Profile cover photo
Profile photo
CaddePaten - En iyi Paten Markaları
1 follower -
www.caddepaten.com
www.caddepaten.com

1 follower
About
Posts

Post has attachment
Tekerlekli Patenin Bölümleri ve Teknik Özellikleri

http://caddepaten.com/index.php?route=pavblog/blog&id=17

Paten, belirli parçaların birleşmesi ile bir bütün haline gelmektedir. Her bir parça farklı özelliklere ve farklı işlevlere sahiptir. Bilindiği üzere tekerlekli patenler kendi içerisinde farklı çeşitlere ayrılmaktadır. Bunlar; fitness patenler, agresif patenler, çocuk patenleri, freestyla patenler, urban patenler ve benzeridir. Her bir paten çeşidi kendi içerisinde farklı teknik özellikler içermektedir. Ancak hepsi hemen hemen aynı bölümlerden meydana gelmektedir. Tekerlekli patenlerin genel bölümleri ve teknik özellikleri:

Paten Bot(Ayakkabı)

Patenlerin ayağa giyilen kısmına bot denmektedir. Paten botlarının dış kısmı genellikle dayanıklı ve sert maddelerden yapılmaktadır. Bunun sebebi, dışarıdan gelebilecek darbelere karşı ayağı korumaktır. Patenin iç kısmı ise ayağın rahat etmesi açısından yumuşak maddelerden yapılır. Hobi amaçlı kullanılan patenlerin bot kısmı diğer patenlere göre daha yumuşak bir maddeden yapılmaktadır. Botlar genellikle yüksek boğazlı olarak üretilir. Böylelikle bileğe olan destek artırılmış olur. Bu da paten sürüşünü kolaylaştırır. Sürat patencilerinin botları ise alçak boğazlıdır. Böylelikle bileğin hareket etme durumunda artış olmaktadır. Sert bir zeminde düşme olasılığınıza karşın, kask, dizlik, bileklik ve diğer paten ekipmanlarını kullanmanız sağlığınız açısından fayda sağlayacaktır.

Cuff

Patenlerin bilek kısmında yer alan ve patene iki kenardan iki ayrı vida ile tutturulan, hareket eden bilek kısmına cuff denmektedir. Cuff, az oranda da olsa bir bükülme hareketi yapılmasına izin vererek, hareket kabiliyeti sağlanmasına yardımcı olur. Cuff üzerinde yer alan buckle ile pateni bileğin üzerinden ayağa sabitlemektedir.

Liner

Ayağı saran, yumuşak, ergonomik ve rahat bir duruş sağlayan iç bottur. Paten botunun iç kısmı olan liner ve dış kabuk kısmı bazı patenlerde birleşik bazılarında yarı iki parça halinde bulunmaktadır.

Şok Emici ( Shock Absorber)

Linerların taban kısmında darbeleri emmesi için bir alt taban bulunmaktadır. Bunlara şok emici taban denilmektedir. Topuk kısmının alt tarafına yerleştirilmektedir. Ancak shock absorber her patende bulunan bir özellik değildir. Şok emiciler, bozuk zeminlerden kaynaklanan titreşimleri minimize etmek ve patenin belli yükseklikten yere çarptığı andaki darbelere karşı koruma amaçlı kullanılır.

Shell

Tekerlekli Paten botunun sert dış gövdesidir. Dış kabuklar farklı maddelerden üretilmektedirler.

Buckles

Buckles, patenlerde genel olarak iki adet bulunmakta olan ve patenin ayağa tam oturması için ayar yapılan parçadır. Buckles, cırt cırtlı ya da üzerinde dişlileri olan plastik yapıdan oluşmaktadır. Buckle’lar ayak yapısına göre sıkılarak, patenin ayağa tam oturmasını sağlar. Böylelikle daha güvenli ve hareket kabiliyeti daha iyi bir sürüş gerçekleştirilir. Bir nevi sabitleyici görevi görmektedir.

Paten Frame (Tutucu)

Patenlerin alt kısmında bulunan, tekerleklerin takıldığı parçaya Frame ismi verilmektedir. Paten tekerlekleri Frame’e mil denen parçalar ile tutturulmaktadır. Frame, paten bot kısmına ön ve arkadan vidalar ile sabitlenmektedir. Frame’ler patenin türüne ve özelliğine göre plastikten ya da karbon fiber, magnezyum ve alüminyum gibi maddelerden yapılmaktadır. Frame’lerin boyutu kullanılacak patenin amacına ve türüne göre değişiklik gösterir. Hobi amaçlı kullanılmakta olan patenlerin büyük çoğunluğunun Frame kısmı plastikten yapılmaktadır. Daha üst model ve profesyonel olan patenler ise yukarıda saydığımız maddelerden yapılmaktadır.

