Profile cover photo
Profile photo
Jan Korbel
1,253 followers -
Mainstreamoví ekonomové se pletou, když si myslí, že další levné peníze pumpované do ekonomiky nám pomohou. Opak je pravdou. Ublíží nám.
Mainstreamoví ekonomové se pletou, když si myslí, že další levné peníze pumpované do ekonomiky nám pomohou. Opak je pravdou. Ublíží nám.

1,253 followers
About
Jan's posts

Post has attachment
Do archivu
Pokud šéfka Fedu opravdu věří, že další finanční krize nehrozí za našich životů, pak bude velmi překvapená. Zvlášť pokud Fed bude — jak by měl — pokračovat ve zvedání úroků a začne skutečně zmenšovat svou účetní rozvahu.

Ale o zvyšování úroků už se vyjadřuje opatrně: "We think it will be appropriate for the attainment of our goals to raise interest rates very gradually to levels that are likely to remain quite low, although there is uncertainty about this, to remain low by historical standards for a long time," she said.

Takže jsme krizi vyřešili, ale úroky musíme nechat nízko?
#expertBS

Post has attachment
Ekonomika funguje tak dobře, že Itálie musí zachraňovat banky
A to vše v době nulových úroků a pravidelného pumpování peněz od ECB.
Jj, to se hned pozná zdravý systém.

Post has attachment
Do archivu, až budou říkat, že to nemohl nikdo tušit
Peter Schiff opakuje to, co říká už pár let.

Post has attachment
Fed zvedl sazby do pásma 1-1,25 %
Po dvou letech zvedání sazeb jsme tedy na úrovni, kam je Alan Greenspan - tehdejší šéf Fedu - srazil v reakci na .com bublinu a 11. září. Výsledkem 5 let těchto sazeb byla hypoteční bublina. Teď už máme přes 8 let téměř nulové sazby.

Zároveň Fed překvapil trhy tím, že hodlají začít snižovat svou rozvahu ve výši $4200 miliard postupnými prodeji nakoupených dluhopisů a cenných papírů. Začít chtějí už tento rok s něčím jako $10 mld. měsíčně. Bude zajímavé to sledovat.

Moje předpověď je stále stejná: Fed ani ostatní centrální banky nic nevyřešili. Jen vytvořili novou bublinu, kterou udržují stálým tisknutím. Fed jde teď proti tomu a ekonomice USA se "překvapivě" nedaří, jak to u normálního oživení po normální krizi historicky bylo. Je to prostě tím, že ty kroky, které Fed teď dělá přispívají ke splasknutí té bubliny. USA pomáhají ostatní centrální banky - hlavně evropská, japonská a čínská - které stále tisknou. Ale to prostě nejde dělat do nekonečna, aniž byste čím dál víc neničili to, jak má fungovat tržní ekonomika.

Post has attachment
Pozdě
A proč tedy nesáhne k nástroji, který by jistě fungoval - zvednutí úrokových sazeb?

Post has attachment
A najednou už se cíl 2% inflace nehodí
Připravuje se půda pro to, aby se tento "svatý grál" posunul — světe div se — o nějaké to procento výš. A důvody jsou úžasné: "Pokud se zvýší inflační cíl, ekonomika prý dostane větší prostor k růstu. Podle Joshe Bivense, šéfa výzkumu Economic Policy Institute, vyšší inflace (bez okamžité odpovědi centrální banky v podobě vyšších úroků) umožní Fedu, aby mohl skutečně zareagovat ve chvíli, kdy se ekonomika dostane do úzkých. Jednou z navrhovaných možností je proto stanovování inflačního cíle každých pět let, jak to zavedla kanadská centrální banka. Případně změna metodiky výpočtu inflace."

Takže dva závěry:
- Těch natisknutých přes $12 biliónů po celém světě, bylo málo. Kdybychom jen natiskli třeba 24 biliónů, jistě bychom se všichni měli líp.
- Když vám nevyhovuje, jak se váš vlastní ukazatel vyvíjí, prostě změňte způsob jeho výpočtu. Konec konců s inflací jsme to tak už v minulosti udělali. Tenkrát vycházela moc vysoko, tak se to změnilo. Řeklo se třeba, že ceny nemovitostí tam nebudeme dávat.

Bože, to je banda zaslepených fachidiotů.


Post has attachment
Časovaná bomba stárnoucí populace

Post has attachment
Až splaskne bublina, bude ČR díky auto-průmyslu výrazně trpět
"Čeští výrobci aut a jejich dílů loni zvýšili své tržby o dvanáct procent. Jen členové Sdružení automobilového průmyslu utržili 1,02 bilionu korun. Obor je tak stále silnější součást průmyslu, exportu i celé české ekonomiky."


Post has attachment
Draghi: Ještě budeme tisknout
ECB zatím natiskla 2,3 biliónu EUR a utratila je za státní dluhopisy a nemovitostní papíry. K očekávanému růstu pořád ne a ne dojít, tak v tom bude pokračovat 🙈


Post has attachment
Fed se prý chystá na snižování své $4,5 biliónové bilance
Jestli vůbec, pak to bude samozřejmě dělat nejdřív hrozně pomalu a pak prý bude zrychlovat.
Mno, uvidíme. Jestli to bude dělat tak "rychle", jak normalizuje sazby, pak to bude plán na nejednu pětiletku.
Wait while more posts are being loaded