Profile cover photo
Profile photo
Jan Korbel
1,248 followers -
Mainstreamoví ekonomové se pletou, když si myslí, že další levné peníze pumpované do ekonomiky nám pomohou. Opak je pravdou. Ublíží nám.
Mainstreamoví ekonomové se pletou, když si myslí, že další levné peníze pumpované do ekonomiky nám pomohou. Opak je pravdou. Ublíží nám.

1,248 followers
About
Posts

Post has attachment
Fed začne od října snižovat svých $4,5 biliónu cených papírů
Zatím po $10 miliardách měsíčně. Plus slibují další čtyři zvýšení úroků v 2018. Uvidíme, jak dlouho bude po takových krůčcích trvat, než dojdou zase k propasti.


Add a comment...

Post has attachment
ECB bude od října tisknout méně?
Šuškanda, že prý místo 60 mld. EUR měsíčně, to bude něco mezi 20-40 mld. EUR.
Add a comment...

Post has attachment
Kterak ekonomičtí komentátoři v novinách nerozumí tomu, o čem píší
Cituji: "Zejména z Francie se proto tehdy ozývaly návrhy, aby státní dluhopisy kupovaly přímo centrální banky. Za mnohem nižší úrok, nejlépe za nulový.
To samozřejmě neprošlo, protože zákaz měnového financování je jedním z nejpřísněji střežených dogmat dnešního centrálního bankovnictví."
A o pár vět dál: "ECB s ním začala v předjaří roku 2015 a během času vyluxovala z trhu státní dluhopisy za více než dva biliony eur."

Tak nám to "nejpřísněji střežené dogma" moc dlouho nevydrželo.

Ale tím vtípky nekončí: "I USA pak s QE žily déle, než původně plánovaly. Nakonec program ukončily a nyní už žijí ve standardním světě kladných úroků."
Tak určitěěě. 1 % je určitě standardní úrok. 🙈

Po těchto perlách autor rozjímá nad tím, že si měny dělají, co chtějí.
Navrhuji toto vysvětlení: Měny reagují tak pomateně, protože se mixují pomýlená očekávání (jakože USA je z krize venku a dolar bude posilovat), která reprezentuje mainstream, s jinými pomýlenými očekáváními, jakože třeba to tisknutí peněz je super věc a pomáhá EU atd. Je to prostě komedie plná omylů.
Add a comment...

Post has attachment
Protože není žádné "PO finanční krizi"
Nic se nevyřešilo, jen odsunulo. Tisknutí peněz dluhy a strukturální problémy nemůže vyřešit.
Add a comment...

Post has attachment

Post has attachment
Občas si i mainstream všimne, že těch dluhů je nějak moc
"I kvůli půjčkám domácností vystoupalo podle agentury Bloomberg celkové zadlužení země zhruba na 260 procent hrubého domácího produktu. Jde o 28 bilionů dolarů (v přepočtu zhruba 620 bilionů korun), zatímco ještě v roce 2008 to bylo pouze kolem šesti bilionů dolarů.
Sama o sobě by nynější úroveň zadlužení nemusela představovat problém, existují země, které mají dluhy vyšší."

To, že nejste v dané statistice nejhorší, ještě neznamená, že jste na tom dobře. Zde to znamená, že má mainstream jen naprosto pokřivená měřítka.

A pak je to také hezká ilustrace toho slavného oživení a toho, jak jsme už "venku z krize a všechno je normální": V roce 2008 měla Čína zadlužení 6 biliónů a teď po devíti letech "oživení" je na 28 biliónech dluhů!

Celá globální ekonomika je na drogách dluhů a tisknutí peněz. A buď projdeme absťákem a detoxem, nebo se předávkujeme.
Add a comment...

Post has attachment

Post has attachment
Čína a její bublina
"History has proven that credit bubbles always burst. China by far is the biggest credit bubble in the world today. We lay out the proof herein. There are many indicators signaling that the bursting of the China credit bubble is imminent, which we also enumerate. The bursting of the China credit bubble poses tremendous risk of global contagion because it coincides with record valuations for equities, real estate, and risky credit around the world."

Globální ekonomika je tak "podminovaná", že je těžké předvídat, kde to přesně bouchne. Čína je ale rozhodně vysoko na seznamu.
Add a comment...

Post has attachment
Greenspan povstal
Tvůrce podmínek pro hypoteční bublinu se, zdá se, ze svých chyb poučil.
Cituji: “By any measure, real long-term interest rates are much too low and therefore unsustainable,” the former Federal Reserve chairman said in an interview. “When they move higher they are likely to move reasonably fast. We are experiencing a bubble, not in stock prices but in bond prices. This is not discounted in the marketplace.”
Konec citátu.

Já si myslím, že je samozřejmě bublina i v akciích, otázka je, jak velká.

Každopádně bude zajímavé sledovat, jak trh zareaguje na slova toho, kterému ve své době říkali "Maestro". Jenže existuje ještě nějaký normálně fungující finanční trh?
Add a comment...

Post has attachment
Ještě nedávno byla ta ekonomika v báječném stavu a najednou…
…najednou je "weak". Neuvěřitelné, že těmhle šarlatánům, těmhle astrologům naší doby, všichni ty jejich povídačky věří.
Add a comment...
Wait while more posts are being loaded