Paten Rulman

Rulman, vidalar ve teker arasında yer alan döner yapıdaki mekanik parçadır. Paten rulmanları tekerleklerin daha rahat dönmesini ve sürtünmeyi önlemektedir. Rulmanlar kendi içerisinde barındırdığı özellik yapısına göre; ABEC 3-5-7-9- ve SG 5-7 olarak adlandırılmaktadır. Bu sayısal ayrım rulman yapısına göre tekerleklerin hızlı ve rahat dönmesini temsil etmektedir. Numara büyüdükçe rulman kesinliği, sürüş verimliliği ve hız kapasitesi artar. Ancak rulmanlar direkt olarak hız kapasitesini arttırmak amaçlı olarak anlaşılmamalıdır. Çünkü bu doğru olmaz. ABEC değeri arttıkça, rulmanın çalışabileceği devir seviyesinde de artış olmaktadır. Rulmanlar ayrıca açılabilir ve kilitli olarak iki ayrı yapıda bulunmaktadır. Açılır olan rulmanlar gerekli durumlarda çözücü ve kayganlaştırıcı kullanılarak temizlenebilmektedir.

Paten Tekerlekleri

Tekerlekler, patenin zemin üzerinde gitmesini sağlayan parçacadır. Paten tekerlekleri kendi içerisinde büyüklük ve küçüklüklerine göre farklılık göstermektedir. Genel olarak paten tekerlekleri 78A ve 93A aralığındadır. Paten tekerleklerinin boyutu büyüdükçe, patenin hızlanışı ve sürati artmaktadır. Ancak büyük tekerleklerin dönmeye başlama süresi ve hızlanış ivmesi daha fazla enerji gerektirmektedir. Küçük boyutlu tekerlekler, büyük tekerleklere göre kolay hızlanabilir, daha fazla manevra kabiliyeti sağlayabilir özelliktedir. Ayrıca ağırlık merkezinin yere daha yakın olmasına olanak tanımaktadır. Paten tekerlekleri ayrıca sertlik ve yumuşaklık özelliklerine göre de ayrılmaktadır. Sert yapıya sahip tekerlekler daha hızlı ve daha dayanıklıdır. Yumuşak tekerleklerin ise yol tutuşları daha iyidir ve zemindeki bozukluklardan daha az oranda etkilenir. Paten tekerlerinin çapları “mm”, sertlikleri ise “A” terimi ile ifade edilmektedir. Genel paten tekerlek çapları; Fitness Paten 72-90 mm, Slalom Paten 72-80 mm, Agresif Paten 44-59 mm, Hız Paten 84-110 mm, Inline Hokey 47-80 mm şeklindedir.

Paten Frenleri

Fren, patenin yavaşlatılması ve durdurulmasını sağlamak amacıyla kullanılmaktadır. Frenler sert kauçuk maddeden yapılmaktadır. Ayrıca frenler genellikle sağ paten topuk kısmında yer almaktadır. Ancak her patende fren bulunmamaktadır. Çünkü patende yer alan fren hareket kabiliyetinde kısıtlama oluşturmaktadır. Bu yüzden slalom ve agresif patenciler topuk freni kullanmazlar. Ancak patene yeni başlayanlar için fren büyük bir kolaylıktır.

Tekerlekli paten modellerini, diğer paten modellerini ve paten ekipmanlarını Caddepaten.com-Paten Mağazasında bulabilirsiniz.

Photo
Add a comment...

Post has attachment
Buz Pateni Kaymada Püf Noktalar

http://caddepaten.com/index.php?route=pavblog/blog&id=14

Buz zemin üzerinde dengede durmanızı sağlayacak en önemli unsurlardan birisi, doğru paten seçimidir. Artistik buz patenleri arasında bulunan buz pateni çeşitlerinden ayak numaranıza ve başlangıç seviyenize göre seçim yapmalısınız.

Buz pateni alanında profesyonel olan antrenör desteğiyle dengede durmanız sağlanır. Çocuklar ve gençler için dengede durma süresi 5 ila 15 dakika, yetişkinlerde ise bu süre 5 ila 45 dakikadır.

Yapay olarak tasarlanan buz pistlerinin de zemini sert ve kaygan olduğu için gerekli önlemler alınmalıdır.

Buz pateni koruma ekipmanlarından, buz pateni kaskı, buz pateni dizliği, buz pateni dirsekliği edinmeniz de yarar var. Özellikle yeni başlıyorsanız her sürüş için buz pateni korumalıklarınızı kullanmalısınız.

Yürüme sürecine alıştıktan sonra kayma seviyesine geçmelisiniz. Vücudunuzun ağırlığı sabit olmalıdır. Ayak pozisyonunuz ‘V’ şeklini almalıdır. Dengenizi sağlayamadığınız anlarda hafifçe öne doğru eğilmelisiniz.

Spor dalı yahut hobi olarak tercih edilen buz pateni kayma için buz pistlerine ihtiyacınız var. Bazı kimyasal maddeler kullanılarak yapay olarak inşa edilen buz pisti alanları sürekli soğutularak düz ve sert zemin sağlanır.

Giysi Seçimi

Buz pateni kayarken, içinde kendinizi rahat hissedeceğiniz giysi seçmelisiniz. Vücudunuzu sıkan, hareket özgürlüğünüzü kısıtlayacak kumaşlar sizi rahatsız ederek, sürüş enerjinizi azaltabilir.

