou pak v ničem naladit ani pustit (mplayer, vlc, me-tv).

Tak jsem teď na závěr kompletně promarněného krásného slunečného dne rezignoval a koupil i ten bílý noname bazmek za $18 - našel jsem totiž v diskusi na Root.cz, že ten funguje sám od sebe taky. Snad mi zas nepřijde jiná revize...
Add a comment...

Post has attachment
Frustrace z i3 MK3 vybublala na povrch a zformovala se do blogpostu.

Časem tam doplním odkazy, obrázky a videa, teď to ale vydávám jak to je, dokud ta fakta tam uvedená platí :)
Add a comment...

Post has attachment
Jak jsem zase promarnil další den zkoušením slepých uliček :-) Tentokrát jsem chtěl trošku oprášit Nintendo Wii Motion Plus ovladač a využít ho pro otestování nových vlastností Atari800 emulátoru.
Add a comment...

Post has attachment
KiCad Crash Course

Tohle video by mohlo být pro (věčné) začátečníky v KiCadu, jako jsem třeba já, asi užitečné: https://www.youtube.com/watch?v=GtbiGrmHFA0 Akorát trvá 2,5 hodiny, tak jsem ho ještě neviděl.
Add a comment...

PETG božsky/ďábelsky

Kdo si ještě vzpomene na mé březnové/dubnové trápení s novou tiskárnou i3 MK3, ke které jsem si u výrobce koupil i PRUSA PETG BLACK strunu, se kterou jsem pak nemohl nic rozumně vytisknout - tak pro něj/ni mám dobrou zprávu. Na doporučení +Ondřej Píštěk (i na základě toho, co jsem kde četl ve fórech) jsem zkusil koupit PETG od výrobce Devil Design. A super je, že to tiskne úplně božsky! Nebo vlastně spíš ďábelsky?

Slicuju normálně na Slic3rPE profil "Prusa PET", takže 230/240 ℃ pro hotend a 90 ℃ pro heated bed a funguje to perfektně. Už zase můžu kliknout "Tisk" a odejít od tiskárny okamžitě, nemusím na nic dohlížet, nic kontrolovat, nemusím sbírat kusy plastu upadnuté od trysky, kde by se předtím nalepily... Funguje i grid infill tisknutý v plné rychlosti, hlava je celou dobu tisku čistá - prostě všechno jede stejně dobře, jako na staré dobré i3 MK2, nebo možná ještě lépe. Jo a nic nestringuje, výtisky jsou úplně čisté a přesné.

Tím je snad definitivně potvrzeno, že chyba byla jen v plastu PRUSA PETG 2018, čili Plasty Mladeč něco nezvládly, jak ostatně +Antonin Kral detektivně zjistil. Tak jsem tu špulku poslal na reklamaci do PRUSA RESEARCH a teď čekám, že se k tomu postaví čelem a vrátí mi prachy aspoň za plast, když už ne za "nemateriální újmu", kterou mi to způsobilo :)
Add a comment...
Wait while more posts are being loaded