Profile cover photo
Profile photo
Jan Korbel
1,225 followers -
Mainstreamoví ekonomové se pletou, když si myslí, že další levné peníze pumpované do ekonomiky nám pomohou. Opak je pravdou. Ublíží nám.
Mainstreamoví ekonomové se pletou, když si myslí, že další levné peníze pumpované do ekonomiky nám pomohou. Opak je pravdou. Ublíží nám.

1,225 followers
About
Posts

Post has attachment
Přesun mých komentářů na Facebook
Jelikož to tu Google v dohledné době uzavře, přesouvám se na FB
https://www.facebook.com/jaktopodlemeje/
Sledujte mě dále tam.
Díky.
Add a comment...

Post has attachment
Prý "agresivní Fed" 🤦‍♂️
Úroky Fedu někde kolem 2 % při jím vykazované inflaci kolem 2,5 - 3 % a deklarovaným cílem držet ji kolem 2 %. A to je agresivní?

Vtipné je, že než tady noviny zpracují svůj výcuc toho, co napsali jinde, tak se zase situace změnila a momentálně akcii opět posilují.
Add a comment...

Post has attachment
Erdogan pokračuje v přiostřování
Německý občan při návštěvě Turecka zatčen za tweety proti Erdoganovi.
Jak velký fakáč musí Erdogan ukázat, aby nám došlo, že Turecko není náš (Západu) spojenec?
Add a comment...

Post has attachment
Trefně napsáno
“Dokud budou Češi jako národ věřit, že Mnichov byl zradou, se kterou neměli nic společného a proti jejímž důsledkům nemohli nic dělat, nebude tento národ dospělý - a selhání jeho elit se bude v každé další krizi opakovat. Tak jako v roce 1945, 1948, 1968 a po roce 1989…”
Add a comment...

Post has attachment
Sbírka bullshitu
Fed jako příklad toho, že aby se všechno spravilo je potřeba prostě jen rychle natisknout opravdu hodně. ECB to trvalo dlouho a tak to nezafungovalo.
Strašný kecy.
Add a comment...

Post has attachment
Snad si čím dál víc lidí uvědomuje ten průser, co centrální banky vytvořily
Samozřejmě vidí jen část skutečnosti: "Many doomsayers worried that the Fed tightening that began in 2004 would help prompt a recession — and it eventually did, in 2008. Though rates are still historically low in the United States, the Federal Reserve began to raise them more than two years ago and is expected to continue tightening them into next year."

Problém není to, že Fed sazby nakonec zvedne. Problém je přesně to, že je nechává předtím příliš nízko. Potažmo je problém v tom, že je vůbec řídí, ale to je na delší povídání.

"The Fed’s tightening is already rattling emerging markets. When the American markets start feeling it, the results are likely be very different from 2008 — corporate meltdowns rather than mortgage defaults, and bond and pension funds affected before big investment banks."

Souhlas. A dost možná problémy států splácet dluh, aniž by ho centrální banka přímo nakupovala - tj. tiskla peníze.

"If a downturn follows, it is more likely to be a normal recession than another 100-year storm, like 2008. Most economists put the probability of such a recession hitting before the end of 2020 at less than 20 percent."

No, tak to si povíme. Všechno je to o tom, jak moc nechají centrální banky globální ekonomiku pročistit. Pokud neudělají nic, pak to bude rozhodně více než "100-year storm". Ale dá se čekat, že při větších náznacích otřesu se opět vrátí k tomu jedinému, co umí - tisknutí peněz.

Otázka je, jak dlouho to bude fungovat, aniž by to opravdu nezvedlo inflaci. A co udělají centrální banky, až ji to zvedne.

A pak je tu ještě to, jak dlouho to vydrží struktura naší civilizace, když čím dál víc lidí bude kvůli tomuhle centrálnímu plánování žít hůř a bude čím dál ochotnější poslouchat politiky, kteří nabídnou výraznou změnu systému.
Add a comment...

Post has attachment
Ne, že by nikdo nic netušil
Cituji: "We have healed some of the wounds but we haven't really addressed the underlying problems," Bäte said, on the legacy from the 2008 global financial crisis.
He pointed to issues such as "totally underfunded" pension systems and promised benefits to citizens, particularly the elderly, which are unlikely to be financed "because our children will not do that."
Add a comment...

Post has attachment
"A recovery that is based around high and rising levels of debt is really no recovery at all. The world economy is, in all material respects, the same as it was in the run-up to the 2008 crisis. The necessary reforms to a flawed model have not taken place…"
Add a comment...

Post has attachment
Pár uvedení na pravou míru
Leoš Rousek relativně dobře shrnuje nástup "hypoteční krize". Dovolím si dodat, že už ta "dot.com" bublina byla z určité části vinou Fedu, který nezvedal úroky dostatečně rychle tváří tvář rostoucím akciím. Ale to je drobnost.

Co mi opravdu vadí a je naivní, je závěr, který z celého pohledu do nedávné historie udělá: "Svět se sice za posledních deset let poučil z chyb a oklepal ze škod, které napáchaly lživé hypotéky, to se ale pár let po splasknutí internetové bubliny zdálo také. Vidina rychlého zbohatnutí umí lidem doslova zatemnit mozky."

Kde začít?…
Tak předně jsme se zjevně nepoučili! Autor stráví odstavce tím, jak Fed snížil úrokovou sazbu na 1 % a jak to dalo základ pro další krizi, aniž by nějak okomentoval to, že tu krizi pak "léčil" nejen tím, že držel úrokové sazby na 0 % následujících víc jak 8 let. I po 10 letech je předkrizových 6 % daleko v nedohlednu. Ale nejen to, Fed také přímo natisknul přes 4 bilióny dolarů a nakupoval za ně kde co, hlavně státní dluh a hypoteční dluhopisy.

A že "vidina rychlého zbohatnutí umí lidem doslova zatemnit mozky?" Fakt? Nejednali náhodou všichni naprosto racionálně v tváří tvář podmínkám, které jim Fed připravil v podobě nízkých sazeb a stát podpořil ručením hypoték?

A jakou lekci mohli takoví hráči získat z toho, jak dopadli? No, že je to v pohodě, protože je Fed (stát) příště zase vykoupí. Můžou riskovat co chtějí a nic se jim nestane. Zisky jsou jejich ztráty nás všech.

Takže závěr měl být, že se můžeme jen dohadovat, jak velký průser bude desetiletí nulových úroků, které tentokrát nebyli jen od Fedu ale od všech velkých centrálních bank + přímé tisknutí nevídaných částek (Fed přes 4 bilióny $, ECB přes 4 bilióny Eur, ostatní banky se také přidaly).
Add a comment...

Post has attachment
Viděli blížící se krizi v 2008. Co si myslí teď?
Spoiler alert: Nic dobrého.
Add a comment...
Wait while more posts are being loaded