Sıcaklık sağlayacak yünlü giysilerden de uzak durmalısınız. Buz pateni hareketli bir aktivite olduğu için üşümenizi engelleyecektir. Hareket etmenizi ağırlaştıracağı için kot gibi sert kumaşlardan uzak durmanızda da yarar var.

Buz pateni kayarken kullanılacak en ideal giysiler ; buz pateni taytı, buz pateni t-shirtleridir.

Paten seçiminiz de en önemli püf noktalardan birisi ise ayak numaranızdır. Her iki ayağınız milim farkıyla dahi olsa aynı boyutta olmayabilir. Bu nedenle her iki ayağınızı da ayak genişliğini de hesaba katarak ölçmelisiniz.

Başlangıç

Çoğunlukla buz pistlerinde kauçuk kaplı alan bulunmaktadır. İşe yürümekle başlayın. Kayma esnasında yürümeniz mümkün olmadığı için, kauçuk kaplı alanda yürüme egzersizleri yapın. Ayaklarınızın alışmasını sağlayın. Yürüken omuzlarınızı ve başınızı düz tutun.

Yürüme alıştırmalarınızdan sonra buz pistinin kenarlarından tutarak, buz üzerinde yürümeye çalışın. Acele etmeden, ani hareketler yapmadan, dengede durmayı sağlayın. Küçük hareketlerle kaymayı deneyin.

Dengenizi sağlamak için vücudunuzu kasmayın. Yavaş hareketlerle dengede durabilmeyi sağlayabiliyorsanız, hızlı kaymaya başladığınızda daha iyi bir denge oluşturabilirsiniz.
Photo
Add a comment...

Post has attachment
Buz Pateni Nasıl Yapılır?

http://caddepaten.com/


Buz Patenine Başlarken ;

Buz Pateni sporunu hobi olarak icra edecekseniz dahi dikkat etmeniz gereken belli başlı unsurlar vardır. Temel unsur beden terbiyesi olarak bilinir. Düzenli olarak yapacağınız beden egzersizleri, kaslarınızın gelişmesine, vücudunuzun esnekliğine kadar birçok rol oynar. Buz pateni için önemli unsurlardan biri de esnekliktir.

Sanat ve Sporu bir arada barındıran buz pateni, buzla kaplı düz ve sert bir zeminde yapıldığından düşme olasılığınıza karşın, kask, dizlik, bileklik ve diğer buz pateni ekipmanlarını kullanmanız sağlığınız açısından fayda sağlayacaktır.

Buz Pateninde Dikkat Edilmesi Gerekenler ;

Buz pateni alırken, ayak numaranıza uyumlu olmasına dikkat edin.

Buz Pateninizin bağcıklarını sıkı bir şekilde bağlamaya özen gösterin ancak kan dolaşımınızı engellemeyecek şekilde olduğundan emin olun.

Buz zemin üzerinde geri gitmeye çalışmayın. Vücudunuzun belden yukarısını öne eğimli pozisyonda tutun. Öne doğru gitmeye özen gösterin.

İlk başta uzun adımlarla kaymak yerine kısa adımlar sergileyin. Bu şekilde bacaklarınızı kontrol etmeniz kolaylaşacaktır.

Kendinize uygun buz patenini edinmenizin ardından, Buz patenini sürekliliğe dönüştürmek istiyorsanız, mutlaka eğitim almanız gerekecektir. Eğitim için buz pateni okulları yahut kurslarından destek alarak ve sanatsal aktivitelerinizi yoğunlaştırarak erken yaşlarda başlamanız yararlı olacaktır.
Photo
Add a comment...

Post has attachment
Buz Pateni Kaymada Püf Noktalar

Buz zemin üzerinde dengede durmanızı sağlayacak en önemli unsurlardan birisi, doğru paten seçimidir. Artistik buz patenleri arasında bulunan buz pateni çeşitlerinden ayak numaranıza ve başlangıç seviyenize göre seçim yapmalısınız.

Buz pateni alanında profesyonel olan antrenör desteğiyle dengede durmanız sağlanır. Çocuklar ve gençler için dengede durma süresi 5 ila 15 dakika, yetişkinlerde ise bu süre 5 ila 45 dakikadır.

https://goo.gl/jnVuwq

Yapay olarak tasarlanan buz pistlerinin de zemini sert ve kaygan olduğu için gerekli önlemler alınmalıdır.

Koruma ekipmanlarından, buz pateni kaskı, buz pateni dizliği, buz pateni dirsekliği edinmeniz de yarar var. Özellikle yeni başlıyorsanız her sürüş için buz pateni korumalıklarınızı kullanmalısınız.

Yürüme sürecine alıştıktan sonra kayma seviyesine geçmelisiniz. Vücudunuzun ağırlığı sabit olmalıdır. Ayak pozisyonunuz ‘V’ şeklini almalıdır. Dengenizi sağlayamadığınız anlarda hafifçe öne doğru eğilmelisiniz.

Spor dalı yahut hobi olarak tercih edilen buz pateni kayma için buz pistlerine ihtiyacınız var. Bazı kimyasal maddeler kullanılarak yapay olarak inşa edilen buz pisti alanları sürekli soğutularak düz ve sert zemin sağlanır.

Buz zemin üzerinde dengede durmanızı sağlayacak en önemli unsurlardan birisi, doğru paten seçimidir. Artistik buz patenleri arasında bulunan buz pateni çeşitlerinden ayak numaranıza ve başlangıç seviyenize göre seçim yapmalısınız.

Buz pateni alanında profesyonel olan antrenör desteğiyle dengede durmanız sağlanır. Çocuklar ve gençler için dengede durma süresi 5 ila 15 dakika, yetişkinlerde ise bu süre 5 ila 45 dakikadır.

Yapay olarak tasarlanan buz pistlerinin de zemini sert ve kaygan olduğu için gerekli önlemler alınmalıdır.

Koruma ekipmanlarından, buz pateni kaskı, buz pateni dizliği, buz pateni dirsekliği edinmeniz de yarar var. Özellikle yeni başlıyorsanız her sürüş için buz pateni korumalıklarınızı kullanmalısınız.

Yürüme sürecine alıştıktan sonra kayma seviyesine geçmelisiniz. Vücudunuzun ağırlığı sabit olmalıdır. Ayak pozisyonunuz ‘V’ şeklini almalıdır. Dengenizi sağlayamadığınız anlarda hafifçe öne doğru eğilmelisiniz.

Giysi Seçimi

Buz pateni kayarken, içinde kendinizi rahat hissedeceğiniz giysi seçmelisiniz. Vücudunuzu sıkan, hareket özgürlüğünüzü kısıtlayacak kumaşlar sizi rahatsız ederek, sürüş enerjinizi azaltabilir.

Sıcaklık sağlayacak yünlü giysilerden de uzak durmalısınız. Buz pateni hareketli bir aktivite olduğu için üşümenizi engelleyecektir. Hareket etmenizi ağırlaştıracağı için kot gibi sert kumaşlardan uzak durmanızda da yarar var.

Buz pateni kayarken kullanılacak en ideal giysiler ; buz pateni taytı, buz pateni t-shirtleridir.

Paten seçiminiz de en önemli püf noktalardan birisi ise ayak numaranızdır. Her iki ayağınız milim farkıyla dahi olsa aynı boyutta olmayabilir. Bu nedenle her iki ayağınızı da ayak genişliğini de hesaba katarak ölçmelisiniz.

Başlangıç

Çoğunlukla buz pistlerinde kauçuk kaplı alan bulunmaktadır. İşe yürümekle başlayın. Kayma esnasında yürümeniz mümkün olmadığı için, kauçuk kaplı alanda yürüme egzersizleri yapın. Ayaklarınızın alışmasını sağlayın. Yürüken omuzlarınızı ve başınızı düz tutun.

Yürüme alıştırmalarınızdan sonra buz pistinin kenarlarından tutarak, buz üzerinde yürümeye çalışın. Acele etmeden, ani hareketler yapmadan, dengede durmayı sağlayın. Küçük hareketlerle kaymayı deneyin.

Dengenizi sağlamak için vücudunuzu kasmayın. Yavaş hareketlerle dengede durabilmeyi sağlayabiliyorsanız, hızlı kaymaya başladığınızda daha iyi bir denge oluşturabilirsiniz.
Photo
Add a comment...

Post has attachment
Çocuk Patenleri Hakkında

Tekerlekli patenler tarzları ve özellikleri bakımından belli modeller altında sınıflandırılmaktadır. Bu tarzlara istinaden, çocuk patenleri kategorisi altında çocuk paten severler içinde tekerlekli patenler üretilmektedir. Oldukça renkli tasarımlarıyla ön plana çıkan çocuk patenleri, diğer paten türleri gibi farklı markalar tarafından farklı özelliklerde üretilmektedir.

https://goo.gl/mvqWYa

Kız ve erkek çocukların kullanabilmesi için üretilen çocuk patenleri, rahat iç botu ile dikkat çekmektedir. Ayarlanabilir bağlama özellikleri sayesinde, çocukların ayaklarına tam olarak oturmaktadır. Çocuk patenleri toka ve bağcık bağlama sistemine sahiptir ve bu bakımdan oldukça iyidir. Çocuk patenlerinin yarı yumuşak yapıda olmaları ve bazılarının sünger ile güçlendirilmesi sayesinde çocuklara rahat bir kullanım sunmaktadır.

Bazı çocuk paten modelleri üçlü bağlama sistemine sahiptir. Toka, bağcık ve kayış ile bağlama imkanı sunmaktadır. Günümüzde çok çeşitli tarzlarda çocuk patenleri üretilmektedir. Her marka farklı tarzda ve renklerde ürettiği çocuk patenleri ile piyasada ön plana çıkmaktadır. Çocuk patenleri rahat iç yapı ile ergonomik bir yapıya sahiptir. Çocuk patenleri ABEC rulmanları ve dayanıklı tekerlekleri ile üst düzey kayma performansına sahiptir. Çocuk patenlerin tekerlekleri genel olarak ortalama 70 mm ile 76mm arasındadır. Tekerlek sertliği olarak ise genel olarak çocuk paten tekerlekleri 82A özelliğindedir.

Günümüzde Rollerblade, Bladerunner, Busso, Powerslide, Rio Roller, Tempish ve benzeri markalar çocuk pateni üretiminde öne çıkan markalardandır. Günümüzde çocuk patenleri üretiminde farklılık yakalamak için bazı markalar tarafından flashlı çocuk patenleri üretilmektedir. Klasik çocuk patenleri ile birlikte Qads tarzda üretilen çocuk patenleri de mevcuttur. Bu paten tarzının çocuklar tarafından kullanımı daha kolaydır. Tekerlek yapısının önde iki arkada iki şeklinde olması çocukların daha kolay dengede kalmasını ve daha kolay paten sürmesini sağlamaktadır.

Çocuk patenlerinin tüm modelleri daha güvenli duruş sağlaması açısından topuk frenine sahiptir. Bu sayede çocukların yavaşlaması ve durması daha kolay olmaktadır. Çocukların paten kullanımını zevkli ve güvenli hale getirmeleri için paten kaskı, dizlik, dirseklik gibi tekerlekli paten ekipmanları kullanmaları çok önemlidir. Tüm bu ekipmanlar çocukların olası düşmelerden kaynaklı yaralanmalardan korunmalarını sağlayacaktır.
Photo
Add a comment...

Post has attachment
Urban Patenlerin Kullanımı ve Genel Özellikleri

Tekerlekli patenler kullanım amacına ve özelliklerine göre farklı çeşitlere ayrılmaktadır. Her paten türü kendine özgü bir yapıdadır. Sahilde keyifli bir sürüş gerçekleştirmek için fitness paten kullanılırken, değişik atlama, zıplama gibi hareketler yapmak için ise agresif paten kullanılmaktadır. Bu patenler gibi kendine özgü bir yapıya sahip olan bir başka paten türü ise urban patenlerdir.

Urban kelimesi ilk başlarda sokaklarda paten kayan ve yüksek yerlerden atlayan, zıplayan kişiler için kullanılan bir terimdi. Daha sonradan ise üreticiler tarafından urban paten adı altında bir paten türü üretilmeye başlandı. Urban patenler genel olarak şehir pateni ve hız pateni olarak anılmaktadır. Urban patenler, fitness paten ile agresif paten arasında bir konuma sahiptir. Çünkü fitness paten gibi normal sürüş gerçekleştirilebileceği gibi agresif patenlerde olduğu gibi yüksek yerlerden atlayabilir veya rampalardan zıplayabilirsiniz.

https://goo.gl/2Fdjl9

Urban patenler oldukça hızlı gidilebilecek bir yapıya sahiptir. Bu sayede şehir içinde bir yerden başka bir yere daha hızlı ulaşma imkanı olmaktadır. Nitekim urban patenleri bu amaçla kullanan birçok kişi bulunmaktadır.

Urban patenler şehir içinde yollarda ve bozuk zeminlerde kullanıma uygundur. Bu özelliği ile de fitness patenlerden ayrılmaktadır. Urban patenlerin bot yapısı sert malzemeden yapılmaktadır ve zamanla esneme ve açılma yapmamaktadır. Urban patenlerin teker çapları genel olarak 80 mm ile 90 mm arasında değişiklik göstermektedir. Çoğu modelde teker aralıkları ve frame kısadır. Urban patenlerde topuk freni bulunmamaktadır. Fren olmaması ve frame’in kısa olması, urban patenler ile bazı slalom hareketlerin yapılmasına olanak tanımaktadır. Urban paten üretiminde ise Rollerblade, Poweslide, Falcon gibi markalar ön plana çıkmaktadır.

Urban patenlerin çoğunda frame alüminyumdan üretilmektedir. Urban patenlerin geneli bağcık ve toka ile kilitleme sistemine sahiptir. Ayrıca birçok urban paten çeşidinde bulunan şok emici özellik sayesinde, yoldan kaynaklanan titreşimler en aza indirilmiş olmaktadır. Çoğu urban paten 85A teker sertliğine ve ABEC 7 rulman yapısına sahiptir. Yüksek darbe emici kompozit bot yapısına sahip olan urban patenler, atlamalara, zıplamalara karşı oldukça dayanıklıdır. Genel olarak topuk freni bulunmayan urban patenlerin bazı modellerinde takılabilir ve çıkarılabilir topuk freni özelliği bulunmaktadır. Dış botun sert ve dayanıklı olmasıyla bilinen urban patenlerin iç bot yapısı ise oldukça rahat ve konforludur.
Photo
Add a comment...

Post has attachment
Slalom Patenler Hakkında

Tekerlekli paten kategorisinde yer alan Slalom patenler, slalom yapmak için tasarlanmış olan paten türüdür. Orta ve ileri düzey paten kullanabilen kişiler için uygundur. Başlangıç seviyesinde olan patenciler için önerilmemektedir. Çünkü slalom patenler belli bir gelişim ve yetkinlik gerektirmektedir. Slalom patenler ile çok fazla ve birbirinden farklı slalom hareketleri yapılabilmektedir.

http://goo.gl/OG8CGN

Slalom patenler mevcutta paten kullanmayı bilen ve kendini ilerletmiş olan kişiler için uygundur. Slalom patenlerin topuk kısımlarında fren yoktur. Bu paten türünün ana amacı slalom yapmaktır. Slalom patenlerin manevra kabiliyeti, ani dönüşleri ve hareket yapabilme özellikleri oldukça iyidir. Çok çeşitli hareket stiline sahip olan slalom patenlerle zorluk seviyesine göre farklı farklı hareketler yapılabilmektedir. Slalom patenlerin işlevi, yere dizilen konilerin arasından farklı hareketlerle slalom yaparak geçme işlevine dayanır. Belirli bir tecrübe ve yetkinlik gerektirdiği için slalom patenler zor bir disiplindir.

Slalom patenler ile fitness patenlere ait tüm işlevler yapılabilmektedir. Hatta görüntü itibariyle birbirlerini de andırmaktadırlar. Ancak yapısal olarak birbirlerinden farklıdır. En belirgin farklılıklarından birisi, slalom patenlerin frame kısımları daha kısadır. Ayrıca hareket ve manevra hakimiyetini engellememesi adına slalom patenlerin topuk kısımlarında fren bulunmamaktadır. Slalom paten kayarken yere dizilen konilerin arasındaki mesafe genelde 80 santimetre civarındadır. Ancak düzenlenen yarışmaların derecesine göre yere dizilen konilerin arasındaki mesafe 50-120 santimetre arasında değişiklik göstermektedir. Patencilerin koniler arasından geçerek yaptıkları bu hareketler derecesine göre temel, başlangıç, orta, ileri ve profesyonel olarak seviyelere ayrılmaktadır.

Frame kısmı kısa olan slalom patenlerin bazı modellerinde orta tekerleklerin pozisyonları ayarlanabilir yapıdadır. Ayrıca bazı slalom paten modellerindeki frame ileri, geri ve sağa, sola hareket ettirilebilmektedir. Slalom patenler üstün manevra yapabilme özelliği sayesinde yere dizilmiş olan konilerin arasında hızlı bir şekilde hareket yapabilme imkanı tanımaktadır. Tüm bu özellikler, kullanıcıların rahat bir şekilde ve rahat bir pozisyonda paten kayabilmesi için tasarlanmıştır.

Slalom patenler kullanıcıların ayağını çok iyi bir şekilde kavramaktadır. Bu özelliği agresif patenlerdeki gibidir. Zaten bu özelliği iyi olmazsa slalom paten işlevlerini tam olarak yerine getiremez. Rollerblade, Powerslide, Busso gibi markalar slalom paten tarzında kaliteli üretim yapan örnek markalardır. Slalom patenlerin tekerlek büyüklükleri 72-80 mm arasında değişiklik göstermektedir. Ama genel olarak çoğu slalom patenin tekerlek büyüklüğü 80 mm’dir. Slalom patenlerin tekerlek sertlikleri de genel olarak 85 A’dır. Slalom patenler genel olarak sert dış bot yapısına sahiptir. Bu sayede yapılan hareketler sonucu paten daha korunaklı olur. Slalom patenlerin geneli şok emici iç bot yapısına sahiptir. bu sayede ayağın darbelere karşı korunması sağlanmaktadır. Slalom patenlerin ortalama ve ideal frame uzunlukları ise 243 mm’dir. Slalom patenlerde genel olarak; SG7-SG9 , ABEC7-ABEC9, ILQ7-ILQ9 rulmanlarından birisi kullanılmaktadır. Genel olarak slalom patenler bu özelliklere sahiptirler. Bunlar dışında markalara göre slalom patenler farklı özelliklere sahip olmaktadırlar.
Photo
Add a comment...

Post has attachment
Fitness Patenlerin Genel Özellikleri ve Kullanımları

Tekerlekli paten çeşitlerinden olan Fitness patenler en yaygın kullanılan paten çeşididir. Daha çok spor yapmak amacıyla kullanılan fitness patenler başlangıç seviyesi için uygundur. Genel olarak engel ve engebelerin olmadığı daha düz zeminlerde kullanılmaktadır. Paten kullanmaya alışmak adına ilk tercih olarak genelde fitness patenler tercih edilmektedir.

Paten sürmeye yeni başlayacak olan kullanıcılar için ilk etapta fitness patenler önerilmektedir. Çünkü diğer paten türlerine göre kullanımı daha kolaydır. Fitness patenler düz zeminlerde kaymak için idealdir. Özellikle sahil yolu gibi düz ve engebesiz zeminlerde kullanıma uygundur. Örneğin; fitness patenler agresif patenden farklı bir görünüme sahiptir. Aynı zamanda teknik özellikler bakımından da farklılık göstermektedir. Bu yüzden de harekete, sert darbelere karşı dayanıklılığı daha azdır.

goo.gl/s8w9ZO

Eğer amacınız spor yapmak, sahilde paten ile tur atmaksa ve paten kullanmaya yeni başlayacaksınız sizin için önerilecek ilk paten türü fitness patenler olacaktır. Çünkü fitness patenler temel paten sürüşü için idealdir. Örnek verecek olursak; agresif paten ya da slalom paten kullanabilmek için paten sürüşü konusunda biraz gelişmiş olmak gerekir. Fitness patenler ile uzun mesafe sürüşleri yapabilirsiniz. Ayrıca düz paten kaymanın yanında ufakta olsa bazı hareketleri fitness patenlerle yapmak elbette mümkündür. Geri geri kaymak, ufak engellerden atlamak, zıplamak, 180 derece ya da 360 derece dönüşlü atlamak gibi basit hareketler yapabilirsiniz. Bunların haricinde fitness patenleriniz ile basit slalom hareketleri de yapabilirsiniz. Ancak yüksek yerlerden atlamak, engellerin üzerine zıplamak gibi hareketleri yapmak istiyorsanız bunların fitness patenler ile yapılması hiç sağlıklı olmaz.

Fitness patenlerin botu diğer paten çeşitlerine göre daha rahat ve yumuşak yapıdadır. Fitness patenler genel olarak 4 tekerlekli olarak üretilmektedir. Fitness patenlerin dış çerçevesi genel olarak alüminyum ya da kompozit malzemeden üretilmektedir. Tekerlek sertliği genel olarak 80A, 82A ve 84A civarındadır. Tekerlek çapları ise 70 mm ile 90mm arasında değişiklik göstermektedir. Ancak fitness patenlerin genel tekerlek çapları 78mm, 80mm ve 84mm olarak üretilmektedir. Fitness patenlerin kilitleme sistemleri bağcık- kayış ya da bağcık, kayış ve tokadan oluşmaktadır. Bazı fitness patenlerde şok emici taban özelliği bulunmaktadır. Genel olarak ise tüm fitness patenler rahat, konforlu bir iç yapıya sahiptir. Agresif paten ve slalom patenlerden farklı olarak fitness patenlerin, sağ paten topuk kısmında fren sistemi bulunmaktadır. Böylelikle frenleme sayesinde daha kolay durulabilmektedir.

Eğer hafta sonu eğlenceli, spor amaçlı ve hızlı bir sahil gezisi yapmak istiyorsanız, fitness patenler doğru bir tercih olacaktır. Fitnes patenler ile paten kaymanın heyecanı ve özgürlüğünü yaşarken, dengede durmanın önemini hissedeceksiniz. Paten sürüşlerinizi daha güvenilir hale getirmek için ise kişisel güvenlik önlemlerinizi kesinlikle almayı unutmamalısınız. Paten sürerken kendinizi yaralanmalardan ve sakatlanmalardan korumak için paten kaskı, dizlik, dirseklik, bileklik gibi koruyucu paten ekipmanları kullanmayı unutmayın. Böylelikle daha sağlıklı ve güvenilir bir paten sürüşü gerçekleştirebilirsiniz.

Photo
Add a comment...

Post has attachment
Classic Qads Patenler Hakkında

Ayakkabı şeklinde tasarlanmış önde ve arkada ikişer tane tekerleği olan paten türü Classic Qads paten olarak adlandırılmaktadır. Tekerlek diziliş yapısı itibariyle diğer paten türlerinden ayrılmaktadır ve bu yüzden ‘dört tekerlekli paten’ olarak ismi anılmaktadır. Diğer paten türlerinde tekerlek dizilişi önden arkaya sıralı haldedir. Ancak Classic Quads patenlerde teker diziliş yapısı farklıdır.

goo.gl/zFYRcs


Qads patenler tasarım yapısı itibariyle ayakkabıya benzemektedir. Classic Qads patenler yapısal ve teknik özelliklerine baktığımız zaman ilk dikkati çeken nokta yüksek kaliteli topuk desteğinin olmasıdır. Ayrıca aynı kalite de bilek desteği yapısına da sahiptir. Qads patenler genel itibariyle rahat bir yapıya sahiptir. Qads patenler, paten sürmeye yeni başlayanlar için yani başlangıç seviyesi için uygundur. Bununla beraber özel gösteri ve paten dansı yapanlarda Classic Qads patenleri kullanmaktadır. Çünkü Qads patenler ile oldukça dengeli bir şekilde paten sürüşü gerçekleştirebilmektedir. Ancak dengeli sürüşünün iyi olması yanında Qads patenler kullanıcılara kısıtlı bir sürüş imkanı vermektedir. Çünkü teker diziliş yapısından dolayı Classic Quads patenlerin keskin dönüş, manevra kabiliyeti ve esnekliği diğer paten türlerine göre kısıtlayıcı yapıdadır.

Classic Qads patenlerin tekerlekleri yapıları itibariyle oldukça kolay değiştirilir. Topuk ve bilek kısımları kaliteli desteklere sahiptir. Ancak bu paten türü çok fazla atlama, zıplama gibi hareketler yapmaya uygun değildir. Ufak çaplı atlama ve zıplama hareketleri yapılabilmektedir. Qads patenler 1980’li yıllarda oldukça yaygın bir şekilde kullanılmıştır. O dönemlerde özel parke paten salonlarında kayılan Qads patenler bu özelliği ile oldukça geniş kitlelere yayılmıştır. Günümüzde üretilen Qads patenler parke, beton ve asfalt gibi yapılarda kayılmaya müsaittir.

Classic Qads paten üretiminde Rio Roller, SFR ve Tempish markaları oldukça farklı tarz ve modelde patene sahiptir. Genelde başlangıç seviyesine ve çocuk sürücülere uygun olarak nitelendirilen Qads patenleri kullanırken güvenliğiniz için koruyucu tekerlekli paten ekipmanlarını kullanmayı ihmal etmemelisiniz. Çünkü herhangi bir düşme durumunda sakatlanmamak adına kesinlikle paten kaskı, dizlik dirseklik, bileklik gibi koruyucu ekipmanlar kullanılmalıdır.
Photo
Add a comment...

Post has attachment
Paten kayma konusunda kendinizi ilerlettiniz ve artık düz bir şekilde paten kaymak size yetersiz geliyorsa ve birazda adrenalin istiyorsanız agresif patenler tam size göre. Skateparklardaki rampalarda kaymak, trabzanların üstünde kaymak, yüksek yerlerden atlayıp, zıplamak ve boruların üzerinden kaymak istiyorsanız kendinize bir agresif paten almalısınız.

http://goo.gl/Lu80vu

Agresif patenlerin bilek kısımlarında ekstra destek bölümü bulunmaktadır. Bot bölümleri dayanıklı ve sert plastikten yapılmaktadır. İç kısımları ise oldukça yumuşak ve ergonomik yapıdadır. Agresif patenler dört tekerden oluşmaktadır ve patenin orta kısmında yarım ay şeklinde bir girinti alanı bulunmaktadır. Agresif patenler, paten kayanlara engeller üzerinden atlama, paten parklarında rampalardan kayma ve havada çeşitli figürler yapma imkanı vermektedir. Dış kabuk kısmının sert plastikten üretilmesi, patencileri darbelere karşı korumakta ve daha fazla hareket yapma imkanı vermektedir. Agresif patenlerin bilek kısmında yer alan ekstra destek, engellerin üzerinden atlayan patencilerin, bileklerinin incinmesini korumaktadır ve hava da yapılacak çeşitli figürler için de denge desteği sağlamaktadır.

Agresif paten, sadece paten parklarında ya da parkurlarda değil, sokaktaki her türlü engelin üzerinden atlayarak sürüş yapmaya da uygundur. Agresif paten sürücüleri bu durumu genel olarak ‘özgür sürüş’ olarak adlandırmaktadır. Agresif patenler ile denge ve hızın bütünlüğünü bir arada yaşama imkanınız vardır. Bu sayede merdivenlere ve kaldırımlara meydan okuyarak, engellerin üzerinden atlayabilir ve istediğiniz o özgür sürüşün tadını çıkarabilirsiniz. Agresif patenlerin dış bot yapısının sert plastikten üretilmiş olması, engellerin üzerinden daha rahat atlamanıza, dengenizi korumanıza ve yaralanma riskini azaltmanıza imkan tanımaktadır.

Agresif patenlerin ortalama olarak teker çapları 50mm ve 58mm arasındadır. Diğer paten türlerine göre tekerlekleri daha ufak yapıdadır. Agresif patenlerin küçük tekerlek yapıda olması, paten sürücüsünün daha kısa sürede hızlanmasına olanak tanımaktadır. Agresif patenlerin teker dizilişleri iki önde iki arkada olarak konumlanmaktadır. Ön ve arka tekerlerin arasında yer alan yarım ay şeklindeki yapıya H-Block denilmektedir. Diğer bir adı ise girinttir. Buradaki boşluk patencilerin girint yapabilmesine imkan vermektedir. Yani demir boruların üzerinden kayabilmelerini sağlamaktadır ya da bir yere zıplanıldığı zaman orada dengede kalınmasına olanak tanımaktadır.

Paten kayma konusunda ne kadar profesyonel olunursa olunsun, agresif paten kullanıcıları içinde en önemli kriter güvenliktir. Çünkü engeller üzerinden atlanırken vücudun çeşitli yerlerine darbeler alınabilir ve yaralanmalara sebep verebilir. Bu yüzden ayak, bilek, diz, dirsek ve baş için gerekli olan güvenlik önlemleri, tüm paten kullanıcıları tarafından alınmalıdır. Bundan dolayı dizlik, dirseklik, bileklik gibi ekipmanları bir arada barındıran paten koruma setleri ve baş bölgenizi korumak için paten kaskı kullanmanız, güvenli bir sürüş için gereklidir. Kaliteli ve eğlenceli bir sürüş yaşamak istiyorsanız kişisel güvenliğinizi koruma altına almayı unutmayın.
Photo
Add a comment...
Wait while more posts are being loaded